Jump to content
golf-agu

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν Τα 270Αρια ! (Hybrid & Big Turbo Setups) [Βελτίωση 3ου Σταδίου]

Recommended Posts

Φοράει σετ ελατηρίων μετά την ανακατασκευή του μοτέρ. Και με τα εργοστασιακά παρόλαυτά δεν είχα missfires ή valve float.

Αλλά στο rebuild δεν έμεινε τίποτα παλιό και πήραν κι αυτά πόδι.

2.2ob και 1.8ct έχει δουλέψει μέγιστο.

Αυτή τη στιγμή είναι περίπου (1,9ob - 1.65ct).

 

 

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν missfires στους δικούς μας BMY μετά το 1,5 λόγω ελατηρίων.

Edited by Volkswagen1992
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται αναλογα το μοτερ.

Καποιοι ειναι πιο τυχεροι αλλοι οχι :)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος εχουμε το ιδιο και της ιδιας χρονολογιας οποτε ελπιζω να ειναι απο τους τυχερους.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εχει φορέσει κάνεις  την αντλια της loba για golf v gt να μας πει εντυπώσεις?πλησιάζει η ώρα της αλλαγής  και σκέφτομαι να την βαλω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι βελτίωση έχεις ? ή θες να κάνεις ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , nikdev said:

Τι βελτίωση έχεις ? ή θες να κάνεις ?

Ωπ σωστά. Το αμαξι είναι golf v gt φίλτρο πρόγραμμά  (Κρίτωνα) i/c s3 εξατμιση απο dp μεχρι πισο (63.5). Τωρα Τελευταία  η αντλία  εχει ξεκινισει μάλλον  να πεθαίνει  σιγά σιγά  (155.000 χιλιομετρα) με αποτελεσμα τα γνωστα κομπιασματα που παλια τα ειχα πολυ σπάνια και μονο με πατημα 5ης η 6ης και ελεγα να την αλλαξω και σκεφτομαι να εβαζα κατι που δεν θα ειχε θεμα και σκέφτηκα  την loba που ειναι ετοιμη λυση. Αυτο που μου κανει εντύπωση ειναι πως σε πρόσφατο λαγκαρισμα ενω στιγμιαία  σηκώνει μεχρι και 160bar ξαφνικα πεφτει αποτομα.

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , xontros gt said:

Ωπ σωστά. Το αμαξι είναι golf v gt φίλτρο πρόγραμμά  (Κρίτωνα) i/c s3 εξατμιση απο dp μεχρι πισο (63.5). Τωρα Τελευταία  η αντλία  εχει ξεκινισει μάλλον  να πεθαίνει  σιγά σιγά  (155.000 χιλιομετρα) με αποτελεσμα τα γνωστα κομπιασματα που παλια τα ειχα πολυ σπάνια και μονο με πατημα 5ης η 6ης και ελεγα να την αλλαξω και σκεφτομαι να εβαζα κατι που δεν θα ειχε θεμα και σκέφτηκα  την loba που ειναι ετοιμη λυση. Αυτο που μου κανει εντύπωση ειναι πως σε πρόσφατο λαγκαρισμα ενω στιγμιαία  σηκώνει μεχρι και 160bar ξαφνικα πεφτει αποτομα.

 

Θα σου πω αφού κάνεις ένα log requested/actual και το ποστάρεις στην ενότητα με το vagcom να το συζητήσουμε.

Εκτιμώ ότι θα είσαι requested max 135-140bar με etunes, blg, μαμα αντλία.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , nikdev said:

Θα σου πω αφού κάνεις ένα log requested/actual και το ποστάρεις στην ενότητα με το vagcom να το συζητήσουμε.

Εκτιμώ ότι θα είσαι requested max 135-140bar με etunes, blg, μαμα αντλία.

Δεν μπόρεσα να βρώ την ενότητα με το va gcom και το ποστάρω εδώ. Λόγο κυκλοφορίας δεν είναι και η καλύτερη μέτρηση αλλά νομίζω μας καλύπτει. έχεις απόλυτο δίκιο για την πίεση.

gas pressure.txt

Link to comment
Share on other sites

Καντο google doc


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1. Το είδα κάνε ένα κόπο να βάλεις τις στροφές (rpm) ή να Loggareis ξανά.

Μια 4η ανηφόρα έως κόφτη είναι αρκετή.

 

2. ΤΟ Gt σου τι χρονολογίας είναι και μήνα ?

 

Link to comment
Share on other sites

https://docs.google.com/spreadsheets/d/e/2PACX-1vQa30pHXcBbMAkFEqiUacqZnfIvHRo5u4wk2fzcwurJ1pnPAOm12ImvipC50qTM_r-04u5RzGpmxb8b/pub?gid=662659268&single=true&output=csv

Εδώ είναι ένα log 4ρτη  σε ανηφόρα που έπεσε σε safemode  και έβγαλε και βλάβη την αντλία. Το αμάξι είναι Σεπτέμβριος του 2006 (οπότε πλαίσιο του 2007)

LOG-01-140-115-xxx.CSV - LOG-01-140-115-xxx.CSV.csv

Log-FFFFFFFFFFFFFFFFF.txt

Edited by xontros gt
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το log, φαίνεται να η αντλία να υπολειτουργεί.

Στο overboost δεν νιώθεις κόψιμο ?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , nikdev said:

Σύμφωνα με το log, φαίνεται να η αντλία να υπολειτουργεί.

Στο overboost δεν νιώθεις κόψιμο ?

Όχι κανένα κόψιμο.Ακόμα και να πατήσω 4η και 2000 που έχει  σηκώσει  μεχρι και 1.8bar δεν κάνει  κόψιμο παραμόνο Μετά  της 4500 που κλείνει  την πεταλούδα. Υπάρχει περίπτωση να έχει φθορά το ποτηράκι?

Link to comment
Share on other sites

Αντλια πρεπει να δεις.

Ποτηρακια εχουν τα 2.0.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Θα κανεις ενα log ταυτοχρονα να δεις missfires ανα κυλινδρο και λειτοργια αντλιας για σιγουρια. Adv meas blocks


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 22/10/2017 at 6:58 ΠΜ, nikdev said:

Θα κανεις ενα log ταυτοχρονα να δεις missfires ανα κυλινδρο και λειτοργια αντλιας για σιγουρια. Adv meas blocks


Sent from my iPhone using Tapatalk

Να δω αν την ώρα που πέφτει η αντλία έχω missfires και αυτό προκαλεί το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις missfires μονο σε ενα κυλινδρο εκτος απο αντλια ισως θελει κι αλλο ψαξιμο.

Η υψηλης αν εχει κοντα στις 100κ αρχιζει και η φθορα.

Εχει μεγαλες διακυμανσεις παντως μετα το overboost δες τα missfires κι αν ειναι παντου βαλε αντλια.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , nikdev said:

Αν εχεις missfires μονο σε ενα κυλινδρο εκτος απο αντλια ισως θελει κι αλλο ψαξιμο.

Η υψηλης αν εχει κοντα στις 100κ αρχιζει και η φθορα.

Εχει μεγαλες διακυμανσεις παντως μετα το overboost δες τα missfires κι αν ειναι παντου βαλε αντλια.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Θα το τσεκάρω  γιατί παρατηρώ ότι στο τελευταίο log έχει γράψει μόνο στο 4ο. Πάντος από συμπίεση είναι όλοι στα ίδια και νομίζω είναι καλά(190 psi περίου όλοι). Χιλιόμετρα έχω τώρα 152κ και από αυτά τα 125κ είναι με πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

190PSI δεν μεταφράζεται σε 13bar; δεν είναι πολλα;

 

Καλησπέρα,

 

Υπάρχει κανένας σφυρίλατος που γράφει στο φορουμ να μας πει τι φοράει και το feedback;

 

Υπάρχουν αρκετοί που βάζουν cp πιστόνια σε συμπίεση 9:5:1. Και από θέμα fcp μπιέλες που είναι οι πιο φθηνές τις αγοράς.(τουλάχιστον από όσο πρόσεξα στην έρευνα αγοράς)

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τι έχω δει από πρώτο χέρι, Wossner - DP - CP πιστόνια στα περισσότερα.

Μπιέλες Dp, Cp, Veltiosis, Fcp, Zrp.

 

Πριν μερικά ποστ, είχα κάνει μια ψιλοαναφορά.

Γενικά αποφεύγουμε "τα φτηνά" και τα προϊόντα όπως οι μπιέλες που δεν είναι για Tsi αλλά διαμορφώνονται-ανοίγονται σε τόρνο.

Μοτέρ μια φορά ανοίγουμε και κλείνουμε, οπότε θέλει χρήμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τι έχω δει από πρώτο χέρι, Wossner - DP - CP πιστόνια στα περισσότερα.
Μπιέλες Dp, Cp, Veltiosis, Fcp, Zrp.
 
Πριν μερικά ποστ, είχα κάνει μια ψιλοαναφορά.
Γενικά αποφεύγουμε "τα φτηνά" και τα προϊόντα όπως οι μπιέλες που δεν είναι για Tsi αλλά διαμορφώνονται-ανοίγονται σε τόρνο.
Μοτέρ μια φορά ανοίγουμε και κλείνουμε, οπότε θέλει χρήμα.


Νίκο ποια εμπίπτουν στην κατηγορία των “φτηνών» που αναφέρεις πιο πάνω;
Επίσης από τις μπιελες αυτές ποιες διαμορφώνονται σε τόρνο και ποιες είναι προορισμένες εξαρχής για τέτοια χρήση;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην έρευνα αγοράς μου δεν είδα κάτι "φτηνό".

Αντιθέτως το ποιο φτηνό σετ αν μπορούμε να το θέσουμε έτσι ήταν της DP που διαβάσω αρκετά καλά σχόλια.

Στα πιστόνια ξέρω σε 2-3 αμάξια που φόρισαν wiseco και δεν τους έκατσαν καθόλου, αλλά δεν ήτανε φθηνά σε τιμή.

Για μπιέλες έγραφε ο Νίκος σε προηγούμενα ποστ ότι η ZRP ανοίγεται η διάμετρος γιατί βγαίνει μόνο σε 17.

Τώρα περι κροταλίσματος, τσιμπίματος λαδιού κ.τ.λ δεν ξέρω αλλά θα με ενδιεφερε να μάθω εαν ισχύουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.