Jump to content
Guest Nikolas83

Πρόβλημα ρελαντί

Recommended Posts

να πω και εγώ την ιστορία μου για το ρελαντί του ΠΟΛΟ μου (1997 1.0lt (999cc)).

εδώ και χρόνια έχει το πρόβλημα αυτό χωρίς να έχει δοθεί λύση. στο δικό μου δεν κάνει τόσο αρρυθμίες στα χαμηλά αλλά συχνά πυκνά ανεβάζει ρελαντί από 1300 έως και 2000rpm. αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι αν σταματώντας το ρελαντί κάτσει στις σωστές στροφές και κάνω μια κίνηση που ανεβάζει το φορτίο (έστω και λίγο) τρελαίνεται και παει και κάθεται ψηλά. το νέο φορτίο μπορεί για παράδειγμα να είναι το άνοιγμα του παραθύρου ή το άναμμα των φλας,

(οταν τελειώσει η διαδικασια πχ παραθυρο ή οτι αλλο δεν ειναι βεβαιο οτι οι στροφες θα επανελθουν).

αυτό το έχει παρατηρήσει κανείς ομοιοπαθής;;

Edited by vwgt
Link to comment
Share on other sites

mpoukou μη τρελένεσαι...

Με το 3άρι έχω αλλάξει τα πάντα για το ρελαντί (μόνο το χειμώνα έχω πρόβλημα κάτι φορές).

Συμπέρασμα: Αν κάνεις πολλά χλμ την ημέρα και θες ένα εργαλείο να κάνεις τη δουλειά σου χωρίς να νοιάζεσαι για πολλά πολλά, παίρνεις Toyota. Αν το έχεις στο γκαράζ και το βγάζεις μια φορά την εβδομάδα να το χαρείς, παίρνεις VW. .-

Link to comment
Share on other sites

Soto μου φένεται βρήκα λύση στο μάλλον κοινό μας πρόβλήμα!Όπως ανέφερες στο τέλος πιστεύω οτι φταίνε τα ηλέκτρικα!Δοκίμασε το εξής(ότι έκανα και γω σήμερα)!Πάρε το αμάξι το πρωί(σήμαντικο),και σχίστο λίγο το ,άλλαζε στις 4000 στροφές ταχύτητες για κανα 10-15 λεπτο μέχρι να ζεσταθεί ο κινητήρας και μετά ακινητοποίησε κάπου το αμάξι έτσι ώστε ναχεις ρελαντί και άναψε τα φώτα πορείας και ταυτόχρονα τον αέρα στο 4 κατευθείαν και δες το στροφόμετρο αν "παίζει"και μέτα κλείστα και δες οτι σε 20-30 sec δεν θα σου κάνει το τρέμουλο!Αν ναί πρέπει να φταίει κάτι στα ηλεκτρίκα!Τώρα θέλω να ρωτήσω τον SuperSavvato αν έχει σχέση αυτό με τον πολλαπλασιαστή που ανέφερε και αν μια πιθανή αλλαγή θα διόρθωνε το πρόβλημα!(Τιμές για πολ\στη?) B)

το ίδιο ακριβώς συμβαίνει όταν ανεβάσεις τα παράθυρα ενώ το αμάξι είναι σταματημένο. δοκίμασε το φίλε να δεις. έμενα ζορίζετε να ανέβει κι ολας και το ρελαντί παιζει μεχρι που μου εχει σβησει ετσι η μηχανη πριν την καθαρισω αλλα το προβληαμ ειναι μονιμο πλεον

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο ακριβώς συμβαίνει όταν ανεβάσεις τα παράθυρα ενώ το αμάξι είναι σταματημένο. δοκίμασε το φίλε να δεις. έμενα ζορίζετε να ανέβει κι ολας και το ρελαντί παιζει μεχρι που μου εχει σβησει ετσι η μηχανη πριν την καθαρισω αλλα το προβληαμ ειναι μονιμο πλεον

ακριβώς αυτό με τα παράθυρα το κάνει και εμενα ακόμα, παρόλο που τα προβλήματα με το ρελαντί έχουν σταματήσει από καιρό...

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετίζω τους ομοιοπαθείς polakides.

Λοιπόν, αφού διάβασα όλες τις αναρτήσεις στο θέμα από 2005 μέχρι σήμερα, παραθέτω τις δικές μου εμπειρίες και παρακαλώ για τον σχολιασμό σας. (ιδιαίτερα ευπρόσδεκτος ο vrachos που είχε λύσει και το πρόβλημα)

Έχω ένα 6n1 1.4 16V afh του 1999 με ecu marelli.

Μέχρι τα 70000km (το 2007) δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα ρελαντί, μέχρι που με έβαλε ο διάολος να καθαρίσω πεταλούδα χωρίς να υποψιαστώ που έμπλεκα.

Αμέσως μετά άρχισε ρελαντί στις 1800-2000rpm. (πριν ήταν πάντα 850-900rpm)

Επειδή τότε δεν είχα vag-com βρήκα τη λύση με την αποσύνδεση της μπαταρίας, η οποία έφερνε το ρελαντι στα ίσια του για λίγο καιρό αλλα μετά από καμιά 50αριά km άρχιζε τα ίδια.

Ψάχνοντας με το vag-com μου έβγαζε πρόβλημα στον αισθητήρα λ τον οποίο άλλαξα χωρίς να δω σημαντική διαφορά οσον αφορά το πρόβλημα.

Κάποια στιγμή η πεταλούδα τα έφτυσε τελείως και δεν γύριζε καθόλου το μοτέρ της.(και φυσικά δεν επαίρνε μπρος)

Την έλυσα, ψέκασα μοτέρ και ποτενσιόμετρα με σπρευ επαφών και δούλεψε ξανά αλλά πάλι τρελαινόταν.

Πριν μερικούς μήνες με 98.000km πια αποφάσισα να πάρω καινούργια πεταλούδα.

Την έβαλα, πέρασα βασική ρύθμιση (στο κανάλι 001 και όχι στο 098 για όσους ξέρουν) αλλά πάλι ρελαντί στις 1100 και όχι 900.

Στο δρόμο έστρωνε για λίγες μέρες αλλά σε ανύποπτο χρόνο τρελαίνεται και παει 1400-1600.

¶λλαξα και τα σωληνάκια υποπίεσης και EVAP που πάνε στην εισαγωγή, μετά την πεταλούδα αλλα τίποτα.

Έχουν μείνει τα 2 σωληνάκια που λέει ο Vrachos αλλά δεν τα έχω εντοπίσει (σερβό και πίεση βενζίνης) και ο αισθητήρας MAP ο οποίος είναι βαθειά χωμένος και δεν πρόκειται να βάλω χέρι...

Α και χρονισμό ντριστριμπιτερ μου είχε πειράξει ο μάστορας που πάω αλλα τον επανέφερε γιατί δεν ήταν απο εκεί το πρόβλημα.

Ξέρει κανείς πόσο πρέπει να είναι το avance για το συγκεκριμένο αμάξι (6 μοίρες?)?

Συμπεράσματα:

1. ¶τιμη vw...

2. Αυτή η σαχλαμάρα που γυρίζει τις αναθυμιάσεις του κάρτερ στην εισαγωγή μόνο προβλήματα δημιουργεί...

Link to comment
Share on other sites

αν αποσυνδέσεις την βαλβίδα ενεργου άνθρακα αυτά τα προβλήματα θα εξαφανιστούν...αλλα μετά θα έχεις ίσως προβλήματα με τα καυσαέρια

και μένα μετά απο καθαρισμό πεταλούδας μου εμφανίστηκε το ίδιο...τώρα έχει ηρεμήσει αλλα έχει ένα αντιπαθητικο τρέμουλο το ρελαντί που με ξενερώνει

Link to comment
Share on other sites

τα γνωστα προβληματα.

αλλαξα πεταλουδα γκαζιου παλι και ξανα τα ιδια....

παιζει το ρελαντι και μερικες φορες σβηνει...

Κωστα τι να του πω να ελενξει του μηχανικου μου....?

βαλβιδα ελεγχου EGR,ντιστριπιτερ και αισθητηρα λ εχω σκεφτει εγω.

τιποτα αλλο?

να κανω μια προσπαθεια με αυτον και μετα να κατεβω στον Γκικα γιατι δεν παει αλλο εχω κουραστει με αυτο το θεμα...!

Link to comment
Share on other sites

τα γνωστα προβληματα.

αλλαξα πεταλουδα γκαζιου παλι και ξανα τα ιδια....

παιζει το ρελαντι και μερικες φορες σβηνει...

Κωστα τι να του πω να ελενξει του μηχανικου μου....?

βαλβιδα ελεγχου EGR,ντιστριπιτερ και αισθητηρα λ εχω σκεφτει εγω.

τιποτα αλλο?

να κανω μια προσπαθεια με αυτον και μετα να κατεβω στον Γκικα γιατι δεν παει αλλο εχω κουραστει με αυτο το θεμα...!

Γιωργο να σου πω τι θα γινει... Θα ψαχτεις κι αλλο, θα κατεβεις στον Γκικα θα σου βρει μεσα σε μιση ωρα τι φταιει, θα φταιει καμια παπαρια και θα γινεις πυρ και μανια. Αν δεν σου χρειάζεται το αμαξι για να πηγαίνεις στην δουλειά ελα να το παμε μια σημερα το απογευμα να το αφησουμε εκει να το δει τι φταιει, αυριο το πρωι και να πας αυριο το απογευμα να το παρεις.

Edited by Capamaru
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο να σου πω τι θα γινει... Θα ψαχτεις κι αλλο, θα κατεβεις στον Γκικα θα σου βρει μεσα σε μιση ωρα τι φταιει, θα φταιει καμια παπαρια και θα γινεις πυρ και μανια. Αν δεν σου χρειάζεται το αμαξι για να πηγαίνεις στην δουλειά ελα να το παμε μια σημερα το απογευμα να το αφησουμε εκει να το δει τι φταιει, αυριο το πρωι και να πας αυριο το απογευμα να το παρεις.

το θελω Κωστα το αμαξι αλλα θα δω αν μπορω απο την αλλη βδομαδα για μια μερα να παρω τις κοπελα μου.

θα μιλησουμε στο κινητο

Link to comment
Share on other sites

το θελω Κωστα το αμαξι αλλα θα δω αν μπορω απο την αλλη βδομαδα για μια μερα να παρω τις κοπελα μου.

θα μιλησουμε στο κινητο

έχουμε κανένα νεότερο΄Συμπάσχω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ωραίο site!Είμαι φρέσκος στο site μα πιστός και παλιός στην Γερμανική παράδοσηi,είναι πλέον σημείο αναφοράς στην οικογένεια μας. Passat-AudiA4-Golf-Corsa-Polo. Εγώ έχω το τελευταίο και μου έχει παρουσιαστεί ένα πρόβλημα και ζητώ τη βοήθεια σας επί του θέματος. Το ρελαντί μου (παίζει από τις 600 στις 1000 φορές) Ο μηχανικός μου είπε ότι μπορεί να θέλει πεταλούδα. Μήπως έχετε κάτι άλλο υπόψιν σας? Ευχαριστώ, Νίκος.

Το post μεταφράστηκε στα Ελληνικά, θα παρακαλούσα να γράφουμε με ελληνικούς χαρακτήρες.

Καλησπερίζω τα σεβαστά μέλη.Είχα στην κατοχή μου ένα Polo 16v μοντέλο 98`.Αντιμέτώπισα και εγώ το ίδιο προβλημα όχι μόνο μία άλλα δύο φορές.Αλλάγη πεταλούδας και τις δύο φόρες διότι δεν υπήρχε γιατρειά ούτε κάν με κάθαρισμό και επαναπρογραμμάτισμο.Σας συμβουλεύώ να μην πλύνετε πότε τον κινητήρα σας.Το προβλήμα μου παρουσιάστηκε αφότου αρχισα και έπλενα το μότερ.Ελπίζω να σε διαφώτησα σε κάποιο σήμειο.Μέτα τιμής Polo 1.4L

Link to comment
Share on other sites

Συμπάσχω κι εγώ με τα μέλη των γκαγκαουνιασμένων ρελαντί και προσθέτω και το δικό μου πόλο όπου μετά απο αλλαγή πεταλούδας είναι αδιάφορο, μετά απο αλλαγή εγκεφάλου (έτσι μου είπαν τουλάχιστον) φαίνεται να ξανακάνει τα ίδια ... Να μαζευτούμε όλοι μαζί να τα αφήσουμε να μαρσάρουνε μόνα τους :good:

Edited by VW Armageddon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα εχω και εγω τα ιδια προβληματα αλλα δεν λεω να το σπρωξω ακομα.Polo 6n του 98.Αλαξα 1φορα πεταλουδα παω για την δευτερη ,καταλαβα οτι το προβλημα ξεκινησε οταν το αμαξι εμεινε απο μπαταρια.Θα παω για μια βασικη και εαν δεν γινει τιποτα παμε για καινουρια.Α να σας πω οτι το δικο μου ανεβωκατεβαζει στροφες απο 1200 μεχρι 1800 μου εχει σπασει τα νευρα.Αντε να κανουμε μια συναυλια με τα Polakia μας

Link to comment
Share on other sites

Πηγα μετα απο αρκετο καιρο (μπας και στρωσει αλλα τιποτα) για μια βασικη ρυθμιση αλλα παλι τιποτα δεν μπορουσαμε να την κανουμε δεν την επερνε(τα προβληματα μου ειπε που μπορει να ειναι αισθητηρας λ,πολλαπλασιαστης,πεταλουδα γκαζιου.Εφυγα τσατισμενος.Τωρα στο δρομο σκοτσαρει(σκουνταει σαν να κοβεται το ρευμα)θα αλλαξω προς το παρον πολλαπλασιαστη και τα ξαναλεμε.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα πολλαπλασιαστη αλλα τιποτα παμε για αντλια βενζινης(μαλλον το σκοτσαρισμα οφιλεται εκει) και βλεπουμε.Ααααα σημερα περασε και κτεο το ατιμο ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα αλαξα αντλια βενζινης δανικη(και αγυριστη) απο φιλαρακι.τελικα δεν ηταν η αντλια συνεχιζει να σκοτσαρει.Αλλαξα και αισθητηρα Λ και σταματησαν ολα τα προβληματα.Και το ρελαντι ενταξει(προς το παρον).Να πω πως βασικη ρυθμηση δεν μπορουσαμε να κανουμε λογο προβληματων που εβγαζε.Μεσα ηταν και ο αισθητηρας.Παω αυριο για βασικη.Μεχρι στιγμης ολα καλα Φτουουου να μην το ματιασω

Link to comment
Share on other sites

Αμ δε που θα τελειωναν ετσι ευκολα τα προβληματα.Συνεχειζει να σκοτσαρει.Τελικα σημερα αλλαξα και τα μπουζι αλλα τιποτα.Και τελος ειπα να αλαξω και το φιλτρο βενζινης αφου δεν εμεινε και τιποτα αλλο ν'αλαξω.Τελικα ειχα ενα μικρο σκισιμο στο λαστιχο βενζινης(πισω και κατω στο ρεζερβουαρ)κοντα στο φιλτρο επερνε αερα με αποτελεσμα να μην δουλευει σωστα.Εκανα μια βολτα τωρα, λες και εχω αλλο αυτοκινητο.Αυτα Τ Ε Λ Ο Σ.

Link to comment
Share on other sites

Αμ δε που θα τελειωναν ετσι ευκολα τα προβληματα.Συνεχειζει να σκοτσαρει.Τελικα σημερα αλλαξα και τα μπουζι αλλα τιποτα.Και τελος ειπα να αλαξω και το φιλτρο βενζινης αφου δεν εμεινε και τιποτα αλλο ν'αλαξω.Τελικα ειχα ενα μικρο σκισιμο στο λαστιχο βενζινης(πισω και κατω στο ρεζερβουαρ)κοντα στο φιλτρο επερνε αερα με αποτελεσμα να μην δουλευει σωστα.Εκανα μια βολτα τωρα, λες και εχω αλλο αυτοκινητο.Αυτα Τ Ε Λ Ο Σ.

Το σκορτσαρισμα το εκανε οσο πηγαινες με σταθερο γκαζι ή και στην επιταγχυνση και επιβραδυνση; Ειναι το πολακι σου ακομα καλα; και γω εχω το σκορταρισμα αλλα μονο οταν πηγαινω με σταθερο γκαζι. Περισσοτερο κατι σαν φτερνισμα ειναι εμενα και διακοπτει τη σταθερη πορεια το αυτοκινητο αλλα χωρις να σβηνει ο κινητηρας. Αυριο το παω συνεργειο για να το δουν και σιγουρα θα τους πω να δουν αυτο λαστιχο που αλλαξες και συ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου giannakis1975 Tο εκανε και στις 2 περιπτωσεις Τελικα αφου εφαγα παρα πολυ χρονο με αυτα και μ'αυτα αλαξα πεταλουδα το πηγα για βασικη και τωρα δουλευει σαν ρολοι.Πολυ καλυτερα απο πριν.Τελικα ολα τα polaki πονανε εκει στην πεταλουδα.Και ολα αυτα μου τα εκανε γιατι η γυναικα μου αφησε τα αλαρμ αναμενα και εμεινε απο μπαταρια.Εσυ τι εκανες???

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες μέρες που είχε αρκετό κρύο , το Polaki άρχισε να λαχανιάζει σε κρύα εκκίνηση απερίγραπτα. Σε σημείο η αρρυθμία του να δείχνει οτι τελικά θα σβύσει. Αν προσθέσω και κάτι κουλά που μου χει κάνει 2 φορές πάνω σε επιτόπου στροφή οπου ανάβουν στιγμιαία μερικά λαμπάκια (ABS , χειρόφρενο , ESP και ένα με ένα τιμόνι ) αρχίζει και με εκνευρίζει αφάνταστα. Το κακό είναι πως θα πάω στο συνεργείο και όπως πάντα δεν θα βρίσκουν τίποτα.... :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Το polo που εχω (να σημειωσω οτι ειναι 1997 μοντελο)και δεν εχει abs,αλλα ειχω και ενα seat leon 4*4 ενα προβλημα που ειχα και μου αναβε το λαμπακι του abs το ανακαλυψα μετα απο καιρο και τυχαια ηταν το σωληνακι σκισμενο,αυτο που παει στο σεβρο(στα φρενα,σ'ενα καζανακι στρογγυλο) σωληνακιενα μαυρο με καμπυλη.Για δες και αυτο γιατι σκιζουν ευκολα.Εαν δεν θες να πας αντιπροσωπια παρτο απο εξω, ετσι εκανα κι εγω.Μην τους δινεις τζαμπα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

Το πήγα σήμερα κι έβγαλε 3 σελίδες σφάλματα το VAS. Ολα σχετικά με την τάση του ρεύματος. Η ασφαλειοθήκη αποφάσισε να μετακομίσει ελάχιστα απο την μπαταρία και υπήρξε και μία μικρή οξύδωση της γείωσης που πάει στο θόλο. Το πήρα κι έφυγα πριν λίγο ευελπιστώντας οτι θα σταματήσει τα κουλά. Γενικά με τα ηλεκτρικά του έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά μέχρι σήμερα. Το πε΄ριεργο φυσικά είναι οτι πάντα έξω απο την πόρτα του συνεργείου μουλαρώνει και όλα παίζουνε ρολόι.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.