Jump to content
tonino

Mtm Vs Giac Vs Revo

Recommended Posts

Γιωργακι, αντε και ανεβαζεις πιεση με το VAGCOM, εισαι σιγουρος οτι θα βγαλεις παραπανω αλογα? ;)

Xμμμ... Δεν είμαι σίγουρος φίλε μου, αλλά δεν πρόκειται να το δοκιμάσω μιας και τα ρίσκα είναι πολλά. Αλλά αν αφήσεις το αυτοκίνητο να ανεβάσει πέρα από το όριο που ορίζει ο ΜΑΦ, τότε ίσως να βγάλει κάποια άλογα παραπάνω. Αλλά και πάλι δεν είμαι 100% σίγουρος σε αυτό, μιας και δεν το έχω δοκιμάσει. Οπότε ας κρατήσω και μια πισινή. B)

Link to comment
Share on other sites

1ον.κανεις μεχρι στιγμης δεν εχει δειξει τετοια νουμερα μονο με προγραμμα

2ον.ασχολουμαι πολλα χρονια με βελτιωσεις και εχω φτιαξει αμαξια με τα δικα μου χερια και οχι σε μηχανικο.

3ον.δεν μιλησε κανεις τι κανουν τα αμαξια στο δρομο και προσωπικα εγω ,αλλα μονο για το δυναμομετρο.

εσυ μαλλον δεν καταλαβαινεις τι προσπαθω να σου δωσω να καταλαβαβεις γιατι εσυ σκεφτεσαι και κοιτας μονο τα αυτονοητα και οχι σφαιρικα. οποτε ληγει το θεμα γιατι δεν εχει νοημα.οποιος καταλαβε ,καταλαβε. οποιος δεν καταλαβε τοτε......ληξεις λοκ...

Link to comment
Share on other sites

Eσυ ποιόν πυροβολείς την revo????????????

Δεν πυροβολώ καμία εταιρεία.....Απλά μου άρεσε η απάντηση του φίλου Geopan αλλά στο ενδιάμεσο απάντησε και άλλος...

Εγώ αυτό που είχα να πω το είπα, 272 μόνο πρόγραμμα δεν μου κάθεται καλά είτε μου το δίνει η REVO ή όποια άλλη εταιρεία.... ;)B)

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως ειμαι προθυμος να ανοιξω με του tom για να δουμε τι παιζεται.αν θελετε κανονιστε μια συναντησουλα προς λιμανακια μερια και φυσικα για πολλες δοκιμες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να μην τρελενεστε ουτε με κανενα προκειτε να ανοιξω ουτε δυναμομετρηση προκειτε να ποσταρω..

Δεν θα δωσω σε κανεναν εξηγησεις γιατι το αμαξι ΜΟΥ με τα λεφτα ΜΟΥ που εχω δωσει εβγαλε τοσα αλογα..

Τοσα εβγαλε και σε οποιον αρεσει!

Ουτε λεφτα απο την ρεβο παιρνω ουτε την ηξερα μεχρι χτες γιατι δεν ειχα ποτε ξανα τουρμπατο..

Απλα εκανα αυτην την επιλογη και μου εκατσε καλα..

ΤΟ δυναμομετρο δεν λεει παπαριες..

Και το αλλο Gti me MTM εβγαλε ακριβως τα νουμερα που επρεπε να βγαλει..Ουτε λιγοτερα ουτε περισσοτερα..

Αντι να χαρειτε που με 900ε μπορειτε να εχετε ενα αμαξι που να σκοτωνει, απο οποιαδηποτε εταιρεια οχι μονο την revo την εχετε βγαλει ολοι εξω και την μετρατε..

Και μην μπει κανεις στον κοπο να μου την πει γιατι ουτε προκειτε να ασχοληθω να απαντησω..

Link to comment
Share on other sites

ρε tonino θυμαμαι που διαβαζα παλια ποστ που ελεγες οτι εισαι μαμα αλλα περνουσες ολα τα μαμα με κατι κενες.αυτες οι κενες ειναι min 20-25 αλογα σωστα?

με την αλλαγη του κωδικου κινητηρα και την αυξηση ιπποδυναμης απο τα 204 στα 225 με ολα μαμα και την ιδια πιεση, γιατι σου φενεται τοσο περιεργο τα 270 του θωμα?στην ουσια ειναι 45 αλογα πανω! (πω ρε φουστη μου μαμω τις τουρμπινες σας μαμω :D)

αυτες τις διαφορες (οχι τοσο μεγαλες) τις εχω δει και γω στα δικα μας αυτ/τα που ειναι 16αρια και το ενα παει καλυτερα απο καποιο αλλο με την ιδια ονομαστικη ισχυ αλλα με αλλο κωδικο κινητηρα και χωρις μετατροπες!ηρεμισε και μην εισαι τοσο δυσπιστος!

αν το ξαναμετρησει τωρα ο θωμας μπορει να βγαλει 250 αυριο 260 μεθαυρια 270 κτλ κτλ!αυτο τι σημαινει?πως αλλαζει το προγραμμα καθε μερα?η οτι ειναι μεσα ο greek lover εεεε vag lover ηθελα να πω :lol:

ελπιζω να πιανεις το σκεπτικο μου :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι με τις απαντησεις που εδωσα, αλλα και αυτα που προσθεσαν καποιοι αλλοι, οτι παραπανω ειναι περιτο.

Οποιος θελει να καταλαβει καταλαβαινει.

Οποιος θελει να κυνηγαει ανεμομυλους, δυστυχως προσωπικα δε μπορω να κανω τιποτα παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι στο τσακ να βαλω προγραμμα εσεις αμα ησασταν στη θεση μου, τι θα βαζατε και γιατι.

Καλησπέρα Τoni

Απ ότι κατάλαβα σε μια άλλη απάντηση που έδωσες τελικά έβαλες πρόγραμμα και τι?Τι κόστος, άλογα, εντυπώσεις έχεις ?????? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

τελικα επελεξα mtm και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. εχω το κεφαλακι μου ησυχο με την εγγυηση και παει αρκετα καλα θα ελεγα :rolleyes:

Ναι διάβασα για το Lipton που κέρασες machinegun.gifmachinegun.gif απλόχερα ανοιχτοχέριιιιι

Link to comment
Share on other sites

τελικα επελεξα mtm και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. εχω το κεφαλακι μου ησυχο με την εγγυηση και παει αρκετα καλα θα ελεγα <_<

Ετοιμάσου γιατί θα σου κάνω μήνυση, γιατί με το κέρασμα στο EVO έχω χάσει τον ύπνο μου... :)

Link to comment
Share on other sites

Προς Tonino Tom...

Αμα θελετε πραγματικα να σας λυθουν οι αποριες πηγαινετε με ΦΙΛΙΚΟ παντα υφος εννοειται να ανοιξετε απο 3ες ας πουμε μεχρι 5ες και να παρετε μια εικονα της διαφορας....

Αν πηγαινετε διπλα διπλα προφαωνς τα αλογα του Τομ ειναι λαθος. Αν ομως ο φιλος τονινο μεινει πισω 3-4 αμαξια τοτε τα περιπου 35 αλογα της διαφορας ειναι απολυτως φυσιολογικα...

Υ.Γ συγχωρεστε με που ειναι το 1ο μου ποστ εδω απλα ειδα την αντιπαραθεση και μου πεσαν κυριολεκτικα τα μαλια με αυτα που βλεπω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα του Τονινο σε μαμα μορφη ηταν απο τα πιο δυνατα που ειχαν μετρηθει αν δεν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

τελικα επελεξα mtm και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος. εχω το κεφαλακι μου ησυχο με την εγγυηση και παει αρκετα καλα θα ελεγα :unsure:

Kαλοριζικο φιλε Tonino.

Πιστευω οτι εκανες την καλυτερη επιλογη.

Εξαλου και εγω αυτο εχω, αρα εαν δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα του Τονινο σε μαμα μορφη ηταν απο τα πιο δυνατα που ειχαν μετρηθει αν δεν κανω λαθος.

Το οτι του Tonino ηταν πιο δυνατο μαμα οφειλεται προφανως σε λιγο μεγαλυτερη πιεση που δουλευε.Με το προγραμμα αυτο το πλεονεκτημα χανεται. :D

Link to comment
Share on other sites

Το οτι του Tonino ηταν πιο δυνατο μαμα οφειλεται προφανως σε λιγο μεγαλυτερη πιεση που δουλευε.Με το προγραμμα αυτο το πλεονεκτημα χανεται. :D

Να ρωτήσω κάτι; Πως γίνεται να ανεβάζει ένα αυτοκίνητο μεγαλύτερη πίεση από τα άλλα μαμά και αυτό να οφείλετε στον εγκέφαλο; Όλοι ίδιοι δεν είναι; Τον ίδιο προγραμματισμό δεν δέχονται; Μήπως παίζουν μικροδιαφορές σε καμία wastegate και ανεβάζει περισσότερο πίεση; 'Ετσι δεν θα έχανε την παραπάνω δύναμη που είχε. Το ρωτάω αυτό, γιατί μου φαίνεται πολύ χλωμό να διαφέρουν 2 εγκέφαλοι. -_-

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Πως γίνεται να ανεβάζει ένα αυτοκίνητο μεγαλύτερη πίεση από τα άλλα μαμά και αυτό να οφείλετε στον εγκέφαλο; Όλοι ίδιοι δεν είναι; Τον ίδιο προγραμματισμό δεν δέχονται; Μήπως παίζουν μικροδιαφορές σε καμία wastegate και ανεβάζει περισσότερο πίεση; 'Ετσι δεν θα έχανε την παραπάνω δύναμη που είχε. Το ρωτάω αυτό, γιατί μου φαίνεται πολύ χλωμό να διαφέρουν 2 εγκέφαλοι. ;)

Και οι wastegate ολες μαζι φτιαχνονται γιατι να διαφερουν? Με τη λογικη που το σκεφτεσαι επρεπε ολα τα GTI να πηγαινουν το ιδιο,αλλα δε πηγαινουν... :angry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι πηγαίνουν όλα το ίδιο. Απλά για μένα δεν νομίζω να κάνει την διαφορά ο εγκέφαλος. Ένας είναι ο αρχικός ή το αρχικό πρόγραμμα, από όπου προγραμματίζονται όλοι. Λάθη κατά τον προγραμματισμό δεν γίνονται και αν γίνονται θα έχει αρνητικό αντίκτυπο στο αυτοκίνητο. Περισσότερες πιθανότητες έχει μια σκάστρα ή μια wastegate ( ή οποιοδήποτε άλλο μηχανικό μέρος του κινητήρα ) να είναι πιο χαλαρή ή πιο σφικτή, παρά να έχει διαφοροποιημένο πρόγραμμα το αυτοκίνητο.

Και πίσω στο θέμα μας, έβαλε κανένας άλλος πρόγραμμα για να μας πει εντυπώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Mετά απο το φιάσκο που έπαθα με την Revo (θα ακολουθήσει αναλυτικό post), έβαλα και εγώ............................

Motoren-Technik-Mayer ;)

Κάτι πήρε το αυτί μου... :o :o :o :o

Περιμένω τις λεπτομέρειες.......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.