Jump to content
bmwakias

Golf Tsi 122 Vs Golf Tsi 160

Recommended Posts

συμφωνω με τον Κοσμα,το παραδιυλησαμε το θεμα.ενα λιτρο πανω ενα λιτρο κατω δεν εγινε και τιποτα ρε παιδια αφου ειναι οικονομικα ουτως η αλλως τα αυτοκινητα μας.να ειχαμε καμμια καταναλωση 16-18 λιτρα στα 100...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως αυτο γινεται σε καμια BMW bmwακια? Γιατι σε golf 5 η 6 αν κανεις ενα γεμισμα το αδειασεις και ξαναβαλεις και συγκρινεις τα νουμερα του υπολογιστη με αυτα που θα υπολογισεις, εαν βρεις πανω απο 2 λιτρα διαφορα με την πραγματικοτητα τοτε σιγουρα δεν ξερεις αριθμητικη η δεν ξερεις πως το υπολογιζεις.

Για να σου λυθει η απορια περι της καταναλωσης απλα κανε ενα test drive το 122 και ενα το 160 εφοσον δεν πιστευεις οτι σου λενε.

Και στην τελικη δεν ειναι τραγικες οι διαφορες τους για να το ψαχνεις τοσο πολυ το θεμα!!!!!!!!!!!!!!!!

Ρε φίλε κοσμά δεν αντιλέγω....σιγουρα τα παιδια π γράφουν εδω...δεν εχουν λόγω να πουν ψέματα και δεν τους κατηγορώ...και ναι στην bmw πέφτει πολύ εξω το trip...και γιαυτο το ρωτάω τόσο πολύ....

απλώς ειναι και το θέμα της υποκειμενικότητας....ενας πιο πανω λεει οτι οντως το ντεποζιτο απο τη μεση και κατω αδειαζει αυκολα και αλλος λεει οτι δεν καιει και πολυ.....

και φοβαμαι μήπως παρω το 160 και μ βγει πότης όπως η bmw......

H άποψη μ συμφωνα με τη bmw ειναι οτι δεν ειναι και τοσο αξιοπιστα γιαυτο ρωταω εσας τους ήδη κατοχους golf να μαθω τι γίνεται...

Π.Χ το παλικαρι πιο πάνω έχει οντως κανει 3 γεμίσματα?συμφωνει δηλαδη ή οχι με το trip?

συγνώμη αν πρόσβαλλα κάποιον με το ύφος μ....απλώς εχω αγχος για το αν κανω σωστη επιλογή...

Edited by bmwakias
Link to comment
Share on other sites

εχεις κανει δηλαδη κατι λιγότερο απο 3 γεμίσματα?

στα 1000 κμ σου καταναλωνει 74 λιτρα

αρα στα 2000κμ 150?

δηλαδη κατι λικτοτερο απο 3 ρεζερβουαρ αν σκεφτουμε οτι χωραει 55 λιτρα?

μάλλον η πραγματικότητα θα ειναι διαφορετικη απο αυτη π λεει το trip

δυστυχώς δεν θυμάμαι να σου πώ γιατί το έχω γεμίσει μία φορά μόνο

μετά έβαζα 20ευρα/30ευρα και δεν είμαι σε θέση να υπολογίσω

πάντως με βάση τα μέχρι τώρα νούμερα το τριπ δεν πρέπει να χάνει καθόλου

δεν ξέρω πόσο θα κατανάλωνε το 122άρη αλλά για μένα το 160άρη είναι οικονομικό

Link to comment
Share on other sites

Ποια BMW εχεις ?

Ο καθενας το βλεπει διαφορετικα απο οσο βλεπω κι εγω εδω το σιγουρο ειναι οτι δεν προκειται κανενα απο τα δυο να καψει περισσοτερο ακομα και απο μια 316 σε normal συνθηκες!!!

Η ''μεγαλη'' διαφορα που υπαρχει σε αυτα τα δυο ειναι οταν το γκαζι ειναι στο πατωμα. Εκει ναι το 122 θα ειναι αρκετα πιο οικονομικο απο το 160 αλλα σε ταξιδι ειναι μια διαφορα ουτε 2 λιτρα με οικονομικοτερο το 122. Πριν μια βδομαδα ειχα κανει test drive ενα γκολφ 160 dsg για να δοκιμασω το κιβωτιο αλλα εκανα 55 αναμεικτα (εντος και εκτος) χιλιομετρα στη Θεσσαλονικη και ειδα οτι το αμαξι ειναι σχεδον το ιδιο πολυ οικονομικο σε σχεση με ενα 122 ΟΜΩΣ οταν το πατουσα εβλεπα οτι μπορουν πολυ πιο ευκολα να κατεβαινουν οι γραμμες στον δεικτη βενζινης απο οτι στο 122!

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

Ποια BMW εχεις ?

Ο καθενας το βλεπει διαφορετικα απο οσο βλεπω κι εγω εδω το σιγουρο ειναι οτι δεν προκειται κανενα απο τα δυο να καψει περισσοτερο ακομα και απο μια 316 σε normal συνθηκες!!!

Η ''μεγαλη'' διαφορα που υπαρχει σε αυτα τα δυο ειναι οταν το γκαζι ειναι στο πατωμα. Εκει ναι το 122 θα ειναι αρκετα πιο οικονομικο απο το 160 αλλα σε ταξιδι ειναι μια διαφορα ουτε 2 λιτρα με οικονομικοτερο το 122. Πριν μια βδομαδα ειχα κανει test drive ενα γκολφ 160 dsg για να δοκιμασω το κιβωτιο αλλα εκανα 55 αναμεικτα (εντος και εκτος) χιλιομετρα στη Θεσσαλονικη και ειδα οτι το αμαξι ειναι σχεδον το ιδιο πολυ οικονομικο σε σχεση με ενα 122 ΟΜΩΣ οταν το πατουσα εβλεπα οτι μπορουν πολυ πιο ευκολα να κατεβαινουν οι γραμμες στον δεικτη βενζινης απο οτι στο 122!

μια 318 ε36 π δεν πινει απλώς αλλα ρουφάει τη βενζίνη.....φταιει και το χαλασμένο καρμπιρατερ....

απότι κατάλαβα σε νορμαλ οδηγηση εχουν παραπλησια καταναλωση....ενώ αν θελήσεις αν παίξεις λίγο τότε θα δεις διαφορα....

Να ρωτήσω και κατι αλλο ρε παιδια....μηπως ξέρετε πως υπολογίζονται οι δόσεις?

Στην αντιπροσωπεια...μου ειπαν οτι για ενα 122αρι των 22000 ευρω..με 6000 προκαταβολη και 48 δοσεις...η δόση με κεφαλαιο 16000ευρωπαει 406,57 ευρω με 9,5% επιτοκιο[48*406,5=19515]

ενω 60 δοσεις καπου στα 340 ευρω[60*340=20400]

δηλαδη οσο περισσοτερες δόσεις τοσο περισσοτερα χρηματα "χανεις"

ξέρετε πως γίνεται ο υπολογισμος?

Link to comment
Share on other sites

ναι..για χειροκινητα παντα μιλαω.....τι να πω?οποιος εχει το 160αρι λεει οτι καινε το ιδιο...και οποιος εχει το 122αρι λεει οτι το 160 καιει πολυ.....ο καθένας υπερασπίζεται το δικό τ....μάλλον η απαντηση στο συγκεκριμένο θέμα είνα δύσκολη

αααα και μην κοιτάτε τι λεει το trip ρε παιδια η απόκλιση ειναι μεγάλη.....

μπορει σε μια διαδρομη να σ λεει οτι εχεις μεσο ορο 8 λιτρα και να πας στο βενζιναδικο να το γεμισεις και να βαλεις 12 λιτρα

http://www.volkswagen.gr/media/country/gr/...pdf/td_golf.pdf

απο εδω διαπιστωνουμε οτι οι καταναλωσεις ειναι πρακτικα ιδιες για τα 2 μοντελα (και ειναι λογικο γιατι εχουν ιδιο βαρος - ιδιες απωλειες). Η χρηση καθοριζει πολυ περισσοτερο την καταναλωση , σε τοσο οριακες διαφορες.

Η επιλογη του 160αριου γινεται οταν θελουμε να διαθεσουμε τα επιπλεον χρηματα για ΟΕΜ επιδοσεις , αλλα και επιπλεον αναβαθμισιμοτητα , και δεν μας απασχολει το θεμα της πιθανης αντικαταστασης του κομπρεσσορα μετα απο 10-15 χρονια.. καποτε. Αλλιως επιλεγουμε το 122αρι. Απλα ειναι τα πραγματα.

Τελος, το trip computer δειχνει ακριβως το καυσιμο που καταναλωθηκε. Ο μετρητηες του βενζινα ομως , ενδεχομενως οχι...

Link to comment
Share on other sites

Τελος, το trip computer δειχνει ακριβως το καυσιμο που καταναλωθηκε. Ο μετρητηες του βενζινα ομως , ενδεχομενως οχι...

Δεν ξέρω αν το trip δείχνει ακριβώς ή έχει μικρή αποκληση. 4-5 φορές που έκανα υπολογισμό η διαφορά αντλίας με το trip computer 2 ήταν πάντα 0,1 με 0,2 l/100km (παραπάνω ήταν στην αντλία <_<, μετα από κάθε γέμισμα μηδένιζα το trip 2)

Αν έχετε μεγαλύτερη διαφορά αλλάξτε βενζινάδικο ;)

Edited by kio
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 160άρι DSG όμως, το βλέπω αρκετά οικονομικό. Με χαλαρή κίνηση μέσα στην πόλη είναι η μέση κατανάλωση κάτω από 10, ενώ με σκίσιμο πάει μέχρι 11,5-12. Με άδειο δρόμο φυσικά μπορεί να πέσει πάρα πολύ πιο κάτω. Το άλλο μου αμάξι είναι ένα Clio 3 1.2 turbo, που είναι κάτι ανάλογο με το 122 (μικρό υπερτροφοδοτούμενο μοτέρ με πολύ μικρή τουρμπίνα). Στη μεταξύ τους σύγκριση, κόβω το κεφάλι μου ότι πηγαίνοντας χαλαρά μέσα στην πόλη σε αρκετές περιπτώσεις το golf είναι πιο οικονομικό. Καθώς από το ρελαντί τραβάει τέλεια, σε αντίθεση με το άλλο που υπό προϋποθέσεις άμα δεν περάσεις τις 2000 στροφές φαίνεται να μην τραβάει. Μιλάω πιο πολύ για ανέβασμα σε ανηφόρες με a/c ανοιχτό κλπ, όπου η επιπλέον ροπή, στη χαλαρή οδήγηση τονίζω, μπορεί να κάνει θαύματα...

Link to comment
Share on other sites

Στη μεταξύ τους σύγκριση, κόβω το κεφάλι μου ότι πηγαίνοντας χαλαρά μέσα στην πόλη σε αρκετές περιπτώσεις το golf είναι πιο οικονομικό.

Ώρε κεφάλια που θα πέσουν με τις καταναλώσεις...

Link to comment
Share on other sites

οι λιστες που δινει κατα καιρους η vw ειναι αναξιοπιστες,εχει αποδειχθει ουκ ολιγες φορες οτι στον δρομο ειναι αλλιως τα πραγματα... ^_^

Link to comment
Share on other sites

οι λιστες που δινει κατα καιρους η vw ειναι αναξιοπιστες,εχει αποδειχθει ουκ ολιγες φορες οτι στον δρομο ειναι αλλιως τα πραγματα... :o

Μάλλον ισχύει.

http://www.volkswagen.com.au/etc/medialib/...ochure_0409.pdf

Δείτε την σελίδα 35 από την VW Αυστραλίας (με κανονισμούς Αυστραλίας)

Στο 160άρι το DSG αυξάνει την κατανάλωση, ενώ στο 122άρι την μειώνει ^_^

Στα ευρωπαϊκά και στους δυο παραπάνω κινητήρες το DSG μειώνει την κατανάλωση

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ισχύει.

http://www.volkswagen.com.au/etc/medialib/...ochure_0409.pdf

Δείτε την σελίδα 35 από την VW Αυστραλίας (με κανονισμούς Αυστραλίας)

Στο 160άρι το DSG αυξάνει την κατανάλωση, ενώ στο 122άρι την μειώνει :lol:

Στα ευρωπαϊκά και στους δυο παραπάνω κινητήρες το DSG μειώνει την κατανάλωση

χμμμ....λεει πώς ειναι Euro 4 και πώς απαιτεί 98αρα αμόλυβδη.....μάλλον κάτι δεν πάει καλά εκεί ;)

Link to comment
Share on other sites

Emission level EU IV

Μάλλον για 4 μου μοιάζει.... :D :D :D

λοιπόν το ξανακοίταξα και στα λόγια του κειμένου γραφει EURO 5 στους δε πίνακες γραφει EURO 4. κάτι δεν πάει καλά με αυτό το αυστραλιανό φυλλάδιο. μην το πολυπιστεύετε.

:D :D :D :D :D :D :D

<<Γραφουμε ΜΟΝΟ με ελληνικους χαρακτηρες>>

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Μη κολλάτε στα EURO 4-5.Απλά είναι μια πιστοποίηση, ότι τηρούν ορισμένες προδιαγραφές. Μπορεί ένας κινητήρας που να χει πιστοποιηθεί ως EURO4 όταν ακόμα δεν υπήρχε προδιαγραφή EURO 5, αλλά να τηρεί τις προδιαγραφές EURO5. Το Golf6 είχε αρχική προδιαγραφή EURO4, ενώ τώρα είναι EURO5 και μάλλον θα τηρήσει και την προδιαγραφή EURO6 η οποία είναι βγει το 2014 (για τα επιβατικά βενζινοκίνητα ΙΧ η EURO6 δεν θα χει διαφορές με το EURO5, αν δεν αλλάξει κάτι έως τότε).

Edited by kio
Link to comment
Share on other sites

Μη κολλάτε στα EURO 4-5.Απλά είναι μια πιστοποίηση, ότι τηρούν ορισμένες προδιαγραφές. Μπορεί ένας κινητήρας που να χει πιστοποιηθεί ως EURO4 όταν ακόμα δεν υπήρχε προδιαγραφή EURO 5, αλλά να τηρεί τις προδιαγραφές EURO5. Το Golf6 είχε αρχική προδιαγραφή EURO4, ενώ τώρα είναι EURO5 και μάλλον θα τηρήσει και την προδιαγραφή EURO6 η οποία είναι βγει το 2014 (για τα επιβατικά βενζινοκίνητα ΙΧ η EURO6 δεν θα χει διαφορές με το EURO5, αν δεν αλλάξει κάτι έως τότε).

Ναι, δεν θα διαφωνήσω....αλλα εδώ έχουν κάνει κ λάθος στα Οκτάνια?!....Τεσπα...εμεις ασ απολαύσουμε τα Golf VI ;)

Link to comment
Share on other sites

μηχανικο κιβωτιο και 160άρι:

σε ταξίδι φορτωμενος τέρμα με 100-140 ταχυτητες και A/C κατακαλοκαιρο, ο υπολογιστης εδειχνε 7-7.2 λιτρα/100

σε δευτερο ταξιδι παλι φορτωμενος με αντιστοιχες ταχυτητες εδειξε 6.9λιτρα/100

στην πολη μεσα δειχνει γυρω στα 11λιτρα

Edited by tsi160
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα το 160 χτες, με 0 βενζινη μεσα (Τσιπιδες αντιπροσωποι!!!) εχω βάλει 60 ευρω, εχω κάνει 450 κμ και ειμαι μια παυλα πριν το κοκκινο...Σαν να πινει μου φαινεται...Βεβαια ειναι και καινουριο ακομα...υποθετω με τα χιλιομετρα θα βρει την καταναλωση του...Παντως με κινηση εβαλα ενα εικοσαρικο,εκανα 80 κμ και εφτασα στο κοκκινο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα το 160 χτες, με 0 βενζινη μεσα (Τσιπιδες αντιπροσωποι!!!) εχω βάλει 60 ευρω, εχω κάνει 450 κμ και ειμαι μια παυλα πριν το κοκκινο...Σαν να πινει μου φαινεται...Βεβαια ειναι και καινουριο ακομα...υποθετω με τα χιλιομετρα θα βρει την καταναλωση του...Παντως με κινηση εβαλα ενα εικοσαρικο,εκανα 80 κμ και εφτασα στο κοκκινο!!!

Θα πέσει πολύ ειναι το πρώτο γέμισμα ακόμα κ εμμένα έτσι ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα το 160 χτες, με 0 βενζινη μεσα (Τσιπιδες αντιπροσωποι!!!) εχω βάλει 60 ευρω, εχω κάνει 450 κμ και ειμαι μια παυλα πριν το κοκκινο...Σαν να πινει μου φαινεται...Βεβαια ειναι και καινουριο ακομα...υποθετω με τα χιλιομετρα θα βρει την καταναλωση του...Παντως με κινηση εβαλα ενα εικοσαρικο,εκανα 80 κμ και εφτασα στο κοκκινο!!!

Συμφερει γενικοτερα να γινεται πληρες γεμισμα . Οταν ετρεχα με καρτ , θυμαμαι που σε 4-λιτρο δοχειο λαδιου (που το χρησιμοποιουσαμε για μιξη βενζινης - λαδιου ) χωρουσαν 6-7λιτρα καυσιμου ! Πραγμα αυτονοητα αδυνατο . Οποτε , ισως λογω σωληνας , ειναι προτιμοτερο να βαζει κανεις μια φορα 50 Ευρω , απ το να βαζει 5 φορες απο 10 Ευρω .

Επισης , το μοτερ στα πρωτα χλμ καιει λιγο περισσοτερο ( καθως ειναι και αστρωτα τα κινουμενα μερη) . Παντως στην καταναλωση παιζει πολυ μεγαλο ρολο το στυλ οδηγησης , ειδικα σε αυτοκινητα με υψηλη ισχυ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια εμενα το 160 αρι ντιεστζι εξω απο πολη 7,5 καταναλωση στη πολη απο 8.5-9.αλλα προσεξα κατι που δε καταλαβαινω.οταν ηταν καινουριο το γεμιζα κ εδειχνε αυτονομια 700 χλμ.αυτο συνεχιστηκε για 3 συνεχομενα γεμισματα.εκτοτε οποτε γεμιζω δειχνει παντα 600 η 630 χλμ αυτονομια.πως ειναι δυνατον?

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογιστής ταξιδιού υπολογίζει την αυτονομία με βάση το ιστορικό (το οποίο αρχικά το είχε πολύ μικρό). Οπότε αν δεν αλλάζουν οι συνθήκες οδήγησης δίνει όλο και καλύτερη πρόβλεψη. Αλλιώς είναι λίγο άχρηστο. Πχ αν το αμάξι κινείται συνέχεια στην πόλη με πολύ μποτιλιάρισμα (ας πούμε 12 λ/100χμ ) και ξαφνικά βρεθούμε έξω (6 λ/100χμ ), τα χιλιόμετρα που θα μπορέσουμε να κάνουμε θα είναι διπλάσια απ’ ότι δείχνει.

Επίσης η κατανάλωση μέσα στην πόλη εξαρτάται αρκετά και από τις αποστάσεις, γιατί τα πρώτα λεπτά ρουφάει πολύ την βενζίνη. Πχ στις ίδιες συνθήκες αν το χρησιμοποιούμε για τις διαδρομές ενός χιλιομέτρου, η κατανάλωση θα είναι αρκετά μεγαλύτερη απ΄ ότι για αποστάσεις των 5km.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.