Jump to content
geo007

Golf 5 1.4 Tsi - Check Engine Λαμπάκι Σε Κρύα Εκκίνηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι,

 

Μετά από πολύ καιρό πήγα χθες στο συνεργείο. Και σε μένα έβγαλε πρόβλημα στον 1ο (μόνιμο) και 3ο (διακοπτόμενο) κύλινδρο. Αλλάξαμε 2 πολλαπλασιαστές, ωστόσο σήμερα το λαμπάκι αναβόσβησε πάλι.

Υπάρχει περίπτωση να θέλει reset, να μην έγινε και γι αυτό να ξαναβγήκε; Αν έγινε reset, πώς το καταλαβαίνω;

Ευχαριστώ.

Edited by stig
Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μέρες για άλλη βλάβη πήγα στον μάστορα. με την ευκαιρία άλλαξα μπουζια και τους πολλαπλασιαστες από 1ο και 3ο κυλ. ... Παρατήρησα αισθητά πιο χαμηλή κατανάλωση οπότε προσωπικά πιστεύω ότι όντος είχαν κάποιο θέματακι, ωστόσο το αυτοκίνητο συνεχίζει να κάνει κάποια μικροκοψιματα στον δρόμο (ταχύτητες 2άρα έως 6η όταν απλά 'γλυφω' το γκάζι για συντήρηση ταχύτητας) από τι είδα σε άλλα άρθρα πρότειναν να ελέγχουν τα μπεκ. πως ακριβώς θα το κάνω και σε τι μάστορα? 

Ευχαριστώ. 

 

ΥΓ. παρατηρώ και εγώ αρκετά έντονα τρεμουλα του κινητήρα με ανεβασμένο τσοκ όταν παίρνει μπρος κρύο. Το παρατήρησε κι ο μάστορας και δεν του φάνηκε και πολύ καλό όπως μου είπε. 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγώ διαβάζοντας το Post αυτό μπερδεύτηκα.

Και εμένα εδώ και ένα χρόνο περίπου, σε κρύα εκκίνηση, μου αναβοσβήνει το check engine.

Όταν το πήγα στην αντιπροσωπεία και το έβαλαν στο διαγνωστικό δεν βρήκαν κάτι.... και μάλιστα μου είπαν.... ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ ΚΑΙ ΖΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΟ γιατί θα πρέπει να ανοιχτεί και πάει πολλά

  1. Και εμένα το αμάξι γενικά κλωτσάει / έχει λόξυγγα στις 2500-3000 στροφές  
  2. Και εμένα σε χαμηλές στροφές και ενώ χαιδεύεις το γκάζι ή έχεις σταθερό γκάζι... κάνει έναν λόξυγγα

Θα το πάω αυτές τις ημέρες για service και ψάχνω να δω τι μπορεί να είναι μπας και βοηθήσω την κατάσταση

Τελικά έβαλα ένα από OBD2 και με την εφαρμογή Torque Pro το κατέγραψα σαν σφάλμα με Misfire στον πρώτο κύλινδρο...

Αυτό τελικά πως διορθώνεται? είναι και ο λόγος για τα παραπάνω ?

Screenshot_20161005-084721.png

Edited by solaris2k7
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που είχα χρόνο πήγα σε 3 συνεργεία, 2 συνοικιακά και 1 αντιπροσωπεία. Το πρόβλημα είναι γνωστό σε όλους, έχει να κάνει με επικαθίσεις στις βαλβίδες και χρειάζεται άνοιγμα κινητήρα. Οι τιμές που πήρα ήταν 650€, 900€ και 1500 (!!).

Με τα 650 μου αλλάζει βαλβίδες και όχι απλά καθαρισμό. Θα το σκεφτώ τις επόμενες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που κατάλαβα (τουλάχιστον από αυτά που είπαν στην αντιπροσωπεία), είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να το ψάχνει κανείς... δεν μου ανέφεραν κάτι το επίφοβο... μου είπαν χαρακτηρηστικά... το ξεχνάς και ζεις με αυτό. 

Από εκεί και πέρα... επειδή το "check engine" είναι πολύ γενικό και αόριστο... για αυτό το ψάχνουμε μπας και σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να είναι κάτι πιο απλό. (π.χ αλλαγή σε πολλαπλασιαστή και μπουζί)

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , solaris2k7 said:

Εγώ αυτό που κατάλαβα (τουλάχιστον από αυτά που είπαν στην αντιπροσωπεία), είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να το ψάχνει κανείς... δεν μου ανέφεραν κάτι το επίφοβο... μου είπαν χαρακτηρηστικά... το ξεχνάς και ζεις με αυτό. 

Από εκεί και πέρα... επειδή το "check engine" είναι πολύ γενικό και αόριστο... για αυτό το ψάχνουμε μπας και σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να είναι κάτι πιο απλό. (π.χ αλλαγή σε πολλαπλασιαστή και μπουζί)

Εννοείται ότι όσοι το έχουν πάει 1 βήμα παραπέρα, έχουν αποκλείσει πολλαπλασιαστές και μπουζί. Ίσως να ζήσεις μ´ αυτό απλά με τα χιλιόμετρα θα επιδεινώνεται. Προσωπικά το πρόβλημά μου είναι το πώς θα το πουλήσω αργότερα με αυτό το λαμπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω και την δική μου διάγνωση που έγινε σε συνεργείο γνωστού  (ίδια με του φίλου) ..Στο torque pro δεν μου έβγαζε τιποτα ....

Αυτό που λένε ρε παιδιά να κάτσεις με το πρόβλημα μου ξυνιζει λίγο :/ αφού κάνει κοψιματα, ολόκληρος μηχανικός δεν μπορεί να βρει τι είναι? Καλά η εταιρία πάλι μπορεί να σου προτείνει να κάνεις και ανακατασκευή με κόστος 10.0000 ..... 

Για την πώληση που λες φίλε μου απλά το πηγαίνεις ζεστό :pκαι μην τον είδατε μετά ^_^

DSC_2524_20161005221803590.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο torque pro πρέπει να τρεξεις το διαγνωστικό όσο αναβοσβήνει το check engine.

 

Τελικά, για να καταλάβω. Εκτός απο το misfire σε κρυα μηχανή? Αυτό δημιουργει και τα κομπιασματα στο αμάξι? Στις χαμηλες στροφες και στις 2.000-3.500 στροφές?

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία το Misfire δημιουργεί όλα τα 'προβλήματα' ,κοψιματα, παρπαρισμα κτλπ.

Όταν λεει Misfire είναι πολοί οι παράγοντες που μπορεί να το δημιουργύνε ..
(A code P0301 may mean that one or more of the following has happened:

Faulty spark plug or wire Faulty coil (pack)

Faulty oxygen sensor(s)

Faulty fuel injector

Burned exhaust valve

Faulty catalytic converter(s)

Running out of fuel Poor compression

Defective computer)

https://www.obd-codes.com/p0301

Ένας κωδικός P0301 μπορεί να σημαίνει ότι ένα ή περισσότερα από τα παρακάτω έχει συμβεί:

Ελαττωματικά μπουζί ή σύρμα

Ελαττωματικό πηνίο (πακέτο) αισθητήρας (-ες)

Λανθασμένη οξυγόνου

Λανθασμένη των μπεκ ψεκασμού καυσίμου που καίγονται βαλβίδα εξαγωγής

Λανθασμένη καταλυτικό μετατροπέα (-ων)

Τρέξιμο από καύσιμα

Κακή συμπίεση

Ελαττωματικά ηλεκτρονικός υπολογιστής


Απλά το 1ο στην λίστα απ'ότι είδα στο forum είναι οι πολλαπλασιαστές και μετά πας για μπέκ και ίσως εσωτερικά ( έτσι είπαν ) ... 
Αλλά λογικό μου ακούγετε αν δεν έχει καλή σπίθα ή αν έχει βουλομένα μπέκ να κάνει διακοπές/παρπάρισμα/"λόξιγκα" , παρά απο καπνισμένες έδρες και βαλβίδες .

Αν δεν σταλεί καλός σπινθηρας δεν θα γίνει 'σωστή ' καύση . Αν δεν ψεκασει σωστά το μπεκ πάλι δεν θα έχει ομαλή αναφλεξη.

Edited by Giwrgos Man.
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , Heben said:

Σημειώσατε έναν ακόμη με το ιδιο προβλημα..

Δηλαδή? Ανάβει το Check Engine και τι συμπτώματα έχει  ?

Link to comment
Share on other sites

Τα 1.4 δεν πιάνουν τόσες πολλές επικαθίσεις όσες τα 1.8 και 2.0, συνήθως το πρόβλημα είναι καδένα, χρονισμός, πολλαπλασιαστές, μπουζί, βενζίνη, μπεκ, πιστόνι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφτασα αισιως στις τεσσερις γνωμες για το τι φταιει για το προβλημα.

συνεργειο 1(εξουσιοδοτημενο) επικαθισεις στις βαλβιδες.σιγουρα

συνεργειο 2(εξουσιοδοτημενο) επικαθισεις στις βαλβιδες.με επιφυλαξη

συνεργειο 3.μπεκ του κυλινδρου που κανει τα missfires.με επιφυλαξη

συνεργειο 4.μπεκ του κυλινδρου που κανει τα missfires.με επιφυλαξη.

τι λετε να κανω.να το αφησω και βλεπω η να προχωρησω σε μια απο τις δυο λυσεις που προτεινουν?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να πάρεις άλλες έξι γνώμες για να έχεις γενικότερη άποψη.... Τώρα είσαι 2-2.... :thumbsu: Κάνουμε και λίγο πλάκα για να μην κλαίμε....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , meandros said:

Εφτασα αισιως στις τεσσερις γνωμες για το τι φταιει για το προβλημα.

συνεργειο 1(εξουσιοδοτημενο) επικαθισεις στις βαλβιδες.σιγουρα

συνεργειο 2(εξουσιοδοτημενο) επικαθισεις στις βαλβιδες.με επιφυλαξη

συνεργειο 3.μπεκ του κυλινδρου που κανει τα missfires.με επιφυλαξη

συνεργειο 4.μπεκ του κυλινδρου που κανει τα missfires.με επιφυλαξη.

τι λετε να κανω.να το αφησω και βλεπω η να προχωρησω σε μια απο τις δυο λυσεις που προτεινουν?

 

επειδή είχα παρόμοιο θέμα παλιά και όλοι μου έλεγαν για  επικαθήσεις, μόνο ο nikdev από μακρυα με είχε ψιλιάσει ότι μάλλον ήταν μπεκ που τελικά ήταν μπεκ θα σου έλεγα να τα πας για μία μέτρηση τα μπεκ σου να σιγουρεψεις ότι δεν είναι μπεκ. εγω δεν το έκανα και το πλήρωσα ακριβά γιατί όταν τελικά έπεσα σε σωστό μάστορα που βρήκε άμεσα ότι ήταν μπεκ είχαν πάρει και  οι οδηγοί των βαλβίδων οπότε ανοίχτηκε καπακι.

μπορεί να μην είναι μπεκ και να πετάξεις κανα 80αρι για την μέτρηση αλλά θα σιγουρευτείς

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν , meandros said:

gtse οταν λες μετρηση του μπεκ φανταζομαι οτι εννοεις αλλαγη θεσης σε αλλο κυλινδρο γιατι εχω δει σε αλλα ποστ του nikdev οτι δεν μετριουνται τα μπεκ του 1.4

οχι λέω να τα βγάλεις και να τα πας για μέτρηση. όντως δεν μπορούν να μετρηθούν με ακρίβεια αλλά εάν έχουν θέμα θα φανεί

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο τελείως με το post αλλά έχετε να προτείνετε κάποιον κατάλληλο για μέτρηση σε Αθήνα-Θεσς. ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

gtse οταν λες μετρηση του μπεκ φανταζομαι οτι εννοεις αλλαγη θεσης σε αλλο κυλινδρο γιατι εχω δει σε αλλα ποστ του nikdev οτι δεν μετριουνται τα μπεκ του 1.4

Τα εχουμε ξαναγραψει.

Δεν μετριουνται στην πιεση λειτουργιας μετριουνται συμβατικα στα 3-6bar κι αν καποιο παρεκλινει το πετας και βαζεις αλλο.

Δεν επισκευαζονται.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.