Jump to content
karlos

Golf - Επιλογη Ελαστικου 225/45/17 [ Michelin, Goodyear, Toyo, Pirelli, Dunlop, Bridgestone, Vredestein]

Recommended Posts

Καλημερα λοιπον η πρωτη εκτιμηση ειναι πολυ καλη και σε στεγνο κ σε βρεγμενο δρομο η συμπεριφορα ειναι αψογη πολυ καλο κρατημα και σε υψηλες ταχυτητες...αυτα απο μενα καλη συνεχεια...

Στάλθηκε από το GT-I8260 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλοδεχούμενη η εκτίμησή σου , αλλά εγώ είμαι ''Θωμάς'' , αν δεν δω δεν πιστεύω...

Με δείκτη φθοράς TreadWear :  240 Sport Maxx RT VS 320  PS3 δε νομίζω, (ενδεικτικά τα Energy Saver έχουν ...400 )

TREADWEAR INDEX.

ο δεικτης αυτος δειχνει τον ρυθμο φθορας του πελματος του ελαστικου.

κυμαινεται απο 60 εως 620 σε βηματα των 20.

οσο ποιο μεγαλος ειναι τοσο μεγαλη ειναι η διαρκεια ζωης του πελματος , εχουμε δηλαδη μικροτερη φθορα και ποιο σκληρη γομα.

αν ενα ελαστικο εχει δεικτη 200 και ενα αλλο 400 τοτε το δευτερο εχει διπλασια ζωη πελματος , θα βγαλει δηλαδη τα διπλα km.

ελαστικα με δεικτη 200 - 280 εχουν αρκετα μαλακη γομα , απο 300 - 380 μεσαια γομα , και απο εκει και πανω σκληρη γομα.

Καμια αντιρρηση φιλος, οπως λες στην πραξη θα το δεις. Καλα τα νουμερα αλλα ο δρομος ειναι διαφορετικος.Ειχα ps3 πιο παλια και εχω μια αισθηση. Απλα το λεω κρινοντας οτι αν στα 13k αφησες μισα dunlop με normal φανταζομαι ευθυγραμμιση και οχι ρυθμισμενο για στροφιλικια κτλ...ε τοτε εισαι λιγο επιθετικος με τα λαστιχακια σου. Απολαυσε τα λοιπον και καλα χιλιομετρα!

Edited by granset
Link to comment
Share on other sites

,,,,, και για να μη τα ισοπεδώνουμε όλα, καλό λάστιχο δεν είναι αυτό που βγάζει πολλά-πολλά χιλιόμετρα αλλά αυτό που έχει καλή συμπεριφορά στο δρόμο και ''σώζει ζωές''. Για το RT (το κορυφαίο αυτή την εποχή) που αναφέρθηκε παραπάνω μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι έφαγε τη μισή γόμα με 13000χλμ. Προφανώς ο φίλος πρέπει να το ''έλιωσε'' με το τρόπο που οδηγεί. Με νορμάλ οδήγηση είναι δύσκολο να είχε τέτοια φθορά. Επίσης για τα continental που ειπώθηκε ότι σαπουνιάζουν γρήγορα και είναι χάλια στο βρεγμένο, έχω να πω για τις δύο προηγούμενες γενιές που είχα χρησιμοποιήσει  (για την νέα 5 δεν έχω άποψη) ότι και χιλιόμετρα έβγαζαν και ήταν ''θεϊκά'' στη βροχή. Στο προηγούμενο αμάξι μου golf v gti stage2 είχα χρησιμοποιήσει δύο φορές τα contact sport 3 με 30000χλμ την κάθε φορά και αν τα είχα ζορίσει πολλές φορές ήταν super. Επίσης τα contact sport 2 τα φόραγα πιο παλιά σε volvo s40 και ford mondeo με ανάλογη άψογη συμπεριφορά. Σε κάθε περίπτωση όμως αν κάποιος έχει κριτήριο τα πολλά χιλιόμετρα τότε δεν αγοράζει από το πάνω ράφι της κάθε εταιρείας αλλά λίγο παρακάτω ένα πιο οικογενειακό ελαστικό και λιγότερο σπορ. Έτσι κι αλλιώς τα ελαστικά έχουν βελτιωθεί τόσο πολύ τα τελευταία χρόνια που ότι και αν διαλέξει κάποιος σε ελαστικά ίδιας κατηγορίας οι διαφορές πλέον είναι ελάχιστες έως μηδαμινές. Είναι θέμα γούστου του καθενός από εμάς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα Continental(sport contact 2) τα έχω δοκιμάσει κ γώ παλιότερα σε 195/45/15 και ήταν κυριολεκτικά άψογα.Μεγάλη σιγουριά στο βρεγμένο και μπορώ να πω΄μια κ το στρίβω αρκετά κρατήσανε γύρω στα 30-35000 χιλιόμετρα.

Για μένα είναι η χρυσή τομή ανάμεσα σε κράτημα κ αντοχή!

Τώρα έχω τα Toyo t1-R τα οποία είναι εξίσου καλά αλλά δεν τα εχω ζορίσει ακόμα όσο τα Continental

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε πιστεύω η ώρα να αλλάξω τα πολύ καλά και ανθεκτικά Sport Contact 2, (205/55/16). Από 2010  δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα - περίπου 30000 και έχουν αρκετό "τακούνι", μιας και δεν οδηγώ ιδιαίτερα επιθετικά τελευταία - αλλά είναι πλέον 4 ετών. Διάβασα παραπάνω ότι τα Premium contact 5 είναι πολύ μαλακά ,άρα κατευθύνομαι προς τα Good Year Efficient grip Performance , Dunlop Bluresponse και Michelin PS3. Ποια η γνώμη σας? Μου πρότειναν και τα Bridgestone turanza T001 ως εναλλακτική λύση,τα οποία διατηρούν το ανθεκτικό χαρακτήρα τους και έχουν βελτιώσει τα λοιπά χαρακτηριστικά τους σε σχέση με το παρελθόν. Ισχύει? 

Edited by eagle1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν τα λιώνεις και δεν κάνει και πολλά χιλιόμετρα γιατί θες σκληρά λάστιχα? Εγώ στη θέση σου θα παιρνα μαλακά σχετικά

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε πιστεύω η ώρα να αλλάξω τα πολύ καλά και ανθεκτικά Sport Contact 2, (205/55/16). Από 2010  δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα - περίπου 30000 και έχουν αρκετό "τακούνι", μιας και δεν οδηγώ ιδιαίτερα επιθετικά τελευταία - αλλά είναι πλέον 4 ετών. Διάβασα παραπάνω ότι τα Premium contact 5 είναι πολύ μαλακά ,άρα κατευθύνομαι προς τα Good Year Efficient grip Performance , Dunlop Bluresponse και Michelin PS3. Ποια η γνώμη σας? Μου πρότειναν και τα Bridgestone turanza T001 ως εναλλακτική λύση,τα οποία διατηρούν το ανθεκτικό χαρακτήρα τους και έχουν βελτιώσει τα λοιπά χαρακτηριστικά τους σε σχέση με το παρελθόν. Ισχύει? 

Good Year Efficient grip Performance. Τα είχα πριν στο 7αρι με τις 16αρε ζάντες. Πάρα πολύ καλό και αθόρυβο ελαστικό.

Link to comment
Share on other sites

conti sc3/sc5 πραγματικα πολυ καλα

assymetric ακουγα πολυ θορυβο στην καμπινα

pzero καλο κ αυτο τρωγεται γρηγορα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

uniroyal rainsport 3  απτα λιγα που εχουν φοβερο γκριπ και νερο και στεγνο...ας πουμε οτι δεν σπινιαρει πλεον η δευτερα...η πρωτη ειναι φυση αδυνατο να μην σπινιαρει..αλλα τρως επιτελους κατι κολληματα αγρια πισω αφου πλεον ακουω τις βασεις μηχανης να υποφερουν...

Link to comment
Share on other sites

uniroyal rainsport 3  απτα λιγα που εχουν φοβερο γκριπ και νερο και στεγνο...ας πουμε οτι δεν σπινιαρει πλεον η δευτερα...η πρωτη ειναι φυση αδυνατο να μην σπινιαρει..αλλα τρως επιτελους κατι κολληματα αγρια πισω αφου πλεον ακουω τις βασεις μηχανης να υποφερουν...

AD08R ?  :roadrage:  :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Πφφ Δεν μπορω να καταλαβω γιατι εγω και αλλος ενας φιλος με golf 5 που βαλαμε τα ps3 εχουμε τοσο κακες εντυπωσεις... Τοσο κακες που ειχα υπονοιες οτι κατι δεν παει καλα με το αμαξι. Το πηγα αντιπροσωπεια το βρηκαν 100% κομπλε ..το πηγα στον νο1 δοκτωρα των αναρτησεων ευθυγραμμισης στη θεσσαλονικη το ιδιο. Γλυστρανε απιστευτα ,και το αμαξι σπινιαρει εκνευριστικα...εχω απογοητευτει το ιδιο και ο φιλος που με εμπιστευτηκε στην επιλογη του. 205-55-R16 V. Να μην πω για το ποσο ευκολα μπαινει το abs. Στην εθνικη ειναι πολυ καλα οπως και σε δρομο με καλη ασφαλτο αλλα μεσα στην πολη ειναι θανατος αν πατησεις αποτομα φρενο. Επαιξα με πιεσεις 2.2-2.3-2.5 το ιδιο... 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρονια πολλα. Εχω βρει σε διάσταση 225/40/18 τα Goodyear f1 490€. Θεωρω ότι και η επιλογή ελαστικού και η τιμη είναι καλη. Έχει κανεις άποψη για το ελαστικό ; Έχει δει κανεις σε αλλο καταστημα πιο καλη τιμη για αυτο ;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρονια πολλα. Εχω βρει σε διάσταση 225/40/18 τα Goodyear f1 490€. Θεωρω ότι και η επιλογή ελαστικού και η τιμη είναι καλη. Έχει κανεις άποψη για το ελαστικό ; Έχει δει κανεις σε αλλο καταστημα πιο καλη τιμη για αυτο ;

Τα φοραω εδω και 12000χλμ σε 45/17. Ειναι πολυ καλο, δυσκολα θα βρεις καποιον να πει αρνητικη γνωμη γι αυτο. Οποιο και να ειναι το στυλ σου σε αφηνει ικανοποιημενο. Τιμη πιο χαμηλη χλωμο το βλεπω να βρισκεις.

Link to comment
Share on other sites

Κύριος ο κύριος Καρλης. 485€ για 4 Goodyear f1 με ημερομηνία κατασκευής 0514 , made in Germany και διάσταση 225/40/18. Και αποδειξούλα παρακαλω.

Απο σήμερα μπορούμε να παίζουμε. Φρενα και λάστιχα καινούργια

Σιγα σιγα θα γράψω και εντυπώσεις. Δεν έχει ουσία να γράψω τώρα γιατι τα δικα μου ηταν τοσο χάλια που ηταν χειρότερα και απο κινεζικά

Link to comment
Share on other sites

.το πηγα στον νο1 δοκτωρα των αναρτησεων ευθυγραμμισης στη θεσσαλονικη το ιδιο. Γλυστρανε απιστευτα ,και το αμαξι σπινιαρει εκνευριστικα...

ποιον λες?

Link to comment
Share on other sites

AD08R ?  :roadrage:  :drinks:

δεν παιξανε βαγγελη λογω τιμης μιας και συμφωνησα να χρησιμοποιω τα 8 ρια της παρεας των γτι για κοντρες...πηραμε 1 δυαδα συνεταιρικα...τουο 888

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν έφτασε η ώρα για αλλαγή ελαστικών μετά από 50000κμ με τα Michelin primacy hp μπορώ να πω ότι στο μόνο σημείο που με απογοήτευσαν ήταν ο θόρυβος ακόμα και τώρα μετά από τόσα χιλιόμετρα και 3 1/2 χρόνια έχουν πολύ καλό κράτημα απλά έχουν αρχίσει να εμφανίζουν μικρά σκασίματα.

 

διάβαζα για τα καινούρια primacy αλλά είδα ότι έχουν θέμα στο βρεγμένο και εμφανίζουν ποιο εύκολα aquaplaning. εάν τα έχει βάλει κανείς κανείς στο 140αρι περιμένω να μου πει τις εντυπώσεις του.

τα άλλα δύο που έχω στα υπόψιν είναι τα

dunlop bluresponse

goodyear efficient grip performance

 

η διάσταση είναι 205/55 - 16

περιμένω τις απόψεις σας

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά και τα δυο. Νομίζω ότι λίγο πιο σπορ τα Goodyear. Και στα δυο μην ξεχάσεις να ζητήσεις την εγγύηση. Ισχύει για ένα χρόνο και στις δυο που εχουν τον ίδιο αντιπρόσωπο στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα μην τρελαίνεσαι με την εγγύηση γιατι αν βρεις τον ενα τεχνικο βορείου ή Νοτίου Ελλάδας να ερθει να σε βρει εκεί που εισαι παίξε τζόκερ!!!Σε βρεγμένο Dunlop και δεν καταλαβαίνει τίποτα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πόσα περιπου χιλιόμετρα να περιμένω να βγάλουν? να προσθέσω ότι δεν είμαι "καυτης" αλλά και ούτε νορμάλ οδηγός

Link to comment
Share on other sites

Tα ιδια και περισσοτερα. Σε διασταση 55/16 ειναι δυσκολο να αποφασισεις μεταξυ αυτων των δυο και αφου αποκλειεις το RT που ειναι η πιο σπορ επιλογη για 16αρια. Για μενα ειναι μια η αλλη. Ρωτησε τον Σωτηρη στο μαγαζι που τα βαζεις θα σου πει μια γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Pilot sport 3 225/45/17 σε gti mk5 dsg ελαφρώς βελτιωμένο (προγραμμα και εισαγωγή neuspeed)

Τα άλλαξα μετα απο 20 μήνες κ 25000 περίπου χλμ εκ των οποίων τα 15-17000 έγιναν σε εθνική λόγω συχνών ταξιδιών (δουλεύω στην επαρχία).

Οδήγηση 80% συντηρητική 10% σβελτη και 10% mode στριψιματος σε διαδρομή που τη ξερω απεξω.

Στην αρχή ηταν μια χαρα,αλλα μετα τα 10.000 χλμ χάλασαν παααρα πολυ.

Γενικά δεν είχαν καμια απολύτως σχέση με τα εξαιρετικά ps2!

Σαπουνιαζαν με το παραμικρό,δεν πληροφορούσαν,γλυστραγαν και οχι πάντα προοδευτικά,όμως παραδοξως σε βροχή σου ενέπνεαν εμπιστοσύνη!

Τα μπροστινά είχαν φαγωθεί τοσο πολυ που ηταν επικίνδυνα.τα πίσω ειχαν ψωμί ακομα.

Τεσπα έβαλα προχθές τα Bridgestone potenza RE050A.420 € με τη τοποθέτηση.

Πριν 2-3 μήνες έφτιαξα κ την ανάρτηση στον Μαρακάκη,εντυπώσεις μόλις το στριψουμε λιγάκι-λειαν συντόμως...

Edited by Bagus
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα σημερα,brigestone t001,dot 48 του 2012 με πολυ ψωμι και αριστη οπτικη κατασταση,205/60/15 μαζι με ζυγοσταθμιση και τοποθετηση 90 ευρώ:D

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα σημερα,brigestone t001,dot 48 του 2012 με πολυ ψωμι και αριστη οπτικη κατασταση,205/60/15 μαζι με ζυγοσταθμιση και τοποθετηση 90 ευρώ :D

Τεφαρίκι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.