Jump to content
bbp

Golf 5/6 1.4 Tsi - Έφτασαν τα 200άρια? [ Βελτίωση 1ου & 2ου Σταδίου]

Recommended Posts

To ασφαλστερο για να δει καποιος την πραγματικη ισχυ του κινητηρα ειναι ΜΑΗΑ LPS3000 , με την εξαιρεση οτι στο δυναμομετρο της Μεταμορφωσης η διορθωση δινει +3-4% σε ισχυ.

Αν θυμαμαι καλα ο JOVANNI φοραει δικο σου προγραμμα και εκανε μετρηση σε MAHA στην Μεταμορφωση και εβγαλε 199.5 hp ...

Link to comment
Share on other sites

φημες μεσα απο την cargate λενε οτι θα υπαρχει συντομα tsi revo παρουσιαση στο power και το αυτοκινητο ειναι καποιου απο εδω... ατιμουλικα... tongue.gif

¶ντε για να δούμε μακάρι...θα είναι το πρώτο 200αρι επίσημα και σε περιοδικό!

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα ο JOVANNI φοραει δικο σου προγραμμα και εκανε μετρηση σε MAHA στην Μεταμορφωση και εβγαλε 199.5 hp ...

Ισχυει, αλλα πραγματικα αν ηξερα ποσο "θερμος" ειναι o Jovanni να εισαι σιγουρος οτι θα εβαζα πιο επιθετικο file. Ο Γιαννης (και μπραβο του) το ψαχνει , ανοιγει , συγκρινει και επειδη - δυστυχως - η μονη συγκριση που γινεται ειναι ποιος την εχει μακρ... συγνωμη... ποιος ειναι μιση καροτσα μπροστα στα 230 και οχι ποιος δουλευει με 13.8:1 καλο ειναι να εισαι πιο επιθετικος με τα demo cars (οπως εκανα και με τα TFSI).

Oλα αυτα βεβαια ειναι εργα που ειδαμε. Την ερχομενη Δευτερα θα παρουσιαστει το πρωτο κιτ για TSI με μεγαλυτερη τουρμπινα. Ακουω στοιχηματα για το αν θα ανατιναχτει ή θα επιζησει... :D !!! Πιστευω οτι θα πανε ολα καλα!

Edited by golf-agu
Link to comment
Share on other sites

Την ερχομενη Δευτερα θα παρουσιαστει το πρωτο κιτ για TSI με μεγαλυτερη τουρμπινα. Ακουω στοιχηματα για το αν θα ανατιναχτει ή θα επιζησει... :D !!! Πιστευω οτι θα πανε ολα καλα!

ωπα.πες λεπτομεριες. -_-:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει, αλλα πραγματικα αν ηξερα ποσο "θερμος" ειναι o Jovanni να εισαι σιγουρος οτι θα εβαζα πιο επιθετικο file. Ο Γιαννης (και μπραβο του) το ψαχνει , ανοιγει , συγκρινει και επειδη - δυστυχως - η μονη συγκριση που γινεται ειναι ποιος την εχει μακρ... συγνωμη... ποιος ειναι μιση καροτσα μπροστα στα 230 και οχι ποιος δουλευει με 13.8:1 καλο ειναι να εισαι πιο επιθετικος με τα demo cars (οπως εκανα και με τα TFSI).

Oλα αυτα βεβαια ειναι εργα που ειδαμε. Την ερχομενη Δευτερα θα παρουσιαστει το πρωτο κιτ για TSI με μεγαλυτερη τουρμπινα. Ακουω στοιχηματα για το αν θα ανατιναχτει ή θα επιζησει... :wacko: !!! Πιστευω οτι θα πανε ολα καλα!

Ρε και εσύ Κρίτωνα τι περίμενες να μετρήσουμε! Μαζευόμαστε εκεί πέντε παιδιά κάνουμε το χαβαλέ μας έπρεπε να μετράμε και το λ πριν τα στήσουμε?

Υ.Γ. ποιος δουλεύει με 13.8:1 και τι σημαίνει αυτό για το αυτοκίνητο?

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει, αλλα πραγματικα αν ηξερα ποσο "θερμος" ειναι o Jovanni να εισαι σιγουρος οτι θα εβαζα πιο επιθετικο file. Ο Γιαννης (και μπραβο του) το ψαχνει , ανοιγει , συγκρινει και επειδη - δυστυχως - η μονη συγκριση που γινεται ειναι ποιος την εχει μακρ... συγνωμη... ποιος ειναι μιση καροτσα μπροστα στα 230 και οχι ποιος δουλευει με 13.8:1 καλο ειναι να εισαι πιο επιθετικος με τα demo cars (οπως εκανα και με τα TFSI).

Oλα αυτα βεβαια ειναι εργα που ειδαμε. Την ερχομενη Δευτερα θα παρουσιαστει το πρωτο κιτ για TSI με μεγαλυτερη τουρμπινα. Ακουω στοιχηματα για το αν θα ανατιναχτει ή θα επιζησει... :lol: !!! Πιστευω οτι θα πανε ολα καλα!

Κρίτωνα, το αυτοκίνητο είναι ακριβως οπως τα λεγαμε. Ποιο δυνατο απο GT ξεκάθαρα....200 παρα κατι και με ασφάλεια. Σίγουρα θα παμε σε ποιο δυνατό στο άμεσο μέλλον...αλλα πρώτα να βάλουμε και καμιά εξάτμιση....

Όσο για το project, εχω μάθει απο πρώτο χέρι οτι παει πολυ καλά και το modification στην τουρμπίνα είναι πολύ έξυπνο. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχουμε θέμα να συζητάμε.....

Link to comment
Share on other sites

Ρε και εσύ Κρίτωνα τι περίμενες να μετρήσουμε! Μαζευόμαστε εκεί πέντε παιδιά κάνουμε το χαβαλέ μας έπρεπε να μετράμε και το λ πριν τα στήσουμε?

Υ.Γ. ποιος δουλεύει με 13.8:1 και τι σημαίνει αυτό για το αυτοκίνητο?

Μη,μη,μη.....μου θυμήσεις παλι τα "ρημάδια" τα OverLoad....πολυ πελέκιμα φάγαμε....άστα......πυρολανε με το καλημέρα....

¶σε που ήρθε και o Alex με το OverLoad, astra 1,6T (αλλος πέλεκυς) και δεν πρόλαβα ούτε την 3η να βάλω....

Μας έχουν καθηλώσει αυτα τα Overload....

Μπράβο όμως στην ομάδα του Κύριλλου....πολυ δυνατα τα προγράμματα....

Θα ήθελα να δω βέβαια και μια συνάντηση Astra-overload VS Astra-Etuners......

Υ.Γ. Τα "ρημάδια" με την καλή εννοια πάντα....

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

Πάντως σαν εναλλακτική λύση μπορείτε να δείτε και στο http://www.chiptronic.gr και οι συγκεκριμένοι προγραμματίζουν μέσω obd και το αμάξι κάνει δυναμομέτρηση πριν και μετά. 140 -> 175 για low αναβαθμιση και 170 -> 200+ και 300 Νm ροπη !!!

Link to comment
Share on other sites

Μη,μη,μη.....μου θυμήσεις παλι τα "ρημάδια" τα OverLoad....πολυ πελέκιμα φάγαμε....άστα......πυρολανε με το καλημέρα....

¶σε που ήρθε και o Alex με το OverLoad, astra 1,6T (αλλος πέλεκυς) και δεν πρόλαβα ούτε την 3η να βάλω....

Μας έχουν καθηλώσει αυτα τα Overload....

Μπράβο όμως στην ομάδα του Κύριλλου....πολυ δυνατα τα προγράμματα....

Θα ήθελα να δω βέβαια και μια συνάντηση Astra-overload VS Astra-Etuners......

Υ.Γ. Τα "ρημάδια" με την καλή εννοια πάντα....

Ολα με την ώρα τους tongue.gif

Οταν ξανα πάτε για δοκιμές πείτε μου γιατί θέλω να τσεκάρω το νεο μου πρόγραμμα γιατί ακόμα δεν έχω ανοίξει με κανέναν

Βασικά ούτε 30 χιλιόμετρα δεν εχω κάνει tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να δω βέβαια και μια συνάντηση Astra-overload VS Astra-Etuners......

Ανεφερες για τον Αλεξη, μη ξεχναμε οτι ο Αλεξης εχει ΜΟΝΟ προγραμμα, ουτε φιλτρο, ουτε εξατμιση.

Μη συγκρινουμε την βουρτσα με την π#υτ$α!!!

Εγω ειμαι σιγουρος οτι θα φαει ο Αλεξης (σορρυ ρε, αλλα ισχυει),

το θεμα ειναι να δουν διαφορες τα παιδια, αν και αμφιβαλλω οτι θα ειναι εντονες με τα ιδια πραγματα φορεμενα...

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου είχε πεί πρόγραμμα φίλτρο i/c

Μόνο εξάτμιση του λείπει.

Ποιά είναι βούρτσα ?

Η εξάτμιση κάνει όλη την δουλεία εγώ προσωπικά ούτε με το φίλτρο κατάλαβα διαφορά ουτε με ι/c εκεί που άλλαξε το αυτοκίνητο ήταν με την εξάτμιση μην λέμε και ότι θέλουμε. εξάτμιση και πρόγραμμα πάντα για πρώτο στάδιο είναι αυτά που αλλάζουν το αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Μη,μη,μη.....μου θυμήσεις παλι τα "ρημάδια" τα OverLoad....πολυ πελέκιμα φάγαμε....άστα......πυρολανε με το καλημέρα....

¶σε που ήρθε και o Alex με το OverLoad, astra 1,6T (αλλος πέλεκυς) και δεν πρόλαβα ούτε την 3η να βάλω....

Μας έχουν καθηλώσει αυτα τα Overload....

Μπράβο όμως στην ομάδα του Κύριλλου....πολυ δυνατα τα προγράμματα....

Θα ήθελα να δω βέβαια και μια συνάντηση Astra-overload VS Astra-Etuners......

Υ.Γ. Τα "ρημάδια" με την καλή εννοια πάντα....

το τι κανονιζετε να βρε8ειτε μεσημερι δεν σημαινει οτι ολoi μπορουν τοτε..εγω ψηνομαι να κανονισουμε μια συναντηση για κανα βραδυ..και να ερ8ουν και αλλα golf gt 1to stadio να δουμε διαφορες.. :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Η εξάτμιση κάνει όλη την δουλεία εγώ προσωπικά ούτε με το φίλτρο κατάλαβα διαφορά ουτε με ι/c εκεί που άλλαξε το αυτοκίνητο ήταν με την εξάτμιση μην λέμε και ότι θέλουμε. εξάτμιση και πρόγραμμα πάντα για πρώτο στάδιο είναι αυτά που αλλάζουν το αυτοκίνητο.

άλλο το να βλέπεις όμως 68 βαθμούς θερμοκρασία εισαγωγής και άλλο 35 και αυτό είναι μια διαφορά όμως

+1 στον Shaddow ένα βραδάκυ θα ήταν καλύτερα

Edited by twoface
Link to comment
Share on other sites

άλλο το να βλέπεις όμως 68 βαθμούς θερμοκρασία εισαγωγής και άλλο 35 και αυτό είναι μια διαφορά όμως

+1 στον Shaddow ένα βραδάκυ θα ήταν καλύτερα

Kαλα τωρα που δυναμωσες εσυ και 6 η ωρα το πρωι να παμε 8α εισαι εκει...αχαχαχα κουφαλα... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

το τι κανονιζετε να βρε8ειτε μεσημερι δεν σημαινει οτι ολoi μπορουν τοτε..εγω ψηνομαι να κανονισουμε μια συναντηση για κανα βραδυ..και να ερ8ουν και αλλα golf gt 1to stadio να δουμε διαφορες.. ;)

Το βραδυ ειναι κλειστα στο αεροδρομιο....εκτος αν εχεις τα κλειδια ;)

Βραδυ σημαινει χαμηλη ορατοτητα, φωτα που σε τυφλωνουν, καμερες που παιρνουν το πολυ 4 φωτα! και οπως μου τα λετε σε κανενα κοντραδικο μερος με κινδυνο να προξενηθει ατυχημα και ολα τα συναφη....no thanks δεν θα παρω.....πανε οι εποχες του '94 στην βουτα που χαζευαμε το καταραμενο......

Link to comment
Share on other sites

Το βραδυ ειναι κλειστα στο αεροδρομιο....εκτος αν εχεις τα κλειδια ;)

Βραδυ σημαινει χαμηλη ορατοτητα, φωτα που σε τυφλωνουν, καμερες που παιρνουν το πολυ 4 φωτα! και οπως μου τα λετε σε κανενα κοντραδικο μερος με κινδυνο να προξενηθει ατυχημα και ολα τα συναφη....no thanks δεν θα παρω.....πανε οι εποχες του '94 στην βουτα που χαζευαμε το καταραμενο......

δε νομιζω οτι αν παμε σε κανα ριμπας διατρεχουμε καποιο κινδυνο...ετσι οπως το λες ειναι λες και παιζουμε τη ζωη μας κορωνα γραμματα... -_- οτι ειναι λα8ος αυτο που κανουμε οκ το δεχομαι..αλλα τα κανεις πολυ τραγικα τα πραγματα.. ;)αποψη μου..

δεν ειναι αναγκη να συμφωνουμε ολοι παντα..

Link to comment
Share on other sites

Η εξάτμιση κάνει όλη την δουλεία εγώ προσωπικά ούτε με το φίλτρο κατάλαβα διαφορά ουτε με ι/c εκεί που άλλαξε το αυτοκίνητο ήταν με την εξάτμιση μην λέμε και ότι θέλουμε. εξάτμιση και πρόγραμμα πάντα για πρώτο στάδιο είναι αυτά που αλλάζουν το αυτοκίνητο.

Γιωργο συμφωνω μαζι σου, αλλα ειδικα τα Astra υστερουν σημαντικα σε i/c και δεν αφηνουν περιθωρια για παραπανω αλογα και ροπες.Γι αυτο και διαλεξα πρωτα αυτη την οδο και δεν εκανα λαθος.Σιγουρα με μια ελευθερη εξατμιση παιρνεις τα μεγιστα.Μην κοιτας τα TSI που χουν απο τη μανα τους ενα γ@μ@το cooler και δε μασανε!Sorry για το off topic.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο συμφωνω μαζι σου, αλλα ειδικα τα Astra υστερουν σημαντικα σε i/c και δεν αφηνουν περιθωρια για παραπανω αλογα και ροπες.Γι αυτο και διαλεξα πρωτα αυτη την οδο και δεν εκανα λαθος.Σιγουρα με μια ελευθερη εξατμιση παιρνεις τα μεγιστα.Μην κοιτας τα TSI που χουν απο τη μανα τους ενα γ@μ@το cooler και δε μασανε!Sorry για το off topic.

τι κουλερ εβαλες φιλος κ ποσο σ βγηκε αν επιτρεπεται?

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει, αλλα πραγματικα αν ηξερα ποσο "θερμος" ειναι o Jovanni να εισαι σιγουρος οτι θα εβαζα πιο επιθετικο file. Ο Γιαννης (και μπραβο του) το ψαχνει , ανοιγει , συγκρινει και επειδη - δυστυχως - η μονη συγκριση που γινεται ειναι ποιος την εχει μακρ... συγνωμη... ποιος ειναι μιση καροτσα μπροστα στα 230 και οχι ποιος δουλευει με 13.8:1 καλο ειναι να εισαι πιο επιθετικος με τα demo cars (οπως εκανα και με τα TFSI).

Oλα αυτα βεβαια ειναι εργα που ειδαμε. Την ερχομενη Δευτερα θα παρουσιαστει το πρωτο κιτ για TSI με μεγαλυτερη τουρμπινα. Ακουω στοιχηματα για το αν θα ανατιναχτει ή θα επιζησει... ;) !!! Πιστευω οτι θα πανε ολα καλα!

Ειμαι μαζι σου!Θερμος υποστηρικτης! ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.