Jump to content
Stelios_Golf 6

Volkswagen Golf Gti Excessive 2010

Recommended Posts

Volkswagen Golf Gti Excessive 2010

Μια ακόμα πιο σπορτίφ έκδοση του καταξιωμένου Golf GTi –υπό τη μορφή πρωτοτύπου προς το παρόν και την ονομασία Excessive- παρουσιάζει σήμερα η VW.

Οι διαφοροποιήσεις στα μηχανικά μέρη της συγκεκριμένης έκδοσης εντοπίζονται στις πιο σφικτές σε ρύθμιση και χαμηλότερες σε ύψος αναρτήσεις, στα φαρδύτερα μετατρόχια, στα τονισμένα κατά 30 χλστ. τόξα των τροχών που κοσμούνται από σκουρόχρωμες πλαστικές «προεκτάσεις» που συνδέουν τα τελευταία σε σχέση με τον εμπρός και πίσω άξονα, καθώς βέβαια και στα μεγαλύτερα φρένα, διαμέτρου 370 και 310 χλστ. εμπρός και πίσω αντίστοιχα. Οι μαύρες ζάντες των 19 ιντσών είναι σχεδιασμένες από την BBS, με τα ημι-σλικ ελαστικά που τις συνοδεύουν να έχουν διάσταση 235/45. Σε ότι αφορά τον κινητήρα, δεν αναφέρονται αλλαγές, πέρα από την υιοθέτηση ενός πιο ελεύθερου και ελαφρύτερου σε βάρος συστήματος εξαγωγής, το οποίο έχει αυξήσει την ισχύ του γνωστού 2λιτρου κινητήρα στους 214 ίππους. Σχεδιαστικά, οι πλέον ουσιώδεις αλλαγές εντοπίζονται στο στην πιο επιθετική γρίλια, στο διαφορετικό προφυλακτήρα με τις μεγαλύτερες εισαγωγές, καθώς και στο νέο διαχύτη αέρα, κάτω ακριβώς από τον πίσω προφυλακτήρα.

http://carscoop.blogspot.com/2010/05/worthersee-show-vw-golf-gti-excessive.html

http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=4&art_id=11293

VW-Golf-GTI-Excessive-45.jpg

VW-Golf-GTI-Excessive-44.jpg

VW-Golf-GTI-Excessive-43.jpg

VW-Golf-GTI-Excessive-40.jpg

VW-Golf-GTI-Excessive-39.jpg

VW-Golf-GTI-Excessive-38.jpg

VW-Golf-GTI-Excessive-37.jpg

VW-Golf-GTI-Excessive-36.jpg

VW-Golf-GTI-Excessive-35.jpg

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι σκουρόχρωμες πλαστικές «προεκτάσεις» θυμίζουν λίγο punto abarth αλλά κατά τα άλλα είναι έτοιμο βλέπω για πίστα εφού οι αλλαγές αφουρούν το στήσιμό του φορόντας και τα r888!!!

Δεν έχει συνηθίσει η VW να παρουσιάζει αγωνιστικές εκδόσεις ή επεμβάσεις στις υπάρχουσες εκδόσεις που αφορούν κυρίως την καλύτερη συμπεριφορά στην πίστα κι αυτό είναι μια σημαντική εξέλιξη!

Μακάρι να μην μείνουμε μόνο στο οπτικό κομμάτι και να το δούμε και on the track με καλούς χρόνους!!

Link to comment
Share on other sites

παμε να το κανουμε test drive Κοσμα στην πιστα των σερρων κατσε να ερθει :D

Link to comment
Share on other sites

παμε να το κανουμε test drive Κοσμα στην πιστα των σερρων κατσε να ερθει :p

Πάρε την πρωτοβουλία και κάλεσέ τους τώρα που έχεις τα κονέ να μας κάνουν επείδηξη στην πίστα των Σερρών και να το δοκιμάσουμε.

Ίσως σε πείσει να πάρεις και golf 6 αλλά και σε κόκκινο! :D :D :D :D :D :D :D

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι οι πλαστικες προεκτασεις στα φτερα μου θυμιζουν mini s παραφουσκομενο ειναι..

αλλα μ`αρεσει sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό ! Σαν κάτοχος GTI VI θα ήθελα να έχω αυτό το μπόντι κίτ που είναι σχεδιασμένο από την ίδια την εταιρία. Και πέρσι και φέτος μας εκπλήσει η VW δεν μας έχει συνηθίσει σε τέτοιες ειδικές εκδόσεις ! Φίλε Στέλιο ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

σπαει τον συντηριτισμο του golf και γινετε πραγματικα μια πολεμικη μηχανη εμφανισιακα και ας μην εχει 300 αλογα , καιρο ειχαμε να δουμε μια τετοια προταση απο την vw ας τολμησει επιτελους ......

Link to comment
Share on other sites

το μονο που δε μου αρεσει ειναι τα πλαστικα στους θολους των τροχων

θα ηθελα οι ζαντες να εχουν και μια κοκκινη ριγα

Edited by DrYannisK
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια 4κινητο ειναι??..δεν μου αρεσει καθολου γυφτεξ χρωμα με πλαστικα που σε παραπεμπουν σε hilux..μακραν καλυτερο ΓΙΑ ΜΕΝΑ το r20.

Link to comment
Share on other sites

α μιλησε κ ο καγουρας μας!θα στο δωσω κ θα σου παρω το TSI και το Q5

εε οχι και καγκουρικο ρε! μιλας εσυ για καγκουρια?!?! εβαλες νομιζεις μαυρες ζαντες και ανεβηκες επιπεδο? το τσι θα το δωσω σε σοβαρο ανθρωπο που δεν εχει ποντικι αμαξι και δεν ακουει χιπ χοπ με την Jvc οθονη και φουλ ενταση! sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif μου παιρνεις το excessive και σου δινω το Punto και το Α6.. στο q7 δεν εχω προσβαση.. παρτο μου εσυ και θα τα βρουμε.. new_lol.gifnew_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

γιατι ρε καγκουρα με λες καγκουρα? επειδη πηρα τις μαυρες?ποιος ρε ακουει χιπ χοπ τερμα?

περα απο την πλακα ωραιο το κοκκινακι πiο πανω αν κ ειναι λιγο υπερβολικο χωρις ομως να με χαλαει.κ μου φαινεται οτι ειναι κ μεταλλικο το χρωμα

μακαρι σε καθε GTI να βγαινει κ ειδικη εκδοση πιο σπορ-extreme...κ στο 5ρι βγηκαν διαφορα πχ Pirelli-ed30(i love u)-fahrenheit gti κ δε ξερω αν ξεχναω κανενα αλλο

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

eeee ολα κι ολα δεν θα μου κλεψεις την πρωτια τασουλι μου!!εγω ειμαι ο καγκουρας που ακουω χιπ χοπ τερμα..αλλα δεν εχω jvc οθονη...αρα καταλαβαινεις οτι πρεπει να μου την χαρισεις..

Link to comment
Share on other sites

απαξιω να απαντησω σε καγκουρα με ποντικι αμαξι.. χαρισε σε παρακαλω την οθονη σου στον Ane-fastrabbit που φενετε το παιδι να εχει και καποιο επιπεδο.. :p :p και δεν ειμαι καγκουρας ρε καγκουρα! Αν και θα το προτιμουσα σε λευκο με μαυρο.. ναι ναι to excessive θα μου παει.. :wub:

Link to comment
Share on other sites

κ στο 5ρι βγηκαν διαφορα πχ Pirelli-ed30(i love u)-fahrenheit gti κ δε ξερω αν ξεχναω κανενα αλλο

Ναι και το 5 είχε άλλες εκδόσεις αλλά όλες είχαν να κάνουν με θέματα αισθητικής βελτίωσης κι όχι ειδικών αγωνιστηκών εκδόσεων!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.