Jump to content
Guest alx

Golf V Gti Tuning

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλε..

ΑΝ στο δίνει με τον επιλογέα προγράμματος (σπορ-ήρεμο-πόλης), τότε βάλτο σε αυτά τα λεφτά.

Δυστυχώς τα προγράμματα είναι σαν τα μακαρόνια, και ο καθένας τα τρώει όπως προτιμάει... Αλλος σκληρά, άλλος λαπά, άλλος κανονικά... Οπότε το να ρωτάς για μια ή δύο εταιρίες, είναι λίγο δώρο άδωρο!

Το σίγουρο είναι πως αφού παίρνεις εγγύηση, να την ζητάς ΓΡΑΠΤΗ, και απο εκεί και πέρα να ξέρεις πως η REVo βγάζει μεν καλό πρόγραμμα, ενώ η ΜΤΜ ΕΓΓΥΗΜΕΝΟ, αλλά με μεγάλη απόκλιση σε δύναμη. Επίσης, όπως ειπώθηκε και πιο παλιά, ρώτα την περίπτωση επαναπρογραμματισμού σε Stage 2, λόγω εξάτμισης κτλ... Σε χρεώνει 2η φορά, ή περιλαμβάνεται στην αρχική τιμή; Τέλος, δες και την GIAC σαν εναλλακτική, αν και κυμαίνεται στα ίδια πλαίσια με το REVo.

Και αν μπορείς, απέφυγε την Unitronic, γιατί ακούστηκε πως είναι canned software, που βγαίνει στο Βόλο, διότι υπήρξαν πολλές αμφιβολίες για το αν ο Ανδριανάκης μπορεί να το στείλει το Loggαρισμένο image του εγκεφάλου σου στην Αμερική, και να το έχει πίσω σε 15 λεπτά έτοιμο!

Αυτά! Και μην ξεχνάς πως καμιά φορά, και του προγραμματιστή της γειτονιάς μπορεί να σου βγει εξ ίσου καλό, ίσως και καλύτερο... Με το καλό να επιλέξεις και σε ευχαριστούμε για τα καλά λόγια!

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Δεν έχω ρωτήσει αν στη τιμή περιλαμβάνει και τον επιλογέα προγράμματος. Στο σαιτ του κατασκευαστή πάντος το αναφέρει. Δεν γνωρίζω αν έχει έξτρα τιμή. Θα το ρωτήσω σύντομα. Αν ξέρεις κάτι μου το γράφεις. Επίσης όταν λές για μεγάλη απόκλιση τι αφορά? και σε πιο πρόγραμμα? ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, ότιδήποτε δεν είναι ΜΤΜ, είναι πιο δυνατό... Η εν λόγω εταιρία συνιθίζει να βγάζει συντηρητικά προγράμματα σε άλογα, με σκοπό τη μικτή βελτίωση αλλά την εγγυημένη... Τώρα πώς το θεωρούν αυτό... μη ρωτάς εμένα!

Link to comment
Share on other sites

Και αν μπορείς, απέφυγε την Unitronic, γιατί ακούστηκε πως είναι canned software, που βγαίνει στο Βόλο, διότι υπήρξαν πολλές αμφιβολίες για το αν ο Ανδριανάκης μπορεί να το στείλει το Loggαρισμένο image του εγκεφάλου σου στην Αμερική, και να το έχει πίσω σε 15 λεπτά έτοιμο!

Μπορεις να εξηγησεις τι ακριβως ενοεις?

Link to comment
Share on other sites

Εχει ακουστεί σενάριο πως το πρόγραμμα βγαίνει εξ ολοκλήρου στην ΕΛλάδα, και είναι μούφα πως έρχεται από Αμερική. Εγώ λέω ό,τι ακούγεται, γιατί ώς γνωστόν ιδιοκατασκευής φόραγα και θα ξαναβάλω, κι όχι επώνυμο

Link to comment
Share on other sites

Ότι να ναι...

Ρε συ Latou που έχεις ακούσει εσύ αυτή την φήμη. Γιατί εμείς που είμαστε δίπλα δεν έχει πάρει τίποτα το αυτί μας.

Γιάννη, τα unitronic είναι όντως πολύ δυνατά, αλλά πάσχουν από διακοπές. Όπως και πολλά άλλα δυνατά προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Μακρυα απο Revo φιλε...

Καλυτερα προτιμησε κατι custom εντος ελλαδας..

Αν παλι δεν τα εμπιστευεσαι τα χειροποιητα πηγαινε σε mtm,sportec...

Εγγυημενα πραματα να δουλευει το αμαξι σου σωστα πανω απ' ολα..

Link to comment
Share on other sites

Μακρυα απο Revo φιλε...

Καλυτερα προτιμησε κατι custom εντος ελλαδας..

Αν παλι δεν τα εμπιστευεσαι τα χειροποιητα πηγαινε σε mtm,sportec...

Εγγυημενα πραματα να δουλευει το αμαξι σου σωστα πανω απ' ολα..

Δηλαδή φαντάζομαι στην Revo ξέρουν λιγότερα απο τους...εγχώριους έτσι;;

¶αα ρε Ελλάντα με τα παληκάρια σου !!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή φαντάζομαι στην Revo ξέρουν λιγότερα απο τους...εγχώριους έτσι;;

¶αα ρε Ελλάντα με τα παληκάρια σου !!!

Το θέμα δεν είναι αν ξέρουν περισσότερα, αλλά το πόσο έχουν τον χρόνο και την διάθεση να ασχοληθούν με σένα.

Και το Ελλαδιστάν έχει μερικούς πολύ καλούς προγραμματιστές που θα μπορούσαν άνετα να κάνουν αν όχι καλύτερη δουλειά, εξίσου καλή με εκείνους με τα τρανταχτά ονόματα.

Link to comment
Share on other sites

Και αν μπορείς, απέφυγε την Unitronic, γιατί ακούστηκε πως είναι canned software, που βγαίνει στο Βόλο, διότι υπήρξαν πολλές αμφιβολίες για το αν ο Ανδριανάκης μπορεί να το στείλει το Loggαρισμένο image του εγκεφάλου σου στην Αμερική, και να το έχει πίσω σε 15 λεπτά έτοιμο!

εισαι παπατζας φιλε.

Link to comment
Share on other sites

χωρις να υποτιμώ ή να υπερτιμώ καποιον ως τωρα μόνο το προγραμμα του κριτωνα δεν κανει κοψιματα και αυτο δεν μπορει να τα αναιρεσει κανενας....

Δηλαδή εαν ο κριτωνας κ ο Χ κρίτωνας δουλευε στη revo/unitronic/mtm/giac/apr και "εβγαζε" το αναλογο προγραμμα που δεν κανει κοψιματα,δεν θα λεγαμε όλοι ότι το καλύτερο προγραμμα ειναι αυτό?? ή θα λέγαμε ότι επειδη ειναι ελληνας προγραμματιστης δεν ξέρει αυτος????????

Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθησω τον φιλο μας μιας και εγω οπως και αλλα παιδια εχουμε δοκιμασει αρκετα προγραμματα και φυσικα πληρωμενα αδρα:

1)Revo =δυναμη αλλα κοψιματα

2)giac = δυναμη αλλα κοψιματα

3)unitronic=δυναμη αλλα κοψιματα

4)Ανδριανακης=δυναμη αλλα κοψιματα

Oλα τα παραπανω προγραμματα με υπιες ρυθμισεις εχουν:αρκετα λιγοτερη δυναμη αλλα χωρις κοψιματα

5)mtm=αρκετα λιγοτερη δυναμη αλλα χωρις κοψιματα

και θα ξανακανω διαφημηση γιατι εχω μεινει παρα πολυ ικανοποιημενος και επειδη γουσταρω να το ακουνε μερικοι:

6)Κριτωνας-Στελιος=δυναμη και ως τωρα το μοναδικο προγραμμα ΧΩΡΙΣ ΚΟΨΙΜΑΤΑ

Και μην αρχισετε μερικοι dealers και μη, διοτι τα εχουμε δει πλεον ΟΛΟΙ πως ειναι τα πραγματα!

Edited by arisgti
Link to comment
Share on other sites

xaxaxaxaxaxa για να προσεχουμε λιγο τις εκφρασεις μας...

εγω εχω προγραμμα custom και ουδεμια διακοπη κανει το αυτοκινητο... :lol:

Δεν εχει καμια σχεση το δικο σου αυτοκινητο με τα tfsi!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμια σχεση το δικο σου αυτοκινητο με τα tfsi!!!

ναι φιλε μου το ξερω απλα δε πιστευω οτι ειναι θεμα αυτοκινητου...πιστευω ειναι θεμα νοωτροπιας το αν ειναι επωνυμο το προγραμμα ή οχι και το τι ακουμε απο δω κι απο κει....

Υ.Γ. αφου ειναι αλλο το δικο μου αυτοκινητο ο Phantom γιατι ταλαιπωρειται τοσο καιρο το παλικαρι με το προγραμμα?20vt εχει... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθησω τον φιλο μας μιας και εγω οπως και αλλα παιδια εχουμε δοκιμασει αρκετα προγραμματα και φυσικα πληρωμενα αδρα:

1)Revo =δυναμη αλλα κοψιματα

2)giac = δυναμη αλλα κοψιματα

3)unitronic=δυναμη αλλα κοψιματα

4)Ανδριανακης=δυναμη αλλα κοψιματα

Oλα τα παραπανω προγραμματα με υπιες ρυθμισεις εχουν:αρκετα λιγοτερη δυναμη αλλα χωρις κοψιματα

5)mtm=αρκετα λιγοτερη δυναμη αλλα χωρις κοψιματα

και θα ξανακανω διαφημηση γιατι εχω μεινει παρα πολυ ικανοποιημενος και επειδη γουσταρω να το ακουνε μερικοι:

6)Κριτωνας-Στελιος=δυναμη και ως τωρα το μοναδικο προγραμμα ΧΩΡΙΣ ΚΟΨΙΜΑΤΑ

Και μην αρχισετε μερικοι dealers και μη, διοτι τα εχουμε δει πλεον ΟΛΟΙ πως ειναι τα πραγματα!

Έχω να ρωτήσω ένα απλό πράγμα. Όλοι αυτοί που έχουν κοψίματα έχουν "μαμά" όλα τα εξαρτήματα; Γιατί ο κάθε βελτιωτής φτιάχνει το πρόγραμμα Stage I για κινητήρα χωρίς άλλες μετατροπές.

Αν κάποιος στην ... απληστία του να πάρει κάτι παραπάνω άλλαξε, φίλτρο αέρος, ή εξάτμιση ή δεν ξέρω τι άλλο, τότε δεν μπορεί να διαμαρτύρεται για τα κοψίματα.

Το μόνο που εγώ έχω δει, είναι δυναμομέτρηση Leon FR Revo (στους 4Τ), και δεν είχε κοψίματα, ούτε στο τεστ αναφέρθηκε κάτι. (ελπίζω να μην αρχίσετε "τα παίρνουν" κλπ).

Επίσης στο SEAT club αυτοί που μιλάνε για κοψίματα, έχουν βάλει και "βαρελάκια", εξατμίσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω να ρωτήσω ένα απλό πράγμα. Όλοι αυτοί που έχουν κοψίματα έχουν "μαμά" όλα τα εξαρτήματα; Γιατί ο κάθε βελτιωτής φτιάχνει το πρόγραμμα Stage I για κινητήρα χωρίς άλλες μετατροπές.

Αν κάποιος στην ... απληστία του να πάρει κάτι παραπάνω άλλαξε, φίλτρο αέρος, ή εξάτμιση ή δεν ξέρω τι άλλο, τότε δεν μπορεί να διαμαρτύρεται για τα κοψίματα.

Το μόνο που εγώ έχω δει, είναι δυναμομέτρηση Leon FR Revo (στους 4Τ), και δεν είχε κοψίματα, ούτε στο τεστ αναφέρθηκε κάτι. (ελπίζω να μην αρχίσετε "τα παίρνουν" κλπ).

Επίσης στο SEAT club αυτοί που μιλάνε για κοψίματα, έχουν βάλει και "βαρελάκια", εξατμίσεις κλπ.

ρε φιλε κοροιδευομαστε μεταξυ μας τωρα,αφου η καθε εταιρια σου λεει εχουμε προγραμμαμα για εξατμισεις,εισαγωγες ιντερκουλερ....κλπ

δεν εχουν σχεση τα κοψιματα με αυτο που λες,το γιατι γινοντε τα κοψιματα ειναι πλεον ψιλογνωστο.το βρηκε ενας και το ελυσε και τωρα αρχιζαν να ζοριζοντε καποιοι και ψαχνουν να το βρουν η' το βρηκαν.το οτι ειδες εσυ δυναμομετρηση που δεν κανει κοψιματα,δεν ειναι απολυτως τιποτα,το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι το συγκεκριμενο αμαξι δεν ξεπερναει τα 265 πραγματικα αλογα.για δοκιμασε να το πουσαρεις κι αλλο ομως να δεις τι θα γινει.....

Link to comment
Share on other sites

Μακρυα απο Revo φιλε...

Καλυτερα προτιμησε κατι custom εντος ελλαδας..

Αν παλι δεν τα εμπιστευεσαι τα χειροποιητα πηγαινε σε mtm,sportec...

Εγγυημενα πραματα να δουλευει το αμαξι σου σωστα πανω απ' ολα..

Πραγματικα αυτη την στιγμη πρεπει να κανεις πλακα. Επειδη φοραω κι εγω επωνυμο προγραμμα και μαλιστα REVO πραγματικα δεν μπορει να τα πιστευεις αυτα που γραφεις.

Το εχεις δοκιμασει και δεν εμεινεις ευχαριστημενος?

Για να βοηθησω τον φιλο μας μιας και εγω οπως και αλλα παιδια εχουμε δοκιμασει αρκετα προγραμματα και φυσικα πληρωμενα αδρα:

1)Revo =δυναμη αλλα κοψιματα

2)giac = δυναμη αλλα κοψιματα

3)unitronic=δυναμη αλλα κοψιματα

4)Ανδριανακης=δυναμη αλλα κοψιματα

Oλα τα παραπανω προγραμματα με υπιες ρυθμισεις εχουν:αρκετα λιγοτερη δυναμη αλλα χωρις κοψιματα

5)mtm=αρκετα λιγοτερη δυναμη αλλα χωρις κοψιματα

και θα ξανακανω διαφημηση γιατι εχω μεινει παρα πολυ ικανοποιημενος και επειδη γουσταρω να το ακουνε μερικοι:

6)Κριτωνας-Στελιος=δυναμη και ως τωρα το μοναδικο προγραμμα ΧΩΡΙΣ ΚΟΨΙΜΑΤΑ

Και μην αρχισετε μερικοι dealers και μη, διοτι τα εχουμε δει πλεον ΟΛΟΙ πως ειναι τα πραγματα!

Αρη συμφωνω με ολα εκτος απο το εξης. Υπαρχει το REVO το GIAC και τα υπολοιπα προγραμματα. Υπαρχει το REVO χωρις κοψιματα το οποιο με boost 6-5 παει οπως τα υπολοιπα προγραμματα κανονικα και αποτι εχω δει χωρις κοψιματα.

Έχω να ρωτήσω ένα απλό πράγμα. Όλοι αυτοί που έχουν κοψίματα έχουν "μαμά" όλα τα εξαρτήματα; Γιατί ο κάθε βελτιωτής φτιάχνει το πρόγραμμα Stage I για κινητήρα χωρίς άλλες μετατροπές.

Αν κάποιος στην ... απληστία του να πάρει κάτι παραπάνω άλλαξε, φίλτρο αέρος, ή εξάτμιση ή δεν ξέρω τι άλλο, τότε δεν μπορεί να διαμαρτύρεται για τα κοψίματα.

Το μόνο που εγώ έχω δει, είναι δυναμομέτρηση Leon FR Revo (στους 4Τ), και δεν είχε κοψίματα, ούτε στο τεστ αναφέρθηκε κάτι. (ελπίζω να μην αρχίσετε "τα παίρνουν" κλπ).

Επίσης στο SEAT club αυτοί που μιλάνε για κοψίματα, έχουν βάλει και "βαρελάκια", εξατμίσεις κλπ.

Εννοειται οτι ΟΛΟΙ οσοι εχουμε κοψιματα εχουμε αρκετα φορτωμενα αυτοκινητα απο αποψης περιφερειακων κτλ κτλ. ΔΕν ξεκινανε αλλιως απο το πουθενα... :lol:

Οχι οτι τα κοψιματα θελουν πολυ βεβαια...Μια εισαγωγη φτανει...

Edited by Schiller
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα αυτη την στιγμη πρεπει να κανεις πλακα. Επειδη φοραω κι εγω επωνυμο προγραμμα και μαλιστα REVO πραγματικα δεν μπορει να τα πιστευεις αυτα που γραφεις.

Το εχεις δοκιμασει και δεν εμεινεις ευχαριστημενος?

Ναι ρε φιλε..

Ειπα να γραψω καμια μαλ***α ετσι να περνα η ωρα..

Διαβασε καμια 20αρια ποστ πιο πανω να δεις ποσο ευχαριστημενος ειχα μεινει..

Ειχα το αμαξι 1.5 χρονο μονο με μια εισαγωγη και stage1 απο revo και περιμενα να παει καλοκαιρι με 40οC για να μην κανει κοψιματα..

Και σαν να μην εφτανε αυτο πεταγεται και ο vag-lover ο αντιπροσωπος και λεει οτι δεν ηθελα να ασχοληθω να μου φτιαξει το αμαξι..

Α ρε Κωστα...Θα μου το ελεγες και καταμουτρα αυτο ρε??

Ηθελα να μην πω τπτ αλλο αλλα δεν κρατηθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα το αμαξι 1.5 χρονο μονο με μια εισαγωγη και stage1 απο revo και περιμενα να παει καλοκαιρι με 40οC για να μην κανει κοψιματα..

Και βρηκες καποιο αλλο προγραμμα το οποιο να μην κανει κοψιματα με την εισαγωγη?

Ελπιζω να καταλαβαινεις πως ΔΕΝ σε ειρωνευομαι απλα ρωταω. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.