Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Χρήστος Ζ.

Επέκταση εγγύησης

Recommended Posts

Καλησπέρα,

2 χρόνια συμπληρώνω απο την αγορά του T roc 1.5 exp. manual στις 18 Ιουλίου κι έχοντας 17.200km επικοινωνησα σημερα για να κλεισω ραντεβου για το 2ο σερβις...το πρώτο είχε γίνει πέρυσι τετοιον καιρό περίπου. Ζήτησα ενημέρωση προκειμενου να κάνω επέκταση εγγύησης για άλλα δυο χρόνια. Όταν παραλάμβανα το αυτοκινητο μου ειχε ειπωθεί ότι μπορώ να κανω ανα πάσα στιγμη εντός διετίας (18/7/2018 ως 17/7/2020) επέκταση εγγύησης με κοστος 395 ευρώ. Δεν το ζήτησα αυτο εγγράφως, απλά έμεινε για να γινει καποια στιγμή. Σήμερα λοιπόν με ενημέρωσαν οτι η προθεσμία για την επέκταση εγγύησης έληγε στις 16/6/2020 και εν πάσει περιπτώσει θα εζητείτο απο τακεντρικά ενημέρωση και θα ενημέρωναν κι εμενα εν συνεχεία. Με ενημέρωσαν λοιπόν, οτι κατ εξαίρεση θα το κανουν...και το κόστος ειναι 563 ευρω....όταν αντεδρασα και ανεφερα ξανα το τί μου είχε ειπωθεί προ διετίας η κοπέλα που με ενημερωνε δεν μπορουσε να μου πει τπτ επ αυτυ παρα μόνο ότι αυτο το φιντμπακ έλαβε απο τα κεντρικα. Έχει τύχει σε κανεναν να ζητησει με το πέρας του 2ου ετους επέκταση εγγύησης;..πόσο πλήρωσε;...μπορω να κανω κατι επ αυτου , αφου θεωρω το ποσο ως υπερβολικό....ακόμα κι αν δεν μου ειχε ειπωθει οτι κοστιζει 395 ευρώ.....

1 hour ago , Χρήστος Ζ. said:

Όταν παραλάμβανα το αυτοκινητο μου ειχε ειπωθεί ότι μπορώ να κανω ανα πάσα στιγμη εντός διετίας

Αλαλούμ...Εμένα, όταν το παρέλαβα τον 12/2019, μου είχαν πει "τώρα με την παραλαβή προχωράς σε επέκταση, διότι μετά δεν γίνεται"...και το έκανα !  Η δε τιμή, ίδια μέχρι και τώρα : 395 €....Είναι οι κλασικές 'μαγκιές' για να σε βάλουν στο λούκι στα σίγουρα και από την αρχή...Όπως και το ότι εσύ τους το  ζητάς 2 χρόνια μετά και δήθεν στο προσφέρουν κατ' εξαίρεση (παπαριές!), αλλά πάρε και το πεναλτάκι σου (+168 €) για τη δήθεν εξυπηρέτηση που σου κάνουμε (ξαναπαπαριές!)...Κοινώς : κοροϊδία + εκμετάλλευση εν ψυχρώ.

Προσωπικά, και ειδικά εάν το αμάξι τσουλάει νορμάλ μέχρι στιγμής, εγώ δεν θα επιχειρούσα πρόσθετη εγγύηση με τέτοιο κόστος και με κάτι ψιλογράμματα (ψιλοπεριοριστικούς όρους) που περιέχει η συγκεκριμένη επέκταση (ζήτησε να διαβάσεις πρώτα τους όρους της). Είναι όμως καθαρά δική σου απόφαση, κυρίως αν αυτό σε κάνει να νοιώσεις ψυχολογικά πιο ήσυχος.

Ακριβως.....επαυξάνω μέχρι κεραίας....ευτυχώς δεν εχω κανενα απολύτως πρόβλημα....δεν εχω DSG που είναι επιρρεπές και ακριβό....μενει η τουρμπίνα που δεν την ξεζουμίζω.....ειναι θέμα ψυχολογικό περισσότερο παρά ουσιαστικό....θα το σκεφτω.....θα τους την πω κιολας λίγο....θα δουμε.....

29 λεπτά πριν , Χρήστος Ζ. said:

δεν εχω DSG που είναι επιρρεπές και ακριβό....μενει η τουρμπίνα που δεν την ξεζουμίζω

1) Το δικό μου είναι με DSG7 και αυτό ήταν ο κύριος λόγος - κίνητρο που πλήρωσα εξ αρχής για την επέκταση...Ωστόσο, εκ των υστέρων διαπίστωσα απο συζητήσεις ότι ούτε μαστόρι για να το φτιάξει δεν έχουν, εαν συμβεί κάτι !

2) με ληγμένη τη 2ετια και εαν τελικά δεν προβείς σε επέκταση, όχι μόνο θα "τους την πείς"...άλλαξε τους τον αδόξαστο στο μπινελίκι !

Edited by pafsi

Εγώ παίδες την έκανα τον Μάιο κατά την παραλαβή και πλήρωσα 340€. Όπως μου είπαν άλλο το κόστος και οι καλύψεις πριν την παραλαβή και άλλο όταν πατήσεις στο δρόμο. 

Προσωπικά δεν το μετάνιωσα ακόμη και εάν πρέπει για 4 χρόνια να πηγαίνω πάντα εκτός της πόλης που κατοικώ μιας και εδώ δεν υπάρχει αντιπροσωπεία.

ΥΓ. Αφού η εταιρεία αναφέρει 2 χρόνια ή 30000χλμ πως πας σε δεύτερο έτσι εύκολα. Στο λέω γιατί εγώ άλλαξα λάδια και αναλώσιμα τη περασμένη εβδομάδα στα 2800χλμ και μου τα έκαναν καμπάνες στην εταιρεία.

Edited by Yiannis_2

εγώ την έκανα 3 μήνες μετά την παραλαβή και πλήρωσα 433 euro. Η ασφάλεια είναι της Allianz.

23 hours ago, Yiannis_2 said:

Εγώ παίδες την έκανα τον Μάιο κατά την παραλαβή και πλήρωσα 340€. Όπως μου είπαν άλλο το κόστος και οι καλύψεις πριν την παραλαβή και άλλο όταν πατήσεις στο δρόμο. 

Προσωπικά δεν το μετάνιωσα ακόμη και εάν πρέπει για 4 χρόνια να πηγαίνω πάντα εκτός της πόλης που κατοικώ μιας και εδώ δεν υπάρχει αντιπροσωπεία.

ΥΓ. Αφού η εταιρεία αναφέρει 2 χρόνια ή 30000χλμ πως πας σε δεύτερο έτσι εύκολα. Στο λέω γιατί εγώ άλλαξα λάδια και αναλώσιμα τη περασμένη εβδομάδα στα 2800χλμ και μου τα έκαναν καμπάνες στην εταιρεία.

πάνω κάτω τι καλύψεις έχεις? έχεις στα χέρια το συμβόλαιο με τις καλύψεις? Η επέκταση είναι απο κάποια ασφαλιστική εταιρεία ή την VW?

Το δικό μου από το εξωτερικό, έχει 2 εργοστασιακή + 3 επέκταση (πάλι εργοστασιακή) = 5 έτη.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Ειχαμε εναφερθει λεπτομερως με τον πωλητή και με ειχε διαβεβαιώσει οτι δεν αλλάζει τίποτα όσον αφορά στην επέκταση της εγγύησης, εφ όσον αυτη γίνει πριν την εκπνοή της διετίας...ό,τι βλάβη κι αν έχει βγάλει το αυτοκίνητο ενδεχομένως κατά τη διετία....το δυστύχημα είναι ότι ο συγκεκριμένος πωλητής δεν είναι πλέον στο υπαλληλικό δυναμικό της εταιρείας. Και το κόστος ήταν 395 ευρω αν την έκανα άμα τη παραδόση....395 ευρω αν την έκανα την μέρα που η διετία θα εξέπνεε.

1 hour ago, Χρήστος Ζ. said:

Ειχαμε εναφερθει λεπτομερως με τον πωλητή και με ειχε διαβεβαιώσει οτι δεν αλλάζει τίποτα όσον αφορά στην επέκταση της εγγύησης, εφ όσον αυτη γίνει πριν την εκπνοή της διετίας...ό,τι βλάβη κι αν έχει βγάλει το αυτοκίνητο ενδεχομένως κατά τη διετία....το δυστύχημα είναι ότι ο συγκεκριμένος πωλητής δεν είναι πλέον στο υπαλληλικό δυναμικό της εταιρείας. Και το κόστος ήταν 395 ευρω αν την έκανα άμα τη παραδόση....395 ευρω αν την έκανα την μέρα που η διετία θα εξέπνεε.

απλά να ξέρεις οτι υπάρχουν όροι και όριο χιλιομέτρων. Σε κάθε περίπτωση πριν προβείς σε ασφάλεια επέκτασης ζήτα πρώτα να σου δώσουν γραπτούς τους όρους.Στην περίπτωση που ήδη έχω κάνει απόσβεση μιας και μου αλλάξανε τουρμπίνα μέσα στην επέκταση...

On 1/7/2020 at 10:29 ΜΜ, Derv_7 said:

πάνω κάτω τι καλύψεις έχεις? έχεις στα χέρια το συμβόλαιο με τις καλύψεις? Η επέκταση είναι απο κάποια ασφαλιστική εταιρεία ή την VW?

IMG_20200704_185048.jpg

IMG_20200704_185053.jpg

IMG_20200704_185117.jpg

IMG_20200704_185122.jpg

IMG_20200704_185128.jpg

IMG_20200704_185136.jpg

εμένα είναι μέχρι τα 2 χρόνια ή 150000 χλμ εκτός από τις αναρτήσεις που είναι 50000χλμ και φρένα 80000χλμ.

Στην δική μου περίπτωση είναι ασφαλιστήριο συμβόλαιο με την Allianz και όχι με την καρέντα. Παρόλο οτι μου το έκανε η καρεντα.

H VW πλασάρει την εγγύηση σαν δικιά της (όπως και ασφάλεια αν θες) αλλά ουσιαστικά είναι μέσω της Allianz. Στο δικό μου μου έκαναν δώρο την επέκταση της εγγύησης (αγορασμένο όμως από Ολλανδία).