Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

μια ερωτηση RS ...οι απωλειες που βγαινουν σε μια δυναμομετρηση εξαρτονται και απο το αν τα λαστιχα ειναι φαγωμενα ή καινουργια?

Καλή ερώτηση, αλλά άμα το σκεφτείς λίγο πιο διεξοδικά θα καταλάβεις και μόνος σου την απάντηση.

Και για να σε βοηθήσω θα σου πώ ότι ΟΛΑ τα δυναμόμετρα (περαν του Μαλλιώρα που ειναι hub) μετράνε ιπποδύναμη στους ΤΡΟΧΟΥΣ,

και φυσικά ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ.....¶μα όμως τα λάστιχά σου είναι φαγωμένα, χάνεται η πρόσφυση, και συνεπώς..;;;;

Για συμπλήρωσε το πάζλ.... :angry2:

EDIT:Σε δεύτερο note, χτες ολοκλήρωσα πλήρως την εισαγωγή.Υπήρξε ένα ενδιάμεσο δοκιμαστικό στάδιο, αλλά τελικά η λεπτομέρεια ΜΕΤΡΑΕΙ.

Έγινε αλλαγή ξανα στο μήκος της εισαγωγής, και η συμπεριφορά άλλαξε για άλλη μία φορά.Πραγματικό κόσμημα πλέον, άν και μου έβγαλε λίγο την πίστη...

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ όμορφη η εισαγωγή! Την έχεις στηρίξει κάπως στο σημείο που είναι η φιλτροχοάνη? Αν θυμάμαι καλά έχει μια κενή θέση για βίδα εκεί. Επίσης, έχεις αφαιρέσει το 'ηχείο'? Αν ναι, είδες διαφορά στην απόκριση?

Τέλος, λογικά έχεις μεγαλώσει τη διάμετρο του MAF housing. Ίσως γι' αυτό να μετρούσε λίγο παρακάτω από το κανονικό. Πάντως η κατασκευή σου δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τις καλές του εμπορίου. Η μόνη παρέμβαση που θα έκανα είναι κάποια προστασία από τη θερμότητα της τουρμπίνας και τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ όμορφη η εισαγωγή! Την έχεις στηρίξει κάπως στο σημείο που είναι η φιλτροχοάνη? Αν θυμάμαι καλά έχει μια κενή θέση για βίδα εκεί. Επίσης, έχεις αφαιρέσει το 'ηχείο'? Αν ναι, είδες διαφορά στην απόκριση?

Τέλος, λογικά έχεις μεγαλώσει τη διάμετρο του MAF housing. Ίσως γι' αυτό να μετρούσε λίγο παρακάτω από το κανονικό. Πάντως η κατασκευή σου δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τις καλές του εμπορίου. Η μόνη παρέμβαση που θα έκανα είναι κάποια προστασία από τη θερμότητα της τουρμπίνας και τίποτα παραπάνω.

Η εισαγωγή στηρίζεται σε 3 σημεία και είναι κυριολεκτικά ακλόνητη.Δέν είναι κατασκευή απο το 0 αλλά προσαρμογή aftermarket.Το ηχείο που λές ΤΙ ΕΙΝΑΙ..;; :angry2:

Το MAF δέν έχει αλλάξει σε συνολική διάμετρο.Κάτι τέτοιο θα προκαλούσε CEL..Προστασία απο την τουρμπίνα δέν είναι τόσο αναγκαία καθως

η εισαγωγή έχει κεραμική επικάλυψη/προστασία.......

Και κάτι ακόμα...Το όλο κόστος της εισαγωγής (πέραν απο τον δικό μου κόπο) κανονικά είναι γύρω στα 500 Ευρώ........ knife.gif

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Καλή ερώτηση, αλλά άμα το σκεφτείς λίγο πιο διεξοδικά θα καταλάβεις και μόνος σου την απάντηση.

Και για να σε βοηθήσω θα σου πώ ότι ΟΛΑ τα δυναμόμετρα (περαν του Μαλλιώρα που ειναι hub) μετράνε ιπποδύναμη στους ΤΡΟΧΟΥΣ,

και φυσικά ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ.....¶μα όμως τα λάστιχά σου είναι φαγωμένα, χάνεται η πρόσφυση, και συνεπώς..;;;;

Για συμπλήρωσε το πάζλ.... :angry2:

EDIT:Σε δεύτερο note, χτες ολοκλήρωσα πλήρως την εισαγωγή.Υπήρξε ένα ενδιάμεσο δοκιμαστικό στάδιο, αλλά τελικά η λεπτομέρεια ΜΕΤΡΑΕΙ.

Έγινε αλλαγή ξανα στο μήκος της εισαγωγής, και η συμπεριφορά άλλαξε για άλλη μία φορά.Πραγματικό κόσμημα πλέον, άν και μου έβγαλε λίγο την πίστη...

Να και μια μικρή γεύση..... :huh:

intakenv9.jpg

πραγματι ωραια η εισαγωγη σου RS δουλευει καλα??και απο ηχο πωσ πας??

Link to comment
Share on other sites

πραγματι ωραια η εισαγωγη σου RS δουλευει καλα??και απο ηχο πωσ πας??

Με την τελευταία προσθήκη είναι super.Πήρα ακόμα λίγο ροπή χαμηλά αλλά και λίγο lag στο γκάζι.

Τελικά κάθε εκατοστό μετράει.... :huh: (σε όλα... :angry2: )

Link to comment
Share on other sites

Από οτι βλέπω , έχεις βάλει το α3 pipe..(*μη επιτρεπόμενη λέξη*ένα τα αμερικανάκια , τελικά ε?)

Αλλα γιατι , λέω γιατι δεν πήγες σε μια δοκιμασμένη λύση , οπως neuspeed - vflow?

Αυτη μου θυμίζει πολύ της EIP....

Link to comment
Share on other sites

Από οτι βλέπω , έχεις βάλει το α3 pipe..(*μη επιτρεπόμενη λέξη*ένα τα αμερικανάκια , τελικά ε?)

Αλλα γιατι , λέω γιατι δεν πήγες σε μια δοκιμασμένη λύση , οπως neuspeed - vflow?

Αυτη μου θυμίζει πολύ της EIP....

Δοκιμασμένο ε..... ;):D

Αυτό που βλέπεις είναι δοκιμασμένο στα......350 άλογα....τροχό...-_- -_-

Edited by GolfRS
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εμενα γιατι δεν μου βγαζει τη photo του GOLFRS?? ;)

Eνα τετραγωνακι λευκο με ενα χ κοκκινο στο κεντρο βλεπω μονο new_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά παντως! Αυτό που μου άρεσε ιδιαίτερα είναι η διάμετρος που δεν άλλαξε (εν αντιθέσει με το V-Flow) και η κεραμική επίστρωση. Φυσικά και η τιμή...

Ηχείο εννοώ μάλλον αυτό που εννοεί και ο Puck, τη σωλήνα πριν την πεταλούδα που διαπερνά τον καθρέπτη και καταλήγει πριν το φίλτρο σκόνης και γύρης. Εγώ την αφαίρεσα όχι για απόκριση αλλά γιατι ο ήχος τρόμαζε τη σύζυγο. Ξενέρωσα για να είμαι ειλικρινής, ενώ ακόμη κι αυτή τη μικρή βελτίωση σε απόκριση δεν την έχω νιώσει. Το μόνο καλό είναι πως τώρα πηγαίνω με 180-200 και ακούω μόνο αεροδυναμικούς θορύβους. Ησύχασε το αυτοκίνητο, ησύχασε και η γυναίκα μου.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά παντως! Αυτό που μου άρεσε ιδιαίτερα είναι η διάμετρος που δεν άλλαξε (εν αντιθέσει με το V-Flow) και η κεραμική επίστρωση. Φυσικά και η τιμή...

Ηχείο εννοώ μάλλον αυτό που εννοεί και ο Puck, τη σωλήνα πριν την πεταλούδα που διαπερνά τον καθρέπτη και καταλήγει πριν το φίλτρο σκόνης και γύρης. Εγώ την αφαίρεσα όχι για απόκριση αλλά γιατι ο ήχος τρόμαζε τη σύζυγο. Ξενέρωσα για να είμαι ειλικρινής, ενώ ακόμη κι αυτή τη μικρή βελτίωση σε απόκριση δεν την έχω νιώσει. Το μόνο καλό είναι πως τώρα πηγαίνω με 180-200 και ακούω μόνο αεροδυναμικούς θορύβους. Ησύχασε το αυτοκίνητο, ησύχασε και η γυναίκα μου.

Χτές άν και εβρεχε έκανα την πρώτη δοκιμαστική με την εισαγωγή.Τελικά δέν πάει χαμένο να είσαι ψύρας.

Το αμάξι κυριολεκτικά πέταγε.Πλέον ανάκτησε και την χαμένη ροπή χαμηλά που είχε χάσει πρίν,ενώ ψιλά τραβάει γερά.

Γενικότερα έχει εξομαλυνθεί πολύ και το γκάζι, ενω πρίν έκανε κοψιματάκια.

Επείσης ενώ αρχικά φάνηκε να αυξάνει το lag, τώρα είναι πλέον ανύπαρκτο.

Link to comment
Share on other sites

Σε παρακαλώ μήν υποβαθμίζεις το topic με τέτοια άσχετα πόστ.

Μέλος του φόρουμ μας ... σου έκανε συγκεκριμένη ερώτηση.

Περιμένουμε την απάντηση επί του θέματος.

Επίσης περιμένουμε να διορθώσεις το link της φωτογραφίας με την εισαγωγή σου.

1. Οταν μπορέσεις, για το καλό της επιστήμης B) , κανε σε παρακαλώ μια λίστα με τα πράγματα που άλλαξες στο αμαξι σου και τι revisions είναι

2. Πιστεύεις οτι η Κ04 μπορεί να παίξει και με τα "μαμά" injections

Link to comment
Share on other sites

1. Οταν μπορέσεις, για το καλό της επιστήμης B) , κανε σε παρακαλώ μια λίστα με τα πράγματα που άλλαξες στο αμαξι σου και τι revisions είναι

2. Πιστεύεις οτι η Κ04 μπορεί να παίξει και με τα "μαμά" injections

1)Μόλις ξεμπερδέψω από κάποιες προθεσμίες που με "κυνηγάνε" λόγω δουλειάς ... θα το κάνω.

2)Δέν μπορώ να σου απαντήσω,δέν έχω τις γνώσεις....πιθανόν...ίσως....και υπό προυποθέσεις.

Λέγεται ότι η MTM (άν αληθεύει) ... δέν αλλάξει τα μπέκ.

Ιδωμεν.

Υ.Σ.

Κάποιος σβήνει πόστ,χωρίς κάν να γράψει κάτι σχετικό ή έστω να ειδοποιήσει με pm τα μέλη που συμμετέχουν σε αυτό το topic.

Πρίν προβώ σε οποιοδήποτε χαρακτηρισμό....αναμένω κάποια επικοινωνία.

Edited by TASOS_1.8T
Link to comment
Share on other sites

2)Δέν μπορώ να σου απαντήσω,δέν έχω τις γνώσεις....πιθανόν...ίσως....και υπό προυποθέσεις.

Λέγεται ότι η MTM (άν αληθεύει) ... δέν αλλάξει τα μπέκ.

Ιδωμεν.

Δεν τα άλλαζε τώρα τα αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
Υ.Σ.

Κάποιος σβήνει πόστ,χωρίς κάν να γράψει κάτι σχετικό ή έστω να ειδοποιήσει με pm τα μέλη που συμμετέχουν σε αυτό το topic.

Πρίν προβώ σε οποιοδήποτε χαρακτηρισμό....αναμένω κάποια επικοινωνία.

Εγώ

Link to comment
Share on other sites

Η ενημέρωση σε περίπτωση διαγραφής περιεχομένου, δεν αποτελεί υποχρέωση των διαχειριστών, συγκεκριμένα παραθέτοντας τους όρους λειτουργίας που μπορείτε να βρείτε στο παρακάτω σύνδεσμο:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...amp;#entry54065

ανάμεσα στα άλλα, αναφέρεται ότι:

Η συμμετοχή σε αυτές τις συζητήσεις προϋποθέτει την τήρηση ορισμένων κανόνων, προκειμένου να διασφαλιστεί το επίπεδο των συζητήσεων, όσο και την αποφυγή παρεξηγήσεων μεταξύ των μελών. Για την ομαλή διεξαγωγή των συζητήσεων έχουν οριστεί, εκτός του διαχειριστή, συντονιστές με τοπικό ή γενικό επίπεδο πρόσβασης. Αυτοί, εκτός των τυχόν άλλων υποχρεώσεων τους, είναι αρμόδιοι για την διατήρηση του περιεχομένου των συζητήσεων καθαρού από μεμπτό περιεχόμενο, στο μέτρο του δυνατού. Δεν υποχρεούνται στην αξιολόγηση όλων των μηνυμάτων που αναρτώνται. Διατηρούν το δικαίωμα της επέμβασης, επεξεργασίας, συμπλήρωσης και διαγραφής των μηνυμάτων που δημοσιεύονται στο Φόρουμ καθώς και της προσωρινής ή μόνιμης απομάκρυνσης επισκεπτών/μελών από μερικές ή όλες τις κατηγορίες των συζητήσεων.

Ο διαχειριστής δεν υποχρεούται στη συνεχή διαθεσιμότητα της λειτουργίας του Φόρουμ και διατηρεί το δικαίωμα της προσωρινής ή μόνιμης διακοπής της υπηρεσίας, της μερικής ή πλήρης διαγραφής μηνυμάτων ή δημοσιεύσεων ή ανακοινώσεων ή θεματικών ενοτήτων.

οπότε οι ενημερώσεις είναι κάτι που γίνεται από τους moderators χωρίς να είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν πάντα.

Οπότε δεν υπάρχει λόγος να κακοχαρακτηρίσεις κάποιον, αν όμως πιστεύεις πως αδικήθηκες μπορείς να ενημερώσεις τον Admin (εμένα) για να το ελέγξω καθώς τα μηνύματα δεν διαγράφονται μόνιμα, παρά μόνο με το πέρας 6 μηνών από την "προσωρινή διαγραφή τους" και κατά συνέπεια έχω πρόσβαση να ελέγξω το αν έχει αδικηθεί κάποιος ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Εν ολίγοις μιλάμε για ένα θέμα που το έχετε ξεβρακώσει όσο δεν πάει κατά καιρούς, αν καθόμουν να στέλνω και αναφορά στον καθένας σας θα έπρεπε να μου κόβετε και ένσημα...

Edited by dubbeR_Stoilas
Link to comment
Share on other sites

Εγώ

Μάλιστα

Αφού λοιπόν εσύ έσβησες τα δικά μου πόστ ... αιτιολόγησε μου και το σκεπτικό.

Γράψε μου ποιούς κανονισμούς παρέβηκα...κ.ο.κ.

Δέν έχω πρόβλημα να μου γράψεις και σε pm άν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω εγώ TASOS_1.8T,

ο Stoilas έσβησε την δημοσίευση του GolfRS που αναφέρει την "σωματική του ενέργεια" που έκανε και μαζί με αυτή σβήστηκαν και οι δικές σου δημοσιεύσεις που, πολύ σωστά, σχολίαζαν την ανάρμοστη συμπεριφορά του, οι οποίες δεν μπορούσαν να παραμείνουν από την στιγμή που σβήνεται και η αρχική του δημοσίευση.

Εντελώς πληροφοριακά θα διαγραφούν και ότι άλλα άσχετα posts υπάρχουν εδώ μιας και το εν λόγω τόπικ έχει φτάσει τις 92 σελίδες και δε ξέρω πόση είναι η πραγματική και χρήσιμη πληροφορία εδώ μέσα και πόσες είναι οι "chatting" δημοσιεύσεις...

Φιλικά,

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να δω την εισαγωγή του φίλου RS αλλα΄δεν την εμφανίζει...Σήμερα το βράδυ τοποθέτησα δοκιμαστικά το βαρελάκι της BMC με κωδικό SP04..Εντυπώσεις δεν έχω μαις και μετά την τοποθέτηση και μετά απο πολλά κιλά ιδρώτα είμαι τόσο κουρασμένος που το μόνο πράγμα που έκανα ήταν απλα να βάλω μπρος το αμάξι να κάνω ε΄να κύκλο γιανα βεβαιωθώ ότι δουλεύει σωστά...Εντυπώσεις σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.