Jump to content
pit696

Golf 7 σε 2 χρόνια?

Recommended Posts

από το nooz.gr "Ξεκινώντας από τα βασικά, το πάτωμα, θα βασίζεται στη νέα σπονδυλωτή πλατφόρμα MQB του ομίλου, η οποία προορίζεται να χρησιμοποιηθεί σε τουλάχιστον 40 μικρά και μικρομεσαία μοντέλα στο άμεσο μέλλον. Χάρη σε αυτή, το κόστος παραγωγής του αυτοκινήτου υπολογίζεται να πέσει κατά 20%, μειώνοντας ταυτόχρονα το χρόνο παραγωγής κατά 30%". Αναρωτιέμαι τι θα πουν οι κάτοχοι 5αριων που έλεγαν ότι η μείωση κόστους στο 6 είναι ταυτόχρονα και μείωση ποιότητας....

πάντως αν ισχύσουν οι αριθμοί που γράφονται για κατανάλωση και ρύπους θα είναι πραγματική βελτίωση, ενώ θα είναι μεγαλύτερο σε διαστάσεις. εμφανισιακά αν ισχύουν φωτο που βγάζουν έγγυρα site οι αλλαγές είναι ελάχιστες...

Τελικά το ποστ άνοιξε το 2009 κάνοντας λόγο για 2 χρόνια αλλά το 2013 θα το δούμε στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

το ποστ ανοιξε με το που βγηκαν αρθρα και spy fotos η εστω ζωγραφιες καθως το 6 ηταν κατα πολλους (οχι κατοχους 5ριων αλλα απο αρθογραφους αυτοκινησης) λιφτινκ οποτε μετα απο λιγο καιρο που κυκλοφορησε το 6 οργιασαν οι φημες για το 7ρι.

αραγε ποσο τις % ειναι απο ανακυκλωσιμο υλικο ειμαι περιεργος.

οσο για το ποτε κυκλοφορει https://www.facebook.com/VWvortex ,

η ελευση του στην ελλαδα δε ξερω ποσο ενδιαφερει τους κατοχους golf καθως μαλλον κατι τετοιο μαλλον ενδιαφερει τους μελλοντικους κατοχους

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Περιμενω τις αποψεις σας αλλα κατι...δεν...στην μουρη του...Δυστηχως αντι να πηγαινε ποιο κοντα στον βασιλια ολων των golf το 5αρι gt ...πηγε προς την σχεδιαστικη γραμμη του passat κτλ κτλ.... Απο την αλλη θα ειναι οικονομικοτερο...ελαφρυτερο..φτηνοτερο (ισως)...Αντε και καλες αγορες οσοι το σκεφτονται απο φεβρουαριο πιθανων θα ειναι διαθεσιμο...! Οπως και να ειναι ειναι το καινουριο golf και θα συζητηθει ...

Link to comment
Share on other sites

Press kit:

Τα ποσοστά αλλάζουν αρκετά σημαντικά. Περισσότερο από 5,6 εκατοστά (4,25 μ.), πλάτους 1,3 εκατοστών (1,80 μ.) και το χαμηλότερο (2,8 cm έως 1,45 m), το Golf VII είναι ως επί το πλείστον καλύτερα κάθεται στο δρόμο του VI απαιτεί νέα πλατφόρμα, το μεταξόνιο αυξήθηκε κατά 5,9 cm - ειδικά προς τα εμπρός, όπου η προεξοχή μικρότερη πόρτα - ενώ τα κομμάτια εμπρός και πίσω αντίστοιχα διευρύνθηκε 8 και 6 mm.

Επίσκεψη στο προφίλ, το Golf VII υιοθετεί μια κλίση παρμπρίζ πολύ. Άμεση συνέπεια, οι σχεδιαστές έπρεπε να αποσύρει τους καθρέφτες άγκυρα στις πόρτες, έτσι ώστε ο οδηγός να μπορεί να δει κάτι μεταξύ τους και με τα ποσά του παρμπρίζ. Εκτός από το κέρδος όσον αφορά το στυλ, η υποστολή της σημαίας έχει μειώσει την μετωπική επιφάνεια του 0,03 m2. Προσθέστε ένα Cx ρεκόρ του 0,27 (για την έκδοση BlueMotion) και μπορείτε να πάρετε μειωμένη αεροδυναμική αντίσταση κατά 10% σε σύγκριση με το Golf VI.

Αλλά είναι κυρίως η ανακούφιση που λαμβάνονται μεγάλο 100 κιλά χάλυβα ενισχύθηκε εξαιρετικά υψηλής αντοχής θερμής μορφοποίησης που επιτρέπει το Golf VII να σπάσει τα αρχεία νηφαλιότητα: 3,2 L100 km, 85 g / km για το TDI BlueMotion. Τα οφέλη που απολαμβάνουν και άλλες εκδόσεις με κατανάλωση μόλις 3,8 l/100 km (99 g / km) για το TDI 1.6 105 entry-level (όπως νηφάλιος όπως το Golf BlueMotion VI), και 4,8 l/100 km (112 g / km) για το 140 hp 1.4 TSI απενεργοποίηση κυλίνδρων.

Livability αυξήθηκε ελαφρώς, 1,5 cm σε μήκος στα γόνατα του πίσω επιβάτη, συνολικό πλάτος 3 cm στους ώμους. Ο οδηγός υποβάλλεται σε επεξεργασία με μια ειδική εκτεταμένη πεντάλ και μετατοπιστή έθεσε 2 εκατοστά.

Όσον αφορά το σχεδιασμό, το Golf VII πηγαίνει upmarket με επιβάτη άμεσα εμπνευσμένη από αυτή του Passat CC σε όργανα, ή πόρτα της κεντρικής κονσόλας. Επιπλέον, το Golf VII παραιτείται μηχανικό χειρόφρενο για ένα ηλεκτρικό σύστημα απελευθερώνοντας πρόσθετο χώρο αποθήκευσης.

Τιμές θα ανακοινωθεί στις 6 Σεπτεμβρίου. Η τάση αυτή θα πρέπει να είναι η σταθερότητα, παρά τον εξοπλισμό Hauss

Link to comment
Share on other sites

Από το πλάι και από πίσω κούκλα, από μπροστά αδιάφορο αλλά είμαι σίγουρος ότι στο GTI και στα ποιο μεγάλα κάτι θα κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

περιμενω να δω τις σπορ εκδοσεις ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι ομορφες.

με χαλασε το φινιστρινι στις πορτες σαν το leon,,εχει κ μεγαλες κλισεις καμπυλες μπρος πισω και δε μπορω να καταλαβω αν του πηγαινουν

απο τις φωτο δε μπορω να καταλαβω πολλα θελω να το δω απο κοντα..!,παντως πισω εχει πολυ μεγαλη κλιση κ η αεροτομη ειναι απαραιτητη.πιο σπορ απο το 6 μου φαινεται αλλα οπως ειπα πρεπει να το δουμε απο κοντα

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Απο μπροστά είναι αδιάφορο δυστυχώς και δεν μπορεί να ξεχωρίσει... Πιστεύω το 5άρι το GT sport όπως και το jetta με τις νικελ λεπτομέρειες κρατάνε τα σκήπτρα σε αυτό τον τομέα... Πίσω είναι σαν ένα 6αρι λίγο πιο προσεγμένο και φταιγμένο ώστε να δίνει εικόνα αεροδυναμική. Οι καθρέφτες και η μεγάλη καμπύλη στο παρμπρίζ είναι πολύ λάθος γιατί και χαμηλώνει ο ουρανός που παραπέμπει σε πιο σπορ χαρακτήρα (βλέπε sirocco) και ο καθρέφτης έτσι μάλλον θα είναι και πιο ευάλωτος... Το φινιστρίνι με χαλάει επίσης...

Link to comment
Share on other sites

αν παρω το 7 θα με χωρισει η κοπελα μου, χα χα χαλιααααα δεν μου αρεσει καθολου αντιθετως το εσωτερικο του τα σπαει στην κυριολεξεια φοβερο,μας βλεπω σε κανα 2 χρονια νεα θεματα οπως < εγκατασταση cc σε γολφ 7, πολυλειτουργικο σε γολφ 7,τρωει ρευμα το κινεζακι στο 7αρι χεχεχε κανωτην αρχη εγς!!μπαινει το καντραν του γκολφ 7 σε 5αρι????????χααχχ !!! ελληναρες!!!!!!

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

μας δινει χρονο να μαζεψουμε κανα φραγκο νατα αλλαξουμε να λετε...σε 2 χρονια μια χαρα...μερικοι παμε για το 8 και οχι το 7!!!χιχιχιχ

Link to comment
Share on other sites

μας δινει χρονο να μαζεψουμε κανα φραγκο νατα αλλαξουμε να λετε...σε 2 χρονια μια χαρα...μερικοι παμε για το 8 και οχι το 7!!!χιχιχιχ

+1 χααχα πάμε για το 8 :Ρ

Link to comment
Share on other sites

εγώ που είμαι κάτοχος 6αριου είμαι τρισευτυχισμένος. καλό το νέο πάτωμα και το μεγαλύτερο πορτ παγκάζ, αλλά η εμφάνιση αδιάφορη για αυτοκίνητο εξέλιξης. Γωνίες όπως το 6 με μικρότερα φώτα, ενώ το εσωτερικό ναι μεν κάτι νέο , αλλά το γυαλιστερό για να χτυπάει στο μάτι το κατεβάζει επίπεδο. ελπίζω να έχεις επιλογές για ματ εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα μείνω με το 6αρι αργότερα με το GTI ίσως κάτι κάνουμε όταν αρχίσουν να κυκλοφορούν μεταχειρω στην ελλάδα!! χαχαχα Το GTI με ενθουσίασε αρκετά. το απλό καθόλου θα έλεγα ... η πρώτη εντύπωση που σου δίνει από μπροστά και από τα πλάγια είναι ότι πρόκειται για ένα 6αρι

Link to comment
Share on other sites

Σαν να ακολουθεί σχεδιαστικά το Audi Α3

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ειναι παιδες,ακομα το αμαξι δεν το εχουμε δει πως γραφει στον δρομο,και φυσικα δεν ξερουμε τιποτα για ζαντες,πακετα R-Line,ηλιοροφες και αλλα καλουδια που σιγουρα θα το κανουν ακομα καλυτερο.Φωτογραφιες μπορειτε να δειτε και αλλες εδω http://www.volkswagen.de/de/models/golf_7/gallery.html#/flash=58eec7088423af9c5a4bc517b16e04c7@mediaLists_medialist_mediaItems_medialist_mediaitem_2

Link to comment
Share on other sites

Μ ' αρέσει !!!

Αρχικά θα συμφωνίσω με προηγουμένες γνώμες ότι δείχνει να ακολουθεί σχεδιαστικά το s3 όπως επίσης ότι το φινιστρίνι δεν είναι ότι πιο ωραίο.Το εσωτερικό όμως τα "σπάει" και όταν το δούμε και στον δρόμο νομίζω ότι οι περισότεροι (όπως και εγώ) συμforumήτες θα το ποθήσουν!!!

Γιατί όμως stop ο 160hp, αν κάτι ζήλεψα , εγώ ο έχων 5άρι με 140, από το 6άρι είναι αυτά τα επιπλέον ¨αλόγατα" .

Link to comment
Share on other sites

εγω δυσκολα να παρω παλι golf γιατι μεγαλωνω κ οι αναγκες κ τα γουστα μου μεγαλωνουν :p

προτιμω νεες εμπειριες απο αυτοκινητα κ οχι μια ζωη με το ιδιο εκτος κ αν ενα μελλοντικο golf ειναι τοσο ωραιο

που δε θα μπορω να αντισταθω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντα πιστευω οτι καθε νεο μοντελο ειναι πιο ωραιο απο το προηγουμενο...Ωραιο και το νεο 7αρι.Οι σχεδιαστες παντως της εταιρειας εδειξαν οτι δυσκολα ξεφευγουν απο το προηγουμενο μοντελο σχεδιαστικα.

Ενω λοιπον ολοι εδω ελεγαν οτι το νεο golf 7 θα ειναι κατι το τελειως διαφορετικο και θα ειναι το αμεσως επομενο μετα το 5αρι και οτι 6 δεν υπηρξε ποτε σαν νεο και ηταν facelift του 5 κτλ κτλ βλεπουμε τωρα ενα 7αρι να ακολουθει το 6αρι τοσο μπροστα οσο και στα πλαΙνα(σχεδον ιδια)και μονο τα φωτα πισω το διαφοροποιουν καπως απο το 6αρι.

Αυτο που θελω να πω λοιπον ειναι οτι αν βαλεις ενα 5 αρι και ενα 7 αρι διπλα-διπλα διαφερουν κατα πολυ,αν βαλεις ομως ενα 6 αρι και ενα 7αρι διπλα διπλα ψαχνεις τις διαφορες οπως τις εψαχνες αναμεσα σε ενα 5αρι και σε ενα 6αρι.

Συμπερασμα λοιπον οτι οι αλλαγες απο τους σχεδιαστες της vw ειναι σε καθε νεο μοντελο μικρες.

Edited by SPYROS81
Link to comment
Share on other sites

μπροστα το έκαναν λίγο ποιο λιμο αλλά όλα τα υπόλοιπα μου αρεσουν πολύ .

εάν είχα την οικονομική δύναμη θα άλλαζα το δικό μου με το καινουριο

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.