Jump to content
andain

Dsg Vs Manual

Recommended Posts

Με έφτιαξε τρελά το post σου αγαπητέ μου!!!!

Αν ποτέ παραλάβω πιστεύω να νιώσω ακριβώς την ίδια απόλαυση με το DSG!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι βίαιο ή όχι δεν παίζει ρόλο στο kick down. Kick down γίνεται μόνο όταν πατηθεί το κουμπί, όπως είπαν και σε άλλα posts.

αν εισαι με 6η και 60χαω στο drive mode και πατησεις το πενταλ αποτομα φυσικα και θα κατεβασει το ιδιο δεν ισχυει για manual mode και s mode...μονο στο drive...

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι με 6η και 60χαω στο drive mode και πατησεις το πενταλ αποτομα φυσικα και θα κατεβασει το ιδιο δεν ισχυει για manual mode και s mode...μονο στο drive...

Ναι. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν είσαι πχ με τη τελευταία σχέση με 90χαω(drive mode) και πατήσεις το γκάζι βίαια, χωρίς kick down, θα κατεβάσει πχ σε 4η στις 3500 ΣΑΛ ενώ αν κάνεις kick down μπορεί να κατεβάσει 3η στις 5000-5500. Τα νούμερα είναι λίγο στη τύχη, δεν θυμάμαι πόσα km βγάζει κάθε σχέση.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συμφορουμίτες, συμvwιτες καλησπέρα!

Μετά από 2000 KM συμβίωσης με το DSG 7 (και 18 χρόνια με manual) έχω να παρατηρήσω τα εξής:

Το αυτοκίνητο είναι πραγματική αποκάλυψη. Εντός Αττικής, ξεκούραστο, οικονομικότατο, αθόρυβο. Εκτός Αθηνών, σε ταξίδι, άμεσο, χορταστικό και ισχυρό (και ας είναι 122 αλόγατα και ένα μουλάρι που το οδηγεί sillyhorse1rb5.gif ). Σε δυο τρία ταξίδια με στροφές (Μεγαλόπολη – Καλαμάτα κλπ), το κιβώτιο ανταποκρίθηκε άψογα. Ούτε κρέμασμα ούτε τίποτα… Και με το S φοβερή αίσθηση και τράβηγμα.

Πριν να κάνω τη μεγάλη κίνηση (του DSG) ήμουν φανατικός του manual (τα γνωστά, συμμετοχή στην οδήγηση, πλήρης έλεγχος και ταρζανιές…). Εν τέλει, αν το θέλεις, και με το DSG, σε manual mode, τα έχεις αυτά και με ξεκούραστο αριστερό πόδι!!! Μέχρι στιγμής δεν το έχω μετανιώσει, αντίθετα με συγχαίρω καθημερινά (ψωνάρααααααα new_wasntme.gif ) για την επιλογή του αυτόματου!!!

Τώρα πια δύσκολα θα έπαιρνα μη αυτόματο αυτοκίνητο aka βρήκα την υγειά μου.

Παρένθεση αυτά περί προγραμμάτων, tuning βελτιώσεων και τα τοιαύτα ποσώς με αγγίζουν, δεδομένου ότι είμαι κατά των επεμβάσεων – το πήρα γιΆ αυτό ακριβώς που είναι αλλιώς θα έπαιρνα κάτι άλλο, κλείνει παρένθεση. Και για να προλάβω ενδεχόμενα σχόλια, οδηγώ από τα 15 (παρανόμως) και από τα 18 (νομίμως) και είμαι αισίως 33 (με ΦΠΑ), αποκλειστικά με manual και μπορώ να κάνω μια σχετική σύγκριση μεταξύ manual – αυτόματου. Ε ναι λοιπόν το manual δεν μου έχει λείψει καθόλου!!!!!!

συμφωνω

αυτα λεω εδω και 4 χρονια αλλα δεν με ακουνε....

Link to comment
Share on other sites

αισχρο και τρισαθλιο τι ειναι το αυτοκινητο ρε?game boy?

σας λυπαμαι ολους με το dsg.ας ηταν και 0 ο χρονος τη αλαγης ειναι μια απροσωπη βλακια!για αυτους που βαριουντε να κουνανε το ποδι τους και το χερι τους!!!!

και οι παλιο ρατσιστες ακους εκει αυτοκινητο μονο με dsg.ΤΙ ΛΕΤΕΕΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΤΙ ΛΕΤΕΕΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

αισχρο και τρισαθλιο τι ειναι το αυτοκινητο ρε?game boy?

σας λυπαμαι ολους με το dsg.ας ηταν και 0 ο χρονος τη αλαγης ειναι μια απροσωπη βλακια!για αυτους που βαριουντε να κουνανε το ποδι τους και το χερι τους!!!!

και οι παλιο ρατσιστες ακους εκει αυτοκινητο μονο με dsg.ΤΙ ΛΕΤΕΕΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ΤΙ ΛΕΤΕΕΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

βασικα φιλε μου εσυ εισαι ρατσιστης χωρις να θελω να σε θιξω και θα σου εξηγησω τον λογο ευθυς αμεσως...

ολοι οσοι απο εμας εχουμε παρει dsg μην ξεχνας οτι πριν ειχαμε αυτοκινητα με χειροκινητο σασμαν...δεν γινεται λοιπον οοοολοι εμεις να ειμαστε τεμπεληδες και να βαριομαστε να αλλαξουμε 1-2-5-10 ταχυτητες καποιος αλλος ειναι ο λογος...ειναι κατι καινουργιο μια καινουργια αισθηση οδηγησης και κυνηγι για το απολυτο χωρις να μας αποσπα την προσοχη ενα πενταλ και μια κουταλα επιπλεον στο αμαξι....την εχω νιωσει την αισθηση του χειροκινητου και ακομα την νιωθω μιας και δουλευω καθημερινα μεγαλα φορτηγα και μηχανηματα...μην ξεχνας οτι εμεις που εχουμε αμαξια με το εν λογω συστημα συμβιωνουμε καθημερινα με αυτα και εχουμε μια αποψη τωρα το αν εσυ πηρες μια-δυο φορες αμαξι φιλου σου χωρις να ξερεις απολυτα τις λειτουργιες του και το πηγες απο το σημειο Α στο σημειο Β λογικο ειναι να μην σου αρεσει και να μην σου αρεσει και ποτε...ζησε κατι μαθε το και μετα κρινε δεν ειναι ωραιο να εισαι απολυτος!!!και προς θεου ουτε εμεις λαλακες που διαλεξαμε ενα τετοιο "εξτρα" για το αμαξι μας...

φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

μαρεσει!!!!

το βρισκω κατι διαφορετικο ναι!

το βρισκω και συναρπαστικο σε καποιους τομεις οχι σολους!!!

αλλα οχι και τελειο και οπως το περιγραφουν μερικοι.

οχι να βγαζουν αυτοκινητα μονο εμ αυτο!

το καλυτερο θα ταν ενα αμαξι που να ειχε συμπλεκτη χειροκινητο κανονικα

αλλα και το dsg σε manual mode!!!

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι θέμα προσωπικών επιλογών...Κοινώς περί ορέξεως...

Η διαφορά πάντα είναι ότι το να τα έχεις δοκιμάσει και τα δυο (Manual - Αυτόματο) σου δίνει ενα αβαντάζ πιο άμεσης σύγκρισης!

Ούτε αισχρό είναι ούτε τρισάθλιο όπως ειπώθηκε αλλα ούτε και η ύψιστη ανακάλυψη των μυστικών του υπερσύμπαντος. Απλώς για κάποιους είναι καλύτερο (π.χ. για τον γράφοντα) και για κάποιους όχι!!! lick.gif

Link to comment
Share on other sites

μαρεσει!!!!

το βρισκω κατι διαφορετικο ναι!

το βρισκω και συναρπαστικο σε καποιους τομεις οχι σολους!!!

οχι να βγαζουν αυτοκινητα μονο εμ αυτο!

+1 !!

Φίλος έφαγε τρελή ξενέρα μόλις έμαθε ότι το ibiza cupra βγαίνει μόνο με dsg7 και χωρίς χειροκίνητο ... δλδ έλεος με μερικές κινήσεις τους ... και τελικά δεν το πήρε !

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

+1 !!

Φίλος έφαγε τρελή ξενέρα μόλις έμαθε ότι το ibiza cupra βγαίνει μόνο με dsg7 και χωρίς χειροκίνητο ... δλδ έλεος με μερικές κινήσεις τους ... και τελικά δεν το πήρε !

πολυ εξυπνος ο φιλος σου.....

Link to comment
Share on other sites

πολυ εξυπνος ο φιλος σου.....

Το λες ειρωνικά ή σοβαρά ? Κι εάν ισχύει ένα από τα δυο μπορείς σε παρακαλώ να διευκρινήσεις και να τεκμηριώσεις την άποψη σου ?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι με 6η και 60χαω στο drive mode και πατησεις το πενταλ αποτομα φυσικα και θα κατεβασει το ιδιο δεν ισχυει για manual mode και s mode...μονο στο drive...

Συγγνωμη τωρα το ειδα.

Και στο manual mode κανει kickdown.

Τουλαχιστον στο δικο μου και δεν βλεπω τον λογο να μην το κανει σε ολα.

Απο 5η/6η και με λιγα χιλ/στροφες αν πατησω κατεβαζει ακομα και σε 3η.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη τωρα το ειδα.

Και στο manual mode κανει kickdown.

Τουλαχιστον στο δικο μου και δεν βλεπω τον λογο να μην το κανει σε ολα.

Απο 5η/6η και με λιγα χιλ/στροφες αν πατησω κατεβαζει ακομα και σε 3η.

ναι βρε αυτο σου λεω σε manual mode μονο αν του παρησεις το κουμπι κανει kickdown αλλιως ανεβαζει ασταματητα χωρις να κατεβασει σχεση οσο βαθια και να πατησεις το πενταλ κατι που δεν ισχει στην αυτοματη λειτουργια του σασμαν :blush:

Link to comment
Share on other sites

Το λες ειρωνικά ή σοβαρά ? Κι εάν ισχύει ένα από τα δυο μπορείς σε παρακαλώ να διευκρινήσεις και να τεκμηριώσεις την άποψη σου ?

Ευχαριστώ!

το DSG ειναι οτι ποιο συχρονο κιβωτιο υπαρχει. εχει δυο συμπλεκτες και οι αλλαγες γινονται πολυ γρηγορα αρα η οδηγηση ποιο σπορ. αν θελεις αλλαζεις εσυ τις ταχυτητες και απλα τις αλλαζεις πολυ ποιο γρηγορα απ οτι αν ειχες manual κιβωτιο. απο την αλλη αν το βαλεις στην αυτοματη λειτουργεια, τοτε ασχολησε μονο με την οδηγηση, εχεις και τα δυο χερια στο τιμονι, και δεν αποσπαται η προσοχη σου στο να αλλαζεις ταχυτητες. ετσι παλι οδηγας πολυ ποιο γρηγορα και σωστσα. οποτε το DSG εχει μονο πλεονεκτηματα. παντα ημουν κατα των αυτοματων κιβωτιων, αυτο γιατι τα προηγουμενα αυτοματα δεν ηξεραν ποτε να αλλαξουν ταχυτητα και σε κρεμαγαν. αυτο ομως το κιβωτιο ειναι πολυ εξυπνο και ποτε δεν εκανε αλλαγη που δε θα εκανα και εγω. λες και διαβαζει την σκεψη μου. επισης κανει οικονομια καθως βαζει 6η πχ στα 60 αν πηγαινεις με σταθερη ταχυτητα, ενω εσυ θα βαριοσουν να αλλαξεις ταχυτητα, αυτο δεν βαριεται οποτε αλλαζει ποιο συχνα και ετσι κανει μεγαλυτερη οικονομια.

εγω που ημουν κατα, μετα απο τον πρωτο μηνα με το DSG ειπα πως δεν ξαναγοραζω αμαξι διχως DSG!

τωρα 3μιση χρονια μετα, συνεχιζω να το λεω και απορω πραγματικα πως μπορει καποιος που δεν εχει οδηγησει παρα μονο ισως 2 λεπτα DSG, να ειναιεναντια του!

οποτε ο φιλος σου την πατησε τρελα. εχασε κατι πολυ καλο. και ναι θα επρεπε ολα τα αυτοκινητα πλεο μνα τα βγαζουν με DSG στανταρ οποτε θα μειωθει και το κοστος παραγωγης.

τ οκολημα με το manual κιβωτιο μου θυμιζει το κολημα με την μη τοποθετηση κλιματισμου γιατι θα χαλαει , γιατι θα βαζει οτι θερμοκρασια θελει, γιατι θα μας αρρωσταινει κτλ που ελεγαν πολλοι πριν 10-15 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη τωρα το ειδα.

Και στο manual mode κανει kickdown.

Τουλαχιστον στο δικο μου και δεν βλεπω τον λογο να μην το κανει σε ολα.

Απο 5η/6η και με λιγα χιλ/στροφες αν πατησω κατεβαζει ακομα και σε 3η.

Μην ξεχνάτε ότι μπορείτε να αποφύγετε το κικ νταουν στο Μ, αν παρόλο που πατήσετε το κουμπί του γκαζιού, ταυτοχρόνως κρατάτε τον επιλογέα μπροστά (χωρίς να τον αφήσετε) ή το paddle πατημένο.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε ότι μπορείτε να αποφύγετε το κικ νταουν στο Μ, αν παρόλο που πατήσετε το κουμπί του γκαζιού, ταυτοχρόνως κρατάτε τον επιλογέα μπροστά (χωρίς να τον αφήσετε) ή το paddle πατημένο.

ναι ε?να και κατι που δεν ηξερα tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε ότι μπορείτε να αποφύγετε το κικ νταουν στο Μ, αν παρόλο που πατήσετε το κουμπί του γκαζιού, ταυτοχρόνως κρατάτε τον επιλογέα μπροστά (χωρίς να τον αφήσετε) ή το paddle πατημένο.

Αυτο φυσιολογικα πρεπει να ισχυει μονο οταν εχεις 6η, ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο φυσιολογικα πρεπει να ισχυει μονο οταν εχεις 6η, ετσι δεν ειναι?

Παντελή, νομίζω ότι ισχύει για όλες τις σχέσεις. Εχω δοκιμάσει 4η και 5η. Γιατί να μη συμβαίνει σε όλες? Ροπή υπάρχει παντού. Και να πέσουν χαμηλά οι στροφές δεν πειράζει. Εδώ βάζει 6η με 1100 στρ/λεπτό. Αυτός είναι και ο τρόπος που αποφεύγεται το κικ νταουν στα dyno για να πάρεις σωστή μέτρηση όταν έχεις dsg. Αν σηκώσεις κόφτη βέβαια θα αλλάξει για προστασία. Δοκίμασέ το, πλάκα έχει. Σανίδωσε έχοντας κρατημένο το paddle + και 4η. Οταν δυναμομέτρησες δεν το έκαναν έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Παντελή, νομίζω ότι ισχύει για όλες τις σχέσεις. Εχω δοκιμάσει 4η και 5η. Γιατί να μη συμβαίνει σε όλες? Ροπή υπάρχει παντού. Και να πέσουν χαμηλά οι στροφές δεν πειράζει. Εδώ βάζει 6η με 1100 στρ/λεπτό. Αυτός είναι και ο τρόπος που αποφεύγεται το κικ νταουν στα dyno για να πάρεις σωστή μέτρηση όταν έχεις dsg. Αν σηκώσεις κόφτη βέβαια θα αλλάξει για προστασία. Δοκίμασέ το, πλάκα έχει. Σανίδωσε έχοντας κρατημένο το paddle + και 4η. Οταν δυναμομέτρησες δεν το έκαναν έτσι?

θα το δοκιμασω στο δυναμομετρο και θα σας πω

ωραιο κολπακι!

Link to comment
Share on other sites

Παντελή, νομίζω ότι ισχύει για όλες τις σχέσεις. Εχω δοκιμάσει 4η και 5η. Γιατί να μη συμβαίνει σε όλες? Ροπή υπάρχει παντού. Και να πέσουν χαμηλά οι στροφές δεν πειράζει. Εδώ βάζει 6η με 1100 στρ/λεπτό. Αυτός είναι και ο τρόπος που αποφεύγεται το κικ νταουν στα dyno για να πάρεις σωστή μέτρηση όταν έχεις dsg. Αν σηκώσεις κόφτη βέβαια θα αλλάξει για προστασία. Δοκίμασέ το, πλάκα έχει. Σανίδωσε έχοντας κρατημένο το paddle + και 4η. Οταν δυναμομέτρησες δεν το έκαναν έτσι?

Να σου πω την αληθεια τοσες φορες που εχω μετρησει δεν εχω δει αν γινεται ετσι και μαλλον σιγουρα οχι.

Απλα βλεπω οτι μπαινει 5η και το παει τερμα σταδιακα οχι αποτομα μεχρι το σημειο που αρχιζουν να πεφτουν οι τιμες αισθητα απο το μαξ που φτανει.

Εξ'αλλου η μετρηση γινεται μεχρι ενα ορισμενο σημειο οπου εχουμε τις μαξ τιμες χωρις να φτανουμε κοφτη.

Αν εχω 4η και το σανιδωσω εννοεις θα πρεπει να κρατω συνεχεια το + η τον λεβιε στο ανεβασμα για να γινει αυτο, γιατι διαφορετικα απλα θα παει στην επομενη σχεση.

Θα το δοκιμασω.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια τοσες φορες που εχω μετρησει δεν εχω δει αν γινεται ετσι και μαλλον σιγουρα οχι.

Απλα βλεπω οτι μπαινει 5η και το παει τερμα σταδιακα οχι αποτομα μεχρι το σημειο που αρχιζουν να πεφτουν οι τιμες αισθητα απο το μαξ που φτανει.

Εξ'αλλου η μετρηση γινεται μεχρι ενα ορισμενο σημειο οπου εχουμε τις μαξ τιμες χωρις να φτανουμε κοφτη.

Αν εχω 4η και το σανιδωσω εννοεις θα πρεπει να κρατω συνεχεια το + η τον λεβιε στο ανεβασμα για να γινει αυτο, γιατι διαφορετικα απλα θα παει στην επομενη σχεση.

Θα το δοκιμασω.

Με το που πατήσεις το paddle θα αλλάξει από 4η σε 5η. Αν το κρατήσεις και δεν το αφήσεις, όσο βαθιά και να πατήσεις το γκάζι η 5η δεν θα αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Το 6άρι manual στο Golf VI 160ps είναι πολύ καλό. Αυτό που μου αρέσει είναι ειδικά η 5η ταχύτητα που είναι σαν μία μεγάλη 3η.

Όπως επιταχύνει στα 80-110 με 3η επιταχύνει 120-160 με 5η.

Η καλύτερη ταχύτητα και η έκπληξη του κιβωτίου είναι η 5η!

Αν θες και για οικονομία πετάς την 6η από τα 120 και είσαι μια χαρά. Λόγω και του κομπρέσορα και με 2000 στροφές να έχεις 6η επιταχύνει ο TSI και δεν παίρνει χαμπάρι.

Link to comment
Share on other sites

Το 6άρι manual στο Golf VI 160ps είναι πολύ καλό. Αυτό που μου αρέσει είναι ειδικά η 5η ταχύτητα που είναι σαν μία μεγάλη 3η.

Όπως επιταχύνει στα 80-110 με 3η επιταχύνει 120-160 με 5η.

Η καλύτερη ταχύτητα και η έκπληξη του κιβωτίου είναι η 5η!

Αν θες και για οικονομία πετάς την 6η από τα 120 και είσαι μια χαρά. Λόγω και του κομπρέσορα και με 2000 στροφές να έχεις 6η επιταχύνει ο TSI και δεν παίρνει χαμπάρι.

μη τους τα λες ρε!!!αυτοι πρωτα αγορασουν dsg και μετα αυτοκινητο!!!!

Link to comment
Share on other sites

μη τους τα λες ρε!!!αυτοι πρωτα αγορασουν dsg και μετα αυτοκινητο!!!!

Playmaker είσαι ο πιο φανατικός αντιDSG συμφορουμίτης!! (χωρίς παρεξήγηση).

ΟΚ έχει και τα καλά του το manual, έχει και τις ιδιοτροπίες του (την 1η που μου κουμπώνει δύσκολα πριν ζεσταθεί).

Αλλά σαν manual είναι για εμένα το πρώτο 6άρι που έχω αλλά και το καλύτερο κιβώτιο μετά από άλλα 4 αυτοκίνητα που είχα πριν το Golf.

Αν σκεφτείς ότι ούτε το Impreza δεν είχε 6άρι σασμάν μέχρι πριν από κάποια χρόνια και ήταν το βασικό του μειονέκτημα στην σύγκριση με το EVO για μένα το Golf είναι μια χαρά.

Εκτιμώ και το DSG και θεωρώ ότι αντιπροσωπεύει την τεχνολογική πρόοδο αλλά δεν έχω οδηγήσει αυτοκίνητο με DSG για να μπορώ να τα συγκρίνω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.