Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Σε λειτουργία S έχεις kick down? Με τέρμα γκάζι κάνει αλλαγές στον κόφτη?

Επίσης στο D, με τέρμα γκάζι τι παίζει?

Πάντα κάνει kickdown ακομα και στο manual αν πατήσεις το κουμπί του kickdown που βρίσκεται στο τέρμα της διαδρομής του γκαζιού. Αν πατησεις τέρμα γκάζι αλλά οχι το κουμπί, κατεβάζει μεν μια ή και παραπάνω, ανάλογα σε ποια είναι, αλλά οχι την μικρότερη δυνατή! Στο s ειναι πιο ευαίσθητο στις γκαζιές:blink:

Δλδ αν σέρνομαι στο d με 6η και 60χλμ (στο golf μου εχω 6αρι dsg) και καρφώσω το γκάζι πατώντας και το κουμπί του kickdown τότε βάζει με τη μια 2α, αν το πατήσω ολο αλλά χωρίς το κουμπί εχει τύχει να βάλει 3η εχει τυχει να βάλει και 4η, εξαρτάται ποσο διστακτικά ή οχι θα γίνει το πάτημα και αν ειναι ανηφόρα/ευθεία κλπ...

Ακούγεται πολύπλοκο αλλά μετά απο 3-4 μερες συμβίωσης μαθαίνεις τα χούγια του και αντιδράς ανάλογα :blink:

Link to comment
Share on other sites

Σε λειτουργία S έχεις kick down? Με τέρμα γκάζι κάνει αλλαγές στον κόφτη?

Επίσης στο D, με τέρμα γκάζι τι παίζει?

Το kick down το έχεις πάντα, είτε είναι στο S είτε στο D.thumbsup.gif

Αλλαγές κάνεις στον κόφτη, όταν είσαι στο D , με τέρμα γκάζι ή με kick down.

Το ίδιο και με το S, απλά η ανταπόκριση στο γκάζι είναι πιο άμεση και γενικά κινείσαι σε υψηλές στροφές.music.gif

Γενικά προτείνω για μια γρήγορη προσπέραση σε καμιά τεράστια νταλίκα, πρώτα κατέβασμα στο S, προσπερνάς άνετα και μετά ξανά στο D.

Μπορείς βέβαια και με το D να προσπεράσεις, απλά όταν είσαι σε D και πατήσεις τέρμα κάτω, αρχικά ανεβαίνουν οι στροφές χωρίς να δίνει δύναμη στην ρόδα και μόλις κλειδώσει 2-3 ταχύτητες πιο κάτω, εκτοξεύεται μπροστά σαν βέλος. Δεν μπορώ να περιγράψω πολύ καλά... Είναι σαν να "φουσκώνει" αρχικά ο κινητήρας και να "εκτονώνει" απότομα στην συνέχεια ... Η διαδικασία όμως αυτή χρειάζεται κάποιο χρόνο ( 1-2 sec) ανάλογα, ο οποίος σε ιδιαίτερες καταστάσεις, μπορεί να αποβεί μοιραίος!!!wacko.gif

Άρα αν δεν είστε σίγουροι για άνετη προσπέραση, κατεβάστε σε S. To προτείνω ανεπιφύλαχτα !!!biggrin.gif

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται πολύπλοκο αλλά μετά απο 3-4 μερες συμβίωσης μαθαίνεις τα χούγια του και αντιδράς ανάλογα :yahoo:

+1

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα,

μια ερωτησουλα για την καταναλωση.

Σε νορμαλ/συντηρητικη οδηγηση (μεχρι 2500-3000 στροφες) η καταναλωση ποσο περιπου ειναι?

Γιατι το πηγα ενα test drive και ειδα μεση καταναλωση γυρω 11+! Βεβαια μου ειπε ο πωλητης οτι οποιος το παιρνει στο test drive το σκιζει, το οποιο ακουγεται λογικο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα,

μια ερωτησουλα για την καταναλωση.

Σε νορμαλ/συντηρητικη οδηγηση (μεχρι 2500-3000 στροφες) η καταναλωση ποσο περιπου ειναι?

Γιατι το πηγα ενα test drive και ειδα μεση καταναλωση γυρω 11+! Βεβαια μου ειπε ο πωλητης οτι οποιος το παιρνει στο test drive το σκιζει, το οποιο ακουγεται λογικο.

Γεια χαρα...κοιτα να δεις..αυτο που εχω προσεξει εγω ειναι οτι δεν καει με σταθερη ταχυτητα σε ταξιδι...δηλαδη με 160 στο D καει περιπου 8.5lt τωρα μεσα στην πολη τι να σου πω...δεν το πηγαινω νορμαλ οποτε....αν κ ειναι λιγο χαζο να παρεις τετοιο αμαξι κ να κοιτας αμα καει η οχι..

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα,

μια ερωτησουλα για την καταναλωση.

Σε νορμαλ/συντηρητικη οδηγηση (μεχρι 2500-3000 στροφες) η καταναλωση ποσο περιπου ειναι?

Γιατι το πηγα ενα test drive και ειδα μεση καταναλωση γυρω 11+! Βεβαια μου ειπε ο πωλητης οτι οποιος το παιρνει στο test drive το σκιζει, το οποιο ακουγεται λογικο.

Καλημέρα.

Μπορείς να μας πείς που έκανες test drive το polo,να πάμε να κανουμε και εμείς γιατί οι πωλητές λένε οτι δεν θα βγεί!!!!

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση ασχετου απο dsg

σε ποια θεση βαζεις το μοχλο για να οδηγησεις με τα χειριστηρια αλλαγης ταχυτητων πισω απ το τιμονι??

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση ασχετου απο dsg

σε ποια θεση βαζεις το μοχλο για να οδηγησεις με τα χειριστηρια αλλαγης ταχυτητων πισω απ το τιμονι??

Κανονικά στην θέση Manual,αλλά σε όποια θέση και να βρίσκεται ο μοχλός οταν τα πατήσεις λειτουργούν !!

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά στην θέση Manual,αλλά σε όποια θέση και να βρίσκεται ο μοχλός οταν τα πατήσεις λειτουργούν !!

κατσε..

ο μοχλοσ εχει τη θεση P,R,N,D,S ποια ειναι η manual?

σιγουρα το P kai το R δεν ειναι

Link to comment
Share on other sites

κατσε..

ο μοχλοσ εχει τη θεση P,R,N,D,S ποια ειναι η manual?

σιγουρα το P kai το R δεν ειναι

Καλησπερα σπυρο,υπαρχουν 3 ''επιλογες κινησης'' : D , M , S .Το manual (M) ειναι δεξια απο το D που εχει τα συμβολα + , - .

Για τα paddles λοιπον τωρα,σε οποια θεση απο τις 3 αυτες εχεις τον μοχλο ,θα δουλευει κανονικα!

Απλα αμα εισαι στο D (εστω D3) ,και κατεβασεις (paddle - ) ,θα γυρισει σε manual (M2) μεχρι να ''καταλαβει'' οτι πλεον δεν το χρειαζεσαι αλλο και το γυρισει παλι σε D !Δηλαδη αν δει οτι πατας βαθια το γκαζι και αλλαζεις ταχυτητες απο τα paddles θα σου αφησει το manual ακομα και αν ο μοχλος σου ειναι στο D.

Οταν τωρα βαλεις τον μοχλο στο manual (+ - ) ,ο μοχλος του DSG παιρνει την ''μορφη'' paddles και αν τον ''σπρωξεις'' προς την μηχανη θα σου ανεβασει μια ταχυτητα ,ενω αμα τον ''τραβηξεις'' προς το χειροφρενο ,θα σου κατεβασει μια ταχυτητα ,αλλα τα paddles πισω απο το τιμονι εξακολουθουν να δουλευουν κανονικα!!

Για οσους δεν το εχουν δοκιμασει το DSG ειναι παρα πολυ ευκολο και ευχαριστο,μην φοβαστε τιποτα!

Οσο για την καταναλωση ,μετα απο 1500χλμ παρατηρω οτι τελικα καιει πολυ περισσοτερο απο οσο περιμενα.

Για δουλειες μεσα στη πολη αλλα χωρις κινηση (νορμαλ κινηση) και χωρις γκαζια καιει 13 λιτρα/100χλμ συνηθως ,ενω χθες που γινοταν χαμος ,απο βριλησσια στην κηφησια μου εγραψε 16λιτρα/100χλμ thumbsdown.gif

Αλλα αμα το βγαλεις εθνικη με 7η και το πας ''αργα'' μεχρι 120χλμ/ωρα το παει περιπου 6λιτρα/100χλμ .

Τεσπα εγω πιστευω ειναι ο τροπος οδηγησης και το στρωσιμο του κινητηρα,γι αυτο δωστε χρονο στην πολαρα και θα δειτε ποσο θα πεσει η καταναλωση.

Σπυρος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πηγα σημερα στην vw και ειχαν σε test drive στην Λαρισα (Γιαννακοπουλο). μου ειπαν λογικα οτι θα ερθει και στον Βολο. επιτελους να τεσταρουμε τη περνουμε.....

Link to comment
Share on other sites

Αθηνα δεν έχει κάπου??

Νομίζω πήρε το μάτι μου το πρωί ένα κόκκινο gti για test drive έξω από Karenta Αμαρουσίου... :D περνάω τακτικά και δεν το είχα ξαναδεί ποτέ εκεί έξω... ίσως το φεράνε τωρα

Link to comment
Share on other sites

περασα σημερα απ την αντιπροσωπεια οπου παραγγειλα το αμαξι.εκει λοιπον πριν 10 μερες οταν εκανα τη παραγγελεια βρισκοταν ενα μαυρο gti.σημερα δεν υπηρχε.ρωταω που πηγε και μου ειπαν οτι το εστειλαν αθηνα να το πουλησουν.λεω γιατι δεν το δινατε σε εμενα τοτε και μου ειπαν οτι ειχε δοθει εντολη να μην δωσουν το εκθεμα γιατι δεν υπηρχε δειγμα αλλο.ξαναρωταω και αφου τελικα το πουλησατε γιατι δεν το δινατε σε εμενα και μου ειπαν οτι πηραν εντολη να το στειλουν αθηνα να πουληθει εκει....

τελος παντων δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα γιατι δεν πολυψηνομουν σε μαυρο αλλα γιατι να μην μου το αναφερουν εστω???

επισης ρωτησα και γι αυτο που παραγγειλα και μου ειπαν οτι τελειωσε η κατασκευη του 1/12/10.μου ειπαν να το περιμενω αρχες χρονου.2 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ:

1)θα εχω μειωμενα τελη ταξινομησης η οχι?και αν ναι θα μου τα αφαιρεσουν απ την τιμη???

2)πιστευετε θα το εχω αρχες γεναρη η θα περιμενω κανα 2 μηνο?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα πηγα σημερα στην vw και ειχαν σε test drive στην Λαρισα (Γιαννακοπουλο). μου ειπαν λογικα οτι θα ερθει και στον Βολο. επιτελους να τεσταρουμε τη περνουμε.....

thumbsup.gifthumbsup.gif .

Ωρέ...Το βλέπω να γίνεται χαμός στην Λάρισα!!!!

εχει τεστ ντραιβ στη Λαρισα???

ωραιαααααααααααα sillyhorse1rb5.gif

new_sugkrotima.gif

Πάνο, πάρτο και ξέσκισέ το!!!

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλ αλλα το σκευτομαι...

να το κανω να μη το κανω???

η παραγγελια ειναι στο ψυγειο αρα φοβαμαι μην μου αναψει μεγαλυτερη φωτια!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την καταναλωση ,μετα απο 1500χλμ παρατηρω οτι τελικα καιει πολυ περισσοτερο απο οσο περιμενα.

Για δουλειες μεσα στη πολη αλλα χωρις κινηση (νορμαλ κινηση) και χωρις γκαζια καιει 13 λιτρα/100χλμ συνηθως ,ενω χθες που γινοταν χαμος ,απο βριλησσια στην κηφησια μου εγραψε 16λιτρα/100χλμ thumbsdown.gif

Αλλα αμα το βγαλεις εθνικη με 7η και το πας ''αργα'' μεχρι 120χλμ/ωρα το παει περιπου 6λιτρα/100χλμ .

Τεσπα εγω πιστευω ειναι ο τροπος οδηγησης και το στρωσιμο του κινητηρα,γι αυτο δωστε χρονο στην πολαρα και θα δειτε ποσο θα πεσει η καταναλωση.

Σπυρος

Δώστου λιγο χρόνο ακόμα! Γενικά, αν το πιέζεις καταναλώνει...closedeyes.gif

Απο την άλλη αυτό το αμάξι δεν μπορείς να μην το πιέσεις!!!!thumbsup.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.