Jump to content
kostakisSs

Golf - Mπαρομετρο / Boost Gauge [Τοποθέτηση - Επιλογές - Βάσεις Osir]

Recommended Posts

ναι ειναι γνωστη απο παλια..αλλα δεν λεει..αν ειναι για να χαλασεις τον αεραγωγο καλυτερα μια οσιρ στη θεση του αεραγωγου..αυτη που δειχνεις ειναι λες και ριξανε μπουνια στο μπαρομετρο και το βαλανε αναμεσα στις θυριδες του αεραγωγου...

Link to comment
Share on other sites

Θα σας ανεβάσω foto από το δικό μου 6ρι με GREEDY μπαρομετρο και OSIR βάση… η συνδεσμολογία μου έφαγε 3 ώρες εμένα και ένα φιλαράκι μου για να σταλούν τα καλώδια κτλ και μετά άλλη μισή ώρα πήγα σε ένα συνεργείο για να συνδέσει την υποπίεση… βασικά έχω ένα μικρό προβληματάκι από το σημείο που μου τράβηξε γιατί μου πήρε από την πολλαπλή αλλά το μπαρομετράκι τρέμει λιγάκι ο δείκτης… θα πάω να δω τι παίζει στα GTI 6 γιατί στο 5ρι παίρνουν από το ίδιο σημείο και δεν έχει κανένα πρόβλημα…

Link to comment
Share on other sites

Θάνο μια χαρά μου φαίνεται ,ταιριάζει απόλυτα με το εσωτερικό !

εμένα το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι από την θέση του οδηγού κοιτάζοντας τον αεραγωγό παρεμβάλει

λίγο το τιμόνι,βέβαια εάν κανω αριστερα 1 εκατοστο το βλέπω μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη μια χαρά είναι, έβλεπα και κάποιες φωτογραφίες στο ίντερνετ που φαινόταν ανοιχτό γκρι και έλεγα μήπως δεν ταιριάζει με το χρώμα που έχουν τα υπόλοιπα πλαστικά, όμως έχει σκούρο χρωματισμό και δένει πολύ ωραία με το υπόλοιπο ταμπλό! :)

Με την ορατότητα το είχα γράψει και εγώ σε προηγούμενο ποστ, όμως από όσο λέει και ο Πάνος είναι ok. :roadrage:

Link to comment
Share on other sites

Θα σας ανεβάσω foto από το δικό μου 6ρι με GREEDY μπαρομετρο και OSIR βάση… η συνδεσμολογία μου έφαγε 3 ώρες εμένα και ένα φιλαράκι μου για να σταλούν τα καλώδια κτλ και μετά άλλη μισή ώρα πήγα σε ένα συνεργείο για να συνδέσει την υποπίεση… βασικά έχω ένα μικρό προβληματάκι από το σημείο που μου τράβηξε γιατί μου πήρε από την πολλαπλή αλλά το μπαρομετράκι τρέμει λιγάκι ο δείκτης… θα πάω να δω τι παίζει στα GTI 6 γιατί στο 5ρι παίρνουν από το ίδιο σημείο και δεν έχει κανένα πρόβλημα…

Αναμένουμε...!! :baby:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μπήκε σήμερα το μπαρόμετρο, μερικές φωτό πρόχειρες που φυσικά αδικούν το πιο όμορφο live και αρκετά ταιριαστό με το εσωτερικό του Golf 6 αποτέλεσμα :

GOLF 6 SHADOW

d65b.jpg

d67g.jpg

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Θελω μια βοηθεια!!Εχω βαλει μηχανικο μπαρομετρακι APEXI 60mm με βαση της OSIR αεραγωγου μου τριζει η βελονα!!Ο μαστορας που το εβαλε πηρε πιεση/υποπιεση απο το πισω μερος της μηχανης και τοποθετησε και το πλαστικο ταφακι που ειχε το μπαρομετρο.Ενας αλλος που το ειδε μου ειπε οτι πηρε απο λαθος σημειο υποπιεση και κανονικα επρεπε να παρει απο το παπα...Να παρω απο αλλου πιεση η να κανω καμια πατεντα (χαρτινο φιλτρακι πχ)???

Επισης μου ειπε οτι πιθανον να εχει και λαθος μετρησεις οπως ειναι συνδεδεμενο!!

Edited by jim75
Link to comment
Share on other sites

βαλε μια φωτο να δουμε απο που πηρες πιεση...

αν ειναι απο σωστο σημειο τοτε μπορει να τρεμει η βελονα γιατι το λαστιχακι που παει την πιεση στο οργανο εχει μεγαλη διατομη.

Link to comment
Share on other sites

βαλε μια φωτο να δουμε απο που πηρες πιεση...

αν ειναι απο σωστο σημειο τοτε μπορει να τρεμει η βελονα γιατι το λαστιχακι που παει την πιεση στο οργανο εχει μεγαλη διατομη.

Πιεση πηρα απο την υποπιεση των φρενων.Ο φιλος tsilis_corfu που το ειδε και εχει παρει απο το ιδιο σημειο δεν εχει κανενα προβλημα.Βεβαια εχει ηλεκτρικο μπαρομετρακι.Μηπως να δοκιμασω φιλτρακι βενζινης απο μηχανακι??Η να αλλαξω λαστιχακι με μικροτερη διατομη?

Edited by jim75
Link to comment
Share on other sites

πιστευω ο λυση νουμερο 2 ειναι καλυτερη.

επισης τι θες να πεις ωταν λες απο τηβ υποπιεση των φρενων

Link to comment
Share on other sites

πιστευω ο λυση νουμερο 2 ειναι καλυτερη.

επισης τι θες να πεις ωταν λες απο τηβ υποπιεση των φρενων

Aπο την πολλαπλη εχω παρει πιεση στο ιδιο σημειο οπως και ο KTM που ειδα τα αρχικα post.Κατι μου ειπε ο ηλεκτρολογος για"υποπιεση απο τα φρενα" αλλα μαλλον λαθος θα ειναι...Με παραξενεψε ομως το γεγονος οταν πηγα σε αλλον μηχανικο να αλλαξω μπουζι και το ειδε ,μου ειπε οτι καλυτερα να επερνα απο τον "παππα" μπροστα κατω απο το πλαστικο καπακι της μηχανης που εχει 1 σωληνακι!!

Σε συνδιασμο οτι φοραω Revo δεν μου ανεβαζει ενδειξη πανω απο 1,3 over και σε βολτα που πηγαμε με τον tsili_corfu που εχει το ιδιο αυτοκινητο με REVO μου το επισημανε και αυτος!!

Αρα:1. H δεν εχω παρει απο το σωστο σημειο πιεση

2.Απο καπου χανω πιεση

3.Απο golf σε golf εχει καποια διαφορα το Revo με βαση τα περιφεριακα( εγω εχω catback miltek 70mm πιθανο backpresure αν παιζει ρολο)

4.Επισης εχω αλλαχει πολλαπλασιαστες 2ου και 3ου κυλινδρου πριν 80χλμ μηπως χρειαζεται adaptation to Revo και δεν ανεβαζει ακομη την σωστη πιεση

5.Η καθε μπαρομετρακι αναλογα τον τυπο(μηχανικο,ηλεκτρονικο)και την μαρκα του εχει καποιες αποκλισεις..(βασικα με αλλα που εχω δει το ApeXi ειναι πολυ αμεσο στις ενδειξεις του)

6.Εκτος και αν ειναι μαιμου ApeXi και τριζει η βελονα και δειχνει λαθος πιεσεις!!(ΜADE IN JAPAN γραφει αλλα ποτε δεν χερεις.. απο Ελλαδα το πηρα με courier και χωρις αποδειξη!!)

Αυτα τα λιγα ως αποριες..:lol:

Aπο την πολλαπλη εχω παρει πιεση στο ιδιο σημειο οπως και ο KTM που ειδα τα αρχικα post.Κατι μου ειπε ο ηλεκτρολογος για"υποπιεση απο τα φρενα" αλλα μαλλον λαθος θα ειναι...Με παραξενεψε ομως το γεγονος οταν πηγα σε αλλον μηχανικο να αλλαξω μπουζι και το ειδε ,μου ειπε οτι καλυτερα να επερνα απο τον "παππα" μπροστα κατω απο το πλαστικο καπακι της μηχανης που εχει 1 σωληνακι!!

Σε συνδιασμο οτι φοραω Revo δεν μου ανεβαζει ενδειξη πανω απο 1,3 over και σε βολτα που πηγαμε με τον tsili_corfu που εχει το ιδιο αυτοκινητο με REVO μου το επισημανε και αυτος!!

Αρα:1. H δεν εχω παρει απο το σωστο σημειο πιεση

2.Απο καπου χανω πιεση

3.Απο golf σε golf εχει καποια διαφορα το Revo με βαση τα περιφεριακα( εγω εχω catback miltek 70mm πιθανο backpresure αν παιζει ρολο)

4.Επισης εχω αλλαχει πολλαπλασιαστες 2ου και 3ου κυλινδρου πριν 80χλμ μηπως χρειαζεται adaptation to Revo και δεν ανεβαζει ακομη την σωστη πιεση

5.Η καθε μπαρομετρακι αναλογα τον τυπο(μηχανικο,ηλεκτρονικο)και την μαρκα του εχει καποιες αποκλισεις..(βασικα με αλλα που εχω δει το ApeXi ειναι πολυ αμεσο στις ενδειξεις του)

6.Εκτος και αν ειναι μαιμου ApeXi και τριζει η βελονα και δειχνει λαθος πιεσεις!!(ΜADE IN JAPAN γραφει αλλα ποτε δεν χερεις.. απο Ελλαδα το πηρα με courier και χωρις αποδειξη!!)

Αυτα τα λιγα ως αποριες..:lol:

Aπο εδω το πηρα πριν καιροMy link

Edited by jim75
Link to comment
Share on other sites

Πιεση πηρα απο την υποπιεση των φρενων.

και εμένα από εκέι έχει πάρει ,εάν δεν κάνω λάθος από το σερβό ..

IMAG0297.jpg

η πίεση που δείχνει είναι όση βλέπω και στο vag com ,μέχρι 1,5+

φίλε για revo πίεση 1,3 μου φαίνεται λίγη ,μάλλον δεν δουλευει καλα το οργανάκι σου -

κάνε και μια δοκιμη με vag com να δεις την πραγματικη ..

Link to comment
Share on other sites

τελικα ρε παιδια απο που πρεπει να συνδεσουμε το μπαρομετρο για να δειχνει σωστα?απο κει που δειχνει ο DIMIV ? εγω εχω το χω συνδεσει εδω

med_gallery_7022_602_177798.jpg

Link to comment
Share on other sites

195 ευρω το apexi? εγω το βρισκω απο εδω μηχανικο μπαρομετρο http://cgi.ebay.com/ebaymotors/APEXI-EL2-MECHANICAL-BOOST-METER-GAUGE-BLACK-60MM-/260780125297?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3cb7b4ec71

70 δολλαρια .. μουφα ειναι??

Σχετικα με το αν ενα μπαρομετρο ειναι ηλκτρονικο ή μηχανικο ποια η διαφορα τους? Τρίζουν στα μηχανικα η βελονα???

Link to comment
Share on other sites

τελικα ρε παιδια απο που πρεπει να συνδεσουμε το μπαρομετρο για να δειχνει σωστα?απο κει που δειχνει ο DIMIV ? εγω εχω το χω συνδεσει εδω

μπορεί και με τους δύο τρόπους να δείχνει σωστά -

εμένα όπως είπα κλέβει από το σερβό το οποίο από ότι διάβασα είναι μηχανισμός υποπίεσης που στην ουσία εκμεταλεύεται την αναρόφηση στην εισαγωγή του κινητήρα -

εσένα παίρνει από το σωληνακι εάν βλέπω καλά πάνω από τον σωλήνα της εισαγωγής (ν75?)

Link to comment
Share on other sites

195 ευρω το apexi? εγω το βρισκω απο εδω μηχανικο μπαρομετρο http://cgi.ebay.com/ebaymotors/APEXI-EL2-MECHANICAL-BOOST-METER-GAUGE-BLACK-60MM-/260780125297?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3cb7b4ec71

70 δολλαρια .. μουφα ειναι??

Σχετικα με το αν ενα μπαρομετρο ειναι ηλκτρονικο ή μηχανικο ποια η διαφορα τους? Τρίζουν στα μηχανικα η βελονα???

αν το μπαρομετρο ειναι ηλεκτρονικο,εχει ξεχωριστο εγκεφαλακι-αισθητηρα πανω στο οποιο συνδεεται η υποπιεση κ αυτο με τη σειρα του στελνει τα δεδομενα με ενα καλωδιο στο μπαρομετρο.αν το μπαρομετρο ειναι ηλεκτρονικο, η σωληνα με την υποπιεση παει απευθειας πανω στο μπαρομετρο.απ οτι ξερω τα ηλεκτρονικα ειναι πιο ακριβης στις ενδειξεις τους.

Link to comment
Share on other sites

195 ευρω το apexi? εγω το βρισκω απο εδω μηχανικο μπαρομετρο http://cgi.ebay.com/ebaymotors/APEXI-EL2-MECHANICAL-BOOST-METER-GAUGE-BLACK-60MM-/260780125297?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3cb7b4ec71

70 δολλαρια .. μουφα ειναι??

Σχετικα με το αν ενα μπαρομετρο ειναι ηλκτρονικο ή μηχανικο ποια η διαφορα τους? Τρίζουν στα μηχανικα η βελονα???

195 απο Ελλαδα σε ebay ειναι σιγουρα πιο φτηνο 20 με 50 ευρωπουλα.Αυτο που εχεις στο link ειναι μαλλον κινεζικο ..o πωλητης ειναι απο Σιγκαπουρη!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οπως εχω γραψει και πιο πανω εχω βαλει APEXI μηχανικο.ΤΟ θεμα ειναι το εξης, οτι ενω εχω REVO δεν βλεπω πανω απο 1.40 over.Παρατηρησα απο την αρχη οτι οταν ειναι κλειστη η μηχανη η βελονα ΔΕΝ ειναι ακριβως στο 0 αλλα λιγοοο πιο κατω - 0,10 περιπου και εχω 2 ερωτησεις.α) ειναι αυτος ο λογος που δεν πιανει 1,50 over και β) υπαρχει τροπος να το κεντραρω στο 0 ακριβως?? εχει τυχει σε καπιον απο εσας το ιδιο(με την βελονα)?? η ειναι ελλατωματικο το ΑpeXi μου!! ;)

Edited by jim75
Link to comment
Share on other sites

εμένα δεν είναι μηχανικο και όταν είναι χαμηλα βλάπω 0,6 ή 0,5 και σε Over ειδικα τώρα το καλοκαιρι πάει 1,6

Link to comment
Share on other sites

καταρχην εχεις βαλει "μαπα" σωληνακι και τσαλακωνει με την υποπιεση.

δευτερον δες καπου στο ποστ υπαρχει πως εκανα εγω την εγκατασταση σε μερικα 140αρια και GT για να δεις πως να τραβηξεις το σωληνακι χωρις να επηρεασεις τοσο πολυ τις σωληνωσεις του αυτοκινητου.χρειαζεσαι μονο ενα κομματακι 10 ποντους 8αρι σωληνακι βενζινης και ενα ταφ με εναλλασομενα ακρα μετταλικο καλης ποιοτητας και οχι αυτο πο βλεπω εκει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.