Jump to content
STEFANOS M

Tsi / Gt Προγραμματα (tuning)... ποιος εχει ποιο....

Recommended Posts

Αυτο εγινε μονο απο επαναπρογραμματισμο στο ηδη γνωστο η και τπτ αλλο?

η τουρμπινα των tsi ειναι με 38.5μμ inducer και οχι με 35.5μμ που ειχε αναφερθει παλιοτερα αυτος ειναι και ο λογος που φθανει τοσα αλογα. αν αναβαθμιστει και η αντλια υψηλης τοτε θα δουμε συντομα ενα tsi στα 250 κοντα αλογα με 33 κιλα ροπης σε maha. το προτζεκτ συνεχιζεται κανονικοτατα απο οσο ξερω και εγω...

Link to comment
Share on other sites

Να πω την απορία μου...

Εχω tsi 140 και το σκεφτομαι για το πρόγραμμα απο REVO....

Αλλα εχω τύχει σε άνοιγμα Golf GT170 με εξάτμιση-φίλτρο-πρόγραμμα(ετσι λέει ο πιτσιρικάς που το έχει) με ενα Seat Toledo 20VT 180Hp εντελώς εντελώς μαμά.

Και στο άνοιγμα ενω σε ολο ηταν δίπλα διπλα και τα δύο, πάει το gt να περάσει κατα ρόδα μπροστά και με το που βάζει 4ή το toledo του ρίξαμε 1 αμάξι και αδυναμούσε να μειώσει απόσταση.

Παίζουν ρόλο τα κυβικά..? Να σημειώσω πως στο toledo ημασταν 3 ατομα στο αλλο 1.

Link to comment
Share on other sites

Αντε πάλυ.O compresoras δεν μπορεί να πειραχτεί.

Αλλο εννοω εγω αλλο εσυ...εγω αναφερομαι στα updates της VW (εβγαλε για την κ καλα προστασια του κομπρεσορα κ ηθελα να εξακριβωσω αν το update που ανεφερε ο infected ειναι τι ιδιο)εσυ απο οτι βλεπω στο tunning.

Link to comment
Share on other sites

Να πω την απορία μου...

Εχω tsi 140 και το σκεφτομαι για το πρόγραμμα απο REVO....

Αλλα εχω τύχει σε άνοιγμα Golf GT170 με εξάτμιση-φίλτρο-πρόγραμμα(ετσι λέει ο πιτσιρικάς που το έχει) με ενα Seat Toledo 20VT 180Hp εντελώς εντελώς μαμά.

Και στο άνοιγμα ενω σε ολο ηταν δίπλα διπλα και τα δύο, πάει το gt να περάσει κατα ρόδα μπροστά και με το που βάζει 4ή το toledo του ρίξαμε 1 αμάξι και αδυναμούσε να μειώσει απόσταση.

Παίζουν ρόλο τα κυβικά..? Να σημειώσω πως στο toledo ημασταν 3 ατομα στο αλλο 1.

Και 200 με 300 κιλά περισσότερα το toledo φορτωμένο με εσάς και μαμά και έριξε ένα αυτοκίνητο στο GT....δύσκολο κάτι άλλο παίζει...μπορεί να το έλιωνε ο πιτσιρικάς κάνα δίωρο πριν το πετύχετε και να έπεσε η απόδοσή του, μπορεί να ήταν κουλός ή κάτι άλλο να συνέβη γιατί κανονικά το Gt με πρόγραμμα εξάτμιση και φίλτρο είναι αρκετά δυνατό θα έπρεπε να σας είχε φύγει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια.μπορειται να μου πειτε τι εγγυηση δινει η revo?επισης οσοι εχουν βαλει προγραμμα αν τους εχει εμφανιστει καποιο προγραμμα στο αμαξι.

Εγγύηση για τον εγκέφαλο θα σου δώσουν όλοι για τον κινητήρα κανείς. Οι περισσότεροι που έχουμε πρόγραμμα πάντως δεν έχουμε αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα στο αυτοκίνητο που να προέρχεται από το πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλο εννοω εγω αλλο εσυ...εγω αναφερομαι στα updates της VW (εβγαλε για την κ καλα προστασια του κομπρεσορα κ ηθελα να εξακριβωσω αν το update που ανεφερε ο infected ειναι τι ιδιο)εσυ απο οτι βλεπω στο tunning.

το update που αναφερεσαι ειναι το 9969 νομιζω. ατομα που εχουνε βαλει το 9971 δεν εχουνε αντιμετωπισει καποιο προβλημα ουτε στον κομπρεσσορα ουτε σε πιεσεις ουτε τπτ.

Edited by Infected-Mushroom
Link to comment
Share on other sites

και πως θα ξερουμε τι update μας κανανε εδω δεν ξερουν αυτοι στην αντιπροσωπεια.εγω παντος μετα το update δεν βλεπω over καθολου.τερμα γκαζι και παει 0.9 (gt 170)

Link to comment
Share on other sites

η τουρμπινα των tsi ειναι με 38.5μμ inducer και οχι με 35.5μμ που ειχε αναφερθει παλιοτερα αυτος ειναι και ο λογος που φθανει τοσα αλογα. αν αναβαθμιστει και η αντλια υψηλης τοτε θα δουμε συντομα ενα tsi στα 250 κοντα αλογα με 33 κιλα ροπης σε maha. το προτζεκτ συνεχιζεται κανονικοτατα απο οσο ξερω και εγω...

Παιδια να ρωτησω κατι..και κυριως τον Κριτωνα...δλδ εγω τωρα μπορω να βαλλω προγραμμα με 1.7,1.8 οver??

και με την υπαρχων αντλια δε 8α χω προβλημα..?? :cry:

Link to comment
Share on other sites

Και 200 με 300 κιλά περισσότερα το toledo φορτωμένο με εσάς και μαμά και έριξε ένα αυτοκίνητο στο GT....δύσκολο κάτι άλλο παίζει...μπορεί να το έλιωνε ο πιτσιρικάς κάνα δίωρο πριν το πετύχετε και να έπεσε η απόδοσή του, μπορεί να ήταν κουλός ή κάτι άλλο να συνέβη γιατί κανονικά το Gt με πρόγραμμα εξάτμιση και φίλτρο είναι αρκετά δυνατό θα έπρεπε να σας είχε φύγει.

Αυτο σκέφτομαι και εγω..

Ή το προγραμμα είναι μόνο στα λόγια του πιτσιρικά.. Παντως ειχα μείνει...Και μαμά να ήταν δεν επρεπε να κοντραριστεί ισάξια?(μαλλον κουλός η μόνη εξήγηση..)

Edited by psilosoc
Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκέφτομαι και εγω..

Ή το προγραμμα είναι μόνο στα λόγια του πιτσιρικά.. Παντως ειχα μείνει...Και μαμά να ήταν δεν επρεπε να κοντραριστεί ισάξια?(μαλλον κουλός η μόνη εξήγηση..)

Και μαμά να ήταν άποψή μου χωρίς να έχω δει ποτέ κόντρα GT με 20VT ότι το GT έπρεπε να είναι μια καρότσα μπροστά τουλάχιστον, το μαμά το Toledo 20vt του δίνει 0-100 8 δευτερόλεπτα φαντάσου δηλαδή 0-100 με τρία άτομα μέσα...δεν πάει πουθενά

Link to comment
Share on other sites

χθες δυναμομετρηθηκε golf tsi στο maha στα σπατα και εβγαλε 240.8 αλογα και 30.3 κιλα ροπη. τα tsi μπορουνε να σηκωσουνε παραπανω ροπη αλλα δυστηχως η αντλια υψηλης ειναι για το ....... #$^&*(*#@$#@% οπως επισης με βαση καποιους υπολογισμους η τουρμπινα επαρκει για 250+ αλογα ισως και διπλασιασμο αλογων απο τα 140... εχουμε ακομα πολυ μελλον με το μοτερακι αυτο... επισης οσοι δεν εχουνε κανει το last update στις αντιπροσωπειες τους δλδ να περασουνε το firmware 9971 να πανε να το κανουνε και να πανε μετα στις εταιρειες τους να περασουνε ξανα το προραμμα τους

Ξερεις απο ποτε εχει βγει αυτο το update? Ειναι πρόσφατο ή ειναι το ενα και μοναδικο που εχει βγαλει η VW (η αντιπροσωπεια που πηγα για service το λεει recall).

Αν ειναι κατι νεο ενημερωσε μας, Thanks.

A! Ακουσα για ενα νεο προγραμμα (διαφορετικο με το project αλλαγης τουρμπινας) χωρις αλλαγη τουρμπινας να φτανει τα 240?!?

Υπαρχουν ομως προβληματα με την αντλια? Μπορει καποιος να το επιβεβαιώσει?

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις απο ποτε εχει βγει αυτο το update? Ειναι πρόσφατο ή ειναι το ενα και μοναδικο που εχει βγαλει η VW (η αντιπροσωπεια που πηγα για service το λεει recall).

Αν ειναι κατι νεο ενημερωσε μας, Thanks.

A! Ακουσα για ενα νεο προγραμμα (διαφορετικο με το project αλλαγης τουρμπινας) χωρις αλλαγη τουρμπινας να φτανει τα 240?!?

Υπαρχουν ομως προβληματα με την αντλια? Μπορει καποιος να το επιβεβαιώσει?

στο project με το modified turbo θα υπαρχει και αλλαγμενη αντλια υψηλης οποτε λιγη υπομονη ακομα και θα υπαρχει λυση και για την αντλια. προς το παρον ναι υπαρχει ενα θεματακι με την αντλια η οποια στεγνωνει ψηλα... αν λυθει και το θεμα με την αντλια μιλαμε για ενα 1400αρι μοτερ που θα αποδιδει 260 ισως και παραπανω αλογα με 33 κιλα ροπης... δεν ειναι ασχημα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

στο project με το modified turbo θα υπαρχει και αλλαγμενη αντλια υψηλης οποτε λιγη υπομονη ακομα και θα υπαρχει λυση και για την αντλια. προς το παρον ναι υπαρχει ενα θεματακι με την αντλια η οποια στεγνωνει ψηλα... αν λυθει και το θεμα με την αντλια μιλαμε για ενα 1400αρι μοτερ που θα αποδιδει 260 ισως και παραπανω αλογα με 33 κιλα ροπης... δεν ειναι ασχημα... :lol:

Αλλαγμένη αντλία υψηλής δηλαδή από τι αυτοκίνητο δεν έχω ακούσει να μπορεί να πάρει άλλη? :D

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κατι παιδια, που δε το γνωριζω με σιγουρια??

Μηπως γνωριζετε εαν τα νεα TSI/GT που ερχονται Ελλαδα φτανουν με το αρχικο μαμα προγραμμα που υπαρχει απο την Γερμανια η εχουν την λεγομενη και γνωστη αναβαθμιση,που ριχνει την αποδοση, εξαρχης???

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγμένη αντλία υψηλής δηλαδή από τι αυτοκίνητο δεν έχω ακούσει να μπορεί να πάρει άλλη? ;)

υπαρχει αντλια που μπαινει στο tsi αλλα δεν ειναι oem ειναι aftermarket απο συγκεκριμενη εταιρεια. λιγη υπομονη ακομα... :)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει αντλια που μπαινει στο tsi αλλα δεν ειναι oem ειναι aftermarket απο συγκεκριμενη εταιρεια. λιγη υπομονη ακομα... :)

Αυτό αν είναι όντως έτσι είναι ένα καλό νέο ;)

Link to comment
Share on other sites

Να πω την απορία μου...

Εχω tsi 140 και το σκεφτομαι για το πρόγραμμα απο REVO....

Αλλα εχω τύχει σε άνοιγμα Golf GT170 με εξάτμιση-φίλτρο-πρόγραμμα(ετσι λέει ο πιτσιρικάς που το έχει) με ενα Seat Toledo 20VT 180Hp εντελώς εντελώς μαμά.

Και στο άνοιγμα ενω σε ολο ηταν δίπλα διπλα και τα δύο, πάει το gt να περάσει κατα ρόδα μπροστά και με το που βάζει 4ή το toledo του ρίξαμε 1 αμάξι και αδυναμούσε να μειώσει απόσταση.

Παίζουν ρόλο τα κυβικά..? Να σημειώσω πως στο toledo ημασταν 3 ατομα στο αλλο 1.

Δε παιζει κατι τετοιο με την καμια !!! ΤΣΙ 140 εχω με προγραμμα REVO (210 hp) πατησα με ΤΤ 180 (2002) και του εριξα πανω απο μια κολωνα και απο σταση αλλα και απο τριτες ρολλαριστες.. (σκεψου και οτι το Toledo ειναι πιο βαρυ απο το ΤΤ) απλα το Toledo θα ειχε προγραμμα :)

Link to comment
Share on other sites

Για μισο γιατι μπερδευτηκα ;)

Λοιπον εχουμε και λεμε με αλλαγη τουρμπινας και αντλια μπορουμε να φθασουμε τα 260 hp (θεωρητικα παντα)

αυτο για τα 240 hp τι ειναι ;) ?? Προγραμμα, εξατμιση, φιλτρο , i/c :) ??? με την μαμα τουρμπινα και την υπαρχουσα αντλια ??

Edited by BillVWRuleZ
Link to comment
Share on other sites

πρόγραμμα εξάτμιση χοάνη.Απ όσω ξέρω δεν φοράει i/c και ήταν με την μαμά αντλια και με μαμά τουρμπίνα

Εγω παλι ακουσα οτι τα βγαλε τα 240 αλλα οχι για πολυ...εμεινε απο την αντλια του πανω στο δυναμομετρο.Οποτε τι να λεει?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου χωρις να ξερω,αλλα το οτι στεγνωσε η αντλια δεν το βλεπω σαν αρνητικο αλλα σαν δειγμα οτι παιρνει κι αλλη δυναμη με μεγαλυτερη αντλια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.