Jump to content
ACE2007

Golf 5/6 1.4 Tsi - Το Καλύτερο Κιτ Εισαγωγής

Ποια είναι η καλύτερη εισαγωγή για τα TSI?  

89 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

ta6ape...που να κουμπωσω μια χειροποιητη καρμπον που εχει ενας φιλος..εκει πιστευω θα επικρατει ψυχος....

Link to comment
Share on other sites

ta6ape...που να κουμπωσω μια χειροποιητη καρμπον που εχει ενας φιλος..εκει πιστευω θα επικρατει ψυχος....

Ανέστη θα ήθελα την άποψη σου πάνω στις εισαγωγές αέρα. Σκέφτομαι για Forge ή APR που είναι μελετημένες για tsi. H forge πρέπει να φοράει φίλτρο injen. Για την APR δεν ξέρω. Έχεις να προτείνεις κάποια άλλη εισαγωγή ???

2v3hopw.jpg

carbonio_intake_mkv_tsi_013.jpg

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

K&N φοράει η APR, Στέλιο.

@Ane, και εγώ θα ήθελα να πάρω Carboniο Stage II, για καρμπόν εισαγωγή μέχρι την τουρμπίνα. τρελή ανωμαλία λέμε!

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

Ανέστη θα ήθελα την άποψη σου πάνω στις εισαγωγές αέρα. Σκέφτομαι για Forge ή APR που είναι μελετημένες για tsi. H forge πρέπει να φοράει φίλτρο injen. Για την APR δεν ξέρω. Έχεις να προτείνεις κάποια άλλη εισαγωγή ???

2v3hopw.jpg

carbonio_intake_mkv_tsi_013.jpg

apr..asap!!

Link to comment
Share on other sites

K&N φοράει η APR, Στέλιο.

@Ane, και εγώ θα ήθελα να πάρω Carboniο Stage II, για καρμπόν εισαγωγή μέχρι την τουρμπίνα. τρελή ανωμαλία λέμε!

ετσι πρεπει..με ανωμαλια...χχαχαχαχ..παντος κουμπωσα την χειροποιητη καρμπον και δεν πειρα τα αναμενομενα..οποτε για 2.0tfsi μεχρι στιγμης παραμενει neuspeed me barel pipercross..η αλλιος...ρουφουλας!!!

Link to comment
Share on other sites

Ανέστη θα ήθελα την άποψη σου πάνω στις εισαγωγές αέρα. Σκέφτομαι για Forge ή APR που είναι μελετημένες για tsi. H forge πρέπει να φοράει φίλτρο injen. Για την APR δεν ξέρω. Έχεις να προτείνεις κάποια άλλη εισαγωγή ???

2v3hopw.jpg

carbonio_intake_mkv_tsi_013.jpg

Παιδια οποιος μπορει ας βοηθησει.

Το κομματι ακρη ακρη απο την εισαγωγη της forge (πριν το βαρελακι) απο που το βρισκουμε???

Για εισαγωγη αερα απο μπροστα και οχι απο χαμηλα απο το προβολακι λεω...

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

το εψαχνα και εγώ σε ebay αλλα τζίφος...

Παιδιά όταν είχα πάρει τηλέφωνο να ρωτήσω στον αντιπρόσωπο τιμή για την Forge, μου είπαν πως το ανταλακτικό αυτό δεν πωλείται ξεχωριστά, παρά μόνο με ολόκληρη την εισαγωγή. Οπότε μην το ψάχνεται άδικα, προς το παρόν τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όταν είχα πάρει τηλέφωνο να ρωτήσω στον αντιπρόσωπο τιμή για την Forge, μου είπαν πως το ανταλακτικό αυτό δεν πωλείται ξεχωριστά, παρά μόνο με ολόκληρη την εισαγωγή. Οπότε μην το ψάχνεται άδικα, προς το παρόν τουλάχιστον.

+10000

Το ίδιο μου είχαν πει κι εμένα!

Οπότε έκανα ιδιοκατασσκεύη, με χρήση της μαμά "σκούπας" των FSI, θα βάλω φωτό, αλλά δεν είναι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

+1000

Και εξειδικευμένη στο VAG Group.

κάνει και για τον tsi με τα 140 το κιτ της oettinger?

Link to comment
Share on other sites

κάνει και για τον tsi με τα 140 το κιτ της oettinger?

Έχει βγάλει μόνο για τον 2.0tsi η Οettinger αλλά μέσα στους επόμενους μήνες θα βγάλει και για 1.4tsi (είχα ρωτήσει τον αντιπροσωπο στην Ελλάδα).

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

το οτι η APR έχει εξαγωράσει την OETTINGER αληθεύει? και αν η APR βγάζει για TSI 140? γιατί στο site που μπήκα δεν βρήκα κάτι

Edited by kiriarxos
Link to comment
Share on other sites

+10000

Το ίδιο μου είχαν πει κι εμένα!

Οπότε έκανα ιδιοκατασσκεύη, με χρήση της μαμά "σκούπας" των FSI, θα βάλω φωτό, αλλά δεν είναι δύσκολο.

Εσυ κανονισε....ξερεις :whistling::whistling:

Link to comment
Share on other sites

+10000

Το ίδιο μου είχαν πει κι εμένα!

Οπότε έκανα ιδιοκατασσκεύη, με χρήση της μαμά "σκούπας" των FSI, θα βάλω φωτό, αλλά δεν είναι δύσκολο.

xmmm περιμενω φωτογραφιες και 1 hows to !! Επισης μπορω να κανω το ιδιο με πατεντα χησιμποιωντας τον μαμα παπα ?

Μηπως το μετρησες πριν και μετα με vag com ?:whistling:

Link to comment
Share on other sites

post-14618-1276423683,45_thumb.jpg

Αυτή τη φιλτροχοάνη έχω βάλει. Είναι της K&N και κόστισε 180Ε.

Θα ανεβάσω και βιντεάκι με τον ήχο που κάνει. :thumbsup:

Έχεις μετρήσει θερμοκρασία εισαγωγής μετά απο 1-2 πατήματα ?

Πρέπει να ψήνεται... thumbsdown.gif

Προσπάθησε με μια κατασκευη να δημιουργήσεις έναν ξεχωριστό χώρο που θα ρουφάει αέρα η χοάνη

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Έχεις μετρήσει θερμοκρασία εισαγωγής μετά απο 1-2 πατήματα ?

Πρέπει να ψήνεται... thumbsdown.gif

Προσπάθησε με μια κατασκευη να δημιουργήσεις έναν ξεχωριστό χώρο που θα ρουφάει αέρα η χοάνη

+1 χοανες με μικρο λαιμο και μαλιστα πλαστικο ειναι οτι χειροτερο οσο θορυβο και να κανει

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μετρήσει θερμοκρασία εισαγωγής μετά απο 1-2 πατήματα ?

Πρέπει να ψήνεται... thumbsdown.gif

Προσπάθησε με μια κατασκευη να δημιουργήσεις έναν ξεχωριστό χώρο που θα ρουφάει αέρα η χοάνη

Μολις δουλεψει λιγο ο κινητηρας γινετε φουρνος εκει μεσα...Αλλα ειναι λιγο πλαγια η φιλτροχοανη και νομιζα οταν ανεβαζει χιλιομεττρα το αυτοκινητο τη χτυπαει κρυος αερας και δεν θα ειχε προβλημα.Εαν βαλω κατι για να τραβαει αερα χαμηλα απο το προβολακη θα ειναι καλυτερα? Εχετε καμια ιδεα για να φτιαξω κατι σαν ασπιδα?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μετρήσει θερμοκρασία εισαγωγής μετά απο 1-2 πατήματα ?

Πρέπει να ψήνεται... thumbsdown.gif

Προσπάθησε με μια κατασκευη να δημιουργήσεις έναν ξεχωριστό χώρο που θα ρουφάει αέρα η χοάνη

+10 kai απο μενα...πρεπει να απομακρυνθει.

Link to comment
Share on other sites

+10 kai απο μενα...πρεπει να απομακρυνθει.

αν παει πιο δεξια με ενα κολαρο η χοανη θα ηταν πιο καλα?και μετα μια ασπιδα και ενα ευκαμπτο σωληνα να φερνει απο το προβολακι αερα...

Edited by GazofGT
Link to comment
Share on other sites

Μολις δουλεψει λιγο ο κινητηρας γινετε φουρνος εκει μεσα...Αλλα ειναι λιγο πλαγια η φιλτροχοανη και νομιζα οταν ανεβαζει χιλιομεττρα το αυτοκινητο τη χτυπαει κρυος αερας και δεν θα ειχε προβλημα.Εαν βαλω κατι για να τραβαει αερα χαμηλα απο το προβολακη θα ειναι καλυτερα? Εχετε καμια ιδεα για να φτιαξω κατι σαν ασπιδα?

1) http://motorcade.co.za/images/SDC11421.jpg

2) http://www.nloc.net/vbforum/gen-2-lightnings/36744-3-95-diy-heat-shield-cold-air-intake.html πολύ καλό !!!

3) http://img534.imageshack.us/img534/7867/evoxcfshield.jpg και μια ιδιοκατασκευή με carbon

Edited by keegan.
Link to comment
Share on other sites

αν παει πιο δεξια με ενα κολαρο η χοανη θα ηταν πιο καλα?και μετα μια ασπιδα και ενα ευκαμπτο σωληνα να φερνει απο το προβολακι αερα...

δεν ειναι απαραιτητη η ασπιδα..ασε που απο μετρισεις αυτοκινητα με ασπιδα σε 3-4 πατηματα εχουν μεγαλυτερη θερμοκρασια εισαγωγης..για να μιλησω λιγο πιο ειδικα...στον δικο μου 2,0tfsi με εισαγωγη neuspeed και ασπιδα..με την ασπιδα 1ο2ο πατιμα -4..-2 βαθμους..3ο στα ιδια 4ο με ασπιδα +7!!!! και επειτα ειχαμε συνεχεις ανοδο..αυτο συμβαινει γιατι ο θερμος αερας μαλλον εγκλοβιζεται...οποτε πιο μακρια σωληνα και ενα σπιραλ να φερνει φρεσκο αερα απ ευθειας απο τον προφυλακτηρα.η γνωμη μου....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.