Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

μαλλον σε εκλεψε.......να μου ελεγες 50 με τελειως αδειο ντεποζιτο να σου πω μπορει αλλα και με μια γραμμη και 51 λιτρα παραπαει.απο περιεργια ξαναπηγαινε εκει οταν σου τελειωσει και πες του γεμισε το. μολις το γεμισει και δεις τπτ παλαβο πες του οτι το αμαξι εχει 45αρι πως ρε φιλε μου βαζεις 55 η 58 η δεν ξερω εγω ποσο.μετα καλεσε την αρμοδια αρχη (δεν ξερω ποια ειναι) και κοψτου το κ@λο.

Aν έχει απόδειξη που να αναφέρει λίτρα (απο τις αυτόματες που βγαίνουν μολις τελειώσει η μάνικα) και τώρα κάνει φασαρία!! +6 λίτρα απο τη μέγιστη χωρητικότητα που τα βαλε; :drinks:

Link to comment
Share on other sites

απο περιεργια τι σου ειπε? εμενα με μια γραμμη(εννοω πριν αναψει λαμπακι) μου εχουν βαλει 42 λιτρα αλλα δεν το εκανα θεμα γιατι ενταξει δεν μου φανηκε περιεργο αν σκεφτεις οτι μπορει να ειναι 45αρι αλλα συνηθως παιρνει λιγο παραπανω.

Edited by spiros!!!
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο και όμως αληθινό. Εχω όντως 45άρι ντεπόζιτο. Ο τυπάς μου έβαλε 51 λίτρα και το καλύτερο.... είχα μέσα τουλάχιστον άλλα 8 λίτρα....ο δείκτης ήταν 1,5 γραμμούλα πριν ανάψει η ρεζέρβα...Εχω νευριάσει απίστευτα....

Κρίμα τον καημένο τον βενζινοπώλα...του χάλασε η μάνικα ρε γαμώτο...μεγάλη ζημιά του 'κατσε !

Είναι σχεδόν υποχρέωσή σου τουλάχιστον να ενημερώσεις τους κατάλληλους φορείς νομίζω για να πάνε να του τη φτιάξουνε...

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα τον καημένο τον βενζινοπώλα...του χάλασε η μάνικα ρε γαμώτο...μεγάλη ζημιά του 'κατσε !

Είναι σχεδόν υποχρέωσή σου τουλάχιστον να ενημερώσεις τους κατάλληλους φορείς νομίζω για να πάνε να του τη φτιάξουνε...

Ενοείται ότι θαενημερωθεί η αρμόδια αρχή ....απλά το ψάχνω λίγο να δώ τι μπορώ να κάνω...

Για την ιστορία μου έλεγε ότι δεν ισχύουν αυτά που λέω και ότι έχω 55άρι απλα δεν το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ενοείται ότι θαενημερωθεί η αρμόδια αρχή ....απλά το ψάχνω λίγο να δώ τι μπορώ να κάνω...

Για την ιστορία μου έλεγε ότι δεν ισχύουν αυτά που λέω και ότι έχω 55άρι απλα δεν το ξέρω.

Φίλε απλά για να ξέρεις τα vw έχουν κουμπί στο ντεπόζιτο για εξαέρωση! 52 λίτρα μπορεί και να είναι εφικτό! Θα συνιστούσα να το ψάξεις πριν κάνεις οτιδήποτε!

Φιλικά, Μάριος

Link to comment
Share on other sites

Φίλε απλά για να ξέρεις τα vw έχουν κουμπί στο ντεπόζιτο για εξαέρωση! 52 λίτρα μπορεί και να είναι εφικτό! Θα συνιστούσα να το ψάξεις πριν κάνεις οτιδήποτε!

Φιλικά, Μάριος

Αν έχει εκτιμήσει σωστά τα +8 λίτρα που θεωρεί ότι υπήρχαν ήδη στο ντεπόζιτο μάλλον δεν βγαίνουν τα νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε απλά για να ξέρεις τα vw έχουν κουμπί στο ντεπόζιτο για εξαέρωση! 52 λίτρα μπορεί και να είναι εφικτό! Θα συνιστούσα να το ψάξεις πριν κάνεις οτιδήποτε!

Φιλικά, Μάριος

Και να το κανει θεμα δεν θα γινει τπτ...θα μετρησουν την αντλια κ θα δειξει...το θεμα ειναι οτι θα μαθουμε τελικα ποσα λιτρα χωραει ;)

Link to comment
Share on other sites

+ 1 με τον φίλο Μάριο.... αν πατήσεις τις αναθυμιάσεις παίρνει σχεδόν 10 λίτρα παραπάνω. το έχω κάνει πολλές φορές αν και κανονικά δεν κάνει γιατί δεν εχει χορό να αναπνεύσει το ρεζερβουάρ.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο και όμως αληθινό. Εχω όντως 45άρι ντεπόζιτο. Ο τυπάς μου έβαλε 51 λίτρα και το καλύτερο.... είχα μέσα τουλάχιστον άλλα 8 λίτρα....ο δείκτης ήταν 1,5 γραμμούλα πριν ανάψει η ρεζέρβα...Εχω νευριάσει απίστευτα....

51 (ένδειξη μετρητή) + 8 (ήδη μέσα - εκτίμηση) = 59 λίτρα

+ 1 με τον φίλο Μάριο.... αν πατήσεις τις αναθυμιάσεις παίρνει σχεδόν 10 λίτρα παραπάνω. το έχω κάνει πολλές φορές αν και κανονικά δεν κάνει γιατί δεν εχει χορό να αναπνεύσει το ρεζερβουάρ.

45 (ονομαστική χωρητικότητα) + 10 (θεωρητική επιπλέον χωρητικότητα λόγω εξαέρωσης) = 55 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε απλά για να ξέρεις τα vw έχουν κουμπί στο ντεπόζιτο για εξαέρωση! 52 λίτρα μπορεί και να είναι εφικτό! Θα συνιστούσα να το ψάξεις πριν κάνεις οτιδήποτε!

Φιλικά, Μάριος

που είναι αυτό το κουμπί....Με ποιο τρόπο να το ψάξω?
Link to comment
Share on other sites

άμα ανοίξεις την τάπα (την εξωτερική) θα δεις ένα μαύρο κουμπάκι στην δεξιά πλευρά εκεί που βάζεις την αντλία να να ανεφοδιάσεις το αυτοκίνητο σου.

Link to comment
Share on other sites

οταν αναψει το λαμπακι το πολο παιρνει 51 λιτρα εως 51,6 μιλαμ3 για γεματο φουλ. δηλαδη η βενζινη να φτασει στο λαιμο πανω και να την πιανεις πε το δακτυλο. μετρημενο αυτο πανω απο δεκα φορες με πλαστικο τεποζιτο. παιρνουμε το τεποζιτο βαζουμε απο την αντλια βλεπουμε οτι δεν κλεβει και το βαζουμε μεσα. οταν αναβει το λαμπακι με καταναλωση περιπου 9 λιτρα στα 100 μενουν μεσα περιπου 4 λιτρα ακομα γιατι στο κατραν σου βγαζει οτι εχεις ακομη 60 χιλ. οποτε τιγκα περνει 55 λιτρα

Edited by GIANNIS75
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εβαλα χτες μεμβρανες φιμε στο polακι. Υστερα απο ερευνα, κατεληξα στην Llumar.

O κυριος λογος ειναι οτι εχουν βγαλει μια μεμβρανη στο χρωμα των γνησιων σκουρων τζαμιων της VW (που πρασινιζει δηλαδη).

Ετσι, μιας και δεν ειχα τα εργοστασιακα, εβαλα στα πισω παραθυρα και πορτ παγκαζ (ονομαζεται CLASSIC GREEN).

Στα μπροστινα δεν ηθελα, για να ειμαι νομιμος (επιτρεπεται η διαπερατοτητα του φωτος μεχρι 70%, δηλ. απο 100% μεχρι 70%) και δεν βρηκα σε καμια εταιρια κατι. Ομως... με ξαφνιασε ευχαριστα ο υπαλληλος λεγοντας μου οτι εβγαλαν καινουρια τωρα με 73% (αρα νομιμη), αλλα κοβει την ακτινοβολια κατα 99%, οπως αλλωστε και οι αλλες, και κανει ενα ανεπαισθητο πρασινισμα. Αυτη ονομαζεται UV99%.

Σημειωτεον, στην Θεσσαλονικη εχει ανοιξει εδω και 1,5 χρονο αντιπροσωπεια.

Μου πηραν 200€ για ολα, ενω αν εκανα το... πισω πακετο 164€.

Η ορατοτητα παραμενει υψηλη και την νυχτα (δεν το περιμενα), αλλα ειδα ηδη διαφορα στην θερμοκρασια του εσωτερικου μετα απο ωρες στον ηλιο.

Θυμηθηκα οτι και ο tsolias εχει τις GREEN στα μπροστινα παραθυρα και ειχε πει οτι δεν ξεχωριζουν απο τα πισω εργοστασιακα που εχει.

Θα κοιταξω με πρωτη ευκαιρια να ανεβασω φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο και όμως αληθινό. Εχω όντως 45άρι ντεπόζιτο. Ο τυπάς μου έβαλε 51 λίτρα και το καλύτερο.... είχα μέσα τουλάχιστον άλλα 8 λίτρα....ο δείκτης ήταν 1,5 γραμμούλα πριν ανάψει η ρεζέρβα...Εχω νευριάσει απίστευτα....

Κοίτα αυτό:

Πόσα λίτρα χωράει το Polo?

Άπό τη δημοσίευση #48 και κάτω γίνεται συζήτηση για τα 6R

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολουσ...για πολυ καιρο διαβαζα δημοσιευσεισ και ανυπομονουσα να το οδηγησω..επιτελουσ ηρθε και ξαφνικα ξεχασα ολη την ανυπομονησια και το αγχος και εκανα 560 κμ σε μια μερα... απλα αξιζει και με το παραπανω τουσ μηνεσ παραγγελιασ(λογω εξτρα που συμβουλευω να τα βαλει ο καθενασ)... με λιγα λογια μπορει να μου πει καποιοσ τι να προσεξω..?? ευχαριστω πολυ..

υ.γ. ειχα γνωρισει το κλαμπ στην επισκεψη σασ στο βολο και ειχα μιλησει με καποιουσ απο εδω..καλα χιλιομετρα σε ολουσ και να τα απολαμβανουμε με υγεια χαρα και βενζινη!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εβαλα χτες μεμβρανες φιμε στο polακι. Υστερα απο ερευνα, κατεληξα στην Llumar.

O κυριος λογος ειναι οτι εχουν βγαλει μια μεμβρανη στο χρωμα των γνησιων σκουρων τζαμιων της VW (που πρασινιζει δηλαδη).

Ετσι, μιας και δεν ειχα τα εργοστασιακα, εβαλα στα πισω παραθυρα και πορτ παγκαζ (ονομαζεται CLASSIC GREEN).

Στα μπροστινα δεν ηθελα, για να ειμαι νομιμος (επιτρεπεται η διαπερατοτητα του φωτος μεχρι 70%, δηλ. απο 100% μεχρι 70%) και δεν βρηκα σε καμια εταιρια κατι. Ομως... με ξαφνιασε ευχαριστα ο υπαλληλος λεγοντας μου οτι εβγαλαν καινουρια τωρα με 73% (αρα νομιμη), αλλα κοβει την ακτινοβολια κατα 99%, οπως αλλωστε και οι αλλες, και κανει ενα ανεπαισθητο πρασινισμα. Αυτη ονομαζεται UV99%.

Σημειωτεον, στην Θεσσαλονικη εχει ανοιξει εδω και 1,5 χρονο αντιπροσωπεια.

Μου πηραν 200€ για ολα, ενω αν εκανα το... πισω πακετο 164€.

Η ορατοτητα παραμενει υψηλη και την νυχτα (δεν το περιμενα), αλλα ειδα ηδη διαφορα στην θερμοκρασια του εσωτερικου μετα απο ωρες στον ηλιο.

Θυμηθηκα οτι και ο tsolias εχει τις GREEN στα μπροστινα παραθυρα και ειχε πει οτι δεν ξεχωριζουν απο τα πισω εργοστασιακα που εχει.

Θα κοιταξω με πρωτη ευκαιρια να ανεβασω φωτο.

+10000

Έχει μεγάλη διαφορά... Βάλε και στα μπροστά Γιώργο ... Δεν παίζει πρόβλημα με την αστυνομία αρκεί να έχει διακριτική σκουρότητα!

καλησπερα σε ολουσ...για πολυ καιρο διαβαζα δημοσιευσεισ και ανυπομονουσα να το οδηγησω..επιτελουσ ηρθε και ξαφνικα ξεχασα ολη την ανυπομονησια και το αγχος και εκανα 560 κμ σε μια μερα... απλα αξιζει και με το παραπανω τουσ μηνεσ παραγγελιασ(λογω εξτρα που συμβουλευω να τα βαλει ο καθενασ)... με λιγα λογια μπορει να μου πει καποιοσ τι να προσεξω..?? ευχαριστω πολυ..

υ.γ. ειχα γνωρισει το κλαμπ στην επισκεψη σασ στο βολο και ειχα μιλησει με καποιουσ απο εδω..καλα χιλιομετρα σε ολουσ και να τα απολαμβανουμε με υγεια χαρα και βενζινη!!

Να σου ευχηθούμε καλά χιλιόμετρα τότε!!!

Βασικά πρόσεξε μόνο τα λάδια στην αρχή γιατί παίζει το γνωστό πρόβλημα σε κάποια μοντέλα και το στρώσιμο κάντο με σχετικό σχίσιμο για να κάτσουν καλά τα ελατήρια!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολουσ...για πολυ καιρο διαβαζα δημοσιευσεισ και ανυπομονουσα να το οδηγησω..επιτελουσ ηρθε και ξαφνικα ξεχασα ολη την ανυπομονησια και το αγχος και εκανα 560 κμ σε μια μερα... απλα αξιζει και με το παραπανω τουσ μηνεσ παραγγελιασ(λογω εξτρα που συμβουλευω να τα βαλει ο καθενασ)... με λιγα λογια μπορει να μου πει καποιοσ τι να προσεξω..?? ευχαριστω πολυ..

υ.γ. ειχα γνωρισει το κλαμπ στην επισκεψη σασ στο βολο και ειχα μιλησει με καποιουσ απο εδω..καλα χιλιομετρα σε ολουσ και να τα απολαμβανουμε με υγεια χαρα και βενζινη!!

Καλοταξιδο φιλε δημητρη,καλοσκιστο,καλομαγνητισιμο και αλλες τετοιες ευχες!

Αντε και να σε δουμε και προς Θεολογο συντομα...

Οσο για το στρωσιμο ,συμφωνω με το τσολια (φυσικα!) !

Link to comment
Share on other sites

σπυροσ με α3 και πολο..με βρηκεσ αλανι...δν το χω παει πανω απο 4.500 σχεδον καθολου αλλα του κανω ανα τακτα διαστηματα σκασιματα... ακαριαια εχει παει 2-3 φορεσ καμια 5000 στιγμιαια..κανει καλο η κακο...ποτε θα μπορω να δοσω στο σπορ κυβωτιο?ευχαριστω πολυ για τισ ευχες παιδια....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια....μολις σημερα πηρα εβδομαδα παραγωγης για το δικο μου gti τη 26η....δηλαδη τη δευτερη εβδομαδα του ιουλιου....ξερει κανεις ποτε θα το εχω στα χερια μου λοιπον? αν ξερετε περιπου πειτε μου αν μπορειτε....ευχαριστω!!!!!

Χτες πηρα κι εγω βδομαδα παραγωγης! 27η. 1 μετα απο σενα φιλε. Μου ειπε απο τη μερα που θα παραχθει θελω 6 εβδομαδες να το παρω στα χερια μου οποτε εσυ μια νωριτερα περιπου οποτε υπολογισε! κοντα στο δεκαπενταυγουστο θα το χω το πυροβολο!

Link to comment
Share on other sites

Χτες πηρα κι εγω βδομαδα παραγωγης! 27η. 1 μετα απο σενα φιλε. Μου ειπε απο τη μερα που θα παραχθει θελω 6 εβδομαδες να το παρω στα χερια μου οποτε εσυ μια νωριτερα περιπου οποτε υπολογισε! κοντα στο δεκαπενταυγουστο θα το χω το πυροβολο!

6 εβδομαδες??? αν ειναι μετα απο 1.5 μηνα δηλαδη τοτε εγω θα το εχω τελος αυγουστου σχεδον.....εμενα στον γκρατσια μου ειπε ο πωλητης 3 εβδομαδες το πολυ 4 μετα περιπου υπολογισε....δηλαδη για αρχες αυγουστου το πολυ θα το εχω στα χερια μου μου ειπε....οποτε αν σου κανει 6 εβδομαδες οπως σου ειπαν τοτε και εσυ φιλε θα το παρεις προς αρχες σεπτεβρη αν δεν κανω λαθος στους υπολογισμους....και θελω να κανω λαθος στανταρ....μηπως ειναι παραπολυ για 6 εβδομαδες????

Link to comment
Share on other sites

6 εβδομαδες??? αν ειναι μετα απο 1.5 μηνα δηλαδη τοτε εγω θα το εχω τελος αυγουστου σχεδον.....εμενα στον γκρατσια μου ειπε ο πωλητης 3 εβδομαδες το πολυ 4 μετα περιπου υπολογισε....δηλαδη για αρχες αυγουστου το πολυ θα το εχω στα χερια μου μου ειπε....οποτε αν σου κανει 6 εβδομαδες οπως σου ειπαν τοτε και εσυ φιλε θα το παρεις προς αρχες σεπτεβρη αν δεν κανω λαθος στους υπολογισμους....και θελω να κανω λαθος στανταρ....μηπως ειναι παραπολυ για 6 εβδομαδες????

Δεν τα υπολογισες καλα τοτε!! Η 27 βδομαδα τελειωνει 8 ιουλιου παρασκευη και 6 βδομαδες απο αυτη την ημερομηνια ειναι 19 αυγουστου. Εσενα αν ειναι ετσι 12 αυγουστου. Αλλα μπορει να μου ειπε το μαξιμουμ χρονο για να ειναι καλυμενος και να το παρω νωριτερα οπως σου ειπε εσενα. Κι εμενα πολυ μου φαινεται 6 βδομαδες. Οσο νωριτερα τοσο καλυτερα. Με το καλο φιλε να σου ερθει και σενα! Πως το πηρες? χρωμα, εξοπλισμο κλπ? Εγω ασπρο 5πορτο, με xenon, rcd-510 και media-in.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα υπολογισες καλα τοτε!! Η 27 βδομαδα τελειωνει 8 ιουλιου παρασκευη και 6 βδομαδες απο αυτη την ημερομηνια ειναι 19 αυγουστου. Εσενα αν ειναι ετσι 12 αυγουστου. Αλλα μπορει να μου ειπε το μαξιμουμ χρονο για να ειναι καλυμενος και να το παρω νωριτερα οπως σου ειπε εσενα. Κι εμενα πολυ μου φαινεται 6 βδομαδες. Οσο νωριτερα τοσο καλυτερα. Με το καλο φιλε να σου ερθει και σενα! Πως το πηρες? χρωμα, εξοπλισμο κλπ? Εγω ασπρο 5πορτο, με xenon, rcd-510 και media-in.

εχεις δικιο εκανα λαθος.....ακομα καλυτερα ετσι??? χαχα....λοιπον.....εμενα ειναι...λευκο κλασικα και μενα 5θυρο και με ξενον, ηλιοροφη, το πακετο ανεσης με κρουιζ κοντρολ και παρκ πιλοτ, rcd-510, εργοστασιακο συναγερμο, χειριστηρια στο τιμονι δηλαδη πολυλειτουργικο, και υποβραχιονιο κοινως τεμπελη....το περιμενω πως και πως!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.