Jump to content
chris65

GOLF 6 - Θαμπά φανάρια εμπρός

Recommended Posts

Πριν από σχεδόν ένα χρόνο το πήγα σε έναν φανοποιό ο οποίος μου έτριψε τα φανάρια με γυαλόχαρτο και τα πέρασε με αλοιφή χωρίς να επανέλθουν εντελώς καθώς φαίνονταν κάποια σημάδια σαν ρύζι, σαν σκόνη και μου είπε πως αυτό είναι από μέσα.

Διάβασα στο ίντερνετ για τα "εσωτερικά" σημάδια πως πρόκειται για πολυμερισμο ο οποίος δεν είναι από μέσα αλλά ανάμεσα στις 2 στρώσεις του κρυστάλλου. Τώρα πια ένα χρόνο μετά έχουν γίνει όπως πριν...

 

Υπάρχει κάποιος που να είχε το ίδιο πρόβλημα και να βρήκε λύση? 

Πρόκειται για μαμά φανάρι με λάμπες αλογόνου. 

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικό είναι το κακο, δυστυχώς και άλλες μάρκες και με νεοτερα μοντελα αυτοκινήτου έχουν τα ίδια θέματα.

 

Το πρόβλημα είναι της valeo έχει πολύ κόσμος πρόβλημα με φανάρια που είναι valeo.

 

Σαν λύσει για εμένα είναι να βρεις κρύσταλλα για αλλαγή 

https://www.aliexpress.com/item/32878357105.html?algo_pvid=fadcc347-2080-429f-8876-0b06ba714da2&algo_exp_id=fadcc347-2080-429f-8876-0b06ba714da2-8

 

 

https://www.aliexpress.com/item/32878357105.html?algo_pvid=fadcc347-2080-429f-8876-0b06ba714da2&algo_exp_id=fadcc347-2080-429f-8876-0b06ba714da2-8

 

 

 

Η αλλιώς γυαλισμα με κρέμες, και αφού γυαλισουν αρκετά,  τοποθέτηση διάφανες μεμβράνες για έξτρα προστασία.

 

 

Η αλλιώς κάνεις ότι και εδώ.

 

https://www.golfmk6.com/forums/index.php?threads/headlight-restoration-progress.375272/

 

Αλλά αν περάσει τα φαναρια με βερνίκι (το οποίο θα πρεπει να βρεις μαστορα να σου βάλει πολύ καλής ποιότητας )

 

 

Πάλι θα πρπει να βάλεις μεμβράνη.

 

 

Edited by OMINUS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία λύση η αλλαγή στα κρύσταλλα όμως εγώ δεν είμαι σε θέση να την κάνω καθώς έχω κακό ιστορικό με οποιαδήποτε είδους μαστοριά.. 

 

Το γυάλισμα σίγουρα θα φέρει αποτέλεσμα αλλά όχι το ιδανικό αφού τα ρύζια-ιστοι θα παραμείνουν όπως και την προηγούμενη φορά.

 

Η τρίτη λύση είναι σίγουρα η καλύτερη κατά τη γνώμη μου αλλά το θέμα είναι ποιος ξέρει κάποιον να μπορεί να το κάνει στα δικά μου φανάρια.. 

 

Μεμβράνη θα μπει σίγουρα μόλις φτιαχτούν.. 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα φανάρια μου είναι HELLA και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.

Μια φορά το χρόνο χρησιμοποιώ (αυτή είναι η 4η χρονιά)  το προϊόν στο link.

https://www.glykas-shop.gr/el/-/1534-meguiar-s-plast-x-clear-plastic-cleaner-polish-296ml-0070382800192.html

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά την 1η φορά που τα γυαλίζεις αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση... Με τις θερμοκρασίες και τον ήλιο στην Ελλάδα είναι αναπόφευκτο... Την μεμβράνη δεν θα την πρότεινα διότι σπανίως κολλάει σωστά συν του ότι ζεσταίνουν την ζεσταίνουν πάνω στο φανάρι για να πάρει το σχήμα που πρέπει...

Βερνίκι ίσως η καλύτερη λύση αλλά από άνθρωπο που ξέρει...

Όσον αφορά το εσωτερικό, είναι μονόδρομος το άνοιγμα και το καθάρισμα και μετά ξανά τα ίδια...

Όταν ξεκινήσει ο πολυμερισμός του πλαστικού δεν μπορείς εύκολα να τον σταματήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λύση η αλλαγή στα κρύσταλλα όμως εγώ δεν είμαι σε θέση να την κάνω καθώς έχω κακό ιστορικό με οποιαδήποτε είδους μαστοριά.. 
 
Το γυάλισμα σίγουρα θα φέρει αποτέλεσμα αλλά όχι το ιδανικό αφού τα ρύζια-ιστοι θα παραμείνουν όπως και την προηγούμενη φορά.
 
Η τρίτη λύση είναι σίγουρα η καλύτερη κατά τη γνώμη μου αλλά το θέμα είναι ποιος ξέρει κάποιον να μπορεί να το κάνει στα δικά μου φανάρια.. 
 
Μεμβράνη θα μπει σίγουρα μόλις φτιαχτούν.. 
 
Δεν είναι όλοι οι μάστορες κακοί, επειδή είναι άρπα κόλα οι 8/10. Μην απογοητεύεται, έρευνα αγοράς χρειάζεται, ξέρω είναι κουραστικό άλλα στο τέλος θα βρεις καλό μάστορα. Δεν είναι και επιστήμη να αλλάξεις τα φανάρια, τρεις βίδες είναι...

Sent from my A80Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, προ εβδομάδος διόρθωσα (ξεθαμπωμα και μεμβράνη) τα φανάρια στο 2ο αυτοκίνητο της οικογένειας, ένα Opel Astra H 1.4 του 2007, το αποτέλεσμα εκπληκτικό, για όσο κρατήσει.

Φώτο πριν και μετά 0ace3145d80168c9b05fc1712e0eae65.jpg3e1ea98c239638cf3ee1970f5c482357.jpg803dee5531166bd0cb8b109121966117.jpga8ef4c15ef4605345f4af8bb9a18e09a.jpg

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα[mention=32951]topmar[/mention] θα μπορούσες να μας αναφέρεις τα προϊόντα που χρησιμοποιήσες καθώς και αν τα έτριψες με το χέρι ή με αλοιφαδορο; Αλήθεια, άραγε οι φθηνοί αλοιφαδοροι (πχ των lidl) ή αυτά τα εξαρτήματα που μπαίνουν στα δράπανα και είναι για τρίψιμο, να έχουν άραγε καλό αποτέλεσμα; Στο τέλος πέρασες κάτι για σφράγισμα πέραν της μεμβράνης; ή κατευθείαν μεμβράνη;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ο ανιψιός μου το έκανε, μαζί με έναν πιο έμπειρο από μαγαζί που δουλεύουν μαζί σε εταιρεία που περνάει τζάμια.

Από ότι έβλεπα όμως, είχε τρίψιμο και με το χέρι, και με αλοιφαδορο. Μετά δεν έβαλε κάτι άλλο παρά μόνο μεμβράνη.

Στάλθηκε από το M2102J20SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λογικά πρώτα θα τρίβουν με το χέρι πιθανόν με νούμερο 2 cutting compound και θα τελειώνουν με αλοιφαδορο και polish compound. Αλλά αν έχει κάποιος υπομονή μπορεί να τελειώσει και στο χέρι μέχρι να έχει σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα με τον αλοιφαδορο...

Sent from my A80Pro using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.