Jump to content
midkin

Σφίξιμο Wastegate Σε Tsi(!)

Recommended Posts

Διάβασα κάπου πως γίνεται να σφίξεις την wastegate του TSi.

1)Ποιο το όφελος και ποιες οι επιπτώσεις;

2)Θέλει custom πρόγραμμα ή όχι;

Το έχει επιχειρήσει κανείς;

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

σε custom programma το ειχαμε κανει στην Overloaded για να βγαλει περισσοτερα αλογα στο προγραμμα...οι συνεπειες ειναι οτι μειωνεις την ζωη της τουρμπινας σου αλλα δεν ειναι και για μια ζωη...επομενω ς καντο,το ειχα κανει και μια χαρα..στα δεκα χρονια θα θες μια τουρμπινα ε και....

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάπου πως γίνεται να σφίξεις την wastegate του TSi.

1)Ποιο το όφελος και ποιες οι επιπτώσεις;

2)Θέλει custom πρόγραμμα ή όχι;

Το έχει επιχειρήσει κανείς;

Ευχαριστώ...

μια απλη ερωτηση ρωτας πληροφοριακα? η το σκεφτεσαι?(αν τελικα δν βγαζει προβλημα)

Link to comment
Share on other sites

μια απλη ερωτηση ρωτας πληροφοριακα? η το σκεφτεσαι?(αν τελικα δν βγαζει προβλημα)

Κάπου το διάβασα και απλά είχα απορία να μάθω τι ακριβώς κάνει! Δεν νομίζω να ασχοληθώ παραπάνω από ένα full stage1 στο tsi.

Αν κάποια στιγμή ακουστεί κανένα μεγάλο "ΜΠΑΑΑΑΑΜ" θα το κάνω σφυρήλατο αλλά μέχρι τότε (που ελπίζω να αργήσει πολύυυυυυ) θα είμαι 240... ΥΠΕΡαρκετά πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

μη το κανεις...

μειωνεις συμαντικα τη διαρκεια ζωης της τουρμπινας σου

Τι ακριβώς γίνεται όταν το κάνεις ξέρουμε;

Γυρνάει πιο γρήγορα η τουρμπίνα; Σηκώνει παραπάνω πίεση; Κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Κάπου το διάβασα και απλά είχα απορία να μάθω τι ακριβώς κάνει! Δεν νομίζω να ασχοληθώ παραπάνω από ένα full stage1 στο tsi.

Αν κάποια στιγμή ακουστεί κανένα μεγάλο "ΜΠΑΑΑΑΑΜ" θα το κάνω σφυρήλατο αλλά μέχρι τότε (που ελπίζω να αργήσει πολύυυυυυ) θα είμαι 240... ΥΠΕΡαρκετά πιστεύω...

κ εγω οταν πηρε το αμαξι(18 χρονων) τα 140 μου φαινονταν βουνο! τωρα(20) ψαχνω ποιος 8 μου δωσει παραπανω απο 230 σε 5αρι με το γνωστο φπε+cooler+αντλια!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δωσεις 2 στροφες, εγκλωβιζεις τα καυσαερια στον στροβιλο με αποτελεσμα να γυρναει ποιο γρηγορα η τουρμπινα και να ανεβαζει ποιο γρηγορα πιεση, μειονοντας ομως την ζωη της.

Αυτό ήθελα να μάθω, ευχαριστώ πολύ.

Πριν την πειραξεις σημειωσε καπου που ηταν η αρχικη της θεση η ποσες στροφες εδωσες για να θυμασαι να την επαναφερεις.

Δεν έχω σκοπό να την πειράξω και ευτυχώς δεν ξέρω καν που είναι! :)

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας ένα λογκάρισμα στο block 115 μπορείς να καταλαβεις αν θα σου δώσει κάτι το σφίξιμο και σε ποιες στροφες.

Σε όποιο φάσμα η ζητούμενη πίεση εισαγωγής είναι μεγαλύτερη άπό την πραγματική, το σφίξιμο θα συμβάλει στο να πλησιάσει περισσότερο η πραγματική τις ζητουμενες τιμες. Βεβαια, αυξανεται και η καταπονηση της τουρμπινας.

Σε διαφορετική περιπτωση, αν η ζητούμενη και η πραγματική πιεση ταυτίζονται, μετά από το adaptation που θα κανει ο εγκεφαλος μετα το σφιξιμο, θα επιστρεψεις στα ιδια επιπεδα που ήσουν και πριν.

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην τρελαθουμε δεν θα σπασει κ η τουρμπινα αν εκει που δουλευε 1.2 με σφιξιμο παει 1.3....Δεν λεω να το παρακανετε αλλα η διαφορα αυτης της ταξης ειναι πολυ μικρη.Το θεμα ειναι το προγραμμα αν μπορει να την δεχτει αυτη την διαφορα για τον λογο που εξηγησε ο stef πιο πανω...Αλλιως θα πεσετε παλι στα ιδια επιπεδα....

Link to comment
Share on other sites

Με το σφίξιμο της westgate ανοίγει ποιο αργά το "πορτάκι " με αποτέλεσμα να κρατάει παραπάνω πίεση.

Στα 1.8 Tsi πλέον όλη το κάνουν.

Δεν νομίζω ότι αξίζει να κάνεις τώρα αυτήν την κίνηση ειδικά με τα άλογα που έχεις βγάλει και αποδεδειγμένα πηγαίνει καλά το αμάξι.

Αν πάλι στην βιδώσει και θες να το κάνεις πρέπει μετρά να βγείς για μετρήσεις για να δείς αν θα συνεργαστεί και το πρόγραμμα με το παραπάνω σφίξιμο γιατί μπορεί να ανέβει λίγο η θερμοκρασία λόγο της πίεσης

Link to comment
Share on other sites

το εκανε φιλος με gt , ηταν κοντρακιας και ταιζε τα s2000 για πλακα αλλα εννοειται πως χανεις εγγυηση γιατι φαινεται αν την πειραξεις , και που λετε μια φορα δουλεψε 1,8 και κατι ψηλα και μετα κρααααουυυυ παει η τουρμπινα , μεχρη και το μεταλικο προστατευτικο επαθε αλιωσε και ελιωσε !!!!!

Link to comment
Share on other sites

το εκανε φιλος με gt , ηταν κοντρακιας και ταιζε τα s2000 για πλακα αλλα εννοειται πως χανεις εγγυηση γιατι φαινεται αν την πειραξεις , και που λετε μια φορα δουλεψε 1,8 και κατι ψηλα και μετα κρααααουυυυ παει η τουρμπινα , μεχρη και το μεταλικο προστατευτικο επαθε αλιωσε και ελιωσε !!!!!

:drinks: ouch!

Πόσες στροφές της είχε δώσει;;;!

Link to comment
Share on other sites

το εκανε φιλος με gt , ηταν κοντρακιας και ταιζε τα s2000 για πλακα αλλα εννοειται πως χανεις εγγυηση γιατι φαινεται αν την πειραξεις , και που λετε μια φορα δουλεψε 1,8 και κατι ψηλα και μετα κρααααουυυυ παει η τουρμπινα , μεχρη και το μεταλικο προστατευτικο επαθε αλιωσε και ελιωσε !!!!!

φοραει προγραμμα ο φιλος σου?

Link to comment
Share on other sites

εννοειται μαζι με προγραμμα ,τωρα ποσο την εσφυξε δεν ξερει αλλα το εκανε συχνα και πλεον ηξερε ποσο την ηθελε αλλα επαιζε με την φωτια και την πατησε ....

χαιρετησε η τουρμινα κ την αλλαξε?

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα αυτο το κανουν για να κρατησουν κυριως σταθερη πιεση η οποια φυσικα δεν μπορει να κρατηθει μονο απο την επεμβαση του εγκεφαλου!

Τωρα απ την στιγμη που εχουμε δει και 1.2 κοφτη σε tsi και στις 6000 1.5-1.6 δεν υπαρχει λογος να πειραξεις wg....ολα μπορουν να ελενχθουν μεσω προγραμματος!

Link to comment
Share on other sites

....Τωρα απ την στιγμη που εχουμε δει και 1.2 κοφτη σε tsi και στις 6000 1.5-1.6 δεν υπαρχει λογος να πειραξεις wg....ολα μπορουν να ελενχθουν μεσω προγραμματος!

μαμα πρόγραμμα, μαμα τουρμπο, μαμα wg,μαμα n75 και εχει 1.5 στις 6000?

Link to comment
Share on other sites

μαμα πρόγραμμα, μαμα τουρμπο, μαμα wg,μαμα n75 και εχει 1.5 στις 6000?

Τοσο θυμαμαι....αν ψαξω ποστ 8α το βρω ακριβως διοτι ειναι παιδι μεσα απο το club.και δεν εχει stock εξατμιση!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.