Jump to content
Guest gpolo

δισκοφρενα πισω

Recommended Posts

δηλαδη φιλε μου αν εχεις 2 αμαξια ιδια και το ενα εχει ταμπουρα πισω και το αλλο με δισκους πισω και πατησεις το ποδι σου στο φρενο δεν θα κοκαλοσουν και οι τεσσερεις τροχοι και στα 2 αμαξια το ιδιο???δηλαδη σε αυτο το παραδειγμα το αμαξι με τους δισκους θα σταματησει πιο γρηγορα?πως γινεται αυτο ρε φιλε?αφου την ιδια ακινητοποιηση εχεις και στα 2 απο την στιγμη που οι τροχοι θα κοκαλωσουν.ειπα για εντονη χρηση στα φρενα και για μεγαλες ταχητυτες.νταξει φιλε μου αστο οτι πεις εσυ.οκ.ωραιο το παραδειγμα με την carrera αλλα μαλλον ατυχες...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη φιλε μου αν εχεις 2 αμαξια ιδια και το ενα εχει ταμπουρα πισω και το αλλο με δισκους πισω και πατησεις το ποδι σου στο φρενο δεν θα κοκαλοσουν και οι τεσσερεις τροχοι και στα 2 αμαξια το ιδιο???δηλαδη σε αυτο το παραδειγμα το αμαξι με τους δισκους θα σταματησει πιο γρηγορα?πως γινεται αυτο ρε φιλε?αφου την ιδια ακινητοποιηση εχεις και στα 2 απο την στιγμη που οι τροχοι θα κοκαλωσουν.ειπα για εντονη χρηση στα φρενα και για μεγαλες ταχητυτες.νταξει φιλε μου αστο οτι πεις εσυ.οκ.ωραιο το παραδειγμα με την carrera αλλα μαλλον ατυχες...

φιλε billy μην παρεξηγησε!δεν ειχα ουτε εχω σκοπο να δημιουργησω λαθος εντυπωσεις.αυτο που προσπαθω να σου εξηγησω ειναι οτι σαφως τα δισκοφρενα χρειαζονται στα αυτοκινητα και δεν εχει να κανει με το αν ανεβαινεις ή κατεβαινεις βουνα με στροφες.απλα εχει πολυ καλυτερο και αποτελεσματικοτερο φρενο οταν εχεις δισκους πισω και οχι ταμπουρα.η βασικη αρχη των δισκοφρενων ειναι αυτη των υγρων φρενων που μεσο της τρομπας και των σωληνακιων ασκειται η πιεση στη ν δαγκανα η οποια με την σειρα της κλεινει σφιχτα τα τακακια πανω στον δισκο.μιλαμε δηλαδη για πολλη μεγαλη δυναμη που δεχεται ο δισκος οταν πατηθει το πενταλ του φρενου.με τα τα μπουρα ομως τα πραγματα ειναι διαφορετικα.εκει δεν εχουμε υδραυλικη πιεση αλλα μηχανικη.πατας δυνατα το φρενο;εχειςδυνατο φρεναρισμα,αρκει ομως να το πατας δυνατα για να ανοιξουν τα ελατηρια και να ''πεταξουν'' τις σιαγωνες στα ταμπουρα ωστε να φρεναρεις αποτελεσματικα και σε σχεση παντα με το πολυ δυνατοτερο δισκοφρενο που τα κανει ολα αυτα μονο του.φαντασου δηλαδη(αν εχεις οδηγησει θα ξερεις) ενα μηχανακι με ταμπουρο πισω ή και μπρος-πισω και ενα μηχανακι με δισκο πισω ή και μπρος-πισω.σε αυτο με το ταμπουρο πατας φρενο,σου φευγει το ποδι,για να σταματησει και αυτο ακομα τσουλαει,αδυνατωντας να κοκκαλωσει..

αυτο ομως με τον δισκο μολις πατησει την μανετα του φρενου εστω και λιγο οχι μονο κοκκαλωνει αλλα μπορει να βρεθεις και ταανασκελα αν δεν εισαι εξοικοιωμενος...

εσυ λοιπον βαση αυτων που γραφω ποιο ειναι κατα την γνωμη σου καλυτερο φρενο;το ταμπουρο ή ο δισκος;πιστευεις οτι ειναι περιττο να εχει ενα αμαξι πισω δισκους;θεωρεις οτι θα κοκκαλωσουν οι τροχοι το ιδιο; ή αυτο με τους δισκους γρηγοροτερα,αποτελεσματικοτερα και σε μικροτερη αποσταση;

και κατι αλλο,δεν ειναι οτι πω εγω οπως γραφεις,εγω λεω την αποψη μου την οποια παρουσιαζω με καποιες εξηγησεις.μπορει να λεω και μ@@κιες δεν ξερω ή μπορει και να κανω λαθος.οπως και να εχει παντως σιγουρα εχεις την δικια σου γνωμη η οποια ειναι σεβαστοτατη και δεκτοτατη.απο κει και περα αν καποια απ αυτα που εγραψα σε βρισκουν συμφωνω τοτε εχει καλως,αν οχι τοτε γραψτα στα π@@@σου και μην δινεις σημασια.

επισης το σχολιο με την carrera δεν ειναι ατυχες.το εθεσα σκοπιμα επειδη ειναι το αμαξι των ονειρων μου...

και σιγουρα θα την επαιρνα ακομα και με ταμπουρα! :D

Link to comment
Share on other sites

φιλε polo_6566 εγω στο 6ν2 ειχα βγαλει τα ταμπουρα και ειχα βαλει δισκους απο το 100αρι 6ν2.Διαφορες υπάρχουν αλλα όχι τρομερες το φρενο στα λιγα χιλιομετρα είναι το ιδιο ισως και λιγο χειροτερο η διαφορα ειναι στα πολλα χιλιομετρα και σε δρομο με συνεχομενες στροφες γιατι δεν ζεσταινονται ευκολα. Επίσης εαν βαλεις μεγαλυτερους μπροστα σιγουρα θα δεις καλυτερα αποτελεσματα γιατι στο φρεναρισμα όλο το βαρος μετατοπιζεται μπροστα και παντα τα μπροστινα φρενα ειναι ποιο δυνατα απο τα πισω εξαλου και η κατανομη της δυναμης ειναι διαφορετικηπεριπου 60/40 μπρος/πισω και ισως μεγαλυτερη. Αυτο ισχυει και στα μηχανακια οσο ποιο δυνατα φρενα μπροστα τοσο καλυτερο φρεναρισμα οχι οτι τα πισω δεν παιζουν ρολο απλα με μονη αλλαγη απο τα πισω ταμπουρα σε δισκους η βελτιωση θα ειναι μικροτερη απο οτι σε μεγαλυτερους δισκους μπροστα

Link to comment
Share on other sites

φιλε billy μην παρεξηγησε!δεν ειχα ουτε εχω σκοπο να δημιουργησω λαθος εντυπωσεις.αυτο που προσπαθω να σου εξηγησω ειναι οτι σαφως τα δισκοφρενα χρειαζονται στα αυτοκινητα και δεν εχει να κανει με το αν ανεβαινεις ή κατεβαινεις βουνα με στροφες.απλα εχει πολυ καλυτερο και αποτελεσματικοτερο φρενο οταν εχεις δισκους πισω και οχι ταμπουρα.η βασικη αρχη των δισκοφρενων ειναι αυτη των υγρων φρενων που μεσο της τρομπας και των σωληνακιων ασκειται η πιεση στη ν δαγκανα η οποια με την σειρα της κλεινει σφιχτα τα τακακια πανω στον δισκο.μιλαμε δηλαδη για πολλη μεγαλη δυναμη που δεχεται ο δισκος οταν πατηθει το πενταλ του φρενου.με τα τα μπουρα ομως τα πραγματα ειναι διαφορετικα.εκει δεν εχουμε υδραυλικη πιεση αλλα μηχανικη.πατας δυνατα το φρενο;εχειςδυνατο φρεναρισμα,αρκει ομως να το πατας δυνατα για να ανοιξουν τα ελατηρια και να ''πεταξουν'' τις σιαγωνες στα ταμπουρα ωστε να φρεναρεις αποτελεσματικα και σε σχεση παντα με το πολυ δυνατοτερο δισκοφρενο που τα κανει ολα αυτα μονο του.φαντασου δηλαδη(αν εχεις οδηγησει θα ξερεις) ενα μηχανακι με ταμπουρο πισω ή και μπρος-πισω και ενα μηχανακι με δισκο πισω ή και μπρος-πισω.σε αυτο με το ταμπουρο πατας φρενο,σου φευγει το ποδι,για να σταματησει και αυτο ακομα τσουλαει,αδυνατωντας να κοκκαλωσει..

αυτο ομως με τον δισκο μολις πατησει την μανετα του φρενου εστω και λιγο οχι μονο κοκκαλωνει αλλα μπορει να βρεθεις και ταανασκελα αν δεν εισαι εξοικοιωμενος...

εσυ λοιπον βαση αυτων που γραφω ποιο ειναι κατα την γνωμη σου καλυτερο φρενο;το ταμπουρο ή ο δισκος;πιστευεις οτι ειναι περιττο να εχει ενα αμαξι πισω δισκους;θεωρεις οτι θα κοκκαλωσουν οι τροχοι το ιδιο; ή αυτο με τους δισκους γρηγοροτερα,αποτελεσματικοτερα και σε μικροτερη αποσταση;

και κατι αλλο,δεν ειναι οτι πω εγω οπως γραφεις,εγω λεω την αποψη μου την οποια παρουσιαζω με καποιες εξηγησεις.μπορει να λεω και μ@@κιες δεν ξερω ή μπορει και να κανω λαθος.οπως και να εχει παντως σιγουρα εχεις την δικια σου γνωμη η οποια ειναι σεβαστοτατη και δεκτοτατη.απο κει και περα αν καποια απ αυτα που εγραψα σε βρισκουν συμφωνω τοτε εχει καλως,αν οχι τοτε γραψτα στα π@@@σου και μην δινεις σημασια.

επισης το σχολιο με την carrera δεν ειναι ατυχες.το εθεσα σκοπιμα επειδη ειναι το αμαξι των ονειρων μου...

και σιγουρα θα την επαιρνα ακομα και με ταμπουρα! :D

δεν παρεξηγητε κανενας χαβαλε κανουμε B) .τις στροφες τις εφερα ως παραδειγμα χρησης στις οποιες γινεται εντονη χρηση των φρενων και ανεβαζουν θερμοκρασιες και η ταμπουρα σε θερμοκρασιες δεν πιανει καλα.ουτε στα πολλα χιλιομετρα ειναι αποτελεσματικη.το ποσο θα πατησεις το ποδι σου στο πεταλι ειναι αλλο θεμα.αλλα για εδω μεσα στην πολη με μικρες ταχητυτες οταν συμβει κατι και πατησεις φρενο την ιδια ακινητιποιηση θα εχεις και με ταμπουρα και με δισκους.φυσικα οι δισκοι ειναι ΠΟΛΥ καλητεροι απο ταμπουρα αλλα για εδω μεσα στην πολη τι να τους κανεις???μα γτ τα αυτοκινητα με τα πολλα αλογα τα βγαζουν με δισκους πισω?για σπορ οδηγηση(εντονη χρηση φρενων κατα την οποια δημιουργουντε μεγαλες θερμοκρασιες) και φρεναρισμα σε πολλα χιλιομετρα.και ας μη γελιομαστε δε χρειαζετε να εχεις δισκους πισω για να σταματησει καλητερα ενα αμαξι μεσα στη πολη,απλα καλα φαρδια ζαντολαστιχα και καλο οδοστρωμα(δεν μιλαω για Ελλαδα tongue.gif ).

Link to comment
Share on other sites

Mην σας την χαλασω αλλα ενα ταμπουρο ειναι δυνατοτερο απο ενα μονοεμβολο δισκοφρενο. Τα ταμπουρα εχουν μια αντλια στην μεση η οποία πιεζει τις σιαγονες προς τα εξω για να ανοιξουν και τα ελατηρια τις τραβανε παλι προς τα μεσα για να κλεισουν οταν αφηνεις το πενταλ, αρα και εδω υδραυλικα γίνεται η μεταβιβαση ισχυος. Η επιφανεια επαφης μεταξύ σιαγόνας και ταμπουρου ειναι τεραστια σε σχεση με το αντιστοιχο δισκοφρενο οπότε και η δυναμη μεγαλυτερη (αυτο δεν χρειαζετε εξηγηση θελω να πιστευω). Τα δισκοφρενα υπερτερουν σε απαγωγη θερμότητας, δηλαδη κρυώνουν πολυ πιο γρηγορα γιατι λογο κατασκευης αερίζονται πολυ καλυτερα, αρα ενω σε παρατεταμενη χρηση το ταμπουρο υποχωρει το δισκοφρενο την παλευει καλυτερα, ειδικα αν εχει λιγο χρονο να κρυωσει. Οσο μεγαλώνει η διαμετρος του δίσκου στο δισκόφρενο και όσο αυξάνονται τα έμβολα του τόσο κλεινει η διαφορα δυναμης αναμεσα στα δυο. Τα ταμπουρα δεν ειναι αχρηστα γι αυτο και χρησιμοποιουνται ακομα και σημερα σε παρα πολλα καινουργια αμαξια. Ειναι μια οικονομικη λύση που αποδίδει καλα μεσα σε λογικα πλαίσια.

Link to comment
Share on other sites

δεν παρεξηγητε κανενας χαβαλε κανουμε B) .τις στροφες τις εφερα ως παραδειγμα χρησης στις οποιες γινεται εντονη χρηση των φρενων και ανεβαζουν θερμοκρασιες και η ταμπουρα σε θερμοκρασιες δεν πιανει καλα.ουτε στα πολλα χιλιομετρα ειναι αποτελεσματικη.το ποσο θα πατησεις το ποδι σου στο πεταλι ειναι αλλο θεμα.αλλα για εδω μεσα στην πολη με μικρες ταχητυτες οταν συμβει κατι και πατησεις φρενο την ιδια ακινητιποιηση θα εχεις και με ταμπουρα και με δισκους.φυσικα οι δισκοι ειναι ΠΟΛΥ καλητεροι απο ταμπουρα αλλα για εδω μεσα στην πολη τι να τους κανεις???μα γτ τα αυτοκινητα με τα πολλα αλογα τα βγαζουν με δισκους πισω?για σπορ οδηγηση(εντονη χρηση φρενων κατα την οποια δημιουργουντε μεγαλες θερμοκρασιες) και φρεναρισμα σε πολλα χιλιομετρα.και ας μη γελιομαστε δε χρειαζετε να εχεις δισκους πισω για να σταματησει καλητερα ενα αμαξι μεσα στη πολη,απλα καλα φαρδια ζαντολαστιχα και καλο οδοστρωμα(δεν μιλαω για Ελλαδα tongue.gif ).

ετσι ακριβως ειναι,συμφωνω απολυτα με τα γραφομενα σου

cap,δεν μας τα χαλας,καλα κανεις και τα λες γιατι οτι μαθαινουμε καλο ειναι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest BassakosVR6
Mην σας την χαλασω αλλα ενα ταμπουρο ειναι δυνατοτερο απο ενα μονοεμβολο δισκοφρενο. Τα ταμπουρα εχουν μια αντλια στην μεση η οποία πιεζει τις σιαγονες προς τα εξω για να ανοιξουν και τα ελατηρια τις τραβανε παλι προς τα μεσα για να κλεισουν οταν αφηνεις το πενταλ, αρα και εδω υδραυλικα γίνεται η μεταβιβαση ισχυος. Η επιφανεια επαφης μεταξύ σιαγόνας και ταμπουρου ειναι τεραστια σε σχεση με το αντιστοιχο δισκοφρενο οπότε και η δυναμη μεγαλυτερη (αυτο δεν χρειαζετε εξηγηση θελω να πιστευω). Τα δισκοφρενα υπερτερουν σε απαγωγη θερμότητας, δηλαδη κρυώνουν πολυ πιο γρηγορα γιατι λογο κατασκευης αερίζονται πολυ καλυτερα, αρα ενω σε παρατεταμενη χρηση το ταμπουρο υποχωρει το δισκοφρενο την παλευει καλυτερα, ειδικα αν εχει λιγο χρονο να κρυωσει. Οσο μεγαλώνει η διαμετρος του δίσκου στο δισκόφρενο και όσο αυξάνονται τα έμβολα του τόσο κλεινει η διαφορα δυναμης αναμεσα στα δυο. Τα ταμπουρα δεν ειναι αχρηστα γι αυτο και χρησιμοποιουνται ακομα και σημερα σε παρα πολλα καινουργια αμαξια. Ειναι μια οικονομικη λύση που αποδίδει καλα μεσα σε λογικα πλαίσια.

πολυ ωραια αυτα που λες αλλα εχεις καποιες αποδειξεις για αυτο? ? ? καποιο τεχνικο αρθρο?

κατι? γιατι αυτο που ξερω ειναι οτι σε σκαθαρι βγαζουν τα ταμπουρα μπροστα και βαζουν

δισκους με μονο εμβολο!

η φραση "μερα με την νυχτα" δεν μπορει να περιγραψει την διαφορα σε δυναμη πεδησης! εκει που "καβαλουσες" κανονικα πανω στο πεταλ φρενου για να σταματησεις απο τα 60κμ με τους δισκους απλα "τσιμπας" το πεταλ...ακομα σε και νταλικες οπου ειχαν τα ταμπουρα πλεον βαζουν παντου δισκους!

για αυτο σε ρωταω...

σε πολλα αυτοκινητα απλα βαζουν ακομα ταμπουρα για λογους οικονομιας και

αναλογα την χρηση του αυτοκινητου και το βαρος του! δεν ειναι δυνατον σε ενα

Golf IV ακομα και το "αργο" των 80ps να βαλουν ταμπουρα οταν το αμαξι ειναι πανω απο 1250 κιλα!

σε ενα κατηφορικο κοματι δρομου με 4 ατομα μεσα καταλαβαινεις οτι θα υπαρχει προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

:):thumbsup::thumbsup::thumbsup::thumbsup:

μην τα λετε παντα οπως τα θελετε μερικοι εδω μεσα!οταν ανφερεσε για στησιμο του αυτοκινητου αφορα πολλα μερη κ οχι οπως μερικοι ξερουν η πιστευουν κ ενα απο αυτα αφορα κ τα φρενα!τι παει να πει αισθητικα η ποσο μουρατο το κανει,δουλεια πρεπει να κανει στο επακρο.καταρχην οταν εχουμε brembo δεν χρειαζονατι τα abs λογω της δυναμης που εχουν.τρομπα δεν χρειαζεται?δηλ βαζουμε κ κανουμε μισες δουλειες,τα υπολοιπα του χρονου...ε οχι ρε παιδια αλλα εχω μαθει κ οταν θελω να κανω κατι το κανω σωστα,αυτο μου μαθανε κ αυτο τηρω.πως να βαλωεις μεγαλυτερους δισκους κ να αφησω μαμα τακακια.δεν συνεργαζεται το ενα με το αλλο.π.χ σκληρο τακακι μαμα δισκοπλακα.παει την εφαγε στο πι κ φι,δισκοπλακα υψηλων επιδοσεων με μαμα τακακι(που πας ρε καραμητρο)σαν να μην εχεις φρενα.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον αντι για κομμα εβαλε τελεια !

παει και στα δυο η φιλοσοφικη ερωτηση!

φιλαρακο με τοση δυναμη που εχουν τα brembo τι να τα κανει τα abs.δεν αφηνουν να δουλεφουν τα φρενα,ειναι αγκυρες τα υπολοιπα παραλειπονται.οταν εβαλα σε golf gti 4 που εχω ακομα brebmo οταν πηγα στα μεγαρα για στριψιμο στην πιστα το abs μου το απενεργοποιησε ο μηχανικος.καταλαβες τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Guest BassakosVR6

ναι αλλα αλλο πιστα και αλλο στους δρομους! ! εκει το ABS σωζει ζωες!

αλλο πραγμα οι αγωνες και οι πιστες κτλ κτλ και αλλο η καθημερινη χρηση!

εξαλου! μην ξεχναμε οτι πολλα αμαξια εχουν Brebmo φρενα απο "μαμα"

(evo,911,κτλ κτλ ) αλλα εχουν και ABS! :lol:

εξαλου το ABS δεν εχει να κανει με την δυναμη του φρεναρισματος! !

απλα δεν αφηνει τους τροχους να μπλοκαρουν!

Edited by BassakosVR6
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αλλο πιστα και αλλο στους δρομους! ! εκει το ABS σωζει ζωες!

αλλο πραγμα οι αγωνες και οι πιστες κτλ κτλ και αλλο η καθημερινη χρηση!

εξαλου! μην ξεχναμε οτι πολλα αμαξια εχουν Brebmo φρενα απο "μαμα"

(evo,911,κτλ κτλ ) αλλα εχουν και ABS! :lol:

εξαλου το ABS δεν εχει να κανει με την δυναμη του φρεναρισματος! !

απλα δεν αφηνει τους τροχους να μπλοκαρουν!

+10000000000000000000000000000000000000000

Link to comment
Share on other sites

γειασας,

διαβασα κατι στιν προιγουμενι σελιδα οτι τα ταμπουρα δεν πιανουν τοσο καλα οσο δισκοφρενα και παρομια....

δεν αλιθεβι. τα ταμπουρα μπορουν να ειναι πιο δυνατα απο καθε δισκοφρενο απλα εχουνε και αυτα τα μιονεκτιματα τους αλλα και αρκετα πλεονεκτιματα.

ενα μεγαλο και σοβαρο μιονεκτιμα που εκανε τους κατασκευαστες να τα βγαλουν ειναι οτι ο σινχρονισμος ειναι πολι εβεστιτος αριστερα με δεξια...

εμπιρεαζετε πολυ ευκολα απο λερα, σκονι κτλ... και επιδι τα τακακια στα ταμπουρα με λιγο διναμι στο πενταλι σφιγγοντε μονατους (πλεονεκτιμα) ιπαρχι κινδινος να πιασι μια μερια περισοτερο απο τιν αλι.

τα ιπολιπα μιονεκτιματα οπως αναφερθικανε ειναι που δεν αεριζονται τα φρενα, δεν αυτοκαθαριζοντε κτλ...

εξαλου το ABS δεν εχει να κανει με την δυναμη του φρεναρισματος! !

απλα δεν αφηνει τους τροχους να μπλοκαρουν!

+1

φιλαρακο με τοση δυναμη που εχουν τα brembo τι να τα κανει τα abs.

ενας λογος παραπανο για ΑΒS

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

φιλαρακο με τοση δυναμη που εχουν τα brembo τι να τα κανει τα abs.δεν αφηνουν να δουλεφουν τα φρενα,ειναι αγκυρες τα υπολοιπα παραλειπονται.οταν εβαλα σε golf gti 4 που εχω ακομα brebmo οταν πηγα στα μεγαρα για στριψιμο στην πιστα το abs μου το απενεργοποιησε ο μηχανικος.καταλαβες τωρα?

δοκιμασες να φρεναρεις μεσα σε στροφη(πιστα μεγαρων,πεταλο 180) με 50 με abs και χωρις abs;

αν το εκανες πεσμας το αποτελεσμα....

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες να φρεναρεις μεσα σε στροφη(πιστα μεγαρων,πεταλο 180) με 50 με abs και χωρις abs;

αν το εκανες πεσμας το αποτελεσμα....

φιλαρακο εγω δεν παταω φρενο στην στροφη να κοψει κ να μπω.παω με οσα μου επιτρεπει κ πριν το στριψιμο τσιμπαω κ μπαινω.ολοι οι αλλοι πατανε φρενο κ γι'αυτο αναβουν κ μετα κανουν τον σταυρο τους.μπαινω με χλμ κ βγαινω με χλμ για να κραταω την πορεια μου

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακο εγω δεν παταω φρενο στην στροφη να κοψει κ να μπω.παω με οσα μου επιτρεπει κ πριν το στριψιμο τσιμπαω κ μπαινω.ολοι οι αλλοι πατανε φρενο κ γι'αυτο αναβουν κ μετα κανουν τον σταυρο τους.μπαινω με χλμ κ βγαινω με χλμ για να κραταω την πορεια μου

αν νομιζεις οτι αυτος ο τροπος που οδηγεις ειναι σωστος τοτε ο.κ απο μενα.

εχεις ομως λαθος γιατι στην στροφη μπορεις να πατας φρενο και μαλιστα χωρις φοβο μην γινει κατι.γιαυτο ακριβως μπορουμε να παταμε φρενο μεσα στην στροφη για να γλυτωσουμε τυχον δυσαρεστες καταστασεις.

ξεχωρα απο αυτο ομως σε ρωτησα αν εχεις πατησει φρενο με abs και χωρις abs στην στροφη 180 στην πιστα μεγαρων που οπως λες εχεις παει και ποιο ηταν το αποτελεσμα.

απο οτι συμπεραινω ομως εφοσον δεν απαντησες μαλλον εδωσες τα 50¤ τσαμπα και μονο για να ξεκαπνισεις το εργαλειο.ετσι δεν ειναι;

μιλησες,ενημερωθηκες απο καποιον ειδικο εκει στην πιστα για το πως πρεπει να οδηγησεις σωστα ενα αμαξι;

αργυριου,καττωριτς,παναγιωτοπουλος και μιχελακακης ειναι απο τους κορυφαιους στην ελλαδα που προσπαθουν να μας ανοιξουν τα ματια......

την επομενη φορα που θα πας ζητησε να σου μαθουν 2 πραγματακια και θα δεις και συ οτι τα πραγματα δεν ειναι και τοοοοσο απλα... :D

Edited by polo_6566
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασες να φρεναρεις μεσα σε στροφη(πιστα μεγαρων,πεταλο 180) με 50 με abs και χωρις abs;

αν το εκανες πεσμας το αποτελεσμα....

ε δεν εχει καμια σχεση σιγουρα.με τα abs μπορεις να πατησεις φρενα και μεσα στη στροφη.χωρις abs θα πας ευθεια καρφι(δε το συνηστω γτ ειναι δοκιμασμενο) tongue.gif:D .για να μπεις σωστα ομως τα φρενα πρεπει να τα πατας πριν μπεις στη στροφη και μετα γκαζι μεχρι να βγεις.

Link to comment
Share on other sites

εχεις ομως λαθος γιατι στην στροφη μπορεις να πατας φρενο και μαλιστα χωρις φοβο μην γινει κατι.γιαυτο ακριβως μπορουμε να παταμε φρενο μεσα στην στροφη για να γλυτωσουμε τυχον δυσαρεστες καταστασεις.

ελπιζω να μιλας για αμαξια με abs.γτ χωρις abs δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα.αν πατησεις χωρις abs φρενα στη στροφη με πολλα χλμ θα πας ευθεια 99.9%.

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μιλας για αμαξια με abs.γτ χωρις abs δεν ειναι ετσι ακριβως τα πραγματα.αν πατησεις χωρις abs φρενα στη στροφη με πολλα χλμ θα πας ευθεια 99.9%.

[/quotδεν εχει σημασια αν εχει ή δεν εχει abs,αν χρειαστει να μειωσεις ταχυτητα πατας το φρενο ετσι δεν ειναι;δεν θα το πατησω επειδη ειμαι μεσα στην στροφη;και τι εγινε;να παω να σκοτωθω για να μην πατησω φρενο μεσα στη στροφη;

Link to comment
Share on other sites

εαν σε πεταξει μια στροφη με γκαζι τοτε παει να πει οτι μπηκες με παραπανω απο οσα κραταγε το αμαξι σου,αυτο ειναι αλλο θεμα.χωρις abs εαν πατησεις φρενο στη στροφη οι τροχοι θα κοκαλοσουν και θα φυγεις ευθεια 100%καλητερα γκαζι μεσα στη στροφη παρα φρενο παντα.εαν εχεις αμαξι χωρις abs μπορει να το εχεις δοκιμασει σε καποια φαρδια στροφη.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω ξαναρωταω! Μηπως ξερει κανεις τι χρειαζομαι για να βαλω πισω δισκοφρενα (φουλ αξονα ή μονο δισκοφρενα?) σε polo 1.4 80 sportline που απο μαμα εχει ταμπουρα??? κι αν καποιος το εχει κανει ποσο κοστιζει και που εγινε η τοποθετηση?

Edited by Akleftos
Link to comment
Share on other sites

Κατά βάση ολόκληρο άξονα θα αγοράσεις αλλά θα κρατήσει ο μηχανικός σου μόνο τα άκρα. Μιας και θα λυθούν όλα θα σου πρότεινα να βάλεις, και στους 4 τροχούς, σωληνάκια υψηλής πίεσης.

Τώρα αγορά άξονα + εργασία κλπ θα πρέπει να υπολογίζεις περίπου στα 400 ευρώ (μαζί με τα σωληνάκια υψηλής πίεσης).

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα postαρο εδω...

ξερει κανεις καμια πατεντα να μην ανεβαινε τοσο ψηλα το χειροφρενο???

Εκτος απ το να σφιξω τις ντιζες...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα postαρο εδω...

ξερει κανεις καμια πατεντα να μην ανεβαινε τοσο ψηλα το χειροφρενο???

Εκτος απ το να σφιξω τις ντιζες...

Υπαρχουν διαφορες λυσεις που εχω ακουσει η ξερω. Η διαφορα στο χειροφρενο οφείλεται στο γεγονος οτι τα καλαμια απο οπου περνανε οι ντιζες ειναι πιο κοντα στο μοντελο με τα ταμπουρα απ οτι στο μοντελο με τα δισκοφρενα. Μπορείς να παρεις δυο καλαμια απο 6Ν2 που να ειχε δισκοφρενα και να αλλαξεις τα δικά σου. Εχει μπολικη δουλεια γιατι τα καλαμια εχουν διαδικασία για να βγουν. Ο αλλος τρόπος εχει να κανει με αυτο που θα κανω εγω τώρα τα χριστούγεννα. Θα μου φτίαξει ο μηχανικός στον τορνο δυο προσθήκες μια στο κάθε καλάμι που θα το μακρύνει όσο πρέπει.

Εχω ακούσει αλλα δεν γνωριζω οτι αλλαγή στην καστάνια του χειρόφρενου βοηθάει. Γενικά ειναι μεγάλο σπασιμο και ακόμα δεν εχω ασχοληθεί για να το λύσω.

Edited by Capamaru
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.