Jump to content
Aggelos91

Polo Tsi 1,2 Με Dsg 7 Ή Χωρίς ?

Recommended Posts

Παιδιά κατ' αρχάς να σας πω καλώς σας βρήκα. Μόλις πριν 5 λεπτά γράφτηκα στο forum. Είμαι 19 χρονών με λένε ¶γγελο και πρόκειται να πάρω ένα polo tsi 1200. Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι να το προτιμήσω με DSG 7 ή χωρίς. Κατ' αρχάς να σας πω ότι γενικά μου αρέσουν τα αυτόματα. Έχω οδηγήσει σμαρτάκι ( ;) ) και mercedes αυτόματη. Και γενικά μπορώ να πω από την μικρή μου εμπειρία στην οδήγηση ότι μου αρέσει περισσότερο το αυτόματο. Απλά ήθελα να μάθω τι διαφορά κατ' αρχάς έχει το DSG από τα υπόλοιπα αυτόματα και μου λένε όλοι ότι είναι πάρα πολύ καλό. Και αν αξίζει γενικά τα λεφτά του. Αν το πάρω με DSG θα πάρω το comfortline. Χωρίς DSG θα πάρω το highline. H βοήθεια ιδιαίτερα όσων έχουν "ιδίοις όμασι" εμπειρία στο αμάξι είναι πολύτιμη και ελπίζω να με βοηθήσετε να κατασταλλάξω στο τι να πάρω. θα περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατ' αρχάς να σας πω καλώς σας βρήκα. Μόλις πριν 5 λεπτά γράφτηκα στο forum. Είμαι 19 χρονών με λένε ¶γγελο και πρόκειται να πάρω ένα polo tsi 1200. Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι να το προτιμήσω με DSG 7 ή χωρίς. Κατ' αρχάς να σας πω ότι γενικά μου αρέσουν τα αυτόματα. Έχω οδηγήσει σμαρτάκι ( :p ) και mercedes αυτόματη. Και γενικά μπορώ να πω από την μικρή μου εμπειρία στην οδήγηση ότι μου αρέσει περισσότερο το αυτόματο. Απλά ήθελα να μάθω τι διαφορά κατ' αρχάς έχει το DSG από τα υπόλοιπα αυτόματα και μου λένε όλοι ότι είναι πάρα πολύ καλό. Και αν αξίζει γενικά τα λεφτά του. Αν το πάρω με DSG θα πάρω το comfortline. Χωρίς DSG θα πάρω το highline. H βοήθεια ιδιαίτερα όσων έχουν "ιδίοις όμασι" εμπειρία στο αμάξι είναι πολύτιμη και ελπίζω να με βοηθήσετε να κατασταλλάξω στο τι να πάρω. θα περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας.

Φιλαρακι εγω θα σου πω την δικη μου οπτικη κ βγαζεις τα συμπερασματα σου.

1ον πρεπει να μας πεις που κινεισαι,αν εισαι αθηνα το θεωρω αυτονοητο οτι θα παρεις αυτοματο,διοτι την εχω ζησει 7 χρονια κ ειναι μεγαλη ευκολια!ποσο μαλλον το DSG το οποιο εχει παρα πολυ γρηγορες αλλαγες,εχει 7η που σημαινει οτι οταν θα πας ταξιδι,αν κινεισαι με 140χλμ (που ειναι μια συνηθισμενη ταχυτητα) θασαι κατω απο 3000 στροφες (συμφωνα με το autotriti-εγω δε τοχω τεσταρει αλλα θα το κανω) που σημαινει πολυ χαμηλη καταναλωση κ ελαχιστος θορυβος. Ισως να σου φαινονται ασημαντα,αλλα εχω ενα yaris 2 ετων,το πηρα δυστυχως ακριβως πριν βγει το σημερινο 6ταχυτο κ θα σου πω οτι με 3000 στροφες παω με 105 χλμ.ειναι τεραστεια η διαφορα.Μετα τις 3200 επισης καιω πολυ παραπανω κ ο θορυβος της μηχανης ειναι πολυ πιο εντονος..κ με τα χρονια αυτα ειναι που μετρανε,οχι αν εχει κανα κλασμα του δευτερολεπτου καλυτερες επιδοσεις.

Οποτε αν εισαι αθηνα κ πας κ ταξιδακια ειναι ιδανικο.

Εγω μενω επαρχια κ επειδη θελω να το παρω το σκεφτομαι ακριβως λογω κοστους.Επισης κ το κανονικο μια χαρα ειναι,απλα θα κανεις πιο ευκολη την καθημερινοτητα με το dsg.

Τωρα οι εκδοσεις,επειδη το yaris που πηρα το γεμισα κ το ευχαριστιεμαι,πρεπει να σου πω,οτι με 5 αξεσουαρ που μπορεις να βαλεις ενα αμαξι αλλαζει πααααρα πολυ,ετσι μπορεις να το ευχαριστιεσαι πολυ περισσοτερο αποτι αν το παρεις γυμνο κ για μενα αυτο ειναι σημαντικος παραγοντας αφου πλεον περναμε πολλες ωρες μεσα στο αμαξι,οποτε κ μεγαλο μερος της ζωης μας.

κ καλο ειναι ο,τι βαζεις να το βαζεις απο την αρχη.

Προσωπικα ειχα καταληξει στο highline κ μαλιστα με προσθηκη αξεσουαρ οπως ο αυτοματος κλιματισμος (που δεν εχει ουτε η πλουσια-ρυθμιζεις θερμοκρασια κ περα απο την εμφανιση ειναι πολυ πιο πρακτικο-τοχω κ στο yaris κ λεει), 2ον θα σου προτεινα να βαλεις την οθονη αφης rcd510 που κανει 400 ευρω,αν θεςκ gps πασ rns310 με 800 αλλα δεν αξιζει αν εχεις ενa symbian κινητο κ ξερεις κ τα βασικαα (δλδ για 1 φορα το χρονο δεν αξιζει να δωσεις τα 800,κατεβασε εναν χαρτη στο κιν κ τελος.)

3ον το park pilot που ειναι το parking radar Που συνδυαζεται κ με την οθονη κ αξιζει (στο yaris δεν τοθελα γτ ελεγα οτι ειναι "γυναικεια" αξεσουαρ αυτα,μεχρι που ενα μεσημερι στο στρατο,εχοντας πεσει κ χτυπησει κ στο κεφαλι,εκανα οπισθεν κ εφαγα προφυλακτηρα.απο τοτε,παραδεχθηκα οτι μια φορα συμβαινει η κακια στιγμη,κ ενα κωλοβαψιμο κανει οσο το ιδιο το αξεσουαρ,οποτε το βαζεις.

Επισης μια αεροτομη κ φιμε τζαμακια για να δεσει,για μενα αυτο ειναι το τελειο Polo.Αν το πας κ αυτοματο,περνας τα 18.000 μη σου πω 19.000,δε θυμαμαι ακριβως.

Τωρα θα μου πεις,πολλα μαζεψα. Φιλε μου,προτιμω να το παρω 1 χρονο πιο μετα,γεματο,παρα να βιαστω κ για 5-10 χρονια οσο το κρατησω ναχω το παραπονο οτι δεν ηταν οπως τοθελα.κ απο εκει κ περα οχι αλλα λεφτα,τελος.αντε καμια ζαντα μετα απο χρονια..

Αυτα στα λεω εχοντας αλλαξει πολλα αυτοκινητα μες την οικογενεια,εγω 25 ειμαι αλλα εχουν περασει απο τα χερια μου πανω απο 6-7

Τελος,να σου πω οτι κατεληξα οτι με ψηνει κ το polo GTI γτ αμα ειναι να το φτασω τοσο,θα ριξω μεχρι 3000 παραπανω για να το παρω,απο κει κ πανω αποοριπτεται,γιατι παιρνεις κ golf 160ari γεματο..

Πανω κατω αυτα ειναι τα συμπερασματα ψαχνοντας την αγορα συνεχως κ εχοντας αλλαξει αρκετα αυτοκινητα,το τελευταιο εκ των οποιων δικη μου επιλογη αποκλειστικα.

Ψαχνεις κ την τελευταια λεπτομερεια,γιατι στην καθημερινοτητα ισως ειναι η πιο σημαντικη διαφορα που να σε κανει να μετανοιωσεις..

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς φίλε Νίκο να σε ευχαριστήσω για την βοήθεια και για τις συμβουλές. Να πω και σε όλους όσους απαντήσουν στο θέμα ότι θα κινούμαι αποκλειστικά στον χώρο της Αθήνας. Μόνο το καλοκαίρι βγαίνω εκτός. Οπότε από ότι καταλαβαίνω το DSG 7 είναι κάτι σαν μονόδρομος. Επίσης παιδιά ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κάποιον αξιόπιστο αντιπρόσωπο να πάω. Γιατί πριν λίγο διάβαζα τα περί Παζαρόπουλου και θορυβήθηκα να πω την αλήθεια. Εγώ σε αυτόν σκεφτόμουν να πάω να ρωτήσω στην Θηβών. Γιατί μένω Ίλιον και μου είναι και κοντά. Περιμένω και από άλλους την συμβολή τους στο να κατασταλλάξω τι να αγοράσω τελικά. Να σας ρωτήσω επίσης και κάτι άλλο. Εγώ σκεφτόμουνα να δώσω μια μικρή προκαταβολή έως πάρα πολύ μικρή και τα υπόλοιπα με δόσεις. Γίνεται έτσι δεν πιστεύω να υπάρχει κανένας περιορισμός σε αυτά, είμαι και πρωτάρης και δεν ξέρω. Περιμένω από τους εμπειρότερους. Ευχαριστώ και πάλι Νίκο και ευχαριστώ και εσάς που θα απαντήσετε εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς φίλε Νίκο να σε ευχαριστήσω για την βοήθεια και για τις συμβουλές. Να πω και σε όλους όσους απαντήσουν στο θέμα ότι θα κινούμαι αποκλειστικά στον χώρο της Αθήνας. Μόνο το καλοκαίρι βγαίνω εκτός. Οπότε από ότι καταλαβαίνω το DSG 7 είναι κάτι σαν μονόδρομος. Επίσης παιδιά ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κάποιον αξιόπιστο αντιπρόσωπο να πάω. Γιατί πριν λίγο διάβαζα τα περί Παζαρόπουλου και θορυβήθηκα να πω την αλήθεια. Εγώ σε αυτόν σκεφτόμουν να πάω να ρωτήσω στην Θηβών. Γιατί μένω Ίλιον και μου είναι και κοντά. Περιμένω και από άλλους την συμβολή τους στο να κατασταλλάξω τι να αγοράσω τελικά. Να σας ρωτήσω επίσης και κάτι άλλο. Εγώ σκεφτόμουνα να δώσω μια μικρή προκαταβολή έως πάρα πολύ μικρή και τα υπόλοιπα με δόσεις. Γίνεται έτσι δεν πιστεύω να υπάρχει κανένας περιορισμός σε αυτά, είμαι και πρωτάρης και δεν ξέρω. Περιμένω από τους εμπειρότερους. Ευχαριστώ και πάλι Νίκο και ευχαριστώ και εσάς που θα απαντήσετε εκ των προτέρων.

Τιποτα ρε συ,ο,τι εμπειρια αποκτουμε πρεπει να τη μοιραζομαστε κ αυτο θελω να κανω.

Οσο για το αυτοματο,δε θα ελεγα οτι ειναι κ μονοδρομος,εκτος αν ηταν παρα πολλα τα αλογα.Αλλιως ειναι νασαι στην κινηση με 180-200 αλογα αμαξι και αλλιως με 105,θελω να πω οτι δεν ειναι κ τοσο κουραστικο,ουτε τραγικο.εγω απλα επειδη μεγαλωσα κ επαρχια κ τωρα γυρισα πισω,εσω συνηθισει να κινουμαι σε ηρεμους ρυθμους χωρις κινηση κλπ.η κινηση ειναι σε αποσταση 100 μετρων να καταλαβεις σε ενα σημειο της πολης. Ομως αν θες πιο γεματο polo οπως εγω που αυτο δε το συζηταω θα πηγαινα κ σε χειροκινητο..Δεν ειναι κ τοσο δυσκολο ναλλαζεις ταχυτητες.εξαλλου μικρος εισαι ακομα,δε πρεπει να βαριεσαι..δηλαδη μην σε αγχωνει κ τοσο,απλα στην περιπτωση που θες το αμαξι για εργαλειο οπως το βλεπουν πολλοι,οτι θελουν καθαρα 4 ροδες να τσουλανε,τοτε παρτο κ αυτοματο ναναι πιο ευκολο.μονο τοτε ειναι μονοδρομος.αν η οδηγηση για σενα σημαινει κ απολαυση (οπως για μενα κ πολλους εδω μεσα),τοτε κ το χειροκινητο καλο ειναι,κανεις κ τα κατεβασματα σου τα παραδοσιακα..

Τωρα για επιλογη αντιπροσωπειας,εγω θα σου προτεινα να πας σε οσες περισσοτερες γινεται. απο τους πωλτητες κ το κλιμα θα καταλαβεις κ ποσο λαμογια ειναι.

Ειχα παει στη βουλιγμενης περισυ που ειχαν προσφορα το golf 5 140αρι με 5000 φθηνοτερα να ξεστοκαρουν κ δε το πηρα γιατι ο τροπος τους ηταν απαραδεκτος κ προσβλητικος.ειχα κ ενα micra για πουλημα 6 ετων κ μουλεγε οτι δε πουλιεται. Στο κορωπι ηταν πιο σωστοι αλλα δεν ειχαν στοκ...

Οποτε θα σου ελεγα παρε σβαρνα αντιπροσωπειες,παιρνε προσφορες με αυτα που θες ακριβως πανω στο αμαξι,ζητα δωρα (προσεξε Parking radar να σου βαλουν το park pilot οχι τπτ κινεζικα των 30 ευρω γτ το κανουν πολλοι αυτο) κ αφου περασεις απο πολλους διαλεξε τον καλυτερο. κ μαλιστα αν δεις οτι καπου ηταν σωστοι κλπ παρε μια αλλη προσφορα που σουκαναν αλλου καλυτερη κ πες τους να στην κανουν για να το παρεις απο εκει.η ζωη θελει παζαρι,σκληρο!εγω ετσι θα κανω τωρα,ηδη παω σε 3 νομους κ οποιος μου κανει την καλυτερη (θα γυρισω μετα στο νομο μου κ θα πω στον τοπικο εμπορο αν μου κανεις την ιδια προσφορα το παιρνω απο σενα).

Μη ντρεπεσαι,εσυ πληρωνεις,αυτοι σε εχουν αναγκη.

Οσο για δοσεις,η VW εχει 9%,ειναι παρα πολυ πιστευω,αλλα αν εχεις καποιον δικο σου δημοσιο υπαλληλο μπορει να παρει καταναλωτικο με 6.5 νομιζω απο το ταχυδρομικο ταμιευτηριο.ψαξτο,γιατι κ σαυτο το θεμα η μονη πουχει τοσο υψηλο επιτοκιο ειναι η VW..

κ τωρα που το θυμηθηκα,γιατι δε πας να το δοκιμασεις κ σε αυτοματο κ σε κανονικο?αν τις ψαξεις τις αντιπροσωπειες θα βρεις (ριξε τηλεφωνακια κ ρωτα αν τοχουν αυτοματο,δε μπορει να μην τοχει καποιος)κ πανε καντο βγες κ αττικη οδο να το ξεσκισεις,μη το λυπηθεις.οταν ηρθε εδω την 1η μερα το μπανισα κ την 2η πηγα κ το εκανα,200αρισα εννοειται σε επαρχιακο κομματι.ομοιως κ το ibiza cupra.τα ξεσκιζεις κ στα φρενα κ στα γκαζια να δεις οτι ειναι αυτο που θες..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φίλε μου είμαι παθόν από Παζαρόπουλο, μην πατήσεις ούτε απ' έξω! Εμείς που την κάναμε τη λαλακία δε μπορούμε να κάνουμε αλλιώς όλοι οι άλλοι μακριά. Πήγαινε σε: Γρατσία, Automarin, Φιλοσίδη, Ρώρη, Karenta (αυτοί δεν έχουν τόσο καλές τιμές καθώς είναι η μαμά kosmocar) και σύγκρινε προσφορές... Κάνε ακριβώς ότι σου είπε ο φίλος nikosmpl.

Όσον αφορά αυτόματο ή manual επιλέγω το δεύτερο προσωπικά. Μου αρέσει να έχω απόλυτα τον έλεγχο και την ευχαρίστηση της ολοκληρωμένης οδήγησης αν και το DSG σου δίνει ευκολία. Επίσης 1500¤ επιπλέον για το DSG είναι και λόγος για να μην το προτιμήσω προσωπικά.

Καλύτερα να πάρεις highline παρά comfortline και να ξέρεις πάντα τα μοντέλα με τον πλήρη εξοπλισμό είναι πιο προσεγμένα, καθώς και τα υλικά που έχουν όπως αναρτήσεις, εσωτερικές αλλαγές δέρματα κτλ. είναι καλύτερης ποιότητας από τις πιο φθηνές εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φίλε μου είμαι παθόν από Παζαρόπουλο, μην πατήσεις ούτε απ' έξω! Εμείς που την κάναμε τη λαλακία δε μπορούμε να κάνουμε αλλιώς όλοι οι άλλοι μακριά. Πήγαινε σε: Γρατσία, Automarin, Φιλοσίδη, Ρώρη, Karenta (αυτοί δεν έχουν τόσο καλές τιμές καθώς είναι η μαμά kosmocar) και σύγκρινε προσφορές... Κάνε ακριβώς ότι σου είπε ο φίλος nikosmpl.

Όσον αφορά αυτόματο ή manual επιλέγω το δεύτερο προσωπικά. Μου αρέσει να έχω απόλυτα τον έλεγχο και την ευχαρίστηση της ολοκληρωμένης οδήγησης αν και το DSG σου δίνει ευκολία. Επίσης 1500¤ επιπλέον για το DSG είναι και λόγος για να μην το προτιμήσω προσωπικά.

Καλύτερα να πάρεις highline παρά comfortline και να ξέρεις πάντα τα μοντέλα με τον πλήρη εξοπλισμό είναι πιο προσεγμένα, καθώς και τα υλικά που έχουν όπως αναρτήσεις, εσωτερικές αλλαγές δέρματα κτλ. είναι καλύτερης ποιότητας από τις πιο φθηνές εκδόσεις.

Κ γω καπως ετσι το σκεφτομαι για το αυτοματο κ τις εκδοσεις.

Επισης να πω οτι κ στον Karenta εχω παθει νειλα εγω.μας εφεραν το Α4 χωρις aircondition (πριν 15 χρονια) κ τουβαλαν εκει ενα ιταλικο,με αποτελεσμα να χαλαει συνεχεια.εμας απλα μας ειχαν πει οτι με κλιμ θα κανει 6 μηνες ενω με air condition υπαρχει ετοιμο.κ το ανακαλυψαμε μετα οτι ηταν γυμνο κ τοχαν βαλει αυτοι!!!γτ τοτε κ το aircondition ηταν προσθετος εξοπλισμος!Οποτε προσεξε πολυ τις λεπτομερειες κ καλυτερα να περιμενεις μια παραγγελεια πολλους μηνες παρα να κανουν καμια μαλακια.

Καλος πρεπει ναναι ο γρατσιας κ ο ρορρης.

Ομως ψαξε ολες τις αντιπροσωπειες που μπορεις..(εμενα μαρεσαν κ τα παιδια στο κορωπι,ειναι κ η αττικη διπλα για λιωσιμο στο τεστ drive αλλα δεν παιρνω κ ορκο,2 φορες πηγα απλα να ρωτησω)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν κάποιος έχει να μου προτείνει αντιπροσωπεία και είναι εντός Αθηνών φυσικά (και κοντά στο ίλιον εάν γίνεται ας μου πει). Επίσης ήθελα να ρωτήσω εάν το Polo με το dsg έχει τα λεγόμενα αυτάκια στο τιμόνι για να αλλάζεις manual τις ταχύτητες. Αν υπάρχει αυτό σίγουρα θα καταλήξω σε dsg. Ευχαριστώ και πάλι παιδιά για την βοήθεια και όποιος απαντάει να σκέφτεται ότι δεν βοηθάει μόνο εμένα αλλά και όποιον διαβάζει το θέμα για να πάρει συμβουλές για την δικιά του αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν κάποιος έχει να μου προτείνει αντιπροσωπεία και είναι εντός Αθηνών φυσικά (και κοντά στο ίλιον εάν γίνεται ας μου πει). Επίσης ήθελα να ρωτήσω εάν το Polo με το dsg έχει τα λεγόμενα αυτάκια στο τιμόνι για να αλλάζεις manual τις ταχύτητες. Αν υπάρχει αυτό σίγουρα θα καταλήξω σε dsg. Ευχαριστώ και πάλι παιδιά για την βοήθεια και όποιος απαντάει να σκέφτεται ότι δεν βοηθάει μόνο εμένα αλλά και όποιον διαβάζει το θέμα για να πάρει συμβουλές για την δικιά του αγορά.

Ανοιξε το site της VW κ δες που εχει εμπορους κ πηγαινε σε οσους περισσοτερους μπορεις.

Οσο για τα αυτακια,οχι δεν τα εχει ουτε σαν αξεσουαρ!τουλαχιστον μεχρι πριν ενα μηνα που πηρα ενα χαρτι με αξεσουαρ δεν υπηρχαν.Βεβαια μη σε τρελαινει,πιο απολαυστικες ειναι οι αλλαγες απο το λεβιε.Εγω που οδηγησα κ το ibiza cupra απο εκει εκανα κατεβασματα..

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε το site της VW κ δες που εχει εμπορους κ πηγαινε σε οσους περισσοτερους μπορεις.

Οσο για τα αυτακια,οχι δεν τα εχει ουτε σαν αξεσουαρ!τουλαχιστον μεχρι πριν ενα μηνα που πηρα ενα χαρτι με αξεσουαρ δεν υπηρχαν.Βεβαια μη σε τρελαινει,πιο απολαυστικες ειναι οι αλλαγες απο το λεβιε.Εγω που οδηγησα κ το ibiza cupra απο εκει εκανα κατεβασματα..

Sorry κιόλας αλλά επειδή δεν έχω δει ούτε έχω οδηγήσει DSG. Δηλαδή δεν είναι μόνο αυτόματο? Γίνεται να κάνεις τις αλλαγές manual. Αν ισχύει σίγουρα θα καταλήξω στο DSG. Και... κοίταζα λίγο το highline νομίζω αξίζει τα 400 ευρώ παραπάνω για να πάρω highline.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου μετά από οτι έχω δει και έχω μιλήσει με όσους έχουν DSG απλά ένα θα σου πώ.

Μετάνοιωσα που δεν το πήρα με DSG. Προτίμησε να πάρεις μια φτωχότερη έκδοση με DSG παρά μια πλουσιότερη χωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλέω... Φτωχότερη έκδοση χειρότερα υλικά. Δώσε λίγα λεφτά επιπλέον (κι ας σου φύγουν 2 μηνιάτικα) και πάρε το highline σε DSG. Δεν θα το μετανιώσεις!

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

Το ξαναλέω... Φτωχότερη έκδοση χειρότερα υλικά. Δώσε λίγα λεφτά επιπλέον (κι ας σου φύγουν 2 μηνιάτικα) και πάρε το highline σε DSG. Δεν θα το μετανιώσεις!

Ακριβως ετσι!αλλα κ το φινιρισμα πουχει η πλουσια λεει!

οσο για το dsg,εννοειται πως μπορεις να τοχεις manual απο το λεβιε!τον κανεισ ενα κλικ δεξια κ εχει + - για αλλαγες σα να ηταν χειροκινητο...κανονικες αλλαγες δλδ!απλα χωρις συμπλεκτη!

Οσο για την πλουσια,εγω επιμενω κ μαλιστα με scd 510 (οθονη αφης!)400 ευρω,αλλα ΛΕΕΙ! κ δε μπαινει μετα,ενω φιμε κ τετοια μπαινουν κ του χρονου..

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην βγώ πολύ off!!!Για εμένα όταν πρόκειται για αγορά καλο θα είναι εφόσον δεν πρόκειται να πάει φουλ extra το αμάξι,να προτιμήσετε να βάλετε αυτά που είναι καλά extra!!!Τι εννοώ...το dsg για εμένα είναι πολύ καλό ξεκούραστο σβέλτο και γενικά είναι πολύ καλό για αυτό και μπήκε στο scirocco της οικογένειας!!!Επίσης ένα άλλο καλό extra είναι τα bi-xenon!!!!Τρομερή διαφορά από τις απλές λάμπες!!!Δεν έχει μετανοιώσει κανένας,από όσο ξέρω,που να τα έβαλε και να είπε έκανα @@@!!!!Ένα άλλο καλό είναι το υποβραχιόνιο!!!Μόλις μπαίνεις στο αμάξι καταλαβαίνεις την παρουσία του!!!Καταλαβαίνετε τι θέλω να πώ!!!!

Τελειώνοντας στο scirocco της οικογένειας,για παράδειγμα,επειδή υπήρχε όριο να μην ξεφύγει πολύ οικονομικά είπα να μπει σαν extra το dsg και η οροφή!!!Ήθελα και τα xenon αλλά ξέφευγε πολύύύύ!!Για μένα καλύτερα είναι να βάλεις κάτω ποια είναι τα σημαντικά για εσένα που θέλεις να μπουν στο αμάξι και μετά να το κλήσεις!!!!Σύγνωμη αν κούρασα με την πολύλογία μου απλά ήμουν στην ίδια θέση με εσένα!!! :D

Υ.Γ.:Δεν μου έχει λήψει σχεδόν τπτ άλλο εκτός των xenon και κάποια άλλα από το αμάξι!! :p

Link to comment
Share on other sites

Τα xenon παιδιά έχουν μεγάλη διαφορά από τα κανονικά?

Εχουν αλλα δεν αξιζει τον κοπο αν κινεισαι ειδικα αθηνα!αφου παντου εχει φως κ ειναι κ πανακριβα!

Οσο για τα κυβικα που λετε παραπανω,αν ηταν καλυτερο το 1.4 με τα 88,τοτε δε θα καταργουσε τα 1.6 102ps απο audi κλπ για να βαζει 1.2 tsi!κ εκτος αυτου,οδηγειστε το αμαξι να δειτε πως παει κ μετα να λετε οτι ειναι λιγα τα κυβικα.αφου παει σφαιρα,στα 1200 κολατε?

Αν ηταν 1.4 TSI 122 φυσικα κ θα το προτιμουσαμε,αλλα αλλο αυτο!τα 1200 μια χαρα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ήθελα να ρωτήσω εάν το Polo με το dsg έχει τα λεγόμενα αυτάκια στο τιμόνι για να αλλάζεις manual τις ταχύτητες. Αν υπάρχει αυτό σίγουρα θα καταλήξω σε dsg. Ευχαριστώ και πάλι παιδιά για την βοήθεια και όποιος απαντάει να σκέφτεται ότι δεν βοηθάει μόνο εμένα αλλά και όποιον διαβάζει το θέμα για να πάρει συμβουλές για την δικιά του αγορά.

Το DSG έχει πάντα και μία θέση στο μοχλό με +/- όπου αλλάζεις εσύ τις σχέσεις όπως θες. ¶μα ανεβάζεις μέχρι τον κόφτη σου αλλάζει μόνο του, ενώ αν το κατέβασμα που θέλεις να κάνεις θα ανεβάσει πολύ τις στροφές, δε στο κάνει για προστασία του κινητήρα. Γενικά βολεύει πάρα πολύ, αλλά πάντα υπάρχουν και τα διαφορετικά γούστα των ανθρώπων. Εγώ δε θα σου πω πήγαινε και πάρε το DSG και τέρμα. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πας να κάνεις test drive ένα DSG και ένα χειροκίνητο και μετά να δεις τι σ'αρέσει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω DSG εδώ και δύο χρόνια.

Μέσα στην κίνηση δεν το συζητάμε, είναι εκπληκτικό.

Και όταν θέλεις να "παίξεις" το γυρίζεις στο +/-.

Το κυριώτερο προσόν (εκτός αυτού μέσα στην κίνηση), είναι οτι οδηγείς συνέχεια και με τα δύο χέρια στο τιμόνι, και οτι στις αλλαγές δεν έχεις σκορτσαρίσματα, ούτε αυτή την διακοπή παροχής ισχύος που κάνει το αυτοκίνητο να "πηδάει" και να αποσταθεροποιείται (ειδικά πάνω στην στροφή!).

Επίσης ένα μεγάλο προσόν είναι οτι εκεί που πας χαλαρά με λίγες στροφές, αν πατήσεις τέρμα το γκάζι υπάρχει ένα σαν κουμπάκι στο τέρμα της διαδρομής του γκαζιού.

Αυτό "λέει" στο κιβώτιο βάλε την χαμηλώτερη δυνατή σχέση, οπότε το αυτοκίνητο εκτοξεύεται με ένα γρήγορο κατέβασμα!

Και φυσικά δεν έχεις να ασχοληθείς με το στροφόμετρο, να σκεφτείς τώρα σε ποια να κατεβάσω, σηκώνει άραγε 2α ή να βάλω 3η; κλπ.

Αυτό γίνεται και στο αυτόματο, και στο χειροκίνητο!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ένα μεγάλο προσόν είναι οτι εκεί που πας χαλαρά με λίγες στροφές, αν πατήσεις τέρμα το γκάζι υπάρχει ένα σαν κουμπάκι στο τέρμα της διαδρομής του γκαζιού. Αυτό "λέει" στο κιβώτιο βάλε την χαμηλώτερη δυνατή σχέση, οπότε το αυτοκίνητο εκτοξεύεται με ένα γρήγορο κατέβασμα!

Αυτο που λες υπάρχει σχεδόν από τότε που επινοήθηκε το αυτόματο κιβώτιο... Ήδη το θυμάμαι στις Mercedes του 1970 που υπήρχε κάτι σαν ένα κουμπί το οποίο όταν σανίδωνες το γκάζι, πατιόταν αυτό το κουμπί και κατέβασε αυτόματα σχέση. Δεν είναι καινοτομία της vw αυτό όπως καταλαβαίνεις. Παρόλα αυτά το dsg πράγματι είναι ένα τρομερό σύστημα διπλού συμπλέκτη.

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη!!! Παιδιά λοιπόν έκλεισε. Θα πάρω το polo με dsg7 σε highline. Τώρα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Στο

microsite του polo είδα ότι έχει μόνο τέσσερα χρώματα για να δεις. Κόκκινο,κίτρινο,μπλε και ασημί. Μόνο σε αυτά τα χρώματα βγαίνει το polo; Βγαίνει σε μαύρο; Αν και το μαύρο είναι το χρώμα μου δεν πιστεύω ότι θα του πάει. Ξέρετε. Όσοι το έχετε σε τι χρώμα το πήρατε; Τι χρώμα πιστεύετε ότι ταιριάζει;

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη!!! Παιδιά λοιπόν έκλεισε. Θα πάρω το polo με dsg7 σε highline. Τώρα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Στο

microsite του polo είδα ότι έχει μόνο τέσσερα χρώματα για να δεις. Κόκκινο,κίτρινο,μπλε και ασημί. Μόνο σε αυτά τα χρώματα βγαίνει το polo; Βγαίνει σε μαύρο; Αν και το μαύρο είναι το χρώμα μου δεν πιστεύω ότι θα του πάει. Ξέρετε. Όσοι το έχετε σε τι χρώμα το πήρατε; Τι χρώμα πιστεύετε ότι ταιριάζει;

Χρόνια πολλά, έκανες καλή επιλογή.

Συμφωνώ με τα παιδιά που ανέφεραν τα υπέρ της πλούσιας έκδοσης. Το αυτοκίνητο δεν είναι κινητό να το αλλάζεις κάθε 1-2 χρόνια. Πάρτο από την αρχή όπως το θες και δεν θα το μετανιώσεις. Εκτός των άλλων ορισμένα έξτρα δεν μπαίνουν εκ των υστέρων.

Τα χρώματα μπορείς να τα δεις στο παρακάτω link (άνοιξε κάτω δεξιά στην σελίδα το pdf αρχείο) :

http://www.volkswagen.gr/gr/el/model/polo/Pricelist/_________________1.html

Επίσης για τις εκθέσεις που ρώτησες ένας καλός ντίλερ είναι ο Φιλιπαίος στην Ιερά Οδό στο Αιγάλεω που είναι κοντά σου. Είχαμε πάρει ένα Golf IV από εκεί παλιά και γενικά ήμασταν ευχαριστημένοι.

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη!!! Παιδιά λοιπόν έκλεισε. Θα πάρω το polo με dsg7 σε highline. Τώρα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Στο

microsite του polo είδα ότι έχει μόνο τέσσερα χρώματα για να δεις. Κόκκινο,κίτρινο,μπλε και ασημί. Μόνο σε αυτά τα χρώματα βγαίνει το polo; Βγαίνει σε μαύρο; Αν και το μαύρο είναι το χρώμα μου δεν πιστεύω ότι θα του πάει. Ξέρετε. Όσοι το έχετε σε τι χρώμα το πήρατε; Τι χρώμα πιστεύετε ότι ταιριάζει;

φυσικά και του πάει το pearl black .... προσωπική εμπειρία (αν και λίγων ημερών) φίλε

Link to comment
Share on other sites

Μαυρο,λευκο κ κοκκινο!με αυτη τη σειρα τα βαζω.κ φυσικα με φιμε τζαμια μελλοντικα αν δε μπορεις τωρα.θα δειξει πολυ περισσοτερο,ειδικα το λευκο!

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη και από μένα!

Εφόσον ζήτησες χρωματολογία για το Polo (που είναι τραγικά μικρή!) ορίστε ένα scan μίας προσφοράς που είχα πάρει από karenta.

Με το καλό λοιπόν και καλωσήλθες στη παρέα... :D

post-13435-127036766841_thumb.jpg

post-13435-127036767955_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε μαύρο το πήρε ο συγκάτοικός μου και είναι πολύ ωραίο.

Το δικό μας είναι το μολυβί (pepper grey) και είναι και αυτό τελικά ωραίο χρώμα. Το έχω βάλει και μεμβράνες στα τζάμια και του πάνε.

Το κεραμιδί δε μου αρέσει καθόλου και το σκούρο μπλε είναι κι αυτό άσχετο με το αμάξι.

Και το ασημί καλό είναι, αλλά είχαμε ασημί τα άλλα αμάξια και δεν το κοιτάξαμε...

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς να ευχαριστήσω τον φίλο που έβαλε το χρωματολόγιο. Λοιπόν παιδιά ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Εγώ είμαι 19 χρονών. Τώρα που θα πάω για την αγορά το αυτοκίνητο θα το πάρω στο όνομα της μητέρας μου. Κατ' αρχάς γίνεται να το πάρω στο όνομα μου και να μπει κάτι σαν εγγυήτρια η μητέρα μου; Υπάρχει περίπτωση να αρνηθούνε να το δώσουν από την τράπεζα; Θα ζητήσουν εγγυητή για την μητέρα μου. Γενικά καταλάβατε περί τίνος ρωτάω. Συγγνώμη που σας ζαλίζω με τις ερωτήσεις αλλά όταν πάω στις αντιπροσωπείες θα ήθελα να είμαι εί δυνατόν προετοιμασμένος τέλεια.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.