Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

και το 5αρι τοσα βγαζει ΠΛΕΟΝ μην τρωτε παπα 215+ με μονο φιλτρο....

===

Τόσα βγάζει αλλά το "ΠΛΕΟΝ" κακώς το λές καθώς όταν ξανασηζητήθηκε το θέμα , ο Κώστας από την Ρέβο δήλωσε ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχουν κάποια "παλιά" και κάποια "καινούργια"...

Link to comment
Share on other sites

===

Τόσα βγάζει αλλά το "ΠΛΕΟΝ" κακώς το λές καθώς όταν ξανασηζητήθηκε το θέμα , ο Κώστας από την Ρέβο δήλωσε ξεκάθαρα ότι δεν υπάρχουν κάποια "παλιά" και κάποια "καινούργια"...

axax0ax0ax0ax0xa0aa σίγουρα τα πρώτα προγράμματα ήταν ίδια με τα σημερινά tongue.giftongue.giftongue.gif

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

axax0ax0ax0ax0xa0aa σίγουρα τα πρώτα προγράμματα ήταν ίδια με τα σημερινά tongue.giftongue.giftongue.gif

====

Υπάρχει αντίθετη άποψη;

Θέλεις να το συζητήσουμε;

Δεν "υποστηρίζω" κανέναν, απλά βαρέθηκα τα μισόλογα, υπονοούμενα και τα χαχαχουχα.

Αν έχουμε(-τε) στοιχεία - να δούν το φως της δημοσιότητας και αν ειπόθηκαν ψέμματα - να αποδοθούν οι ευθύνες.

Edited by turborabbit
Link to comment
Share on other sites

Τα 25.000Ε για το αμάξι πως βγαίνουν δηλαδή;

Η χαρτογράφηση αυτή έχει:

-Αρκετή ιπποδύναμη (210 για το 6άρι).

-Χαμηλές πιέσεις και θερμοκρασίες σε σχέση με άλλα προγράμματα

-Τρομερή απόδοση, μεγαλύτερη ακόμα και από δυνατότερα προγράμματα (βλ. Revo)

-Όνομα

Για μένα ό,τι πιο κορυφαίο για το group vag. Από κει και πέρα τα ζυγίζεις όλα και αν δεν θες δεν το παίρνεις. Πάντως το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν θέλει ούτε επαναπρογραμματισμούς, ούτε αναβαθμίσεις. Το βάζεις και ξενοιάζεις. Απλά τα πράγματα.

Όταν έχεις δώσει κοντά 25.000Ε για ένα αμάξι μπορείς να δώσεις 1000Ε αντί για 400Ε και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Έπειτα είναι ίσως το μοναδικό πρόγραμμα που έχει την ίδια τιμή και στο εξωτερικό, εκεί που τα άλλα έχουν 200-300Ε αυτό έχει 1100-1400 και όμως το αγοράζουν!!!

Δεν μπορώ να συγκρίνω τα λεφτά που έδωσα για το αυτοκίνητο με τα λεφτά για την χαρτογράφηση! Δηλαδή αν έπαιρνα το s3 με 50χιλιαρικα θα έπρεπε να πληρώσω 4.000 για χαρτογράφηση?

- Αρκετή ιπποδύναμη ???? εμείς δηλάδή όταν δυναμομετρούσαμε το golf 225 δεν θυμάμαι να έβγαζε κάν προγραμμα η συγκεκριμένη εταιρεία.

- Χαμηλές πιέσεις και θερμοκρασίες??? Με μια χαρά πιέσεις δουλέυω το όβερ μου δεν ξεπερνάει το 1.5 και στον κόφτη 0.8 με 0.9 η ΑΒΤ πόσο δουλεύει δηλαδή?

- Τρομερή απόδοση.....και φοβερη...

- Όνομα ναι έχει θα συμφωνήσω και?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν έπαιρνα το s3 με 50χιλιαρικα θα έπρεπε να πληρώσω 4.000 για χαρτογράφηση?

====

Και όμως είναι αρκετοί που έχουν την παραπάνω νοοτροπία και δεν μπορούμε να τους κατακρίνουμε.

Δικά τους τα χρήματα - όπως θεωρούν αυτοί καλύτερα τα ξοδεύουν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να συγκρίνω τα λεφτά που έδωσα για το αυτοκίνητο με τα λεφτά για την χαρτογράφηση! Δηλαδή αν έπαιρνα το s3 με 50χιλιαρικα θα έπρεπε να πληρώσω 4.000 για χαρτογράφηση?

- Αρκετή ιπποδύναμη ???? εμείς δηλάδή όταν δυναμομετρούσαμε το golf 225 δεν θυμάμαι να έβγαζε κάν προγραμμα η συγκεκριμένη εταιρεία.

- Χαμηλές πιέσεις και θερμοκρασίες??? Με μια χαρά πιέσεις δουλέυω το όβερ μου δεν ξεπερνάει το 1.5 και στον κόφτη 0.8 με 0.9 η ΑΒΤ πόσο δουλεύει δηλαδή?

- Τρομερή απόδοση.....και φοβερη...

- Όνομα ναι έχει θα συμφωνήσω και?

+1

Link to comment
Share on other sites

====

Και όμως είναι αρκετοί που έχουν την παραπάνω νοοτροπία και δεν μπορούμε να τους κατακρίνουμε.

Δικά τους τα χρήματα - όπως θεωρούν αυτοί καλύτερα τα ξοδεύουν...

Όχι αλίμονο όσα θέλει χαλάει ο καθένας δεν μπορώ εγώ να κάνω κουμάντο σε κανενός την τσέπη. Απλά αιωρείται ότι είναι ποιο ακριβό είναι και καλύτερο πράγμα που δεν ισχύει απαραίτητα για μένα στον χώρο της χαρτογράφησης.

Link to comment
Share on other sites

πριν βαλω revo πηγα και απο την abt ρωτησα εμαθα ειδα και μαλιστα το δοκιμασα για 1 βδομαδα περιπου .Ο πωλητης μ ελεγε με revo εχεις 205 και με abt 210 διαφορα δεν θα το ελεγα οτι ειδα ...Αλλα η διαφορα των χρηματων ειναι μεγαλη και αρκετα υπολογισημη για αρκετους οπως και σε εμενα ...

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλίμονο όσα θέλει χαλάει ο καθένας δεν μπορώ εγώ να κάνω κουμάντο σε κανενός την τσέπη. Απλά αιωρείται ότι είναι ποιο ακριβό είναι και καλύτερο πράγμα που δεν ισχύει απαραίτητα για μένα στον χώρο της χαρτογράφησης.

Το κακό με το συγκεκριμένο προιόν είναι ότι δεν μπορείς να ξέρεις αν είναι καλύτερο, εκτός και αν είσαι προγραμματιστής, όπου και πάλι παίζεται. Πολύ λίγοι ξέρουν και διαβάζουν κώδικα και καταλαβαίνουν το γιατί και πως. Το πόσο καλά δουλεύει ένα πρόγραμμα, δεν εξαρτάται μόνο από το afr, τις καρότσες και την δύναμη που βγάζει! Και επειδή δεν έχουμε τις γνώσεις και ούτε τα κατάλληλα κριτήρια, δεν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι κάτι δεν είναι καλό επειδή δεν "έκανε" για εμάς.

Link to comment
Share on other sites

πριν βαλω revo πηγα και απο την abt ρωτησα εμαθα ειδα και μαλιστα το δοκιμασα για 1 βδομαδα περιπου .Ο πωλητης μ ελεγε με revo εχεις 205 και με abt 210 διαφορα δεν θα το ελεγα οτι ειδα ...Αλλα η διαφορα των χρηματων ειναι μεγαλη και αρκετα υπολογισημη για αρκετους οπως και σε εμενα ...

Υπάρχουν και χειρότερα … τα 5 άλογα δεν είναι τίποτα , έχω παει σαν πελάτης σε εταιρία λογισμικών να πάρω ανταλλακτικό για αυτοκίνητο φίλου γιατί εγώ δεν το εμπορεύομαι το συγκεκριμένο ανταλλακτικό .. η οποία εταιρία έχει ανοίξει καινούριο κατάστημα στην Λ. ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ όπου ο πωλητής λεει σε πελάτη ότι η ABT την έχει δει και πουλάει ακριβά λέγοντας στους πελάτες ότι αυτοί είναι οι καλύτεροι γιατί φτιάχνουν λογισμικά για αυτοκίνητα του DTM … λες και ο άλλος που θα βάλει πρόγραμμα θα παει να δηλώσει συμμετοχή σε track day η time attack ..

Δεν γράφει και ο φίλος ο Αντρέας να ακούσετε τα καλύτερα όταν είπε στην ίδια εταιρία ότι έχει πάρει τιμή από έλληνα βελτιωτή και κάνει έρευνα αγοράς πριν φτιάξει το αυτοκίνητο του ..

Link to comment
Share on other sites

πριν βαλω revo πηγα και απο την abt ρωτησα εμαθα ειδα και μαλιστα το δοκιμασα για 1 βδομαδα περιπου .Ο πωλητης μ ελεγε με revo εχεις 205 και με abt 210 διαφορα δεν θα το ελεγα οτι ειδα ...Αλλα η διαφορα των χρηματων ειναι μεγαλη και αρκετα υπολογισημη για αρκετους οπως και σε εμενα ...

Αφου στο Site της ABT γραφει 170 αλογα με upgrade!

Επειδη ειμαι λιγο μακρια απο Αθηνα κοιταξα οτι εχει REVO στο αγρινιο και στα γιαννενα(αν επιλεξω REVO τελικα) ,σιγουρα κανα 50 εως 100 ευρουλακια (μια η αλλη με τα εξοδα Αρτα-Αθηνα κ τουμπαλιν) B) θα ειναι πιο πανω ,τουλαχιστον ι δουλεια θα ειναι ιδια ??????Αποψεις παρακαλω

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Επίσημος βελτιωτής του VAG ρε παιδιά είναι η ΑΒΤ λογικό είναι να έχει τέτοιες τιμές.

Αν δεν πουλάει & λανσάρεται με προιοντική υπεραξία η ΑΒΤ ποιος θα λανσάρεται??

Όπως και να το κάνουμε έχει πέσει αρκετό χρήμα για να παρουσιάζεται π.χ. Skoda Octavia ABT στον επίσημο τιμοκατάλογο. Επίσης αρκετό χρήμα έχει πέσει σε ώρες εξέλιξης & δοκιμών.

Για τα παραπάνω λοιπόν από κάπου πρέπει να γίνει απόσβεση.

Υπάρχουν άλλες εταιρείες που λανσάρονται σαν value for money λύση & άλλες που με low price προσπαθούν να προσελκύσουν κοινό.

Ο καθένας διαλέγει και παίρνει ανάλογα με το βαλάντιο του, πάντως δεν μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον γιατί τα έσκασε στην ΑΒΤ εφόσον του έκανε κέφι.

Link to comment
Share on other sites

Το κακό με το συγκεκριμένο προιόν είναι ότι δεν μπορείς να ξέρεις αν είναι καλύτερο, εκτός και αν είσαι προγραμματιστής, όπου και πάλι παίζεται. Πολύ λίγοι ξέρουν και διαβάζουν κώδικα και καταλαβαίνουν το γιατί και πως. Το πόσο καλά δουλεύει ένα πρόγραμμα, δεν εξαρτάται μόνο από το afr, τις καρότσες και την δύναμη που βγάζει! Και επειδή δεν έχουμε τις γνώσεις και ούτε τα κατάλληλα κριτήρια, δεν μπορούμε να ισχυριστούμε ότι κάτι δεν είναι καλό επειδή δεν "έκανε" για εμάς.

Εγώ προσπαθώ να βγάλω μια άκρη με 5 διαφορετικά λογισμικά σε ίδια αυτοκίνητα.. έχω τεστάρει μόνο 3 αυτοκίνητα με διαφορετικό λογισμικό αλλά ακόμα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη , ο κύριος λόγος είναι ότι κάποιοι είναι φυσικό να μην θέλουν να βάλουν τα αυτοκίνητα τους σε πιστά και να τα οδηγήσω .. φυσιολογικό το βρίσκω .. ο άλλος που τον logarisa .. αλλά μπεκ φοράει από το 170 αρι .. ο αλός φοράει s3 intercooler .. δεν βλέπω να βγάζω άκρη τελικά.. παντός θα ήθελα να ευχαριστήσω παιδία από τον βόλο και το Κιάτο που θέλουν να έρθουν και να κάνουμε αυτό το test

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσπαθώ να βγάλω μια άκρη με 5 διαφορετικά λογισμικά σε ίδια αυτοκίνητα.. έχω τεστάρει μόνο 3 αυτοκίνητα με διαφορετικό λογισμικό αλλά ακόμα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη , ο κύριος λόγος είναι ότι κάποιοι είναι φυσικό να μην θέλουν να βάλουν τα αυτοκίνητα τους σε πιστά και να τα οδηγήσω .. φυσιολογικό το βρίσκω .. ο άλλος που τον logarisa .. αλλά μπεκ φοράει από το 170 αρι .. ο αλός φοράει s3 intercooler .. δεν βλέπω να βγάζω άκρη τελικά.. παντός θα ήθελα να ευχαριστήσω παιδία από τον βόλο και το Κιάτο που θέλουν να έρθουν και να κάνουμε αυτό το test

Νίκο, μακάρι να μπορούσε να γίνει η δοκιμή, με τις προδιαγραφές που σου έγραψα παραπάνω και να ήσουν και ο απόλυτος κριτής.

Από τη στιγμή που δεν μπορούν να βρεθούν όμοια αυτοκίνητα (για να μην γράψω ολόιδια) είναι κομματάκι δύσκολο να βγουν γενικά συμπεράσματα.

Εις ό,τι αφορά τα περί επίσημου βελτιωτή για το group VAG, δεν υπάρχει. Γιατί χωριό που φαίνεται κολαούζο δεν θέλει.

Δεν έχει ανάγκη καμία αυτοκινητοβιομηχανία από βελτιωτικό οίκο, πέραν της Mercedes με την AMG - η οποία είναι η ίδια βιομηχανία - και μια/δυο άλλων που είναι επίσης βιομηχανίες, όχι γραφεία και συνεργεία.

Πολύ λιγότερο το group VAG, που με 5 διαφορετικές εταιρείες και αρκετούς παρατρεχάμενους υποκατασκευαστές έχει στο πιάτο ανά πάσα στιγμή όσες τεχνικές λύσεις θέλει.

Ξεκολλήστε παρακαλώ: Επίσημοι βελτιωτές σε αυτό τον πλανήτη δεν υπάρχουν για το group VAG. Ούτε και πρόκειται να υπάρξουν στο μέλλον γιατί τις βελτιώσεις κάνουν οι

ίδιες οι θυγατρικές του ομίλου για κοινό που έχει και το αντίστοιχο βαλάντιο (π.χ. Buggatti Veyron). Όχι για το TSI, όχι για το TFSI, όχι για την παπάτζα κάθε ιδιώτη. Αυτό τους έλειπε!

Αν ήθελαν θα σας το έδιναν δυνατότερο εξαρχής. Αλλά επέλεξαν να σας το δώσουν ως έχει.

Όπως έγραψε παραπάνω ο J.P. , καθένας διαλέγει και παίρνει ανάλογα με το βαλάντιο του. Όποιον βρει πιο σοβαρό/υπεύθυνο/καλύτερο από πλευράς προδιαγραφών, εκείνον θα εμπιστευτεί.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι για ένα αυτοκίνητο αξία πολλών χιλιάδων ευρώ είναι μιζέρια να φτάσεις στο σημείο να κρίνεις διαφορετικά προγράμματα με μοναδικό κριτήριο την τιμή.

Αν κάνει 500, 1000 ή 1500 έχει πολύ μικρή σημασία μπροστά στο πόσο αξιόπιστα θα λειτουργεί το αυτοκίνητο με την αναβάθμιση, σε συνάρτηση με την υποστήριξη που είναι έτοιμη

να του παρέχει η κάθε εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει 500, 1000 ή 1500 έχει πολύ μικρή σημασία μπροστά στο πόσο αξιόπιστα θα λειτουργεί το αυτοκίνητο με την αναβάθμιση, σε συνάρτηση με την υποστήριξη που είναι έτοιμη

να του παρέχει η κάθε εταιρεία.

Εγώ κρατάω αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Ξεκολλήστε παρακαλώ: Επίσημοι βελτιωτές σε αυτό τον πλανήτη δεν υπάρχουν για το group VAG.

====

Πάντως, αν προσέξει κανείς, όλοι οι κωδικοί προϊόντων ABT ακολουθούν την κωδικολογία που έχει VAG στα εξαρτήματα και ανταλλακτικά. Μάλλον δεν το έχουν κάνει μόνο και μόνο για να το παίζουν "επίσημοι". Πιστεύω ότι υπάρχει κάποιο ETKA που έστω και ως "αξεσουάρ" υπάρχουν και τα προϊόντα ΑΒΤ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κρατάω αυτό...

στα μαθηματικά υπάρχουν πολλά σύμβολα , υπάρχει το μεγαλύτερο το μικρότερο αλλά υπάρχουν και οι απόλυτες τιμές και σε απόλυτες τιμές τα 1500¤ ευρώ είναι πολλά. Πολλές εταιρείες βέβαια και με την ευθύνη των καταναλωτών δημιουργούν μύθους γύρω από το όνομα τους με βάση την τιμή (υψηλή ) η οποία ενδομοιχα μας κάνει να σκεφτόμαστε «καλύτερο προϊόν» τέτοια παραδείγματα υπάρχουν πολλά σε όλους τους χώρους. Σε απόλυτες λοιπόν τιμές 1500 δεν δικαιολογούνται για κανένα προγραμμα ούτε σαν λογική value for money αλλά ούτε σε απόλυτες τιμές γιατί υπάρχουν άλλες πνευματικές ιδιοκτησίες με εκατομυρια περισσότερες εγκαταστάσεις και ασυληπτες υποδομές οι οποίες έχουν το ένα δεκατο του « επίσημου »

p.s δεν είναι κακομοιριά να προσπαθείς να αγοράζεις το σωστό προϊόν στην σωστή τιμή γιατί τότε εκατομυρια χρήστες του eBay και του amazon θα είναι κακομοιρηδες.

Κακό είναι να είσαι κορόιδο και να κολλας σε βελτιωτες επίσημους και μη που σου ζητάνε δυο βασικούς μισθούς ποντάροντας στην λογική που λέει ότι το αυτοκίνητο είναι προέκταση του Π¤ου$

Link to comment
Share on other sites

στα μαθηματικά υπάρχουν πολλά σύμβολα , υπάρχει το μεγαλύτερο το μικρότερο αλλά υπάρχουν και οι απόλυτες τιμές και σε απόλυτες τιμές τα 1500¤ ευρώ είναι πολλά. Πολλές εταιρείες βέβαια και με την ευθύνη των καταναλωτών δημιουργούν μύθους γύρω από το όνομα τους με βάση την τιμή (υψηλή ) η οποία ενδομοιχα μας κάνει να σκεφτόμαστε «καλύτερο προϊόν» τέτοια παραδείγματα υπάρχουν πολλά σε όλους τους χώρους. Σε απόλυτες λοιπόν τιμές 1500 δεν δικαιολογούνται για κανένα προγραμμα ούτε σαν λογική value for money αλλά ούτε σε απόλυτες τιμές γιατί υπάρχουν άλλες πνευματικές ιδιοκτησίες με εκατομυρια περισσότερες εγκαταστάσεις και ασυληπτες υποδομές οι οποίες έχουν το ένα δεκατο του « επίσημου »

p.s δεν είναι κακομοιριά να προσπαθείς να αγοράζεις το σωστό προϊόν στην σωστή τιμή γιατί τότε εκατομυρια χρήστες του eBay και του amazon θα είναι κακομοιρηδες.

Κακό είναι να είσαι κορόιδο και να κολλας σε βελτιωτες επίσημους και μη που σου ζητάνε δυο βασικούς μισθούς ποντάροντας στην λογική που λέει ότι το αυτοκίνητο είναι προέκταση του Π¤ου$

Φίλε μου όμως τις τιμές τις διαμορφώνουν τα τμήματα marketing. Και σίγουρα δεν είναι τυχαίο ότι έχουν βγει με την συγκεκριμένη τιμή.

Υποτυπωδώς μία μεγάλη και σοβαρή εταιρεία έχει διεξάγει έρευνες καταναλωτή και στην κρίσιμη ερώτηση του "purchase order" οι απαντήσεις ήταν τόσες (σε απόλυτο νούμερο και σε ποσοστό %) που τους οδήγησαν στην απόφαση να βγουν στα 1.500 ευρώ για το προιόν τους. Δεν νομίζω ότι ο αποφασισμένος για βελτίωση είναι τόσο "price sensitive" καταναλωτής αλλά κατά κύριο λόγο καταναλωτής έτοιμος για σπατάλη.

Επίσης οι συμμετοχές σε DTM κλπ με τις κατάλληλες below & above the line ενέργειες είναι έξυπνα στημένες ώστε να βοηθούν στο branding building της ABT.

Όλα αυτά εξαργυρώνονται στο τέλος και δεν περιμένουν την Ελλάδα για να φέρουν το budget τους. Έχουν στοχεύσει σε πιο ώριμες αγορές και με καταναλωτές υψηλότερης αγοραστικής δύναμης.

Πάντως οι λογικές τιμές για προγράμματα νομίζω ότι είναι στα 300-400 για custom & 700-900 για επώνυμο.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση:στο προγραμμα της revo 205 hp για το golf 5 παιζει η ιπποδυναμη αναλογα με το καυσημο?δηλ τα 205 ειναι για 95 ron?και π.χ. με 100 παει ας πουμε 215?γιατι στο σαιτ της revo εχει για καποια προγραμματα κατι καμπυλες αναλογα με την ποιοτητα καυσημου...αλλα για το συγκεκριμενο δεν αναφερει κατι.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όμως τις τιμές τις διαμορφώνουν τα τμήματα marketing. Και σίγουρα δεν είναι τυχαίο ότι έχουν βγει με την συγκεκριμένη τιμή.

+1.

Αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση, ενδέχεται να έχει βάλει το χεράκι του και ο τοπικός μεταπωλητής εκτός κι αν ακολουθεί την επίσημη γραμμή της εταιρείας

ανήμπορος να κάνει κάτι καλύτερο.

Υποτυπωδώς μία μεγάλη και σοβαρή εταιρεία έχει διεξάγει έρευνες καταναλωτή και στην κρίσιμη ερώτηση του "purchase order" οι απαντήσεις ήταν τόσες (σε απόλυτο νούμερο και σε ποσοστό %) που τους οδήγησαν στην απόφαση να βγουν στα 1.500 ευρώ για το προιόν τους. Δεν νομίζω ότι ο αποφασισμένος για βελτίωση είναι τόσο "price sensitive" καταναλωτής αλλά κατά κύριο λόγο καταναλωτής έτοιμος για σπατάλη.

Επίσης οι συμμετοχές σε DTM κλπ με τις κατάλληλες below & above the line ενέργειες είναι έξυπνα στημένες ώστε να βοηθούν στο branding building της ABT.

Όλα αυτά εξαργυρώνονται στο τέλος και δεν περιμένουν την Ελλάδα για να φέρουν το budget τους. Έχουν στοχεύσει σε πιο ώριμες αγορές και με καταναλωτές υψηλότερης αγοραστικής δύναμης.

Οι τιμές διαμορφώνονται ακριβώς επειδή η βελτίωση δεν είναι ανάγκη, είναι βίτσιο. Είναι μια τρέλλα, το κάτι παραπάνω. Όχι ένα απαραίτητο αγαθό.

Μη ξεχνάτε ότι μιλάμε για μια οικογενειακή επιχείρηση με πολλά χρόνια ύπαρξης στους αγώνες αλλά και στη βελτίωση.

Η τιμολογιακή πολιτική συνήθως υπαγορεύεται από τις αγορές που έχουν μεγαλύτερο τζίρο και μεγαλύτερη αγοραστική δύναμη.

Προφανώς όχι από την ψωροκώσταινα ή μερικούς φίλους του αυτοκινήτου που συζητούν για τις τιμές.

Φαντάζομαι πάντως ότι αυτή η κατάσταση δεν πρέπει να εξυπηρετεί ιδιαίτερα ούτε τον τοπικό μεταπωλητή, καθώς το ακριβότερο προιόν του δυσκολεύει τον όγκο πωλήσεων.

Από την άλλη πλευρά τον διευκολύνει στο να ξεχωρίσει το target group της εταιρείας, ακόμη και σε μια τόσο μικρή χώρα όσο η Ελλάδα.

Δυστυχώς στην Ελλάδα επώνυμα έχουν φτάσει να ονομάζονται και remaps που πολλές φορές προέρχονται από εταιρείες ανάξιες λόγου στο εξωτερικό.

Λίγες σέβονται τον εαυτό τους με την έννοια της μηχανολογικής έρευνας & εξέλιξης.

Ας είναι καλά το μάρκετινγκ και τα περιοδικά! :D

Link to comment
Share on other sites

Αφου στο Site της ABT γραφει 170 αλογα με upgrade!

Επειδη ειμαι λιγο μακρια απο Αθηνα κοιταξα οτι εχει REVO στο αγρινιο και στα γιαννενα(αν επιλεξω REVO τελικα) ,σιγουρα κανα 50 εως 100 ευρουλακια (μια η αλλη με τα εξοδα Αρτα-Αθηνα κ τουμπαλιν) ^_^ θα ειναι πιο πανω ,τουλαχιστον ι δουλεια θα ειναι ιδια ??????Αποψεις παρακαλω

Eπειδη ειμαι απο τα Γιαννενα θα σου πω το εξης

Ειτε στα Γιαννενα το βαλεις ειτε στο Αγρινιο το ιδιο ειναι αφου και οι 2 αντιπροσωποιες VW ανηκουν στον ΚΑΨΙΩΧΑ και θα σου κανουν την ιδια δουλεια και φυσικα ειναι αντιπροσωπος και της REVO τωρα οσο αφορα στην τιμη θα σε στεναχωρησω νομιζω οτι παιζει πανω απο το χιλιαρικο ...

Φυσικα ο εισαγωγεας της REVO ειναι στην αθηνα...

Τωρα αν κανουν την ιδια δουλεια.. ? Θεωρητικα ναι ... Βεβαια πηγαινωντας στην CARGATE (αθηνα) θα εχεις καλυτερη και αμεση εξυπηρετηση και την τσεπη σου πιο γεματη ;)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση:στο προγραμμα της revo 205 hp για το golf 5 παιζει η ιπποδυναμη αναλογα με το καυσημο?δηλ τα 205 ειναι για 95 ron?και π.χ. με 100 παει ας πουμε 215?γιατι στο σαιτ της revo εχει για καποια προγραμματα κατι καμπυλες αναλογα με την ποιοτητα καυσημου...αλλα για το συγκεκριμενο δεν αναφερει κατι.... ^_^

Καπως ετσι ... το 205 ειναι το κατωτερο οριο που μπορει να δει καποιος φορωντας προγραμμα REVO ...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όμως τις τιμές τις διαμορφώνουν τα τμήματα marketing. Και σίγουρα δεν είναι τυχαίο ότι έχουν βγει με την συγκεκριμένη τιμή.

Υποτυπωδώς μία μεγάλη και σοβαρή εταιρεία έχει διεξάγει έρευνες καταναλωτή και στην κρίσιμη ερώτηση του "purchase order" οι απαντήσεις ήταν τόσες (σε απόλυτο νούμερο και σε ποσοστό %) που τους οδήγησαν στην απόφαση να βγουν στα 1.500 ευρώ για το προιόν τους. Δεν νομίζω ότι ο αποφασισμένος για βελτίωση είναι τόσο "price sensitive" καταναλωτής αλλά κατά κύριο λόγο καταναλωτής έτοιμος για σπατάλη.

Επίσης οι συμμετοχές σε DTM κλπ με τις κατάλληλες below & above the line ενέργειες είναι έξυπνα στημένες ώστε να βοηθούν στο branding building της ABT.

Όλα αυτά εξαργυρώνονται στο τέλος και δεν περιμένουν την Ελλάδα για να φέρουν το budget τους. Έχουν στοχεύσει σε πιο ώριμες αγορές και με καταναλωτές υψηλότερης αγοραστικής δύναμης.

Πάντως οι λογικές τιμές για προγράμματα νομίζω ότι είναι στα 300-400 για custom & 700-900 για επώνυμο.

Το ίδιο πράγμα λέμε μόνο που εγώ το λέω σαν τον Ζολώτα και εσυ σαν τον George Soros

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ ότι συμφωνούμε ^_^ (διαβάζοντας πιο προσεχτικά τα προηγούμενα post).

Πάντως "το σωστό προιόν στην σωστή τιμή" δεν είναι σίγουρα της ΑΒΤ.

Για αυτό η Revo έχει σαρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.