Jump to content
golfpap

Sos Ξεκόλλησε Η Ηλιοροφή Σε Golf 5 Tsi

Recommended Posts

Παιδιά μόλις πριν μία ώρα μου ξεκόλλησε η ηλιοροφή στον δρόμο την ώρα που έτρεχα αρκετά και έφυγε πάνω από τον ουρανό και κατεληξε στον δρόμο κάτω.γύρισα να την βρώ αλλα ειχε ήδη σπάσει,δεν είναι λίγο κάπως?ευτυχώς δεν έσκασε σε κανέναν από πίσω μου...τι κάνω τ΄ςρα?πόσο έχει καινούρια?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε φιλε εφυγε το γιαλυ τις ηλιοροφης ?

Link to comment
Share on other sites

δεν γινεται αυτο ... απο οτι ξερω στα golf Η ηλιοροφη ανοιγει προς τα μεσα δηλαδη χωνεται κατω απο τον ουρανο...
Αν την ανοιξεις προς τα πανω ανοιγει μονο το πισω μερος αρα ο αερας την σπρωχνει προς τα κατω..

Ειμαι περιεργος να μας απαντησει ο φιλος καθως και μια φωτο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις πριν μία ώρα μου ξεκόλλησε η ηλιοροφή στον δρόμο την ώρα που έτρεχα αρκετά και έφυγε πάνω από τον ουρανό και κατεληξε στον δρόμο κάτω.γύρισα να την βρώ αλλα ειχε ήδη σπάσει,δεν είναι λίγο κάπως?ευτυχώς δεν έσκασε σε κανέναν από πίσω μου...τι κάνω τ΄ςρα?πόσο έχει καινούρια?

OMG ρε φιλε!!  Πρωτη φορα του ακουω... Παντως οτι ειναι να κανεις κανε το γρηγορα γιατι θα πιασουν οι βροχες απο εβδομαδα...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

οκ πραγματικα αυτο δεν εχει ξαναγινει...και αν ειναι πραγματικοτητα..τους παιρνεις και τα σωβρακα με δικηγορο...

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω αυτό που έλαβα από άλλο μέλος μας μέσω π.μ. και άνοιξα το θέμα:

 

http://www.autoevolution.com/news/webasto-recalling-aftermarket-sunroofs-29686.html

 

Αν και δημοσίευση του 2011, κι όμως έχει συμβεί.

 

Anyway, θα το αφήσω και θα περιμένω να δω αν θα μας δώσει περισσότερες πληροφορίες ο O.P.

Αν δεν δώσει σημεία ζωής εντός του Σ/Κ το θέμα θα κλειδωθεί οριστικά

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα μαλιστα με τις ηλιοροφες ηταν τοςο εκτεταμενο, ωστε οδηγησε την webasto (η ιδια φιαχνει κ τις εργοστασιακες ηλιοροφες) να κανει ανακληση για να βαλει μια εξτρα ασφαλεια στο τζαμι της ηλιοροφης ωστε σε περιπτωση που ξεκολησει το τζαμι να μη φυγει στο δρομο...

Απιστευτο αλλα αληθινο.

Link to comment
Share on other sites

Η ανακληςη αφορα 293000 (aftermarket οχι εργοςταςιακες) ηλιοροφες και κυριως την hollandia 700series που εχει ιδια λειτουργια με την εργοστασιακη. Βεβαια πολυ λιγες απο αυτες ειχαν σημαδια αποκολησης

Hollandia 700:

Πηγη

http://www.glassbytes.com/newsWebasto20100823.htm

Ακομη χωρις να ξερω αν εχει σχεςη ,παλιοτερα η εταιρια εδινε εφ ορου ζωης εγγυηση ενω πλεον 3 χρονια..

Βεβαια... ας ειχα κ γω ηλιοροφη στο αμαξι κι ας ξεκολαγε!

Εχει βαλει καποιος aftermarket σε golf 5;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τι είναι αυτά που λέτε?πλάκα μου κάνετε?για ποιο λόγο να γράψω ψέματα?αμέσως εσείς...εκεί που έτρεχα ξεκόλλησε ,μόλις πριν 3 μέρεσ το πήρα το αμάξι πάλι,μοντέλο του 08 με εργοστασιακή....μάλλον θα πήγαν να το παραβιάσουν και δε μπόρεσαν αλλα τη ζημία την έκαναν...η απλα έσπασε δε ξέρω τι να πω,ακουγόταν από μεσα οταν ετρεχα λίγο ενα σφυριγμα και απο τη στιγμη που την αλλαξα δεν ξαναακουστηκε,πιθανολογω οτι ηταν αυτο.


επίσης η αντιπροσωπεία ήθελε 630 ευρώ μόνο για το τζάμι ,140 μόνο για τα δύο τα πλαστικά τις βάσεις και γενικά λομπλέ η ηλιοροφή με ξύλωμα σαλονιου ταπετσαριας κοντα στα 1300 με 1500. Εσυ ACE χαλάρωσε λίγο και όσοι κοροϊδεύετε,ετσι?


Υ.Γ.την βρήκα 280 μεταχειρισμένη κομπλέ με 120 περαστικά,οποως και εκανα.

 

Και όλα αυτα τα θέματα που θίγω υποτίθεται πως θα βρω καμια λύση εδω μέσα σα καινούριος που είμαι με το αυτοκίνητο το συγκεκριμένο αλλα...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τι είναι αυτά που λέτε?πλάκα μου κάνετε?για ποιο λόγο να γράψω ψέματα?αμέσως εσείς...εκεί που έτρεχα ξεκόλλησε ,μόλις πριν 3 μέρεσ το πήρα το αμάξι πάλι,μοντέλο του 08 με εργοστασιακή....μάλλον θα πήγαν να το παραβιάσουν και δε μπόρεσαν αλλα τη ζημία την έκαναν...η απλα έσπασε δε ξέρω τι να πω,ακουγόταν από μεσα οταν ετρεχα λίγο ενα σφυριγμα και απο τη στιγμη που την αλλαξα δεν ξαναακουστηκε,πιθανολογω οτι ηταν αυτο.

επίσης η αντιπροσωπεία ήθελε 630 ευρώ μόνο για το τζάμι ,140 μόνο για τα δύο τα πλαστικά τις βάσεις και γενικά λομπλέ η ηλιοροφή με ξύλωμα σαλονιου ταπετσαριας κοντα στα 1300 με 1500. Εσυ ACE χαλάρωσε λίγο και όσοι κοροϊδεύετε,ετσι?

Υ.Γ.την βρήκα 280 μεταχειρισμένη κομπλέ με 120 περαστικά,οποως και εκανα.

 

Και όλα αυτα τα θέματα που θίγω υποτίθεται πως θα βρω καμια λύση εδω μέσα σα καινούριος που είμαι με το αυτοκίνητο το συγκεκριμένο αλλα...

 

....αλλα

 

Άνοιξες ενα τέτοιο θέμα στις 28 October 2013 - 19:09:43 χωρίς να το υποστηρίξεις καθόλου για 7-8 ημέρες και έρχεσαι τωρα να μας πεις την λυση, ποια ακριβώς ήθελες να ειναι η βοήθεια απο εμάς

 

Τέλος πάντων καλο δρόμο και πρόσεχε την οροφή

Link to comment
Share on other sites

Ναι,συγνώμη γι αυτό,απλά μόλις έγινε ήρθα το εγραψα αμέσως εδώ και έτρχα  στα συνεργεία για να μη το αφήσω τα βράδια χωρίς ηλιοροφή.στην ουσία ήθελα να ρωτήσω τιμές και κατα πόσο αυτό μπορεί να είναι εφικτό μιας και πρώτη φορά το βλέπω αυτό το πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,συγνώμη γι αυτό,απλά μόλις έγινε ήρθα το εγραψα αμέσως εδώ και έτρχα  στα συνεργεία για να μη το αφήσω τα βράδια χωρίς ηλιοροφή.στην ουσία ήθελα να ρωτήσω τιμές και κατα πόσο αυτό μπορεί να είναι εφικτό μιας και πρώτη φορά το βλέπω αυτό το πράγμα.

 

Ωραια, καλως ορισες λοιπον στο vwclub και οχι αλλα προβλήματα :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι,συγνώμη γι αυτό,απλά μόλις έγινε ήρθα το εγραψα αμέσως εδώ και έτρχα  στα συνεργεία για να μη το αφήσω τα βράδια χωρίς ηλιοροφή.στην ουσία ήθελα να ρωτήσω τιμές και κατα πόσο αυτό μπορεί να είναι εφικτό μιας και πρώτη φορά το βλέπω αυτό το πράγμα.

Με το αμάξι που πήρες έχεις πολλά να δεις ακόμα...Δεν ήξερες, δεν ρώταγες...

Link to comment
Share on other sites

παρέμειναν μόνο τα σχόλια που αφορούν το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε γαμώτο, μπαίνεις μετά από καιρό να διαβάσεις λίγο κανένα σχόλιο να γελάσεις και τα έχετε διαγράψει όλα πια... Χιουμορ 0

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.