Jump to content
geologist

Αλλαγή Κινητήρα (Polo Gti)

Recommended Posts

οχι δεν θα τα μηδενισουν, βασικα αν το σκεφτεις δεν αλλαζουν ολο τον κινητηρα αλλα μονο τον κορμο χωρις τα περιφερειακα που σημαινει οτι το μονο που μενει πισω οσον αφορα τα σερβις ειναι λαδια και φιλτρο λαδιου αντε και μπουζι ολα τα αλλα πανε στην ωρα τους

Link to comment
Share on other sites

Παιδες 250μλ στα 2000 καλα ειναι. μονος μου το μετρησα οχι αντιπροσωπεια. στις 3000χλμ μου χαν πει να κανω ελεγχο εκει τελευταιο. Νομιζω πως ειναι στα πλαισια του κατασκευαστη η καταναλωση. Επισης να σημειωσω οτι δε το εστρωσα καν με το νεο μοτερ. Αντε για 200-300 χλμ να του φερθηκα λιγο ηπια. μετα του 'ηπια' το αιμα! χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

βασικα ειναι ετοιμο απο σημερα το δικο μου αλλα κανουν κατι δοκιμες μου ειπαν και θα κανουν και την δευτερα αλλα μια δοκιμη πριν το παρω

Link to comment
Share on other sites

Aς ενημερώσει ο καθένας χλμ και κατανάλωση ώστε να είμαστε updated. Μεχρι στιγμής έχουν αλλάξει:

• AlenXxX 12.000χλμ

• TSOLIAS30 (Νέα ελατήρια) 6.000χλμ

• geologist 3.500χλμ

• leftos 2.500χλμ

• hougolf 2.000χλμ -250ml

• δημ.gti 2.000χλμ

• Menegsp 1.000χλμ

• frnty 400χλμ

• msdx (Fabia RS)

• mnsaddict.

• spiros!!!

• korn1100

• dimsaras

• spiros!!!

• xaris13 (αναμονή αλλαγής κινητήρα)

• GEORGETDM (αναμονή αλλαγής κινητήρα)

Edited by GEORGETDM
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!Σημερα παρελαβα το αμαξι υστερα απο αλλαγη κινητηρα.Οι εντυπωσεις απο την αλλαγη κινητηρα οσον αφορα την οπτικη μερια (γιατι ακομα τι θα γινει με την καταναλωση δεν ξερουμε) ειναι οι καλυτερες.Ολα τα μερη οταν ανοιγεις τον καπο μπροστα γυαλιζουν καλυτερα απο τοτε που το πηρα.Απο το τελευταιο πλαστικο κομματι μεχρι την τελευταια βιδα.Δεν ξερω τι τους βαλανε με τι τα γυαλισανε παντως αστραφτουν ολα.Κατα τα αλλα 2 διαπιστωσεις στα πρωτα 50 χλμ με το νεο κινητηρα.Ο ηχος που εκανε το κλιματιστικο οταν εκοβα ταχυτητα τωρα πλεον δεν το κανει και επιση ο ηχος που εκανε με τις αλλαγες στις ταχυτητες που και που τωρα δεν μου το εκανε καθολου οσο και να το προσπαθησα.Υπαρχει περιπτωση να προερχονταν απο τον κινητηρα?Βεβαια κραταμε μικρο καλαθι και βλεπουμε!!Κατα τα αλλα το αφησα λιγο να ζεσταθουν τα λαδια και μετα εκαανα κατι μικρα ανοιγματα με τριτη τεταρτη και πεμπτη για λιγο βεβαια μετα ηρεμα με D .Η καταναλωση βενζινης (η μεση) σε μια αποσταση 15 χλμ με σταθερη ταυχτητα 100χλμ/ωρα ηταν 5.8λιτρα.Οποτε τωρα περιμενουμε τα 1000χλμ να γινει η μετρηση για να σας πω τι εκαψε αν εκαψε.Υπομονη συμφορουμιτες και εχει ο Θεος!!!!

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο και απροβλημάτιστο να σου πω. :goodjob:

Mακαρι!!!!!

Βασικα μονο καλυτερα πραγματα εχω να πω σε σχεση με τον παλιο κινητηρα προς το παρον.Πολλοι μικροθορυβοι εχουν παψει να ακουγονται.Βεβαια ξαναλεω κραταω μικρο καλαθι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παρατήρησα ότι δεν ακούγετε τόσο η σκαστρα δηλαδή βασικά ακούγεται όπως όταν το είχα πάρει στην αρχή .Είχε αυξηθεί αρκετά τους τελευταίους 6-7 μήνες πριν την αλλαγή την αλλαγή του κινητήρα .

Edited by msdx
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν μηδενίζουν τα χιλίομετρα στα κοντέρ διότι υπάρχουν και άλλα μηχανικά μέρη του αυτοκινήτου που καταπονούνται... Τα χιλιόμετρα ξεκινούν να μετρούν απο το μηδέν μόνο στο βιβλιαράκι των σερβις...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να σας ρωτήσω αν έχετε παρατηρήσει το εξής:

Αφήνω το αυτοκίνητο όλο το βράδυ και την επόμενη το πρωι που το βαζω μπροστα (πατάω το φρενο) εχει χασει αρκετη απο την υποπιεση το σεβρο (δηλαδη το πεταλι του φρενου ειναι σχετικα σκληρο).

Αυτο δεν μου το εκανε τις ζεστες ημερες αλλα τωρα που ο καιρος κρυωσε. Δεν ξερω αν τυχον σχετιζεται με την αλλαγη του κινητηρα.

Το εχει παρατηρησει κανεις απο εσας? (Εφοσον παρει μπροστα ολα ειναι κανονικα πλεον).

Πειτε μου σας παρακαλω γιατι αν το κανει μονο σε εμενα να παω να το κοιταξουνε....φρενα ειναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Το αμαξι μπηκε μεσα και μενα πρωι πρωι για αλλαφη μοτερ.... περασα κατα της 12 απο το συνεργειο αφου του ειχαν βγαλει τα ματια... με την καλη ενοια παντα για να δω που εχει αφησει τα σημαδια του το λαδι... τα μπουζι ηταν σε αθλεια κατασταση... αλλα προς εκπληξη μου τουρπηνα σωληνωσεις πεταλουδα και λιγο απο το intercooler ηταν σε πολυ καλη κατασταση και το μοτερ ειχε γραψει και 16000 χλμ. Τωρα που μηλαμε εχει κουμπωσει και το μοτερ πλεξουδα πανω και μενουν τα περιφεριακα.... Μαλλον εχουν λυσει αρκετα πο δαυτα γιατι τους ειδα πολυ ρομποτακια πανω στο αμαξι...

Link to comment
Share on other sites

24000 xlm ειχα κανει με το παλιο μοτερ.εμενα τα μπουζι ηταν καλα γιατι τους ρωτησα ειδικα για τα μπουζι (δυστυχως δεν προλαβα να τα δω γιατι τα ειχαν βαλει μεσα στη νεα μηχανη) και μου ειπαν οτι ηταν σε καλη κατασταση.τα περιφερειακα τα εισα ολα και εγω και ηταν οντως σε πολυ καλη κατασταση

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τα δικα μου παρα ηταν σε κακη κατασταση και μου ειπαν οτι θα εβαζαν καινουρια οπως και να εχει. Και τωρα τελευταια και ειδικα το πρωι που ηταν κρυο μεχρι να ζεσταθει καλα το μοτερ μου εκανε και κατι ψιλοτρεμουλακια που πιστευω οτι ηταν απο μπουζι...

Link to comment
Share on other sites

οταν κανει πολυ κρυο ψιλοτρεμουλα μικρα μου κανει απο την πρωτη μερα που το πηρα.σπανια ομως!!θα το παρατηρησω και θα σου πω.το μονο σιγουρο ειναι οτι κατι ηχοι μεταλικοι που ψιλοακουγοντουσαν τωρα δεν ακουγονται σχεδον καθολου και μου φαινεται καλυτερος ο ηχος της μηχανης τωρα....αντε να δουμε μεχρι τα 1000χλμ.εχω κανει μεχρι στιγμης 160χλμ και λογικα αυριο θα κανω καμια 200 οποτε 350 πες χονδρικα μεχρι αυριο.πιστευω μεχρι τελος του μηνα να τα εχω κανει τα 1000χλμ να γραψω και εδω να σας πω

Link to comment
Share on other sites

μετά από 450 περίπου χιλιόμετρα, και μετά από τον έλεγχο που έχω κάνει δεν έχει καψεί καθόλου λάδι. επίσης με την αλλαγή του δίσκου, το αυτοκίνητο στην εκκίνηση είναι πιο απότομο. Επίσης το πρωί όταν ξεκινήσω και έχει κρύο, με δυσκολεύει λίγο να ξεκινήσει και παρατηρώ και εγώ λίγο τρέμουλο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτο το τρεμουλο δεν το εκανε μονο σε μενα απο οτι βλεπω. Θελω να σημειωσω οτι και εμενα μου το εκανε αυτο σχεδον απο την πρωτη μερα... αλλα οχι μονο οταν εχει πολυ κρυο. αλλα και το καλοκαιρι, συνηθως οταν ειχε μηνει το αμαξι ακηνιτο παραπανω απο μια ημερα....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.