Jump to content
MIKE_GOLF_V_GTI

Golf Gti Tuning (Tfsi - Tsi) Vol.2

Recommended Posts

O κινητηρας του VI GTI ειναι η εξελιξη του V GTI, και ειναι αναβαθμισμενος κυριως στην τροφοδοσια (αντλια βενζινης , 6-hole injectors) και στα ηλεκτρικα (MED17). To Scirocco, κατα 99%, πρεπει να φοραει το ιδιο μοτερ (VI GTI) με διαφορετικη χαρτογραφηση, οπως ας εχει συνηθισει το group τα τελευταια ετη.

αυτό τώρα για το tunning είναι καλό ή όχι ?

αντε να βγει να το δούμε και στην πράξη θα μου πεις , και θα χεις δίκιο

λεπτομέριες για αυτά που κατα καιρούς απασχολούσαν τα tfsi 200

δηλ. εκκεντοφόρους , ποτηράκια , αντλίες , σκάστρες κτλ. δεν ξέρουμε ακόμα σωστά ?

και το κυριότερο ούτε αν κάτι "δανείζεται" και σε εμας ? που μάλλον δύσκολο το βλέπω

άλλωστε στο r20 όταν βγει με το καλό θα έχει αυτούσιο το μοτερ του s3 π.χ. ή βελτιωμένο του gti 6 ?

άντε πάλι για oem μετατροπές οι κάτοχοι gti 6 .... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

αυτό τώρα για το tunning είναι καλό ή όχι ?

αντε να βγει να το δούμε και στην πράξη θα μου πεις , και θα χεις δίκιο

λεπτομέριες για αυτά που κατα καιρούς απασχολούσαν τα tfsi 200

δηλ. εκκεντοφόρους , ποτηράκια , αντλίες , σκάστρες κτλ. δεν ξέρουμε ακόμα σωστά ?

και το κυριότερο ούτε αν κάτι "δανείζεται" και σε εμας ? που μάλλον δύσκολο το βλέπω

άλλωστε στο r20 όταν βγει με το καλό θα έχει αυτούσιο το μοτερ του s3 π.χ. ή βελτιωμένο του gti 6 ?

άντε πάλι για oem μετατροπές οι κάτοχοι gti 6 .... tongue.gif

Οπως ειπες, το αν ειναι καλυτερο ή χειροτερο θα το δειξει ο χρονος.

Θεωρητικα, οσο περναει ο καιρος τοσο βελτιωνουν καποια σημεια που ειδαν οτι εχουν προβλημα (πχ maf στα 1.8Τ , που στα 2λιτρα αλλαξαν τον τυπο του, κλπ).

Παντως, το μοτερ βασιζεται στο προηγουμενο... Το πατημα σε πολλαπλη - downpipe της νεας τουρμπινας ειναι ιδιο (απ οσο φαινεται οπτικα σε φωτογραφιες τουλαχιστον) με τις κλασικες Κ03-Κ04 των TFSI. Τοσο το συστημα τροφοδοσιας Υ.Π. οσο και η σκαστρα (εμβολου) ειναι αναβαθμισμενα σε σχεση με το ΒWA. Tα μπεκ ειναι πολυ μεγαλυτερα, κλπ. Οχι οτι και αυτο το μοτερ δεν θα εχει ευαισθητα σημεια. Θα φανερωθουν στην πορεια, και θα βελτιωθουν στο GTI VII, το οποιο θα παρουσιαζει κατι αλλο... και παει λεγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Παντως η milltek πχ για τα s3,cupra,ed30 76αρι σου δινει... οπως επισης και οι περισσοτεροι εξατμισαδες...εγω στο δικο μου παρολο που ειμαι με την κ03 ακομα, 76αρι εβαλα...για να μην πληρωνουμε 2 φορες dp...

Κοίταξε, το ότι μια εταιρεία βγάζει ένα μέγεθος και το προτίνει για κάποια μοντέλα με ίδιο σετάπ, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και το καλύτερο. Υπάρχει και το θέμα του marketing στη μέση. Δεν μπορεί να βγάζει 70αρα για τα GTI και για τα S3 που έχουν και τον γοτζίλα για τουρμπίνα να βγάζει την ίδια!

Σίγουρα όσο μεγαλώνει η διάμετρος, βγαίνουν και τα νούμερα πιο εύκολα, μέχρι ενός σημείου βέβαια. Στα δικά μας πάντως, το θέμα με τις εξατμίσεις έχει ξεφύγει. Δεν ξέρω τι γίνεται με τα καυσαέρια των tfsi, αλλά οι διάμετροι είναι αντίστοιχοι evo-subaru 500-600 αλογων! Και δεν νομίζω ένα scubi στα 500 άλογα να βγαζει λιγότερα καυσαέρια από ότι ένα κ04 στα 370!

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, το ότι μια εταιρεία βγάζει ένα μέγεθος και το προτίνει για κάποια μοντέλα με ίδιο σετάπ, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και το καλύτερο. Υπάρχει και το θέμα του marketing στη μέση. Δεν μπορεί να βγάζει 70αρα για τα GTI και για τα S3 που έχουν και τον γοτζίλα για τουρμπίνα να βγάζει την ίδια!

Σίγουρα όσο μεγαλώνει η διάμετρος, βγαίνουν και τα νούμερα πιο εύκολα, μέχρι ενός σημείου βέβαια. Στα δικά μας πάντως, το θέμα με τις εξατμίσεις έχει ξεφύγει. Δεν ξέρω τι γίνεται με τα καυσαέρια των tfsi, αλλά οι διάμετροι είναι αντίστοιχοι evo-subaru 500-600 αλογων! Και δεν νομίζω ένα scubi στα 500 άλογα να βγαζει λιγότερα καυσαέρια από ότι ένα κ04 στα 370!

αφου εχουμε εργαλεια... :heart::heart::heart:

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, το ότι μια εταιρεία βγάζει ένα μέγεθος και το προτίνει για κάποια μοντέλα με ίδιο σετάπ, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι και το καλύτερο. Υπάρχει και το θέμα του marketing στη μέση. Δεν μπορεί να βγάζει 70αρα για τα GTI και για τα S3 που έχουν και τον γοτζίλα για τουρμπίνα να βγάζει την ίδια!

Σίγουρα όσο μεγαλώνει η διάμετρος, βγαίνουν και τα νούμερα πιο εύκολα, μέχρι ενός σημείου βέβαια. Στα δικά μας πάντως, το θέμα με τις εξατμίσεις έχει ξεφύγει. Δεν ξέρω τι γίνεται με τα καυσαέρια των tfsi, αλλά οι διάμετροι είναι αντίστοιχοι evo-subaru 500-600 αλογων! Και δεν νομίζω ένα scubi στα 500 άλογα να βγαζει λιγότερα καυσαέρια από ότι ένα κ04 στα 370!

76+dp απο το 70αρι εχει αρκετη διαφορα...σε μενα τουλαχιστον..

Link to comment
Share on other sites

Μόνο από την εξάτμιση είδες τόση διαφορά ή σκάλισες και καμιά τουρμπίνα; Το 70άρι είναι ότι πρέπει μέχρι 350 άλογα, από εκεί και μετά 72 ή 76. Το 80άρι που έχεις εσύ, είναι υπερβολή. Βέβαια, εφόσον το αμάξι ρυθμίστηκε και δουλεύει καλά, όλα τα υπόλοιπα είναι πασατέμποι!

Link to comment
Share on other sites

Αρη κ04 400hp? τι εκανες ρε φιλε?πρεπει να ειναι το μοναδικο με κ04 και τοσα αλογα στην ελλαδα..δεν εχω ακουσει κατι παρομοιο σκαλισμενη τουρμπινα να υποθεσω?...απο επιδοσεις πως ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Αρη κ04 400hp? τι εκανες ρε φιλε?πρεπει να ειναι το μοναδικο με κ04 και τοσα αλογα στην ελλαδα..δεν εχω ακουσει κατι παρομοιο σκαλισμενη τουρμπινα να υποθεσω?...απο επιδοσεις πως ειναι?

παει Ανεστη..... ic+programm+ excaust+air intaike+ pump toυλαχιστον 370.... με βελτιωτικα αν εισαι τυχερος μπορει να ξεπερασει κ τα 400...

Link to comment
Share on other sites

παει Ανεστη..... ic+programm+ excaust+air intaike+ pump toυλαχιστον 370.... με βελτιωτικα αν εισαι τυχερος μπορει να ξεπερασει κ τα 400...

¶στο λέμε....

Link to comment
Share on other sites

παει Ανεστη..... ic+programm+ excaust+air intaike+ pump toυλαχιστον 370.... με βελτιωτικα αν εισαι τυχερος μπορει να ξεπερασει κ τα 400...

αν και το πιο συνιθισμένο νούμερο ειναι πανω κατω στα 350+

τα 370 βγαίνουν έστω και δύσκολα σε k04 setup , τα 30 παραπάνω άλογα τουλάχιστον που βρίσκονται ??

τι εννοείς με "βελτιωτικα" ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-autoshop.gr/index.php?cPath=4...6f6ff72537cea3c

Απο αυτα τα ιντερκουλερ μπαινει κανενα πανω στο Gti?... εχει δοκιμασει κανεις?

αν και χλωμό γιατι δεν τους ρωτας?

μόνο αυτός που τα πουλάει θα ξέρει....

Link to comment
Share on other sites

παει Ανεστη..... ic+programm+ excaust+air intaike+ pump toυλαχιστον 370.... με βελτιωτικα αν εισαι τυχερος μπορει να ξεπερασει κ τα 400...

οταν εννοεις βελτιωτικα,φανταζομαι εννοεις νιτρα ή αγωνιστικες βενζινες,γιατι αλλος τροπος δεν υπαρχει για να ξεπερασει τα 400...βεβαια φλερταρεις να ξανα κανεις πασχα και στις 2 περιπτωσεις...με λιγο κοπο ισως να αγγιζει τα 390 πραγματικα αλογα με οριακες ρυθμισεις και φυσικα με μεγαλα μπεκ...

Link to comment
Share on other sites

παει Ανεστη..... ic+programm+ excaust+air intaike+ pump toυλαχιστον 370.... με βελτιωτικα αν εισαι τυχερος μπορει να ξεπερασει κ τα 400...

Oταν χρησιμοποιουμε καυσιμο πρατηριου και εχουμε τα εργοστασιακα μπεκ (εννοειται απο το S3) ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να εχουμε 400ΗΡ, εκτος και εαν ρυθμιστει πολυ "στεγνο" το μοτερ , ωστε να μην κανει κοψιματα απο ελλειψη απαιτουμενου καυσιμου. Αν χρησιμοποιηθει, ωστοσο, διαφορετικο καυσιμο μπορει να αποδωθει περισσοτερη δυναμη (απο τα οριακα 360-365 πραγματικα μετρημενα ΗΡ σε ΜΑΗΑ - οχι διορθωμενα, κλπ), οπου ομως δεν οφειλεται στο περισσοερο airflow στον κινητηρα, αλλα στον πολυ μεγαλο βαθμο αποδοσης που προκυπτει απο το υπερβολικο αβανς. Οταν πχ χρησιμοποιουμε water-methanol ή αγωνηστικο καυσιμο - προσθετα μπορουμε να εχουμε "σεταρει" πολυ αβανς στο software και λιγοτερο καυσιμο, χωρις να εχουμε διορθωση απο τον εγκεφαλο , λογω ποιοτητας καυσιμου παρα την πολυ θερμη καυση. Ετσι με ιδια gr/sec εχουμε περισσοτερη δυναμη, αφου ο βαθμος αποδοσης μεγαλωνει, το ιδιο βεβαια και η θερμοκρασια καυσαεριων.

Επειδη ομως με τα μπεκ του S3 δεν μπορουμε να "τελειωσουμε" την Κ04 (η Ν75 δεν μπορει να ξεπερασει το 70% , οταν χρησιμοποιουνται full περιφερειακα) , οποιος θελει "ορθοδοξα" περισσοτερη δυναμη , χωρις στεγνωματα, κοψιματα, υπερβολικα επιθετικες ρυθμισεις κλπ, βαζει μπεκ απο το RS4 και τελειωνει την τουρμπινα του με 99% Ν75 μεχρι τον κοφτη, χωρις κανενα κοψιμο σε οποιαδηποτε θερμοκρασια, με λογικο μιγμα, και ειναι (αποδεδειγμενα οπως διαπιστωθηκε...) δυνατοτερος απο οποιοδηποτε K04 με S3 μπεκ. Η ισχυς πρεπει (χωρις να το εχω δει στο χαρτι προς το παρον) να φτανει στα 385-390 μετρημενα HP και εκει τελειωνει σε παροχη η Κ04.

Link to comment
Share on other sites

Oταν χρησιμοποιουμε καυσιμο πρατηριου και εχουμε τα εργοστασιακα μπεκ (εννοειται απο το S3) ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να εχουμε 400ΗΡ, εκτος και εαν ρυθμιστει πολυ "στεγνο" το μοτερ , ωστε να μην κανει κοψιματα απο ελλειψη απαιτουμενου καυσιμου. Αν χρησιμοποιηθει, ωστοσο, διαφορετικο καυσιμο μπορει να αποδωθει περισσοτερη δυναμη (απο τα οριακα 360-365 πραγματικα μετρημενα ΗΡ σε ΜΑΗΑ - οχι διορθωμενα, κλπ), οπου ομως δεν οφειλεται στο περισσοερο airflow στον κινητηρα, αλλα στον πολυ μεγαλο βαθμο αποδοσης που προκυπτει απο το υπερβολικο αβανς. Οταν πχ χρησιμοποιουμε water-methanol ή αγωνηστικο καυσιμο - προσθετα μπορουμε να εχουμε "σεταρει" πολυ αβανς στο software και λιγοτερο καυσιμο, χωρις να εχουμε διορθωση απο τον εγκεφαλο , λογω ποιοτητας καυσιμου παρα την πολυ θερμη καυση. Ετσι με ιδια gr/sec εχουμε περισσοτερη δυναμη, αφου ο βαθμος αποδοσης μεγαλωνει, το ιδιο βεβαια και η θερμοκρασια καυσαεριων.

Επειδη ομως με τα μπεκ του S3 δεν μπορουμε να "τελειωσουμε" την Κ04 (η Ν75 δεν μπορει να ξεπερασει το 70% , οταν χρησιμοποιουνται full περιφερειακα) , οποιος θελει "ορθοδοξα" περισσοτερη δυναμη , χωρις στεγνωματα, κοψιματα, υπερβολικα επιθετικες ρυθμισεις κλπ, βαζει μπεκ απο το RS4 και τελειωνει την τουρμπινα του με 99% Ν75 μεχρι τον κοφτη, χωρις κανενα κοψιμο σε οποιαδηποτε θερμοκρασια, με λογικο μιγμα, και ειναι (αποδεδειγμενα οπως διαπιστωθηκε...) δυνατοτερος απο οποιοδηποτε K04 με S3 μπεκ. Η ισχυς πρεπει (χωρις να το εχω δει στο χαρτι προς το παρον) να φτανει στα 385-390 μετρημενα HP και εκει τελειωνει σε παροχη η Κ04.

ούτε προγραμματιστής να ήσουνα!! :D:) χαχα

αυτή ήτανε εξήγηση μάλιστα !

με τα μπεκ από την kmd βγαίνουν καλύτερα νούμερα απο τα s3 ή τσαμπα αγορά ?

Edited by auber002b
Link to comment
Share on other sites

Τα μπεκ RS4 πόσο παραπάνω κατανάλωση έχουν από τα S3;Κρίτωνα τι διαφορές έχεις δει;Δεν μιλάμε σε full throttle αλλά σε cruising και χαμηλά φορτία γενικώς!!Πόσο παραπάνω παροχή από τα S3 έχουν;

Link to comment
Share on other sites

βαζει μπεκ απο το RS4 και τελειωνει την τουρμπινα του με 99% Ν75 μεχρι τον κοφτη, χωρις κανενα κοψιμο σε οποιαδηποτε θερμοκρασια, με λογικο μιγμα, και ειναι (αποδεδειγμενα οπως διαπιστωθηκε...) δυνατοτερος απο οποιοδηποτε K04 με S3 μπεκ.

Καλησπέρα Κρίτωνα, υπάρχει κάποιος που σε 200άρι Κ04 να άλλαξε μόνο μπεκ από s3 σε rs4 χωρίς άλλη μετατροπή, να ξαναρύθμισε το πρόγραμμα και να είδε διαφορά από πριν; Δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ σε δυναμόμετρο όσο αν είχε καποιο μέτρο σύγκρισης στο δρόμο οπότε μετά την αλλαγή των μπεκ να είδε εμφανή διαφορά.

Στα νούμερα που λες δεν θέλει και μπιέλες;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Κρίτωνα, υπάρχει κάποιος που σε 200άρι Κ04 να άλλαξε μόνο μπεκ από s3 σε rs4 χωρίς άλλη μετατροπή, να ξαναρύθμισε το πρόγραμμα και να είδε διαφορά από πριν; Δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ σε δυναμόμετρο όσο αν είχε καποιο μέτρο σύγκρισης στο δρόμο οπότε μετά την αλλαγή των μπεκ να είδε εμφανή διαφορά.

Στα νούμερα που λες δεν θέλει και μπιέλες;

εγω φιλε μου...στο δρομο το αμαξι πηρε παρα πολυ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Oταν χρησιμοποιουμε καυσιμο πρατηριου και εχουμε τα εργοστασιακα μπεκ (εννοειται απο το S3) ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να εχουμε 400ΗΡ, εκτος και εαν ρυθμιστει πολυ "στεγνο" το μοτερ , ωστε να μην κανει κοψιματα απο ελλειψη απαιτουμενου καυσιμου. Αν χρησιμοποιηθει, ωστοσο, διαφορετικο καυσιμο μπορει να αποδωθει περισσοτερη δυναμη (απο τα οριακα 360-365 πραγματικα μετρημενα ΗΡ σε ΜΑΗΑ - οχι διορθωμενα, κλπ), οπου ομως δεν οφειλεται στο περισσοερο airflow στον κινητηρα, αλλα στον πολυ μεγαλο βαθμο αποδοσης που προκυπτει απο το υπερβολικο αβανς. Οταν πχ χρησιμοποιουμε water-methanol ή αγωνηστικο καυσιμο - προσθετα μπορουμε να εχουμε "σεταρει" πολυ αβανς στο software και λιγοτερο καυσιμο, χωρις να εχουμε διορθωση απο τον εγκεφαλο , λογω ποιοτητας καυσιμου παρα την πολυ θερμη καυση. Ετσι με ιδια gr/sec εχουμε περισσοτερη δυναμη, αφου ο βαθμος αποδοσης μεγαλωνει, το ιδιο βεβαια και η θερμοκρασια καυσαεριων.

Επειδη ομως με τα μπεκ του S3 δεν μπορουμε να "τελειωσουμε" την Κ04 (η Ν75 δεν μπορει να ξεπερασει το 70% , οταν χρησιμοποιουνται full περιφερειακα) , οποιος θελει "ορθοδοξα" περισσοτερη δυναμη , χωρις στεγνωματα, κοψιματα, υπερβολικα επιθετικες ρυθμισεις κλπ, βαζει μπεκ απο το RS4 και τελειωνει την τουρμπινα του με 99% Ν75 μεχρι τον κοφτη, χωρις κανενα κοψιμο σε οποιαδηποτε θερμοκρασια, με λογικο μιγμα, και ειναι (αποδεδειγμενα οπως διαπιστωθηκε...) δυνατοτερος απο οποιοδηποτε K04 με S3 μπεκ. Η ισχυς πρεπει (χωρις να το εχω δει στο χαρτι προς το παρον) να φτανει στα 385-390 μετρημενα HP και εκει τελειωνει σε παροχη η Κ04.

αρα δλδ ειναι μεχρι που θελει να φτασει ο καθενας αλλα δουλευοντας οριακα την κ04 και χωρις μπιελεσ νομιζω πως μειωνεις την ζωη του μοτερ σου αισθητα τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.