Jump to content
jsimeon

Έφτασαν τα 220άρια!

Recommended Posts

Κατι μου θυμισες τωρα μ'αυτα τα προγραμματα που ποτε δεν τελειωνουν!!!

Ωραια ηταν οντως ,ειδικα οταν ανοιγατε με το Γιωργο και σας χαζευα να χτυπιεστε.

Οποιος απο σας βαλει πρωτος αντλια θα ραψει κοσμο παντως.

To αποτελεσμα δε λετε ομως ..

Link to comment
Share on other sites

Τα Tsi των παιδιων ειναι περιπου ισοδυναμα.Και λεω περιπου γιατι το Tsi του Γιαννη μου φανηκε να ανοιγει διαφορα στα ψηλα της 4ης.Πρωτα μετραγε καροτσες απο το Γιωργο ενω τωρα με το catback-χοανη-remap πανε διπλα -διπλα.

Link to comment
Share on other sites

Τα Tsi των παιδιων ειναι περιπου ισοδυναμα.Και λεω περιπου γιατι το Tsi του Γιαννη μου φανηκε να ανοιγει διαφορα στα ψηλα της 4ης.Πρωτα μετραγε καροτσες απο το Γιωργο ενω τωρα με το catback-χοανη-remap πανε διπλα -διπλα.

λοιπον αν ειναι να κανονισουμε να ερθω και εγω την επομενη φορα...να κανω και εγω χαρα οχι μονο εσεις...

Link to comment
Share on other sites

Κατι μου θυμισες τωρα μ'αυτα τα προγραμματα που ποτε δεν τελειωνουν!!!

Ωραια ηταν οντως ,ειδικα οταν ανοιγατε με το Γιωργο και σας χαζευα να χτυπιεστε.

Οποιος απο σας βαλει πρωτος αντλια θα ραψει κοσμο παντως.

και χωρις αντλια 240 με 30 κιλα ροπη φθανει αλλα με καποια μικρο θεματακια. παντως απο προσωπικη εμπειρια εχω αρχισει και πιστευω πως δεν ειναι τοσο πολυ θεμα αντλιας αλλα αυτης της "υπεροχης" σκαστρας που εχει μεσα το μικρο tsi... σημερα θα κανω κατι στην μαμα σκαστρα και αυριο θα την βαλω πανω να δω αν εχω δικιο...! ακομα και η καινουρια σκαστρα ειναι ψιλοχρεπι...

Link to comment
Share on other sites

Τα Tsi των παιδιων ειναι περιπου ισοδυναμα.Και λεω περιπου γιατι το Tsi του Γιαννη μου φανηκε να ανοιγει διαφορα στα ψηλα της 4ης.Πρωτα μετραγε καροτσες απο το Γιωργο ενω τωρα με το catback-χοανη-remap πανε διπλα -διπλα.

εμενα μου ειπανε κατι πουλακια οτι ειχαμε τσοντα την κυριακη... χεχεχεχε! :lol: :lol: :D:o:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειπανε κατι πουλακια οτι ειχαμε τσοντα την κυριακη... χεχεχεχε! :D :D ;):whistling: :whistling: :D :D

¶ντε πάλι μισόλογα :angry2::angry2:tongue.gif

Ρε θα μας πείτε ή θα μας σκάσετε; tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το Revo που ήταν σαν νέα updated version.... Δεν αναλύθηκε λεπτομερώς. Έχει κανείς στοιχεία ?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το Revo που ήταν σαν νέα updated version.... Δεν αναλύθηκε λεπτομερώς. Έχει κανείς στοιχεία ?

Αν αναφερεσαι για το δυνατο REVO που κερναει τσαι.. δεν υπαρχει update version απλα ηταν full stage 1 με καλη εξατμιση :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλή εξάτμιση 3 αμάξια;;; Τι διάολο ούτε η miltek τέτοια επιτυχία

Οπως το ειπες ουτε miltek :lol: :lol:

Πλακα πλακα απο οτι ξερω το αμαξι ειναι προγραμμα (REVO) φιλτρο εξατμιση ολοκληρη 63.5 τιποτα αλλο...

Μπορει να το πει και το παιδι που το εχει...

Απο βδομαδα παω και εγω για dp και καταλυτη... για να δουμε .. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οπως το ειπες ουτε miltek :lol: :lol:

Πλακα πλακα απο οτι ξερω το αμαξι ειναι προγραμμα (REVO) φιλτρο εξατμιση ολοκληρη 63.5 τιποτα αλλο...

Μπορει να το πει και το παιδι που το εχει...

Απο βδομαδα παω και εγω για dp και καταλυτη... για να δουμε .. :lol:

Μετά μην ξεχαστείς...... :lol:

Να γίνει συνάντηση.... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Η εξάτμιση στον Καράμπελα έγινε ?

Περίεργο τόση διαφορά... withstupid.gif

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αυτη η αντλια υψηλης ποσο κανει??? δεν εχει αναφερθει καθολου τιμη...

σωστά ρωτάει ο φίλος, και γω ενδιαφέρομαι να μάθω για όποιον ξέρει..

έχω και μια άλλη ερώτηση..

εκεί που βαράω 1.8-1.9 μέγιστη , μετά τις 6000 rpm τη ρίχνει σημαντικά.. Παρατήρησα ( με vag-com ) ότι διαφοροποιείται ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία , δλδ ημέρα με 14-17 βαθμούς μου τη ρίχνει 1.5-1.6 max ενώ με κάτω από 8-9 βαθμούς , στο 1.7 . .

το παρατηρώ συνέχεια από περιέργεια πάντα με δεύτερο άτομο στο αμάξι και το κόμπιασμα και η πτώση στην απόδοση είναι αισθητή.. Τί λέτε να παίζει εδώ πέρα.. ? <_<

Link to comment
Share on other sites

σωστά ρωτάει ο φίλος, και γω ενδιαφέρομαι να μάθω για όποιον ξέρει..

έχω και μια άλλη ερώτηση..

εκεί που βαράω 1.8-1.9 μέγιστη , μετά τις 6000 rpm τη ρίχνει σημαντικά.. Παρατήρησα ( με vag-com ) ότι διαφοροποιείται ανάλογα την εξωτερική θερμοκρασία , δλδ ημέρα με 14-17 βαθμούς μου τη ρίχνει 1.5-1.6 max ενώ με κάτω από 8-9 βαθμούς , στο 1.7 . .

το παρατηρώ συνέχεια από περιέργεια πάντα με δεύτερο άτομο στο αμάξι και το κόμπιασμα και η πτώση στην απόδοση είναι αισθητή.. Τί λέτε να παίζει εδώ πέρα.. ? <_<

Τι φοραει το αμαξι??? Ποσο εχεις μετα τις 6000 rpm??? Σε ποιες στροφες βλεπεις 1.8-1.9 γιατι μου φαινεται πολυ μεγαλο νουμερο.

Link to comment
Share on other sites

για τι αμαξι μιλας?????τα νουμερα αυτα δεν ειναι λιγο τρελλα???

ποσο καιρο εχεις προγραμμα και τι??

Link to comment
Share on other sites

για τι αμαξι μιλας?????τα νουμερα αυτα δεν ειναι λιγο τρελλα???

ποσο καιρο εχεις προγραμμα και τι??

δεν ειναι τρελο το 1.8 οβερ και το 1.9 σε 1.4 tsi...

για να βγαλει 29 κιλακια ροπη καπου εκει χτυπαει οβερ εκτος αν βαλεις αντλια που με 1.5-1.6 εχεις 31+

Link to comment
Share on other sites

30 κιλά ροπή και 210 άλογα δυναμομέτρηση όταν περάστηκε το πρόγραμμα . Χειροποίητο είναι. gt 170 με πρόγραμμα, εξατμίσεις Φ70 από μπροστά μέχρι πίσω , εισαγωγή forge. μετά τις 4000 βλέπω 1.8 και 1.9

Αναλυτικά αν θέλετε να σας το παρουσιάσω , όταν είχα κάνει πρόγραμμα πρώτη φορά μου έκανε κάτι αντίστοιχο που συνεχώς γινόταν εντονότερο. Πηγαίνοντας λοιπόν στην ΕΤΕΑ, βγήκε ένας κωδικός βλάβης για μια βαλβίδα ( δεν θυμάμαι τον κωδικό, δεν ήταν n75 πάντως . ) Τό είχα αφήσει για να αλλαχτεί αλλά τελικά μου είπαν ότι έστρωσε μόνο με το update το υποχρεωτικό που ήταν ( 24M3 κάπως έτσι δεν θυμάμαι ) . Παραλαμβάνω το αυτοκίνητο, πράγματι όλα μια χαρά,τώρα ξανά το ίδιο και δεν ξέρω τί να σκεφτώ, κανένα διαγνωστικό μου δεν βγάζει τίποτα.. έχει βγάλει 2 φορές το vag-com μου το συγκεκριμένο: πρόβλημα με την πίεση στο κύκλωμα αέρα κάπως έτσι χωρίς να διευκρινίζει τί και πώς >> . Το θέμα είναι ότι και ο κινητήρας μας είναι ένα μεγάλο χάος να πούμε.. είχα κατεβάσει ένα Pdf απ'το ίντερνετ στα γερμανικά που παρουσίαζε αναλυτικά τα σωθικά του και ήταν γεμάτος από βαλβίδες.. ¶ντε τρέχα γύρευε..

Link to comment
Share on other sites

ακομα βολτα με κανεις :whistling:

θα σε κάνω ρε ! :D Και κόντρα δεν είπαμε ? Που θες, Σέρρες ? tongue.gif:whistling:

Link to comment
Share on other sites

30 κιλά ροπή και 210 άλογα δυναμομέτρηση όταν περάστηκε το πρόγραμμα . Χειροποίητο είναι. gt 170 με πρόγραμμα, εξατμίσεις Φ70 από μπροστά μέχρι πίσω , εισαγωγή forge. μετά τις 4000 βλέπω 1.8 και 1.9

Αναλυτικά αν θέλετε να σας το παρουσιάσω , όταν είχα κάνει πρόγραμμα πρώτη φορά μου έκανε κάτι αντίστοιχο που συνεχώς γινόταν εντονότερο. Πηγαίνοντας λοιπόν στην ΕΤΕΑ, βγήκε ένας κωδικός βλάβης για μια βαλβίδα ( δεν θυμάμαι τον κωδικό, δεν ήταν n75 πάντως . ) Τό είχα αφήσει για να αλλαχτεί αλλά τελικά μου είπαν ότι έστρωσε μόνο με το update το υποχρεωτικό που ήταν ( 24M3 κάπως έτσι δεν θυμάμαι ) . Παραλαμβάνω το αυτοκίνητο, πράγματι όλα μια χαρά,τώρα ξανά το ίδιο και δεν ξέρω τί να σκεφτώ, κανένα διαγνωστικό μου δεν βγάζει τίποτα.. έχει βγάλει 2 φορές το vag-com μου το συγκεκριμένο: πρόβλημα με την πίεση στο κύκλωμα αέρα κάπως έτσι χωρίς να διευκρινίζει τί και πώς >> . Το θέμα είναι ότι και ο κινητήρας μας είναι ένα μεγάλο χάος να πούμε.. είχα κατεβάσει ένα Pdf απ'το ίντερνετ στα γερμανικά που παρουσίαζε αναλυτικά τα σωθικά του και ήταν γεμάτος από βαλβίδες.. ¶ντε τρέχα γύρευε..

μηπως στο pdf λεει και τι μπιελοπιστονα φοραει το tsi? διαμετρο μηκος κλπ κλπ?????

Link to comment
Share on other sites

μηπως στο pdf λεει και τι μπιελοπιστονα φοραει το tsi? διαμετρο μηκος κλπ κλπ?????

Αμεσως εσυ, την κακια σου tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.