Jump to content

Recommended Posts

unled1pnj.jpg

Παρατηρηση 1η :

Το φορτιο ειναι υπερβολικο κατα τη δυναμομετρηση ! Το ιδιο σχεδον σπουλαρισμα ( 150rpm διαφορα ) που προκυπτει στα 2 σεταπ ( Stg2 - Stg3 ) δεν ανταποκρινεται απολυτα στην πραγματικοτητα , αφου το φορτιο ειναι υπερβολικο κατα τη δυναμομετρηση . Η πραγματικη διαφορα στο σπουλαρισμα ειναι κοντα στις 400-500rpm , υπο ιδιες συνθηκες ( φορτιο - εισερχ. αερας ) , η οποια πρακτικα στο δρομο ειναι αμελητεα . Νομιζω οτι δεν αξιζει καποιον αν τον απασχολει το σπουλαρισμα , γιατι στην πραξη η υπερβολικα "υβριδικη" Κ04 δεν ενοχλει ουτε καποιον απαιτητικο ! Δεν ειναι πχ Garrett που ξεκιναει να σπρωχνει δυνατα μετα τις 4500σαλ και μεχρι εκει "κοιμαται" το μοτερ ...

Παρατηρηση 2η :

Δεν γνωριζω την ποιοτητα καυσιμου που χρησιμοποιουσε κατα την μετρηση , σιγουρα ομως το υπερβολικο φορτιο "δυσχεραινει" την αποδοση και τις καμπυλες ( διακρινεται διορθωση αβανς απο την καμπυλη ροπης ) . Με χαμηλοτερη θερμοκρασια εισ. αερα και λιγοτερο φορτιο θεωρητικα επρεπε να αποδωσει +15ΗΡ περιπου . Οπως παταει στο dyno ειναι σαν να εχουμε στο δρομο ρεπριζ 6ης απο 1000rpm , κατι που επισης δεν δινει απντιπροσωπευτικα αποτελεσματα . Αντιστοιχα σεταπ σε ιδια μοτερ ( 1.8TSI , με 0.75-0.76 λ , σχεδον ΟΕΜ αβανς - knock sensor scaling και 270-275gr/sec maf , με 1.6bar overboost - 1,25bar ct ) αποδιδιουν κοντα στα 335-340ΗΡ , με 42-43kgrm ροπη .

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω μια σωστή εισαγωγή μπροστά και shell v power 97 να ξυπνίση λίγο ακόμα. Όσο για την εξάτμιση όλοι βάζουν full ελέυθερες και εγώ έχω 2 μεσαία.... :flowers:

Πάνω απόλα στην καθημερινότιτα το αμάξι δουλεύει πολύ καλά από τα χαμηλά όπως έλεγα ποιο παλιά ενώ αρκετοί πίστευαν ότι θα είναι ψοφιο χαμηλά. Η δυναμομετρηση έδειξε το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, ΚΑΝΕΙΣ ρε φίλε δεν σου είπε ΠΟΤΕ ότι στα χαμηλά θα είναι "ψόφιο"!! Ολοι σου είπαν ότι θα αργεί λίγο παραπάνω να κάνει σπουλάρισμα και that's it! Σου είχα πει ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ αν θυμάσαι κατά λέξη ότι "μην ξενερώσεις που δεν θα δεις τον καταιγισμό ισχύος με το καλημέρα"...

Η τρίχα έγινε τριχιά μου φαίνεται... και θα το πω εντελώς ωμά! Αρχίσαν τα "αν, τότε... ίσως"!! Κλαιν μάιν! Ο καθένας το παιχνίδι του! (και παλι δεν αναφέρομαι σε εσένα)

Είδα δηλώσεις περί ισχύος απίστευτης, είδα γραφήματα (όχι το δικό σου αλλα ένα άλλο) που μόνο γράφημα του αίσχους είναι και της ντροπής (διότι είναι από αμάξι που ποτέ δεν δούλεψε σωστά), είδα αναλύσεις υπεραναλύσεων για το πως θα βγάλει 10 άλογα παραπάνω.

Και απορώ εγώ στο τέλος! Τι είναι το γράφημα στην τελική? Ενα εργαλείο είναι για να παρεις μια τάξη πραγμάτων! Θα αλλάξει κάτι αν ένα αμάξι είναι 320 ή 350 άλογα ή 300??? Οι ρυθμοι απόδοσης ισχύος μετά τα 250 άλογα είναι πολύ απλα TOO MUCH για τους Ελληνικούς δρόμους, οπότε να'χαμε να λέγαμε και μόνο για καμία κόντρα!

Γενικά έχω την εντύπωση ότι έχουμε χάσει την ουσία! Κ04 σημαίνει δύναμη, που ήταν δεδομένο, και καταλήξαμε στο τέλος να αιωρείται κάτι "αρνητικό" ενώ η δύναμη υπάρχει ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ γιατί προυπήρξαν πομπώδεις δηλώσεις χωρίς καμία υπόσταση ή πρακτική τεκμηρίωση!

Κοίτα να το χαίρεσαι το αμάξι σου και άστα όλα τα άλλα. Οποιος μπλέκει με τα πίτουρα, τον τρώνε και οι κότες ;)

Υ.Γ. Χαίρομαι που στην προκειμένη περίπτωση δεν ακούστηκε από πουθενά η μπούρδα ότι το δυναμόμετρο του Κοπανίδη "κλεβει πολύ και δείχνει μεγάλα νούμερα διορθωμένης" :flowers:

Υ.Γ.2. Σε παρακαλώ πολύ πες μου αν κανενας τεχνικός σου είπε πως αν ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ μεσαίο καζάνι θα δεις αύξηση ισχύος, γιατί εγώ όταν το πίστευα αυτό μου είχε ειπωθεί κατά λέξη "μην το πεις πουθενά αυτό Σίμο γιατί θα γίνεις και ρόμπα".. :D

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Στέφανε, επειδή πάντοτε συμμετέχεις ενεργά στις τεχνικές αναλύσεις, κανε μου σε παρακαλώ την χάρη να διαβάζεις καλύτερα

τις δυναμομετρήσεις.

Αφού έχεις δει τέτοιες δυναμομετρήσεις χίλιες φορές, πώς είναι δυνατόν να γινόταν κακό calibration στροφών; Αφού το αυτοκίνητο

συνδέεται με την ΟBD και από εκεί γίνεται calibration.

Αυτό ακριβώς ρώτησα, αν έγινε calibration χειροκίνητα ή απο OBD, δεν μπορούσα να το ξέρω.

Επίσης, ο Κρίτωνας παρακάτω αναφέρει σαφώς ότι υπάρχει αξιοσημείωτη διαφορά στο σπουλάρισμα, σε αντίθεση με εσένα. Εδώ έχει μια μικρή διαφορα η ΙΗΙ και η k03 του δίλιτρου, δε θα είχε η k04?? Το αν αυτή η διαφορά ενοχλεί κάποιον ή όχι είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα.

Τα έχεις δει δαύτα? Με τα μάτια σου εννοώ, να πας βόλτα και να μην τα πηγαίνουν τάπα, αλλα να δεις συνολικά πως δουλεύουν, κτλ κτλ κτλ? Ρωτάω ως απορία, καθότι ποτέ δεν είχα την τιμή αλλά και την τύχη :flowers:

Όταν μίλησα για αποτελέσματα σε άλλα k04 1.8 αναφερόμουν στην απόλυτη απόδοση.

Όσον αφορα το συνολικά άριστο δούλεμα, δεν έχω πειστεί από κανεναν...

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, ΚΑΝΕΙΣ ρε φίλε δεν σου είπε ΠΟΤΕ ότι στα χαμηλά θα είναι "ψόφιο"!! Ολοι σου είπαν ότι θα αργεί λίγο παραπάνω να κάνει σπουλάρισμα και that's it! Σου είχα πει ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ αν θυμάσαι κατά λέξη ότι "μην ξενερώσεις που δεν θα δεις τον καταιγισμό ισχύος με το καλημέρα"...

Η τρίχα έγινε τριχιά μου φαίνεται... και θα το πω εντελώς ωμά! Αρχίσαν τα "αν, τότε... ίσως"!! Κλαιν μάιν! Ο καθένας το παιχνίδι του! (και παλι δεν αναφέρομαι σε εσένα)

Είδα δηλώσεις περί ισχύος απίστευτης, είδα γραφήματα (όχι το δικό σου αλλα ένα άλλο) που μόνο γράφημα του αίσχους είναι και της ντροπής (διότι είναι από αμάξι που ποτέ δεν δούλεψε σωστά), είδα αναλύσεις υπεραναλύσεων για το πως θα βγάλει 10 άλογα παραπάνω.

Και απορώ εγώ στο τέλος! Τι είναι το γράφημα στην τελική? Ενα εργαλείο είναι για να παρεις μια τάξη πραγμάτων! Θα αλλάξει κάτι αν ένα αμάξι είναι 320 ή 350 άλογα ή 300??? Οι ρυθμοι απόδοσης ισχύος μετά τα 250 άλογα είναι πολύ απλα TOO MUCH για τους Ελληνικούς δρόμους, οπότε να'χαμε να λέγαμε και μόνο για καμία κόντρα!

Γενικά έχω την εντύπωση ότι έχουμε χάσει την ουσία! Κ04 σημαίνει δύναμη, που ήταν δεδομένο, και καταλήξαμε στο τέλος να αιωρείται κάτι "αρνητικό" ενώ η δύναμη υπάρχει ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ γιατί προυπήρξαν πομπώδεις δηλώσεις χωρίς καμία υπόσταση ή πρακτική τεκμηρίωση!

Κοίτα να το χαίρεσαι το αμάξι σου και άστα όλα τα άλλα. Οποιος μπλέκει με τα πίτουρα, τον τρώνε και οι κότες :baby:

Υ.Γ. Χαίρομαι που στην προκειμένη περίπτωση δεν ακούστηκε από πουθενά η μπούρδα ότι το δυναμόμετρο του Κοπανίδη "κλεβει πολύ και δείχνει μεγάλα νούμερα διορθωμένης" :flowers:

Υ.Γ.2. Σε παρακαλώ πολύ πες μου αν κανενας τεχνικός σου είπε πως αν ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ μεσαίο καζάνι θα δεις αύξηση ισχύος, γιατί εγώ όταν το πίστευα αυτό μου είχε ειπωθεί κατά λέξη "μην το πεις πουθενά αυτό Σίμο γιατί θα γίνεις και ρόμπα".. ;)

συμφωνω απολυτως μαζι σου φιλε σιμο εχεις δικαιο αλλα που να το βρεις ρε φιλε

Θα βάλω μια σωστή εισαγωγή μπροστά και shell v power 97 να ξυπνίση λίγο ακόμα. Όσο για την εξάτμιση όλοι βάζουν full ελέυθερες και εγώ έχω 2 μεσαία.... :D

Πάνω απόλα στην καθημερινότιτα το αμάξι δουλεύει πολύ καλά από τα χαμηλά όπως έλεγα ποιο παλιά ενώ αρκετοί πίστευαν ότι θα είναι ψοφιο χαμηλά. Η δυναμομετρηση έδειξε το αντίθετο.

φιλε γιωργο θα βαλεις μια εισαγωγη http://www.parts4euro.com/DCShop/product_info.php?cPath=1_462_472&products_id=904 ωστε να εχεις το κεφαλι σου υσηχο και εισαι κοπλε σουπερ απο αποδοση σουπερ και απο ηχο πιστευω ειναι απο τις καλυτερες και εχεις τελειωσει απο θεμα εισαγωγης

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλοτάξιδο και επίσημα πλεον Γιώργο :thumbsup:

Υπεραρκετή δύναμη, για να σταθεί πλεον δίπλα και στο R36! Χαίρομαι που δεν ίσχυαν οι δηλώσεις περί "255... 265... 275... φτου και βγαίνω άλογα" γιατί κατά την ταπεινή μου άποψη και ήταν too much για να κοντρολαριστεί από την μπροστινή κίνηση, αλλά και γιατί σε συνδυασμό με το βάρος του αυτοκινήτου, δεν ξέρω πόσο γρήγορα θα ερχόντουσαν οι φθορές σε όλα τα μηχανικά μέρη του αυτοκινήτου(τα Missfires, μπερδέματα χαμηλά κτλ κτλ εκείνων των setup δεν τα αγγίζω καν στην προκειμένη).

Τώρα ως προς τα "γιατί" κάνει αυτή την κοιλίτσα στα υψηλομεσαία, και γιατί "τελειώνει" το ανέβασμα ισχύος σχετικά νωρίς είναι εντελώς "συζήτηση καφετέριας"! Ούτε το γράφημα της αβάνς φαίνεται, ούτε το γράφημα της πραγματικής πίεσης, ούτε μετρήσεις του αυτοκινήτου υπάρχουν. Μπορεί να συμβαίνουν χίλια δυο πράγματα, μπορεί να είναι και έτσι απλα γραμμένος ο κώδικας. Ασήμαντο πρακτικά!

Και για την ιστορία καθότι είχε γίνει τόσος ντόρος για τις διαφορές σε σπουλαρίσματα, κτλ κτλ μεταξύ Κ03 και Κ04, έκανα ένα και το ίδιο τα γραφήματα Κ03 στα τελειώματα της, και το Κ04 ωστε να φανούν οι διαφορές. Και πρακτικά ισχύει ότι για κάποιον που το χρησιμοποιεί το αμάξι σε χαμηλομεσαίες κατά μέσο όρο, όφελος δεν πρόκειται ούτε για πλακα να δει (ώστε να αποσβέσει την δαπάνη), ενώ αντιθέτως για κάποιον που οδηγεί το αυτοκίνητο σε υψηλές στροφές και σε ανοιχτούς δρόμους, η διαφορά είναι χαοτική :thumbsu:

unled1pnj.jpg

Thanks Σίμο. Θα βάλω πάνω και την εισαγωγή που μου πρότινε ο Τάσος να δέση το γλυκό. Κάθε φορά που φουλέρνω από Βέροια ακόμα και ποιο παλιά σαν Unitronic το αμάξι είχε θέμα πεσμένη απόδοση και παραπάνω κατανάλωση... Θα αρχίσω να βάζω shell v power. Τα τελευταία 2 φουλαρισματα είμαι + 1 λίτρο παραπάνω κατανάλωση σε σχέση με το βενζινάδικο που φουλέρνα Θεσσαλονίκη. Ο ρυθμός οδήγησης δεν άλλαξε. Μεσαίο δεν θα βγάλω μια χαρά είναι ήσυχο.

συμφωνω απολυτως μαζι σου φιλε σιμο εχεις δικαιο αλλα που να το βρεις ρε φιλε

φιλε γιωργο θα βαλεις μια εισαγωγη http://www.parts4euro.com/DCShop/product_info.php?cPath=1_462_472&products_id=904 ωστε να εχεις το κεφαλι σου υσηχο και εισαι κοπλε σουπερ απο αποδοση σουπερ και απο ηχο πιστευω ειναι απο τις καλυτερες και εχεις τελειωσει απο θεμα εισαγωγης

Φίλε Τάσο πως την παραγγέλνω και ποια από όλες;;;;

Βρε Σίμο, στη συγκριτική δυναμομέτρηση που παρουσίασες οι διαφορές είναι χαοτικές στις μεσαίες:

Ξεκινάτε με +10 στις 3500, +15 εως +20 στις 4000rpm και στις 5000rpm το Κ03 σε σχέση με το Κ04 υπολείπεται 50 αλόγων.

Στις 6000rpm η Κ04 παράγει 70 άλογα επιπρόσθετα. Πόσα παραπάνω θέλεις σε σχέση με μια στιμμένη Κ03;

Συγχωρέστε με αν κάνω λάθος, αλλά 10 άλογα στις 3500, 20 άλογα στις 4000 εως 70 άλογα στα 250 είναι μεγάλος λογαριασμός.

Οι καμπύλες δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους και είναι αμαρτία να τις συγκρίνετε γιατί πέφτει η

ποιότητα της τεχνικής συζήτησης που έχετε ήδη ξεκινήσει.

Αν κάτι αποδεικνύει η δυναμομέτρηση είναι ότι τα περί αργού σπουλαρίσματος και μεγάλης καθυστέρησης που αναλύατε

σε σελίδες επί σελίδων δεν έχουν ουδεμία σχέση με την πραγματικότητα, όπως αποδεικνύεται στο δρόμο αλλά και επί χάρτου.

Οι δύο τουρμπίνες δεν είναι τόσο μακρυά σε τούρμπισμα όσο φοβάστε.

Ο λόγος που η δυναμομέτρηση δεν συνεχίστηκε μέχρι τον κόφτη ήταν επειδή το αυτοκίνητο πέρασε τον κόφτη χιλιομέτρων του ΜΑΗΑ

LPS3000 (δείτε εκεί που γράφει μέγιστη ταχύτητα 245χλμ/ώρα).

ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ..................... :):clapping: :clapping: :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Thanks Σίμο. Θα βάλω πάνω και την εισαγωγή που μου πρότινε ο Τάσος να δέση το γλυκό. Κάθε φορά που φουλέρνω από Βέροια ακόμα και ποιο παλιά σαν Unitronic το αμάξι είχε θέμα πεσμένη απόδοση και παραπάνω κατανάλωση... Θα αρχίσω να βάζω shell v power. Τα τελευταία 2 φουλαρισματα είμαι + 1 λίτρο παραπάνω κατανάλωση σε σχέση με το βενζινάδικο που φουλέρνα Θεσσαλονίκη. Ο ρυθμός οδήγησης δεν άλλαξε. Μεσαίο δεν θα βγάλω μια χαρά είναι ήσυχο.

Φίλε Τάσο πως την παραγγέλνω και ποια από όλες;;;;

μια ειναι ρε φιλε δεν ειναι πολλες η την παραγγελνεις απο εδω η λες τον φωτη και στην φερνει

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο έξυπνος έχω νεράκι του θεού στο ρεζεβουάρ μου (βοήθισε στην Δυναμομέτριση) :) .......

Ενα ακόμα βενζινάδικο έφαγε Χ.

Link to comment
Share on other sites

Θα αρχίσω να βάζω shell v power. Τα τελευταία 2 φουλαρισματα είμαι + 1 λίτρο παραπάνω κατανάλωση σε σχέση με το βενζινάδικο που φουλέρνα Θεσσαλονίκη. Ο ρυθμός οδήγησης δεν άλλαξε. Μεσαίο δεν θα βγάλω μια χαρά είναι ήσυχο.

Γιωργο , η μετρηση εγινε με 95αρα βενζινη ?

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο , η μετρηση εγινε με 95αρα βενζινη ?

Η μέτρηση έγινε με 100αρα βενζίνη που τελικά είχε και λίγο νεράκι. Θα βάλω από άλλο πρατήριο αύριο και ένα υγρό καθαριστικό για τα μπεκ. Θα βάλω και την εισαγωγή evoms. Το μόνο που με περεξένεψε είναι η μικρή καμπύλη στην ροπί στης 4000-5000 αλλά κατά τάλλα δουλεύει από το ρελαντί μέχρι τον κόφτι χωρίς κοψίματα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο έξυπνος έχω νεράκι του θεού στο ρεζεβουάρ μου (βοήθισε στην Δυναμομέτριση) ;) .......

Ενα ακόμα βενζινάδικο έφαγε Χ.

Αν επιτρέπεται, ποιός σου είπε ειδικά για το νερό Γιώργο?? Εχεις δει ψεκαστήρι από όπου περασε νερό τι παθαίνει? Σε ρωτάω γιατί είχα την τιμη παλαιότερα να το παθω και το ένα μπεκ είπε αντίο

Link to comment
Share on other sites

Αν επιτρέπεται, ποιός σου είπε ειδικά για το νερό Γιώργο?? Εχεις δει ψεκαστήρι από όπου περασε νερό τι παθαίνει? Σε ρωτάω γιατί είχα την τιμη παλαιότερα να το παθω και το ένα μπεκ είπε αντίο

Από 8 λίτρα καιω 10 και στην εκινηση τρεμοπεξε το ρελαντί στης 500σαλ ανέβασε 1500 και μετά κατέβηκε κανονικά. Όλα αυτά Από το φουλαριζμα στο συγκεκριμένο βενζινάδικο. Το αφήνω να αδειάσει και το ξαναγεμίζω. Δεν καταλαβένω μείωση απόδοσεις διότι έχει πολύ δύναμη αλλά δεν μου αρέσει η λειτουργεία που έχει.

Link to comment
Share on other sites

καλα πατηματα cj!!! :p να σαι καλα να το χαρεις!!!! :thumbsu:

.....εμενα παντως στις αρχες πριν βαλω προγραμμα κλπ με κακη βενζινη ;) μπηκε safe mode το κλεισα το ξανα αναψα κ ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

καλα πατηματα cj!!! :) να σαι καλα να το χαρεις!!!! :p

.....εμενα παντως στις αρχες πριν βαλω προγραμμα κλπ με κακη βενζινη :p μπηκε safe mode το κλεισα το ξανα αναψα κ ολα οκ.

Παλη καλα που το προβλημα δεν ειναι σηνεχες και λογο τεχνολογιας το αμαξι προστατευεται απο μονο του μπαινοντας σε safe mode η με τον maf που προλαβενει τα πηρακια που εχουν αμάξια ποιος παλιας τεχνολογίας.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μπολικο το νεράκι πάντως, θα συμβεί ακριβώς αυτό που γράφει ο Σίμος!

Ο πιεζοηλεκτρικός μηχανισμός των μπεκ άμεσου ψεκασμού δεν είναι σχεδιασμένος για να ψεκάζει

νερό στα 50 bar. Σκεφτείτε τί πρέπει να κάνει η αντλία υψηλής πίεσης που αντί για βενζινη

θα έχει νεράκι μεσα της!

Link to comment
Share on other sites

Σε 2-3 βδομάδες έρχετε η εισαγωγή evoms από Αγγλία τελικό κόστος 250€ με μεταφορικά.

Το κοντέρ 280 το τερματίζω και άρχισα να σκέφτομαι για το κοντέρ από το R36...:thumbsup:

Αν είναι μπολικο το νεράκι πάντως, θα συμβεί ακριβώς αυτό που γράφει ο Σίμος!

Ο πιεζοηλεκτρικός μηχανισμός των μπεκ άμεσου ψεκασμού δεν είναι σχεδιασμένος για να ψεκάζει

νερό στα 50 bar. Σκεφτείτε τί πρέπει να κάνει η αντλία υψηλής πίεσης που αντί για βενζινη

θα έχει νεράκι μεσα της!

Το πρόβλημα λύθηκε. Δεν ξαναβάζω βενζίνη από Βέροια. Το αμάξι πάει μια χαρά στην κυριολεξία πετάει...:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σε 2-3 βδομάδες έρχετε η εισαγωγή evoms από Αγγλία τελικό κόστος 250€ με μεταφορικά.

Το κοντέρ 280 το τερματίζω και άρχισα να σκέφτομαι για το κοντέρ από το R36...:thumbsup:

Το πρόβλημα λύθηκε. Δεν ξαναβάζω βενζίνη από Βέροια. Το αμάξι πάει μια χαρά στην κυριολεξία πετάει...:thumbsu:

Γιώργο όλα καλά με το "πριόνι"; είχα καιρό να δω νέα σου! Φαντάζομαι πολύ ευχαριστημένος έτσι;;

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο όλα καλά με το "πριόνι"; είχα καιρό να δω νέα σου! Φαντάζομαι πολύ ευχαριστημένος έτσι;;

Μια χαρά φίλος το αμάξι δουλεύει απροβλημάτιστα χωρίς να μπερδεύει πουθενά. Αλλά είναι πολύ η δύναμη και οι δρόμοι εδώ στην Μακεδονία θέλουν προσοχή. Τώρα θα βάλω την σωστή εισαγωγή που πρέπει να φοράει το αμάξι και είναι τελειωμένο. Σεπτέμβριο θα κατέβω Αθήνα για να το κάνω παρουσίαση στο power techniques...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά φίλος το αμάξι δουλεύει απροβλημάτιστα χωρίς να μπερδεύει πουθενά. Αλλά είναι πολύ η δύναμη και οι δρόμοι εδώ στην Μακεδονία θέλουν προσοχή. Τώρα θα βάλω την σωστή εισαγωγή που πρέπει να φοράει το αμάξι και είναι τελειωμένο. Σεπτέμβριο θα κατέβω Αθήνα για να το κάνω παρουσίαση στο power techniques...

Γιωργο ειπαμε, ειναι πολλα τα αλογα για κινηση μονο μπροστα! :sweat:

Αν η λυση της τετρακινησης ειναι πολυ ακριβη (δεν γνωριζω) τοτε τουλαχιστον ενα διαφορικο περιορισμενης ολισθησης της Quaife θα σου μειωσει τα χαζοσπινιαρισματα με στριμενους τους τροχους (βλεπε στροφιλικια ή εκκινηση με τους τροχους εκτος ευθειας). Αυτο απ'οτι ειδα δεν ειναι και πολυ ακριβο (κατω απο χιλιαρικο).

Σε τι στροφες ειναι ο κινητηρας στα 280 χλμ/ω; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα γυρνούσα από Θεσσαλονίκη και πέτυχα στον δρόμο ένα 350z πορτοκαλί φτιαγμένο με NHN πινακίδες να πηγαίνει τάπα προς Κατερίνη. Εδώ ήμαστε ώρα για τεστ κόντρα σε ένα αξιόλογο αμάξι. Ημουν 2 άτομα αποσκευές και φουλαριζμένος από τα κτελ Θεσσαλονίκης. Φεύγει το 350Z μπροστά και αρχηνάει το κυνήγι ( ο τύπος που οδιγούσε πήγαινε δυνατά μπράβο του). Είχαμε κόντρα αέρα στην διαδρομή και δυνατό μάλιστα, στην περισσότερη διαδρομή πηγαίναμε πάνω από 230 με αραιή κίνηση (δόξα τον ......) σε 2 κομάτια το πάτησα πάνω από 260 με μέγιστο 270 στης 6100σαλ και κάτι (κόντρα πολύ δυνατό αέρα). Η λιμουζίνα στάθηκε μια χαρά απέναντη στο αγωνιστικό.... :thumbsup:

Μετά από αυτόν τον αγώνα η κατανάλωση κολιμένη στο 20.0%

Edited by cjgeorgio
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα γυρνούσα από Θεσσαλονίκη και πέτυχα στον δρόμο ένα 350z πορτοκαλί φτιαγμένο με NHN πινακίδες να πηγαίνει τάπα προς Κατερίνη. Εδώ ήμαστε ώρα για τεστ κόντρα σε ένα αξιόλογο αμάξι. Ημουν 2 άτομα αποσκευές και φουλαριζμένος από τα κτελ Θεσσαλονίκης. Φεύγει το 350Z μπροστά και αρχηνάει το κυνήγι ( ο τύπος που οδιγούσε πήγαινε δυνατά μπράβο του). Είχαμε κόντρα αέρα στην διαδρομή και δυνατό μάλιστα, στην περισσότερη διαδρομή πηγαίναμε πάνω από 230 με αραιή κίνηση (δόξα τον ......) σε 2 κομάτια το πάτησα πάνω από 260 με μέγιστο 270 στης 6100σαλ και κάτι (κόντρα πολύ δυνατό αέρα). Η λιμουζίνα στάθηκε μια χαρά απέναντη στο αγωνιστικό.... :thumbsup:

Μετά από αυτόν τον αγώνα η κατανάλωση κολιμένη στο 20.0%

Ωραία! :thumbsup: , αλλά δεν μας είπες πόοοοσο καλά στάθηκες! Τον "κόλλησες" προφυλακτήρα; :roadrage: τον πέρασες τυχόν σε τελική ή σε κάποια ρεπρίζ δεν μπορούσε να ακολουθήσει :whistling: και πάλευε :rolleyes: να σε μαζέψει; Πάντως αυτά (350Ζ) είναι από 280ΗΡ (τα παλιά) μέχρι 313ΗΡ (τα τελευταία, πριν βγει το 370Ζ). Το 0-100Km/h το κάνουν σε 6,4sec, έχουν κανά "35άρι" κιλά ροπή και τελική 250Κm/h (με ηλεκτρονικό "περιοριστή"). Άρα, άμα δε "ψαρώσεις" ΤΑ ΕΧΕΙΣ!

Καλύτερα γράψε στο "street racing" να το δούνε κι άλλοι και να είσαι και in topic! :thumbsu:

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Ωραία! :thumbsup: , αλλά δεν μας είπες πόοοοσο καλά στάθηκες! Τον "κόλλησες" προφυλακτήρα; :roadrage: τον πέρασες τυχόν σε τελική ή σε κάποια ρεπρίζ δεν μπορούσε να ακολουθήσει :whistling: και πάλευε :thumbsup: να σε μαζέψει; Πάντως αυτά (350Ζ) είναι από 280ΗΡ (τα παλιά) μέχρι 313ΗΡ (τα τελευταία, πριν βγει το 370Ζ). Το 0-100Km/h το κάνουν σε 6,4sec, έχουν κανά "35άρι" κιλά ροπή και τελική 250Κm/h (με ηλεκτρονικό "περιοριστή"). Άρα, άμα δε "ψαρώσεις" ΤΑ ΕΧΕΙΣ!

Καλύτερα γράψε στο "street racing" να το δούνε κι άλλοι και να είσαι και in topic! :thumbsu:

Πηγαίναμε μαζί και τον έιχα 50-70 μέτρα απόσταση λόγο νύχτας-κίνησης-αέρα-κολόδρομος..:rolleyes: όταν εποιασα 260 τον μάζευα. Δεν το ριψοκινδινευα.παντός είχε και ένα gsxr 600 αλλά μας ακολούθησε μέχρι τα 220-230χλμ.

Στείλε μου το link street racing γιατί δεν το βρίσκω.

Edited by cjgeorgio
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίναμε μαζί και τον έιχα 50-70 μέτρα απόσταση λόγο νύχτας-κίνησης-αέρα-κολόδρομος..:thumbsu: όταν εποιασα 260 τον μάζευα. Δεν το ριψοκινδινευα.παντός είχε και ένα gsxr 600 αλλά μας ακολούθησε μέχρι τα 220-230χλμ.

Στείλε μου το link street racing γιατί δεν το βρίσκω.

Η αποκλιση του ταχυμετρου ειναι 15 χλμ/ω μετα τα 250 στο κοντερ (στην ηλεκτρονικη ενδειξη) οποτε για πραγματικα 250 θελεις 265 κοντερισια, αρα τον ειχες ανετα αφου πηγες 270.

Παντως θεωρητικα (συμφωνα με υπολογισμους που παιρνουν υπ'οψη το συντελεστη αεροδυναμικης, τα λαστιχα και την ιπποδυναμη) εχεις τελικη 275 πραγματικα δηλαδη τουλαχιστον 290 κοντερισια!

Μαλλον χρειαζεσαι κοντερ απο το 3,6 κι ενα βυτειο να σε γεμιζει χωρις να σταματας (οπως σε μαχητικο αεροπλανο). :whistling:

Και μη ξεχνας οτι εχουμε κοκκινο στις 6200 σαλ που σημαινει οτι δεν πρεπει να εισαι κοντα σ'αυτες τις στροφες για πολλη ωρα αν θελεις το μοτερ να ζησει μεχρι να πουλησεις το αμαξι μετα απο καποιες χιλιαδες χιλιομετρα. Αλλιως πρεπει να αλλαξεις και πραγματα μεσα του και οχι μονο περιφεριακα... :frantics:

Καλες βολτες! :beerhat:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.