Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

επειδή φοράει το ίδιο μοτέρ με το cupra...δηλ. κακό είναι να ξέρεις στα πόσα bar δουλεύει?

*** Το Κουπρα φοραει ιδιο μοτερ με το πολο :)

Link to comment
Share on other sites

Eχω την εντύπωση οτι το Polo του 2001 είχε πιο φαρδύ πορτ παγκαζ αλλά μικρότερο σε βάθος. Ενα καροτσάκι που κλείνει σαν μπαστούνι στο Polo 6R δεν χωράει εκτός άμα ρίξεις το 1/3 της πλάτης του πίσω καθίσματος και το βάλεις ως προς το διαμήκες του αυτοκινήτου. Το περίεργο είναι οτι το ίδιο καρότσι μπάινει σε i10 κανονικότατα κι ας έχει 100 λίτρα μικρότερο πορτ παγκάζ. Με αυτόν τον τρόπο φόρτωσης δεν πας ούτε για μπάνιο(που λέει ο λόγος) πόσο μάλλον διακοπές. Και 3 χρόνια δεν είναι καθόλου λίγα για να ταλαιπωριέσαι όταν στην πραγματικότητα τα αυτοκίνητα μας τα αλλάζουμε σχεδόν κάθε 4 με 5 χρόνια.

Κατάλαβα τι εννοείς. Ενδεχομένως έχει περίεργο σχήμα το πορτμπαγάζ του 6R. Πάντως εγώ με το 6Ν που είχα καρότσι της Chicco που κλείνει στο μήκος και με διπλές ρόδες (χειρότερα από Perego ή Giannino που διπλώνουν και γίνονται μισά σε μήκος και απλά είναι πιο φαρδιά μαζεμένα) το στρίμωχνα διαγώνια στο πορτμπαγάζ (με αφαιρεμένη εταζέρα) ή το έβαζα στην μπροστινή θέση του συνοδηγού στο ταξίδι.

Anyway αν ο φίλος που ρώτησε είναι ανάμεσα σε Polo & Golf GTI τότε το Golf είναι σίγουρα πιο ευρύχωρο και δεν θα χρειαστεί να το αλλάξει μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε παιδια αλλα ειναι δυο τελειως διαφορετικα πραγματα.

το ενα ειναι 1.4 το αλλο 2.0 μονο και μονο αυτο τα λεει ολα.

Link to comment
Share on other sites

ο χωρος αποσκευων στο 6ν2 ειναι 270 λιτρα.το παιδικο καροτσι το βολευα και εγω ακριβως οπως ο ACE.σε τοσο μικρους χωρου αποσκευων και οταν υπαρχει οικογενεια,αναγκαστικα γινονται παραχωρησεις.δεν ειναι δυνατο να παιρνουμε μαζι μας οτι θα θελαμε,δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις που μου δωσατε.Και εγω τα ιδια πραγματα σκεφτομαι πανω κατω.Πολυ πιθανο να καταληξω προς το GOLF GTI με το μηχανικο κιβωτιο.Το σκεφτομαι ετσι γιατι το αυτοκινητο θα το κρατησω τουλαχιστων 6-8 χρονια,εκτος απροοπτου, και βασικα ποιο πολυ θα κανει χιλιομετρα ταξιδιαρικα.Πιστευω οτι θα ειναι ποιο ανετο , και οτι το μοτερ θα εχει λιγοτερο φοβο σε σχεσει με το πουσαρισμενο του POLO.

Link to comment
Share on other sites

παιδες περασα σημερα απο KARENTA κ μουπαν οτι θα τοχουν αμεσα στην εκθεση,για τεστ αγνωστο.

το θεμα ειναι οτι το golf 160αρι highline πιανει για πλακα φορο πολυτελειας (με 1-2 αξεσουαρ,αν οχι ετσι οπως ειναι,δε το εψαξα πολυ,ποσο μαλλον με dsg) οποτε περναει τα 27.000.νομιζω λοιπον οτι ενα Polo GTI με ηλιοροφη,xenon-led,οθονη αφης και park pilot στα 22.000 ειναι προτιμοτερο απο ενα golf 160 manual, γυμνο(για να μου βγει κοντα στα 23.000, και αφου τα 5000 ευρω δεν ειναι καθολου μικρη διαφορα για μενα καλυτερα γεματο polo..

Link to comment
Share on other sites

Να τα πάρουμε από την αρχή. Έχουν έρθει περίπου 15 κομμάτια στην Ελλάδα, αυστηρά για εκθεσιακά, για μεγάλες πόλεις. Τα συγκεκριμένα δεν ξέρω αν και πότε θα βγουν προς το παρόν για πώληση ή test drive, πάντως δεχόμαστε παραγγελίες συν του ότι θα έχουμε ετοιμοπαράδοτα σε λίγο καιρό με βασικό εξοπλισμό και με βασικο+BiXenon+Ηλιοροφή.

Ότι πληροφορία θέλετε ρωτήστε, πάντως θα έχουμε σε λίγες μέρες και έναν 52-σέλιδο οδηγό για το Polo γενικά και θα έχει και πληροφορίες για το GTi, οπότε ψάξτε τον.

Link to comment
Share on other sites

Να τα πάρουμε από την αρχή. Έχουν έρθει περίπου 15 κομμάτια στην Ελλάδα, αυστηρά για εκθεσιακά, για μεγάλες πόλεις. Τα συγκεκριμένα δεν ξέρω αν και πότε θα βγουν προς το παρόν για πώληση ή test drive, πάντως δεχόμαστε παραγγελίες συν του ότι θα έχουμε ετοιμοπαράδοτα σε λίγο καιρό με βασικό εξοπλισμό και με βασικο+BiXenon+Ηλιοροφή.

Ότι πληροφορία θέλετε ρωτήστε, πάντως θα έχουμε σε λίγες μέρες και έναν 52-σέλιδο οδηγό για το Polo γενικά και θα έχει και πληροφορίες για το GTi, οπότε ψάξτε τον.

Δημοσιογραφικά δεν έχουν έρθει για test περιοδικών??

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα το μονο που ευχομαι ειναι να λειτουργει οπως του αρμοζει...

Δεν εχει κανεις "πιτσιρικας"(το λεω γιατι εκει απευθυνεται κατα ενα μεγαλο ποσοστο) ορεξη να τρεχει στην αντιπροσωπεια για τον καθε ενοχλητικο ηχο..

Και αντε να πεισεις και μετα τον τρανο οτι με οσο δυναμη και αν πατησεις το κουμπακι που αλλαζει ταχυτητα το κιβωτιο αυτο ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να την αλλαξει το ιδιο ομαλα!

Η αληθεια ειναι οτι ποτε μου δεν ειχα VW...μεχρι που πηρα για την δουλεια ενα GOLF 3 GT...τελειο αμαξι σε ολους τους τομεις...

και μετα πηρα το GTI ...

Τωρα ομως θα σκεφτομουν να αγορασω ξανα ενα καινουριο vw διοτι οσο και να θελεις οταν κλικαρεις στο "Νεοτερο περιεχομενο" και βλεπεις τα 5/10 tread να ξεκινανε με την λεξη "Προβλημα..." δεν μπαινεις στον κοπο να πας να το δεις!

Γι αυτο ευχομαι το νεο Polo gti να ειναι μια νεα εποχη σε σχεση με το τωρινο 3μηνο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιογραφικά δεν έχουν έρθει για test περιοδικών??

Δεν γνωρίζω αν κάποια τα έχουνε κρατήσει για δημοσιογραφικά, φαντάζομαι 1-2 θα πάνε κατά κει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα το μονο που ευχομαι ειναι να λειτουργει οπως του αρμοζει...

Δεν εχει κανεις "πιτσιρικας"(το λεω γιατι εκει απευθυνεται κατα ενα μεγαλο ποσοστο) ορεξη να τρεχει στην αντιπροσωπεια για τον καθε ενοχλητικο ηχο..

Και αντε να πεισεις και μετα τον τρανο οτι με οσο δυναμη και αν πατησεις το κουμπακι που αλλαζει ταχυτητα το κιβωτιο αυτο ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να την αλλαξει το ιδιο ομαλα!

Η αληθεια ειναι οτι ποτε μου δεν ειχα VW...μεχρι που πηρα για την δουλεια ενα GOLF 3 GT...τελειο αμαξι σε ολους τους τομεις...

και μετα πηρα το GTI ...

Τωρα ομως θα σκεφτομουν να αγορασω ξανα ενα καινουριο vw διοτι οσο και να θελεις οταν κλικαρεις στο "Νεοτερο περιεχομενο" και βλεπεις τα 5/10 tread να ξεκινανε με την λεξη "Προβλημα..." δεν μπαινεις στον κοπο να πας να το δεις!

Γι αυτο ευχομαι το νεο Polo gti να ειναι μια νεα εποχη σε σχεση με το τωρινο 3μηνο!!!

κατσε ρε τασο ποιο προβληματα στην κατηγορια που ζητας υπαρχουν?γιατι εσυ μιλας για golf gti πχ αλλα ακομα και τα 1.4 tsi απροβληματιστα ειναι closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

κατσε ρε τασο ποιο προβληματα στην κατηγορια που ζητας υπαρχουν?γιατι εσυ μιλας για golf gti πχ αλλα ακομα και τα 1.4 tsi απροβληματιστα ειναι closedeyes.gif

δεν μιλαω για golf gti ...αλλα για το Polo gti.....

Εννοω π.χ τα συμπτωματα με τα dsg 7-ταχυτητων..

Οπως επισης κατι παραπλησιο με τα 1.2tsi...

Επισης το προβλημα που ειχανε τα 1.4tsi με την Ν276(αν θυμαμαι καλα..)

Ολα αυτα γενικοτερα που μπορω να τα ονομασω σαν "προβληματα νεοτητας"!

Edited by TasosGti25
Link to comment
Share on other sites

Όπου συμπτωματικός το θέμα με τα σβησίματα του Polo στο ρελαντί "λέγεται" ότι λύθηκε πλέον, ύστερα από ένα update στον εγκέφαλο. Service Pack 1 δηλαδή! :D:D

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλαω για golf gti ...αλλα για το Polo gti.....

Εννοω π.χ τα συμπτωματα με τα dsg 7-ταχυτητων..

Οπως επισης κατι παραπλησιο με τα 1.2tsi...

Επισης το προβλημα που ειχανε τα 1.4tsi με την Ν276(αν θυμαμαι καλα..)

Ολα αυτα γενικοτερα που μπορω να τα ονομασω σαν "προβληματα νεοτητας"!

Τασο φιλε μου ολα αυτα ειναι οι γνωστες μαλακιες της vw και το ξερουμε ολοι πολυ καλα αυτο...το dsg7 το μονο προβλημα που εχει ειναι οτι κανει σαν κουδουνιστρα στους κατσικοδρομους κανενα αλλο προβλημα μην ξεχνας οτι με τους πολλαπλασιαστες της το vag αργησε παααρα πολυ να το λυσει...ουσιαστικα προβληματα για μενα δεν υπαρχουν ειδικα στο σασμαν και στο μοτερ!!!

Link to comment
Share on other sites

Τασο φιλε μου ολα αυτα ειναι οι γνωστες μαλακιες της vw και το ξερουμε ολοι πολυ καλα αυτο...το dsg7 το μονο προβλημα που εχει ειναι οτι κανει σαν κουδουνιστρα στους κατσικοδρομους κανενα αλλο προβλημα μην ξεχνας οτι με τους πολλαπλασιαστες της το vag αργησε παααρα πολυ να το λυσει...ουσιαστικα προβληματα για μενα δεν υπαρχουν ειδικα στο σασμαν και στο μοτερ!!!

Συμφωνω αλλα προσωπικα δεν θα ηθελα ενα καινουριο αμαξι να κανει σαν κουδουνιστρα!!!

Πιστευω να καταλαβαινεις που πηγαινει η συζητηση!

Οσο και για τους πολλαπλασιαστες ειναι το πολυ γνωστο φαινομενο των 20vt!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω αλλα προσωπικα δεν θα ηθελα ενα καινουριο αμαξι να κανει σαν κουδουνιστρα!!!

Πιστευω να καταλαβαινεις που πηγαινει η συζητηση!

Οσο και για τους πολλαπλασιαστες ειναι το πολυ γνωστο φαινομενο των 20vt!

ολων των vag της εποχης εκεινης ειναι φιλε...παντως απ'οσο ξερω δεν εχει ακουστει κατι για κουδουνισμα σε ibiza cupra!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα..

ειμαι νεος στο φορουμ!

απο βδομαδα παω να παραγγειλω και εγω το νεο πολακι..

ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε η οροφη τι τυπος ειναι??

και αν βαλω οροφη θα ειναι ετοιμοπαραδοτο η θα πρεπει να περιμενω καποιο χρονικο διαστημα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. η οροφη ειναι πανοραμικη.

ζητα να δεις ενα scirocco. ετσι θα ειναι και στο πολο.

η οροφη ξεκινα απο την 40η εβδομαδα του 2010 αρα δεν γιμεται να υπαρχει καποιο να παρεις.

θα πρεπει να περιμενεις.

αυτα ελπιζω να βοηθισα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. η οροφη ειναι πανοραμικη.

ζητα να δεις ενα scirocco. ετσι θα ειναι και στο πολο.

η οροφη ξεκινα απο την 40η εβδομαδα του 2010 αρα δεν γιμεται να υπαρχει καποιο να παρεις.

θα πρεπει να περιμενεις.

αυτα ελπιζω να βοηθισα

καταλαβα..πιανει ολο τον ουρανο..

δεν μ αρεσει αυτη η οροφη εμενα παντως..

αρα δεν μπαινω καν σε σκεψη....

βοηθησες και σε ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

βαλε σιγουρα τα bi xenon με τα led. αξιζουν τα λευτα τους!

το εκανες test drive; και εγω περιμενω να με παρουν.

ειναι TOP DEAL αυτο τον καιρο εγω ειμουν στο τσακ να κανω την παραγγελεια αλλα τελικα δεν.

παντως αν τελικα δεν μου βγει το σχεδιο που εχω για τη μετατροπη στο αμαξι μου αυτο θα παρω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα..

ειμαι νεος στο φορουμ!

απο βδομαδα παω να παραγγειλω και εγω το νεο πολακι..

ηθελα να ρωτησω αν γνωριζετε η οροφη τι τυπος ειναι??

και αν βαλω οροφη θα ειναι ετοιμοπαραδοτο η θα πρεπει να περιμενω καποιο χρονικο διαστημα?

Αυτά είναι !!! Με το καλό να παραγγείλεις , να παραλάβεις και να το χαρείς !!!

Link to comment
Share on other sites

βαλε σιγουρα τα bi xenon με τα led. αξιζουν τα λευτα τους!

το εκανες test drive; και εγω περιμενω να με παρουν.

ειναι TOP DEAL αυτο τον καιρο εγω ειμουν στο τσακ να κανω την παραγγελεια αλλα τελικα δεν.

παντως αν τελικα δεν μου βγει το σχεδιο που εχω για τη μετατροπη στο αμαξι μου αυτο θα παρω.

ειναι ετοιμοπαραδοτο αν τα βαλω?με ψηλοβιαζει το θεμα και δεν μπορω να περιμενω...

οχι δεν το εχω κανει....

γτ δεν το παραγγειλες αν επιτρεπεται?

Αυτά είναι !!! Με το καλό να παραγγείλεις , να παραλάβεις και να το χαρείς !!!

ευχαριστω να σαι καλα.....

Edited by AriStos13
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, είμαι 1 νέος υποψήφιος αγοραστής του νέου Polo GTI. Περιμένω πρώτα όμως να "φύγει" το αυτ/το μου και μετα θα προχωρήσω στην παραγγελία. Εχεις μήπως κανείς σε αρχείο pdf τα εξτρα που διατίθενται απο την VW με τις τιμές για να "χτίσω" το αυτ/το? Και επίσης τα bi-xenon αν κατάλαβα καλα δεν είναι standard, σωστά? Παντως σε χρώμα νομίζω ότι το άσπρο του πηγαίνει καταπληκτικά!! Σε μαύρο χρώμα νομίζω θα υπάρχει το γνωστό "αράχνιασμα" με τον καιρό και θα το χαλάσει πολυ το αυτ/το. Σαν πρώτα εξτρα που κατέληξα είναι σίγουρα η ηλιοροφή, πακέτο Light and sight cruize control και bi xenon. Επειδή για ηχοσύστημα θα βάλω μάλλον 1 κινέζο "όλα σε 1", ξερετε με gps destinator, bluetooth, dvd, ψηφιακό δέκτη κ.λ.π, με ποιο τρόπο θα μπορούσα να εχω τα αριστερά χειριστήρια στο τιμόνι? Εννοω δηλαδή με ποιο τύπο ηχοσυστήματος πρέπει να παραγγελθεί το Polo GTI?

Edited by Supersakis
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, είμαι 1 νέος υποψήφιος αγοραστής του νέου Polo GTI. Περιμένω πρώτα όμως να "φύγει" το αυτ/το μου και μετα θα προχωρήσω στην παραγγελία. Εχεις μήπως κανείς σε αρχείο pdf τα εξτρα που διατίθενται απο την VW με τις τιμές για να "χτίσω" το αυτ/το? Και επίσης τα bi-xenon αν κατάλαβα καλα δεν είναι standard, σωστά? Παντως σε χρώμα νομίζω ότι το άσπρο του πηγαίνει καταπληκτικά!! Σε μαύρο χρώμα νομίζω θα υπάρχει το γνωστό "αράχνιασμα" με τον καιρό και θα το χαλάσει πολυ το αυτ/το. Σαν πρώτα εξτρα που κατέληξα είναι σίγουρα η ηλιοροφή, πακέτο Light and sight cruize control και bi xenon. Επειδή για ηχοσύστημα θα βάλω μάλλον 1 κινέζο "όλα σε 1", ξερετε με gps destinator, bluetooth, dvd, ψηφιακό δέκτη κ.λ.π, με ποιο τρόπο θα μπορούσα να εχω τα αριστερά χειριστήρια στο τιμόνι? Εννοω δηλαδή με ποιο τύπο ηχοσυστήματος πρέπει να παραγγελθεί το Polo GTI?

http://i174.photobucket.com/albums/w85/poenakos/IMG_0704.jpg

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=32038&view=findpost&p=396196

Εαν εχει κι αλλα εξτρά νομίζω μπορεί να μας τα δώσει ο χρήστης poen που γνωρίζουμε οτι το εχει ψάξει το θέμα :)

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.