Jump to content
blugosi

Θόρυβος Στην Καδένα, Εκκίνηση Tsi

Recommended Posts

Oταν πηγα το αυτοκινητο στην αντιπροσωπεια και εβαλαν τον αριθμο πλαισιου online μου ειπαν δεν υπαρχει τιποτα για καδενα. Απλα ο μηχανικος μου ειπε πως υπαρχει οδηγια για τον ηχο κατα την εκκινηση.Η οδηγια αυτη λεει ποια ανταλλακτικα αλλαζονται για να σταματησει ο ηχος.Eμενα παντως ακουγοταν αυτος ο ηχος και μου αλλαξαν καδενα και δεν εχει ξανακουστει τιποτα.Αν εχει προβλημα το γραναζι του μεταβλητου θα συνεχιζε να ακουγοταν ο ηχος αφου μου αλλαξαν καδενα και οχι γραναζι μεταβλητου.Ο ηχος που δειχνει οτι υπαρχει θεμα στη καδενα ειναι αυτος.

 



Παιδες αν δεν κυκλοφορειτε συχνα το αμαξι και μένει ακινητο για πανω απο 1-2 βδομαδες λογικο να ακουγεται!
Εμενα ακουστηκε σε 1.4 tsi 160αρι ολοκαινουργιο, μεσα στο κατακαλοκαιρο γιατι ειχε στεγνωσει ..
Οι καδενες δεν χαλανε ετσι ευκολα, εχει γινει καραμελα και τις αλλαζουν ολοι!
Πρεπει να κροταλιζει συνεχεια για να ειναι η καδενα

Απλα διαβασε το θεμα http://www.fiatpandaclub.gr/viewtopic.php?f=95&t=1214&sid=60a96d5d291f83a1d96cecb7547a1bc2

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα στο https://erwin.volkswagen.de/erwin/showHome.do

τον κωδικο του αυτοκινήτου και

 

 

Κατηγορία : Τεχνικό εγχειρίδιο Service - μου έβγαλε 4 αποτελέσματα ένα εκ των οποίων λέει ''Steuerkette (2026777/3) (15D8)''

και ένα άλλο ''abgasturbolader1.2L Tsi(2028305/3) 24v9''

 

 η αλήθεια είναι πως δεν έβγαλα καμια άκρη. εγώ τωρα είμαι uk και το αμάξι μου κάθεται στην ελλάδα.

το αμάξι είναι αγορασμένο 6/2010 με επέκταση 1 χρόνο. 

Πάντως τον τελευταίο καιρό μέχρι να φύγω σχεδόν κάθε πρωί έκανε αυτό το κροτάλισμα.

ακομα και οταν είχα κανει το 45.000 σερβις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το αμάξι ήταν σβησμένο 7 ώρες όχι παραπάνω. 

@Στράτο αυτό που λες είναι λογικό, αλλά γιατί στο έκανε και πριν την αλλαγή λαδιού;

Τεσπα δεν θα σπάσω το στομάχι μου, αν είναι να κάνει τέτοια από τόσο νωρίς ζήτω που καήκαμε.

Σήμερα πάντως που το έβαλα μπροστά δεν ακούστηκε κάτι. Θα ενημερώσω αν έχω εξέλιξη..

 

Κώστα όπως σου είπα στα τρία χρόνια βαριά πέντε φορές κι όλες ήταν μετά από δυο με τρεις ημέρες ακινησίας. Οπότε μάλλον το βλέπω λογικό να έχουν κατέβει τα λάδια και να έχει στεγνώσει το σύμπαν εκεί μέσα. Βάλε και λίγο να τραβήξει ο τεντωτήρας, οπότε...

 

Άλλωστε κι εγώ ξέρω πως για να αλλαχτεί η καδένα χρειάζεται να είναι μόνιμος ο θόρυβος. Επίσης στην τεχνική οδηγία αναφέρει ότι πρέπει επιπλέον να ανάψει και η ενδεικτική λυχνία στον πίνακα οργάνων.

 

Επαναλαμβάνω πως όσες φορές (τρεις) έκανα αλλαγή λαδιού, έγινε με τον παραδοσιακό τρόπο (ράμπα - αποστράγγιση ελαιολεκάνης) και μετά την πλήρωση με λάδι στην πρώτη εκκίνηση του κινητήρα ακούστηκε αυτός ο ήχος και μάλιστα για δυο - τρια δευτερόλεπτα. Αμέσως μετά το αυτοκίνητο ησύχασε.

 

Oταν πηγα το αυτοκινητο στην αντιπροσωπεια και εβαλαν τον αριθμο πλαισιου online μου ειπαν δεν υπαρχει τιποτα για καδενα. Απλα ο μηχανικος μου ειπε πως υπαρχει οδηγια για τον ηχο κατα την εκκινηση.Η οδηγια αυτη λεει ποια ανταλλακτικα αλλαζονται για να σταματησει ο ηχος.Eμενα παντως ακουγοταν αυτος ο ηχος και μου αλλαξαν καδενα και δεν εχει ξανακουστει τιποτα.Αν εχει προβλημα το γραναζι του μεταβλητου θα συνεχιζε να ακουγοταν ο ηχος αφου μου αλλαξαν καδενα και οχι γραναζι μεταβλητου.Ο ηχος που δειχνει οτι υπαρχει θεμα στη καδενα ειναι αυτος.

 

Απλα διαβασε το θεμα http://www.fiatpandaclub.gr/viewtopic.php?f=95&t=1214&sid=60a96d5d291f83a1d96cecb7547a1bc2

 

 

Όσες φορές ακούστηκε, ακούστηκε μόνο ο ήχος που ακολουθεί το μιζάρισμα και βαριά για ένα δευτερόλεπτο. Όχι ο υπόλοιπος ήχος του βίντεο.

 

Εγώ έβαλα στο https://erwin.volkswagen.de/erwin/showHome.do

τον κωδικο του αυτοκινήτου και

 

 

Κατηγορία : Τεχνικό εγχειρίδιο Service - μου έβγαλε 4 αποτελέσματα ένα εκ των οποίων λέει ''Steuerkette (2026777/3) (15D8)''

και ένα άλλο ''abgasturbolader1.2L Tsi(2028305/3) 24v9''

 

 η αλήθεια είναι πως δεν έβγαλα καμια άκρη. εγώ τωρα είμαι uk και το αμάξι μου κάθεται στην ελλάδα.

το αμάξι είναι αγορασμένο 6/2010 με επέκταση 1 χρόνο. 

Πάντως τον τελευταίο καιρό μέχρι να φύγω σχεδόν κάθε πρωί έκανε αυτό το κροτάλισμα.

ακομα και οταν είχα κανει το 45.000 σερβις.

 

15D8 είναι η οδηγία για αλλαγή καδένας χρονισμού (steurkette). Στη Skoda είναι 15D9 και πάει ανάλογα με το πλαίσιο του αυτοκινήτου. Όσον αφορά στο δικό μου αυτοκίνητο, η οδηγία είναι ενεργή από το Σεπτέμβριο του 2011. Δίνοντας το πλαίσιο στον υπολογιστή της αντιπροσωπείας δεν έβγαλε την εν λόγω οδηγία, παρά μόνο πέρυσι την 24w6 που αφορούσε στον αποστάτη (ροδέλλα) στον actuator του turbo και την αναβάθμιση της ECU.

 

24v9 είναι η οδηγία για την τοποθέτηση του αποστάτη2mm στο actuator του turbo για να σταματήσουν οι τριγμοί που προκαλεί αυτός. Από όσο καταλαβαίνω, μιας και δεν είμαι μηχανικός αυτοκινήτων, είναι η ίδια ενέργεια με την 24w6 μόνο που σε αυτή πραγματοποιούσαν και αναβάθμιση της ECU.

 

Στέλιο, ακόμη κι αν είσαι στο εξωτερικό, καλό είναι να στείλεις κάποιον δικό σου άνθρωπο (πατέρα, αδελφό, ξάδελφο) να το δει το θέμα του αυτοκνήτου. Την ίδια ημερομηνία έχουν τα αυτοκίνητά μας.

 

Εγώ ξέρω πως τρια χρόνια τώρα, ζω με το άγχος μήπως το αυτοκίνητο βγάλει βλάβη το αυτοκίνητο. Επειδή έχω περάσει πολλά κι ακόμη τραβάω το διάολο μου, μάλλον θα το γράψω στα τελευταία των υποδημάτων μου κι ότι θέλει ας κατεβάσει.

 

Και για να σας προλάβω, σας δηλώνω ότι τα οικονομικά μου είναι άθλια και δεν μπορώ ούτε να το φτιάξω αν πάθει κάτι, αλλά ούτε και να το αντικαταστήσω. Όμως το αγόρασα με πολύ κόπο κι ως τώρα το έχω ευχαριστηθεί κι εγώ και η οικογένεια μου. Δεν μπορώ να αρρωσταίνω εγώ για να μην αρρωσταίνει η λαμαρίνα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω. Η επόμενη ερώτηση είναι αν οριακά δεν βγώ εκτός εγγύησης δεν έχω δωρεάν σερβις?

Επίσης αφού βλέπω ότι το κατέχετε και αφού έκανα printscreen τα αποτελέσματα του προγράμματος.

έχει συνολικά.

 

1. abgasturbolader1.2L Tsi(2028305/3) 24v9

2. Steuerkette (2026777/3) 15D8

3. Radio Navigation System RNS 310 (2027577/1) 917H

4. Hauptleitungsstrang (2025831/2) 97UH

 

βαλβίδα για το τουρμπο και προγραμμα για το ρελαντί που είχα το φτίαξανε στα 15,000 χλμ.

RNS 310 δεν έχει το αμάξι. μπορεί να είχε , γιατί το πήρα μεταχειρισμένο τον 2/2011

τώρα το άλλο δεν ξέρω. Καιεγώ δεν έχω μία , άλλωστε εδώ είμαι σε αναζήτηση εργασίας. 

Λερναια ύδρα έχει καταντήσει το πολακι

Link to comment
Share on other sites

 

Όσες φορές ακούστηκε, ακούστηκε μόνο ο ήχος που ακολουθεί το μιζάρισμα και βαριά για ένα δευτερόλεπτο. Όχι ο υπόλοιπος ήχος του βίντεο.

 

 

Ακριβώς αυτό Στράτο. Για 1" ακούστηκε και συνέχισε ο ήχος του cold start. Στο βίντεο φαίνεται ότι ο ήχος ακούγεται ακόμα και όταν ο κινητήρας είναι ζεστός κατά την εκίνηση μιας και δεν φαίνεται μετά τον ήχο να ακολουθεί cold start.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω. Η επόμενη ερώτηση είναι αν οριακά δεν βγώ εκτός εγγύησης δεν έχω δωρεάν σερβις?

Επίσης αφού βλέπω ότι το κατέχετε και αφού έκανα printscreen τα αποτελέσματα του προγράμματος.

έχει συνολικά.

 

1. abgasturbolader1.2L Tsi(2028305/3) 24v9

2. Steuerkette (2026777/3) 15D8

3. Radio Navigation System RNS 310 (2027577/1) 917H

4. Hauptleitungsstrang (2025831/2) 97UH

 

βαλβίδα για το τουρμπο και προγραμμα για το ρελαντί που είχα το φτίαξανε στα 15,000 χλμ.

RNS 310 δεν έχει το αμάξι. μπορεί να είχε , γιατί το πήρα μεταχειρισμένο τον 2/2011

τώρα το άλλο δεν ξέρω. Καιεγώ δεν έχω μία , άλλωστε εδώ είμαι σε αναζήτηση εργασίας. 

Λερναια ύδρα έχει καταντήσει το πολακι

 

Να τα πάρουμε τα ερωτήματα με τη σειρά λοιπόν. Στο πρώτο ερώτημα, δεν ξέρω μιας και δεν το αντιμετώπισα. Όμως εφόσον είναι καμπάνια, τότε ανάλογα με την επισήμανση της εταιρείας δεν πληρώνεις ή πληρώνεις. Άλλες βλέπεις καλύπτονται κι άλλες όχι. Αν και κάποιοι συνδαιτυμόνες αναφέρουν ότι δεν πλήρωσαν ή τους έγινε μια χρέωση πολύ μικρή.

 

To Νο 3 αναφέρει ξεκάθαρα ότι είναι για το RNS310, δεν το έχεις, δεν σε απασχολεί.

 

Το 4 αναφέρεται στην κύρια πλεξούδα καλωδίων, που αν κρίνω από τον κωδικό της οδηγίας, μάλλον αναφέρεται στην πλεξούδα του RNS, το οποίο εσύ δεν έχεις.

 

Εύχομαι να βρεις εργασία, ολόψυχα. Όσο για τη Λερναία Ύδρα, είναι γιατί εμείς δίνουμε στις λαμαρίνες περισσότερη αξία από όσο πραγματικά έχουν. Και πίστεψέ με έχω επίγνωση του τι γράφω.

 

Όσο για το ότι γνωριζουμε και κατέχουμε το θέμα, προσωπικά εγώ δεν γνωρίζω τίποτα αφού δεν είμαι μηχανικός. Απλά επειδή μου αρέσει πολύ η αυτοκίνηση, διαβάζω σε πολλά μέρη τα ίδια πράγματα, οπότε έχω μια θεωρητική άποψη ή καλύτερα σύνοψη. Πίστεψέ με εδώ μέσα έχει πολλούς πραγματικούς γνώστες.

 

Ακριβώς αυτό Στράτο. Για 1" ακούστηκε και συνέχισε ο ήχος του cold start. Στο βίντεο φαίνεται ότι ο ήχος ακούγεται ακόμα και όταν ο κινητήρας είναι ζεστός κατά την εκίνηση μιας και δεν φαίνεται μετά τον ήχο να ακολουθεί cold start.

 

Κώστα, λογικά όταν ο τεντωτήρας τερματίσει με συνέπεια να μη μπορεί να τανίσει την καδένα, η οποία ξεχειλώνει - απλώνει από τους συνδέσμους της και λόγω είτε καταπόνησης είτε κακής λίπανσης, τότε η καδένα ακουμπά στις γλύστρες (που είναι πλαστικές) και κάνει τον χαρακτηριστικό θόρυβο μόνιμα. Όταν συμβεί αυτό είναι και η προειδοποίηση ότι πρέπει να αλλαχτεί η καδένα.

 

Πόσο κατασκευαστικό λάθος πρέπει να έχει μια καδένα για να σπάσει στις πρώτες τρεις με πέντε δεκάδες χιλιάδες χιλιομέτρων; Θεωρητικά η καδένα δεν αλλάζει ποτέ ή μετά από 200.000 έως 300.000 χλμ εφόσον ακολουθείται το πρόγραμμα συντήρησης της εταιρείας. Αν όντως συμβαίνει το πρώτο και η αλλαγή δεν καλύπτεται από την εταιρεία, τοτε μάλλον για μένα είναι και το τέλος της επαφής μου με την εταιρεία αυτή (Skoda), που κακά τα ψέμματα μου αρέσει κι αγαπώ,  αλλά και με τις υπόλοιπες εταιρείες του ομίλου.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους.

Είμαι κάτοχος ενός Polo 1.2 tsi , μοντέλο Οκτ. 2010.

Πριν από ακριβώς ένα χρόνο άλλαξα καδένα γιατί το αμάξι εμφάνιζε το γνωστό πρόβλημα κατά την εκκίνηση. Δυστυχώς μετά από ένα χρόνο ακριβώς το αμάξι κάνει τον ίδιο θόρυβο. Υπάρχει κάποιος που να άλλαξε καδένα και να αντιμετώπισε πάλι το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους.

Είμαι κάτοχος ενός Polo 1.2 tsi , μοντέλο Οκτ. 2010.

Πριν από ακριβώς ένα χρόνο άλλαξα καδένα γιατί το αμάξι εμφάνιζε το γνωστό πρόβλημα κατά την εκκίνηση. Δυστυχώς μετά από ένα χρόνο ακριβώς το αμάξι κάνει τον ίδιο θόρυβο. Υπάρχει κάποιος που να άλλαξε καδένα και να αντιμετώπισε πάλι το ίδιο πρόβλημα;

Ανταλλακτικα και εργασια εχουν 2 χρονια εγγυηση,οποτε πας και στο επισκευαζουν δωρεαν.Εγω την αλλαξα την ανοιξη και δεν εχει ξανακουστει τιποτα,βεβαια εχω κανει μονο 7.000 χλμ απο τοτε.Ποσα χλμ εχεις κανει απο τοτε που την αλλαξες και τι λαδια βαζεις?

Link to comment
Share on other sites

Chris Polo, από τότε που άλλαξα την καδένα έχω κάνει περίπου 15000 χλμ. Δυστυχώς δεν ξέρω τι λάδια έχει το αμάξι γιατί λείπω εκτός και δεν έχω μαζί μου τα χαρτιά από το τελευταίο service.

Link to comment
Share on other sites

Chris Polo, από τότε που άλλαξα την καδένα έχω κάνει περίπου 15000 χλμ. Δυστυχώς δεν ξέρω τι λάδια έχει το αμάξι γιατί λείπω εκτός και δεν έχω μαζί μου τα χαρτιά από το τελευταίο service.

Ωραια,οποτε πας και στην αλλαζουν ξανα δωρεαν,οπως σου ειπα πιο πανω εχεις εγγυηση.Εμενα αρχισε να μου το κανει περιπου στις 25000-28000 χλμ και την αλλαξα στις 48000.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους.

Είμαι κάτοχος ενός Polo 1.2 tsi , μοντέλο Οκτ. 2010.

Πριν από ακριβώς ένα χρόνο άλλαξα καδένα γιατί το αμάξι εμφάνιζε το γνωστό πρόβλημα κατά την εκκίνηση. Δυστυχώς μετά από ένα χρόνο ακριβώς το αμάξι κάνει τον ίδιο θόρυβο. Υπάρχει κάποιος που να άλλαξε καδένα και να αντιμετώπισε πάλι το ίδιο πρόβλημα;

Ρε φιλε γραναζι μεταβλητου χρονισμου σου αλλαξαν ή οχι?αν οχι απο οσα εχουν ειπωθει αυτη ειναι η αιτια του προβληματος

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε γραναζι μεταβλητου χρονισμου σου αλλαξαν ή οχι?αν οχι απο οσα εχουν ειπωθει αυτη ειναι η αιτια του προβληματος

 

Στο χαρτί που βρήκα από το συνεργείο γράφει "Αλυσίδα χρονισμού Ε+Τ". Δεν μπορώ να καταλάβω αν αλλάχτηκε και το γρανάζι του μεταβλητού.

Θυμάμαι όμως ότι ο μηχανικός τότε κάτι είχε αναφέρει για γρανάζι μεταβλητού. Θα πρέπει να τους ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

 

Εγώ την είχα αλλάξει στα 45.000 χλμ. Τώρα είμαστε στα 63.000. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι μερικές φορές όταν το βάζω μπρος, κάνει για ένα δευτερόλεπτο ένα μικρό κροτάλισμα, αλλά δε ξέρω αν είναι από την καδένα ή όχι. Και αυτό γιατί και παλαιότερα, στα πρώτα χλμ δεν έκανε έντονα τον ήχο, αλλά μετά τα 30k και φτάνοντας τα 45k ο ήχος γινόταν όλο και πιο έντονος και με μεγαλύτερη διάρκεια. Η εγγύηση μου λήγει σε 2 μήνες και η εγγύηση του ανταλλακτικού (δηλαδή η 2ετής απ όταν αλλάχθηκε) λήγει το καλοκαίρι και δε ξέρω τι να κάνω. Δε ξέρω δηλαδή αν είναι φυσιολογικό ή αν πρέπει να πιέσω για νέα αλλαγή εντός εγγύησης.


 

Προς τον φίλο που του το ξανακάνει μετά από 15.000 χλμ:

 

Σου κάνει τον ήχο πολύ έντονα και για μεγάλη χρονική διάρκεια, όπως πριν την αλλάξεις; Στον κάνει συχνά;

 

 

 

(Υ.Γ Τα λάδια μου έως τώρα σε όλες τις αλλαγές ήταν 5w-40 castrol edge.)

Link to comment
Share on other sites

Το πιο απλο που μπορειτε να κανετε ειναι να γυριζεται το κλειδι στη 2η θεση οπου αναβουν τα λαμπακια στο καντραν,περιμενετε 3 με 5 δευτερολεπτα και βαζετε μπροστα.Problem solved.Aυτο πιο πολυ για οταν το αυτοκινητο εχει μενει καμποσο καιρο ακινητο αλλα και για την εκκινηση το πρωι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

 

Εγώ την είχα αλλάξει στα 45.000 χλμ. Τώρα είμαστε στα 63.000. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι μερικές φορές όταν το βάζω μπρος, κάνει για ένα δευτερόλεπτο ένα μικρό κροτάλισμα, αλλά δε ξέρω αν είναι από την καδένα ή όχι. Και αυτό γιατί και παλαιότερα, στα πρώτα χλμ δεν έκανε έντονα τον ήχο, αλλά μετά τα 30k και φτάνοντας τα 45k ο ήχος γινόταν όλο και πιο έντονος και με μεγαλύτερη διάρκεια. Η εγγύηση μου λήγει σε 2 μήνες και η εγγύηση του ανταλλακτικού (δηλαδή η 2ετής απ όταν αλλάχθηκε) λήγει το καλοκαίρι και δε ξέρω τι να κάνω. Δε ξέρω δηλαδή αν είναι φυσιολογικό ή αν πρέπει να πιέσω για νέα αλλαγή εντός εγγύησης.

 

Προς τον φίλο που του το ξανακάνει μετά από 15.000 χλμ:

 

Σου κάνει τον ήχο πολύ έντονα και για μεγάλη χρονική διάρκεια, όπως πριν την αλλάξεις; Στον κάνει συχνά;

 

 

 

(Υ.Γ Τα λάδια μου έως τώρα σε όλες τις αλλαγές ήταν 5w-40 castrol edge.)

 

Να ρωτήσω γιατί 5w-40 κι όχι 5w-30; Εκτός κι αν

 

α. Το κάνεις για οικονομία αφού τα 5w-40 είναι πολύ φθηνότερα από τα 5w-30.

β. Το κάνεις για να μη σου καίει καθόλου λάδι ή να περιορίσεις το κάψιμο λαδιού αφού το 5w-40 είναι λίγο πιο χοντρό.

 

Στο τελευταίο service που έκανα στις 30 Δεκ 2103 μου είπαν να μου βάλουν 5w-40 για να μου σταματήσουν το κάψιμο που έχω και το οποίο είναι περίπου 500ml κάθε 6.500 με 7.500 χλμ. Όμως σε ερώτηση μου για το αν κάτι τέτοιο θα έκανε το φαινόμενο του θορύβου να εμφανίζεται συχνότερα γιατί ακριβώς είναι λίγο πιο παχύρευστα, η απάντηση ήταν πιθανώς ναι μιας και τα 5w-40 χρειάζονται κάποιο χρόνος (σε msec) περισσότερο για να ανέβουν.

 

Το πιο απλο που μπορειτε να κανετε ειναι να γυριζεται το κλειδι στη 2η θεση οπου αναβουν τα λαμπακια στο καντραν,περιμενετε 3 με 5 δευτερολεπτα και βαζετε μπροστα.Problem solved.Aυτο πιο πολυ για οταν το αυτοκινητο εχει μενει καμποσο καιρο ακινητο αλλα και για την εκκινηση το πρωι.

 

Το κάνω σε όλα μου τα αυτοκίνητα από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου, δυστυχώς όμως καμιά φορά μου κάνει αυτόν τον θόρυβο.

 

Πάντως επαναλαμβάνω πως αυτόν τον θόρυβο το δικό μου αυτοκίνητο τον κάνει όταν η στάθμη του λαδιού βρίσκεται στη μέση του δείκτη πολύ συχνά. Όταν το λάδι το κρατάω στο πάνω μέγιστο όριο τότε ο θόρυβος αυτός ακούγεται πάρα πολύ σπάνια. Μάλλον είναι θέμα πίεσης λαδιού κατά την εκκίνηση ή αυτοί οι κινητήρες είναι πολύ ψιλοστόμαχοι και υπέρ ευαίσθητοι σε ότι αφορά τις παραμέτρους λειτουργίας τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το πιο απλο που μπορειτε να κανετε ειναι να γυριζεται το κλειδι στη 2η θεση οπου αναβουν τα λαμπακια στο καντραν,περιμενετε 3 με 5 δευτερολεπτα και βαζετε μπροστα.Problem solved.Aυτο πιο πολυ για οταν το αυτοκινητο εχει μενει καμποσο καιρο ακινητο αλλα και για την εκκινηση το πρωι.

Kαμμια σχεση.Δε παιζει ρολο αυτο που λες.Γενικα να προτιματε το αυθεντικο φιλτρο λαδιου σε σχεση με αλλα γιατι ειναι διαφορετικο.Παντως το προβλημα ειναι η καδενα και ο τεντωτηρας της,ειναι γνωστο το προβλημα πλεον,μη ριχνετε το προβλημα σε αλλα μερη του αυτοκινητου.Το θεμα ειναι οτι η καδενα με ολα τα αλλα παρελκομενα που αλλαζονται εχουν τον ιδιο κωδικο και η VW δε φροντισε να λυσει το προβλημα παρα μονο να το κουκουλωσει,ας μας διαφωτισει σε σχεση με του κωδικους των ανταλλακτικων καποιος που ασχολειται με το etka.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Kαμμια σχεση.Δε παιζει ρολο αυτο που λες.Γενικα να προτιματε το αυθεντικο φιλτρο λαδιου σε σχεση με αλλα γιατι ειναι διαφορετικο.Παντως το προβλημα ειναι η καδενα και ο τεντωτηρας της,ειναι γνωστο το προβλημα πλεον,μη ριχνετε το προβλημα σε αλλα μερη του αυτοκινητου.Το θεμα ειναι οτι η καδενα με ολα τα αλλα παρελκομενα που αλλαζονται εχουν τον ιδιο κωδικο και η VW δε φροντισε να λυσει το προβλημα παρα μονο να το κουκουλωσει,ας μας διαφωτισει σε σχεση με του κωδικους των ανταλλακτικων καποιος που ασχολειται με το etka.

 

Όντως καμία σχέση αυτό με την αναμονή. Δε λειτουργεί η αντλία λαδιού ή κάτι παρόμοιο ώστε να ωφελήσει σε κάτι.

Όσον αφορά την αλλαγή κωδικών, ο τεντωτήρας έχει αλλάξει εντελώς σχεδίαση και αυτός είναι που προκαλεί το πρόβλημα κατά βάση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε man25,

 

καδένα άλλαξα πέρυσι τα χριστούγεννα. Μετά από περίπου 4 μήνες μου έκανε ένα περίεργο ήχο (όχι έντονο όμως) που μου θύμισε τα παλιά αλλά είπα να μην δώσω σημασία.

 

Από το Σεπτέμβρη του 2013 μέχρι τον Οκτώβρη 2013 ξανάκουσα αυτό τον ήχο μερικές φορές αλλά και πάλι δεν ήταν το έντονο κροτάλισμα που έκανε πριν αλλάξω την καδένα.

 

Μέσα στις γιορτές δυστυχώς έκανε τρεις μέρες συνέχεια αυτό τον ήχο που ανέφερα πριν, και τις επόμενες δυο μέρες έκανε πάλι το γνωστό κροτάλισμα (περίπου 4 sec). Είναι αλήθεια πάντως ότι αυτές τις μέρες το χρησιμοποιούσα ελάχιστα το αμάξι, δλδ μερικές φορές απλά το έβαζα μπροστά.

 

Από τότε δεν έχει ξανακουστεί τίποτα, ούτε όταν το πήγα στο συνεργείο. Πάλι καλά είχα τον ήχο σε video από το κινητό  και όταν τους το έδειξα συμφώνησαν ότι είναι το ίδιο πρόβλημα.

 

Πάντως είμαι προβληματισμένος και δεν ξέρω αν θα ξαναμπώ στη διαδικασία για την αλλαγή της καδένας. Ένας γνωστός που έχει συνεργείο μου πρότεινε να αλλάξω λάδια με άλλη μάρκα. Το αυτοκίνητο τώρα έχει DIVINOL 5w30.

 

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους.

 

Εγώ την είχα αλλάξει στα 45.000 χλμ. Τώρα είμαστε στα 63.000. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι μερικές φορές όταν το βάζω μπρος, κάνει για ένα δευτερόλεπτο ένα μικρό κροτάλισμα, αλλά δε ξέρω αν είναι από την καδένα ή όχι. Και αυτό γιατί και παλαιότερα, στα πρώτα χλμ δεν έκανε έντονα τον ήχο, αλλά μετά τα 30k και φτάνοντας τα 45k ο ήχος γινόταν όλο και πιο έντονος και με μεγαλύτερη διάρκεια. Η εγγύηση μου λήγει σε 2 μήνες και η εγγύηση του ανταλλακτικού (δηλαδή η 2ετής απ όταν αλλάχθηκε) λήγει το καλοκαίρι και δε ξέρω τι να κάνω. Δε ξέρω δηλαδή αν είναι φυσιολογικό ή αν πρέπει να πιέσω για νέα αλλαγή εντός εγγύησης.


 

Προς τον φίλο που του το ξανακάνει μετά από 15.000 χλμ:

 

Σου κάνει τον ήχο πολύ έντονα και για μεγάλη χρονική διάρκεια, όπως πριν την αλλάξεις; Στον κάνει συχνά;

 

 

 

(Υ.Γ Τα λάδια μου έως τώρα σε όλες τις αλλαγές ήταν 5w-40 castrol edge.)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση vrider81.

 

Στράτο, μου βάλανε 5w40 στην πρώτη αλλαγή και μιας και στην επόμενη αλλαγή δεν έκαψε λάδι, το προτίμησα ξανά. Λέτε να το γυρίσω τώρα σε 5w-30; Πάντως με τα 5-40 ευχαριστημένος είμαι, δεν έχω κάποιο θέμα.

 

marios-tsi, γυρνώντας το κλειδί όπως λες δεν ίσχυει αυτό που εννοείς, μόνο η αντλία βενζίνης ενεργοποιείται, το λάδι σαφώς και δεν ανεβαίνει αν δεν λειτουργήσει ο κινητήρας.

 

Τέλος, μιας και αναφέρθηκε ότι υπήρξε νέος τεντωτήρας καδένας, ξέρουμε πότε αυτός βγήκε για πρώτη φορά; Για παράδειγμα, εγώ την άλλαξα Ιούλιο του 2012. Θα ήταν η νέας σχεδίασης ή θα ήταν η παλιά;

Edited by man25
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο χαρτί που βρήκα από το συνεργείο γράφει "Αλυσίδα χρονισμού Ε+Τ". Δεν μπορώ να καταλάβω αν αλλάχτηκε και το γρανάζι του μεταβλητού.

Θυμάμαι όμως ότι ο μηχανικός τότε κάτι είχε αναφέρει για γρανάζι μεταβλητού. Θα πρέπει να τους ρωτήσω.

 

O 1.2TSI που έχει το Polo σου δεν έχει μεταβλητο χρονισμό (άρα ούτε γρανάζι μεταβλητού), έχει μόνο ένα εκκεντροφόρο και είναι 8V! Μόνο οι νέοι 1.2TSI των Golf7 έχουν 2 εκκεντροφόρους με μεταβλητό χρονισμό εισαγωγής και είναι 16V.

Edited by PiNiOn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.