Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Δεν εχει βγει ακομα κιτ για τσι δυο εταιριες ειναι να βγαλουν μια η vialle και η αλλη ειναι η icom. το εχω ψαξει καλα και σου λεω οτι περιμενε ακομα.

εγω απο δευτερα θα βαλω υδρογονο. το οποιο εχει την ιδια περιπου οικονομια και ειναι και ποιο φθηνο γυρα στα 1200 ενω το αεριο πηγαινει στα 2500 συν φπα για vialle και στα 2300 συν φπα για icom.

την δευτερα που θα μπει το υδρογονα θα ανεβασω και σχετικο βιντεακι.

ρε συ γιαννο καλα τα λες αλλα απ οσο ξερω η ευρεσυτεχνια για υδρογονο ακομη δεν ειναι νομιμη, και απο που θα φουλαρεις απο απου πουλανε...?οσο για τα κιτ για τσι εχουν βγει απο περσυ και τοποθετουνται στην ελλαδα απο αρχες του ετους...οντως εχουν 2500 παντως αλλα ειναι για αμεσου ψεκασμου δες εδω http://www.ygraeriokinisi.gr/fsi.html

Link to comment
Share on other sites

ρε συ γιαννο καλα τα λες αλλα απ οσο ξερω η ευρεσυτεχνια για υδρογονο ακομη δεν ειναι νομιμη, και απο που θα φουλαρεις απο απου πουλανε...?οσο για τα κιτ για τσι εχουν βγει απο περσυ και τοποθετουνται στην ελλαδα απο αρχες του ετους...οντως εχουν 2500 παντως αλλα ειναι για αμεσου ψεκασμου δες εδω http://www.ygraeriokinisi.gr/fsi.html

εω μιλησει 10 φορες με τον τυπο εκει στη υγραεριοκινιση. ακομα δεν εχει βγει στην παραγωγη. εχει τοποθετησετ σε δυο audi tsi δικα του. τωρα εχει μεσα ενα golf gti απο θεσσαλονικη αλλα εχει προβληματα το συστημα στο λεω γιατι γνωριζω εναν συνεργατη του. θα πανε ιταλια τωρα στισ 3 μαίου για να δουν αμα μπορει να λυθει το προβλημα. οσο για το υδρογονο να σου πω. ειναι κιτ το οποιο μπαινει στο πορτμπαγαζ και με υλεκτρολυση διαχωριζει απο το νερο το υδρογονο και το στελνει στον κινητηρα μεσω ενος σωληνα που κουμπωνει στην εισαγωγη αερα. το συγκεκριμενο συστημα που θα βαλω δεν θα βγαζει υδροξη (υδρογονο+αερα) αλλα καθαρο υδρογονο γιατι μπορει και το διαχωριζει. αρα ο αερασ τησ εισαγωγης υδρογονοποιειται με αποτελεσμα καλυτερη καυση και οικονομια που ειναι απο 30% εως και 50%. αποδεδειγμενα σε αυτοκινιτα που εχω δει σε δοκιμεσ. το οποιο εχει σταθερη ροη υδρογονου. σε ενα μηνα θα εχει βγει ενα εξαρτημα που θα ρυθμιζει την ροη συμφωνα με τια στροφες. εγω το βαζω αυριο και θα βαλω και βιντεακι. και σε λιγο καιρο οταν κανω μετρησεισ θα σας ενημαρωσω. κοστος 1200 ευρω με τοποθετηση. αυτο ειναι το κιτ
Edited by GIANNIS75
Link to comment
Share on other sites

Tι να σου πω φίλε ειλικρινά δεν ξέρω....Από τον Μανδύλα το έκλεισα και μου είπε ότι το αργότερο Αύγουστο το αμάξι θα είναι ετοιμοπαράδοτο.Στην αντιπροσωπεία είχε και ένα εκθεσιακό λευκό gti τρίθυρο με 20500 και το κλειδί στο χέρι.Τώρα αν εσύ έβαλες καμιά ηλιοροφή ή κάποιο άλλο έξτρα λογικά αυτός θα είναι ο λόγος που θα στο καθυστερήσουν!Πάντως αν είσαι από Θεσσαλονίκη καλό θα ήταν να απευθυνθείς και σε καμία αντιπροσωπεία της επαρχίας.Ίσως εκεί σου δώσουν μικρότερο χρόνο παράδοσης

Οχι σε φιλε τι να βαλω..Xenon και το rcd510 εβαλα. Αν αυτα ειναι τοσο τραγικο που χρειαζεται σχεδον μισο χρονο για να παραλαβω το αμαξι τι να πω. Τριθυρα ειχε 12 ετοιμοπαραδοτα κυριως κοκκινα. Θελω ομως 5θυρο. Ελπιζω να εχει κανει καμμια παραγγελια 5θυρων ασπρων h kosmocar η οποια να φτασει εδω μεσ το καλοκαιρι γιατι 5 μηνες ειναι πολλοι. Θα τρελαθω!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε hougolf πήγαινε και σε καμιά άλλη αντιπροσωπεία να ρωτήσεις και προσπάθησε να τους πιέσεις....Ιδιαίτερα στην Αθήνα μπορείς να παίξεις μπάλα σε πολλές αντιπροσωπείες,ενώ εμείς εδώ Θεσσαλονίκη έχουμε νομίζω μόνο Μανδύλα και ΕΤΕΑ...Εμένα πάντως ο πωλητής μου είπε ότι το αργότερο αρχές Αυγούστου θα είναι εδώ.Την Δευτέρα που θα πάω να δώσω την προκαταβολή θα τον βάλω να μου το δώσει και γραπτώς αυτό για να είμαι καλυμμένος.Πάντως δεν το βιάζομαι και τόσο το αυτοκίνητο γιατί έχω το seat απλά με τρώει η περιέργεια πως θα είναι να οδηγήσω ένα αμάξι με αυτόματο κιβώτιο καθώς όλα τα αυτοκίνητα που είχα μέχρι τώρα ήταν με μηχανικό.Έχω και δυο τρεις απορίες σχετικά με το dsg και νομίζω ότι σε καταστάσεις παρκαρίσματος-ξεπαρκαρίσματος θα πρέπει κάποιος να είναι πολύ προσεκτικός για να μην του φύγει απότομα μπροστά.Όλα είναι θέμα συνήθειας βέβαια

Link to comment
Share on other sites

εω μιλησει 10 φορες με τον τυπο εκει στη υγραεριοκινιση. ακομα δεν εχει βγει στην παραγωγη. εχει τοποθετησετ σε δυο audi tsi δικα του. τωρα εχει μεσα ενα golf gti απο θεσσαλονικη αλλα εχει προβληματα το συστημα στο λεω γιατι γνωριζω εναν συνεργατη του. θα πανε ιταλια τωρα στισ 3 μαίου για να δουν αμα μπορει να λυθει το προβλημα. οσο για το υδρογονο να σου πω. ειναι κιτ το οποιο μπαινει στο πορτμπαγαζ και με υλεκτρολυση διαχωριζει απο το νερο το υδρογονο και το στελνει στον κινητηρα μεσω ενος σωληνα που κουμπωνει στην εισαγωγη αερα. το συγκεκριμενο συστημα που θα βαλω δεν θα βγαζει υδροξη (υδρογονο+αερα) αλλα καθαρο υδρογονο γιατι μπορει και το διαχωριζει. αρα ο αερασ τησ εισαγωγης υδρογονοποιειται με αποτελεσμα καλυτερη καυση και οικονομια που ειναι απο 30% εως και 50%. αποδεδειγμενα σε αυτοκινιτα που εχω δει σε δοκιμεσ. το οποιο εχει σταθερη ροη υδρογονου. σε ενα μηνα θα εχει βγει ενα εξαρτημα που θα ρυθμιζει την ροη συμφωνα με τια στροφες. εγω το βαζω αυριο και θα βαλω και βιντεακι. και σε λιγο καιρο οταν κανω μετρησεισ θα σας ενημαρωσω. κοστος 1200 ευρω με τοποθετηση. αυτο ειναι το κιτ

Κυψελη Καυσιμου ουσιαστικα ειναι.

δεν ξερω κατα ποσο θα λειτουργει σωστα στον TSI παλι θα σπαταλας ενεργεια για να λειτουργησει η κυψελη καυσιμου ομως. το θεμα ειναι να ειχες κανα φωτοβολταικο στην οροφη να το εκανες την ηλεκτρολυση με την ηλιακη ενεργεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε hougolf πήγαινε και σε καμιά άλλη αντιπροσωπεία να ρωτήσεις και προσπάθησε να τους πιέσεις....Ιδιαίτερα στην Αθήνα μπορείς να παίξεις μπάλα σε πολλές αντιπροσωπείες,ενώ εμείς εδώ Θεσσαλονίκη έχουμε νομίζω μόνο Μανδύλα και ΕΤΕΑ...Εμένα πάντως ο πωλητής μου είπε ότι το αργότερο αρχές Αυγούστου θα είναι εδώ.Την Δευτέρα που θα πάω να δώσω την προκαταβολή θα τον βάλω να μου το δώσει και γραπτώς αυτό για να είμαι καλυμμένος.Πάντως δεν το βιάζομαι και τόσο το αυτοκίνητο γιατί έχω το seat απλά με τρώει η περιέργεια πως θα είναι να οδηγήσω ένα αμάξι με αυτόματο κιβώτιο καθώς όλα τα αυτοκίνητα που είχα μέχρι τώρα ήταν με μηχανικό.Έχω και δυο τρεις απορίες σχετικά με το dsg και νομίζω ότι σε καταστάσεις παρκαρίσματος-ξεπαρκαρίσματος θα πρέπει κάποιος να είναι πολύ προσεκτικός για να μην του φύγει απότομα μπροστά.Όλα είναι θέμα συνήθειας βέβαια

Μετά δεν θα παίρνεις το Leon, θα βαριέσαι το μηχανικό :drinks::thumbsup:

Σε παρκάρισμα κλπ είναι θέμα 2-3 ημερών να το συνηθίσεις. Για να πάς λίγο μπροστά ή πίσω σε ευθεία απλά αφήνεις φρένο και τσουλάει :drinks: Εχει και hill holder αυτό οπότε και σε ανηφόρες/κατηφόρες σε κρατάει μονο του, δεν χρειάζεται να παιδεύσαι με χειρόφρενα όπως εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι είναι χαζή η απορία και πραγματικά συγνώμη για το οφ τόπικ αλλά αν αφήσεις το φρένο και με D μέσα στο κιβώτιο φεύγει με μικρή ταχύτητα?Μόνο στον Στρατό θυμάμαι να έχω οδηγήσει αυτόματη καναδέζα αλλά εντάξει εκεί ήταν τελείως διαφορετικό αυτοκίνητο δλδ τζιπάκι εννοώ χαχαχαχαχα.....Απλά στο μηχανικό το θέμα παρκάρισμα-ξεπαρκάρισμα το ρεγουλάρεις με τον συμπλέκτη και για αυτό ρωτάω κυρίως.Πάντως το leon δόξα τον Θεό μου έχει βγάλει πολλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα κάθε Δεύτερο σαβ/κο κάνω το ταξίδι Θεσ/νίκη-Μεσολόγγι αυθημερόν αυτή την στιγμή το έχω 3 χρόνια και έχει 75000 χιλιόμετρα και δεν μου έχει παρουσιάσει απολύτως κανένα πρόβλημα.Δεν θα το άλλαζα είναι η αλήθεια απλά με το που είδα το polo δεν είχα πλέον μάτια για άλλο αυτοκίνητο.Τώρα πλέον ανεβαίνω στο leon και το μόνο που σκέφτομαι είναι το gti,μπορεί τον Ιούνιο να κλείνω τα 31 αλλά με το polo νιώθω σαν τον 18αρη που πρώτη φορά μπορεί και παίρνει ένα καλό σπορ μικρό αυτοκίνητο...Αυτά και σόρι αν κούρασα με τις απορίες μου

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι είναι χαζή η απορία και πραγματικά συγνώμη για το οφ τόπικ αλλά αν αφήσεις το φρένο και με D μέσα στο κιβώτιο φεύγει με μικρή ταχύτητα?Μόνο στον Στρατό θυμάμαι να έχω οδηγήσει αυτόματη καναδέζα αλλά εντάξει εκεί ήταν τελείως διαφορετικό αυτοκίνητο δλδ τζιπάκι εννοώ χαχαχαχαχα.....Απλά στο μηχανικό το θέμα παρκάρισμα-ξεπαρκάρισμα το ρεγουλάρεις με τον συμπλέκτη και για αυτό ρωτάω κυρίως.Πάντως το leon δόξα τον Θεό μου έχει βγάλει πολλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα κάθε Δεύτερο σαβ/κο κάνω το ταξίδι Θεσ/νίκη-Μεσολόγγι αυθημερόν αυτή την στιγμή το έχω 3 χρόνια και έχει 75000 χιλιόμετρα και δεν μου έχει παρουσιάσει απολύτως κανένα πρόβλημα.Δεν θα το άλλαζα είναι η αλήθεια απλά με το που είδα το polo δεν είχα πλέον μάτια για άλλο αυτοκίνητο.Τώρα πλέον ανεβαίνω στο leon και το μόνο που σκέφτομαι είναι το gti,μπορεί τον Ιούνιο να κλείνω τα 31 αλλά με το polo νιώθω σαν τον 18αρη που πρώτη φορά μπορεί και παίρνει ένα καλό σπορ μικρό αυτοκίνητο...Αυτά και σόρι αν κούρασα με τις απορίες μου

Ναι, το dsg προσομειώνει την λειτουργία ενός αυτόματου κιβωτιου :drinks: Αφηνοντας φρένο ή στο d ή στο r συμπλέκει και κινείται προς τα εμπρός ή πίσω αντίστοιχα...

Το leon μια χαρά είναι, οδηγοκεντρικό και ωραίο μοτέρ το 1.8!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το dsg προσομειώνει την λειτουργία ενός αυτόματου κιβωτιου :drinks: Αφηνοντας φρένο ή στο d ή στο r συμπλέκει και κινείται προς τα εμπρός ή πίσω αντίστοιχα...

Το leon μια χαρά είναι, οδηγοκεντρικό και ωραίο μοτέρ το 1.8!

Nαι δεν έχω παράπονο από το leon μία χαρά είναι τα 160 άλογα και ο 1800αρης κινητήρας δεν έχει και την τρελή κατανάλωση,βέβαια στην κίνηση της πόλης είναι μία μικρή ρουφήχτρα για να τα λέμε και όλα...Λογικά το leon θα το κρατήσω άλλα 2 χρόνια και μετά θα το πουλήσω σε κάποιον γνωστό που ήδη έχει ενδιαφερθεί.Θέλω να δοκιμάσω και το gti στο κομμάτι Γιάννενα-Άρτα όπου δεν έχει φτιαχτεί ακόμα η Ιόνια οδός και πρέπει να ακολουθείς νταλίκες και βαριεστημένους οδηγούς για πολύ ώρα γιατί το να προσπεράσεις είναι λιγάκι επικίνδυνο.Να δούμε με τον επιλογέα στην θέση S τι μπορεί να κάνει το μικρό?

Link to comment
Share on other sites

Nαι δεν έχω παράπονο από το leon μία χαρά είναι τα 160 άλογα και ο 1800αρης κινητήρας δεν έχει και την τρελή κατανάλωση,βέβαια στην κίνηση της πόλης είναι μία μικρή ρουφήχτρα για να τα λέμε και όλα...Λογικά το leon θα το κρατήσω άλλα 2 χρόνια και μετά θα το πουλήσω σε κάποιον γνωστό που ήδη έχει ενδιαφερθεί.Θέλω να δοκιμάσω και το gti στο κομμάτι Γιάννενα-Άρτα όπου δεν έχει φτιαχτεί ακόμα η Ιόνια οδός και πρέπει να ακολουθείς νταλίκες και βαριεστημένους οδηγούς για πολύ ώρα γιατί το να προσπεράσεις είναι λιγάκι επικίνδυνο.Να δούμε με τον επιλογέα στην θέση S τι μπορεί να κάνει το μικρό?

Ξέχνα το s, είναι κάπως σπαστικό, δλδ σου κάνει κάποια αχρείαστα κατεβάσματα που σπανε νεύρα: μπορεί πχ να ακολουθεις το φορτηγό με 40 και 2α στις 2500 (λεμε τώρα, υποθετικά τα νούμερα) και να βγεις να περάσεις τέρμα γκάζι και να σου κατεβάσει πρώτη αν κρίνει οτι μπορεί, η οποία θα κοφτιάσει σε κλάσματα δευτερολέπτου και πρέπει να ξαναβάλει δευτέρα καθυστερόντας σε ουσιαστικά!! Επίσης για να ανεβάσει πάει το μοτέρ στα κόκκινα ενώ δεν έχει νόημα πιστεύω να το πηγαίνεις πάνω απο τις 6 αντε 6200 ειδικά με μεγάλες σχέσεις.

Οπότε το βάζεις manual και παίζεις με λεβιέ ή paddles οταν δεν στρίβει πολύ το τιμόνι:drinks: Κρατάς το πόδι σου στο πάτωμα και απλά "καρφώνεις" σχέσεις με το paddle ή με το λεβιε, η επιτάχυνση είναι συνεχής αφου δεν κλεινει το γκάζι στις αλλαγές!! (εχει βέβαια την παραξενιά να κάνει kickdown ακόμα και στο manual αν πατήσεις το κουμπάκι στο τέρμα της διαδρομής του πενταλ αλλα και αυτο το συνηθίζεις και πατάς τέρμα γκάζι μεν αλλά χωρίς το κουμπάκι του kickdown)

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Nαι δεν έχω παράπονο από το leon μία χαρά είναι τα 160 άλογα και ο 1800αρης κινητήρας δεν έχει και την τρελή κατανάλωση,βέβαια στην κίνηση της πόλης είναι μία μικρή ρουφήχτρα για να τα λέμε και όλα...Λογικά το leon θα το κρατήσω άλλα 2 χρόνια και μετά θα το πουλήσω σε κάποιον γνωστό που ήδη έχει ενδιαφερθεί.Θέλω να δοκιμάσω και το gti στο κομμάτι Γιάννενα-Άρτα όπου δεν έχει φτιαχτεί ακόμα η Ιόνια οδός και πρέπει να ακολουθείς νταλίκες και βαριεστημένους οδηγούς για πολύ ώρα γιατί το να προσπεράσεις είναι λιγάκι επικίνδυνο.Να δούμε με τον επιλογέα στην θέση S τι μπορεί να κάνει το μικρό?

το ιδιο λεον εχει και ο πατερας μου τωρα 3,5 χρονια και ουτε ζημια ουτε τιποτα και το μοτερακι πολυ καλο. αν και οπως λες ρουφαει αρκετα στην πολη κατω απο 10,5-11 με τιποτα δεν πεφτει και γενικοτερα παροτι αποδιδει λιγοτερα απο το δικο μου παραδειγμα μετρανε τα κυβικα φαινεται και εχει παντου μεγαλυτερη καταναλωση.

το S στο dsg οπως σου ειπε και ο φιλος and64 κανει τα δικα του περιεργα και δεν ειναι ουτε για ταξιδακι ουτε για βολτα ουτε τετοια πραγματα. ειναι για πιο αγριες καταστασεις η για καμια ωραια στριφτερη διαδρομη. κατεβασματα σε δευτερα συνεχεια, αλλαγες μινιμουν στις 4000 στροφες, λιγο γκαζι πατας παραπανω και αλλαζει στο κοφτη κτλ. σαφως ομως στο S μεταμορφωνεται το αμαξι σε σχεση με το D το οποιο το εχεις για κινηση στην πολη για ταξιδι, κανει χαλαρες αλλαγες για οικονομια κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε hougolf πήγαινε και σε καμιά άλλη αντιπροσωπεία να ρωτήσεις και προσπάθησε να τους πιέσεις....Ιδιαίτερα στην Αθήνα μπορείς να παίξεις μπάλα σε πολλές αντιπροσωπείες,ενώ εμείς εδώ Θεσσαλονίκη έχουμε νομίζω μόνο Μανδύλα και ΕΤΕΑ...Εμένα πάντως ο πωλητής μου είπε ότι το αργότερο αρχές Αυγούστου θα είναι εδώ.Την Δευτέρα που θα πάω να δώσω την προκαταβολή θα τον βάλω να μου το δώσει και γραπτώς αυτό για να είμαι καλυμμένος.Πάντως δεν το βιάζομαι και τόσο το αυτοκίνητο γιατί έχω το seat απλά με τρώει η περιέργεια πως θα είναι να οδηγήσω ένα αμάξι με αυτόματο κιβώτιο καθώς όλα τα αυτοκίνητα που είχα μέχρι τώρα ήταν με μηχανικό.Έχω και δυο τρεις απορίες σχετικά με το dsg και νομίζω ότι σε καταστάσεις παρκαρίσματος-ξεπαρκαρίσματος θα πρέπει κάποιος να είναι πολύ προσεκτικός για να μην του φύγει απότομα μπροστά.Όλα είναι θέμα συνήθειας βέβαια

Τωρα παει εχει γινει η παραγγελια..και στο συμφωνητικο εχει γραψει συμφωνια παραδοσης 5 μηνες περιπου... Αστα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα παει εχει γινει η παραγγελια..και στο συμφωνητικο εχει γραψει συμφωνια παραδοσης 5 μηνες περιπου... Αστα.

Παντως να ξερεις οτι, αν δεν το εχουν ετοιμοπαραδοτο ή προγραμματισμενο για παραγγελια χωρις υποψηφιο πελατη, απο οπου και να το παραγγειλεις, τον ιδιο χρονο θα κανει, γιατι ολες οι παραγγελιες περνανε απο την Kosmocar (εκτος αν πας εκτος ελληνικου δικτυου οπως εκανε καποιος φιλος απο το forum).

Βεβαια, λογικα θα το παρεις λιγο πιο νωρις, για να δεχεται να γραψει 5 μηνες (γυρω στους 4,5 οπως και γω... )

Ελπιζω να εισαι πιο τυχερος :growl:

Link to comment
Share on other sites

Παντως να ξερεις οτι, αν δεν το εχουν ετοιμοπαραδοτο ή προγραμματισμενο για παραγγελια χωρις υποψηφιο πελατη, απο οπου και να το παραγγειλεις, τον ιδιο χρονο θα κανει, γιατι ολες οι παραγγελιες περνανε απο την Kosmocar (εκτος αν πας εκτος ελληνικου δικτυου οπως εκανε καποιος φιλος απο το forum).

Βεβαια, λογικα θα το παρεις λιγο πιο νωρις, για να δεχεται να γραψει 5 μηνες (γυρω στους 4,5 οπως και γω... )

Ελπιζω να εισαι πιο τυχερος :p

Κι εγω το ελπιζω γιατι τις τελευταιες μερες σας πετυχαινω ολο και περισσοτερο στο δρομο τους ηδη κατοχους και εχω παθει κοκομπλοκο! Ασε που του εκανα και test drive και το αμαξι τα σπαει. Σε σχεση με αυτο που εχω τωρα, εκτος απο ετη φωτος πιο γρηγορο, ειναι κια πιο οδηγοκεντρικο. Γουσταρεις να καθεσαι στη θεση του οδηγου. Τεσπα. Τι τα λεω.. Εσεις τα ξερετε καλυτερα! Εγω..υπομονη με την ελπιδα να σκασει καμια παραγγελια 5πορτων η Κοσμοκαρ τωρα που ερχεται καλοκαιρακι. Μα ολα τα ετοιμοπαραδοτα 3θυρα?? :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

to kit υδρογονου τοποθετηθηκε σημερα και μετα απο 170 χιλιομετρα τα αποτελεσματα ειναι πολυ ενθαρυντικα. καλυτερη αποδοση περισοτερο γκαζι δηλαδη. καυσαερια μηδενικα οποτε καθαροτερα μερη κινητηρα αργοτερα αλλαγη λαδιων και μπουζι και φιλτρων και το πιο σημαντικα οικονομια γυρω στο 35% προσ στιγμησ γιατι αυτο θε βελτιωθει διοτι χρειαζεται καποια ακομη χιλιομετρα για να συχρονιστει ακριβως ο εγκεφαλος με ττην νεα μιξη καυσιμου σιγουρα θα φτασει το 40% ισως και 45%. αυριο θα μπει και το σχετικο βιντεο τησ τοποθετησης και λειτουργιας.

Edited by GIANNIS75
Link to comment
Share on other sites

Η παρακάτω ερώτηση απευθύνεται σε όσους έχουν στο Gti τους χειριστήρια στο τιμόνι. Μπορείτε να βλέπετε και άλλες πληροφορίες εκτός από τα κλασικά .. στιγμιαία κατανάλωση, μέση κατανάλωση, εμβέλια, ψηφιακή ταχύτητα κτλ. Μπορείτε δλδ να μπείτε στα άλλα menu που περιγράφονται στο manual?

Link to comment
Share on other sites

to kit υδρογονου τοποθετηθηκε σημερα και μετα απο 170 χιλιομετρα τα αποτελεσματα ειναι πολυ ενθαρυντικα. καλυτερη αποδοση περισοτερο γκαζι δηλαδη. καυσαερια μηδενικα οποτε καθαροτερα μερη κινητηρα αργοτερα αλλαγη λαδιων και μπουζι και φιλτρων και το πιο σημαντικα οικονομια γυρω στο 35% προσ στιγμησ γιατι αυτο θε βελτιωθει διοτι χρειαζεται καποια ακομη χιλιομετρα για να συχρονιστει ακριβως ο εγκεφαλος με ττην νεα μιξη καυσιμου σιγουρα θα φτασει το 40% ισως και 45%. αυριο θα μπει και το σχετικο βιντεο τησ τοποθετησης και λειτουργιας.

οταν λες καλυτερη αποδοση περισσοτερο γκαζι τι εννοεις? πιο πολλα χλμ εβγαλε... η οτι εγινε πιο γρηγορο.. και κατι αλλο ανεφοδιασμο που κανεις? με απλο νερο πχ βρυσης/ αποσταγμενο? η καμια σχεση και πας καπου και στο γεμιζουν?? δεν εχεις καταργησει την βενζινη./την γυρνας οποτε θες εσυ να καταλανωνει ειτε βενζινη ειτε υδρογονο.. σε ευχαριστω πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά σήμερα έβαλα 30€ βενζίνη και ο δείκτης δεν ανέβηκε καθόλου...ούτε η ένδεικη στο καντραν ...έλεγε 70χιλ.

Έκανα αρκετά χιλιόμετρα πάνω από 50 και άρχισε να ανεβαίνει μα ακόμα και μετά από 50+ χιλιόμετρα δεν έχει φτάσει στο επιθυμητό. Είναι η δεύτερη φορά που μου συμβαίνει αλλά την 1η φορά μετά από 4-5 χιλιόμετρα έφτασε ο δείκτης εκεί που έπρεπε. Σημειώνω ότι αυτή την φορά την ώρα που έβαζα βενζίνη είχα το κλειδί στην 2η σκάλα...\Ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

to kit υδρογονου τοποθετηθηκε σημερα και μετα απο 170 χιλιομετρα τα αποτελεσματα ειναι πολυ ενθαρυντικα. καλυτερη αποδοση περισοτερο γκαζι δηλαδη. καυσαερια μηδενικα οποτε καθαροτερα μερη κινητηρα αργοτερα αλλαγη λαδιων και μπουζι και φιλτρων και το πιο σημαντικα οικονομια γυρω στο 35% προσ στιγμησ γιατι αυτο θε βελτιωθει διοτι χρειαζεται καποια ακομη χιλιομετρα για να συχρονιστει ακριβως ο εγκεφαλος με ττην νεα μιξη καυσιμου σιγουρα θα φτασει το 40% ισως και 45%. αυριο θα μπει και το σχετικο βιντεο τησ τοποθετησης και λειτουργιας.

Βαλε βιντεο!!,Βαλε!!:-D

Link to comment
Share on other sites

to kit υδρογονου τοποθετηθηκε σημερα και μετα απο 170 χιλιομετρα τα αποτελεσματα ειναι πολυ ενθαρυντικα. καλυτερη αποδοση περισοτερο γκαζι δηλαδη. καυσαερια μηδενικα οποτε καθαροτερα μερη κινητηρα αργοτερα αλλαγη λαδιων και μπουζι και φιλτρων και το πιο σημαντικα οικονομια γυρω στο 35% προσ στιγμησ γιατι αυτο θε βελτιωθει διοτι χρειαζεται καποια ακομη χιλιομετρα για να συχρονιστει ακριβως ο εγκεφαλος με ττην νεα μιξη καυσιμου σιγουρα θα φτασει το 40% ισως και 45%. αυριο θα μπει και το σχετικο βιντεο τησ τοποθετησης και λειτουργιας.

Αγορινα ολα γαματα μου φαινονται και μου ακογονται....και σεν θελω να ειμαι ουτε αρνητικος ουτε επιφυλακτικος...αν θυμασαι ημουν ο πρωτος που συμφωνησε μαζι σοου για το γκαζι εδω μεσα...αν θελεις στειλε μου καποιες πληροφοριες για το συστημα...και με το θεμα της εγγυησης τι εκανες...?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα....μηπως ξερει κανεις πως αλλαζω τα mph σε kmh??? γιατι με μιλια μου το εμφανιζει στην οθονη! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

οταν λες καλυτερη αποδοση περισσοτερο γκαζι τι εννοεις? πιο πολλα χλμ εβγαλε... η οτι εγινε πιο γρηγορο.. και κατι αλλο ανεφοδιασμο που κανεις? με απλο νερο πχ βρυσης/ αποσταγμενο? η καμια σχεση και πας καπου και στο γεμιζουν?? δεν εχεις καταργησει την βενζινη./την γυρνας οποτε θες εσυ να καταλανωνει ειτε βενζινη ειτε υδρογονο.. σε ευχαριστω πολυ..

1) εχει καλυτερη ροπη αποτελεσμα τησ καλυτερησ καυσης.γιατι εμεισ εκμεταλευσομαστε το 35% τησ θερμικησ αξιας τησ βενζινησ που ειναι υδρογοναθρακας και το υπολοιπο πηγαινει στον καταλυτη και καιγεται για να βγει στην ατμοσφαιρα. ενω τωρα με το υδρογονο περιπου το 80% ΜΕ 90%.

2)αναψε λαμπακι εβαλα εικοσι ευρω εβγαλε 143 χιλιομετρα πηγα το εβαλα γεμισα στα 150 μετρα πρατηριο και εκανε μεχρι να αναψει λαμπακι στισ ιδιεσ συνθηκεσ οδηγησης εκανε 189 χιλιομετρα 32% οικονομια. και χωρις να εξοικιωθει ο εγκεφαλος με το νε καυσιμο. πιστευα αν γινει αυτο θα φτασουμε περιπου το 40-45%

3)Ανεφοδιασμο κανεις μονο σου προσθετοντας απιονοσμενο νερο εοντα βεβαια μεσα και τον υπαρχον ηλεκτρολητη.

4) η βενζινη δεν καταργειται ειναι συμπληρωματικο συστημα.

Αγορινα ολα γαματα μου φαινονται και μου ακογονται....και σεν θελω να ειμαι ουτε αρνητικος ουτε επιφυλακτικος...αν θυμασαι ημουν ο πρωτος που συμφωνησε μαζι σοου για το γκαζι εδω μεσα...αν θελεις στειλε μου καποιες πληροφοριες για το συστημα...και με το θεμα της εγγυησης τι εκανες...?

δεν εβαλα γκαζι γιατι δεν εχει βγει ακομα για tsi σε υγρη φαση. οι εταιριες που ο βγαζουν ειναι η icom και η vialle. Κοστος η πρωτη 2200 και η αλλη 2600 συν φαπα. ακομα βεβαι υπαρχει προβλημα γιατι δεν το εχουν φερι στα ισια του. με την εγγυηση αυτο το κιτ αν κατι παθει ο κινητηρας πραγμα αδυνατον γιατι ειναι επιπροσθετο δεν φαινεται πουθενα οτι τι εχεισ σε πεντε λεπτα αποσενδεεται και ολα καλα. αν το κανεις με κουμποματα οπως εγω μπορεις και το μεταφερεις σε δυο λεπτα απο ενα αμαξι στο αλλο.

Link to comment
Share on other sites

ποσο στοιχησε το υδρογονο κιτ και ποσο η τοποθετηση του??και που μπηκε η δεξαμενη του,αντικατεστησες την ρεζερβα?ειναι ιδιο με του γκαζιου στην αποθηκευση??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα....μηπως ξερει κανεις πως αλλαζω τα mph σε kmh??? γιατι με μιλια μου το εμφανιζει στην οθονη! :clapping:

Πάτα παρατεταμένα το πάνω κουμπάκι του trip computer (δεξιά μοχλός) και θα μπεις στις ρυθμίσεις .... εκεί μπορείς να αλλάξεις και την γλώσσα (σε μένα στην αρχή ήταν στα γερμανικά) καθώς και να βάλεις να φαίνονται τα τραγούδια στην οθόνη του κοντερ και να αλλάζεις τραγούδια από το trip..thumbsup.png

1) εχει καλυτερη ροπη αποτελεσμα τησ καλυτερησ καυσης.γιατι εμεισ εκμεταλευσομαστε το 35% τησ θερμικησ αξιας τησ βενζινησ που ειναι υδρογοναθρακας και το υπολοιπο πηγαινει στον καταλυτη και καιγεται για να βγει στην ατμοσφαιρα. ενω τωρα με το υδρογονο περιπου το 80% ΜΕ 90%.

......

...

Που το έβαλες αυτό φίλε μου??? Γιατί έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι....

Link to comment
Share on other sites

Πάτα παρατεταμένα το πάνω κουμπάκι του trip computer (δεξιά μοχλός) και θα μπεις στις ρυθμίσεις .... εκεί μπορείς να αλλάξεις και την γλώσσα (σε μένα στην αρχή ήταν στα γερμανικά) καθώς και να βάλεις να φαίνονται τα τραγούδια στην οθόνη του κοντερ και να αλλάζεις τραγούδια από το trip..thumbsup.png

Που το έβαλες αυτό φίλε μου??? Γιατί έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι....

[/qΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΦΙΛΕ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.