Jump to content
alexakos1992

Αντιτριβικο

Recommended Posts

Για τα παιδιά που δεν γνωρίζουν θέλω να τονίσω και αυτό που θα πω είναι τεκμηριωμένο, ότι

τα λιπαντικά που περιέχουν συνθετικά πρόσθετα και τα ονομάζουμε full sythetic περιέχουν μια μικρή

ποσότητα αντιτριβικού.

Link to comment
Share on other sites

Τα αντιτριβικά όπως motor kote η super dynamic δυο γνωστές εταιρίες

τα αποτελέσματα που έχουμε βάσει μετρήσεων με ASTM μέθοδο είναι:

: Μείωση τριβής θορύβου και θερμοκρασίας

: Μείωση φθοράς 44% και κατανάλωσης 11,7%

: Μείωση κόστους συντήρησης-επισκευής

: Μείωση ρύπων καυσαερίου

: Προστασία του κινητήρα από τα οξέα των λιπαντικών

: Εύκολη εκκίνηση κινητήρα

: Αύξηση ιπποδύναμης και απόδοσης

: Παράταση της ζωής του κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορουσες να δικαιολογησεις-ουν και το πως γινεται το καθενα τοτε θα μπορουσα να το παραδεχτω.

Τα νουμερα ομως ειναι απλως υπερβολικα εως φανταστικα για να πιστευτουν.

Τα δε 'αυξηση ιπποδυναμης και αποδοσης, προστασια κινητηρα απο τα ... οξεα των λιπαντικων (δεν ηξερα οτι τα λιπαντικα εχουν οξεα που καταστρεφουν τον κινητηρα αντι να τον προστατευουν), παραταση ζωης κινητηρα κλπ' τα αφηνω ασχολιαστα.Αφου εχουν λυσει τοσα πολλα θεματα, αλλοι ασχολουνται ακομα με υβριδικα αυτοκινητα και σαχλαμαρες? Εδω με 1 λιτρο αντιτριβικο και τα εχεις ολα.

Μονο καφε δεν κανουν αλλα συντομα πιστευω οτι και αυτο θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

Τα αντιτριβικά όπως motor kote η super dynamic δυο γνωστές εταιρίες

τα αποτελέσματα που έχουμε βάσει μετρήσεων με ASTM μέθοδο είναι:

: Μείωση τριβής θορύβου και θερμοκρασίας

: Μείωση φθοράς 44% και κατανάλωσης 11,7%

: Μείωση κόστους συντήρησης-επισκευής

: Μείωση ρύπων καυσαερίου

: Προστασία του κινητήρα από τα οξέα των λιπαντικών

: Εύκολη εκκίνηση κινητήρα

: Αύξηση ιπποδύναμης και απόδοσης

: Παράταση της ζωής του κινητήρα.

Mειωση καταναλωσης 11.7% μαλιστα δηλαδη αν εχω μεση καταναλωση 8.5 λιτρα με βαση την μειωση θα ειμαι περιπου κατω 1 λιτρο new_killpc.gif !!!γιατι μου φαινεται ΨΕΜΑ καλα για το αυξηση ιπποδυναμης και αποδοσης αυτο και αν ειναι new_killpc.gif ...βαλτε τα λαδακια σας καλυτερα οταν πρεπει και αντιτριβικα αντιβιοτικα ή οπως τα λενε ας τα αφησουμε...

Link to comment
Share on other sites

ο συγκεκριμένος άνθρωπος που πόσταρε δεν είναι ο bill1 αλλά κάποιος γνωστός του που ασχολείται πάνω απο 25χρόνια στον τομέα του λιπαντικού... αυτά τα γράφει και η SUPER DYNAMIC στο φυλλάδιο της... οφείλουμε σεβασμό και όχι ειρωνικά σχόλια σε ανθρώπους και εταιρείες που έχουνε μεγάλη εμπειρία γνώσεων σε αυτό το θέμα...

*(το ποστ στις επεξηγήσεις και προδιαγραφές λιπαντικών είναι του συγκεκριμένου ανθρώπου που πόσταρε παραπάνω όπως θα γίνει και μέλος του φόρουμ)

Link to comment
Share on other sites

ο συγκεκριμένος άνθρωπος που πόσταρε δεν είναι ο bill1 αλλά κάποιος γνωστός του που ασχολείται πάνω απο 25χρόνια στον τομέα του λιπαντικού... αυτά τα γράφει και η SUPER DYNAMIC στο φυλλάδιο της... οφείλουμε σεβασμό και όχι ειρωνικά σχόλια σε ανθρώπους και εταιρείες που έχουνε μεγάλη εμπειρία γνώσεων σε αυτό το θέμα...

*(το ποστ στις επεξηγήσεις και προδιαγραφές λιπαντικών είναι του συγκεκριμένου ανθρώπου που πόσταρε παραπάνω όπως θα γίνει και μέλος του φόρουμ)

συγνωμη αλλα αν ειναι 25 χρονια σε αυτον τον τομεα θα επρεπε να ηξερε οτι αυτα που λενε για αυτα τα αντιτριβικα ειναι υπερβολικα δηλαδη μειωση καταναλωσης 11.7 % αυξηση ιπποδυναμης glare.gif ..επισης θα ηθελα τα στανταρ της ASTM γιατι στο site δεν βρηκα τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

ο συγκεκριμένος άνθρωπος που πόσταρε δεν είναι ο bill1 αλλά κάποιος γνωστός του που ασχολείται πάνω απο 25χρόνια στον τομέα του λιπαντικού... αυτά τα γράφει και η SUPER DYNAMIC στο φυλλάδιο της... οφείλουμε σεβασμό και όχι ειρωνικά σχόλια σε ανθρώπους και εταιρείες που έχουνε μεγάλη εμπειρία γνώσεων σε αυτό το θέμα...

*(το ποστ στις επεξηγήσεις και προδιαγραφές λιπαντικών είναι του συγκεκριμένου ανθρώπου που πόσταρε παραπάνω όπως θα γίνει και μέλος του φόρουμ)

Φιλε μου και 100 χρονια να δουλευε καποιος σε καποια εταιρια αυτο απο μονο του δεν κερδιζει τον σεβασμο του αλλου αλλα απο το τι λες/υποστηριζεις και πως το στοιχειοθετεις.

Η super dynamic δηλαδη τι περιμενες να γραφει στο φυλλαδιο της για να πουλησει το προιον??

Οτι ειναι μουφα και τσαμπα τα λεφτα που θα δωσεις?? Γινονται αυτα? Να πουλησει θελει και θα το 'στολισει' με οτιδηποτε ειναι 'πιασαρικο' δηλ βελτιωση καταναλωσης, αυξηση ιπποδυναμης κλπ κλπ κλπ.

Επειδη και εδω μεσα υπαρχουν ανθρωποι με αρκετες γνωσεις η απλα σωστα ενημερωμενοι, αν το εχεις καταλαβει,χωρις βεβαιως να σημαινει οτι οποιος γραφει εχει και γνωσεις (μαλλον το αντιθετο γινεται καθοτι οι περισσοτεροι γραφουμε για να μαθουμε και να ενημερωθουμε), ο οποιοσδηποτε θελει να προωθησει το οτιδηποτε προιον θα πρεπει να ειναι ιδιαιτερα προσεκτικος και κυριως οταν του ζητειται να στοιχειοθετησει την θεση του αυτο να γινεται με ρεαλιστικα στοιχεια και οχι με διαφημιστικα κλισε που απευθυνοται σε αδαεις.

Ας μου πει πως μεσω της τοσο καλυτερης λιπανσης σε συγκριση με τα λιπαντικα που χρησιμοποιουν οι κατασκευαστριεσ εταιριες, γινεται αυτη η τοσο μεγαλη μειωση στην καταναλωση, πως γινεται η αυξηση της ιπποδυναμης και αποδοσης, πως γινεται αυτη η περιβοητη προστασια απο τα οξεα των λιπαντικων (πρωτακουστο για μενα), πως μετρηθηκε αυτη η 44% μειωση φθορας κλπ.

Δεν λεω οτι το προιον ειναι μουφα, αυτο που λεω ειναι οτι υποσχεται πραγματα που δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα και αυτο μπορει να το καταλαβει καθενας με εστω καποια στοιχειωδη γνωση του αυτοκινητου και οτι τουλαχιστον προσωπικα δεν θα το χρησιμοποιουσα ποτε σε υγειη κινητηρα και μαλιστα νεας τεχνολογιας οταν μαλιστα κατι τετοιο δεν ενδεικνυται απο την κατασκευαστρια εταιρια.

Πληροφοριακα κατι τετοια παρασκευασματα βαζανε οσοι θελανε να πουλησουν αυτοκινητο που ειχε 'αρπαξει' ο κινητηρας και θελανε για λιγο καιρο να ειναι λιγο πιο αθορυβος και να μην φαινεται οτι καιει λαδια. Φυσικα ο ατυχος που αγοραζε μετα απο λιγο καιρο ανακαλυπτε την πικρη αληθεια αλλα ηταν αργα.

Σιγουρα δεν πιστευω οτι ειναι η ιδια περιπτωση αλλα καλο ειναι να ειμαστε αρκετα επιφυλακτικοι

και να μην πιστευουμε ευκολα οτι μας σερβιρεται για πουλημα και ειδικα οσα υποσχονται λαγους με πετραχηλια.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτησησεις προς τους υποστηρικτες ή οποιον γνωριζει για τα προσθετα αυτα.

-1) Παλαιοτερα που ειχαμε ξανασυζητησει το θεμα ειχα ρωτησει πώς αυτα τα προσθετα επηρεαζουν-μεταβαλλουν τα χαρ/κα των λαδιων και μου ειχαν απαντησει οτι επειδη η ποσοτητα ειναι πολυ μικρη δεν επηρεαζουν.Ισχυει;Αν ισχυει τοτε πως μια τοσο μικρη ποσοτητα καταφερνει τετοια νουμερα σαν τα παραπανω που αναφερθηκαν;

-2) Πως μια εταιρεια με λιγοτερα χρονια στον χωρο εχει καταφερει αυτα που υποσχεται ενω κολοσσοι οπως η Mobil (τα λαδια της προτιμω) δεν το χουν καταφερει;

-3) Εφοσον εχουν βρει το μυστικο γιατι δεν ξεκινουν να φτιαχνουν δικα τους λαδια,βαλβολινες,υγρα φρενων κλπ και προτιμουν να εξελλισουν τροπον τινα τα υπαρχοντα λιπαντικα;Ας βγαλουν τα δικα τους να δουμε και τα χαρ/κα τους και να τα συγκρινουμε να δουμε τι ψαρια πιανουν.

Υ.Γ. Σημειωση οτι ο κατασκευαστης στο manual απαγορευει τη χρηση προσθετων.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

παιδιά το motor kote το είχα βάλει στο πόλο που είχα και όντως είχα δει βελτίωση και στο οτι ανέβαζε ποιο εύκολα και λιγότερη κατανάλωση είχα και στο σασμάν που το έβαλα κούμπωναν καλύτερα οι ταχύτητες

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το motor kote το είχα βάλει στο πόλο που είχα και όντως είχα δει βελτίωση και στο οτι ανέβαζε ποιο εύκολα και λιγότερη κατανάλωση είχα και στο σασμάν που το έβαλα κούμπωναν καλύτερα οι ταχύτητες

Με καθε σεβασμο φιλε gtse να ξερεις οτι σε τετοια θεματα υπαρχει και η αυθυποβολη στην ολη υποθεση;Εδω αλλαξα το castrol με το mobil που ειναι η μερα με τη νυχτα οσον αφορα τα χαρ/κα τους και δεν καταλαβα καμια διαφορα.Δεν πιστευω οτι οι διαφορες ειναι τοσο εμφανεις οσον αφορα τον κινητηρα.Επειδη ομως δεν θελω να ειμαι απολυτος για κατι που δε γνωριζω, γιαυτο εχω και τις παραπανω αποριες κι ελπιζω καποιος να μπορεσει να μου τις λυσει.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και 100 χρονια να δουλευε καποιος σε καποια εταιρια αυτο απο μονο του δεν κερδιζει τον σεβασμο του αλλου αλλα απο το τι λες/υποστηριζεις και πως το στοιχειοθετεις.

Η super dynamic δηλαδη τι περιμενες να γραφει στο φυλλαδιο της για να πουλησει το προιον??

Οτι ειναι μουφα και τσαμπα τα λεφτα που θα δωσεις?? Γινονται αυτα? Να πουλησει θελει και θα το 'στολισει' με οτιδηποτε ειναι 'πιασαρικο' δηλ βελτιωση καταναλωσης, αυξηση ιπποδυναμης κλπ κλπ κλπ.

Επειδη και εδω μεσα υπαρχουν ανθρωποι με αρκετες γνωσεις η απλα σωστα ενημερωμενοι, αν το εχεις καταλαβει,χωρις βεβαιως να σημαινει οτι οποιος γραφει εχει και γνωσεις (μαλλον το αντιθετο γινεται καθοτι οι περισσοτεροι γραφουμε για να μαθουμε και να ενημερωθουμε), ο οποιοσδηποτε θελει να προωθησει το οτιδηποτε προιον θα πρεπει να ειναι ιδιαιτερα προσεκτικος και κυριως οταν του ζητειται να στοιχειοθετησει την θεση του αυτο να γινεται με ρεαλιστικα στοιχεια και οχι με διαφημιστικα κλισε που απευθυνοται σε αδαεις.

Ας μου πει πως μεσω της τοσο καλυτερης λιπανσης σε συγκριση με τα λιπαντικα που χρησιμοποιουν οι κατασκευαστριεσ εταιριες, γινεται αυτη η τοσο μεγαλη μειωση στην καταναλωση, πως γινεται η αυξηση της ιπποδυναμης και αποδοσης, πως γινεται αυτη η περιβοητη προστασια απο τα οξεα των λιπαντικων (πρωτακουστο για μενα), πως μετρηθηκε αυτη η 44% μειωση φθορας κλπ.

Δεν λεω οτι το προιον ειναι μουφα, αυτο που λεω ειναι οτι υποσχεται πραγματα που δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα και αυτο μπορει να το καταλαβει καθενας με εστω καποια στοιχειωδη γνωση του αυτοκινητου και οτι τουλαχιστον προσωπικα δεν θα το χρησιμοποιουσα ποτε σε υγειη κινητηρα και μαλιστα νεας τεχνολογιας οταν μαλιστα κατι τετοιο δεν ενδεικνυται απο την κατασκευαστρια εταιρια.

Πληροφοριακα κατι τετοια παρασκευασματα βαζανε οσοι θελανε να πουλησουν αυτοκινητο που ειχε 'αρπαξει' ο κινητηρας και θελανε για λιγο καιρο να ειναι λιγο πιο αθορυβος και να μην φαινεται οτι καιει λαδια. Φυσικα ο ατυχος που αγοραζε μετα απο λιγο καιρο ανακαλυπτε την πικρη αληθεια αλλα ηταν αργα.

Σιγουρα δεν πιστευω οτι ειναι η ιδια περιπτωση αλλα καλο ειναι να ειμαστε αρκετα επιφυλακτικοι

και να μην πιστευουμε ευκολα οτι μας σερβιρεται για πουλημα και ειδικα οσα υποσχονται λαγους με πετραχηλια.

Για ρίξε μια ματιά εδώ φίλε μου, κάτω δεξιά μπορείς να δεις τις δυναμομετρήσεις με το super dynamic http://www.superdynamic.gr/

με συμμετοχή του περιοδικού ΜaxPower.

Σύντομα στέλνω και την πιστοποίηση μετρήσεων ASTM.

Edited by tentoglou1
Link to comment
Share on other sites

Με καθε σεβασμο φιλε gtse να ξερεις οτι σε τετοια θεματα υπαρχει και η αυθυποβολη στην ολη υποθεση;Εδω αλλαξα το castrol με το mobil που ειναι η μερα με τη νυχτα οσον αφορα τα χαρ/κα τους και δεν καταλαβα καμια διαφορα.Δεν πιστευω οτι οι διαφορες ειναι τοσο εμφανεις οσον αφορα τον κινητηρα.Επειδη ομως δεν θελω να ειμαι απολυτος για κατι που δε γνωριζω, γιαυτο εχω και τις παραπανω αποριες κι ελπιζω καποιος να μπορεσει να μου τις λυσει.

Οι διαφορά φαίνεται περισσότερο στα παλιότερα μοντέλα παρά στα καινούργια με τα αντιτριβικά.

Edited by tentoglou1
Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματιά εδώ φίλε μου, κάτω δεξιά μπορείς να δεις τις δυναμομετρήσεις με το super dynamic http://www.superdynamic.gr/

με συμμετοχή του περιοδικού ΜaxPower.

Σύντομα στέλνω και την πιστοποίηση μετρήσεων ASTM.

Ευχαριστω για το λινκ αλλα δεν μπορω να το ανοιξω/δω.Μαλλον ειναι προστατευμενο.

Η δυναμομετρηση παντως δεν μου λεει τιποτα γιατι πολυ ευκολα 'ερχεται' στα μετρα του καθενος

ειδικα αν προκειται για διαφημιση.

Αν γινοταν στο αυτοκινητο μου πριν και μετα να το παραδεχτω και να πληρωσω και το κοστος αν ειμαι λαθος.

Εγω αυτο που ζητω ειναι τεχνικη αναλυση/στοιχειοθετηση για το πως μεσω ενος λιπαντικου προσθετου γινεται να εχω ολα αυτα τα διαφημιζομενα αποτελεσματα.

Απλο ειναι αυτο που ζηταω. Γιατι με δυναμομετρησεις σε μη ελεγχομενο περιβαλλον και με φανερο σκοπο την διαφημιση δυστυχως δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το λινκ αλλα δεν μπορω να το ανοιξω/δω.Μαλλον ειναι προστατευμενο.

Η δυναμομετρηση παντως δεν μου λεει τιποτα γιατι πολυ ευκολα 'ερχεται' στα μετρα του καθενος

ειδικα αν προκειται για διαφημιση.

Αν γινοταν στο αυτοκινητο μου πριν και μετα να το παραδεχτω και να πληρωσω και το κοστος αν ειμαι λαθος.

Εγω αυτο που ζητω ειναι τεχνικη αναλυση/στοιχειοθετηση για το πως μεσω ενος λιπαντικου προσθετου γινεται να εχω ολα αυτα τα διαφημιζομενα αποτελεσματα.

Απλο ειναι αυτο που ζηταω. Γιατι με δυναμομετρησεις σε μη ελεγχομενο περιβαλλον και με φανερο σκοπο την διαφημιση δυστυχως δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα.

Έχεις απόλυτο δίκαιο φίλε μου, ότι ακούμε θα πρέπει να είναι τεκμηριωμένο πριν το ανακοινώσουμε για την σωστή ενημέρωση στο κόσμο, σαφώς

δεν πρέπει να κοροϊδεύουμε κανέναν και να παρέχουμε ορθές απαντήσεις,η δουλειά μου είναι εμπορία με ανταλλακτικά και λιπαντικά,

ότι μπορώ να βοηθήσω και να είμαι χρήσιμος θα το κάνω, έχω παραλαβή την πιστοποίηση από το συγκεκριμένο προϊόν με τις μετρήσεις

ASTM με Fax,δεν μπορώ να διακρίνω καλά το έντυπο, Δευτέρα θα μου το στείλουν με e-mail και το παραθέσω στο σεβαστό vwclub.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα αν ειναι 25 χρονια σε αυτον τον τομεα θα επρεπε να ηξερε οτι αυτα που λενε για αυτα τα αντιτριβικα ειναι υπερβολικα δηλαδη μειωση καταναλωσης 11.7 % αυξηση ιπποδυναμης glare.gif ..επισης θα ηθελα τα στανταρ της ASTM γιατι στο site δεν βρηκα τιποτα...

Πιστεύεις πως η 100ρα σου μπορεί να σου δώσει την παραπάνω δύναμη που σου υπόσχεται απΆότι η 95ρα???? Το ίδιο ισχύει και εδώ… μόνο σε κινητήρες αρκετών cc μπορείς να δεις τη διαφορά σε ιπποδύναμη ή σε τουρμπάτα με αρκετούτσικα αλογάκια :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και 100 χρονια να δουλευε καποιος σε καποια εταιρια αυτο απο μονο του δεν κερδιζει τον σεβασμο του αλλου αλλα απο το τι λες/υποστηριζεις και πως το στοιχειοθετεις.

Η super dynamic δηλαδη τι περιμενες να γραφει στο φυλλαδιο της για να πουλησει το προιον??

Οτι ειναι μουφα και τσαμπα τα λεφτα που θα δωσεις?? Γινονται αυτα? Να πουλησει θελει και θα το 'στολισει' με οτιδηποτε ειναι 'πιασαρικο' δηλ βελτιωση καταναλωσης, αυξηση ιπποδυναμης κλπ κλπ κλπ.

Επειδη και εδω μεσα υπαρχουν ανθρωποι με αρκετες γνωσεις η απλα σωστα ενημερωμενοι, αν το εχεις καταλαβει,χωρις βεβαιως να σημαινει οτι οποιος γραφει εχει και γνωσεις (μαλλον το αντιθετο γινεται καθοτι οι περισσοτεροι γραφουμε για να μαθουμε και να ενημερωθουμε), ο οποιοσδηποτε θελει να προωθησει το οτιδηποτε προιον θα πρεπει να ειναι ιδιαιτερα προσεκτικος και κυριως οταν του ζητειται να στοιχειοθετησει την θεση του αυτο να γινεται με ρεαλιστικα στοιχεια και οχι με διαφημιστικα κλισε που απευθυνοται σε αδαεις.

Ας μου πει πως μεσω της τοσο καλυτερης λιπανσης σε συγκριση με τα λιπαντικα που χρησιμοποιουν οι κατασκευαστριεσ εταιριες, γινεται αυτη η τοσο μεγαλη μειωση στην καταναλωση, πως γινεται η αυξηση της ιπποδυναμης και αποδοσης, πως γινεται αυτη η περιβοητη προστασια απο τα οξεα των λιπαντικων (πρωτακουστο για μενα), πως μετρηθηκε αυτη η 44% μειωση φθορας κλπ.

Δεν λεω οτι το προιον ειναι μουφα, αυτο που λεω ειναι οτι υποσχεται πραγματα που δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα και αυτο μπορει να το καταλαβει καθενας με εστω καποια στοιχειωδη γνωση του αυτοκινητου και οτι τουλαχιστον προσωπικα δεν θα το χρησιμοποιουσα ποτε σε υγειη κινητηρα και μαλιστα νεας τεχνολογιας οταν μαλιστα κατι τετοιο δεν ενδεικνυται απο την κατασκευαστρια εταιρια.

Πληροφοριακα κατι τετοια παρασκευασματα βαζανε οσοι θελανε να πουλησουν αυτοκινητο που ειχε 'αρπαξει' ο κινητηρας και θελανε για λιγο καιρο να ειναι λιγο πιο αθορυβος και να μην φαινεται οτι καιει λαδια. Φυσικα ο ατυχος που αγοραζε μετα απο λιγο καιρο ανακαλυπτε την πικρη αληθεια αλλα ηταν αργα.

Σιγουρα δεν πιστευω οτι ειναι η ιδια περιπτωση αλλα καλο ειναι να ειμαστε αρκετα επιφυλακτικοι

και να μην πιστευουμε ευκολα οτι μας σερβιρεται για πουλημα και ειδικα οσα υποσχονται λαγους με πετραχηλια.

1. Ούτε εσύ μπορείς να κερδίσεις τον σεβασμό του άλλου με την κεντρική σου τοποθέτηση όπως και με την ειρωνεία που διακατέχει πολλά από τα ποσταρίσματά σου… το nickname του άσχετου είναι “tentoglou” οπότε μπορείς και να τον ρωτήσεις αρκετά επί του θέματος…

2. Δεν μπορεί να αναγράφει πράγματα χωρίς συγκεκριμένα πιστοποιητικά έτσι απλά για να πουλήσει… πόσο μάλλον για να περάσει τα σύνορα της Ε.Ε. και πολλοί σαν εσένα και εμένα να μην την κυνηγήσουν όπως και κάνουμε τώρα με αυτό το τόπικ…

3. δεν προωθώ κανένα προϊόν γιατί δεν είμαι αντιπρόσωπος τουλάχιστον να έχω κάποιο κέρδος απλά μπορώ να υποστηρίξω το συγκεκριμένο προϊόν για το λόγο ότι υπάρχουν αρκετοί στον κόσμο που είδαν αποτελέσματα σε κινητήρες ατμοσφαιρικούς και αρκετών cc...

4. σαν αδαή μπορεί να βάλεις και τον εαυτό σου μέσα γιατί μέχρι τώρα δεν μου έφερες ένα στοιχείο που να μπορεί να μου τεκμηριώσει τα αρνητικά σχόλια που λες…

Link to comment
Share on other sites

Με καθε σεβασμο φιλε gtse να ξερεις οτι σε τετοια θεματα υπαρχει και η αυθυποβολη στην ολη υποθεση;Εδω αλλαξα το castrol με το mobil που ειναι η μερα με τη νυχτα οσον αφορα τα χαρ/κα τους και δεν καταλαβα καμια διαφορα.Δεν πιστευω οτι οι διαφορες ειναι τοσο εμφανεις οσον αφορα τον κινητηρα.Επειδη ομως δεν θελω να ειμαι απολυτος για κατι που δε γνωριζω, γιαυτο εχω και τις παραπανω αποριες κι ελπιζω καποιος να μπορεσει να μου τις λυσει.

Και όμως είναι εμφανείς… σε κινητήρα 20V (GOLF 4 GTI) φορούσε MOBIL «έκαιγε» 0,5-1 λίτρο!! και με το που φόρεσε το CASTROL EDGE 5-30 είδε διαφορά τεράστια… 200ml… για το Castrol μπορώ να πω αρκετά για το μόνο λόγο ότι το φοράω σε MERCEDES-BENZ w204 με κινητήρα M272 3500cc και του έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα και δε μου έχει κάψει λάδι!!! Ο κινητήρας του golf μου σαν τουρμπάτο που θα έπρεπε να «καίει» είναι μόλις με 300ml κατανάλωση λιπαντικού… βέβαια δεν έχω βάλει αντιτριβικά ακόμη αλλά πιο μετά μπορεί να βάλω… φοράω ήδη σε NISSAN NAVARA D40 και έχω δει αρκετή διαφορά στον κινητήρα και σε απόδοση στα πρώτα 20.000km…

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις πως η 100ρα σου μπορεί να σου δώσει την παραπάνω δύναμη που σου υπόσχεται απΆότι η 95ρα???? Το ίδιο ισχύει και εδώ… μόνο σε κινητήρες αρκετών cc μπορείς να δεις τη διαφορά σε ιπποδύναμη ή σε τουρμπάτα με αρκετούτσικα αλογάκια :blush:

δηλαδη μονο αν εχουμε 3000 κυβικα ή 400 αλογα θα δουμε διαφορα τοτε ειναι για μενα ενα αχρηστο προιον οπως και για το υπολοιπο 90% των αυτοκινητων στην Ελλαδα ;) ...αλλα παλι δεν με εχω αποδειξη οτι και στα πολλα αλογα ή κυβικα εχει αυξηση αποδοσης στα λογια :thumbsup: ...και ΝΑΙ με την 100 μου δινει παραπανω ιπποδυναμη απο οτι με 95 και η αποδειξη ειναι οι τοσες δυναμομετρησεις..και δεν εχω ουτε πολλα κυβικα ή αλογα 1.4 ειμαι...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μονο αν εχουμε 3000 κυβικα ή 400 αλογα θα δουμε διαφορα τοτε ειναι για μενα ενα αχρηστο προιον οπως και για το υπολοιπο 90% των αυτοκινητων στην Ελλαδα ;) ...αλλα παλι δεν με εχω αποδειξη οτι και στα πολλα αλογα ή κυβικα εχει αυξηση αποδοσης στα λογια :blush: ...και ΝΑΙ με την 100 μου δινει παραπανω ιπποδυναμη απο οτι με 95 και η αποδειξη ειναι οι τοσες δυναμομετρησεις..και δεν εχω ουτε πολλα κυβικα ή αλογα 1.4 ειμαι...

k

koita afoy mporeis na dies diafora sto 1.4 me tin 100ra tote mporeis na deis kai me to antitribiko... apla leo i diafora ginetai pio emfanis sta polla cc opos kai sta polla aloga...

zito sygnomi gia ta greeklish alla eimai me to laptop kai den exo elliniko alfabito...

Link to comment
Share on other sites

Και όμως είναι εμφανείς… σε κινητήρα 20V (GOLF 4 GTI) φορούσε MOBIL «έκαιγε» 0,5-1 λίτρο!! και με το που φόρεσε το CASTROL EDGE 5-30 είδε διαφορά τεράστια… 200ml… για το Castrol μπορώ να πω αρκετά για το μόνο λόγο ότι το φοράω σε MERCEDES-BENZ w204 με κινητήρα M272 3500cc και του έχω κάνει αρκετά χιλιόμετρα και δε μου έχει κάψει λάδι!!! Ο κινητήρας του golf μου σαν τουρμπάτο που θα έπρεπε να «καίει» είναι μόλις με 300ml κατανάλωση λιπαντικού… βέβαια δεν έχω βάλει αντιτριβικά ακόμη αλλά πιο μετά μπορεί να βάλω… φοράω ήδη σε NISSAN NAVARA D40 και έχω δει αρκετή διαφορά στον κινητήρα και σε απόδοση στα πρώτα 20.000km…

Δε μιλαω για το καψιμο λαδιου φιλε μου.Μιλαω για διαφορα στο στροφαρισμα του κινητηρα και γενικα στη λειτουργια του.Εκει δεν ειδα καποια αισθητη διαφορα.Οσον αφορα τη συγκριση Castrol Edge με Mobil Esp ριξε μια ματια στα χαρ/κα τους και θα καταλαβεις την ανωτεροτητα του Mobil.

Link to comment
Share on other sites

Δε μιλαω για το καψιμο λαδιου φιλε μου.Μιλαω για διαφορα στο στροφαρισμα του κινητηρα και γενικα στη λειτουργια του.Εκει δεν ειδα καποια αισθητη διαφορα.Οσον αφορα τη συγκριση Castrol Edge με Mobil Esp ριξε μια ματια στα χαρ/κα τους και θα καταλαβεις την ανωτεροτητα του Mobil.

Φίλε μου NASOS_ea' δεν μπορείς να καταλάβεις (εσύ κι εγώ) διαφορά ανάμεσα σε δυο λιπαντικά ισάξια

ασχέτως εάν υπάρχουν κάποιες διάφορες συγκρίσεις, αυτό τουλάχιστον εμείς δεν θα το καταλάβουμε.

Θέλω να τονίσω και να πω ότι τα αντιτριβικά τα δουλεύω στο κατάστημα μου τα ζήτησαν και τα έφερα τίποτε άλλο..

εδώ μέσα προσπαθούμε και λέμε τις απόψεις μας όμως να μπορέσουμε να τεκμηριώσουμε και να στηρίξουμε αυτό που λέμε με αλήθειες.

Μέσα από όλο αυτό πήρα τηλ το εισαγωγείς της super dynamic και του ζήτησα το πιστοποιητικό έγγραφο για τις μετρήσεις

που έχουν γίνει με ASTΜ,το παρέλαβα και κάποια στιγμή θα το ποστάρο να το δείτε κι εσείς φίλοι μου.

Καταλαβαίνω τις αντιδράσεις σχετικά με το αντιτριβικό έτσι και για μένα δημιουργήθηκε μια περιέργεια να το ψάξω,

ότι κάνουμε εδώ μέσα το κάνουμε για καλό, χωρίς παρεξηγήσεις και μαλώματα!!!

Σε κάποιο σημείο του ποστ εάν θεωρηθεί διαφήμιση παρακαλώ να σβηστεί.

Edited by tentoglou1
Link to comment
Share on other sites

1. Ούτε εσύ μπορείς να κερδίσεις τον σεβασμό του άλλου με την κεντρική σου τοποθέτηση όπως και με την ειρωνεία που διακατέχει πολλά από τα ποσταρίσματά σου… το nickname του άσχετου είναι “tentoglou” οπότε μπορείς και να τον ρωτήσεις αρκετά επί του θέματος…

2. Δεν μπορεί να αναγράφει πράγματα χωρίς συγκεκριμένα πιστοποιητικά έτσι απλά για να πουλήσει… πόσο μάλλον για να περάσει τα σύνορα της Ε.Ε. και πολλοί σαν εσένα και εμένα να μην την κυνηγήσουν όπως και κάνουμε τώρα με αυτό το τόπικ…

3. δεν προωθώ κανένα προϊόν γιατί δεν είμαι αντιπρόσωπος τουλάχιστον να έχω κάποιο κέρδος απλά μπορώ να υποστηρίξω το συγκεκριμένο προϊόν για το λόγο ότι υπάρχουν αρκετοί στον κόσμο που είδαν αποτελέσματα σε κινητήρες ατμοσφαιρικούς και αρκετών cc...

4. σαν αδαή μπορεί να βάλεις και τον εαυτό σου μέσα γιατί μέχρι τώρα δεν μου έφερες ένα στοιχείο που να μπορεί να μου τεκμηριώσει τα αρνητικά σχόλια που λες…

QUOTE

Ας μου πει πως μεσω της τοσο καλυτερης λιπανσης σε συγκριση με τα λιπαντικα που χρησιμοποιουν οι κατασκευαστριεσ εταιριες, γινεται αυτη η τοσο μεγαλη μειωση στην καταναλωση, πως γινεται η αυξηση της ιπποδυναμης και αποδοσης, πως γινεται αυτη η περιβοητη προστασια απο τα οξεα των λιπαντικων (πρωτακουστο για μενα), πως μετρηθηκε αυτη η 44% μειωση φθορας κλπ.

UNQUOTE

1. o φιλος tentoglou αν δεις και συζητισιμος ειναι και διαλακτικος. Ετσι πρεπει να ειναι οι σωστοι επαγγελματιες ασχετα αν καποιος δεν συμφωνει με αυτο που πουλανε.

Εσυ δεν μπορω να καταλαβω γιατι το παιρνεις προσωπικα! Ο tentoglou που ειναι και ο αμεσα

ενδιαφερομενος προσπαθει να παραθεσει καποια στοιχεια για να τεκμηριωσει την θεση του και εσυ ζητας παραδοχη ανευ στοιχειων.

Αν εισαι ετσι και κοβεσαι τοσο πολυ για το προιον απαντησε μου στην παραπανω παραθεση μου απο το κειμενο που ειδες αλλα φυσικα δεν μπορεις να απαντησεις.

Σεβασμο εγω δεν ζηταω γιατι απλα δεν εχω κατι για πουλημα ουτε προωθω κατι και θα πρεπει να

κανω και το αμναλογο μαρκετινγκ.

Το δε 'ασχετο' που προσαπτεις για χαρη μου στον φιλο 'tentoglou' θα ηθελα να δω που το βρηκες και το λες σαν δικο μου χαρακτηρισμο.

2.Τα πραγματα που αναγραφει δεν τα αναγραφει αυτος αλλα η εταιρια που παραγει και προωθει το προιον. Δεν πιστευω οτι εχει τον ελεγχο των γραφομενων. Απλα αναδημοσιευση κανει και καλη τη πιστη υποστηριζει το προιον που εμπορευεται.

3. τελικα αυτο το προιον ειναι μονο για ατμοσφαιρικους κινητηρες και πολλων κυβικων? Γιατι δεν κανει και σε τουρμπο και μικρων κυβικων? Αυτο πως το εξηγεις? Μηπως γιατι ειναι κυριως για την αγορα της Αμερικης και για παλαιοτερα αυτοκινητα που καινε 1 λιτρο λαδι καθε 100 χιλιομετρα? Το εχω ζησει το σκηνικο καθοτι εζησα στην αλλη οχθη του Ατλαντικου για 12 χρονια και ειχα αναλογες εμπειριες οπου τα λιπαντικα προσθετα εδιναν και επαιρναν σε τετοιους κινητηρες για να 'δειξουν' μειωμενη καταναλωση για καποιο συντομο χρονικο διστημα. Προσωπικα το εχω χρησιμοποιησει και εγω σε μηχανη που μου εκαιγε λαδι αλλα το αποτελεσμα ηταν προσωρινο γιατι τελικα μου κολλησε και εκανα ρεκτιφιε.

4. Εγω ο αδαης εχω υποχρεωση να κανω τεστ σε καθε προιον που κυκλοφορει? Εσυ ετσι κανεις για οτι δεν συμφνωνεις η μαλλον συμφωνεις σε οτι σου 'σερβιρουν' και ετσι γλυτωνεις την διαδικασια?

Τα τεστ, τις δοκιμασιες αλλα και τις απαντησεις στα ευλογα ερωτηματα που τιθενται με το λανσαρισμα καποιου τετοιου προιοντος ειναι υποχρεωμενοι να τα κανουν αυτοι που προωθουν και εμπορευονται το συγκεκριμενο προιον. Και ειδικα τα ερωτηματα οπως αυτα που εχω παραθεσει πιο πανω και για σενα.Αυτοι ειναι που ισχυριζονται οτι βρηκαν το ελιξηριο του κινητηρα οχι εγω!!

Αυτοι πρεπει να το αποδειξουν. Τα δε ASTM (δηλαδη American Society for Testing and Materials)

που θα παρατεθουν θα πρεπει να αναφερονται ειδικα σε καθε τεστ μετρησης για καθε πεδιο που οπως ισχυριζεται η εταιρια υπαρχει βελτιωση (καταναλωση, αποδοση, ιπποδυναμη, ρυποι, κλπ κλπ) διαφορετικα αν γινει μονο στην αναλυση του λιπαντικου δεν θα εχει καμμια αξια.

Τυχαινει να εργαζομαι σε ναυτιλιακη εταιρια και μπορω να πω οτι εχω μια βασικη τουλαχιστον γνωση περι ASTM.

Αν μπορεις εσυ να παραθεσεις καποια πιστοποιημενα στοιχεια συμφωνα με τα παραπανω ερωτηματα μου σε μενα τον αδαη, καλοδεχουμενα και ειλικρινα ευχομαι να ειμαι λαθος. Ποιος δεν θα ηθελε να εχει τοσα πλεονεκτηματα μεσω της χρησης αντιτριβικου?

Ας μην συνεχισουμε ομως την φιλολογια 'εγω ειμαι σωστος, οχι εγω ειμαι σωστος' γιατι κουραζει και το κυριοτερο ερχεται να γινεται επι προσωπικου επιπεδου που δεν ειναι σωστο.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λιγότερη κατανάλωση όταν το λιπαντικό είναι καλής ποιότητας συναρτόμενο πάντα με καλή ποιότητα καυσίμου,

αυτό φυσικά έχει να κάνει με την κατασκευάστρια εταιρία τα χαρακτηριστικά του λιπαντικού και τις προδιαγραφές,το αποτέλεσμα είναι να αφομοιώνει τις τριβές αλλά και ανάλογα με τα μέταλλα του κινητήρα, πολλοί παράγοντες παίζουν ρόλο,

αυτά που αναφέρονται δεν είναι ψέματα, ίσως λίγο να υπερβάλουν σχετικά με τα νούμερα, υπάρχει τρόπος να το δεις και συ

κάνοντας μια μέτρηση πριν και μετά το χημικό πρόσθετο μιας που αναφερόμαστε γι αυτό.

Τα λιπαντικά 100% συνθετικά περιέχουν μια μικρή ποσότητα αντιτριβικού.

Δεν κάνω καμία προώθηση του υλικού αλλά ποστάρο σε συγκεκριμένο τοπικ κάνοντας σχόλια.

(καταναλωση, αποδοση, ιπποδυναμη, ρύποι) είναι μια αλυσίδα γύρο σε όλα αυτά που λέμε, απλά επιτρέψτε μου

να πω ότι με τον γραπτό λόγο δεν μπορείς να πεις τα πράματα έτσι όπως είναι, κάποιος θα τα καταλάβει αλλιώς

οπότε έτσι υπάρχουν μπερδέματα και παρεξηγήσεις..

Με εκτίμηση και σεβασμό προς όλους τους φίλους.

Edited by tentoglou1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.