Jump to content
ForiS3

Golf - Επιλογή Ελαστικου 205/55/16 [Όλες Οι Μαρκες]

Recommended Posts

παντως εγω ΠΑΝΤΑ φοραγα michelin και ΠΑΝΤΑ ημουν πολυ ευχαριστημενος....Κι οσο για αυτα που λενε μαλακα+ σκανε ευκολα+ φθειρονται γρηγορα φοραγα Michelin και σε αυτοκινητα που δεν τα λυπομουν ουτε σε λακουβες ουτε σε χωματοδρομους (σχεδον μια φορα την εβδομαδα 10-15 km χωμα με βραχο και οχι με προσοχη...) Αυτα δε που μου εχουν αφησει την ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ εντυπωση ειναι τα Bridgestone...Δυο φορες εκανα ταξιδι με bridgestone και τις δυο εψαχνα να δω που παει η μουρη και που ο κωλος του αυτοκινητου....

Μακρια απο pirelli p7.....τα εχω απο μαμα και γλυστραει συνεχεια το πισω μερος του αυτοκινητου...τι θα λεγατε για goodyear f1;
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάποιες πάρα πολύ καλές γνώμες για τα Falken FK 452, τα οποία είναι και παραδόξως αρκετά φθηνά. Αν έχει κάποιος κάποια προσωπική εμπειρία σε Golf με αυτό το ελαστικό ας μας την παραθέσει

Link to comment
Share on other sites

Θέλω βοήθεια, επειδή πρόκειται να αλλάξω λάστιχα σε λίγες μέρες δεν ξέρω τι να επιλέξω... Θέλω λάστιχα με σκληρά πλαινά και καλό κράτημα σε στεγνό και βρεγμένο! Σας ζητώ να μου προτείνετε ορισμένα ελαστικά μιας που από τα Michelin Energy και Continental SC2 δεν έχω μείνει ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Ειδικά με τα Continental SC2 τα περίμενα περισσότερο ανθεκτικά αλλά με απογοήτευσαν λογω του οτι τις προάλες έπεσα με χαμιλή ταχύτητα σε λακουβίτσα και μου έκανε καρούμπαλο στο πλάι.... σε τόσες και τόσες λακούβες έχω πέσει τώρα βρήκε... Διάσταση 205/55 16 ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Θέλω βοήθεια, επειδή πρόκειται να αλλάξω λάστιχα σε λίγες μέρες δεν ξέρω τι να επιλέξω... Θέλω λάστιχα με σκληρά πλαινά και καλό κράτημα σε στεγνό και βρεγμένο! Σας ζητώ να μου προτείνετε ορισμένα ελαστικά μιας που από τα Michelin Energy και Continental SC2 δεν έχω μείνει ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Ειδικά με τα Continental SC2 τα περίμενα περισσότερο ανθεκτικά αλλά με απογοήτευσαν λογω του οτι τις προάλες έπεσα με χαμιλή ταχύτητα σε λακουβίτσα και μου έκανε καρούμπαλο στο πλάι.... σε τόσες και τόσες λακούβες έχω πέσει τώρα βρήκε... Διάσταση 205/55 16 ευχαριστώ..

Έχω περάσει ακριβώς από τα ίδια λάστιχα με εσένα. Το αμάξι (tsi 140) ήρθε με Energy και τα άλλαξα μετά από λίγο σε SC2. Από τα Energy δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος στον τομέα της πρόσφυσης όπου τα βρήκα επιεικώς επικίνδυνα. Από τα SC2 αντίθετα έμεινα υπερευχαριστημένος στο θέμα πρόσφυσης σε στεγνό και βρεγμένο αλλά είναι πάρα πολύ θορυβώδη (σε 3ωρο ταξίδι ζαλιστήκαμε όλοι οι επιβαίνοντες απ το θόρυβο κάποια στιγμή..) και στις λακούβες δεν είναι καθόλου ενδοτικά μεταφέροντάς σου όλο το κοπάνημα. Ακριβώς γι αυτό το λόγο είναι και επίφοβα να βγάλουν καρούμπαλο αφού κάποια στιγμή μπορεί να σπάσει ο ανελαστικός σκελετός τους. Τέλος και η διάρκεια ζωής τους είναι πολύ μικρή, 13.000χλμ και έχουν αρχίσει να φεύγουν κομματάκια απ το πέλμα..

Προσανατολίζομαι σε αυτά που έγραψα στο προηγούμενο ποστ, Falken FK 452 για τα οποία διαβάζω άριστες κριτικές και είναι αρκετά οικονομικά. Πέραν αυτών, άριστες κριτικές παίρνουν τα Vredestein Sportrac3 που όμως είναι ακόμα πιο σκληρά απ τα SC2. Μάλλον το ελαστικό που ψάχνεις είναι το Michelin Exalto 2 που συνδυάζει κράτημα κοντά στα επίπεδα των SC2 με καλύτερη άνεση και πιο ανθεκτικό σε κακοτράχαλους δρόμους αφού είναι λίγο πιο ενδοτικό.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη τουλάχιστον :-)

Edited by Nismo
Link to comment
Share on other sites

Μακρια απο pirelli p7.....τα εχω απο μαμα και γλυστραει συνεχεια το πισω μερος του αυτοκινητου...τι θα λεγατε για goodyear f1;

+1

Το P7 είναι τραγικό λάστιχο. Στα 3 χρόνια μου έκανε καρούμπαλο. Πολύ θορυβώδες και συνέχεια σπινιάρει.

Link to comment
Share on other sites

για τα bridgestone turanza er 300 τι λετε?τα φοραω στο γκολφ κ ειμαι υπερευχαριστημενος αριστο κρατημα κ σε στεγνο κ σε βρεγμενο δεν μεταφερουν πολλους κραδασμους αλλα κανουν θορυβο

Link to comment
Share on other sites

για τα bridgestone turanza er 300 τι λετε?τα φοραω στο γκολφ κ ειμαι υπερευχαριστημενος αριστο κρατημα κ σε στεγνο κ σε βρεγμενο δεν μεταφερουν πολλους κραδασμους αλλα κανουν θορυβο

Michelin Energy Saver .-

Τα φόρεσα πριν λίγες μέρες και από τα πρώτα χιλιόμετρα σε βρεγμένο και στεγνό κατάλαβα διαφορά σε θόρυβο , κράτημα και κραδασμούς . Πριν φορούσα τα turanza και τα οποία είχαν απίστευτο θόρυβο σε σχέση με τα saver(νόμιζες ότι περνούσες πάνω από πλακόστρωτο), κράτημα όχι και τόσο καλό σε σχέση με το άριστο των saver , μετέφεραν αρκετούς κραδασμούς λογω σκληρότερης γόμας απ' ότι τα saver(είναι πολύ αισθητή η διάφορα της γόμας απο τα πρώτα χιλιόμετρα). Βάλτα και θα με θυμηθείς !

Link to comment
Share on other sites

Και ομως τα michelin συμφωνα με ενα περιοδικο που διαβασα σημερα.. ειναι απο τα "τελεταια" τον οικολογικον... 1α βγηκαν κατι Pirelli cinturato p7.

Link to comment
Share on other sites

Και ομως τα michelin συμφωνα με ενα περιοδικο που διαβασα σημερα.. ειναι απο τα "τελεταια" τον οικολογικον... 1α βγηκαν κατι Pirelli cinturato p7.

Εγω εχω διαβασει αλλο συγκριτικο οπου τα saver συναγωνιζονται σε επιδοσεις και αντοχη πιο ακριβες προτασεις οπως p zero, pilot κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για τα AVON εχει κανεις καμια αποψη??

Τα βαζει ενας στη γειτονια μου, εχω 205/55/16 ,αλλαζω λαστιχα καθε 2-3 χρονια κ κανω γυρω στις 25000 χιλλιομετρα.

Edited by lancias
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για τα AVON εχει κανεις καμια αποψη??

Τα βαζει ενας στη γειτονια μου, εχω 205/55/16 ,αλλαζω λαστιχα καθε 2-3 χρονια κ κανω γυρω στις 25000 χιλλιομετρα.

Ειχαν φορεθεί 2 φορές avon zv3 σε ενα megane 1,4 16v που εχουμε (195/50r15 διάσταση) και μπορώ να πω οτι ηταν αρκετά καλά και (για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο τουλάχιστον) ήταν οσο έπρεπε μαλακά χωρίς να τρώγονται αμέσως ομως. Οσο ειχαν πέλμα πάντως και εφόσον ήταν ζεστά το megane κράταγε απείρως καλύτερα απο κατι αχρηστα bridgestone που εβαλε τωρα ο πατέρας μου πάνω και γλυστράνε και στο στεγνό και στο βρεγμένο και κρυα και ζεστά... αστα να πανε!

Τα πρωτα αλλάχτηκαν ~ στα 38000 χλμ, τα δεύτερα στα 40000 αν και γλυστράγανε αρκετά στο τέλος (χοντρικά στα 2 χρονια και κάτι ήταν οι αλλαγές, κυρίως είχαν γίνει ταξίδια τα χλμ παρά πόλη, δλδ αντε να ήταν τα 6-7000 πόλη)

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

380 ευρω για Continental Sportcontact 2 ειναι καλα??

μου τα προτειναν σημερα.....

Επισης θα αλλαζατε την κλασσικη ζαντα (5 μπρατσα) απο το golf 5 -με μια επιβαρυνση- με αλλη 16 αρα???(η ειναι βλακεια)

Link to comment
Share on other sites

380 ευρω για Continental Sportcontact 2 ειναι καλα??

μου τα προτειναν σημερα.....

Επισης θα αλλαζατε την κλασσικη ζαντα (5 μπρατσα) απο το golf 5 -με μια επιβαρυνση- με αλλη 16 αρα???(η ειναι βλακεια)

Για τα conti δεν ξέρω, δεν εχει τύχει να οδηγήσω αμάξι που να τα φοράει.

Ζάντα πάντως εγώ αμα την άλλαζα θα εβαζα τη 17αρα απο gt ή gti, ξανά 16αρα δεν νομίζω οτι έχει κάποιο νόημα...

Link to comment
Share on other sites

Για τα conti δεν ξέρω, δεν εχει τύχει να οδηγήσω αμάξι που να τα φοράει.

Ζάντα πάντως εγώ αμα την άλλαζα θα εβαζα τη 17αρα απο gt ή gti, ξανά 16αρα δεν νομίζω οτι έχει κάποιο νόημα...

Απλα για αλλαγη ελεγα...3/5 golf 5 φορανε αυτη τη ζαντα...ελεγα κατι που να γεμισε περισσοτερο τους τροχους....να δω βεβαια ποσο μπορει να μου τις παρει πισω...ετσι...

μετα αν βαλω 17 ξεφευγουμε πολυ κ σε τιμη για λαστιχα....κ δεν ειμαστε για πολλα

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το Φλεβαρη 205/55R16 SportContact2 με 370e (Λαρισα) και ημερομηνια παραγωγης (DOT) 4809. Αριστο θα ελεγα, "σταματησε" να δουλευει το ESP. Μη με ρωτησεις τι ειχα πριν... ουτε μπορω να συγκρινω με αλλα λαστιχα, ομως πιστευω οτι αυτα ταιριαζουν παρα πολυ στα golfaκια. Τωρα για τα 13000 χλμ που λεει ο φιλος ουτε κατα διανοια, μαλλον εκανε λαθος, 13000χλμ ειναι 1 χρονος. Τελος παντων, εγω τα οδηγω 10000χλμ και μοιαζουν καινουρια. Παντως μεγαλο ( το μεγαλυτερο ισως ) ρολο παιζει η οδηγηση, να ξερεις. Ελπιζω να βοηθησα φιλε μου :drinks:.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το Φλεβαρη 205/55R16 SportContact2 με 370e (Λαρισα) και ημερομηνια παραγωγης (DOT) 4809. Αριστο θα ελεγα, "σταματησε" να δουλευει το ESP. Μη με ρωτησεις τι ειχα πριν... ουτε μπορω να συγκρινω με αλλα λαστιχα, ομως πιστευω οτι αυτα ταιριαζουν παρα πολυ στα golfaκια. Τωρα για τα 13000 χλμ που λεει ο φιλος ουτε κατα διανοια, μαλλον εκανε λαθος, 13000χλμ ειναι 1 χρονος. Τελος παντων, εγω τα οδηγω 10000χλμ και μοιαζουν καινουρια. Παντως μεγαλο ( το μεγαλυτερο ισως ) ρολο παιζει η οδηγηση, να ξερεις. Ελπιζω να βοηθησα φιλε μου :drinks:.

Ευχαριστω πολυ φιλε μου,μαλλον θα τα προτιμησω αλλα πες μου,την ημερομην παραγωγης πως μπορω να την τσεκαρω?

Link to comment
Share on other sites

Ρωτα να σου δειξει το DOT. Τα πρωτα 2 ειναι η εβδομαδα παραγωγης και τα 2 τελευταια η χρονια. πχ 4809, 48η εβδομαδα (52 συνολο αρα Νοεμβριος) και ετος 09. Θα σου προτεινα να πας καπου που εχει "δουλεια" γιατι το συγκεριμενο ελαστικο πουλαει πολυ και δεν μενει stock να ξεραινεται (θελουν σωστες συνθηκες αποθηκευσης) και κοιτα αν ειναι παλιο, να μην σε τουμπαρει με κανενα 20αρι λιγοτερα γιατι δεν αξιζει, καλυτερα φρεσκο. Το ποσο φρεσκο ειναι λιγο περιεργη ιστορια αλλοι λενε οχι κατω απο τριμηνο αλλα εσυ θα κοιταξεις να τα στρωσεις ετσι και αλλιως για να μην καει το πελμα, περισσοτερα στο λαστιχα σου.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτα να σου δειξει το DOT. Τα πρωτα 2 ειναι η εβδομαδα παραγωγης και τα 2 τελευταια η χρονια. πχ 4809, 48η εβδομαδα (52 συνολο αρα Νοεμβριος) και ετος 09. Θα σου προτεινα να πας καπου που εχει "δουλεια" γιατι το συγκεριμενο ελαστικο πουλαει πολυ και δεν μενει stock να ξεραινεται (θελουν σωστες συνθηκες αποθηκευσης) και κοιτα αν ειναι παλιο, να μην σε τουμπαρει με κανενα 20αρι λιγοτερα γιατι δεν αξιζει, καλυτερα φρεσκο. Το ποσο φρεσκο ειναι λιγο περιεργη ιστορια αλλοι λενε οχι κατω απο τριμηνο αλλα εσυ θα κοιταξεις να τα στρωσεις ετσι και αλλιως για να μην καει το πελμα, περισσοτερα στο λαστιχα σου.

Φιλε μου ευχαριστω..με καλυψες 100%..... sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Κατι που παρατηρησα σημερα..

Πολλοι λετε οτι ο δεικτης V στα λαστιχα ηδικα στα 122 ή στα 160 αλογα ειναι υπερβολη.

Ναι οκ συμφωνω και εγω γιατι δεν ζεσταινονται ΠΟΤΕ και δεν προκειτε να παω ποτε με 240++ !!

Γιατι ομως ειναι μανισια ετσι?Το 122αρι δηλαδη που εχω εγω με δεικτη V ειχε ερθει οπως και τα αλλα λογικα...

Link to comment
Share on other sites

Κατι που παρατηρησα σημερα..

Πολλοι λετε οτι ο δεικτης V στα λαστιχα ηδικα στα 122 ή στα 160 αλογα ειναι υπερβολη.

Ναι οκ συμφωνω και εγω γιατι δεν ζεσταινονται ΠΟΤΕ και δεν προκειτε να παω ποτε με 240++ !!

Γιατι ομως ειναι μανισια ετσι?Το 122αρι δηλαδη που εχω εγω με δεικτη V ειχε ερθει οπως και τα αλλα λογικα...

Εμένα που έχει δείκτη Υ τι να πω... ;)

http://www.fulda.com/fulda_gr_el/test_and_tips/tyre_technology/tyres_speed_indexes/index.jsp

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Καλα οτι να ναι βαζουν.. σοβαρα Y?! Ειναι αστειο!!! :huh:

Και άμα μπεις παραδείγματος χάρη στο site της Pirelli προτείνει για 225/40ZR18 (92Y).

http://www.gr.pirelli.com/web/car-suv-van/default.page

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου στη συζήτηση

Τα Golf που φοράνε 18άρια (ή και 19άρια ακόμη)με δείκτη Υ τα ζεσταίνουν τα λάστιχα ? :p

Αν ναι, πως τα καταφέρνουν ? :huh:

Αν όχι, γιατί τα βάζουν ? ;)

Εμπρός, λάβετε θέσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.