Jump to content
maka

Δεξιός Καθρεπτης Παρκαρισματος

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς πως ενεργοποιειται ο δεξιός καθρεπτης ωστε να προσαρμοζεται σε υψος κατα τη διαρκεια του παρκαρισματος; Για Golf Vi ρωταω -στο μενου αν και κανω τις ρυθμισεις δεν ενεργοποιειται οταν κουμπωνω οπισθεν.

Link to comment
Share on other sites

τι ρυθμισεις κανεις;λογικα πρεπει να κατεβαινει μολις επιλεγεις την οπισθεν και αφου πρωτα ειναι επιλεγμενος ο δεξιος καθρεπτης απο τον περιστρεφομενο διακοπτη.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα με βαση το manual υπαρχει, στην πραξη ομως εγω προσωπικα δεν το χω καταφερει..

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να επιμένω μήπως αυτό υπάρχει σε συνδυασμό με το προαιρετικό πακέτο PLB ή το

πακέτο με τους αισθητήρες παρκαρίσματος;

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα με βαση το manual υπαρχει, στην πραξη ομως εγω προσωπικα δεν το χω καταφερει..

Υπάρχει αν έχεις το πακέτο με τους ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέφτες.

Αν το έχεις πρέπει να στρέψεις το κουμπί ρύθμισης του καθρέφτη στο "R". :rofl: :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα με βαση το manual υπαρχει, στην πραξη ομως εγω προσωπικα δεν το χω καταφερει..

θα αναφερει ομως οτι αυτη η λειτουργια ειναι για αυτοκινητα με προσθετο εξοπλισμο.εσυ προφανως δεν τον εχεις γι'αυτο και δεν δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα μεσω του vag com πρεπει να κανεις τη ρυθμιση για να εμφανιστει στην οθονη η ενδειξη mirror down καθως και μια σειρα κωδικοποιησεων ωστε να δει ο εγκεφαλος οτι εχεις memory seats.

Aυτα τα ολιγα,και φυσικα αν εισαι τυχερος και σου εχουν βαλει τον καταλληλο εγκεφαλο.

Παντως εινα κατι το οποιο το ερευνα καθε vwφορουμ ανα τον κοσμο..... για να καταλαβεις

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα μεσω του vag com πρεπει να κανεις τη ρυθμιση για να εμφανιστει στην οθονη η ενδειξη mirror down καθως και μια σειρα κωδικοποιησεων ωστε να δει ο εγκεφαλος οτι εχεις memory seats.

Aυτα τα ολιγα,και φυσικα αν εισαι τυχερος και σου εχουν βαλει τον καταλληλο εγκεφαλο.

Παντως εινα κατι το οποιο το ερευνα καθε vwφορουμ ανα τον κοσμο..... για να καταλαβεις

πηγες σε αλλα ''μονοπατια''.το θεμα για τον φιλο οπως το λεει ειναι να εχει αυτη την λειτουργια εργοστασιακα.δεν την εχει ομως για τους γνωστους λογους.το ιδιο και εσυ.μην ψαχνετε ασκοπα για λυτρωτικες λυσεις με το vcds οταν δεν υπαρχει το hardware για να τις υποστηριξει.ειναι απλα τα πραγματα.

@θες mirror down;βαλε το smartTOP...

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα και καλη χρονια

πραγματι, το εχουμε στο menu μας,αλλα ειναι εξτρα εξοπλισμος.επισημα απο αντιπροσωπο ,με πολλες προσπαθειες πριν να λειτουργησει

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα και καλη χρονια

πραγματι, το εχουμε στο menu μας,αλλα ειναι εξτρα εξοπλισμος.επισημα απο αντιπροσωπο ,με πολλες προσπαθειες πριν να λειτουργησει

Αυτό το τελευταίο "με πολλες προσπαθειες πριν να λειτουργησει" δεν το κατάλαβα......Τελικά λειτούργησε ναι ή όχι και με ποιο τρόπο??

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα και καλη χρονια

πραγματι, το εχουμε στο menu μας,αλλα ειναι εξτρα εξοπλισμος.επισημα απο αντιπροσωπο ,με πολλες προσπαθειες πριν να λειτουργησει

Και εγώ το έχω στο μενού, αλλά δεν φάνηκε να δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από το μενού που έχουμε στα όργανα μας θα βρούμε την επιλογή "Mirror down" (νομίζω μέσα στο Convenience). Πρέπει να είναι τσεκαρισμένη.

Για να κατέβει ο καθρέπτης του συνοδηγού όταν βάζουμε την όπισθεν θα πρέπει (όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω) και ο περιστροφικός διακόπτης που ρυθμίζουμε τους καθρέπτες, που υπάρχει στην πόρτα του οδηγού να είναι στην επιλογή R. Μόνο τότε κατεβαίνει ο καθρέπτης μόνος του βάζοντας την όπισθεν.

(Τουλάχιστον στο δικό μου έτσι είναι..Αυτό που δεν ξέρω είναι αν πρέπει να έχετε το πακέτο των καθρεπτών light & sight pack)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από το μενού που έχουμε στα όργανα μας θα βρούμε την επιλογή "Mirror down" (νομίζω μέσα στο Convenience). Πρέπει να είναι τσεκαρισμένη.

Για να κατέβει ο καθρέπτης του συνοδηγού όταν βάζουμε την όπισθεν θα πρέπει (όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω) και ο περιστροφικός διακόπτης που ρυθμίζουμε τους καθρέπτες, που υπάρχει στην πόρτα του οδηγού να είναι στην επιλογή R. Μόνο τότε κατεβαίνει ο καθρέπτης μόνος του βάζοντας την όπισθεν.

(Τουλάχιστον στο δικό μου έτσι είναι..Αυτό που δεν ξέρω είναι αν πρέπει να έχετε το πακέτο των καθρεπτών light & sight pack)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω αλλά έχω και το πακέτο με τους αναδιπλούμενους καθρέπτες.

δοκιμάστε όλοι αυτό:

Για να το ρυθμίσω, έβαλα όπισθεν, ενώ είχα στο R το περιστρεφόμενο κουμπί, και το ρύθμισα όπως όταν ρυθμίζω τους καθρέπτες.

Όταν έβγαλα την όπισθεν επανήλθε όπου το είχα εξ αρχής. Όταν ξαναέβαλα την όπισθεν (πάντα με R στο περιστρεφόμενο κουμπί), κατέβηκε αυτόματα στη θέση της όπισθεν.

Την πρώτη φορά πρέπει να το ρυθμίσεις, αλλιώς δε θα κατεβαίνει ποτέ.

Edited by aqua
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω πακετο light and sight

Δεν εχω ηλεκτρικα ανακλινομενους καθρέπτες

Κι ομως ο καθρεπτης κατεβαινει οταν βαζω όπισθεν.....

Πώς γίνεται?

Απλά, έχεις εργοστασιακό park pilot, όπως κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τελευταίο "με πολλες προσπαθειες πριν να λειτουργησει" δεν το κατάλαβα......Τελικά λειτούργησε ναι ή όχι και με ποιο τρόπο??

δεν λειτουργησε....... βασικα για να δουλεψει πρεπει να εχεις καθρεπτη με μνημες!!!!!!!

δυστηχως

εγω εκανα retrofit με electronic folding mirrors & auto dimming εξωτερικους καθρεπτες και τζιφος δεν επαιξε

Link to comment
Share on other sites

Έχω το πακέτο φωτισμού PLB και την επιλογή Mirror Down την είχε από το εργοστάσιο ενεργοποιημένη (Εννοώντας φυσικά ότι όταν το παρέλαβα ήταν ενεργοποιημένη) και το μοναδικό που χρειάστηκε να κάνω ήταν να γυρίσω το διακόπτη των καθρεπτών στην θέση R για να δουλέψει. (Καλά δεν θα ξεχάσω την χαρά που είχα όταν το παρέλαβα το αυτοκίνητο!! :D Αχχ!)

Link to comment
Share on other sites

Δλδ να το ρυθμίσουμε να κατεβαίνει στο επιθυμητό ύψος, ενώ έχουμε όπισθεν?

ΝΑι.

Αν έχει τη δυνατότητα το αυτοκίνητο να το απομνημονεύσει αυτό από το εργοστάσιο, κάνε ότι περιγράφω και θα βρεις τη λύση.

Αν δεν γίνει σημαίνει ότι δεν έχει τη λειτουργία αυτή :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.