Jump to content
midkin

Παραγγελία Golf Tsi 160 Dsg

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Είμαι νέο μέλος και πρόκειται να παραγγείλω ένα golfάκι με τα εξής χαρακτηριστικά:

Golf 1.4 5d 160PS DSG Highline σε λευκό.

Σκέφτομαι εκτός από τον στάνταρ εξοπλισμό να προσθέσω και ηλιοροφή(πιστεύω πως είναι must στο λευκό, ταιριάζει απίστευτα), ηχοσύστημα RCD 510(με οθόνη αφής, χωρίς gps) και σπορ πακέτο Bilbao(18άρα ζάντα με ελαστικά 225/40/R18, σπορ αναρτήσεις, σκούρα(65%) κρύσταλλα στα πίσω πλευρικά παράθυρα και το πίσω μπαμπρίζ).

Το αυτοκίνητο έτσι θα κοστίσει 26.379 και επειδή του γκρίνιαζα που δεν πρόλαβα τις μειωμένες τιμές θα μου κόψει κανά 500-600άρι και θα πάω γύρω στα 25.800¤.

Από κει και πέρα θέλω τις γνώμες σας πάνω στο αυτοκίνητο. Το μόνο για το οποίο έχω κάποιο δισταγμό είναι το σπορ πακέτο Bilbao γιατί με 18άρες ζάντες θα μου παίρνουν πολλά τα λάστιχα και αν συνυπολογίσετε το γεγονός πως θα του κάνω και μικτή ασφάλεια θα με αρμέγει κανονικότατα... Από την άλλη αυτές τις ζάντες τις έχω ερωτευτεί, είναι απλά πανέμορφες....

Ακούω λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Είμαι νέο μέλος και πρόκειται να παραγγείλω ένα golfάκι με τα εξής χαρακτηριστικά:

Golf 1.4 5d 160PS DSG Highline σε λευκό.

Σκέφτομαι εκτός από τον στάνταρ εξοπλισμό να προσθέσω και ηλιοροφή(πιστεύω πως είναι must στο λευκό, ταιριάζει απίστευτα), ηχοσύστημα RCD 510(με οθόνη αφής, χωρίς gps) και σπορ πακέτο Bilbao(18άρα ζάντα με ελαστικά 225/40/R18, σπορ αναρτήσεις, σκούρα(65%) κρύσταλλα στα πίσω πλευρικά παράθυρα και το πίσω μπαμπρίζ).

Το αυτοκίνητο έτσι θα κοστίσει 26.379 και επειδή του γκρίνιαζα που δεν πρόλαβα τις μειωμένες τιμές θα μου κόψει κανά 500-600άρι και θα πάω γύρω στα 25.800¤.

Από κει και πέρα θέλω τις γνώμες σας πάνω στο αυτοκίνητο. Το μόνο για το οποίο έχω κάποιο δισταγμό είναι το σπορ πακέτο Bilbao γιατί με 18άρες ζάντες θα μου παίρνουν πολλά τα λάστιχα και αν συνυπολογίσετε το γεγονός πως θα του κάνω και μικτή ασφάλεια θα με αρμέγει κανονικότατα... Από την άλλη αυτές τις ζάντες τις έχω ερωτευτεί, είναι απλά πανέμορφες....

Ακούω λοιπόν.

Οι ζαντες καλες ειναι αλλα για το DSG7 δεν ακουγονται τα καλυτερα tongue.gif.

Link to comment
Share on other sites

για το DSG7 δεν ακουγονται τα καλυτερα tongue.gif.

δεν ακουγονται τα καλυτερα επειδή είναι πιο αργό από το DSG6, όμως το DSG7 δεν θέλει επιπλέον συντήρηση και παραμένει να είναι πρακτικά πιο γρήγορο από το χειροκίνητο. Kατά την γνώμη μου τα dsg(6 και 7) αξίζουν για την άνεση, και όχι για τις επιδόσεις (μικρό είναι το κέρδος επιδόσεων, σε σχέση με το κόστος).

Επίσης το dsg6 σπαταλά λίγο παραπάνω την ισχύ του κινητήρα, και γι αυτό έχει λίγο μικρότερη τελική ταχύτητα (δεν ισχύει για το dsg7)

Αν σου περισσεύουν τα ευρά (δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ονόμασαν το νόμισμα ευρώ, και όχι ευρό που θα 'πρεπε να είναι λογικά :lol: ) και μπορείς να δώσεις παραπάνω δες και το GTI dsg6.

Σχετικά με τις ζάντες είναι προσωπικά γούστα, υπολόγισε και το επιπλέον κόστος αντικατάστασης ελαστικών.

Θα σου πρότεινα προσθέσεις το πακέτο καθρεφτών

Edited by kio
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω πως ενδιαφέρομαι μόνο για golf Πεντάθυρο, DSG με 160 ίππους στην highline έκδοση. Δεν με ενδιαφέρει κανένα άλλο αμάξι ούτε κάποια άλλη έκδοση. Θέλω τη γνώμη σας όσον αφορά τα extra που θέλω να βάλω καθώς και αν έχετε να μου προτείνετε εσείς κάποιο άλλο extra.

Φίλε kio το είδα το πακετάκι των καθρεπτών αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχετε κολλήσει πολλοί από εσάς μαζί του. Προσφέρει κάτι το ουσιαστικό;

Link to comment
Share on other sites

Πακέτο καθρεπτών περιλαμβάνει: Φώτα coming home – leaving home, πλάγιο φωτισμό κάτω από τους πλαϊνούς καθρέπτες (χρήσιμο στο σκοτάδι), επιπλέων φωτισμό στα πόδια, αυτόματα φώτα(μεσαία σκάλα), αυτόματο αντιθαμπωτικό κεντρικό καθρέφτη, αυτόματους υαλοκαθαριστήρες, ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέπτες.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στο πακέτο με καθρέφτες ο δεξιός καθρέφτης έχει 2 μνήμες θέσης: μια για κανονική πορεία και μια για παρκάρισμα, βοηθάει να παρκάρεις ξυστά χωρίς να κινδυνεύει η ζάντα σε ορισμένες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά από συζητήσεις με φίλους παρήγγειλα εν τέλει το εξής:

Golf TSI 160 DSG 3d σε λευκό και έβαλα το σπορ πακέτο bilbao, το πακέτο καθρεφτών και το ραδιοcd rcd510 με οθόνη αφής.

Πιστεύετε ότι είναι καλή επιλογή; Θα αλλάζατε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να προσθέσεις 2 πόρτες επιπλέον. :)

Είναι αρκετά σπαστικό το 3d όταν χρειαστεί να μπουν παραπάνω από 2 άτομα. thumbsdown.gif

Και ακόμα πιο σπαστικό είναι να βγάλεις κάποιον απο πίσω που είναι λιώμα. dizzy2.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή με τις συζητήσεις σας με ψυχοπλακώσατε πήγα στην αντιπροσωπία και έβγαλα το DSG... B)

Manual και γω λοιπόν. ¶ντε γιατί με 18άρα ζάντα η βελτίωση επιβάλλεται!!!

Οπότε έχουμε και λέμε Golf TSI 160PS Manual σε λευκό χρώμα με σπορ πακέτο Bilbao, RCD510 και πακέτο καθρεπτών.

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή με τις συζητήσεις σας με ψυχοπλακώσατε πήγα στην αντιπροσωπία και έβγαλα το DSG... :angry:

Manual και γω λοιπόν. ¶ντε γιατί με 18άρα ζάντα η βελτίωση επιβάλλεται!!!

Οπότε έχουμε και λέμε Golf TSI 160PS Manual σε λευκό χρώμα με σπορ πακέτο Bilbao, RCD510 και πακέτο καθρεπτών.

mia xara eisai. :rolleyes::D :D :lol: :lol: :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή με τις συζητήσεις σας με ψυχοπλακώσατε πήγα στην αντιπροσωπία και έβγαλα το DSG... :D

Manual και γω λοιπόν. ¶ντε γιατί με 18άρα ζάντα η βελτίωση επιβάλλεται!!!

Οπότε έχουμε και λέμε Golf TSI 160PS Manual σε λευκό χρώμα με σπορ πακέτο Bilbao, RCD510 και πακέτο καθρεπτών.

Κατα την δικια μου αποψη λαθος σου που ακυρωσες .Εγω το εχω και δεν παιζετε το σασμαν .Το καλυτερο ειναι να οδηγουσες ενα με DSG και μετα να αποφασιζες!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατα την δικια μου αποψη λαθος σου που ακυρωσες .Εγω το εχω και δεν παιζετε το σασμαν .Το καλυτερο ειναι να οδηγουσες ενα με DSG και μετα να αποφασιζες!!!

+1 iconcool5lw.gif, εκτός αν ενδιαφέρεσαι πολύ για βελτίωση

Προσωπικά προτείνω dsg και ας έχει λιγότερα άλογα.

Edited by kio
Link to comment
Share on other sites

Κατα την δικια μου αποψη λαθος σου που ακυρωσες .Εγω το εχω και δεν παιζετε το σασμαν .Το καλυτερο ειναι να οδηγουσες ενα με DSG και μετα να αποφασιζες!!!

Φίλε Νίκο (συνονόματε),

δεν πιστεύω πως η κίνηση μου είναι λάθος αλλά αντίθετα αρκετά ψαγμένη.

Η αλλαγή έγινε 7 μέρες μετά την πρώτη παραγγελία και οδηγήθηκα σε αυτή μου την επιλογή μετά από πολύ διάβασμα για τους εξής λόγους:

1) Γλίτωσα 1.750¤

2) Θέλω κάποια στιγμή να βελτιώσω το αυτοκίνητο μου.

3) Αν χαλάσει το σασμάν δεν βάζουν χέρι πάνω του και στο αλλάζουν ολόκληρο. Αν τώρα αυτό γίνει εκτός εγγύησης αυτό θα σημάνει 6.000¤

Να αναφέρω επίσης πως είχα κάνει test drive το golf6 tsi 160 DSG - και μάλιστα μόνος μου - και ένας από τους λόγους που με είχαν οδηγήσει στο να "κλείσω" το golf ήταν το DSG(!!!) καθ ότι με είχε αφήσει έκπληκτο. Εν τέλει όμως ζύγισα καλύτερα τις ανάγκες μου και αποφάσισα πως μου ταιριάζει καλύτερα το manual.

Πάντως για κάποιον που δεν έχει σκοπό να "πειράξει" το αμάξι του τα 1.750¤ του DSG θα τον αποζημιώνουν κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μερικές ερωτήσεις για το golfάκι μου γιατί έρχεται σύντομα (σε λιγότερο από ένα μήνα).

1) Το αμάξι θα παραμείνει μανίσιο μέχρι και τα 7.500 χλμ όπου και θα αρχίσουν να μπαίνουν περιφερειακά, προγράμματα κλπ. Αξίζει να μπαίνει κατοστάρα μέχρι τότε ή δεν συνιστάτε; Αν συνιστάτε επειδή δεν έχω κοντά μου πρατήριο της Shell, η BP είναι εξίσου καλή ή καμία σχέση;

2) Σκέφτομαι να κάνω μία αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιών στα 1.500 με 2.000 χλμ. Πριν αυτή την αλλαγή, είναι καλό να το ζορίσω λίγο για να βγουν ρινίσματα και τα σχετικά ή να το πάω λάσκα(ως 4.000-4.500 στροφές);

3) Μετά τα 1.500-2.000 χλμ τι λάδια να του βάλω; Από που να τα παραγγείλω για πιο φθηνά;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Στρώσιμο μέχρι τα 1500χλμ, μετα ανοιγε το σταδιακά μέχρις 3500χλμ και μετα δωστου...

Απο λάδια στο www.trade-wind.gr Castrol edge 5-30 ή Mobil esp formula 5-30

Βενζίνη για σένα 100αρα, όλες ΕΚΟ είναι να έχεις αυτό στο νου σου...Με λίγες προσμίξεις που κάνουν οι διάφορες εταιρίες..

Link to comment
Share on other sites

18 -υπερβολη.....Κοπανημα και παρα πολλα χρηματα ....στην αλλαγη ελαστικων

dsg 7= Χαμηλη ποιοτητας κατασκευης-αντοχης σε σχεση με το υπεροχο 6

manual ...ισως τοχ ειροτερο κινβωτιο αυτοκινητου αναμεσα στα focus,mazda,micra,fiesta....(Αυτο εχω και εγω)

το καλυτερο manual ειναι του gti ...οπου ειναι διαφορετικο με τα αλλα 6αρια.

Και εφοσον σκεφτεσαι βελτιωση το manual ειναι μονοδρομος.

Link to comment
Share on other sites

18 -υπερβολη.....Κοπανημα και παρα πολλα χρηματα ....στην αλλαγη ελαστικων

dsg 7= Χαμηλη ποιοτητας κατασκευης-αντοχης σε σχεση με το υπεροχο 6

manual ...ισως τοχ ειροτερο κινβωτιο αυτοκινητου αναμεσα στα focus,mazda,micra,fiesta....(Αυτο εχω και εγω)

το καλυτερο manual ειναι του gti ...οπου ειναι διαφορετικο με τα αλλα 6αρια.

Και εφοσον σκεφτεσαι βελτιωση το manual ειναι μονοδρομος.

18αρα εβαλε ο κολλητος μου που πηρε το ιδιο με μενα tsi 160 ps χωρις dcc, κοπαναει οπως και το δικο μου που εχω 16αρα και μενουμε σε χωριο φανταστειτε πως ειναι οι δρομοι

οσο για το κιβωτιο εννοειται πως το θεωρω καλυτερο απο του πατερα μου το focus και απο το προηγουμενο αυτοκινητο μου που ηταν micra δεν ειμαι κομπλεξικος να λεω οτι εχω το καλυτερο αυτοκινητο απο ολους απλα τη γνωμη μου λεω, φιλικα παντα...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που δεν διευκρίνισα, αλλά ενδιαφέρομαι να λάβω απαντήσεις μόνον όσον αφορά τα παρακάτω:

Ευχαριστώ.

Έχω μερικές ερωτήσεις για το golfάκι μου γιατί έρχεται σύντομα (σε λιγότερο από ένα μήνα).

1) Το αμάξι θα παραμείνει μανίσιο μέχρι και τα 7.500 χλμ όπου και θα αρχίσουν να μπαίνουν περιφερειακά, προγράμματα κλπ. Αξίζει να μπαίνει κατοστάρα μέχρι τότε ή δεν συνιστάτε; Αν συνιστάτε επειδή δεν έχω κοντά μου πρατήριο της Shell, η BP είναι εξίσου καλή ή καμία σχέση;

2) Σκέφτομαι να κάνω μία αλλαγή λαδιών και φίλτρου λαδιών στα 1.500 με 2.000 χλμ. Πριν αυτή την αλλαγή, είναι καλό να το ζορίσω λίγο για να βγουν ρινίσματα και τα σχετικά ή να το πάω λάσκα(ως 4.000-4.500 στροφές);

3) Μετά τα 1.500-2.000 χλμ τι λάδια να του βάλω; Από που να τα παραγγείλω για πιο φθηνά;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

μεγαλο λαθος η 18αρα ζαντα

λαθος που εβγαλες το DSG

τζαμπα λεφτα οι καθρεπτες

Nαι τζαμπα...Γι'αυτο σε ολες τις εταιρειες αυτο το αξεσουαρ ειναι πλεον standard και μονο η vw το δινει ακομα σαν εξτρα...Μονο γι'αυτο το λογο.. Και επισης με τα 1800 ευρω που γλυτωσε το παλλικαρι αν εβαζε το dsg (λες και οδηγατε ferrari 458 ολοι σας) βαζει της Παναγιας τα ματια...Και καλα εκανε... :);)

Edited by andain
Link to comment
Share on other sites

Mήπως υπάρχει καμία φωτογραφία από τις Bilbao και τις Vancouver ζάντες (18") για να δω την διαφορά τους;

Edited by stakyrFR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.