Jump to content
ACE2007

Golf 5/6 1.4 Tsi - Το Καλύτερο Κιτ Εισαγωγής

Ποια είναι η καλύτερη εισαγωγή για τα TSI?  

89 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Έχει προστασία από νερά ?

Πιθανόν για να είναι σε αυτοκίνητο παραγωγής κάτι θα έχουν προβλέψει οι Γερμανοί.

Link to comment
Share on other sites

Ένα θα σου πώ. Σε προσπέραση με 60 που έκανα.

Έπεσε ο διπλανός σε λακούβα και δεν έβλεπα ούτε ουρανό ούτε το καπό!

Αν είχα αυτό το σφουγγάρι θα έπρεπε να σταματήσω να το στύψω!

Μιλάμε για πολλά λίτρα νερό!

γιατί εσένα στον χωρο της μηχανης μπαίνουν νερά είτε από τον θόλο είτε από το καπό?-

άσε φίλε έχω κανει και το τεστ με νερο με πολυ υψηλη πιεση απο βανζινάδικο και απο θολο και απο καπο και δεν περνάει τίποτα-

αλλά επειδη σε βλεπω οτι το ψυριζεις πολύ άλλαξε κανα φιλτρο μονο για να είσαι ήσυχος,

Link to comment
Share on other sites

Με την εισαγωγή APR θα πάρεις και το τελευταίο hp που θα μπορούσες να πάρεις αλλά δεν θα έχεις το σύστημα που διώχνει τα νερά το οποίο βρίσκεις μόνο στο μαμά φιλτροκούτι!

Ανοίγεις με ένα μικρό τρυπανάκι μια μικρή τρύπα στο κάτω μέρος της carbon σκούπας, ώστε να φεύγουν τα νερά που τυχον εισχωρήσουν.

Βεβαια δε΄γλιτώνεις 100% από το πρόβλημα καθώς μπορεί να εισχωρήσουν σταγονίδια που θα κάτσουν απευθείας πάνω στη χοάνη και θα αναρροθηθούν.

Link to comment
Share on other sites

γιατί εσένα στον χωρο της μηχανης μπαίνουν νερά είτε από τον θόλο είτε από το καπό?-

άσε φίλε έχω κανει και το τεστ με νερο με πολυ υψηλη πιεση απο βανζινάδικο και απο θολο και απο καπο και δεν περνάει τίποτα-

αλλά επειδη σε βλεπω οτι το ψυριζεις πολύ άλλαξε κανα φιλτρο μονο για να είσαι ήσυχος,

Έβγαιναν υδρατμοί απο το καπό οπότε κάτι πέρασε ;)

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν κοιτατε την εισαγωγη απο το R πιο πανω αφου πρεπει να εχει λυσει και το θεμα με τα νερα και εργοστασιακη εμφανιση εχει?

Ειναι ακριβη?

Δεν ταιριάζει στην διάταξη μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ταιριάζει στην διάταξη μάλλον.

Η διάταξη είναι ίδια και στο r και στο scirroco r- μάλιστα μου έκανε εντύπωση ότι και στα δύο υπάρχει ή βάση

για το δικό μας φιλτροκούτι χωρίς φυσικά το φιλτροκουτι.. οικονομία -βγαίνει ένα καλουπι για 3-4 μοντέλα-

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις με ένα μικρό τρυπανάκι μια μικρή τρύπα στο κάτω μέρος της carbon σκούπας, ώστε να φεύγουν τα νερά που τυχον εισχωρήσουν.

Βεβαια δε΄γλιτώνεις 100% από το πρόβλημα καθώς μπορεί να εισχωρήσουν σταγονίδια που θα κάτσουν απευθείας πάνω στη χοάνη και θα αναρροθηθούν.

To έχω σκεφτεί και εγώ αυτο, Στέφανε, αλλά πιστεύω πως ίσως θα χάσει μετά η σκούπα από την απόδοσή της, αφού ουσιαστικά θα χάνει (έστω και λίγο) αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Μου ακουγεται λιγο κουραστικο αυτο με τα νερα...ειλικρινα αν ηταν τοσο ευκολο μεχρι τωρα 8 ειχαν χαλασει ολα!!! οσο αφορα την απρ μ'αρεσει ο ηχος κ πιστευω οτι πηρε ψηλα! την πηρα 150 ευρο μεταχειρισμενη απο φιλο!δν 8 εδινα ομως 320 για καινουργια γτ σε αποδοση δν νομιζω οτι διαφερει κα8ολου απο μαμα χωρις πνιχτη κ αλλο φιλτρο!!!οπως κ το carbon ειναι κοροιδεια για εμενα...με pvc κανεις εξισου καλα την δουλεια σου για τις απετησεις τουλ. του 1400!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το θέμα με τα νερά θεωρώ ότι μεγαλοποιείται λίγο, όχι ότι δεν μπορεί να συμβεί αλλά νομίζω ότι θα είναι κάτι σπάνιο και θα είναι η εξαίρεση, όχι ο κανόνας.

Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι από 2 μέλη που έχουν APR δεν καταγράφεται μεγάλη διαφορά σε σχέση με κατάσταση με ελεύθερο φίλτρο και αφαιρεμένο πνίχτη.

Tο ίδιο άκουσα πριν 10 ημέρες και για την εισαγωγή της Forge.

Το δυναμόμετρο βέβαια είναι το απόλυτο κριτήριο νομίζω για το αν μία εισαγωγή είναι καλύτερη από ένα σπορ φίλτρο και αφαιρεμένο πνίχτη.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το θέμα με τα νερά θεωρώ ότι μεγαλοποιείται λίγο, όχι ότι δεν μπορεί να συμβεί αλλά νομίζω ότι θα είναι κάτι σπάνιο και θα είναι η εξαίρεση, όχι ο κανόνας.

Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι από 2 μέλη που έχουν APR δεν καταγράφεται μεγάλη διαφορά σε σχέση με κατάσταση με ελεύθερο φίλτρο και αφαιρεμένο πνίχτη.

Tο ίδιο άκουσα πριν 10 ημέρες και για την εισαγωγή της Forge.

Το δυναμόμετρο βέβαια είναι το απόλυτο κριτήριο νομίζω για το αν μία εισαγωγή είναι καλύτερη από ένα σπορ φίλτρο και αφαιρεμένο πνίχτη.

Ναι θα συμφωνήσω...Γενικώς σε όσα αυτοκίνητα είχα μέχρι τώρα, η εισαγωγή είναι μια παρεξηγημένη έννοια. Λίγο το κέρδος, αρκετά τα χρήματα, κυρίως ψυχολογικός παράγοντας.

Link to comment
Share on other sites

To έχω σκεφτεί και εγώ αυτο, Στέφανε, αλλά πιστεύω πως ίσως θα χάσει μετά η σκούπα από την απόδοσή της, αφού ουσιαστικά θα χάνει (έστω και λίγο) αέρα.

Για ριξε μια ματια στην εισαγωγη σου απο κατω... :):good:

Link to comment
Share on other sites

Μονο απο Pipercross εχει καταγραφει μεγαλη διαφορα...ωστοσο μαζευη ολη τη σκονη απο οτι λενε οι ''εχοντες''.τα δυναμομετρα δν εχουν δειξει παντως διαφορες μεγαλες!

Μονο απο Pipercross εχει καταγραφει μεγαλη διαφορα...ωστοσο μαζευη ολη τη σκονη απο οτι λενε οι ''εχοντες''.τα δυναμομετρα δν εχουν δειξει παντως διαφορες μεγαλες!

Link to comment
Share on other sites

Για ριξε μια ματια στην εισαγωγη σου απο κατω... :):good:

Aαααα, εσύ τις είχες κάνει? Μα τι αλήτης που είσαι. Εντάξει, αυτές είναι μικρούλες, εγώ σκεφτόμουν κάτι μεγαλύτερο. Problem solved λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Aαααα, εσύ τις είχες κάνει? Μα τι αλήτης που είσαι. Εντάξει, αυτές είναι μικρούλες, εγώ σκεφτόμουν κάτι μεγαλύτερο. Problem solved λοιπόν.

Ε ναι, μιλούσα για καναδυο χιλιοστα ώστε να σταζει αν παρει νερο μεσα, αλλά ταυτόχρονα να είναι μικρη ωστε να μη ρουφάει και ζεστό αερα απο το μηχανοστάσιο.

Αν μπει κανενα ποταμι δε σε σωζει τιποτα, ισως ουτε η εργοστασιακη εισαγωγη.

Αντε πάλι, βελτιωμένη την πήρες! new_lol.gif

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

Δεν ταιριάζει στην διάταξη μάλλον.

και η APR αυτη του 2λιτρου βαζει στα 1.4 με καποια μικρη μοντιφια απ'οτι ξερω.

Πιστευω οτι και του R ετσι θα μπαινει χωρια οτι ειναι καλυτερη και αν παρατηρησετε εχει σε δυο μεριες και σπιρωτο σωληνα για να απορροφουνται οι κραδασμοι και να μην εχεις προβλημα να βγει κατι η να χαλασει προωρα.

Εγω παντως αν ηταν να βαλω αυτη τη λυση θα κοιταζα πρωτα.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το θέμα με τα νερά θεωρώ ότι μεγαλοποιείται λίγο, όχι ότι δεν μπορεί να συμβεί αλλά νομίζω ότι θα είναι κάτι σπάνιο και θα είναι η εξαίρεση, όχι ο κανόνας.

Πάντως μου κάνει εντύπωση ότι από 2 μέλη που έχουν APR δεν καταγράφεται μεγάλη διαφορά σε σχέση με κατάσταση με ελεύθερο φίλτρο και αφαιρεμένο πνίχτη.

Tο ίδιο άκουσα πριν 10 ημέρες και για την εισαγωγή της Forge.

Το δυναμόμετρο βέβαια είναι το απόλυτο κριτήριο νομίζω για το αν μία εισαγωγή είναι καλύτερη από ένα σπορ φίλτρο και αφαιρεμένο πνίχτη.

Θανο,

το εχω ξαναπει και εχω καταντησει γραφικος πια.

Κανενας απο τους βελτιωτες δεν προτεινει εισαγωγη για πρωτο σταδιο (δηλ προγραμμα μονο) γιατι απλα δεν κερδιζεις τιποτα και το λεω γιατι εχω μιλησει προσωπικα με αρκετους.

Ακομα και με καποιον που εμπορευεται εισαγωγες.

Για να εχεις καποιο οφελος απο εισαγωγη θα πρεπει να βαλεις και ΟΛΟΣΩΜΗ εξατμιση οποτε πας σε δευτερο σταδιο αλλα επαναλαμβανω ΟΛΟΣΩΜΗ εξατμιση.

Οτιδηποτε περαν αυτων ειναι απλα φιλολογια και χασιμο χρηματων εκτος φυσικα αν θελεις να εχεις ενα πιο σπορ ηχο απο το μοτερ και δεν διαθετεις τα λεφτα να προχωρησεις σε ολοσωμη εξατμιση κατευθειαν που θα σου δωσει και αυτον τον ηχο.

Προσωπικα πιστευω οτι αν δεν εβρισκα μια ευκαιρια οπως του φιλου πιο πανω που πηρε την apr απο γνωστο του μεταχειρισμενη για 150 ευρω, δεν θα εδινα τα 300+ να παρω μια καινουργια αλλα θα τα εβαζα στην ακρη και οταν μπορουσα θα εκανα την κινηση για την ολοσωμη που και ηχο θα μου εδινε και θα ξεκουραζε την τουρμπινα και θα ειχα εντελει και 5-6 αλογα πιο πανω.

Αν θελεις κατι και χωρις κοστος αφαιρεις τον πνιχτη και εισαι αποδεδειγμενα καλυτερος.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Για να εχεις καποιο οφελος απο εισαγωγη θα πρεπει να βαλεις και ΟΛΟΣΩΜΗ εξατμιση οποτε πας σε δευτερο σταδιο αλλα επαναλαμβανω ΟΛΟΣΩΜΗ εξατμιση.

Μην είσαι απόλυτος.

Το αν θα δώσει κάτι μια εισαγωγή σε σχέση με το μαμα σύστημα, μπορείς να το δεις από μετρήσεις και όχι μονο σε αισθηση, απο το καναλι 115 του vag com.

Αν δεις ότι η ζητούμενη και η πραγματική πιεση εισαγωγης ταυτίζονται, τότε όποια εισαγωγη και να βάλεις, δε θα σου δωσει τίποτα αφου, ηδη το μοτερ ανεβαζει την πιεση που ζηταει το προγραμμα.

Αν όμως δεις ότι σε κάποια σημεία και κυρίως στα ψηλα, η ζητούμενη ξεπερνάει την πραγματική, οτιδήποτε κάνεις που θα ελευθερώσει την εισαγωγη, θα εχει ως αποτέλεσμα η πραγματική πιεση να προσεγγίσει περισσότερο τη ζητούμενη και αν έχεις και maf θα δεις ακόμα πιο χειροπιαστά την αλλαγή με αυξηση στα γραμμάρια του εισερχόμενου αέρα.

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, μιλούσα για καναδυο χιλιοστα ώστε να σταζει αν παρει νερο μεσα, αλλά ταυτόχρονα να είναι μικρη ωστε να μη ρουφάει και ζεστό αερα απο το μηχανοστάσιο.

Αν μπει κανενα ποταμι δε σε σωζει τιποτα, ισως ουτε η εργοστασιακη εισαγωγη.

Αντε πάλι, βελτιωμένη την πήρες! new_lol.gif

Ξέρω να ψωνίζω, χαχα. Thanks ρε. new_iloveyou.gif

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι απόλυτος.

Το αν θα δώσει κάτι μια εισαγωγή σε σχέση με το μαμα σύστημα, μπορείς να το δεις από μετρήσεις και όχι μονο σε αισθηση, απο το καναλι 115 του vag com.

Αν δεις ότι η ζητούμενη και η πραγματική πιεση εισαγωγης ταυτίζονται, τότε όποια εισαγωγη και να βάλεις, δε θα σου δωσει τίποτα αφου, ηδη το μοτερ ανεβαζει την πιεση που ζηταει το προγραμμα.

Αν όμως δεις ότι σε κάποια σημεία και κυρίως στα ψηλα, η ζητούμενη ξεπερνάει την πραγματική, οτιδήποτε κάνεις που θα ελευθερώσει την εισαγωγη, θα εχει ως αποτέλεσμα η πραγματική πιεση να προσεγγίσει περισσότερο τη ζητούμενη και αν έχεις και maf θα δεις ακόμα πιο χειροπιαστά την αλλαγή με αυξηση στα γραμμάρια του εισερχόμενου αέρα.

Αυτο το λες απο εμπειρια η απο θεωρια?

Εκτος τα διαφημιστικα των εταιριων που εμπορευονται υπαρχουν αλλα απο ιδιωτες που να δειχνουν οτι κερδιζεις κατι μονο απο προσθηκη εισαγωγης?

Υπαρχει κανενας εδω μεσα που εχει μετρησει πριν και μετα απο εισαγωγη?

Εγω εχω μιλησει οπως εχω πει και εχω ζητησει να βαλω εισαγωγη αν υπαρχει βελτιωση αλλα ακομα και απο τους 'προγραμματιστες' η απαντηση ηταν οχι. Μονο την αφαιρεση του πνιχτη, οπως και εκανα και το οποιο διαπιστωσα σε δυναμομετρο, οχι στην θεωρια, οτι βοηθαει τον κινητηρα (ροπη κατα μισο κιλο και αλογα κατα 4-5 αν θυμαμαι καλα) και ειδικα τον αφηνει να στροφαρει πιο ψηλα.

Τωρα αν ισχυει κατι διαφορετικο μακαρι αλλα ας υπαρξουν καποια χειροπιαστα στοιχεια, αυτο ζηταω αλλα δεν εχει γινει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το λες απο εμπειρια η απο θεωρια?

Εκτος τα διαφημιστικα των εταιριων που εμπορευονται υπαρχουν αλλα απο ιδιωτες που να δειχνουν οτι κερδιζεις κατι μονο απο προσθηκη εισαγωγης?

Υπαρχει κανενας εδω μεσα που εχει μετρησει πριν και μετα απο εισαγωγη?

Εγω εχω μιλησει οπως εχω πει και εχω ζητησει να βαλω εισαγωγη αν υπαρχει βελτιωση αλλα ακομα και απο τους 'προγραμματιστες' η απαντηση ηταν οχι. Μονο την αφαιρεση του πνιχτη, οπως και εκανα και το οποιο διαπιστωσα σε δυναμομετρο, οχι στην θεωρια, οτι βοηθαει τον κινητηρα (ροπη κατα μισο κιλο και αλογα κατα 4-5 αν θυμαμαι καλα) και ειδικα τον αφηνει να στροφαρει πιο ψηλα.

Τωρα αν ισχυει κατι διαφορετικο μακαρι αλλα ας υπαρξουν καποια χειροπιαστα στοιχεια, αυτο ζηταω αλλα δεν εχει γινει ακομα.

Τη θεωρία την ανέλυσα παραπάνω. Από τη στιγμή που το πρόγραμμα ζητάει παραπάνω πίεση απο αυτην που τελικα παιρνει, τοτε οποιαδηποτε επεμβαση που θα κανει πιο ροικο το συστημα εισαγωγης, θα εχει αντικτυπο στην αποδοση.

Στην πράξη το εχω επιβεβαιωσει στο δικο μου αυτοκινητο(κινητηρας 1.8 tfsi) τόσο σε επίπεδο αίσθησης, όσο και με τη βοηθεια πολλών μετρήσεων με vag com.

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

η πίεση, ειδικά ψηλά , εξαρτάται και απο την φιμωμένη εξάτμιση.

γιαυτο σε απελευθέρωση της εξάτμισης, η delivered ειναι ακομα πιο κοντα στην requested, σε σχέση με τη μαμα.

Link to comment
Share on other sites

πάντως παιδιά για όσους δεν το έχουν προσέξει

ο αέρας για να περάσει από το μαμά φιλτροκούτι πρέπει να περνάει τουλάχιστον από 5 κουρμπες-

και ξεκινάμε:

DSCNFILTERBOX1.jpg

μπαινοντας από την σκουπα ανεβαίνει μία πάνω και μετά πάλι κάτω για να χωθεί εκεί μέσα :

DSCNFILTERBOX2.jpg

ουσιαστικά εάν το βλέπαμε από έξω κάπως έτσι :

DSCNFILTERBOX3.jpg

οπώς βλέπεται απο το βελάκι μετά κάνει πάλι κουρμπα κατεβαίνοντας κάτω και μετά ανεβαίνει για να συναντησει πνιχτη και φίλτρο και τέλος περνάει από φιλτρο ανεβαίνει και μπαινει στον κεντρικο σωλήνα:

DSCNFILTERBOX4.jpg

δεν λέω για ασφάλεια καλό είναι αλλά με πρόγραμμα για εμενα επιβάλεται κάποια εισαγωγή...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.