Jump to content
grnemo

Polo 1.2 Tsi Σβήνει Στο Ρελαντί

Recommended Posts

γεια σας παιδια σας γραφω για ενημερωση....μετα την αλλαγη του φιλτρου βενζινης δεν ξαναεγινε το παραμικρο εκτος.......απο σημερα,1300km μετα κοντα στα 5000 πλεον....τρεμουλο στο ρελαντι και σβησιμο,το 5 αν θυμαμαι καλα....εχω αρχισει και σκεφτομαι τη πωληση του....δε το εχω χαρει καθολου....αν το ξανακανει,ισως γυρισω στην τρελα μου,type-r και no problem....αυριο θα επικοινωνησω με αντιπροσωπεια και θα εχετε νεα μου το βραδακι....παντως μεχρι το σημερινο μετα το φιλτρο δεν εκανε κιχ και μπορω να πω οτι το εσκιζα....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το δικό μου DSG έσβησε ακόμη 2 φορές τελευταία. Μία φορά κατά τη διάρκεια παρκαρίσματος σε απότομη ανηφόρα και την άλλη πάνω σε φανάρι ανηφορικό με σταμάτα - ξεκίνα. Παραλίγο να πέσει πάνω μου ο από πίσω και με φασκέλωσαν όλοι μαζί.

Και στις δύο περιπτώσεις λειτουργούσε ο κλιματισμός.

Κάτι δεν πάει καλά με τον προγραμματισμό.

Θα προσπαθήσω ξανά να επικοινωνήσω με τον σύμβουλο της Karenta στην Αργυρούπολη, να δω τι γίνεται με το update.

Θα πρότεινα σε όσους διαβάζουν το forum να μην παραγγείλουν τέτοια αμάξια μέχρι να λυθεί το θέμα...

Edited by blugosi
Link to comment
Share on other sites

Τι beta testers; Ούτε καν Alpha testers δεν είμαστε... Έκδοση 0.8 είμαστε στο Polo! new_killpc.gif Μέχρι την 1.0 έχουμε δρόμο ακόμη!

Link to comment
Share on other sites

Τι beta testers; Ούτε καν Alpha testers δεν είμαστε... Έκδοση 0.8 είμαστε στο Polo! new_killpc.gif Μέχρι την 1.0 έχουμε δρόμο ακόμη!

A μπραβο παιδια, αυτο ακριβως λεω... Αν εξαιρεσεις τα ρεταρισματα που κανει και τα σβησιματα (μια στο τοσο), δεν υπαρχει ουσιαστικο προβλημα στο αυτοκινητο. ΑΛΛΑ δεδομενου οτι μιλαμε για νεο αυτοκινητο και πανακριβο για την κατηγορια του, ειναι απαραδεκτο να συμβαινουν τετοια θεματα. ΜΗΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ οσοι ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΗΔΗ ΠΛΗΡΩΣΕΙ. ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΠΑΙΔΙΑ!! Το προβλημα δεν θα λυθει απο μονο του και η προηγουμενη εμπειρια λεει οτι σχεδον ποτε δεν λύνεται!!!! Το χειροτερο ειναι ποιος μπορει να σου εγγυηθει τι θα συμβει σε 1 μηνα ή 1 χρονο η 10 χρονια οταν απο την 1η μερα εχει βγαλει τοσα προβληματα... ΠΟΙΟΣ?

Link to comment
Share on other sites

θυμίζω λίγο προσοχή τα offtopics γιατί διαβάζουμε αρκετά posts που απέχουν. Καλό θα είναι να συζητάμε για το θέμα με το σβήσιμο του Polo 1.2 που όλους μας καίει. Καλορίζικα σε όσους το αγοράζουν, και θέλουν να το πουν, αλλά απλά το αναφέρω!

Φιλικά!

emoticon_42.gif

Link to comment
Share on other sites

A μπραβο παιδια, αυτο ακριβως λεω... Αν εξαιρεσεις τα ρεταρισματα που κανει και τα σβησιματα (μια στο τοσο), δεν υπαρχει ουσιαστικο προβλημα στο αυτοκινητο. ΑΛΛΑ δεδομενου οτι μιλαμε για νεο αυτοκινητο και πανακριβο για την κατηγορια του, ειναι απαραδεκτο να συμβαινουν τετοια θεματα. ΜΗΝ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ οσοι ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΗΔΗ ΠΛΗΡΩΣΕΙ. ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΠΑΙΔΙΑ!! Το προβλημα δεν θα λυθει απο μονο του και η προηγουμενη εμπειρια λεει οτι σχεδον ποτε δεν λύνεται!!!! Το χειροτερο ειναι ποιος μπορει να σου εγγυηθει τι θα συμβει σε 1 μηνα ή 1 χρονο η 10 χρονια οταν απο την 1η μερα εχει βγαλει τοσα προβληματα... ΠΟΙΟΣ?

Σωστή απάντηση! Το αμάξι είναι αρκετά καλό. Αλλά εγώ, αν ακουγα αυτά τα πράγματα, προφανώς δεν θα έδινα 17 χιλιάρικα για να το πάρω.

Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα.

Αν το θέλετε όπως και δήποτε, περιμένετε ένα έτος, να λυθούν τα εμβρυικά προβλήματα (το δικό μου συμπέρασμα, αφού πρώτη φορά παίρνω καινούριο, είναι ότι δεν ξανα-αγοράζω κάτι με μερικές μέρες κυκλοφορίας, το πήρα και την πρώτη βδομάδα τρομάρα μου, μη χάσω).

//edit: Η δημοσίευση στο troktiko να προχωρήσει; Αν κάποιος έχει όρεξη να το επιμεληθεί με μερικά copy paste από τα post μας εδώ, έχει βγάλει ένα καλό κείμενο. Τι λέτε;

Edited by grnemo
Link to comment
Share on other sites

//edit: Η δημοσίευση στο troktiko να προχωρήσει; Αν κάποιος έχει όρεξη να το επιμεληθεί με μερικά copy paste από τα post μας εδώ, έχει βγάλει ένα καλό κείμενο. Τι λέτε;

Εμένα μου φαίνεται ως μία πολύ καλή ιδέα! Ένα post στο troktiko θα είναι κάτι που θα ιδρώσει λίγο το αυτί του... Μη περιμένετε όμως να ιδρώσουν σαν το βόδι!

Το καλύτερο είναι η επιστολή στη Γερμανία.

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

Εχω και γω ένα polo 1.2 105, είναι από την πρώτη παρτίδα, το πηρα από cosmocar Βουλιαγμένης, το αγόρασα μέσα από το πλοίο που ερχόταν στην ελλάδα (πήγα στην αντιπροσωπία, ρώτησα τι έχει απούλητο στο πλοίο, και διάλεξα ένα)

Είμαι πενηντα δύο ετών, γνωρίζω αρκετά από αυτοκίνητα, στα είκοσι μου μαζί με άλλους κάναμε service σε έλληνα οδηγό του acropolis

Δεν σταμάτησα να ασχολούμαι με αυτοκίνητα, αν και το ενδιαφέρον μου είναι εδώ και χρόνια σε μοτοσυκλέτες, χωρις σοβαρό ατύχημα ευτυχώς.

Τα σύγχρονα αυτοκίνητα είναι περίπλοκα ηλεκτρονικά κατασκευάσματα, τα φτιάχνουν για να χαλάνε και το κυριώτερο, ο έλεγχος παραγωγής είναι υποτυπώδης γιατί βιάζονται να πουλήσουν.

Το καλλίτερο που άκουσα για τα σύγχρονα αυτοκίνητα, είναι ότι αν πριν το πάς συνεργείο για βλάβη, να κάνεις reset στον εγκέφαλο (ρεσετ = ζεσταίνω το αυτοκίνητο, παρκάρω, βγάζω το πόλο της μπαταρίας για κανένα τέταρτο, βάζω τον πόλο, και πάω βόλτα σε άδειο δρόμο οδηγώντας όπως συνηθίζω για να ξανασυγχονίσει ο εγκέφαλος) Πολλές ακριβές βλάβες έχουν λυθεί με αυτο τον τρόπο.

Οτι αυτοκίνητο και να αγοράσετε, μπορεί να είστε μέσα στους τυχερούς που θάχουν προβλήματα

Το δικό μου το πολάκι έχει κάνει 2500 km, με μηχανικό κιβώτιο για να μάθουν να οδηγούν σωστά και τα παιδιά

Είναι ένα καλοστημένο και ασφαλές αυτοκίνητο για το δρόμο και για ευχαρίστηση (ένα haldex 4x4 και ρύθμιση ανάρτησης είναι πάντα καλοδεχούμενα)

Τα υπόλοιπα είναι ολίγον ατάκτως ερριμένα. Μου κάνει εντύπωση πχ ότι έχει θήκη φωτιζόμενη από το φως του αναπτήρα ακριβώς εμπρος από τις ταχύτητες, καθρεφτάκι οδηγού συνοδηγού φωτιζόμενα - αλλά δεν έχει φως στο ντουλαπάκι ή το ότι δείχνει εξωτερική θερμοκρασία αλλά όχι θερμοκρασία κινητήρα

Χρησιμοποιώ πολύ κλιματισμό -οδηγώ με ανοικτο παράθυρο και ευτυχώς δεν έχει σβήσει ποτέ

Συνέβει όμως σε ταξίδι, ο κλιματισμός να μην αποδίδει και λίγο μετά άρχισε να ψιχαλίζει μέσα στο αυτοκίνητο, στο τέλος πέταξε και λίγα ωραία άσπρα παγάκια (δυστυχώς δεν είχα ουζο μαζί μου) και άρχισε να λειτουργεί κανονικά

Στην vw δεν είχαν ιδέα, μου είπαν να πάω το αυτοκίνητο για να τους ξαναβγάλει το πρόβλημα -όπα τις

Φίλος ψυκτικός air contitionas μου είπε πως θέλει συμπλήρωμα φρέον - αν είναι αυτό σε αυτόν θα πηγαίνω για service -oxi στην vw

Μόλις έχω νέα θα ενημερώσω

Και κάτι άλλο, ο κλιματισμός στο full κόβει πολύ απο το γκάζι, χαμηλώστε τον

Για όσους βιάζονται για το update, κρατείστε backup την προηγούμενη version, το update μπορεί να βγάλει άλλα ανεξερεύνητα προβλήματα.

Για όσους το σκέφτονται για αγορά, είναι μια χαρά αυτοκίνητο

Καλοτάξιδο, βάλτε χιλιόμετρα και χαρείτε αυτή τη χώρα

ps Το ραδιοκασετόφωνο είναι σε όλες τις εκδόσεις για τα μπάζα

Edited by dimitri_ns
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εχω το 1.2 tsi dsg , εχω κάνει 1000 χλμ και μου εχει σβησει 2 φορες. Αυριο πάω ΓΡΑΤΣΙΑ για να το δουν. Τουλάχιστον παραδέχτηκαν οτι στο αυτόματο δεν θα επρεπε να σβηνει... new_grrrr.gifnew_grrrr.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εχω το 1.2 tsi dsg , εχω κάνει 1000 χλμ και μου εχει σβησει 2 φορες. Αυριο πάω ΓΡΑΤΣΙΑ για να το δουν. Τουλάχιστον παραδέχτηκαν οτι στο αυτόματο δεν θα επρεπε να σβηνει... new_grrrr.gifnew_grrrr.gif

Πότε μπήκε σε παραγωγή το δικό σου σε τι έκδοση? highline , comfortline , trendline; Πώς έσβησε το αμάξi; Σε ανηφόρα σε φανάρι κτλ.

Παιδιά προτείνω να λέμε αναλυτικά τα στοιχεία μας να δούμε αν έχουν όλα τα μοντέλα τελικά πρόβλημα ή είναι παρτίδα.

Πάντως να ξέρετε αύτό που ειπε και ο Z3RatuL ισχύει για όλα τα polo που πάνε Ευρώπη. Όλα κατασκευάζονται στην Ισπανία.

Δεν έχει στην Γερμανία εργοστάσιο polo. Ρώτησα τον σύμβουλο πωλήσεων και επιβεβαιώθηκα.

Edited by GERAKI123
Link to comment
Share on other sites

Πότε μπήκε σε παραγωγή το δικό σου σε τι έκδοση? highline , comfortline , trendline; Πώς έσβησε το αμάξi; Σε ανηφόρα σε φανάρι κτλ.

Παιδιά προτείνω να λέμε αναλυτικά τα στοιχεία μας να δούμε αν έχουν όλα τα μοντέλα τελικά πρόβλημα ή είναι παρτίδα.

Πάντως να ξέρετε αύτό που ειπε και ο Z3RatuL ισχύει για όλα τα polo που πάνε Ευρώπη. Όλα κατασκευάζονται στην Ισπανία.

Δεν έχει στην Γερμανία εργοστάσιο polo. Ρώτησα τον σύμβουλο πωλήσεων και επιβεβαιώθηκα.

Το παρηγγειλα Φεβρουάριο και το πήρα Ιούνιο, highline εκδοση μου εσβησε μια που ημουν στην κηφισίας μεσα στην κίνηση και μία σε ενα φανάρι. Μάλιστα όταν ήμουν στην κηφισίας κάτω από τη γέφυρα στο υψος του φάρου με πηρε λιγο πισω η κατηφορα. Ημαρτον δλδ!!!!.

Link to comment
Share on other sites

για σας και απο εμενα!

με εχετε προβληματισει με οσα γραφετε για το προβλημα που σας εχει βγαλει στα καινουργια σας polo!

στην auto marin στην λ.αλεξανδρας οταν ρωτησα για το προβλημα μου ειπε ο πωλητης οτι εχει βγει το update και εχει λειξει το θεμα.

στην karenta στην συγγρου μου ειπαν οτι ειναι μεμονομενο το προβλημα και οτι σε αυτους δεν εχει παει καποιος μεχρι τωρα και να εχουν δει και αυτοι τετοιο polo!δεν μου εδωσαν και οι δυο απαντηση και να με κανουν να αισθανθω οτι λενε την αληθεια και να πρωχωρησω στην αγορα!δεν ξερω τι να κανω γιατι ειναι πολλα τα χρηματα και αν συμβει και σε εμενα θα τρελεθω!απλα δεν εχω καταλαβει αν αυτο συμβαινει σε παρτιδες παλαιοτερες και στις καινουργιες εχει τελειωσεει!

απο εσας που λετε οτι το εχετε παθει,ποτε το εχετε παρει στα χερια σας?ειναι καποιος που εκανε αγορα τον τελευταιο μηνα?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν μόλις γυρισα απο ΓΡΑΤΣΙΑ. Τζίφος. περιμένουμε το update και όταν ερθει θα μας ενημερώσουν και μπλα μπλα.... Μου έδωσαν την μπακαλίστικη λύση (made in Greece) να ανοίγω τον κλιματισμό για να μην πέφτουν οι στροφές.

Περαστικά μας.

Edited by jeanne
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν μόλις γυρισα απο ΓΡΑΤΣΙΑ. Τζίφος. περιμένουμε το update και όταν ερθει θα μας ενημερώσουν και μπλα μπλα.... Μου έδωσαν την μπακαλίστικη λύση (made in Greece) να ανοίγω τον κλιματισμό για να μην πέφτουν οι στροφές.

Περαστικά μας.

.....όοοοταν λειτουργεί ο κλιματισμός, γιατί σ'εμένα τα 'φτυσε, κάνει θόρυβο μέσα στις κεντρικές αεροδόχους και βγάζει μόνο ζεστό αέρα

.......... τουλάχιστο δε σβήνει πια!(ας λέμε και κανα καλό να παρηγοριόμαστε..)

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα και εγώ το polo 1.2 tsi και δεν έχω κανένα πρόβλημα...Έχω κάνει βέβαια μόνο 600km και το μόνο που μου είχε κάνει εντύπωση είναι κάτι μικρά ρεταρίσματα για μερικά δευτερόλεπτα όταν το βάζω σε λειτουργία αλλά διάβασα στο βιβλίο του κατασκευαστή πως είναι φυσιολογικά.. Όταν το αγόρασα ρώτησα για το είδος βενζίνης και ο αντιπρόσωπος μου είπε απλή ή 100άρα. Ποτέ όμως με πρόσθετα που καθαρίζουν τον κινητήρα (καύσιμα πολύ γνωστής εταιρίας) διότι στα VW προκαλούν προβλήματα στα φίλτρα και στη συνέχεια το πρόβλημα πάει πιο μέσα («ανεπίσημη βέβαια μαρτυρία αλλά αν θες ακολούθησέ τη» μου είπε)... Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ απλή (την βάζω σε καινούριο πρατήριο με καινούριες δεξαμενές) και σκέφτομαι απλά ανά δύο γεμίσματα να βάζω 100άρα.. Οι επιδόσεις είναι ικανοποιητικές και γενικά όλη η συμπεριφορά του αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

για σας και απο εμενα!

με εχετε προβληματισει με οσα γραφετε για το προβλημα που σας εχει βγαλει στα καινουργια σας polo!

στην auto marin στην λ.αλεξανδρας οταν ρωτησα για το προβλημα μου ειπε ο πωλητης οτι εχει βγει το update και εχει λειξει το θεμα.

στην karenta στην συγγρου μου ειπαν οτι ειναι μεμονομενο το προβλημα και οτι σε αυτους δεν εχει παει καποιος μεχρι τωρα και να εχουν δει και αυτοι τετοιο polo!δεν μου εδωσαν και οι δυο απαντηση και να με κανουν να αισθανθω οτι λενε την αληθεια και να πρωχωρησω στην αγορα!δεν ξερω τι να κανω γιατι ειναι πολλα τα χρηματα και αν συμβει και σε εμενα θα τρελεθω!απλα δεν εχω καταλαβει αν αυτο συμβαινει σε παρτιδες παλαιοτερες και στις καινουργιες εχει τελειωσεει!

απο εσας που λετε οτι το εχετε παθει,ποτε το εχετε παρει στα χερια σας?ειναι καποιος που εκανε αγορα τον τελευταιο μηνα?

Παραμύθια φούρναρη σου λένε.

Εμένα μου είπαν στην καρέντα ότι έχει έρθει ένα update και να πάω από εβδομάδα να μου το περάσουνε....

Το ψέμα πάει σύννεφο, αξιοπιστία μηδέν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

Το συζήτησα με τον έμπορο το θέμα στο ρελαντί όταν πήγα να πάρω το αμάξι και το ξέρει το πρόβλημα αλλά δεν θέλησε να πει κατι παραπάνω γιατί και αυτοί περιμένουν λύση από την μαμά VW.

Ίσως είναι γραμμή από την εταιρεία να μην μιλάνε οι εκπρόσωποι πωλήσεων για αυτό το θέμα αφού δεν ξέρουν την προέλευση του προβλήματος.

Τώρα 2 πράματάκια θα σας πώ για το 1.2 DSG που πήρα. Υπάρχουν τα κοινά αυτοκίνητα και τα αυτοκίνητα με το DSG. Δεν υπάρχει καλύτερη αίσθηση για οδήγηση μέσα στην πόλη.

Όποιος δεν το έχει δοκιμάσει δεν μπορεί να καταλάβει την εμπειρία. Κάντε 1 test drive όσοι ενδιαφέρεστε και θα με θυμηθείτε.

Η αίσθηση στην όπισθεν απίστευτη και το parking γίνεται παιχνίδι σε ανηφόρες στροφές με κλίσεις παντού γενικά.

Απλά δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναγυρίσω σε μηχανικό κιβώτιο. Και σας μιλάω με 1 μέρα εμπειρία μόνο.

Αυτά, φεύγω για μπανάκι Χαλκιδική.

Link to comment
Share on other sites

Απογοήτευση απλά.......

Να ετοιμάσουμε κάποια επιστολή; Δεν γνωρίζω πώς πρέπει να γίνει μία τέτοια κίνηση για να έχει κύρος. Υπάρχει κάποιος δικηγόρος εδώ, να μας καθοδηγήσει; Δηλαδή, πρέπει να είναι υπογεγραμμένη, με αριθμούς πλαισίων; Με τι; Κάποιες προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Προς troktiko (troktikos at gmail.com) και autoblog.gr (info at autoblog.gr)

Σας γράφουμε για να δηλώσουμε την αγανάκτηση μας μέσα από το βήμα των blogs troktiko και autoblog.gr, προς VW και την αντιμετώπιση που λαμβάνουμε συγκεκριμένα με ένα πρόβλημα στα καινούρια Polo 1.2 TSI από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας (Μάρτιος 2010) μέχρι και σε όσους το αγοράζουν μέχρι και σήμερα. Υπάρχει ένα συγκεκριμένο πρόβλημα που το έχουμε αναφέρει επανειλημμένα, στο οποίο παρουσιάζονται βυθίσεις και σβησίματα του κινητήρα στο ρελαντί, σε τυχαίες στιγμές. Έχουμε αναφέρει το πρόβλημα πάρα πολλές φορές, μας λένε ότι είναι θέμα λογισμικού και θα διορθωθεί με αναβάθμιση, από τον περασμένο Μάιο. Χωρίς να γνωρίζουμε τι αντίκτυπο έχει το θέμα στην ασφάλειά μας (σβήσιμο εν κινήσει(?)), ή στην ίδια λειτουργία του κινητήρα όλον αυτόν τον καιρό, αποζητούμε ένα βήμα ανάδειξης του θέματος, αφού αποστέλλοντας emails σε Kosmocar, αντιπροσώπους και στην ίδια την Volkswagen της Volkswagen Group, δεν μπορούμε να βρούμε το δίκιο μας. Μία πλήρης τεχνική ενημέρωση, ή μία υπεύθυνη απάντηση στο πώς θα αντιμετωπιστεί το ζήτημα και πότε, είναι αναγκαία.

Η σοβαρότητα στην υποστήριξη των προϊόντων που αγοράζουμε είναι βασική προϋπόθεση σε κάθε μας αγορά και δεν ζητάμε κάτι λιγότερο, ειδικά όταν το προϊόν κοστίζει 16.000 ευρώ περίπου.

Μετά τιμής,

Οι κάτωθι υπογεγραμμένοι

Ας κάνω την αρχή με την ως άνω παράγραφο. Πρέπει να μας πει το ίδιο το vwclub αν μας αφήνει να υπογράψουμε καθ΄αυτόν τον τρόπο. Επίσης τι γνώμη έχετε να το στείλουμε και στο autoblog.gr; Ακούμε γνώμες.

Edited by grnemo
Link to comment
Share on other sites

Επειδή προσωπικά δεν πιστεύω ότι με τα blogs θα ιδρώσει το αυτί τους λέω να απευθυνθούμε στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή - Συνήγορο του Καταναλωτή. http://www.efpolis.gr/

Επειδή έχει τύχει να χρειαστώ τη βοηθειά τους στο παρελθόν ξέρω ότι κάνουν πολύ καλή δουλειά (με αποζημιώσανε από εταιρία στο εξωτερικό που δεν έχει καν υποκατάστημα στην Ελλάδα). Δείτε τη φόρμα συμπλήρωσης παραπόνων

http://www.efpolis.gr/el/form-ypovoli-paraponon.html

Αν στείλουμε όλοι από μία τέτοια δήλωση (που εδώ που τα λέμε είναι υπόθεση 10 λεπτών και κάλλιστα θα μπορούσαμε να το έχουμε κάνει τόσες ώρες που καθόμαστε και τα συζητάμε μεταξύ μας)σίγουρα θα πιάσει τόπο. Μάλιστα προτείνω να παραθέσουμε και λινκ από τις συζητήσεις μας εδώ.

Σαν αίτημα θα έχουμε την άμεση αποκατάσταση της βλάβης με εγγύηση. Μόνο που δεν ξέρω τι είναι πιο σωστό ως προς την εταιρία από την οποία έχουμε την απαίτηση γιατί προφανώς ο καθένας το πήρε από άλλη αντιπροσωπεία (οπότε μάλλον πρέπει να ζητήσουμε τα σπασμένα από τη μαμα KOSMOCAR).

Θεωρώ ότι είναι η καλύτερη λύση. Τι λέτε???

Edited by jeanne
Link to comment
Share on other sites

grnemo,

το κείμενό σας είναι σωστό ως τρόπος έκφρασης παραπόνων για το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε και συμφωνώ -προσωπικά- πως είναι σημαντικό.

Από την άλλη όμως δεν μπορείτε να υπογράψετε ως μέλη του VWClub καθώς το κείμενο αυτό δεν αποστέλλεται εκπροσωπώντας την γνώμη της Λέσχης ή της Ανοιχτής κοινότητας.

Επίσης κάτι τέτοιο μπορεί να επιφέρει άσχημες συνέπειες στo VWClub οπότε την όποια αποστολή παραπόνων θα πρέπει να την κάνετε προσωπικά ή σαν ομάδα κατόχων Polo 1.2 TSI χωρίς την αναφορά στο vwclub.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαιρομαι που επιτελους παιρνουμε την τυχη στα χερια μας... εγκρινω και θα βοηθησω οσο μπορω την επιστολη.

Πριν πω για την επιστολη να πω τα δικα μου τελευταια νεα : πηγα την προηγουμενη βδομαδα ΦΙΛΟΣΙΔΗ για αλλαγη λαδιων και γενικα εμεινα πολυ ευχαριστημενος αν και αλλη τιμη μου ειπαν στο τηλ. και αλλη απο κοντα αλλα οταν γκρινιαξα μου εκαναν εκπτωση και ετσι ΠΛΗΣΙΑΣΕ στην τιμη του τηλεφωνου. Να μην πολυλογω, για το θεμα μας μου ειπε ο ΦΙΛΟΣΙΔΗΣ (οχι το boss αλλα ετσι τον ελεγαν και αυτον, συγγενεια φανταζομαι) οτι μιλησε στην ΚΟΣΜΟΚΑΡ με τον τεχνικο διευθυντη (ζητησα και το ονομα αλλα δεν το θυμαμαι τωρα) και οτι εχουν το update στα χερια τους και το δοκιμαζουν σε 2-3 αμαξια μεχρι να το κυκλοφορησουν... απο μερα σε μερα θα με ειδοποιησουν την λιστα τους για να παει να το βαλει δωρεαν (αυτο ελειπε).

Συμπερασμα? Πειτε με καχυποπτο αλλα δεν το πιστευω... πιστευω οτι ειναι απαντηση για να κερδισουν χρονο. Του ειπα οτι δεν ειναι προβλημα που εμφανιζεται συχνα ωστε για να το δοκιμασεις Δευτερα μποερις να δεις Τριτη τα αποτελεσματα και στο κατω κατω αν το εδωσε η μαμα VW το update δεν τους επεφτε λογος να αμφιβαλλουν αφου εντολη θα ειχαν να το κυκλοφορησουν και οχι να το δοκιμασουν.

Για την επιστολη :

Συμφωνω με τον προηγουμενο φιλο που μας αποτρεπει να χρησιμοποιησουμε το vwclub.gr καθως αυτο πρεπει να ειναι το μυστικο μας οπλο (οτι εχουμε συσπειρωθει) και δεν πρεπει να το αποκαλυψουμε γιατι σκεφτειτε να κατεβασουν το forum πως θα συνταξουμε την επιστολη? δεν ξερουμε ο ενας τον αλλον.

Εγω προτεινω να στειλουμε την επιστολη του φιλου στα αγγλικα και ελληνικα ΠΡΟΣ VOLKSWAGEN.DE και απο εκει και περα κοινοποιηση σε : ινκα, κοσμοκαρ φυσικα, ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ.. Ο Λ Ε Σ... , γ.γ. καταναλωτη και οπου αλλου σκεφτειτε... δεν ειναι κακο να κοινοποιησουμε (βεβαια απο την εμπειρια μου οσον αφορα τον δημοσιο τομεα δεν ασχολουνται πολυ με την κοινοποιηση παρα μονο εαν προοριζεται σε αυτους.. αυτοι που τους κοινοποιειται το αρχειοθετουν και δηλωνουν οτι ελαβαν γνωση (μπουρδες δηλαδη))

να υπογραψουμε με τα ονοματεπωνυμα μας και τα πλαισια αυτοκινητου μας τι πιο δυνατο απο αυτο? Ετσι η VW (θελω να πιστευω) θα ασχοληθει πιο ενεργα αφου θα μπορει να εξακριβωσει οτι τα συγκεκριμενα αυτοκινητα μηπως εχουν το προβλημα και οτι οντως ηρθαν Ελλαδα (και ετσι δεν τους κοροιδευουμε)

Τελος, μπορουμε να δημιουργησουμε μεγαλυτερο ντορο δημοσιευοντας στα blogs την επιστολη χωρις τις υπογραφες μας (γραφοντας πχ "44 ιδιοκτητες Polo TSI" ή μπορουμε να το χρησιμοποιησουμε σαν μεσο πιεσης γιατι αυτοι ΑΥΤΟ φοβουνται. Παιδια, οταν πηρα το αμαξι ειχα διαβασει απο εδω τα σχολια σας και τους το ειχα πει και μου ειπαν "ενταξει... σε αυτους που εγινε ειχαν βαλει νερο μεσα για αυτο" αυτο εγινε ΑΠΡΙΛΙΟ στον ΦΙΛΟΣΙΔΗ.. πετυχα παιδι στον δρομο που αγορασε το polo (καταλαβα οτι ηταν καινουργιο γιατι ειχε αυτοκινητο "car of the year 2010" και του επαιξα φωτα και τον σταματησα.. το πηρε απο KARENTA και μου ειπε οτι του ειπαν ακριβως το ιδιο πραγμα!!!!!!!! Καταλαβαινετε οτι πρεπει να αγριεψουμε ετσι?

Προς Orfeas 2007 :

Καλως ηρθες φιλε μου! Καλοριζικο το polaki! Θα σε συμβουλευα να ονοματιζεις γιατι ετσι βοηθας στο να προστατευτουν τα υπολοιπα μελη του forum. Φανταζομαι εννοεις την V-POWER της SHELL και αν ναι τοτε με αγχωνεις γιατι ειχα βαλει 2-3 φορες οταν ειχε την προσφορα (v-power με την ιδια τιμη της απλης).

Προς GERAKI123 :

Επιτελους ηρθε! καλοριζικο και σε σενα! Κιεγω DSG ηθελα αλλα δεν μπορουσα να περιμενω 3-4 μηνες... σιγουρα αξιζε η αναμονη σου (χωρις να μου το πεις) και δεν σου κρυβω οτι ...φοβαμαι να οδηγησω dsg φοβουμενος οτι θα ξενερωσω τοσο πολυ που δεν θα μπορω να μπω στο φτωχικο manual πολακι μου :)

Εισαι αμεριμνος και χαρουμενος (και καλα κανεις) αλλα να σου υπενθυμισω οτι το προβλημα με το σβησιμο στο ρελαντι ειναι υποθεση ολων των κατοχων polo tsi καθως δεν ξερεις τι σου επιφυλασσει το μελλον... θελω να πω εμενα μια φορα μου εγινε αλλα το update θα το κανω σιγουρα (και θα το εκανα ακομα και να μην μου ειχε σβησει). Σας θελουμε ολους για την υπογραφη γιατι οσο περισσοτερα τα ονοματα τοσο πιο ΔΥΝΑΤΗ ειναι η επιστολη.

Καλο μπανιο και τα λεμε Αρμενιστη :p

ελπιζω να μην περασει απαρατηρητο το μεγαλο μου post και να εχουμε στειλει την επιστολη πριν μπει αυγουστος που τα παντα υπολειτουργουν σε αυτη την χωρα...

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν για ολιγοήμερες διακοπές και τώρα επέστρεψα. Σίγουρα ο doggy έχει δίκιο και δε πρέπει να αναφερθεί το όνομα του club.

Επίσης η περίοδος που το ξεκινάμε είναι σίγουρα όχι και τόσο καλή. Πολλοί θα λείπουν διακοπές και δε θα έχουν πρόσβαση στο internet ώστε να ενημερωθούν.

Απ' την άλλη όσο το αργούμε τόσο το χειρότερο! Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή! Προτείνω για αρχή ώστε να ξέρουμε ποιοι είμαστε με το πρόβλημα να δημιουργήσουμε ένα post (γιατί μέσω pm δε γίνεται καθώς έχει περιορισμό μηνυμάτων) και απλά να γράφει ο καθένας Κάτοχος TSI που σβήνει στο ρελαντί ας πούμε, ώστε να δούμε πόσοι είμαστε, για να μαζευτούμε και να στείλουμε την επιστολή που έγραψε ο φίλος grnemo (χωρίς την αναφορά στο vwclub βέβαια).

Επίσης να είστε σίγουροι πως το διαβάζουν το forum φωστήρες από kosmocar->rocket.gif και άλλες αντιπροσωπείες->:) και ξέρουν πάνω κάτω τι γίνεται κι ας κάνουν τους ψόφιους κοριούς. Γι' αυτό θέλει προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο λοιπόν. Το άλλαξα σε "Οι κάτωθι υπογεγραμμένοι"

Οπότε εγκαταλείπουμε την ιδέα να το ποστάρουμε στο troktiko και το μορφοποιούμε λίγο ακόμα για να φύγει ως κανονική επιστολή κάπου που πιστεύουμε ότι θα πιάσει τόπο.

Για να γίνει ελεγχόμενα, μπορούμε να ανοίξουμε ένα κοινό excel στο http://workspace.office.live.com (κατόπιν πρόσκλησης μέσα από pm's - ώστε να μην τα διαβάσει/γράψει όποιος θέλει) και να μαζέψουμε μία λίστα.

Edited by grnemo
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κανονισουμε μια ημερομηνια να συναντηθουμε οσοι περισσοτεροι μπορουμε και να συννεννοηθουμε, με τα pm δεν νομιζω να βγαλουμε ακρη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.