Jump to content
jimsek

Παρουσιαση Του Polo R-Line

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και ολες.Ονομαζομαι Δημητρης και πριν λιγες μερες παρελαβα αυτο το υπεροχο,τουλαχιστον για μενα, αυτοκινητο.

Ο λογος που ανοιξα το θεμα ειναι γιατι δεν βρηκα καποιο θεμα παρουσιασης σχετικα με αυτο το αμαξι τους 3 τελευταιους μηνες που εχω ψαξει μεσα στο φορουμ σχετικα με αυτη την εκδοση,η οποια απο το λιγο που εχω δει στην αθηνα οπου και ζω ειναι παρα πολυ σπανια.

Οποτε ειναι ευκαιρια να δουν και αλλοι λατρεις της VW και πιο πολυ του Polο τι αυτοκινητο ειναι,αν και στο νετ υπαρχουν πολλες παρουσιασεις.Παρολαυτα δεν ειναι και τρομερο για αλλη μια :)

Παρακατω θα σας παραθεσω συνοπτικα τι εξτρα μπορει να βαλει κανεις στο συγκεκριμενο αυτοκινητο.Παντα για την Εκδοση 1.2L 105ps

-Απενεργοποιηση αεροσακου: 40€

-Climatronic: 265€ #

-Πακετο Light and sight (αισθ. βροχης και αντιθαμβ. εσωτ. καθρεπτης): 145€

-Ηλιοροφη: 840€

-RCD-310 mp3 player, aux in & 6 ηχεια: 190€ #

-RNS-315,θυρα sd-card,οθονη αφης,6 ηχεια: 975€

-Συναγερμος: 215€

-Cruise Control & Park Pilot: 340€

-Σπορ καθισματα δερμα/αλκανταρα: 995€

-Φωτα bi-xenon,φωτα ημερας led & led στην πισω πινακιδα: 825€

-Πακετο R-Line Plus(17" Mallory,σκουρα παραθυρα απο Β κολωνα και πισω: 390€

-Πακετο εσωτερικο R-Line: σπορ εμπρος καθισματα με λογοτ. R-Line,μαυρη εσωτ. ταπετσαρια οροφης, πενταλ αλουμινιου, αλουμινενιο λογοτ. R-Line στα εμπρος κατωφλια,και δερματινο πολυλειτ. τιμονι   (Προαιρετικα με ειδικη παραγγελια το σπορ τιμονι,δεν ειναι πολυλειτ.): 460€ #

-Πακετο Multimedia(Προεγκατασταση κιν τηλεφ. bluetooth plus,RCD-310,media in & aux in αστο ντουλ συνοδηγου(mp3,wma,ogg vorbis,aac): 520€

-Περλε ή μεταλλικο χρωμα: 460€

-Λευκο χρωμα: 130€ #

-Κοκκινο χρωμα: 0€

---------------------------------------------------

Και ας ξεκινησουμε απο μεσα προς τα εξω,απο την θεση του οδηγου

108bdqu.jpg

Ακολουθει το ραδιο-κλιμα

2eai7eu.jpg

Τα πενταλ αλουμινιου

256clza.jpg

Και σειρα εχουν τα καθισματα καμια σχεση και αισθηση με τα εργοστασιακα.

2e320co.jpg

και μια ακομα απο πιο κοντα

1zlskt5.jpg

Και μετα σειρα εχει η εξω εμφανιση

nquz5t.jpg

2vsjajq.jpg

Τα Προσθετα που ισως παρατηρησατε και εχει ειναι οσα εχω σημειωμενα με την #

-----

Μια μικρη εξορμηση προς σουνιο για να δω το αμαξι και σε λιγο πιο εκτος αθηνων καταστασεις ανταποκριθηκε πολυ καλα μπορω να πω.Με τις σπορ αναρτησεις ειχε πολυ καλο κρατημα γιατι απο στροφες μεχρι σουνιο δεν ειναι και οι πιο καλες, κλειστες, αποτομες, μου φανηκε λιγο σκοτωστρα δρομος. Παρολαυτα δεν το ζορισα αλλα ουτε ενιωσα ποτε οτι θα φυγει.Καλο το συστηματακι για επιλογες ταχυτητας αλλα οχι για ελληνες οδηγους,απο τα 80 6η; με πολυ μη οικονομικη οδηγηση κολημενο στο 7λ (με 3η και 4η μαξ  παραπανω δεν σε αφηνει ο δρομος)και με οικονομικη κοντα στο 4.ειδα καποιες φορες και 3.

Πολυ καλες εντυπωσεις μεχρι στιγμης.

Στην αντιπροσωπια μου ειπαν οτι οι κινητηρες δουλευουν σε μαξ στροφες στο εργοστασιο για τυχον προβληματα οποτε ερχονται στρωμενα, το θεμα στρωσιμο πλεον απο οσο κρινω δεν ειναι τοσο σοβαρο οσο μερικοι νομιζουν.Πιο πολυ το υπολοιπο αμαξι θελει το στρωσιμο να αρχισουν ολα να λειτουργουν μεταξυ τους.Το τριμηνο για ειδικες παραγγελιες ειναι στανταρ.

Περιμενω ομως και τις δικες σας αποψεις,σχολια,συμπεριφορες αυτοκινητου , ή αποριες.

Edited by jimsek
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη αυριο θα ανεβασω και απο ζαντες και απο οπου αλλου μπορω,κινητηρα,πορτ παγκαζ.

Παρεμπιπτόντως αν και δεν φαινεται ειναι χαμηλο αυτοκινητο σχεδον σαν τα gti,παρολαυτα δεν εχει ιδαιτερο θεμα σε δρομους με κλισεις μη βρει η μασκα η σε σαμαρακια,απλα θελει σιγα και ισως με μανουβρα σε πολυ hardcore ανηφορες,αλλα καλο ειναι να αποφευγονται.μετα τις 2 χιλιαδες το αμαξι φευγει βολιδα.κολλας καθισμα ευκολα.Καποιος που να εχει αγορασει το r-line  δεν υπαρχει ;;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πραγματικα πολυ ομορφο , να το χαιρεσαι.. Καλα και ασφαλη χιλιομετρα να εχεις !!!! Ελπιζουμε να σε δουμε και σε καποια συναντηση μας απο κοντα .... Να θαυμασουμε και το θηριο σου ....

Edited by passatebos
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ,καποια στιγμη θα το κανονισω και θα ερθω σε συναντηση με το θΗριο ομως  :)  , εκτος αν αναφερεσαι σε πορτα :p:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μερικες ακομα φωτο απο μεσα και απ εξω.

Η μαυρη ταπετσαρια ουρανου

3129zet.jpg

οι ζαντες

2i8kq9z.jpg

2mzhco1.jpg

κινητηρας

2lntp8z.jpg

το μισο πορτ παγκαζ.

21eb0c4.jpg

 

και το ντουλαπακι συνοδηγου με το μυστικο πορτακι που χοραει τα εγγραφα του αυτοκ/του.

e0i1d.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο το οχημα και να το χαιρεσαι!

Απο τα πιο ωραια body kits ειναι αυτο του r-line. Ειδικα ο μπροστα προφυλακτηρας αψογος! Πως και δεν εβαλες bixenon ή καμια ηλιοροφη;

Link to comment
Share on other sites

Συμφορουμίτη πολύ όμορφο το Polaki σου!!!Καλορίζικο να είναι με πολλά,ασφαλή και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ωραίος! Καλά και ασφαλή χιλιόμετρα σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο,καλοτάξιδο αδερφέ..είμαι και γω κάτοχος του ίδιου αυτοκινήτου από τον Αύγουστο που μας πέρασε..εχω το μαμα ράδιο ενω εσύ απο ότι είδα έβαλες αν δε κάνω λάθος το RCD-310..εγω το χω σε 5πορτο με ηλιοροφη 16αρες ζαντες και ήδη άρχισα κάποιες επεμβάσεις μηχανικά και look..οι εντυπώσεις μ απο το αμάξι οι καλύτερες..δεν είναι απο τα πιο δυνατά αμάξια της σειράς του αν συνυπολογισεις οτι με λιγότερα χρήματα έπαιρνες πιο δυνατό αμάξι αλλά η αναλογία μηχανής-κατανάλωσης εμένα προσωπικά με χει αφήσει έκπληκτο και χω μόλις κοντά στα 9000 χιλιομετρα πράγμα που σημαίνει η μηχανή δεν έχει ανοίξει ακόμα.

Edited by orker
Link to comment
Share on other sites

 η σκεψη για ξενον ηταν απο την αρχη αλλα με χαλαγε η τιμη..στο e-bay περνεις με λιγοτερα χρηματα.παντως καποια στιγμη θα το χτυπησω το σετακι ειναι τελειο.

 

οσο για τις ζαντες νομιζω βγαινουν το ιδιο και σε 17αρες αλλα σε περιοριζει αρκετα και κοστιζουν σε λαστιχα παραπανω..τα 16αρια ειναι ιδανικη λυση..τουλαχιστον για ελληνκους δρομους.

 

το rcd-310 το εβαλα μονο για τα πισω ηχεια.μου φαινεται κουλο να εχουν τα αμαξια τοποθετημενη θεση για ηχεια και να ειναι αχρηστη..οπως και με τα ξενον εχω σκεφτει κατι τετοιο αυτο .

απο καταναλωσεις τι λεει; εντος εκτος και επι ταυτα;

 

ευχαριστω ολους για τις ευχες και ανταποδιδω :)

Link to comment
Share on other sites

σα τα εργοστασιακά και μάλιστα Bi-xenon δεν έχει και τα 8 κατοσάρικα καλά είναι..όσο για να τα βάλεις μετά να ξέρεις θέλει κατέβασμα ο προφυλακτήρας οπότε είναι θέμα...οι 17 έρχονται στο πακέτο r-line plus& συμπεριλαμβάνει σκουρόχρωμα παράθυρα απο Β κολώνα και πίσω..390 το μαλλί..όντως ιδανική λύση είναι τα 16 για την Ελλάδα πάντα(είχα στο προηγούμενο πολο 17αρια με Eibach Bilstein..τρένο το αμάξι αλλα για ελλάδα θέλει γερά αντερα)

όσο για την κατανάλωση δεν είναι και το πιο οικονομικό αλλα αν θυμάμαι καλα 2 άτομα(140kg) στην εγνατία με 100 χιλιομετρα η κατανάλωση έδειχνε κάτι λιγότερο απο 5lit/100

Link to comment
Share on other sites

σα τα εργοστασιακά και μάλιστα Bi-xenon δεν έχει και τα 8 κατοσάρικα καλά είναι..όσο για να τα βάλεις μετά να ξέρεις θέλει κατέβασμα ο προφυλακτήρας οπότε είναι θέμα...οι 17 έρχονται στο πακέτο r-line plus& συμπεριλαμβάνει σκουρόχρωμα παράθυρα απο Β κολώνα και πίσω..390 το μαλλί..όντως ιδανική λύση είναι τα 16 για την Ελλάδα πάντα(είχα στο προηγούμενο πολο 17αρια με Eibach Bilstein..τρένο το αμάξι αλλα για ελλάδα θέλει γερά αντερα)

όσο για την κατανάλωση δεν είναι και το πιο οικονομικό αλλα αν θυμάμαι καλα 2 άτομα(140kg) στην εγνατία με 100 χιλιομετρα η κατανάλωση έδειχνε κάτι λιγότερο απο 5lit/100

Πολύ καλά είναι τα 5 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο και πολλά ασφαλή χιλιόμετρα. 

 

Εκεί που έχεις βάλει τον στυλό είναι θήκη για την κεραία του ραδιοφώνου . . . . χαχαχαχαχα και εγώ το ίδιο προσπαθούσα να κρατήσω το στυλό αλλά κάτι δεν μου κόλλαγε μέχρι που είδα στο βιβλιαράκι . . . . . .  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

 να σαι καλα ανδριτσουλε.οσο για την κεραια ειναι μαζι με την θηκη με τα manual του αυτοκ/του, αλλιως θα ξεχειλωνε τα "γατζακια" και δεν μ αρεσε οποτε ο στυλος ηταν οτι επρεπε.και γενικα εχει πολλους χωρους για διαφορα..πολυ προσεγμενο σε ολα του..το ντιζελακι σου πως παει; γτ στη λαμια την πολη των ανηφορων λογικα θα καιει καμποσο ε;;

 

 

ασχετο αλλα με νεκρα σε κατηφορες η γενικα οποτε βολευει σε ενα ταξιδι δεν ριχνει την μεση καταναλωση κατα πολυ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους :)

Εχω φτασει τα 1400χλμ χωρις προβληματα με προσεγγιση 10ευρω τα 100χιλιομετρα.

Ανεβαινοντας προς βεροια και με οικονομικη οδηγηση και κατα μεγαλυτερο διαστημα απο παραδρομο δηλαδη 80-110 η καταναλωση κολλημενη απο 5,5l - 5,8l

Καποια στιγμη που βγηκα στην εθνικη βεροιας -θεσσαλλονικης και του χτυπησα 190 με εντυπωσιασε με μονο 6.3l και σταθερη ταχυτητα πανω απο 140χλμ για σχεδον μεχρι τα διοδια μαλγαρων.  Κατεβαινοντας απο βεροια και με πατημενο λιγο το γκαζι 140 σταθερα στα κομματια εθνικης ανεβηκε η καταναλωση στα 6.5l.Γεμισα με 70 ευρω και εκανε 690 χλμ +20 του τριπ. Σαν αυτοκινητο εμεινα πολυ ικανοποιημενος.Με 3 ατομα και φουλ αποσκευες αμεση ανταποκριση γκαζιου,πολυ καλα κρατηματα,δοκιμασμενο και με φουλ(επικινδυνη) βροχη δεν ειχε κανενα προβλημα..η σκαλες των υαλοκαθαριστηρων πολυ βολικες.Το συστημα ξεθολωματος με το κουμπακι MAX ειναι πολυ χρησιμο.Κατι που απλα μου φανηκε περιεργο οχι οτι με χαλασε,ηταν οτι ακουγα τις σταγονες που "εσταζαν" στα εσωτερικα του αυτοκινητου.Μικρο το κακο δεν λεει κατι αυτο.Σε ολα τα υπολοιπα απο συμπεριφορα αυτοκινητου δεν μπορω να σκεφτω κατι αρνητικο η κατι που με "κρεμασε".

 

Κατι ασχετο αλλα δεν μπορω να βρω λυση ειναι κατι κομματια στο καπο σαν κερια ειναι..και δεν μπορω να βρω τροπο να τα βγαλω..μια μικρη σαν γραμμη που υπηρχε εφυγε..σε αλλα σημεια ομως δεν φευγουν με τιποτα..καμια ιδεα πως να τα βγαλω;;

Edited by jimsek
Link to comment
Share on other sites

Γυαλιστικη αλοιφη και καθαρο πανακι! Πιο ασφαλες βεβαια ειναι να το δει ενας detailer να σου πει.

Ειναι τρομερο αμαξι το Polo! Να το χαιρεσαι και καλα χιλιομετρα!

Link to comment
Share on other sites

http://www.auto-star.gr/mobile/product.php?products_id=571

Εγω για κερια και γενικα οτιδηποτε μπορει να αφησει χρωμα πανω στο αμαξι, αυτην πηρα!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον φιλο. παντος jimsek δεν εχω δει κανενα r-line πολο πουθένα ειναι πολλη ομορφο αμαξι και μου φενεται περιεργο..(τουλαχιστων στην περιοχή που μένω)  

Link to comment
Share on other sites

Καλη ιδεα Ανδριτσουλε :good: :good:

Γιωργο αν σου πω πως και εγω δεν το χει σχεδον πουθενα αυτο το αμαξι.Ισχυει αυτο που λενε οτι στα χαρτια ειναι 105(για λογους φορολογιας) και στην μετρηση βγαζει 120? Ξερει κανεις κατι;; Το εχει μετρησει;

Link to comment
Share on other sites

Κατα γενικο κανονα ναι ισχυει...

Βεβαια ειναι λιγο λιγοτερο απο 15 αλογα. Γυρω στα 10-12 αλογα ειναι τα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

αυτο οντώς ισχυει μου το ειχαν πιει και στην αντιπροσωπεια οτι η vw οταν αγορασα το δικο μου.. εγω εχω το 1.2 αλλα με τα 90 αλλογα που παει στα 98 διλαδη 100 :p και το 105 παει στα 116 οπως ειπε και ο ηλιας..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.