Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

με την μόνη διαφορά που η BSR δεν εχει καν για τον 1.4 TSi ενώ κάποιοι άλλοι είναι η πρώτη που βγάλανε κάτι αξιόπιστο και ας ζητάνε 60 euro.και για να μην ξεχνάμε άμα έχεις μέσο σε κάποια αντιπροσωπία δεν υπάρχει καν λόγος να το βγάλεις

Αρε ελλαδα! μεχρι και για αντιπροσωπια θελει μεσον!! χεχε! Δηλ αν βαλω το προγραμμα και παω βαλω το μαμα οταν χαλασει κατι αυτοι δεν καταλαβαινουν τπτ?

Link to comment
Share on other sites

Αρε ελλαδα! μεχρι και για αντιπροσωπια θελει μεσον!! χεχε! Δηλ αν βαλω το προγραμμα και παω βαλω το μαμα οταν χαλασει κατι αυτοι δεν καταλαβαινουν τπτ?

¨Ετσι κιαλλιώς μετά το 2002 με νόμο της ευρωπαικής ένωσης η εγγύηση του αυτοκίνητου ισχύει αρκεί να πηγαίνεις σε οποιοδήποτε νόμιμο συνεργείο με άδεια και αρκεί τα ανταλλακτικά να τειρούν τις προδιαγραφές του κατασκευαστή χωρίς απαραίτητα να πρέπει να είναι γνήσια. Έτσι και εγώ κάνω το σερβις σε ενα συνεργείο στο π.φαληρο του Πειδη συγκεκριμενα και με καλύπτει κανονικά χωρίς να κάθεται να ψάξει κρυφές χαρτογραφήσεις και άλλες ιστορίες. Και να πανε να γα@@@@@ η αντιπροσωπείες.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ετσι και αλλιως στην αντιπροσωπεια δεν μπορουν να δουν τι πιεσεις δουλευε το αμαξι??οποτε και να το βγαλεις το προγραμμα δεν θα το καταλαβουν?αν κανω λαθος διορθωστε με...

Link to comment
Share on other sites

Απλα πχ η BSR σου δινει ενα κουτι και αλλαζεις το προγραμμα οποτε θελεις εσυ μονος σου μεσα σε λιγα λεπτα... Αν ειναι να περασεις μια αναβαθμιση πχ, ή απλα εστω οτι πας στην αντιπροσωποια για να φτιαξεις κατι, με την ΒSR μεσα σε λιγα λεπτα το κανεις μαμα το αμαξι οποτε στην αντιπροσωποια δεν καταλαβαινουν τπτα και δεν τρεχεις να σου βγαζουν τους εγκεφαλους... Εγω πχ στο αμαξι μου πρεπει να παω στην αντιπροσωποια να αλλαξω το συγχρονιζε (1ης - 2ας) αν ειχα το προγραμμα πανω μπορει να μου ελεγαν οτι δεν ισχυει η εγγυηση οποτε επρεπε να βγαλω το προγραμμα και να το ξαναβαλω εκτος το οτι θα μου εβγαζαν και θα μου ξανα εβαζαν τον εγγεφαλο 2 φορες θα επρεπε να δωσω και 120 Ε ενω πχ με την BSR θα το αλλαζα μονος μου μεσα σε λιγα λεπτα και δε θα εδινα ουτε Ε... Προς απαντηση για τους ξυπνιους

Καλά τα λες και εγω θα είθελα bsr άλλα έλλα που δεν προκειται μάλλον να βγάλει λόγο του κλειδώματος από την obd που έχει η VW

Link to comment
Share on other sites

Για να δούν τις πιέσεις πρέπει να το συνδέσουν με το VAS και να το πάνε βόλτα. Αλλιώς δεν ανιχνεύεται. Εκτός αν έχεις μπαρόμετρο. Αλλά σιγά μην κάτσουν να το ψάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα Βαζεις προγραμμα Χανεις την εγγυηση??

george80 δηλαδη πας χαλαρα σε συνεργειο και οτι χρειαστειστο αλλαζουν χωρις να πληρωνεις??

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά με πρόγραμμα τη χάνεις την εγγύηση. Αλλά ή βάζεις το μαμά όταν πας για σερβις κλπ ή πας και δε λες τίποτα και δεν παίρνουν χαμπάρι.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά με πρόγραμμα τη χάνεις την εγγύηση. Αλλά ή βάζεις το μαμά όταν πας για σερβις κλπ ή πας και δε λες τίποτα και δεν παίρνουν χαμπάρι.

Οταν παει για σερβις και το βαλουν στο διαγνωστικο για ελεγχο δεν θα το καταλαβουν?

Link to comment
Share on other sites

Οταν παει για σερβις και το βαλουν στο διαγνωστικο για ελεγχο δεν θα το καταλαβουν?

Εγώ έχω βάλει τη φύσα του μπουλέκου στο γκάζι...

Όταν άλλαξα πεντάλ και την ξανακούμπωσα μου έβγαλε check engine (έτσι γίνεται φυσιολογικά)!!!!

Ξέρεις τι μου είπαν όταν το έβαλαν στο διαγνωστικό (έπρεπε να το πάω κάπου για να σβήσω την ένδειξη)!!!

-Πρέπει να έχει πρόβλημα το πεντάλ...θα το καλύψει η εγγύηση!!!!

ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει τη φύσα του μπουλέκου στο γκάζι...

Όταν άλλαξα πεντάλ και την ξανακούμπωσα μου έβγαλε check engine (έτσι γίνεται φυσιολογικά)!!!!

Ξέρεις τι μου είπαν όταν το έβαλαν στο διαγνωστικό (έπρεπε να το πάω κάπου για να σβήσω την ένδειξη)!!!

-Πρέπει να έχει πρόβλημα το πεντάλ...θα το καλύψει η εγγύηση!!!!

ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ????

new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Σβούρα, όχι δε θα καταλάβουν τίποτα αν απλώς το κουμπώσουν στο διαγνωστικό. Μόνο αν το πάνε βόλτα και δουν τις πιέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να δούν τις πιέσεις πρέπει να το συνδέσουν με το VAS και να το πάνε βόλτα. Αλλιώς δεν ανιχνεύεται. Εκτός αν έχεις μπαρόμετρο. Αλλά σιγά μην κάτσουν να το ψάξουν.

Tα προγραμματα στους TSI ειναι μη ανιχνευσιμα.

Αυτο δε σημαινει οτι καποιος τεχνικος δεν μπορει να παει με το διαγνωστικο και να διαπιστωσει οτι πχ εχει 1bar στον κοφτη αντι για 0.35bar. Απλα και να το κανει δεν μπορει να αποδειξει τιποτα, απλα θα δει οτι δεν ειναι νορμαλ! Ασε που ποτε δεν εχω δει τετοια διαδικασια για να γινει αρση εγγυησης. Δεν υπαρχουν τετοια σεναρια.

Το πιο απλο ειναι οταν χρειαστει εγγυηση καποιος για σοβαρο λογο (πχ σπασμενο σασμαν που μπορει να κοστιζει 3000+ ευρω η ζημια) ειναι να παει στον προγραμματιστη του, να το κανει νορμαλ και να παει στη συνεχεια στην αντιπροσωπεια, εφοσον του εχουν πει να μην τυχον βαλει απο αλλου προγραμμα ή οτιδηποτε αλλο και ξερει οτι θα εχει προβλημα. Δεν νομιζω οτι ο προγραμματιστης θα χρειαστει extra χρηματα για την εξυπηρετηση (εγω τουλαχιστον αυτο θα κανω αν μου τυχει κατι τετοιο) και ειναι 100% σιγουρος τροπος να πληρωθει καποιος που το εχει βελτιωσει.

Link to comment
Share on other sites

Tα προγραμματα στους TSI ειναι μη ανιχνευσιμα.

Αυτο δε σημαινει οτι καποιος τεχνικος δεν μπορει να παει με το διαγνωστικο και να διαπιστωσει οτι πχ εχει 1bar στον κοφτη αντι για 0.35bar. Απλα και να το κανει δεν μπορει να αποδειξει τιποτα, απλα θα δει οτι δεν ειναι νορμαλ! Ασε που ποτε δεν εχω δει τετοια διαδικασια για να γινει αρση εγγυησης. Δεν υπαρχουν τετοια σεναρια.

Το πιο απλο ειναι οταν χρειαστει εγγυηση καποιος για σοβαρο λογο (πχ σπασμενο σασμαν που μπορει να κοστιζει 3000+ ευρω η ζημια) ειναι να παει στον προγραμματιστη του, να το κανει νορμαλ και να παει στη συνεχεια στην αντιπροσωπεια, εφοσον του εχουν πει να μην τυχον βαλει απο αλλου προγραμμα ή οτιδηποτε αλλο και ξερει οτι θα εχει προβλημα. Δεν νομιζω οτι ο προγραμματιστης θα χρειαστει extra χρηματα για την εξυπηρετηση (εγω τουλαχιστον αυτο θα κανω αν μου τυχει κατι τετοιο) και ειναι 100% σιγουρος τροπος να πληρωθει καποιος που το εχει βελτιωσει.

-Γεια σας κυριε αντιπροσωπε το golf μου μετα απο 1000000000000 πποβληματα και αφου εχω αλλαξει μεχρι και αεραγωγους εχει αλλο 1 προβληματακι

- Α θα το κοιταξουμε

-Ωχ! δεν σας καλυπτουμε πια... εχει κανει μοντιφες στην μηχανη!

-Ποιος εγω? τι λετε? βιαζομαι θα ερθω αυριο

και πας την αλλη μερα χωρις προγραμμα?tongue.gif

γενικα εχω αλλα 3 χρονια εγγυηση... δεν το ψηνω για βλακειες!

Εχει κανεις καποια τεκμηριομενη 100% αποψη

ΚΑμια καινουρια κοντριτσα δεν παιζει? μας εφτιαξαν κανονικα και τωρα τπτ!

Δεν υπαρχει freetrial στο προγραμμα?tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Tα προγραμματα στους TSI ειναι μη ανιχνευσιμα.

Αυτο δε σημαινει οτι καποιος τεχνικος δεν μπορει να παει με το διαγνωστικο και να διαπιστωσει οτι πχ εχει 1bar στον κοφτη αντι για 0.35bar. Απλα και να το κανει δεν μπορει να αποδειξει τιποτα, απλα θα δει οτι δεν ειναι νορμαλ! Ασε που ποτε δεν εχω δει τετοια διαδικασια για να γινει αρση εγγυησης. Δεν υπαρχουν τετοια σεναρια.

Το πιο απλο ειναι οταν χρειαστει εγγυηση καποιος για σοβαρο λογο (πχ σπασμενο σασμαν που μπορει να κοστιζει 3000+ ευρω η ζημια) ειναι να παει στον προγραμματιστη του, να το κανει νορμαλ και να παει στη συνεχεια στην αντιπροσωπεια, εφοσον του εχουν πει να μην τυχον βαλει απο αλλου προγραμμα ή οτιδηποτε αλλο και ξερει οτι θα εχει προβλημα. Δεν νομιζω οτι ο προγραμματιστης θα χρειαστει extra χρηματα για την εξυπηρετηση (εγω τουλαχιστον αυτο θα κανω αν μου τυχει κατι τετοιο) και ειναι 100% σιγουρος τροπος να πληρωθει καποιος που το εχει βελτιωσει.

Εσυ ποιο προγραμμα εχεις βαλει ??

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ποιο προγραμμα εχεις βαλει ??

Aυτος βαζει προγραμμα

:lol: :lol: :lol: :lol:

Πάντως ρε παιδιά μην κολλάτε στην εγγύηση. Και όπως είπε και ο Κρίτωνας αν είναι μεγάλη η ζημιά πηγαίνετε να σας περάσουν το μαμά και μετά πηγαίνετε για να το φτιάξετε.

Πας, τους λες έχω το τάδε πρόβλημα. Στο κοιτάνε και σου λένε έλα την τάδε μέρα να στο φτιάξουμε. Πας και βάζεις πάλι το μαμά πρόγραμμα, πας το αμάξι στο συνεργείο, στο φτιάχνουν και ξαναβάζεις το πρόγραμμα. Απλά είναι τα πράγματα.

Αλλά και με πρόγραμμα να πας αν δεν είναι τόσο σοβαρή και ειδικά μη-μηχανική η ζημιά ούτε που θα το καταλάβουν. Αλλά και να το καταλάβουν δε νομίζω να ασχοληθούν. Το πολύ πολύ να ρωτήσουν τι πρόγραμμα είναι. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Εαν γινεται αυτο ειναι οκ... αλλα stadar γίνετε η υπαρχει τπτ τυπου logfile και μπορουν να βλέπουν τι παιζει? και οι δυο εταιρίες το κανουν?

Τελικα ποιο απο τα δυο είναι καλυτερο σαν πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Aυτος βαζει προγραμμα

:lol: :lol: :lol: :lol:

Πάντως ρε παιδιά μην κολλάτε στην εγγύηση. Και όπως είπε και ο Κρίτωνας αν είναι μεγάλη η ζημιά πηγαίνετε να σας περάσουν το μαμά και μετά πηγαίνετε για να το φτιάξετε.

Πας, τους λες έχω το τάδε πρόβλημα. Στο κοιτάνε και σου λένε έλα την τάδε μέρα να στο φτιάξουμε. Πας και βάζεις πάλι το μαμά πρόγραμμα, πας το αμάξι στο συνεργείο, στο φτιάχνουν και ξαναβάζεις το πρόγραμμα. Απλά είναι τα πράγματα.

Αλλά και με πρόγραμμα να πας αν δεν είναι τόσο σοβαρή και ειδικά μη-μηχανική η ζημιά ούτε που θα το καταλάβουν. Αλλά και να το καταλάβουν δε νομίζω να ασχοληθούν. Το πολύ πολύ να ρωτήσουν τι πρόγραμμα είναι. tongue.gif

Μετα μας φταινε οι αντιπροσωπιες, που ειναι περιεργοι οι μηχανικοι και δεν μας φτιαχνουν τιποτα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα πεδες.επειδη δεν μπορω να ακουω αλλες βλακειες το προγμαμμα δεν ανυχνευεται με τπτ ουτε με το Vαγ ουτε με τπτ αλλο εκτος αν το παρουν βολτα και αν το ανοιξουν και δεν δινουν σημασια.εκτος αν ειναι χοντρη η μαλακια πχ σπασιμο κινητιρα που τοτε λογικα να το ψαξουν,γιαυτο τελος με αυτο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα πεδες.επειδη δεν μπορω να ακουω αλλες βλακειες το προγμαμμα δεν ανυχνευεται με τπτ ουτε με το Vαγ ουτε με τπτ αλλο εκτος αν το παρουν βολτα και αν το ανοιξουν και δεν δινουν σημασια.εκτος αν ειναι χοντρη η μαλακια πχ σπασιμο κινητιρα που τοτε λογικα να το ψαξουν,γιαυτο τελος με αυτο το θεμα

+100

Link to comment
Share on other sites

+100

Nαι οκ.. βαζω το προγραμμα και σε 2 χρονια τον σπαω... αν βαλω τον παλιο προγραμμα ισχυει η εγγυηση?

Γενικοτερα με το παλιο ειναι σαν να μην εκανα ποτε τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Nαι οκ.. βαζω το προγραμμα και σε 2 χρονια τον σπαω... αν βαλω τον παλιο προγραμμα ισχυει η εγγυηση?

Γενικοτερα με το παλιο ειναι σαν να μην εκανα ποτε τιποτα?

Οταν λένε θα σου βάλουν το παλιό εννοούν το καινουργιο με κομμενες τις πιέσεις. Το παλιο απλα το ξεχνας. Αρα όχι δεν ειναι σαν να μην εκανες τιποτα. Αν το ψάξουν στέλνοντας τα δεδομένα του εγκεφάλου στην Γερμανια θα τα βρουν ολα. Τώρα αν θα κινήσουν ολη αυτή την διαδικασία είναι άλλο θέμα.

Edited by Capamaru
Link to comment
Share on other sites

Οταν λένε θα σου βάλουν το παλιό εννοούν το καινουργιο με κομμενες τις πιέσεις. Το παλιο απλα το ξεχνας. Αρα όχι δεν ειναι σαν να μην εκανες τιποτα. Αν το ψάξουν στέλνοντας τα δεδομένα του εγκεφάλου στην Γερμανια θα τα βρουν ολα. Τώρα αν θα κινήσουν ολη αυτή την διαδικασία είναι άλλο θέμα.

Μα τον Jumaru αφού λένε οτι αποθηκεύουν τη παλιά σου χαρτογράφηση και μετά στη περνάνε κοπίο!!

Link to comment
Share on other sites

Nαι οκ.. βαζω το προγραμμα και σε 2 χρονια τον σπαω... αν βαλω τον παλιο προγραμμα ισχυει η εγγυηση?

Γενικοτερα με το παλιο ειναι σαν να μην εκανα ποτε τιποτα?

Παραμπαινεις σε πολλες λεπτομερειες φιλε μου.

ΜΗΝ βαλεις προγραμμα,αστο τελειως μαμα και οταν λειξει η εγγυηση κανε οτι θελεις.

Αυτη ειναι η μια λυση.

Η αλλη ειναι βαζεις το προγραμματακι σου κανονικα,και ΑΝ γινει στραβη και ΑΝ δεν μπορεσεις να το κουκουλωσεις και ΑΝ το παρουν χαμπαρι και ΑΝ σου ακυρωσουν την εγγυηση τοτε θα εισαι το 1τις χιλιοις στους ατυχους.

Πιστευω να καταλαβαινεις πως σου το λεω :D

Link to comment
Share on other sites

Παραμπαινεις σε πολλες λεπτομερειες φιλε μου.

ΜΗΝ βαλεις προγραμμα,αστο τελειως μαμα και οταν λειξει η εγγυηση κανε οτι θελεις.

Αυτη ειναι η μια λυση.

Η αλλη ειναι βαζεις το προγραμματακι σου κανονικα,και ΑΝ γινει στραβη και ΑΝ δεν μπορεσεις να το κουκουλωσεις και ΑΝ το παρουν χαμπαρι και ΑΝ σου ακυρωσουν την εγγυηση τοτε θα εισαι το 1τις χιλιοις στους ατυχους.

Πιστευω να καταλαβαινεις πως σου το λεω :D

Kαλά του τα λες, τα πάντα ανιχνεύονται ο μόνος λόγος που δεν το κάνουν είναι γιατί τους συμφέρουν οι βλάβες μέσα στην εγγύηση πολύ περισσότερο απο τις βλάβες εκτός, χρεώνουν τα άντερα τους σε εργατοώρες στην μαμά εταιρεία ειδικά εαν είναι μεγάλη ζημιά όπως το σπάσιμο του κινητήρα. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.