Jump to content
Panos277

Vw Polo 6R Gti 2010 - Εντυπώσεις [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Παιδιά κοιτάξτε λίγο εδώ στο βίντεο που βρίσκεται προς τα κάτω:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=40313&st=20

είναι από την συνάντησή μας στα Γιάννενα την ώρα της επιστροφής. Μετά από μένα, ( ο τύπος με το ποδήλατο) ΧαΧα, ακολουθεί το τρελοτουμπανιασμένο Golf Gti του TolisGti....Όχι ότι τα υπόλοιπα τούμπανα πάνε πίσω! thumbsup.gifthumbsup.gifthumbsup.gif

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή του νόμου του Μέρφυ στην αυτοκίνηση:

1. Αν πλύνεις το αυτοκίνητό σου, θα βρέξει.

Αν δεν το πλύνεις σκεφτόμενος ότι θα βρέξει, δε θα βρέξει.

2. Αν χρειαστεί να σταματήσεις προσωρινά ή να κάνεις όπισθεν σε έναν ΕΡΗΜΟ στενό δρόμο, εκείνη ακριβώς τη στιγμή θα εμφανιστεί ένα άλλο όχημα πίσω σου και θα πρέπει να φύγεις.

3. Αν χρειαστεί να σταθμέσεις για 3 λεπτά μπροστά σε μια θέση γκαράζ για να ξεφορτώσεις κάτι βαρύ, εκείνη ακριβώς τη στιγμή κάποιος θα θέλει να μπεί ή να βγει από το γκαράζ.

4. Οταν δε χρειάζεσαι ανεφοδιασμό, βλέπεις ένα σωρό πρατήρια. Αν χρειάζεσαι επειγόντως καύσιμα θα είναι όλα κλειστά. Το ίδιο και για τις θέσεις στάθμευσης.

5. Όταν σε δρόμο με μποτιλιάρισμα αλλάξεις λωρίδα επειδή η λωρίδα που βρίσκεσαι είναι η πιο αργή τότε αυτομάτως η νέα λωρίδα που πήγες θα γίνει η πιο αργή.

6. Όταν σε στενό επαρχιακό δρόμο προσπαθείς για ώρα να προσπεράσεις αλλά δε μπορείς λόγω έλλειψης ορατότητας, όταν επιτέλους βρεις ένα σημείο όπου είναι ασφαλές να προσπεράσεις, είναι σίγουρο ότι στο αντίθετο ρεύμα θα βρίσκεται κάποιο όχημα.

7. Αν από ευγένεια αφήσεις κάποιο όχημα να περάσει μπροστά, θα κινείται τόσο αργά που θα πρέπει να το προσπεράσεις.

8. Αν σε έναν άδειο δρόμο σταματήσεις για ένα λεπτό για κάποιο απρόσμενο λόγο, είναι βέβαιο ότι θα σε περάσει κάποιο αργό όχημα που θα σε καθυστερήσει πολύ περισσότερο.

9. Αν αλλάξεις την ώρα αναχώρησης σκεφτόμενος ότι θα βρεις λιγότερη κίνηση, είναι σίγουρο ότι χιλιάδες άλλοι θα έχουν την ίδια σκέψη και η κίνηση θα είναι ίδια αν όχι μεγαλύτερη.

10. Αμέσως μόλις λήξει τη εγγύηση του οχήματος θα εμφανιστούν πολυέξοδες βλάβες.

Link to comment
Share on other sites

α Γεια σου Σπύρο! Αν εννοείς αυτό που καταλαβαίνω , το βράδυ , όταν έχεις αναμμένα τα φώτα , σε περίπτωση που στρίβεις αριστερά σε κλειστή στροφή, ανάβει το αριστερό προβολάκι αυτόματα. Έτσι έχεις καλυτερη ορατότητα στα μέσα της στροφής. Αντίστοιχα και όταν στρίβεις δεξιά.

+1.

Εαν δεν κάνω λάθος δουλεύει μέχρι τα 40χλμ.

Ερωτηση:

Oταν παρκάρω σε κατηφόρα & παω να ξεκινήσω ο μοχλος του κιβωτίου βγαίνει με δυσκολία απο το P και ακουω θόρυβο.

Το έχει παρατηρησει κανείς? Ειναι φυσιολογικό?

Link to comment
Share on other sites

+1.

Εαν δεν κάνω λάθος δουλεύει μέχρι τα 40χλμ.

Ερωτηση:

Oταν παρκάρω σε κατηφόρα & παω να ξεκινήσω ο μοχλος του κιβωτίου βγαίνει με δυσκολία απο το P και ακουω θόρυβο.

Το έχει παρατηρησει κανείς? Ειναι φυσιολογικό?

χμμμ ,αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι οπως με το χειροκινητο κιβωτιο .Αμα ειναι με σβηστη τη μηχανη,χωρις χειροφρενο και σταματαει απο την ταχυτητα.Αρα ειναι λογικο απλα να το αποφευγεις με τον εξης τροπο : οταν παρκαρεις σε ανισοπεδο δρομο,να σηκωνεις χειροφρενο ,μετα βαλε το κιβωτιο στο Ρ ,και μετα ασε το ποδι σου απο το φρενο .

Αλλιως θα ''φρεναρει'' απο τους δισκους και θα ζοριστει.

Ετσι νομιζω τουλαχιστον,αμα κανω λαθος διορθωστε με!

Link to comment
Share on other sites

+1.

Εαν δεν κάνω λάθος δουλεύει μέχρι τα 40χλμ.

Ερωτηση:

Oταν παρκάρω σε κατηφόρα & παω να ξεκινήσω ο μοχλος του κιβωτίου βγαίνει με δυσκολία απο το P και ακουω θόρυβο.

Το έχει παρατηρησει κανείς? Ειναι φυσιολογικό?

Αν παρκάρεις δεν εισαι σε ανηφόρα/κατηφόρα βαζοντας το μοχλό στο P εινια μια χαρά. Αν εχει ομως εστω και λίγη κλίση καλό ειναι να τραβάς χειρόφρενο και μάλιστα πριν βάλεις το λεβιέ στο p γιατί αλλιώς το αυτοκίνητο ακινειτοποιείται μηχανικά απο το κιβώτιο (αν εχει ησυχία, σε δρόμο με ελάχιστη κλίση βάζοντας το στο P και αφήνοντας το φρένο θα πρεπει να κινηθεί ελάχιστα εμπρός ή πίσω και μετά να ακουστεί ενα κλακ οταν lockαρει το κιβώτιο :) ) και μετά θέλει δύναμη για να βγει απο το P και κάνει τον θόρυβο που ακούς...

Link to comment
Share on other sites

Αν παρκάρεις δεν εισαι σε ανηφόρα/κατηφόρα βαζοντας το μοχλό στο P εινια μια χαρά. Αν εχει ομως εστω και λίγη κλίση καλό ειναι να τραβάς χειρόφρενο και μάλιστα πριν βάλεις το λεβιέ στο p γιατί αλλιώς το αυτοκίνητο ακινειτοποιείται μηχανικά απο το κιβώτιο (αν εχει ησυχία, σε δρόμο με ελάχιστη κλίση βάζοντας το στο P και αφήνοντας το φρένο θα πρεπει να κινηθεί ελάχιστα εμπρός ή πίσω και μετά να ακουστεί ενα κλακ οταν lockαρει το κιβώτιο ;) ) και μετά θέλει δύναμη για να βγει απο το P και κάνει τον θόρυβο που ακούς...

+1...

Μην ανησυχεις δεν ειναι τιποτα... ;)

Α! παρεπιπτοντως σημερα το ΠΑΡΕΛΑΒΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ sillyhorse1rb5.gif

Ειναι αψογοοοο..... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Α! παρεπιπτοντως σημερα το ΠΑΡΕΛΑΒΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ sillyhorse1rb5.gif

Ειναι αψογοοοο..... thumbsup.gif

Καλοτάξιδο και καλά χιλιόμετρα!!!new_sugkrotima.gif

Link to comment
Share on other sites

Η εφαρμογή του νόμου του Μέρφυ στην αυτοκίνηση:

1. Αν πλύνεις το αυτοκίνητό σου, θα βρέξει.

Αν δεν το πλύνεις σκεφτόμενος ότι θα βρέξει, δε θα βρέξει.

...........................

+1thumbsup.gifΜήπως ξέρετε πως μπορώ να τσεκάρω αν ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου μου δέχεται Cruise Control?

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

+1...

Μην ανησυχεις δεν ειναι τιποτα... :D

Α! παρεπιπτοντως σημερα το ΠΑΡΕΛΑΒΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ sillyhorse1rb5.gif

Ειναι αψογοοοο..... :p

ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟ και να το προσέχεις!!!

Περιμένω εντυπώσεις....... sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

άντε να δω εμείς πότε θα το παραλάβουμε....... closedeyes.gif

Link to comment
Share on other sites

Μου ΞΑΝΑδώσανε οριστική εβδομάδα κατασκευής!!2η του 2011 και το παρήγγειλα απο 17 Αυγούστου!!και χωρίς οροφή γιατί όπως μου είχαν πεί τότε αν το πάρω με οροφή θα αργούσε!!!

Τα ΛΑΜΟΓΙΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους παραλαμβανω κ εγω αυριο...παντως πηγα απο κει κ τους εκραξα για την καθυστερηση...οχι οτι ιδρωσε το αυτι τους αλλα λεμε...Κουραγιο στα παιδια που το περιμενουν κ καλοταξιδο σε οσους το εχουν!

Link to comment
Share on other sites

+1thumbsup.gifΜήπως ξέρετε πως μπορώ να τσεκάρω αν ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου μου δέχεται Cruise Control?

μπαινεις με το βαγκ κομ στο κομάτι για το τιμόνι, νομίζω το 16 module, και βλεπεις ενα κωδικο 5K0 953 569χ, αν θυμαμαι καλα στο advance 08

αν το χ ειναι D δεν μπαινει. αν ειναι Η μπαίνει.

αν ειναι κάτι αλλο θέλει ψάξιμο..

θέλει όμως 10.6 vagcom.

Edited by panaua
Link to comment
Share on other sites

Σαράντη, θέλω ιδιαίτερα μαθήματα με το Vagcom...

Πάντως αρχίζει να γεμίζει η Αθήνα με Polάκια GTi και πραγματικά είναι πανέμορφα!

Link to comment
Share on other sites

Σαράντη, θέλω ιδιαίτερα μαθήματα με το Vagcom...

Πάντως αρχίζει να γεμίζει η Αθήνα με Polάκια GTi και πραγματικά είναι πανέμορφα!

Σοβαρα??

παιζουν πολλα στο δρομο??

Εχω να ερθω κατω πανω απο 1.5 μηνα και δεν ξερω...

Λαρισα μονο ενα εχω δει και τον γνωρισα , του ειπα να γραφει αλλα με εγραψε :(

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε, χθες μόνο είδα 3!

Πάντως, Πανούλη, υπάρχει ένα πρόβλημα. 'Ηδη έχει παίξει πολύ σε άσπρο το GTi. :(

Όντως παίζει πολύ το λευκό....αλλά δεν έχει σημασία...

Σημασία έχει να αρέσει στον κάτοχό του...και αναμφισβήτητα του πάει....ΠΟΛΥ!!!!! sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Εγώ παρόλα αυτά δεν έχω πετύχει ΚΑΝΕΝΑ....ούτε άσπρο, ούτε μαύρο, ούτε μπεζ......

Edited by kospasTSI12345
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε αλεξ αλλα μετα τον Χαρο το γκολφ πρεπει να παω σε κατι ποιο colorfull

ασε που οι 2χρωμιες ασπρο μαυρο ειναι ολα τα ευρο!

με μερικες επεμβασεις σε καθρεπτες ζαντες αντε και μια βαφη το πισω defuser σε piano black ειναι...

anyway πιστευω το ασπρο και μετα το κοκκινο ειναι τα ποιο ωραια!

παντως οσο στο scirocco δεν θα παιξει το ασπρο στο Gti

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ μαζί σου, και εγώ άσπρο θα το έπαιρνα.

Γενικώς, νομίζω ότι όλα τα GTi λένε πολύ σε άσπρο, τόσο τα Golf, όσο και τα Polo. Είναι πολύ ωραίο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

μπαινεις με το βαγκ κομ στο κομάτι για το τιμόνι, νομίζω το 16 module, και βλεπεις ενα κωδικο 5K0 953 569χ, αν θυμαμαι καλα στο advance 08

αν το χ ειναι D δεν μπαινει. αν ειναι Η μπαίνει.

αν ειναι κάτι αλλο θέλει ψάξιμο..

θέλει όμως 10.6 vagcom.

Ευχαριστώ! Πάντως αυτό το vagcom το έχω ξανακούσει αλλά δεν ξέρω τίποτες για αυτό! Μάλλον με βλέπω να ξενυχτάω σήμερα....

Link to comment
Share on other sites

paidia kalispera..den ekatsa na diavasw oti exei pei giati einai para polla...exw kai gw to polo gti k exw paratirisei ena thorivo pou den mporw na katalavw ti einai...einai san grilisma apo mpilia k to kanei otan einai anwmalos o dromos...akougetai apo to mprosta meros tou autokinitou...kserei kaneis ti einai auto???

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ τον ίδιο ακριβώς θόρυβο και ακούγεται όταν είναι ανωμαλος ο δρόμος . Αυτο που διάβασα στο σεατ κλαμπ είναι ότι ήταν κάτι σωληνωσεις του air condition Ίσως είναι αυτο που βαράει..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως ακούτε το "γνωστό" κροτάλισμα του dsg7;

Θόρυβος ιδιατέρως εμφανής σε ανώμαλο οδόστρωμα.

Edited by stakyrTSI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.