Jump to content
ACE2007

Golf 5/6 1.4 Tsi - Το Καλύτερο Κιτ Εισαγωγής

Ποια είναι η καλύτερη εισαγωγή για τα TSI?  

89 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Εγω εβαλα k&n πριν μερικές μέρες (απo ebay φυσικά-48 ευρώ) στο μαμά φιλτροκούτι + εβγαλα πνίχτη. Δεν πρόλαβα να κάνω καμια μεγάλη διαδρομή για να δω αλλαγές, παρά μονο ενα μικρό ανοιγμα μεχρι 140 που εκανα Συγγρού κατεβαίνοντας σχολή. Ακούγεται λίγο περισσότερο το turbo ίσως και σαν να μην ψοφάει τοσο νωρίς ψηλά αλλά γενικώς δεν είδα τραγική διαφορά (και ούτε περιμένω να δω!)

@apnea, η κύρια διαφορά μεταξυ k&n + piper είναι οτι το πρώτο εχει λάδι (και μετά το πλύσιμο θέλει λάδωμα) ενώ το άλλο είναι τυπου foam και ειναι στεγνό

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα k&n πριν μερικές μέρες (απo ebay φυσικά-48 ευρώ) στο μαμά φιλτροκούτι + εβγαλα πνίχτη. Δεν πρόλαβα να κάνω καμια μεγάλη διαδρομή για να δω αλλαγές, παρά μονο ενα μικρό ανοιγμα μεχρι 140 που εκανα Συγγρού κατεβαίνοντας σχολή. Ακούγεται λίγο περισσότερο το turbo ίσως και σαν να μην ψοφάει τοσο νωρίς ψηλά αλλά γενικώς δεν είδα τραγική διαφορά (και ούτε περιμένω να δω!)

@apnea, η κύρια διαφορά μεταξυ k&n + piper είναι οτι το πρώτο εχει λάδι (και μετά το πλύσιμο θέλει λάδωμα) ενώ το άλλο είναι τυπου foam και ειναι στεγνό...

Διάβασε το βήμα 5. και τις δύο τελευταίες σειρές : http://www.pipercross.net/panelfilters/cleaning.asp

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε το βήμα 5. και τις δύο τελευταίες σειρές : http://www.pipercross.net/panelfilters/cleaning.asp

Ok, my bad!!:D Μετα απο το διάβασμα που ειχα ρίξει για τα φίλτρα καπου εγινε μπερδεway η υπόθεση... :thumbsup:

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Ok, my bad!!:) Μετα απο το διάβασμα που ειχα ρίξει για τα φίλτρα καπου εγινε μπερδεway η υπόθεση... :rolleyes:

Μην ανυσηχείς οι περισσότεροι έχουν Pipercross και δεν το ξέρουν καν. :p

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κατέληξα στο piper γιατι μου αρέσει περισσότερο ο "τύπος" του που είναι σαν "σφουγγάρι"...Το βρήκα 55 ευρώ από uk μαζί με έξοδα αποστολής! Δεν ήταν το καθάρισμα το κριτήριο μου!!! Έξάλλου και μια bmc χοάνη που είχα στο προηγούμενο αμάξι την καθάριζα με χημικό κάθε 15.000κμ περίπου και δεν την λάδωνα την έβαζα έτσι...την είχα στο αμάξι κάπου στα 60.000κμ και δεν είχε πάθει τίποτα....Απλά τα άλλα όπως το k&n στα ψηλα φοβάμαι μην το ψηλομπουκώνει....Ενώ το piper είναι λίγο πιο "σφυχτό"...Αυτά....

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω καποια εισαγωγη μπροστα μου αλλα το αναφερει στo site της APR και δεν καταλαβα τον διαχωρισμο....

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω καποια εισαγωγη μπροστα μου αλλα το αναφερει στo site της APR και δεν καταλαβα τον διαχωρισμο....

θα βαλέις apr τελικα?? παμε για δυο κομματια γιατι και εγω θελω..

Link to comment
Share on other sites

Κάντε group buy από το ξένο site και πιστεύω πως θα πετύχετε ιδιαιτέρα χαμηλή τιμή!

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι που βάζουν σκούπα ?? ΧΑΝΟΥΝ ΤΕΛΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ... το έχει παρατήρηση κάποιος ??

Και ξανά λεω ,, μην βάζετε κοντά στην μετόπη την εισαγωγή ,, είναι προτιμότερο να φέρεται με σωλήνα κρύο αέρα που να απέχει τουλάχιστον 5 πόντους από το φίλτρο ...

Ενημερωτικά το λεω ,, οποίος θέλει ας το τσεκάρει

Link to comment
Share on other sites

και τι προτεινεις εσυ νικο?οσο για την τελικη δεν τελικιαζω ποτε κ δε νομιζω να το κανει κ κανεις συχνα...

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι που βάζουν σκούπα ?? ΧΑΝΟΥΝ ΤΕΛΙΚΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ... το έχει παρατήρηση κάποιος ??

Και ξανά λεω ,, μην βάζετε κοντά στην μετόπη την εισαγωγή ,, είναι προτιμότερο να φέρεται με σωλήνα κρύο αέρα που να απέχει τουλάχιστον 5 πόντους από το φίλτρο ...

Ενημερωτικά το λεω ,, οποίος θέλει ας το τσεκάρει

Νίκο, δυστυχώς ισχύει.

Με μαμά φιλτροκούτι, εύκολα έπιανα 230-240. Τώρα, με πρόγραμμα και με ΑPR, πάει πολύ γρήγορα μέχρι τα 220, αλλά μετά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, δυστυχώς ισχύει.

Με μαμά φιλτροκούτι, εύκολα έπιανα 230-240. Τώρα, με πρόγραμμα και με ΑPR, πάει πολύ γρήγορα μέχρι τα 220, αλλά μετά τίποτα.

Αλέξανδρε, με μαμα φιλτροκούτι, αν δεν κάνω λάθος, είχες και μαμα πρόγραμμα.

Δηλαδη, όταν το αυτοκίνητο ήταν μαμα έπιανες 230-240 και τώρα που είσαι φπε + cooler κωλώνει μετα τα 220??

Δε στέκει αυτό. Κάτι δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ξέρω ότι κόβει τελικές .. και ειδικά τελειώματα 5ης .. σέρνεται

Εάν κάποιος θέλει να έχει καλύτερη επιτάχυνση ,, η χαμηλά μεσαία μπορεί να βάλει apr .. επίσης σε κάτι πιο φθηνό και επίσης καλό είναι kn 37i .. μόνο που εκεί θέλει μια επέμβαση με σωλήνα spiral silkon , , πολύ έχουν μείνει ευχαριστημένοι με το dtm … δεν το έχω δουλέψει και δεν έχω άποψη

παντός μην πιστεύεται σε νούμερα 12-18 hp .. που λενε άντε ...8 και με πρόγραμμα που κρατάει την πίεση 2 δευτερόλεπτα περισσότερο από κάποιο πιο low profile ..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με εισαγωγή APR πάντως, τελευταία φορά που πάτησα τελική το αμάξι έδινε και έδινε και έδινε μέχρι που στα 255-260 τα τίναξε η τουρμπίνα... sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε, με μαμα φιλτροκούτι, αν δεν κάνω λάθος, είχες και μαμα πρόγραμμα.

Δηλαδη, όταν το αυτοκίνητο ήταν μαμα έπιανες 230-240 και τώρα που είσαι φπε + cooler κωλώνει μετα τα 220??

Δε στέκει αυτό. Κάτι δεν πάει καλά.

Nαι φίλε, όπως το λες.

Τα έπιανα τα 240, αλλά με αργούς ρυθμούς φυσικά. Και τώρα τα πιάνω, αλλά ελαφρώς πιο γρήγορα από ότι τα έπιανα χωρίς πρόγραμμα. Δλδ, πάνω από τα 220 είναι σαν να πηγαίνει το αμάξι ελαφρώς καλύτερα από ότι χωρίς πρόγραμμα.

Βέβαια, δεν με πολυνοιάζει, γιατί σε αυτές τις ταχύτητες είναι τεράστια η καταπόνηση της τουρμπίνας +θέμα επικινδυνότητας. Μέχρι τα 220 είναι όλα καλά πάντως. sillyhorse1rb5.gif

@Νίκο, σε αυτά τα χλμ, πιστεύω πως οι διαφορές που έχουμε σε ζάντες, βάρος, πρόγραμμα και καύσιμο, κάνουν...τη διαφορά, χαχα.

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

έχω το forge που είναι το 4 από την πρώτη σελίδα,κοντεύει τα 10.000 και θέλοντας να το καθαρίσω άκουσα δυο γνώμες,ο ένας φίλος μου είπε να πάρω τα συγκεκριμένα δικά του καθαριστικά και ο άλλος ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και να το κάνω με τα "απλά-συνηθισμένα".γνωρίζει κάποιος τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα οτι βγαζοντας τον πνιχτη κερδιζεις λιγο σε δυναμη γενικα..ισχυει? Αν ναι θα θελα να το τσεκαρω..Μπορειτε να μου πειτε που ειναι και πως βγαινει?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με εισαγωγή APR πάντως, τελευταία φορά που πάτησα τελική το αμάξι έδινε και έδινε και έδινε μέχρι που στα 255-260 τα τίναξε η τουρμπίνα... sillyhorse1rb5.gif

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά δεν το καταλαβαίνω αυτό! Δηλαδή είναι ασφαλέστερο να πιανουν όλες οι ταχύτητες κοφτη απ το να πιανεις 220- 240 χλμ;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το ξέρω ότι κόβει τελικές .. και ειδικά τελειώματα 5ης .. σέρνεται

Εάν κάποιος θέλει να έχει καλύτερη επιτάχυνση ,, η χαμηλά μεσαία μπορεί να βάλει apr .. επίσης σε κάτι πιο φθηνό και επίσης καλό είναι kn 37i .. μόνο που εκεί θέλει μια επέμβαση με σωλήνα spiral silkon , , πολύ έχουν μείνει ευχαριστημένοι με το dtm … δεν το έχω δουλέψει και δεν έχω άποψη

παντός μην πιστεύεται σε νούμερα 12-18 hp .. που λενε άντε ...8 και με πρόγραμμα που κρατάει την πίεση 2 δευτερόλεπτα περισσότερο από κάποιο πιο low profile ..

Υπάρχει καμιά ολοκληρωμένη πρόταση για dtm; Είμαι σε αναμονή για πρόγραμμα και προβληματίζομαι για εισαγωγή. Dtm ή Apr;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά δεν το καταλαβαίνω αυτό! Δηλαδή είναι ασφαλέστερο να πιανουν όλες οι ταχύτητες κοφτη απ το να πιανεις 220- 240 χλμ;

Είναι ασφαλέστερο να κοφτιάζεις 1η, 2α, 3η, 4η (ως εκεί :yahoo: ) από το να πηγαίνεις κανένα πεντάλεπτο με 240!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.