Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
giannis_vag90

Golf 5/6 1.4 Tsi - Πρόβλημα με κύλινδρο/πιστόνι (Ανακατασκευή Μοτέρ - Επισκευή) [ΒΜΥ-BLG-CAVD]

Recommended Posts

22 hours ago , parentis said:

Καλημέρα φίλε μου!! Απο gti μπαίνει αλλα ειναι ολόκληρη ιστορία και θα φτάσεις σε ενα ποσό τι τάξεως 6000-7000 χιλιάρικα, πάρε 4 πιστόνια καινούργια wossner με 750€, πες στον μηχανικό σου να παει το μπλοκ στον ρεκτιφιέ να κανει ενα γυάλισμα στους κυλίνδρους να δει εαν εχουν κάποιο σημάδι απο τυχόν ζημιά στο πιστονι, και βάλτα πάνω, άλλαξε και μεταλα μπιελών και εισαι οκ, μοτερ μεταχειρισμένο δεν αξίζει να πάρεις γιατι δεν ξερεις σε τι κατασταση θα ειναι και πόσο κάψιμο θα εχει φάει, φτιάχνεις το δικό σου για να ξερεις τι σου γινετε. Το μοτερ σου πόσα χιλιόμετρα εχει;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Το αμάξι μου έχει 90,000 χιλιόμετρα. Στα 80,000 έφτιαξα καδένα χρονισμού .. Έχεις να προτείνεις κανέναν καλο μάστορα από αθηνα? Υπάρχει πρόβλημα να το μετακινώ έτσι το αυτοκίνητο για λίγο καιρό?

Στα 75000 kh ο κινητήρας χάλασε χωρίς δική μου υπαιτιότητα , ( κόλλησε το έμβολο και χάραξε τον κύλινδρο ) με αποτέλεσμα να χρειάζεται ολική αντικατάσταση κινητήρα!!!! Φυσικά εκτός εγγύησης.Η αγορά του αυτοκινήτου έγινε το 2010. Η  KOSMOCAR, με εκπρόσωπο τον κ. Παπανδρέου ,το μόνο που μπορούσε να κάνει ήταν  μια έκπτωση, δηλαδή από 7500 χιλιάδες να πληρώσω 2500. Για αυτούς φταίει η βενζίνη ..... και όχι ο κινητήρας. !!!! Δεν αναλαμβάνουν καμία ευθύνη για τον κινητήρα !!!!  Η Carenta  με τον νέο υπεύθυνο του service και τον κ. Σωτηριάδη μεσολάβησε να μου φτίαξουν το αυτοκίνητο. Είμαι πολύ απογοητευμένος, καθώς εχει χαλάσει και άλλες 2 φορές με σημαντικές ζημιές το αυτόματο κιβώτιο DSG. Μάλλον έκανα λάθος επιλογή που πήρα VW......!!!!! Φυσικά όλα τα service έγιναν κανονικά στην carenta. Μόλις το έφτιαξα, και θα το πουλήσω !!!! 

Κότσου

Έκανες  τρεις  ίδιες  δημοσιεύσεις (τις  πρώτες σου)  για  να  πεις  ότι  σου  χάλασε  το  αμάξι  , θα  στο  φτιάξουν  πιθανώς  τσάμπα  και  μας  λες  ότι  θα  το  πουλήσεις.

Σε  παρακαλώ  κοινοποίησε  και  τον  αριθμό  πλαισίου  ώστε  να  προφυλαχθεί  ο  υποψήφιος  αγοραστής  και  για  να  είναι  πλήρης  οι  δημοσιεύσεις σου.

Η  δημοσίευση  ισχύει  και  για  τις  άλλες  δυο  ίδιες.

Καλησπέρα ! 

Golf 6 2009 μοντέλο 160 άλογα ! 87000 χιλιόμετρα ! 

Ενας ήχος από το μοτέρ σαν φτερωτή κάπου κάτω από το τιμόνι μέσα στο μοτέρ ακούγεται έντονα (τάκα τάκα ) σαν τρακτέρ ! Το συνεργείο Άλλαξε καδένα μιας κ είχε κ αυτή πρόβλημα άνοιξε το καπάκι είδε της βαλβίδες οι οποίες μου είπαν πως η 5 μόνο δούλευαν σωστά ! Ο ήχος συνεχίζεται κ το συνεργείο μου λέει να αλλάξω μοτέρ ! Έχει κανείς καμία ιδέα για το τι μπορεί να είναι ; ευχαριστώ εκ τον προτέρων ! 

Edited by rakalos

μεταφορα στα "προβληματα"

19 hours ago , rakalos said:

Καλησπέρα ! 

Golf 6 2009 μοντέλο 160 άλογα ! 87000 χιλιόμετρα ! 

Ενας ήχος από το μοτέρ σαν φτερωτή κάπου κάτω από το τιμόνι μέσα στο μοτέρ ακούγεται έντονα (τάκα τάκα ) σαν τρακτέρ ! Το συνεργείο Άλλαξε καδένα μιας κ είχε κ αυτή πρόβλημα άνοιξε το καπάκι είδε της βαλβίδες οι οποίες μου είπαν πως η 5 μόνο δούλευαν σωστά ! Ο ήχος συνεχίζεται κ το συνεργείο μου λέει να αλλάξω μοτέρ ! Έχει κανείς καμία ιδέα για το τι μπορεί να είναι ; ευχαριστώ εκ τον προτέρων ! 

πήγαινε σε άλλο συνεργείο. μάλλον δεν στον χρονισαν καλα και χτυπασαν  οι βαλβιδες.

τον ήχο τον ακους μέσα από το μοτερ?

Όχι δεν είναι μέσα από το μοτέρ είναι εξωτερικά του ! Τον είχα τον έκανε κ πριν την αλλαγή κανένας ! 

Δεν μπορείς να τον εντοπίσεις αν ανοίξεις το καπώ?

Μήπως είναι οι φτερωτές των ανεμιστήρων ?

Τώρα μου είπαν πως πρέπει να είναι πιστόνι ! Τι να πω ρε παιδιά .... θέλουν να ανοίξουν το μοτέρ ! 

Αν εχει μετρηθει η συμπιεση, ευκολο, μπορει να φανει βλαβη στο πιστονι (στον κυλινδρο).

Να ξερεις οτι αν το λειτουργεις με προβλημα στο πιστονι κανεις ζημια στο στροφαλο και στο μπλοκ με πολλαπλο κοστος. Μου κανει εντυπωση ομως στο ποστ 4 αναφερεις οτι δεν ειναι μεσα απτο μοτερ.

Sent from my iPhone using Tapatalk

εάν πρέπει να αλλαχτει πιστόνι μετά από αλλαγή καδένας κατα 99% ο μηχανικός σου έκανε λαλακία δεν το χρόνισε σωστά και οι βαλβίδες χτύπησαν πιστόνι.

Ευχαριστώ πολύ για ενδιαφέρων σας ... τελικά έχει με πιστόνια η μηχανή ! Το ερώτημα τώρα είναι : ρεκτιφιέ η μεταχειρισμένο μοτέρ ; 

Εχεις φθορα στον κυλινδρο?

Γινε πιο περιγραφικος

Σταλθηκε απο το Samsung Tablet μου

Πες να σου μετρησουν το στροφαλο και τον κυλινδρο.
Δεν ειναι ασπρο μαυρο, πρεπει να τα καταγραψεις για να δεις τι συμφερει

Σταλθηκε απο το Samsung Tablet μου

συνήθως είναι καλυτερα ερευνα αγοράς για άλλο μοτερ, αν είναι επιβεβαιωμένα απο τρακαρισμένο αμάξι, ακόμα καλύτερα, αλλα εξαρταται επίσης απο τη ζημιά, πχ για μια χτυπημένη βαλβίδα, δεν αξιζει αλλαγη μοτερ. Μια βαλβίδα κανει 5 ευρω.

Το θεμα είναι να είναι τιμιος αυτος που έχει το συνεργείο και να κανει μια σωστή ενημέρωση του πελάτη. Αν είναι απατεωνας μπορεί να σε κοροιδεψει ανα πασα ωρα.

Μια δικλίδα ασφαλείας είναι να ζητήσεις όλα τα φθαρμένα ανταλλακτικά που θα αντικαταστήσει απο το αυτοκίνητο και να είσαι παρών (διακριτικά) όταν τα βγάλει. 

Αυτο που δείχνεις στη φωτογραφία είναι τα μέταλα της μπιέλας? Αυτη η ζημια πιθανον να προκύψει επειδή το ξεχασες χωρις λαδι, ή έβαλες τελείως ακαταλληλο λάδι ή χτύπησε πιστόνι - βαλβίδα, στράβωσε η βαλβίδα και ζορίστηκαν και τα μέταλά της μπίελας απο το φορτίο. Απο το ζόρισμα αυτο μπορει να προκληθεί και "σκαψιμο" στα χιτώνια με αποτελεσμα να σκαμπιλίζει και το πιστόνι. Μπορει επίσης να έχει στραβώσει και η μπιέλα. Ζόρισμα σε μέταλλα μιας μπιέλας σημαίνει επίσης οτι  θα πρεπει επίσης να ελεγθούν τα διάκενα απο όλα τα μέταλλα  μπιελών και όλα τα μέταλλα στροφάλου (αυτο που είπε ο nic να σου μετρήσουν το στρόφαλο και τις μπιέλες). Γενικά όλα αυτά που προανέφερα είναι σοβαρές δουλειες και δίνω ένα ποσοστό 10% των συνεργείων να μπορεί να τις κάνει τέλεια, οπότε γι΄αυτο και συνήθως ψηφίζω άλλο μοτερ.

Edited by turbomaniac

Δυσκολα να μην εχει αρπαξει το κομβιο του στροφαλου με τετοιο κουζινετο σε αυτην την κατασταση, 

Η αλήθεια είναι πως για αρκετό καιρό έβαζα λάθος λάδι 10.40 από λάθος ενημέρωση ! Κ στις δυο τελευταίες φορές που συμπλήρωσα λάδι έμαθα πως έπρεπε να βάζω 5.30 ! Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια κ το ενδιαφέρον σας ! 

Δεν πιστευω να εφταιξε τοσο το ιξωδες του λαδιου, οσο η χρηση και η συντηρηση που γινοταν στο αμαξι, αν θες πες μας αν εισαι ο 1ος ιδιοκτητης και τι χρηση συντηρηση του εκανες??

Πρωσοπικα παρομοια ζημια με την δικια σου την επαθα σε ατμοσφαιρικο μοτερ με 3 πρωτες αλλαγες λαδιων ανα 30000km και μετεπειτα ανα 10000km, και μετα τις 100000km ετρωγε το σκισιμο της ζωης του, με το που αρχισε να καιει λαδια 1 λιτρο στα 1000km, και καπου εκει χτυπησε κουζινετο γιατι το αφηνα χωρις λαδι μεχρι να αναψει λαμπακι για να συμπληρωσω.

Edited by dasauto

Το αμάξι ήρθε από Γερμανία με 18000 χιλιόμετρα , ο πατέρας μου είχε μάντρα με αυτοκίνητα όποτε δεν παίζει να είναι κατεβασμένα τα χιλιόμετρα ! Κάποια στιγμή όντως άρχισα να συμπληρώνω λάδια μετά από 2000-4000 χιλιόμετρα ! Κ όντως το έχω αφήσει μέχρι να ανάψει το λαμπάκι ! Γενικός δεν είμαι άνθρωπος που θα το σκίσω το αμάξι στα γκάζια εκτός κ αν βγω σε εθνική ! 

Βρήκα ένα μοτέρ με 50000 χιλιόμετρα με 1500€ αλλά δεν ξέρω ποσό αξιόπιστο είναι ! 

Υπαρχει κάποιος που να γνωρίζει που μπορώ να βρω ένα μοτέρ ; 

13 hours ago , dasauto said:

Δυσκολα να μην εχει αρπαξει το κομβιο του στροφαλου με τετοιο κουζινετο σε αυτην την κατασταση, 

Ακριβώς, γι΄αυτό του λέω να τσεκάρει στρόφαλο και κύλινδρο.

Αν και όπως τον βλέπω θα πάει για μοτέρ δεν νομίζω ν΄ασχοληθεί.

1500 ευρω είναι υπερβολή.

ο κυπαρισσης έχει καλο στοκ σε ανταλλακτικά VAG, εσυ δε θελεις παρελκόμενα, κλπ, για να πληρώσεις ολόκληρη μετατροπή, το μόνο που θέλεις είναι  μπλόκ-κεφαλή.

δοκιμασε και στο γνωστό διαδικτυακό site με αγγελίες.

τέλος ένας καλός μηχανικός ή ανακύκλωση με διασυνδέσεις σε τρακαρισμένα απο τράπεζα, κλπ, μπορει να βρει κατι οικονομικό για την περίσταση.

γενικά πιστευω οτι με 500 ευρω θα βρεις σκετο μοτερ ευκολα και καινούργιο σχετικά, αλλά θέλει τρέξιμο και ψάξιμο.

το 10W40 αντι 5W30 μπορεί θεωρητικά να προκαλέσει πρόβλημα σε μακροχρόνια χρήση, αλλα δε πιστευω οτι ήταν μόνο εκεί το πρόβλημα.

Γενικά το θέμα λαδιού και πως συντηρούν οι αντιπροσωπειες ύστερα απο οδηγίες των κατασκευαστών δε με αφήνει και πολύ σύμφωνο και βλέπω και πολλά σχετικά με το δικό σου προβλήματα σε καινούργια αμάξια. Δε μπορει να αφήνουν αμαξι για 15000-30000 χλμ με τα ίδια φτηνά λάδια του 20αρικου το 4λιτρο, δε στεκει. Μπορει να γίνεται για λόγους μαρκετινγκ, κλπ ("τα δικά μας αμάξια δε χρειάζονται service"), αλλα εγω για 20000 χλμ θα εμπιστευόμουνα λάδι longlife επιπέδου mobil1 και πάνω (που έχει και 60 ευρω το 4λιτρο) και όχι λάδι του κ@λου, συγνωμη κι΄ολας... 

Edited by turbomaniac

Όταν βάζεις 10W40 αντί για 5W30, το πρόβλημα δεν είναι το ιξώδες, αλλά η προδιαγραφή, η οποία δεν είναι σίγουρα VW504/507 και πιθανότατα δεν θα ναι ούτε καν η VW502. Αν υπήρχε 10W40 με τη σωστή προδιαγραφή, δεν θα υπήρχε σημαντικό πρόβλημα.

Τα μοτέρ αυτά θέλουν ξεκάθαρα 504/507 κυρίως λόγω EU5 (βλέπε κρύα εκκίνηση με επιπλέον προ-ψεκασμούς).