Jump to content
PiNiOn

Αγορά Golf Vi Και Προαιρετικός Εξοπλισμός

Recommended Posts

Εδώ και καιρό προγραμμάτιζα την παραγγελία του Golf 6 μου (3θυρο Highline, Λευκό, TSI 160ps) και με τα νέα μέτρα περί φόρου πολυτελείας πρέπει να αφαιρέσω κάτι απο τα extra που έχω βάλει, διαφορετικά θα προστεθεί ο φόρος πολυτελείας.

Είχα σκοπό να βάλω τα εξής:

-το πακέτο Vancouver

-ανάρτηση DCC

-Ηλιοροφή

-RCD510

-Πακέτο ηλεκτρικό με τους ανακλινώμενους καθρέπτες κλπ

-Συναγερμό εργοστασιακό

Σκέφτομαι να αφαιρέσω κάποιο απο τα 2 πρώτα (πακέτο Vancouver ή DCC) και έχουμε κ λέμε:

1) Ο κωδικός για την DCC με 18" είναι διαφορετικός απ οτι με μικρότερες.

2) Αν δεν πάρω καθόλου Sport πακέτο, χάνω όλα τα υπόλοιπα που λέει. πχ sport ανάρτηση, φιμέ κρύσταλλα, ένδειξη πίεσης κλπ.Δλδ αν πάρω DCC χωρίς πακέτο σπορ, θα είναι ψηλό και χωρίς φιμέ.

3) Η απλή (όχι DCC) ανάρτηση για 18" πάλι έχει διαφορετικό κωδικό.

4) Με πακέτο με τις 18" και όχι DCC, κοπανάει? είναι ανεκτό?

Τι προτείνετε? :rolleyes:

Ευχαριστώ..sorry αν σας κούρασα.

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

Παρε αναρτηση DCC .. πες να σου κανουν δωρο το 510..

και ασε τα αλλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε πραγματικά αυτό το ερώτημα είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Εγώ φοράω και DCC και sport πακέτο Vancouver. Εγω δεν θα έβαζα μάλλον το DCC με την μόνη προυπόθεση να αλλάξω αναρτήσεις - ελατήρια με το που έρθει το αμάξι. Τώρα όσων αφορά το DCC πράγματι έχει άλλο κωδικό για 18" και άλλο για 16"-17" ζάντες. Οπότε άμα βάλεις DCC μετά δεν ξέρω αν θα μπορείς να βάλεις 18" και να μην έχεις αρνητικά επακόλουθα. Το καλύτερο πάντως θα ήταν να τα βάλεις και τα δύο αλλά δυστηχώς με αυτού τους απαράδεκτους νόμους τι να κάνεις.... :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να αφαιρέσεις τα δυο τελευταία :

-Πακέτο ηλεκτρικό με τους ανακλινώμενους καθρέπτες κλπ

-Συναγερμό εργοστασιακό

και να κρατήσεις όλα τ' αλλα !!

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να αφαιρέσεις τα δυο τελευταία :

-Πακέτο ηλεκτρικό με τους ανακλινώμενους καθρέπτες κλπ

-Συναγερμό εργοστασιακό

και να κρατήσεις όλα τ' αλλα !!

Τα παρακατω ειναι αχρηστα

-RCD510

-Πακέτο ηλεκτρικό με τους ανακλινώμενους καθρέπτες κλπ

-Συναγερμό εργοστασιακό

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μη βαλεις

-Πακέτο ηλεκτρικό με τους ανακλινώμενους καθρέπτες κλπ

-Συναγερμό εργοστασιακό

καλυτερα να βαλεις εναν αλλο συναγερμο aftermarket μαζι με turbo timer να σου παει κανα 500αρικο

οσο για τους καθρεπτες πιστευω οτι ειναι just εφε.

σιγουρα βαλε την DCC και την οροφη γιατι και τα 2 μετρανε ασχημα.

Link to comment
Share on other sites

Thanks παιδιά για τις γρήγορες απαντήσεις. Το εκνευριστικό είναι οτι βγάζοντας τις ηλεκτρικές ευκολίες (πακέτο με καθρέπτες κλπ) και το συναγερμό, που και τα 2 δεν είναι must, και πάλι υπερβαίνω το όριο για τον φόρο για μόλις...26 Ευρώ! Δυστυχώς πρέπει να αφαιρέσω κάποιο απο τα ακριβά extra, sport πακέτο ή DCC. To ΣΚ θα πάνω βόλτα με το Golf ενός φίλου (το οποίο βέβαια έχει 16άρες) για να δω πως είναι στη πράξη. Αν η διαφορά είναι μεγάλη, μάλλον θα πάω για DCC. Αυτό που δεν ξέρω ακόμη είναι αν με DCC -αλλά χωρίς sport πακέτο- τα ελατήρια θα είναι τα normal και οχι τα -1.5cm (?).

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

Thanks παιδιά για τις γρήγορες απαντήσεις. Το εκνευριστικό είναι οτι βγάζοντας τις ηλεκτρικές ευκολίες (πακέτο με καθρέπτες κλπ) και το συναγερμό, που και τα 2 δεν είναι must, και πάλι υπερβαίνω το όριο για τον φόρο για μόλις...26 Ευρώ! Δυστυχώς πρέπει να αφαιρέσω κάποιο απο τα ακριβά extra, sport πακέτο ή DCC. To ΣΚ θα πάνω βόλτα με το Golf ενός φίλου (το οποίο βέβαια έχει 16άρες) για να δω πως είναι στη πράξη. Αν η διαφορά είναι μεγάλη, μάλλον θα πάω για DCC. Αυτό που δεν ξέρω ακόμη είναι αν με DCC -αλλά χωρίς sport πακέτο- τα ελατήρια θα είναι τα normal και οχι τα -1.5cm (?).

Τα ελατήρια κατά 99,9% θα είναι τα απλά αν βάλεις μόνο DCC.

Link to comment
Share on other sites

Thanks παιδιά για τις γρήγορες απαντήσεις. Το εκνευριστικό είναι οτι βγάζοντας τις ηλεκτρικές ευκολίες (πακέτο με καθρέπτες κλπ) και το συναγερμό, που και τα 2 δεν είναι must, και πάλι υπερβαίνω το όριο για τον φόρο για μόλις...26 Ευρώ! Δυστυχώς πρέπει να αφαιρέσω κάποιο απο τα ακριβά extra, sport πακέτο ή DCC. To ΣΚ θα πάνω βόλτα με το Golf ενός φίλου (το οποίο βέβαια έχει 16άρες) για να δω πως είναι στη πράξη. Αν η διαφορά είναι μεγάλη, μάλλον θα πάω για DCC. Αυτό που δεν ξέρω ακόμη είναι αν με DCC -αλλά χωρίς sport πακέτο- τα ελατήρια θα είναι τα normal και οχι τα -1.5cm (?).

πες τους να σου κατεβασουν την τιμη για 26 ¤ στα χαρτια :wub:

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα λεφτά είναι το πακέτο R Line για όποιον πάει σε παραγγελία για Golf 6. Είδα στην αντιπροσωπεία το νέο φυλλάδιο του Golf 6 και στις τελευταίες σελίδες που περιγράφονται τα extra της έκδοσης r line (προφυλακτήρες, μαύρη γυαλιστερή μάσκα, καθίσματα κλπ) έπαθα πλάκα!! :pardon:

Link to comment
Share on other sites

26 για Golf ? Ερε που φτασαμε...

Γιατί όχι; Να πάρεις κάτι άλλο; ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ GOLF!

Link to comment
Share on other sites

Κατι που δεν γνωριζω..ο ειδικος φορος απο τι ποσο και πανω ισχυει?

Και συμφωνφ και εγω οτι ηλ.αναδ.καθρεπτες και συναγερμος ειναι περιττΑ!

Link to comment
Share on other sites

Κατι που δεν γνωριζω..ο ειδικος φορος απο τι ποσο και πανω ισχυει?

Και συμφωνφ και εγω οτι ηλ.αναδ.καθρεπτες και συναγερμος ειναι περιττΑ!

Off Topic

Link to comment
Share on other sites

όντως πολύ καλή ιδέα.μπορούν να το κάνουν αν θέλουν

Όχι, δεν μπορούν, κι αυτό γιατί ο φόρος πολυτελείας υπολογίζεται με βάση την εργοστασιακή αξία. Αν μπορούσαν δε θα πλήρωνε κανένα αυτοκίνητο φόρο πολυτελείας, θα τα δήλωναν όλα με 14999 εργοστασιακή αξία...

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα λεφτά είναι το πακέτο R Line για όποιον πάει σε παραγγελία για Golf 6. Είδα στην αντιπροσωπεία το νέο φυλλάδιο του Golf 6 και στις τελευταίες σελίδες που περιγράφονται τα extra της έκδοσης r line (προφυλακτήρες, μαύρη γυαλιστερή μάσκα, καθίσματα κλπ) έπαθα πλάκα!! B)

Δεν έχω δει κάτι σχετικό...μου βάζεις ιδέες :lol: ! Ξέρει κανείς περισσότερα περι R-line? Αν και σίγορα εκεί φτάνουμε φόρο πολυτελείας thumbsdown.gif .

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δει κάτι σχετικό...μου βάζεις ιδέες B) ! Ξέρει κανείς περισσότερα περι R-line? Αν και σίγορα εκεί φτάνουμε φόρο πολυτελείας thumbsdown.gif .

Είναι στο νέο φυλλάδιο που κυκλοφόρησε Δεκ. 2009, μόλις θα δω τις λεπτομέρειες θα σας πω!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά απορώ... Τον συμβουλεύετε να βγάλει τους ηλ. καθρέπτες. Είτε δε μένει κανείς από εσάς στην Αθήνα/Θεσσαλονίκη, είτε δεν τους έχει κανείς βάλει. Δε φαντάζεστε ευκολία που είναι, να μην γυρνάς γύρω γύρω το αυτοκίνητο για να κλείσεις τους καθρέπτες, κάθε φορά που παρκάρεις.

+αν θυμάμαι καλά, μέσα σε αυτό το πακέτο έχει και κάτι αισθητήρες (βροχής, φωτων) και καθρέπτη που βοηθά τη στάθμευση κλπ

Κατά την άποψη μου πρέπει να κάνεις το 1ο. Να βάλεις την ανάρτηση, η οποία είναι χρήσιμη και τις 16". Όταν βαρεθείς τις 16", μπορείς με την ανάρτηση σου να πας και σε 17". Ούτως ή άλλως από εκεί και πέρα είναι πλεονασμός. Δεν έχουμε τζιπ. :rolleyes:

Edited by aqua
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχοντας μπροστά μου το νέο φυλλάδιο του Golf VI, για την έκδοση R Line αναφέρει τα εξής :

1. Το Golf R-Line "Exterior" περιλαμβάνει :

- Εμπρός και πίσω προφυλακτήρες με σχέδιο R.

- Γρύλιες ψυγείου σε λαμπερό μαυρο χρώμα.

- Προβολείς ομίχλης με μαύρο περίγραμμα.

- Μεγαλύτερα πλευρικά μαρσπιέ.

- Αεροτομή οροφής.

- Διαχύτη σε μαύρο χρώμα.

- Ζάντες ελαφρού κράματος "Mallory" 7χ17 ιντσών ή εναλλακτικά σε διάσταση 18 ιντσών.

2. Το πακέτο R-Line "Plus" περιλαμβάνει :

- Μαύρα - γκρι σπορ καθίσματα με λογότυπο R στα προσκέφαλα.

- Σπορ δερμάτινο τιμόνι flat-bottom με λογότυπο R.

- Μαύρου χρώματος οροφή.

- Θερμαινόμενα εμπρός καθίσματα.

- Λογότυπα σε ντουλαπάκι συνοδηγού και άλλα σημεία.

- Σπορ πεντάλ με επένδυση αλουμινίου.

- Διακοσμητικά αλουμινίου στα μαρσπιέ με λογότυπο R.

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχοντας μπροστά μου το νέο φυλλάδιο του Golf VI, για την έκδοση R Line αναφέρει τα εξής :

1. Το Golf R-Line "Exterior" περιλαμβάνει :

- Εμπρός και πίσω προφυλακτήρες με σχέδιο R.

- Γρύλιες ψυγείου σε λαμπερό μαυρο χρώμα.

- Προβολείς ομίχλης με μαύρο περίγραμμα.

- Μεγαλύτερα πλευρικά μαρσπιέ.

- Αεροτομή οροφής.

- Διαχύτη σε μαύρο χρώμα.

- Ζάντες ελαφρού κράματος "Mallory" 7χ17 ιντσών ή εναλλακτικά σε διάσταση 18 ιντσών.

2. Το πακέτο R-Line "Plus" περιλαμβάνει :

- Μαύρα - γκρι σπορ καθίσματα με λογότυπο R στα προσκέφαλα.

- Σπορ δερμάτινο τιμόνι flat-bottom με λογότυπο R.

- Μαύρου χρώματος οροφή.

- Θερμαινόμενα εμπρός καθίσματα.

- Λογότυπα σε ντουλαπάκι συνοδηγού και άλλα σημεία.

- Σπορ πεντάλ με επένδυση αλουμινίου.

- Διακοσμητικά αλουμινίου στα μαρσπιέ με λογότυπο R.

έχεις καμιά φωτό?

Επίσης γνωρίζει κανείς αν όλα αυτά τοποθετούνται εκ των υστέρων (μετά δλδ την αγορά)?

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένα πράγματα λογικά τοποθετούνται, όπως η αεροτομή τα πεντάλ κλπ

Κάποια άλλα πιθανόν να είναι ακριβά (προφυλακτήρες, γρύλλιες κλπ).

Ορισμένα εκ των πραγμάτων είναι αυτονόητο ότι δεν μπαίνουν (καθίσματα, μαύρος ουρανός εσωτερικού κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά απορώ... Τον συμβουλεύετε να βγάλει τους ηλ. καθρέπτες. Είτε δε μένει κανείς από εσάς στην Αθήνα/Θεσσαλονίκη, είτε δεν τους έχει κανείς βάλει. Δε φαντάζεστε ευκολία που είναι, να μην γυρνάς γύρω γύρω το αυτοκίνητο για να κλείσεις τους καθρέπτες, κάθε φορά που παρκάρεις.

+αν θυμάμαι καλά, μέσα σε αυτό το πακέτο έχει και κάτι αισθητήρες (βροχής, φωτων) και καθρέπτη που βοηθά τη στάθμευση κλπ

Κατά την άποψη μου πρέπει να κάνεις το 1ο. Να βάλεις την ανάρτηση, η οποία είναι χρήσιμη και τις 16". Όταν βαρεθείς τις 16", μπορείς με την ανάρτηση σου να πας και σε 17". Ούτως ή άλλως από εκεί και πέρα είναι πλεονασμός. Δεν έχουμε τζιπ. :huh:

Όσον αφορά το πακέτο φωτισμού συμφωνώ ότι είναι μεγάλη ευκολία. Δεν είναι μόνο το ότι δεν χρειάζεται να κλεισεις τους καθρέπτες χειροκίνητα, αυτό είναι το λιγότερο για μένα, αλλά κυρίως ότι εγώ που περνάω από κ@λόστενα γύρω από το σπίτι δεν χρειάζεται να προσέχω ιδιαίτερα γιατί κλείνω τους καθρέπτες κ περνάω μια χαρά. + όταν βάζεις όπισθεν για να παρκάρεις δείχνει χαμηλά ο δεξιός καθρέπτης κ βλέπεις αμέσως πόσο έχεις από το πεζοδρόμιο. Ο κεντρικός αυτόματος αντιθαμβωτικός καθρέπτης σκουραίνει αρκετά όταν κάποιος με τυφλώνει με τα made in china ξένον του κ έτσι δε χαλάω σάλιο ρίχνοντας "ευχές". Οκ τα αυτόματα φώτα βολεύουν γιατί δεν ασχολείσαι καθόλου αλλά υπάρχουν φορές με ντάλα ήλιο να τα βλέπω ανοιχτά κ μου φαίνεται κάπως. Όπως κ οι υαλοκαθαριστήρες που δουλεύουν όποτε γουστάρουν ώρες ώρες.

Δεν έχω το πακέτο dcc κ επομένως δεν ξέρω, αλλά το έχω σκυλομετανιώσει που το πήρα με τις 16αρες κ κυρίως τις "βαμβάκι" αναρτήσεις. Δεν μου παρέχουν αρκετή πληροφόρηση κ φοβίζουν με τις κλίσεις στις στροφές, κάτι που έχει συζητηθεί μέσα στο φόρουμ. Το 205 λάστιχο για 160 άλογα είναι οριακό, για παραπάνω με πρόγραμμα απλά θα γράφει συνέχεια. Γενικά με 16αρα έχεις λιγότερη κατανάλωση, λόγω μικρότερης τριβής κ βάρους, οπότε μία ή άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.