Jump to content
pants_

Μαγνιτακια Οικονομιας Καυσιμου

Recommended Posts

προσεξτε πως κανετε τα σχολια και αμφισβητειτε ενα προιον μην σας ερθουν τιποτα αγωγες ουρανοκατεβατες απο τους κατασκευαστες,διανομεις,αντ/πους κλπ και μετα να δω τι θα πειτε και κανετε.δεν θελει και πολυ καποιος απο αυτους να διαβασει το πως θαβετε αυτου του τυπου τα προιοντα δυσφημιζοντας τα και να σας ζητησει τον λογο και τραβατε μετα στα δικαστηρια να αποδειξετε οτι το προιον ειναι οντως μουφα.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Τάσο Λυπάμαι Που Υπάρχουν Ακόμα Τέτοια ¶τομα Τα Οποία Με Το Παραμικρό Πιάνονται Και Με Το Παραπάνω.Τώρα Αν Είμαστε Λίγοι Στις Συναντήσεις Το Ξέρουμε Εμείς Και Αυτοί Που Έρχονται,Αλήθεια Εσύ Που Το Ξέρεις;;;;Έρχεσαι Στις Συναντήσεις;;;; (Μιλάω Πάντα Σε Επίπεδο Φιλικό).Εσύ Φίλε Μου Σε Ενημέρωσε Κανένας Πως Εμείς Οι Έλληνες Που Μαζευόμαστε Τα Ξέρουμε Όλα;;;;Αν Σου Είπαν Κάτι Τέτοιο Ψέματα Σου Είπαν.Δεν Το Λέω Για Να Κάνω Διαφήμιση Αλλά Τυχαίνει Η Δουλειά Μου Να Έχει Να Κάνει Με Βενζίνες Και Όχι Μόνο Οπότε Καταλαβαίνεις.Αν Θυμάμαι Ποιο Πάνω Πρέπει Να Μίλησε Και Ένας Φυσικός.Δηλαδή Επειδή Είπαμε Την ¶ποψή Μας Σημαίνει Ότι Τα Ξέρουμε Όλα;;;;Είναι Δηλαδή Λόγος Να Κατηγοράς Δίχως Λόγο Τα Παιδιά Που Μαζευόμαστε;;;;Μάλλον Ας Μου Επιτρέψεις Να Λυπάμαι Εγώ Για Κάποιους ¶λλους.

ΥΓ. Μιλάω Πάντα Σε Φιλικό Επίπεδο Για Να Μην Υπάρχουν Παρεξηγείσεις. closedeyes.gif

αγαπητε μου φιλε ποιος σου ειπε οτι τα ξερω ολα; κουβεντα κανουμε αλλα μαλλον δεν μπορεις να συνεχισεις γιατι εισαι καχυποπτος και νομιζεις οτι στο παιζω εξυπνος. σε ρωτησα απλα, αν οντως ειδες μειωση στην καταναλωση και ποσο, και αν εισαι σιγουρος για τις μετρησεις σου και πως εγιναν αυτες, γιατι και εγω εκανα αρκετες οσες προλαβα γιατι ενδιαμεσα τα φτυσε και το σασμαν και αλλαχτηκε δυστυχως με αλλο με μακρυτερες σχεσεις οποτε οποιαδηποτε μετρηση καταναλωσης μετα θα ηταν επηρεασμενη και απο το σασμαν, αλλα στις πρωτες δεν ειδα καμια απολυτως διαφορα.. και οσο για τις μετρησεις, ηξερα απο αρκετες μετρησεις την προηγουμενη μου καταναλωση στο περιπου με το ιδιο στυλ οδηγησης, και υστερα επισης αρκετες μετρησεις παλι με το ιδιο στυλ οδηγησης. διαφορες ακομα μεχρι και 0,5λιτρα/100χλμ δεν τις υπολογισα καν γιατι δεν ειναι σιγουρο οτι αποδιδει οντως η "πατεντα", και αυτη η διαφορα στην καταναλωση μπορει να οφειλεται ευκολα και αλλου.

επισης δεν σε πιεσε κανεις να πεις οτι ειναι απατη, την γνωμη σου θελουμε. εγω παντως το δοκιμασα και μπορει να ημουν λιγο ειρωνικος αλλα μονο με το ιδιο το προιον και αυτους που το πωλουν και φυσικα οχι με καποιο μελος, και μπορω να πω οτι με 1,5 χρονο συμπληρωμενο με τα "μαγνητακια" στο μοτερ, δεν υπαρχει καμια διαφορα, ισα ισα καιει και αρκετα για 14αρακι.

mourh νομιζω προσωπικα δεν εγινα καθολου εριστικος περα απο καποιες αναφορες στο ιδιο το προιον οπως ειπα, για το οποιο μιλησα φυσικα αφου το εχω δοκιμασει αρκετα.

ρε δεν μιλησα για εσας προσωπικα το εγραψα κ στο αρχικο ποστ μου

:)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ποσο οικονομικα ειναι τα μαφνητακια...αλλα μηπως συμφερει να βαζουμε 95 αρα και μετα να ριχνουμε μεσα υγρο για αυξηση οκτανιων?τι υγρα ξερετε που ειναι καλα και αξιοπιστα?

Link to comment
Share on other sites

Δειτε τι γινεται στο forum των 4Τ.

Τα σχολια τους ειναι καταπληκτικα!!!!!!

"φιλε εβαλα στη φρεπεδιερα κ εχει ανεβασει τρελη αποδοση

να φανταστεις βαζω νες καφε κ βγαζει καπουτσινο με αφρογαλο.....!"

και

"δοκίμασέ το και στο ψυγείο, από κει που βγαζε παγάκια θα γίνει μηχάνημα για στρώσιμο χιονοδρομικού"

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Δειτε τι γινεται στο forum των 4Τ.

Τα σχολια τους ειναι καταπληκτικα!!!!!!

"φιλε εβαλα στη φρεπεδιερα κ εχει ανεβασει τρελη αποδοση

να φανταστεις βαζω νες καφε κ βγαζει καπουτσινο με αφρογαλο.....!"

και

"δοκίμασέ το και στο ψυγείο, από κει που βγαζε παγάκια θα γίνει μηχάνημα για στρώσιμο χιονοδρομικού"

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

μονο αυτα τα σχολια ειδες?τα αλλα του τυπου "είχα δοκιμάσει μαγνητάκια σε punto

και σε ibiza και είχα δει ελαφρώς λιγότερη

κατανάλωση και στα δύο αυτοκίνητα.

Επίσης τα καυσαέρια τους ήταν λιγότερα

βλέποντας την ετήσια κάρτα καυσαερίων" ??

δεν λεω οτι κανει δουλεια θελω να πω οτι αξιζει να το ψαχνουμε

Link to comment
Share on other sites

αντε ρε μην ακουτε αυτους τους αννοητους..εγω οταν ειμουν s3 setup ειχα κοψιματα..ολο αλλαγες στα περιφεριακα στο προγραμμα τιποτα..εβαλα τις μαγνηταρες και αμεσως λυθηκε το προβλημα..και η καταναλωση μειωθηκε αρκετα...μετα εβαλα ακομα ενα ζευγαρι στην αντλια υψηλης και σταματισε η φθορα του cam follower..μετα εβαλα και στα στις ζαντες εμπενα ταπα τελικα γεμισα ολο το αμαξι με μαγνητες και σταματισα να κανω σερβις να αλλαζω λαστιχα να γεμιζω βενζινη γενικα δουλευω σαν υδρογονοκινητο και ειμαι στα 1000+αλογα με 0,0 καταναλωση και παταω οποιον βρω μπροστα μου.

Link to comment
Share on other sites

ανεστη εσενα ενας bbp σου χρειαζεται η ο Charles Francis Xavier αφου εσυ την ειδες Μagneto

Link to comment
Share on other sites

ανεστη εσενα ενας bbp σου χρειαζεται η ο Charles Francis Xavier αφου εσυ την ειδες Μagneto

οτι γ@μαω καθε μερα και διαφορετικη γκομενα στο ειπα???ναι...τις τραβαει το αμαξι μου ΣΑΝ ΜΑΓΝΗΤΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

με το μαγνιτη ομως φτανουν λιγοτερα μεταλικα σκουπιδακια στον κινητηρα και εχεις καλυτερη καυση!

ποια ειναι τα μεταλικα σκουπιδακια που υπαρχουν στην βενζινη??.. 2 παπαριτσες σαν αυτα τα μαγνητακια μπορουν να τα συγκρατησουν τι??αληθεια ποση δυναμη πιστευεις οτι εχουν??εισαι εξυπνο παιδι για κατσε σκεψου σοβαρα τωρα..

Link to comment
Share on other sites

αντε ρε μην ακουτε αυτους τους αννοητους..εγω οταν ειμουν s3 setup ειχα κοψιματα..ολο αλλαγες στα περιφεριακα στο προγραμμα τιποτα..εβαλα τις μαγνηταρες και αμεσως λυθηκε το προβλημα..και η καταναλωση μειωθηκε αρκετα...μετα εβαλα ακομα ενα ζευγαρι στην αντλια υψηλης και σταματισε η φθορα του cam follower..μετα εβαλα και στα στις ζαντες εμπενα ταπα τελικα γεμισα ολο το αμαξι με μαγνητες και σταματισα να κανω σερβις να αλλαζω λαστιχα να γεμιζω βενζινη γενικα δουλευω σαν υδρογονοκινητο και ειμαι στα 1000+αλογα με 0,0 καταναλωση και παταω οποιον βρω μπροστα μου.

Ο φίλος μας, ο Ane-fastrabbit δε μας λέει όλα τα πλεονεκτήματα :p : εκτός απ’όλα αυτά που αναφέρει βγάζει και ένα σημαντικό κέρδος στέλνοντας προς την ανακύκλωση όλα τα σίδερα που κολλάνε στο αμάξι του όταν κυκλοφορεί, βοηθώντας έτσι στο περιβάλλον και όλα αυτά χωρίς κόπο!!! :wub:

Edited by kio
Link to comment
Share on other sites

με το μαγνιτη ομως φτανουν λιγοτερα μεταλικα σκουπιδακια στον κινητηρα και εχεις καλυτερη καυση!

Προσοχή στα εμφράγματα όταν το σωληνάκι μαζέψει πολλά σκουπίδια!

Link to comment
Share on other sites

προσεξτε πως κανετε τα σχολια και αμφισβητειτε ενα προιον μην σας ερθουν τιποτα αγωγες ουρανοκατεβατες απο τους κατασκευαστες,διανομεις,αντ/πους κλπ και μετα να δω τι θα πειτε και κανετε.δεν θελει και πολυ καποιος απο αυτους να διαβασει το πως θαβετε αυτου του τυπου τα προιοντα δυσφημιζοντας τα και να σας ζητησει τον λογο και τραβατε μετα στα δικαστηρια να αποδειξετε οτι το προιον ειναι οντως μουφα.

Φιλε joop το σκεφτηκες πολυ πριν το πεις αυτο?

Μηπως εχεις καμμια ακρη με κανενα απο αυτους και δεν το λες?

Γιατι τοση ευαισθησια πανω στο θεμα?

Μηπως αντιστοιχα, καποιος μπορει να κανει τις αναλογες αγωγες σε αυτους που υποστηριζουν το προιον και μπορει να παραπλανουν τον κοσμο? Λεω εγω τωρα!!

Αυτα ειναι αστεια πραγματα και δεν συναδουν με το υφος του θεματος.

Αυτο που λοιπον λες ειναι να συμφωνουμε με οτι παπαρα λεγεται και υποστηριζεται απο καποιους, οσο ανοητο και να ειναι, γιατι αν το αμφισβητουμε η το απορριπτουμε κινδυνευουμε με αγωγες,δικαστηρια, φυλακες, καταναγκαστικα εργα κλπ.

Ελεος!!

Καλα ως προς την νομικη υποσταση δεν το σχολιαζω καν. Αν υπηρχε εστω και μια του εκατομμυριου βαση για κατι τετοιο μεσα απο ενα φορουμ, οταν μαλιστα δεν καταφερεσαι ονομαστικα εναντιον καποιου, το λεω γενικα γιατι υπαρχουν παρα πολλες προυποθεσεις γι'αυτο, τοτε ολοι μας θα ειμασταν στα δικαστηρια καθε μερα με τα σχολια που κανουμε ειτε σε προσωπικο επιπεδο ειτε πανω σε θεσεις ειτε πανω σε προιοντα εταιριων, ειτε αυτα ειναι αυτοκινητα ειτε οτιδηποτε αλλο.

Για φαντασου ποσες αγωγες θα ειχε κανει η VW και καθε αλλη εταιρια σε καθενα μας που εχοντας προβληματα με τα αυτοκινητα τους η οχι, τα χαρακτηριζουμε ετσι και αλλοιως για να μην σου πω το ποσοι πολλοι εχουν φτασει στο σημειο να λενε μεσω φορουμ 'μακρυα απο αυτη τη μαρκα/αυτοκινητο' ακομα και εδω μεσα!!

Σιγα μην καθεται να ασχοληθει ο καθενας απο αυτους με το τι θα πει ο kirra o joop η οποιοσδηποτε

αλλος. Εδω δεν ασχολουνται οταν το κανουμε προσωπικα σε αυτους, θα ασχοληθουν οταν γινεται μεσω ενος γενικα απροσωπου φορουμ?

Η μηπως νομιζεις οτι ειναι online και παρακολουθουν το τι λεμε και περιμενουν με τον δικηγορο stand-by να μας κυνηγησουν? Αστεια πραγματα.

Αντιθετως αν ποτε γινοταν κατι τετοιο, δηλαδη εστω οτι υπηρχαν οι προυποθεσεις, τοτε και παλι μονο θετικο δεν θα ηταν γι'αυτους.

Οσο για τους μαγνητοεμπορους αν πραγματικα λειτουργουσαν οι θεσμοι αυτου του κρατους θα ειχε δωθει καταλληλη απαντηση απο τις αναλογες υπηρεσιες εδω και πολλα χρονια απο τοτε που τα πρωτοφερανε. Αλλα στο κρατος που ζουμε ο καθενας οτι δηλωσει ειναι και μαλιστα τις περισσοτερες φορες αυτο το κρατος που εμμεσα η αμεσα τα κονομαει απο αυτους δεν το ενδιαφερει η τσεπη του απλου πολιτη αλλα μονο η μεγαλη τσεπη του εκαστοτε λαμογιου (δεν συγκεκριμενοποιω) που θα μπορει να βαλει και αυτο το χερι του μεσα μεσω του καθε λαδωμενου υπαλληλισκου του.

Εκει καταντησαν αυτοι το 'περηφανο' εθνος μας. Να ειμασετ οι ειδικοι παγκοσμιως στην ρεμουλα και στο πως να βαζουμε χερι στην τσεπη του αλλου με τις πλατες του κρατους.

Τελος παντων πολυ μπλα μπλα για το τιποτα. Πρεπει να καταλαβουμε ομως οτι στο τελος παντα την πληρωνουμε εμεις και ποτε κανενας εμπορος . Αυτοι απλα την δουλεια τους κανουν που ειναι πως να σε

κανουν πελατη, ασχετα αν ξερουνε τις περισσοτερες φορες οτι αυτο που σου πουλανε δεν εχει πραγματικο αντικρυσμα.

Edited by KIRRA
Link to comment
Share on other sites

Κάθεστε και φαγώνεστε για ένα παπαράκι .....

Στο άλλο topic φαγώνεται ο κόσμος για ένα σωληνάκι .....

Ας σκεφτούμε λίγο ώριμα παιδια!

ΥΓ. Πάντως για να βγάζουν τέτοια προϊόντα ξέρουν ότι υπάρχει και το "κοινό" να τα αγοράσει..... Αυτό είναι το ανησυχητικό.

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

κατι που εγω τουλαχιστον δε το ηξερα και μπορει να βοηθησει στην οικονομικη οδηγηση ειναι το εξης απλο.πολλοι οδηγοι φτανοντας σε κοκκινο φαναρι βγαζουν την ταχυτητα και αφηνουν το αυτοκινητο να τσουλαει πατωντας φρενο μεχρι να σταματησει.αυτο ομως ειναι μια ενεργεια που καταναλωνει καυσιμο.αντιθετα αν αφησεις το αυτοκινητο να τσουλαει εχοντας ταχυτητα στο κιβωτο δεν καταναλωνει καθολου βενζινη.το δοκιμασα εχοντας το trip computer στη στιγμιαια καταναλωση και οντως ισχυει.ειναι μια συνηθεια που εχουν αρκετοι και αν την κοψουν κανουν οικονομια απο το πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

κατι που εγω τουλαχιστον δε το ηξερα και μπορει να βοηθησει στην οικονομικη οδηγηση ειναι το εξης απλο.πολλοι οδηγοι φτανοντας σε κοκκινο φαναρι βγαζουν την ταχυτητα και αφηνουν το αυτοκινητο να τσουλαει πατωντας φρενο μεχρι να σταματησει.αυτο ομως ειναι μια ενεργεια που καταναλωνει καυσιμο.αντιθετα αν αφησεις το αυτοκινητο να τσουλαει εχοντας ταχυτητα στο κιβωτο δεν καταναλωνει καθολου βενζινη.το δοκιμασα εχοντας το trip computer στη στιγμιαια καταναλωση και οντως ισχυει.ειναι μια συνηθεια που εχουν αρκετοι και αν την κοψουν κανουν οικονομια απο το πουθενα.

σε χανω..

Link to comment
Share on other sites

σε χανω..

Αυτο που θελει να πει δεν ξερω αν ειναι σωστο ή λαθος αλλα ειναι ενα αναπαντητο ερωτημα..

Π.χ Σε 1 χιλιομετρο μπροστα μου ειναι τα δυοδια. Εγω παω ηδη με 120 ΦΥΣΙΚΑ οριο( sillyhorse1rb5.gif )

ΤΙ ΚΑΝΩ?

1)Αφηνω γκαζι και απλα κατεβαζω μεχρι να σταματησω με ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΦΡΕΝΟ?

2)Βαζω κενη και τσουλαει?

Στην κουρτινα Νο1 η καταναλωση θα ειναι 0.0

Στην κουρτινα Νο2 η καταναλωση θα ειναι απο 0.5 μεχρι 2.0-3.0

Γ Ι Α Τ Ι ?

Link to comment
Share on other sites

κατι μου λεει οτι και στις δυο περιπτωσεις καταναλωνεις βενζινη απλα οταν δεν πατας γκαζι το trip ειναι ετσι ρυθμησμενο?

Link to comment
Share on other sites

Μια απλή ερώτηση θα σου κάνω:

μήπως ακλουθώντας τις οδηγίες άλλαξες λίγο τον τρόπο οδήγησης (π.χ. ότι έχει με επιτάχυνση, μέση ταχύτητα, σχέση στο κιβώτιο και επιβράδυνση);

οχιδεν αλλαξα τον τροπο οδηγησης

την μειωση της καταναλωσης πως την καταλαβα; γεμισα μεχρι τερμα με το ματι να φτανει η βενζινη μεχρι επανω μετα εκανα 4000 χιλ βασικα δουλεια σπιτι και γεμιζα απο βενζιναδικο φιλου οπως παντα. μετα ειδα πως τελικα ειχα καταναλωσει χ λιτρα/100χιλ. αυτο το εκανα συχνα με 4-5000χιλ μετα εβαλα τον μαγνητη και εκανα αν θυμαμαι καλα 3000χ και ξαναμετρησα και ειχα χ-0,7 λιτρα-100χιλ.

στην συνεχεια καθε 5000χιλ εβλεπα πως συνεχιζε η καταναλωση να ειναι μειωμενη κατα 0,5-1λ

επισης ενας φιλος κοπηκε στο κτεο λογω καυσαεριων και μετα απλα εβαλε τον μαγνητη και μετα την επομενη περασε ανετα το κτεο.

τελος στο στρατο μηχανικος μου ειχε πει πως το ειχε δοκιμασει σε στρ οχημα βαζοντας 1 λιτρο καυσιμο εκανε περισσοτερη αποσταση απ οτι χωρις τον μαγνητη

τωρα αν καποιοι διχως να το δοκιμασουν μιλανε ειρωνικα για οσους το δοκιμασαμε τι να πω. οκ ρε παιδια δεν κανει δουλεια. δεν ξερω αν δουλευει αλλα εχω ζησει καποια γεγονοτα και μου απεδειξαν το αντιθετο.

Link to comment
Share on other sites

Η πραγματικη οικονομικη οδηγηση εγγειται μονο και μονο στην καλη γνωση του αυτοκινητου και της καταναλωσης του..Παραθετω προσωπικες φωτογραφιες απο την διαδρομη που κανω σχεδον καθε μερα.... 70 χιλιομετρα με 5.8-6.1 θα δειτε οτι μεση ταχυτητα εχω πανω απο 100 ... ο δρομος ειναι μεικτος ανηφορα κατηφορα ....

ΑΚΟΜΑ και μεσα στη πολη ποτε δεν χτυπαω πανω απο 8.5 εχω 27 πλεον χιλ χιλιομετρα ...με μεση καταναλωση 8.2

δειτε ¨

http://picasaweb.google.gr/104758524564134196760/OikonomikiOdigisi?feat=directlink

Ακομα και μεσα στη σαλονικα οταν γινεται χαμος χτυπαω 8.5 μεχρι εκει ομως ...βλεπω γενικα μεσα στη κινηση τυπους να γκαζωνουν εστω και ελαφρα να δινουν να κανουν...απο εδω απο εκει να αλλαζουν λωριδες... μενωντας στην ιδια λωριδα ,και πηγαινωντας χαλαρα συνηθως φτανεις πρωτος!Ειναι καποια πραγματα οπου χρειαζωνται λιγες γνωσεις συγκοινωνιολογιας πολεων για να τα καταλαβεις δεν ειμαι ειδικος..απλα εφαρμωσα 2-3 κανονες. Εσωσα την τσεπουλα μου με καθε γεμισμα βγαζω τουλ 650 χιλ μεικτα.Και επιτελους εμαθα τι παει να πει ασφαλεια και υπευθυνοτητα .Βασικα την ενιωσα . Αυτα

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.