Jump to content
trella_gkazia

Vw Golf Vs Toyota Auris

Recommended Posts

Oχι μονο το γκολφ σε αυτον τον πλανήτη ειναι αυτοκίνητο, τα αλλα ειναι για πέταμα.

Ειναι ποτε δυνατον να ειναι ολα τα ιδια. Δε λεω οτι ειναι για πεταμα νομιζω οτι εναι καλυτερο ομως το γκολφ σε σχεση με το civic σε πολλους τομεις.Εχοντας ενα αυτοκινητο 11+ χρονων {MK IV του 1999} και εχοντας οδηγησει ενα civιc 09 δεν ειδα πολλα πραγματα σε αυτο ,εκτος απο την εμφανιση του, να με κανουν κλικ

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ποτε δυνατον να ειναι ολα τα ιδια. Δε λεω οτι ειναι για πεταμα νομιζω οτι εναι καλυτερο ομως το γκολφ σε σχεση με το civic σε πολλους τομεις.Εχοντας ενα αυτοκινητο 11+ χρονων {MK IV του 1999} και εχοντας οδηγησει ενα civιc 09 δεν ειδα πολλα πραγματα σε αυτο ,εκτος απο την εμφανιση του, να με κανουν κλικ

Πάντως κατά την επιλογή αυτοκινήτου από το μέσο οδηγό η εμφάνιση είναι πολύ ψηλά στα κτιτήρια επιλογής αν όχι η πρώτη.

Τώρα η σύγκριση του golf του 99 με το civic του 09 μόνο με τάση υπερβολής από έναν ιδιοκτήτη του golf μπορεί να γίνει σε όλα τα επίπεδα και όχι μόνο στην εμφάνιση.

Link to comment
Share on other sites

μην πάρεις το civic είναι εμετικά άσχημο dead.gif

επίσης είναι γνωστο ότι στα toyota κολλάει το γκάζι :)

πάρε golfara φίλε μαμεί και όπως είπε και ο φίλος παραπάνω εάν του φερθείς ανθρώπινα

δεν θα έχεις κανένα πρόβλήμα-

πόσο είσαι 22 ; σκέψου και scirocco ή το Polo το gti

Link to comment
Share on other sites

Guest Karaman

Πάντως κατά την επιλογή αυτοκινήτου από το μέσο οδηγό η εμφάνιση είναι πολύ ψηλά στα κτιτήρια επιλογής αν όχι η πρώτη.

Τώρα η σύγκριση του golf του 99 με το civic του 09 μόνο με τάση υπερβολής από έναν ιδιοκτήτη του golf μπορεί να γίνει σε όλα τα επίπεδα και όχι μόνο στην εμφάνιση.

Καθολου υπερβολη φιλε μου.! Εγω θα σου συγγκρινω το golf του 99 με mazda 3 του 06, που για μενα ειναι ποιο αξιοπιστα και ποιο ποιοτικα ιαπωνεζικα, το golf ειναι πολυ μπροστα σε ολα, ποσο μπροστα θα ειναι το μκ5 ή το μκ6, ειτε αυτο ειναι αναρτησεις στο golf περνας απο λακουβες και οι αναρτησεις του δεν ακουγονται, στο 3 ακους ολο ντουγκ ντουγκ, ειτε αυτο ειναι λαμαρινα το mazda ανοιγοντας την πορτα του μεσα στις εσοχες δεν ειναι βερνικομενες, αλλα και η λαμαρινα του ειναι ποιο λεπτη, εσωτερικο??? στο mazda θα δεις εμφανεις βιδες παντου, απο κατω απο τα σκιαδια μεχρι πισω στις βασεις στα καθησματα, στο golf ακομα και στο 1996 που ειχα δεν εβλεπες βιδα ακαλυπτη πουθενα. Ποιοτητα κυλησης??? sillyhorse1rb5.gif

Και ολα αυτα τα ακους απο αυτους που τα εχουν, φιλος μου πηγε απο το golf 3 στο civic και ακομα λεει δεν ειναι golf, αλλος απο το corsa πηρε mazda 3 και λεει ποτε ξανα ιαπωνεζικο, αλλος απο civic πηρε παλι civic type r και λεει καλο αλλα δεν κανει τσαφ τσουφ.! Εχεις μπει σε civic του 08?? Σαν στερεωφωνικο aiwa ειναι.!! Λες και οδηγας κανα αεροπλανο.! θελεις το manual για να ψαξεις κατι...ασε που μολις το παρεις πρεπει να το πας στον λαμαρινα να στο σιαξει λιγο εξωτερικα γιατι ειναι για τον π......

Edited by Karaman
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς! Δεν λέω κάτι διαφορετικό, ούτε αντιπαρατίθεμαι, απλά επειδή αναφέρεις αρχικώς το Civic ως την πρότασή σου και έπειτα παραμερίζεις το Golf με το σχόλιό σου, ρώτησα για να δω με τι κριτήριο προτείνεις το Civic :)

Η κουβέντα γίνεται εποικοδομητική όταν επιχειρηματολογούμε, οπότε εκεί είναι και η απορία μου :whistling:

Φιλικά,

Αλέξανδρος

Παρακολουθώ το θεμα και δεν ειδα κανέναν να επιχειρηματολογεί με πραγματικά στοιχεια, απλα ο καθε ενας γράφει την δικα του υποκειμενική άποψη χωρις κανενα απολύτως στοιχείο.

Ειναι ποτε δυνατον να ειναι ολα τα ιδια. Δε λεω οτι ειναι για πεταμα νομιζω οτι εναι καλυτερο ομως το γκολφ σε σχεση με το civic σε πολλους τομεις.Εχοντας ενα αυτοκινητο 11+ χρονων {MK IV του 1999} και εχοντας οδηγησει ενα civιc 09 δεν ειδα πολλα πραγματα σε αυτο ,εκτος απο την εμφανιση του, να με κανουν κλικ

Τώρα εδω τι να πεις, η υπερβολή σε ολο της το μεγαλείο. Μου θυμίζεις οπαδους ομάδων που δεν ξεκολλάνε με τίποτα.

...και εγω γκολφ εχω αλλά πολλά τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

τοτε γιατι το κρατας και δεν παιρνεις ενα civic? αυτο δεν θα βγαλει προβληματα? το golf το εχω 11 χρονια και ακομα το ευχαριστιεμαι οταν το οδηγαω και αυτα που μου εβγαλε δεν ηταν και τοσο τραγικα. οσο για την εμφανιση δε λεω πολυ ωραια τα civic , leon , octavia , c4 { η καινουργια} η delta,megane αλλα νομζω οτι το mk iv δεν το βλεπεις διπλα τους σαν αντικα. ειναι ακομα επικαιρο μοντελο. να δουμε τα γιαπωνεζικα σε δεκα χρονια.πως θα τα βλεπουμε?

Link to comment
Share on other sites

τοτε γιατι το κρατας και δεν παιρνεις ενα civic? αυτο δεν θα βγαλει προβληματα? το golf το εχω 11 χρονια και ακομα το ευχαριστιεμαι οταν το οδηγαω και αυτα που μου εβγαλε δεν ηταν και τοσο τραγικα. οσο για την εμφανιση δε λεω πολυ ωραια τα civic , leon , octavia , c4 { η καινουργια} η delta,megane αλλα νομζω οτι το mk iv δεν το βλεπεις διπλα τους σαν αντικα. ειναι ακομα επικαιρο μοντελο. να δουμε τα γιαπωνεζικα σε δεκα χρονια.πως θα τα βλεπουμε?

Σε 10 χρ δεν ξερω τι θα κάνουν τα γιαπωνέζικα οπως λες ξερω ομως το γκολφ σε 3-4 χρ 1.σασμαν 2.βαλβίδες 3,4,5... για να μην πολυλογώ.

και δεν μιλάω για το δικο σου, εξ' άλλου το θεμα αναφέρετε στα γκολφ 5.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν στη θέση σου, θα πήγαινα με βάση το value for money.

Τα VW είναι υπερτιμημένα για μένα. Φοβερή καρότσα σε όλους τους τομείς (μέχρι και στο τελευταίο πλαστικό) αλλά άσχημο στα μηχανικά μέρη. Ειδικά αυτή η μετάδοση.. Τόσα χρόνια ρε γμτ..

Τα Toyota, Honda κτλ δεν έχουν τα γκάζια και τις ροπές του VW αλλά παρέχουν αξιοπιστία και καλό after sales. Μπορεί να τύχεις και σε κανα μπουρδέλο αλλά ο γενικός κανόνας αυτός είναι.

Στη θέση σου θα κοίταζα για OPEL. Πιο φθηνό μεν και αυτό το βλέπεις στην ποιότητα των διάφορων μερών, αλλά έχεις άνετα ταξίδια (ροπές γαρ).

Για να μηγ μακρυγορώ, επειδή οι καιροί είναι περίεργοι, θα προτιμούσα αυτό που είναι οικονομικότερο στην κατανάλωση. Tα VW είναι βενζινοβόρα και ας λένε.. Καίνε.

Προσωπικά θεωρώ πως τα σύγχρονα VW (και Audi) είναι για τη βόλτα σου το ΣΚ και τα γιαπωνέζικα εργαλεία δουλειάς! Κάνε και ένα test drive και δες μόνος σου ποιο είναι κοντά στα γούστα σου/ανάγκες σου. Από τη βιτρίνα μόνο δε βγάζεις ασφαλή συμπεράσματα.

Α, πριν κάνεις ο,τιδήποτε, ρώτα τους για τις εγγυήσεις που προσφέρουν...

Link to comment
Share on other sites

Σε 10 χρ δεν ξερω τι θα κάνουν τα γιαπωνέζικα οπως λες ξερω ομως το γκολφ σε 3-4 χρ 1.σασμαν 2.βαλβίδες 3,4,5... για να μην πολυλογώ.

και δεν μιλάω για το δικο σου, εξ' άλλου το θεμα αναφέρετε στα γκολφ 5.

Βασικά στα Golf 6 αναφέρεται :)

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα κοίταζα για OPEL. Πιο φθηνό μεν και αυτό το βλέπεις στην ποιότητα των διάφορων μερών, αλλά έχεις άνετα ταξίδια (ροπές γαρ).

Δεν ήθελα να μιλήσω για OPEL γιατί δεν είχα πάτημα αλλά τώρα που βρήκα θα πω :)

Να πας να δεις και το καινούριο το Astra. Σαν κάτοχος του Astra H (το μοντέλο που έβγαινε μέχρι τώρα) μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως το νέο Astra (J) δεν έχει απολύτως καμία σχέση με το δικό μου, σχεδόν σε όλα τα θέματα, αν εξαιρέσεις τον 1.6Τ που φοράμε και είναι σχεδόν ίδιος. Ιδίως το εσωτερικό του είναι πάρα πολύ όμορφο.

Σε σύγκριση με το Golf VI θα συμφωνήσω πως υστερεί λίγο στην ποιότητα ορισμένων υλικών όμως δεν ξέρω αν μπορεί να δικαιολογηθεί αυτή η διαφορά της ποιότητας στην τιμή.

Edited by IRMSCHER
Link to comment
Share on other sites

Επειδή υπήρξα κι εγώ Opel user θα σου πω ότι τα Opel είναι ίσως τα πιο "τίμια" αυτοκίνητα όσον αφορά το value for money. Ειδικά το νέο Astra είναι εκπληκτικό, αλλά δεν έχει την "αρχοντιά" του Golf (όπως αντίστοιχα το Golf δεν έχει την ποιότητα του Α3)

Link to comment
Share on other sites

παιδια ψαχνοντας στο νετ για το golf ειδα οτι θα βγει καινουριο το 2012!!!! Εχω ανοιξη και τοπικ!!!

Κακως ανοιξες θεμα, ηταν δυνατον ενα φορουμ σαν το vwclub να μην εχει ανοιχτο θεμα για το γκολφ 7!!!!

Βασικά στα Golf 6 αναφέρεται :)

Από συνήθεια :lol:

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να μιλήσω για OPEL γιατί δεν είχα πάτημα αλλά τώρα που βρήκα θα πω :p

Να πας να δεις και το καινούριο το Astra. Σαν κάτοχος του Astra H (το μοντέλο που έβγαινε μέχρι τώρα) μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως το νέο Astra (J) δεν έχει απολύτως καμία σχέση με το δικό μου, σχεδόν σε όλα τα θέματα, αν εξαιρέσεις τον 1.6Τ που φοράμε και είναι σχεδόν ίδιος. Ιδίως το εσωτερικό του είναι πάρα πολύ όμορφο.

Σε σύγκριση με το Golf VI θα συμφωνήσω πως υστερεί λίγο στην ποιότητα ορισμένων υλικών όμως δεν ξέρω αν μπορεί να δικαιολογηθεί αυτή η διαφορά της ποιότητας στην τιμή.

αν δεν βγει εκδοση GTC εγω θα προτεινα να μην κοιταξει καθολου σε αστρα

εκτος κ αν εχει βγει

γιατι μεταξυ μας το astra με το astra GTC καμια επαφη

ΥΓ το δικο σου μοντελο ειναι πιο ομορφο απο το καινουργιο (νομιζω?)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην το κάνω πολύπλοκο το πράγμα, μεταξύ του Golf και του Auris που έχεις θέσει και όλας σαν τόπικ, με τα 1000 το golf. Τώρα για τις βλάβες κτλπ που συνεχώς ακούγονται, είναι θέμα τύχης να πάρεις κάποιο αυτοκίνητο και να μην σου βγάλει πρόβλημα αλλά και να σου βγάλει υπάρχουν εγγυήσεις γι αυτούς τους λόγους. Βλέπεις τα δύο αυτοκίνητα, τα οδηγάς και αποφασίζεις. Τα υπόλοιπα έπονται! Καλή αγορά.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν βγει εκδοση GTC εγω θα προτεινα να μην κοιταξει καθολου σε αστρα

εκτος κ αν εχει βγει

γιατι μεταξυ μας το astra με το astra GTC καμια επαφη

ΥΓ το δικο σου μοντελο ειναι πιο ομορφο απο το καινουργιο (νομιζω?)

Καλά, σίγουρα δεν έχουν καμία σχέση, συμφωνώ κι εγώ μαζί σου.

Σε αυτό το πράγμα την παραδέχομαι την OPEL. Έχει κοιτάξει να διαχωρίσει το 3θ απο το 5θ και εμφανισιακά αλλά και ονομαστικά (με την προσθήκη GTC).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ειμαι μελος αρκεττο καιρο!!! Εχω ενα VW Beetle και σκεφτομαι να παρω ενα καινουριο αμαξι!! Ειμαι αναμεσα σε Golf 160ph και Auris 132ph!! θα ηθελα να μου πείτε αν σας εχουν βγαλει προβληματα γιατι απο φιλους ακουγα για προβληματα στα ηλεκτρονικα κ.τ.λ για την καταναλωση γενικα διαφορα τετοια!! Σας ευχαριστω!!

Το βιντεο ως απαντηση μου:

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε φιλε.νομιζω οτι επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι θα πρεπει να σκεφτεις με βαση την λογικη και οχι τον ενθουσιασμο.περνοντας ενα γκολφ ειναι 3/10 περιπου να μην σε βασανιζουν τα προβληματα απο την αλλη ο ιαπωνικος ανταγωνισμος εχει δειξει πως στον τομεα της αξιοπιστιας κερδιζει.αλλα χανει αλλου.καλυτερα να πας να οδηγησεις τα αυτοκινητα να σχηματισεις μια γνωμη και να αποφασισεις συμφωνα με το τι σε ευχαριστει και ταιριαζει στο οδιγικο σου στυλ.κοιταξε και το αστρα ομως και το σιβικ γιατι ειναι και αυτες τιμιες επιλογες.βασικα δες τα ολα τα μοντελα για να εχεις μια ολοκληρωμενη αποψη.

Link to comment
Share on other sites

και τα 2 αυτοκινητα που θες εχουν σιγουρα τα προβληματακια τους αλλα αντικειμενικα και αυτο στο λεει καποιος που εχει και toyota(carina e)και γενικα εχω μπει σε αρκετα και εχω σχηματισει γνωμη και οχι απο αυτα που εχω ακουσει τα toyota εχουν χαλασει υπερβολικα.πολλα τα προβληματα και αν δεν εχεις εγγυηση εισαι για χαρακιρι.το εσωτερικο του ειναι τοσο ευαισθητο που παραμορφωνεται ακομα και αν κατσει κουνουπι πανω.σου δινω ενα υπερβολικο παραδειγμα να καταλαβεις τι θα τραβηξεις με το εσωτερικο του.παμε στο golf.πολυ καλο εσωτερικο ομολογουμενως οχι τοσο value for money μιας και για μενα για αυτα που δινει ειναι πολλα τα λεφτα.για προβληματα δεν θα αναφερθω μπορεις να περασεις αρκετες ωρες εδω να δεις πανω κατω τι τρεχει.ισχυει ομως οτι εχει καλες επιδοσεις,καλυτερη ποιοτητα κυλισης κτλ.μιας και αναφερθηκαμε σε opel πριν για μενα ειναι η μεση λυση και αρκετα πιο συμφερουσα και γενικα αξιοπιστα αμαξακια αλλα ειναι βαρια αυτοκινητα και πρεπει να πας σε 1.4 turbo η 1.6 και πανω για να μη σε περναει και η γιαγια με τις σπασμενες πατεριτσες.αλλα εχουν τρομερες ροπες.καλο ειναι να κανεις ενα test drive η αν εχεις γνωστους που εχουν καποιο απο αυτα να δεις τι παιζει μονος σου.μπορει καποιο να μη σε βολευει καθολου στην οδηγηση οτι και να σου πουμε εμεις και τελικα να παρεις μια βαρκα και να την ονομασεις μανταλενα!!!!παντως οπως και να εχει μην πας τυφλα και πεις οκ αυτο φαινεται καλο οπτικα τελος.ασχετο....καινουριο η μεταχειρισμενο?

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί μιλάτε για αξιοπιστία και εγώ ρωτώ: Τι να την κάνεις την Ιαπωνική αξιοπιστία αν πατάς φρένο και δεν σταματάει, αν στρίβεις το τιμόνι και πάει ευθεία, αν πατάς λακούβα και το μισό αμάξι σκορπάει; Σύνολο αγοράζουμε, όχι μόνο κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.