Jump to content
karlos

Golf - Επιλογη Ελαστικου 225/45/17 [ Michelin, Goodyear, Toyo, Pirelli, Dunlop, Bridgestone, Vredestein]

Recommended Posts

-Φιλος μου επι 4,5 χρονια  και 50.000 χλμ ,φορουσε σε opel astra G,κατι Continental που τελειωνανε σε 2, δεν θυμαμαι τι ακριβως.Ελεγε οτι ειναι παρα πολυ καλο λαστιχο.Πριν 1 μηνα εβαλε κατι καινουργια Continental  που τελειωνουνε σε 5......Προχθες με πειρε και μου λεει μαπα το καρπουζι.

 

 

Το αμαξι φοραει 195/60/15 και ο κολιτος μου ειναι απο τους πιο χαλαρους οδηγους αυτοκινητων ,που ποτε δεν τρεχει σε στροφες και δεν παει πανω απο τα 120 max 130.

 

-Ενας δευτερος με αουντι Α4 1.800 κυβικα 4κουνα και 235 αλογα φοραει 225/45/18 μισελιν τα σπορτ.

Τον πρωτο χρονο ολλα καλα και το αμαξι βραχος στο δρομο.Στα 2 χρονια και συνολικα 27.000χλμ μου λεει οτι δεν ξαναβαζει μισελιν ποτε.Κουτσουρωσανε  χωρις να ειναι φαγωμενα στο πελμα και στις στροφες τραβαει για το χαντακι το αμαξι.

 

Εγω προσωπικα θα ξαναβαλω μισελιν μονο αν καποιος καλος ανθρωπος μου τα κανει δωρο.χα χα χα.

 

Σε διασταση 205/55/16 δεν υπαρχει για εμενα καλητερο λαστιχο απο το vredestein sportrac5.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα Continental που τελειώνουν σε 2 τα έχω εγώ τώρα και παρουσιάστηκε ένα θεματάκι... για αυτό άρχισα να το ψάχνω με τα ελαστικά.

Είναι πολύ καιρό στο αμάξι μου (Golf IV 1.6 Variant), αλλά δεν είναι φαγωμένα για άμεση αλλαγή. Η οπτική τους κατάσταση είναι καλή, μου το επιβεβαίωσαν και σε μαγαζί με τα ελαστικά. Πήγα στα μέσα Ιανουαρίου, επειδή με το πολύ κρύο που είχαμε εκείνες τις μέρες παρατήρησα ότι το αμάξι σε καλή άσφαλτο στην εθνική φεύγει από την πορεία του με το παραμικρό πλευρικό άνεμο. Ο λαστιχάς είπε ότι είναι εντάξει τα ελαστικά ακόμα. Με τα χιλιόμετρα που κάνω, μου είπε να έρθω στα μέσα καλοκαιριού να τα αλλάξω.

 

Πρόσφατα όμως προέκυψε πολύ πιο σοβαρό θέμα. Επειδή συχνά/πικνά οδηγάω με 2-3 επιβάτες και τις αποσκευές τους, είπα να τσεκάρω την πίεση και να την ανεβάσω. Καταρχάς μου έκανε εντύπωση η μεγάλη διαφορά στις πιέσεις άδειου/γεμάτου που σινιστάται για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Όταν είχα το Polo η διαφορά δεν ήταν τόσο μεγάλη. Τέλος πάντων, ανέβασα την πιεση και από την πρώτη μέρα άρχισα καλυτεχνικό πατινάζ. Φρενάροντας στο βρεγμένο ή στο χαλίκι ή στη στροφή το αμάξι φεύγει. Και εγώ δεν είμαι γκαζοφονιάς (πλεον)... δεν το προδιαθέτει και το αυτοκίνητο... Στην εθνική 120 πηγαίνω. Όμως τις στροφές στο επαρχειακό δίκτυο μου αρέσει να παίρνω γρήγορα. Μιλάμε 70-90χαω και άμα το αμάξι πατήσει νερό ή χαλίκι γλυστράει με την ουρά ή καμία φορά και με τα τέσσερα. Μου το έκανε μερικές φορές μέσα σε 2 μέρες, από τότε οδηγάω πιο αργά και φρενάρω πάντα στην ευθεία πριν την στροφή. Δηλαδή κάνει ότι περιγράφεις για το Audi. Κουτσουρώσανε χωρίς να είναι φαγωμένα.

 

Έχω μια υποψία ότι το μηχάνημα της πίεσης ήταν χαλασμένο και μπορεί να έχω διαφορετική πίεση στα λάστιχα. Θα το ελέγξω σήμερα το απόγευμα και θα μειώσω την πίεση στο προβλεπόμενο για άδειο όχημα. Αύριο πάω Χαλκιδική. Θα δω τι θα γίνει και θα σας τα γράψω. Αν φταίει η ανόμοια ή/και υπερβολική πίεση, ή αν ήρθε η ώρα κατεπείγουσας αντικατάστασης.

 

UPDATE: Λοιπόν, τα πίσω ελαστικά είχαν ίδια πίεση στα 2.9 bar. Μόλις 0.1 bar λιγότερη από το προτεινόμενο για γεμάτο αυτοκίνητο. Τα μπροστά όμως είχαν διαφορά πίεσης 0.4 bar μεταξύ τους. Τώρα την κατέβασα την πίεση στα πίσω στα 2.5, στα μπροστινά την κατέβασα στα 1.9 (συνιστόμενη πίεση για άδειο αυτοκίνητο). Θα δω πως θα πηγαίνει αύριο που θα κάνω περίπου 300 χλμ.

Edited by Bitnik
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια ερώτηση εγκυκλοπαιδικού χαρακτήρα.

Η φθορά ενός φορεμένου ελαστικού μετριέται από το πέλμα μόνο ή παίζει ρόλο η παλαιότητα και τα χιλιόμετρα.

Πχ το αυτοκίνητο ενός φίλου έχει ~75000 Km με τα ίδια λάστιχα.

Τα συγκεκριμένα λάστιχα τα φοράει περίπου 4,5 χρόνια αλλά κοιτώντας τα μπορώ να πω πως έχουν ακόμα πέλμα..

Τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις;;

 

 

75k χιλιόμετρα??????? Και το αυτοκίνητο κυκλοφορεί χωρίς να κάνει καλλιτεχνικό πατινάζ;; :crazy:  

 

Και όμως ναι. Μου έκανε τρομερή εντύπωση...

 

Μεγαλη παγιδα ειναι συνηθως εκτος απο αυτα που αναφερθηκαν ο τροπος χρησης και η ιπποδυναμη.

Συνηθως σε ηπια χρηση με πολλα ατομα μεσα και αδυναμο μοτερ, ενα ανεπαρκες ελαστικο για τους λογους που προαναφερθηκαν ισως να αργησει να δωσει το ιδιο νωρις σημαδια γι αλλαγη με το να ηταν σενα αμαξι +100ps που το οδηγαει ενας νεαρος σε πιο μεγαλες διαδρομες.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

 

Το αυτοκίνητο είναι Polo TSI 105 ps. Σαν οδηγός δεν είναι γκαζοφονιάς. Ας πούμε πως πάει λίγο πάνω από ότι λένε οι πινακίδες..

 

ΔΙορθωση: 75.000?  Διαβασα 7500 και σε συνδιασμο με τα 4,5 χρονια ειπα τα παραπανω, υπεθεσα ακινησια.Μαλλον ειναι για πεταμα.

 

Το φοβερό είναι ότι το έκανα βόλτα και για λάστιχο 4.5 ετών και 75k χλμ μπορώ να πω πως συμπεριφέρεται αρκετά καλά.

Τα πίσω δε είναι σα καινούρια. Μου δίνει την εντύπωση πως αν βάλει τα πίσω μπροστά θα κάνει άλλα τόσα χλμ.

Χαχαχα!

Εγώ του πρότεινα να τα αλλάξει πάντως γιατί τα χιλιόμετρα είναι αρκετά και οπτικά φαίνονται λίγο ξερά.

 

Για την ιστορία το λάστιχο είναι Goodyear Excellence (215/45/16). Τι άποψη έχετε για αυτό;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Έκανα 300 χιλιόμετρα εχτές στη Χαλκιδική. Και στις στροφές και σε χωματόδρομο. Μόνο βρεγμένο δε βρήκα πουθενα. Η συμπεριφορά βελτιώθηκε αισθητά επιστρέφοντας το αίσθημα ασφάλειας, που είχα και πριν. Το πίεσα κιόλας στα φρένα στην είσοδο στις στροφές αλλά και σε ταχύτητα πάνω στις καμπές και μπορώ να πω πως το κράτημα ήταν καλό και η συμπεριφορά προβλεπόμενη. Ίσως να χαμηλώσω λίγο ακόμα την πίεση στα πίσω, να την κάνω 2.2 από το προβλεπόμενο 1.9.

 

Συμπέρασμα: Με μαλακά ελαστικά φαγωμένα πάνω από το μέτριο (δηλαδή πλησιάζει η ώρα αντικατάστασής τους) η υπερβολική πίεση πίσω και ανομοιόρφη πίεση μπροστά έκανε το αυτοκίνητο 4.4 μέτρων και 1.3τόνων με ημιάκαμπτο άξονα πίσω να συμπεριφέρεται επικίνδυνα σε αρκετά μέτριες ταχύτητες και συνθήκες οδοστρώματος. Δηλαδή, ήταν ασφαλές μόνο σε στεγνό και χαμηλότερες ταχύτητες.

 

Τώρα όμως έχω δύο ερωτήσεις προς εξπέρ του θέματος.

- Αλλάζοντας από 195/65/R15 στο 205/60/R15 τι επιπτώσεις να περιμένω στα θέματα συμπεριφοράς (κράτημα, θόρυβος, κατανάλωση);

- Και ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στα 205/60/R15 με 205/55/R16, αφού το πλάτος είναι ίδιο και αλλάζει μόνο το προφίλ... Δηλαδή η μεγαλύτερη διαφορά είναι οπτική, με το 55άρι να είναι πιο σκληρό σε ανωμαλίες ασφάλτου ενώ το κράτημα θα είναι ίδιο επειδή το πλάτος είναι ίδιο; Ή κάνω λάθος;

 

Το αμάξι είναι ακριβώς σαν αυτό:

 

vw_golf_variant_96635399612234326.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους...

 

θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας... Είμαι κάτοχος golf VI με ημερ/νία 1ης κυκλοφορίας τον 07/2011 και έχω διανύσει μέχρι στιγμής 20.000 χλμ... Θεωρείτε ότι πρέπει να προχωρήσω σε επικείμενη αλλαγή ελαστικών αυτή την στιγμή? Έχει αρχίσει να μου σπινιάρει λιγάκι... Και αν συνίσταται αλλαγή (διαστάσεις μου : 225/45r/17 91w), να βάλω τα Goodyear asymmetric f1 2 με την διαφορά ότι δεν υπάρχει στις συγκεκριμένες διαστάσεις(δηλαδή εμφανίζεται χωρίς το 91w) ή να καταλήξω στα bridge stone potenza που είναι και τα εργοστασιακά?

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα τα dunlop maxx rt 225/45/17.Μου αρέσουν το πέλμα που εχουν.Είμαι ευχαριστημένος! 400e κόστισαν,όλα εκει παίζουν πάνω,κάτω

Link to comment
Share on other sites

Μαζεύτηκαν λίγο τα θεματάκια με τα ελαστικά, στην εμπορική διάσταση που φορούν τα Golf μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για οσους μπορουν να καθυστερισουν την αλλαγη και κλεινουν προς Goodyear ή θελουν να εκμεταλευτουν προσφορες stock, ακουγεται οτι τελος του χρονου/αρχες του αλλου αποσυρει το AS2 και βγαζει το AS3. Ας ελπισουμε το ιδιο καλο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους τους φίλους !!!

χωρις να θέλω να κουράσω θέλω τις γνώμες σας για το ποια λάστιχα να βάλω! φοράει τα bridgestone potenza σε διάσταση 

225/45/17 w91 τα οποια ειναι της μαμας!!!! πολύ καλό λάστιχο με αντοχές χωρίς να έχουν σκάσει αλλά πλέον σε απότομα ξεκινήματα το αντισπιν πιάνει δουλειά !!!!σε εθνικη με ταχυτητες 160-170 κράτημα έχει ακόμα ! το κακό είναι πως είναι σκληρό και αισθάνεσαι το παραμικρό οπότε θέλω σε κάτι ποιο μαλακο αλλα με αντοχές!

Στα διάφορα μαγαζιά ο καθένας λεει το μακρύ και το κοντό του όποτε το μπέρδεμα μεγαλώνει.....!!!

η επιλογή μου είναι στο dunlop sport bluresponse νέο λάστιχο χωρίς να το ξέρω !γνωρίζετε κάτι για το συγκεκριμένο ?αν και μου είπαν πως ειναι σε έλλειψη και πως θα έρθει δεκέμβριο !

και κάθε πρόταση δεκτή !! 

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω βαλει τα max sport rt 225/45/17 και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος! ειναι ωραιο μαλακο προσ το σκληρο λαστιχο

αυτα μου πρότεινε και αυτος αλλα ειπα μήπως το είπε επειδή τα αλλα ειναι σε έλλειψη ! !!!!! σε ευχαριστω για την απαντηση σου και ισως αν δεν περιμενω να καταλήξω σε αυτο ! κάποιος μου ειπε και για το falken azenis fk453 οικονομικο αλλα διαβασα πως ειναι βαρυ λαστιχο !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φόρεσα τον Μάρτιο-Απρίλιο (δεν θυμάμαι ακριβώς) τα dunlop sportbluresponse σε διάσταση 205/55/16 91v ... προς το παρόν έχω διανύσει περίπου 12.000 χλμ και είμαι πολύ ευχαριστημένος (πριν φορούσε bridgestone turanza er300 - πολύ σκληρό και κοπανούσε πολύ , αν και δεν είχε φαγωθεί στα 4,5 χρόνια περίπου που τα είχα). Αν είχα 17αρες ίσως να πήγαινα στο sport maxx rt γιατί σε 16αρα έβγαινε μόνο με δείκτη w (νομίζω) και δεν το προτίμησα. Γενικά, καλό κράτημα, μαλακά (πολύ περισσότερο από τα turanza) και λιγότερο θορυβώδη. Βέβαια οι δρόμοι είναι σε ασχρή κατάσταση μες την πόλη , κάθε μέτρο και λακούβα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ φόρεσα τον Μάρτιο-Απρίλιο (δεν θυμάμαι ακριβώς) τα dunlop sportbluresponse σε διάσταση 205/55/16 91v ... προς το παρόν έχω διανύσει περίπου 12.000 χλμ και είμαι πολύ ευχαριστημένος (πριν φορούσε bridgestone turanza er300 - πολύ σκληρό και κοπανούσε πολύ , αν και δεν είχε φαγωθεί στα 4,5 χρόνια περίπου που τα είχα). Αν είχα 17αρες ίσως να πήγαινα στο sport maxx rt γιατί σε 16αρα έβγαινε μόνο με δείκτη w (νομίζω) και δεν το προτίμησα. Γενικά, καλό κράτημα, μαλακά (πολύ περισσότερο από τα turanza) και λιγότερο θορυβώδη. Βέβαια οι δρόμοι είναι σε ασχρή κατάσταση μες την πόλη , κάθε μέτρο και λακούβες

λακούβες?????ποιες ??που??? υπαρχουν ακόμα??χεχεχεχε!!άστα να πάνε αλλά προσέχουμε όσο μπορούμε !!!!! thanks BTH!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτα μου πρότεινε και αυτος αλλα ειπα μήπως το είπε επειδή τα αλλα ειναι σε έλλειψη ! !!!!! σε ευχαριστω για την απαντηση σου και ισως αν δεν περιμενω να καταλήξω σε αυτο ! κάποιος μου ειπε και για το falken azenis fk453 οικονομικο αλλα διαβασα πως ειναι βαρυ λαστιχο !!!

 

τους προηγούμενους μήνες εβαλα σε golf gt τα max sport 225/45/17 και σε Α4 1,8Τ τα  blueresponse 205/55/16 (αυτοκίνητα διαφορετικα μεν αλλα παραπλήσιας δυναμης). Συνολικά και για το δικό μου στυλ θεωρω πως τα δευτερα ειναι πιο "ολοκληρωμένα". οκ ισως να υστερούν στο όριο (σε απόλυτα νούμερα) αλλα μεσα στην πολη είναι αρκετα καλύτερα.... 

Δεν γνωρίζω αν τα blueresponse τα φέρνουν στην ελλαδα σε διασταση 225/45/17.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημεραα!! μετά από αναζήτηση είμαι σε 2!!!! dunlop maxsport rt και conti sportcompact 5! περιμενω τις γνωμες σας!!!

Απο τα 2 που αναφερεις, βαλε το rt.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, πριν 2 εβδομάδες τοποθέτησα τα goodyear eagle f1 asymmetric 2, διαστάσεις 22/45/17 91Υ με dot 3915 τελική τιμή 400,00€ και η ευθυγράμμιση μέσα... Μέχρι στιγμής χωρίς να έχω και την μεγάλη εμπειρία το μόνο που έχω παρατηρήσει σε σχέση με τα προηγούμενα που είχε από την μάνα του bridgestone turanza, είναι ότι τώρα είναι πιο αθόρυβα τα ελαστικά όμως νομίζω ότι έχω περισσοτερη κατανάλωση βενζίνης... Μου προξενεί εντύπωση διότι το goodyear έχει δεικτη κατανάλωση βενζίνης C, ενώ το bridgestone Ε??? 

Link to comment
Share on other sites

billy3, έλεγξε την πίεση κ την οδήγησή σου.

Χαμηλή πίεση μπορεί να αυξήσει την κατανάλωση.

Επίσης, πολλές φορές, όταν αλλάζουμε λάστιχα, από τον ενθουσιασμό, το πατάμε λίγο παραπάνω... :p

Τέλος, δεν ξέρω αν μπορεί να παίζει ρόλο κ η φθορά (ένα φθαρμένο λάστιχο ΊΣΩΣ να έχει λιγότερη αντίσταση από ένα νέο -υπόθεση δικιά μου)

 

Διαφορά στο κράτημα δεν είδες σε σχέση με τα Turanza;;

Link to comment
Share on other sites

Για οσους μπορουν να καθυστερισουν την αλλαγη και κλεινουν προς Goodyear ή θελουν να εκμεταλευτουν προσφορες stock, ακουγεται οτι τελος του χρονου/αρχες του αλλου αποσυρει το AS2 και βγαζει το AS3. Ας ελπισουμε το ιδιο καλο.

Επειδη πλησιαζει ο καιρος να κανουμε ενα update:

Εγινε ήδη η παρουσιαση του και τον Γεναρη 2016 κυκλοφορει στην Ευρωπη το Michelin Pilot Sport 4 μονο σε 17''&18''. Φανταζομαι οτι θα μας ερθει συντομα. Το Conti Sportcontact 6 απο τον Σεπτεμβριο διαθεσιμο μονο για μεγαλυτερες απο 19'' διαστασεις. Για 17'' δεν εχει γραφτει κατι , η Continental κατι αναφερει στο site της για 18'' το καλοκαιρι. Η Goodyear δεν εχει ανακοινωσει περισσοτερα για το τον μηνα διαθεσης του F1 Assymetric 3. Σε site εξωτερικου γραφεται μονο οτι ειναι α΄ τοποθετησης στην νεα Camaro(US). Λογικα θα λανσαριστει και αυτο εντος του ετους οπως εκανε και η Conti με το SC6 στο Type R.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο tyreviews (και μονο εκει προς το παρον) εχει ολοκληρη την ανακοινωση της Goodyear EU και το F1AS3 βγαινει παραγωγη Μαρτιο 2016. Νεα μοντελα απο ολους λοιπον.  Αντε να τα δουμε και στην πραξη

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο tyreviews (και μονο εκει προς το παρον) εχει ολοκληρη την ανακοινωση της Goodyear EU και το F1AS3 βγαινει παραγωγη Μαρτιο 2016. Νεα μοντελα απο ολους λοιπον.  Αντε να τα δουμε και στην πραξη

Το Eagle F1 Assymetric 3 το έχω διαθέσιμο σε 225/40/R18  :drinks:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για βαλε καμια φωτο απο το πελμα βαγγελη

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.