Jump to content
STEFANOS M

Tsi / Gt Προγραμματα (tuning)... ποιος εχει ποιο....

Recommended Posts

====

To πρόγραμμα του φοράει ο R ZOO φτιάχτηκε στο δυναμόμετρο για το αυτοκίνητο του R ZOO.

Ουσιαστικά είναι custom εξέλιξη αυτού που φοράτε εσείς, απλώς λαμβάνει κάποιες ιδιαιτερότητες του συγκεκριμένου αυτοκινήτου (στην αρχή για παράδειγμα παρουσίαζε πρόβλημα στις χαμηλές στροφές)

http://tbr.gr/03C906032E_0261201355_384762_r02.gif

Όσον αφορά την ανάπτυξη. Ως ανάπτυξη έχει ολοκληρωθεί, πάντα όμως υπάρχουν περιθώρια εξέλιξης, ειδικά όταν στα χέρια ενός βελτιωτή υπάρχει δυναμόμετρο...

Έτσι ακριβώς είναι... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι π@π@ρι@ εχει κανει ο ηλεκτρολογος που ο πηγα , αλλα χθες το βραδυ το ειχε παρει το αυτοκινητο για μια βολτα ο αδερφος μου (ασχετος με το θεμα αυτοκινητου) και μου ειπε οτι καποια στιγμη δεν μπορουσε να παει πανω απο 100 χλμ και 3000 στροφες(safe mode???)οσο και αν παταγε το γκαζι χωρις να αναψει λαμπακι. Αφου σταματησε καποια στιγμη σε ενα περιπτερο οταν ξανα πηγε το αμαξι ανοιγε κανονικα.

Ακουω γνωμες παιδια.

Μηπως ειχες 95αρα βενζινη και το τσιτωσε λιγο το αδερφακι σου? Ετσι εχουν μπει και αλλα τςι με προγραμμα σε safe mode.

Link to comment
Share on other sites

οπως βλεπετε το tsi του r-zoo ειναι βελτιωμενο απο τον κ Χονδρονικο.και ισως επειδη δεν γνωριζεται να σας γνωστοποιησω εγω απο πρωτο χερι οτι και μονο που το ανελαβε αυτος ο βελτιωτης το αυτοκινητο θα ξυριζει!!δεν κανω διαφημηση προς θεου ουτε που τον ξερω τον ανθρωπο ουτε εχω κανει καποια βελτιωση αλλα λογο οτι ειμαι απο βολο και πηγαινω χρονια στα στεκια των ''γρηγορων''γνωριζω πως οτι και αν εχει βελτιωσει γ@@@σε και εδερνε και το ονομα του ειναι αμεσα συνδεδεμενο εδω και πολλα πολλα χρονια με τα πιο γρηγορα golf της περιοχης μας...εχω δει και live αυτοκινητα...μην εχετε αμφιβολιες λοιπον οτι το αμαξι παραεβγαλε αλογα και τετοια...ουτος η αλλος οπως εχετε εσεις στην αθηνα για αξιοπιστο δυναμομετρο το maha στα σπατα εμεις εχουμε το δυναμομετρο του χονδρονικου που ακουγετε οτι ειναι και αρκετα αυστηρο.

Link to comment
Share on other sites

να δούμε και κανένα πρόγραμμα απο Ανδριαννάκη σε TSI να δουμε πως πάει :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

πολυ αισιοδοξο το νουμερο 235 παντως, εκτος και αν εχει ρυθμιστει η τουρμπινα στο τερμα, με κινδινο να την παρεις στο χερι. Τι πιεσεις παιζεις φιλε;

Link to comment
Share on other sites

πολυ αισιοδοξο το νουμερο 235 παντως, εκτος και αν εχει ρυθμιστει η τουρμπινα στο τερμα, με κινδινο να την παρεις στο χερι. Τι πιεσεις παιζεις φιλε;

την τουρμπινα δεν την παιρνεις στο χερι με 235 αλογα... ακομα και με 250 αλογα δεν την παιρνεις στο χερι. και 1.8 να παιζει με 1.2 σταθερο παλι δεν υπαρχει κινδυνος για την τουρμπινα τουλαχιστο

Edited by Infected-Mushroom
Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω η τουρμπινα με το ζορι κ με περηφερειακα κοντα στα 225hp να παιξει..παραπανω πιστευω ειναι πολυ αισιοδοξο..

Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα και εγω προγραμματακι.απο e-tuners.πολυ καλη δουλεια και πολυ καλη εξυπηρετιση και απο τον Κριτωνα και απο τον συνεταιρο του.καθησαν και μου τα εξηγησαν ολα,ενα-ενα.ενδιαφερθηκαν.

Υ.Γ:Κριτωνα συγνωμη που σε καθηστερησα (εως 21:00???αν δεν κανω λαθος)αλλα δεν φταιω εγω,το βουνο που επεσε φταιει....

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Λαγέ, γνωρίζω από πρώτο χέρι οτι είσαι πολυ ψαγμένος στο θέμα tunning και έχεις βαθύτατες γνώσεις.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι που πιστέυω ότι πολύ TSiακιδες έχουν απορία.....

Μπορεί το TSi να δουλέψει με ασφάλεια πάνω απο 225 άλογα....?

Και πιο πιστεύεις είναι το μάξιμουμ ιπποδύναμης και ροπής χωρίς αλλαγή τουρμπινας και αντλίας υψηλής..

Thnks.

J

====

Καλημέρα

Το όριο της αντλίας είναι κάπου στα 230 άλογα χωρίς επέμβαση στο κύκλωμα χαμηλής πίεσης.

Το όριο της τουρμπίνας δεν το γνωρίζω καθώς δεν ασχολήθηκα. Θεωρητικό όριο βάσει compressor map και πρόχειρων υπολογισμών (μιας και δεν έχουμε ΜΑΦ για να επαληθεύσουμε την πραγματική ογκομετρική απόδοση του κινητήρα) είναι ~245 άλογα.

Το όριο της μηχανής εξαρτάται από την καμπύλη ροπής. ¶λλα είναι τα 250 άλογα από 4000 στροφές και άλλα στις 7000

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε συ καλα εκανες και πηγες στα παιδια εγω να σου πω το μετανιωσα που δεν πηγα αλλα δεν εχω προβλημα με το δικο μου οποτε ολα καλα.τι πιεσεις παιζεις?

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω η τουρμπινα με το ζορι κ με περηφερειακα κοντα στα 225hp να παιξει..παραπανω πιστευω ειναι πολυ αισιοδοξο..

με 38.5mm inducer η τουρμπινα επαρκει και για 250

Edited by Infected-Mushroom
Link to comment
Share on other sites

εισαι μηπως με μαυρο tsi???? και ησουνα προχθες το απογευμα στην αγ.παρασκευη και εβαζες προγραμμα?

οχι ενα κοκκινο εχει.Πανο καλοριζικο το προγραμμα φιλαρακο...πολυ καλη επιλογη πιστευω οι e-tuners.αυριο το πρωι κατεβαινω κατω θα περασω απο το μαγαζι...και το απογευμα θελω βολτα η φιλικο ανοιγματακι.... ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα και εγω προγραμματακι.απο e-tuners.πολυ καλη δουλεια και πολυ καλη εξυπηρετιση και απο τον Κριτωνα και απο τον συνεταιρο του.καθησαν και μου τα εξηγησαν ολα,ενα-ενα.ενδιαφερθηκαν.

Υ.Γ:Κριτωνα συγνωμη που σε καθηστερησα (εως 21:00???αν δεν κανω λαθος)αλλα δεν φταιω εγω,το βουνο που επεσε φταιει....

καλοριζικο κ πολλα χλμ με ασφαλεια..καλα εκανες καθως σε βασανιζε αρκετο καιρο το θεμα προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε συ καλα εκανες και πηγες στα παιδια εγω να σου πω το μετανιωσα που δεν πηγα αλλα δεν εχω προβλημα με το δικο μου οποτε ολα καλα.τι πιεσεις παιζεις?

ευχαριστω Θαναση.δουλευω 1,5 over,σταθερη 1,3 και στον κοφτη 1,0.αν κανω λαθος να με διορθωση ο Κριτωνας,γιατι την στιγμη που μου τα ελεγε μεσα στο αμαξι,εγω μονο αυτο δεν ακουγα και στον γυρισμο και σημερα δεν το προσεξα γιατι ειχα αλλα στο μυαλο. tongue.giftongue.giftongue.gif

εισαι μηπως με μαυρο tsi???? και ησουνα προχθες το απογευμα στην αγ.παρασκευη και εβαζες προγραμμα?

οχι φιλε μου εχω ενα κοκκινο GT .κατεβηκα εχθες και βαλαμε προγραμμα το βραδυ με τον Κριτωνα.

οχι ενα κοκκινο εχει.Πανο καλοριζικο το προγραμμα φιλαρακο...πολυ καλη επιλογη πιστευω οι e-tuners.αυριο το πρωι κατεβαινω κατω θα περασω απο το μαγαζι...και το απογευμα θελω βολτα η φιλικο ανοιγματακι.... :wub:;)

ευχαριστω Ανεστη.περιμενω αυριο να τα πουμε απο κοντα.

καλοριζικο κ πολλα χλμ με ασφαλεια..καλα εκανες καθως σε βασανιζε αρκετο καιρο το θεμα προγραμμα.

ευχαριστω φιλε μου.πολυ καιρο το σκεφτομουν.το προγραμμα βγηκε στα μετρα μου.πανω απο ολα "ασφαλεια".μετα επιδοσεις... :D :D :D

αλλα δεν το βλεπω να υστερει και απο γκαζι.το αντιθετο μαλιστα...

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

====

Καλημέρα

Το όριο της αντλίας είναι κάπου στα 230 άλογα χωρίς επέμβαση στο κύκλωμα χαμηλής πίεσης.

Το όριο της τουρμπίνας δεν το γνωρίζω καθώς δεν ασχολήθηκα. Θεωρητικό όριο βάσει compressor map και πρόχειρων υπολογισμών (μιας και δεν έχουμε ΜΑΦ για να επαληθεύσουμε την πραγματική ογκομετρική απόδοση του κινητήρα) είναι ~245 άλογα.

Το όριο της μηχανής εξαρτάται από την καμπύλη ροπής. ¶λλα είναι τα 250 άλογα από 4000 στροφές και άλλα στις 7000

¶ρα εξάτμιση-φίτρο-πρόγραμμα 225+........είναι ενα πολύ καλό νούμερο και χωρίς πολλές αλλαγές.

Thanks Rabbit.....

Να μπαίνεις, που και που εδώ να μας ανοίγεις λίγο τα μάτια.....οχι όλο στο GTC... :wub:

Edited by JOVANNI
Link to comment
Share on other sites

Το όριο της αντλίας είναι κάπου στα 230 άλογα χωρίς επέμβαση στο κύκλωμα χαμηλής πίεσης.

Θα ελεγα 215-220 ΗΡ oριακα, εφοσον το AFR βρισκεται στο 11,2-11,3:1. Με 12+:1 ειναι προφανως ψηλοτερο , που ειναι κατασταση ομως λιγοτερο ασφαλης για τον κινητηρα.

Link to comment
Share on other sites

Με την σειρά μου - κ με μία μικρή καθυστέρηση - θέλω να σας πω ότι είμαι πλέον στα 200+...

Φόρεσα customιά από Overload! Φοβερά τα αποτελέσματα κ ανυπομονώ για Testάκια!!! B)

Για να μην τα πολυλογώ, μετά από πολλές ώρες δυναμομετρήσεων, δοκιμών κ ρυθμίσεων έχουμε κ λέμε...

215,4hp/6338Rpm

28,1kgm/4479Rpm

1,35 over & 0.9 στον κόφτη

AFR 11,8 over & 12,3 στον κόφτη

Να τονίσω ότι δεν έχω βάλει τίποτα επάνω εκτός από 100άρα κ ΜΟΝΟ!!!

Γνώμες, συμβουλές κλπ δεκτές... B)<_<

Αυτές είναι οι δυναμομετρήσεις:

03C906032E%20_0261201355_384762_r05_stock_vs_mod_dyno.gif

03C906032E%20_0261201355_384762_r05_boost.gif

Μπορείτε να αρχίσετε τα πέρι των "βουτιών" και ατέλειων στις καμπύλες ενός "φρεσκοψημένου" απροσάρμοστου MED17 :(

πολυ αισιοδοξο το νουμερο 235 παντως, εκτος και αν εχει ρυθμιστει η τουρμπινα στο τερμα, με κινδινο να την παρεις στο χερι. Τι πιεσεις παιζεις φιλε;

Παραπάνω είναι όλα τα αποτελέσματα με ίππους, πιέσεις κλπ. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παραπάνω είναι όλα τα αποτελέσματα με ίππους, πιέσεις κλπ. :D

Πολυ καλα νουμερα φιλε, ελα αυριο συναντηση να το μετρησουμε

Link to comment
Share on other sites

Προδρομε (r-zoo)θα κατεβεις???

ΥΓ:παρε με ενα τηλεφωνο οταν μπορεσεις.θελω να κανω 2-3 ερωτησεις.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.