Jump to content
ACE2007

Golf 5/6 1.4 Tsi - Το Καλύτερο Κιτ Εισαγωγής

Ποια είναι η καλύτερη εισαγωγή για τα TSI?  

89 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Για Golf όχι, δεν κουμπωνει πολυ καλα στην γριλια μπροστά και ισως τραβήξει ζεστό αέρα.

λογω μεγαλης διαμετρου εννοεις φιλε οτι δεν κουμπωνει?

Link to comment
Share on other sites

Καποια παιδια έχουν προχωρήσει στην επιλογη τρύπημα στο φιλτροκουτι αντί να αγορασουν μια έτοιμη εισαγωγη ή να φτιαξουν μια δικη τους με σωληνα κ χοανη.Αυτη είναι μια παλια συνταγη, από την εποχη του punto gt, που κ εγω την είχα κανει τότε,σίγουρο αποτελεσμα μηδεν κόστος!!! Η επιλογη του να αφησεις το μαμα φιλτροκουτι έχει τα θετικα,του μειωμενου θορυβου κ την ασφαλεια από νερα σκονες κτλ !

EΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΩΡΑ…

1)Όπως δειχνω κ στη φωτο ο αερας μπαινει από τις γριλιες,ανεβοκατεβαινει,στριβει δεξια κ περναει από τη τρυπα που έχω κυκλώσει (μετα παει επανω περναει από το πνιχτη-γριλιες που εγω τον εχω αφαιρεσει εδώ κ χρονια κ μετα περναει το φιλτρο)!Αν ανοιξουμε δυο τρυπουλες εκει που εχω βαλει τα βελακια,θα αυξησουμε –διπλασιασουμε τον εισερχομενο αερα, ΣΩΣΤΟ Ή ΛΑΘΟΣ?

http://i1256.photobu... ... 6e51e9.jpg

2)Στα ponto gt η λυση ηταν πιο ακραια,τρυπες στη σειρα κατευθειαν μπροστα κ πάνω στο φιλτροκουτι! Εδώ θα ήταν ΣΩΣΤΟ Ή ΛΑΘΟΣ?

3)Σκεφτόμενος απλα… από αυτή τη μαμα τρυπουλα εμεις για να βελτιωσουμε το αμαξι μας βαζουμε Φ70σωλήνα κ χοανη μεγέθους πορτατιφ, 10πλασιαζουμε δλδ τον εισερχομενο αερα,ίσως γραφω κ λίγο! Αφου στην εξαγωγη είμαστε πολύ προσεχτικοι,δλδ από 55 παμε σε 63,5 ή σε ακραιες βελτιωσεις σε 70, γιατι στην εισαγωγη δεν το ψαχνουμε τόσο! ΣΩΣΤΟ Η’ ΛΑΘΟΣ?

Edited by FANIS-TSI-
Link to comment
Share on other sites

λογω μεγαλης διαμετρου εννοεις φιλε οτι δεν κουμπωνει?

λογω μεγαλης διαμετρου εννοεις φιλε οτι δεν κουμπωνει?

Όχι, είναι πιο κοντό απο όσο πρέπει και δεν φθάνει μέχρι το ύψος της γριλιας, αλλα σταματάει περίπου 6 εκατοστά πριν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια η εισαγωγή με έχει μπερδέψει παρά πολυ . Οι επιλογές που έχω σκεφτεί είναι

α) Μαμα φιλτροκουτι με τροποποιήσεις και πάνελ pipercross

β)Σωληνας μεταλλικός με μόνωση και λαδωμένη χοάνη pipercross + θερμοασπιδα

γ) ITG κιτ εισαγωγής ή VW RACING (ίδιες είναι )

δ)Carbonio

Αυτο που με βάζει σε σκέψεις είναι το τι θέλει το μοτέρ . Θέλει ποσότητα αέρα ή ποιότητα(κρυος αέρας) ; Το μαμα φιλτροκουτι γτ όλη το θεωρείτε άχρηστο ; Τι παραπάνω κανει μια χοάνη απο το φιλτροκουτι ; Το μαμα κουτί ρουφαει κρύο αέρα απο την μέτωπη και με ένα πάνελ άλλο θα περνάει μεγαλύτερη ποσότητα αέρα . Ποια είναι τα αρνητικά κάτι τέτοιου ;

Πάμε στην δεύτερη λύση Σωληνας και χοάνη και θερμοασπιδα , τεράστια ποσότητα αέρα ΑΛΛΑ ζεστός αέρας όμως για αυτο δεν έχουμε το IC ?

Το ίδιο και για την itg ρουφαει φουλ αέρα απο την μετωπη ΑΛΛΑ είναι δίπλα απο την πολλαπλή το βαρελακι και θα ψηνετε !!!

Οποίος το έχει ψάξει ας μου λύσει τις απορίες , Ευχαριστώ

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

την εισαγωγη γιαννη τη βαζεις για τη ποσοτητα..για τη θερμοκρασια βαζουμε IC.

ο,τι βαζεις πανω στο αμαξι εχει σχεση με το που θες να φτασεις σε βελτιωση..δηλαδη

αμα βαλεις μια χοανη τερας και δε βαλεις προγραμμα ειναι αχρηστο.

προσανατολισου στο τι θες να κανεισ και απο κει κ περα πραττεις.

αμα θες να μεινεις μαμα βαλε πανελ.αμα θες να προχωρησεις πηγαινε σε καστομ εισαγωγη η καποια ετοιμη οπως το καρμπονιο

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι είναι

μαμα αλλα θα μπει προγραμμα για αυτο σκέφτομαι την εισαγωγή .

Αυτο που ρωτάω εν τέλη γτ ένα πάνελ είναι χειρότερο απο μια χοάνη ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο.απλα με τη χοανη εχεις μεγαλυτερη ποσοτητα αερα..

απ την αλλη ειναι και ο ηχος..με τη χοανη αυτο γγγγγγγγ τσσσσ μπορει να σε κουρασει μετα απο καιρο.

γουστα ειναι αυτα

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγώ την γνώμη μου,με την μεγάλη χοάνη έχεις μεγαλυτερη ποσότητα αέρα με αποτέλεσμα καλυτερη και πιο ξεκουραστη λειτουργία του κινητήρα-(σε αυτοκινητο με πρόγραμμα)

για το heatshield το οποίο το φόραγα αλλα το έβγαλα παρατηρησα το εξής: ναι μεν όταν είναι σε σταση το αυτοκινητο κραταει την ζεστη μακριά απο την χοάνη αλλά εκγλωβίζει μεγάλη ποσότητα θερμοτητας στην μηχανη,τουρμπίνα κλπ -παρατηρησα ότι το αυτοκινητο χωρίς την heatshield δουλευε καλυτερα καθως ο αερας που κυκλοφορεί απο την γρίλια στο μπροστινο μέρος κρυώνει όλο τον χωρο της μηχανης-

και τέλος τι νόημα έχει όταν σε στάση με heatshield κρατάς την θερμότητα μακριά απο την χοάνη αλλά το αλουμινένιο i/c (πάλι όταν είσαι σε στάση ) αναπτυσει και εκείνο μεγάλες θερμοκράσίες ; δηλαδή ρουφάς αέρα μόλις ξεκινήσει γύρω στους 10 βαθμους χαμηλότερους σε σχέση με χωρίς heatshield και καταλήγει στο i/c το οποίο δεν έχει κρυώσει ακόμα με αποτέλεσμα το ίδιο με πριν-

το αυτοκίνητο εν κινήσει δεν έχει διαφορά με ή χωρίς hd ή μάλλον όπως ανέφερα προηγουμένως καλύτερα χωρίς Hd-

@ winner : εάν δεν κυνηγάς και το τελευταίο άλογο ,για εμενα βάλε ένα σπορ πάνελ στο φιλτροκουτι και αν σε πάιρνει βάλε μεγαλύτερο i/c-

δεν είναι χειρότερο το πάνελ ,απλά δεν ρουφάει τόσο αέρα ,φιλτράρει όμως πολύ καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εγώ έχω εδώ και καιρό αυτήν εδώ την εισαγωγή http://www.ebay.de/i...3#ht_5710wt_814 τι λέτε??

Προσωπικά έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος

http://www.fhb-tradi...B-716Anw-11.jpg

κανείς???? :sorry:

Link to comment
Share on other sites

Είδες που στα έλεγα για την heat shield; Αν και νομίζω ότι το αρμαφλεξ που έχεις βάλει κάνει δουλειά...

μιλάγαμε μαζί για Heatshield ???δεν ενθυμούμαι :search: πάει γέρασα ....

όσο για το αρμαφλεχ και βέβαια κανει δουλεια γιατί ο σωλήνας ο αλουμινενιος ζεματαει χωρίς αυτο

κανείς???? :sorry:

φίλε εάν εσύ εισαι ευχαριστημένος τι μας ρωτάς ; μια χαρά εισαγωγή μου φαίνεται πάντως (αν εξαιρεσεις ότι κάνει πολλές κουρμπες όχι οτι έχει και πολυ σημασία βέβαια)

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

ρωτάω μήπως γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω γιατί πραγματικά μου δίνει την ιδέα ότι αυτό το κόλπο 'βαρέλι!' πιέζει τον αέρα πρός τα μέσα :search: από μόνο του!??

Link to comment
Share on other sites

''Πιεζει'' αέρα γιατί βλέπει μπροστά μετώπη και ο αέρας μπαίνει με ταχύτητα που αυξάνεται όσο αυξάνει και η ταχύτητα του αυτοκινήτου...Δεν είναι κλασσικό ramair, αλλά θα κάνει λίγη δουλειά παραπάνω φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

η πλάκα είναι ότι όπως είσαι σταματημένος και συμπλεκτάρεις να ξεκινήσεις κ ξανασταματας ξεφυσάει τρελά όμως και μου έχει κάνει εντύπωση !!! θα προσπαθήσω να ανεβάσω μια ηχογραφ

Link to comment
Share on other sites

η πλάκα είναι ότι όπως είσαι σταματημένος και συμπλεκτάρεις να ξεκινήσεις κ ξανασταματας ξεφυσάει τρελά όμως και μου έχει κάνει εντύπωση !!! θα προσπαθήσω να ανεβάσω μια ηχογραφ

κλασσικο

Link to comment
Share on other sites

η πλάκα είναι ότι όπως είσαι σταματημένος και συμπλεκτάρεις να ξεκινήσεις κ ξανασταματας ξεφυσάει τρελά όμως και μου έχει κάνει εντύπωση !!! θα προσπαθήσω να ανεβάσω μια ηχογραφ

Link to comment
Share on other sites

η πλάκα είναι ότι όπως είσαι σταματημένος και συμπλεκτάρεις να ξεκινήσεις κ ξανασταματας ξεφυσάει τρελά όμως και μου έχει κάνει εντύπωση !!! θα προσπαθήσω να ανεβάσω μια ηχογραφ

μικρο μου φαινεται το βαρελακι η απλα το μικραινει η φωτο,,επισης το ramair δε νομιζω οτι βοηθαει σε τιποτα στους δικους μας κινητηρες.κατα τα αλλα καλη η τιμη του.ποσο σου πηγανε τα μεταφορικα ομως? Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ρε παιδεια η καλυτερη εισαγωγη για τα tsi 140-160 α σταδιο ειναι η pipercross?για πειτε!

Υπάρχει η καλύτερη εισαγωγή για τον καθένα αναλόγως την εφαρμογή

Άλλος θέλει ησυχία, άλλος οικονομία,άλλος απόδοση,άλλος εμφάνιση...

Η αγορά έχει για όλους..

Μπορεί εγώ να έχω ΚΝ στο φιλτροκούτι κι εσύ να θες max απόδοση με Pipercross

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

αφηνεις κατι κερδιζεις κατι..πχ με την Piper δε ξερω αν θα παρεις τα μεγιστα αλλα σιγουρα θα παρεις κ πιο πολυ βρωμια καθως απο φιλτραρισμα δε τα παει πολυ καλα.η εισαγωγη στα tsi ποναει..την καλυτερη δουλεια την εκανε νομιζω ο giannakis_tsi με την custom evoms.

Link to comment
Share on other sites

Η piper και γενικά κάθε φιλτρο αφρου θέλει λάδι αλλιώς όλη η σκόνη περνάει μέσα !

Φίλτρα αφρου φοράνε στο μοτοκρος που όλη μέρα είναι στην σκόνη , απλά θέλει καλο λαδωμα

Για την ITG τι γνώμη έχετε ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μουράτη εισαγωγη ,ακριβή όμως -μην ξεχνας όμως ότι και η itg και η carbonio χοάνη έχουν μεσα.....

Link to comment
Share on other sites

και μάλιστα είναι αφρού στην ITG, αυτήν έχω κι εγώ για την ώρα....να σημειώσω πως για την αφρού δεν έχω βρεί ακόμα λάδι και την καθαρίζω ανά 5000 και την βάζω στεγνή επάνω. Θέλει παχύρευστο λάδι και όχι αυτό που φοράνε τα φίλτρα γάζας....

Link to comment
Share on other sites

Η piper και γενικά κάθε φιλτρο αφρου θέλει λάδι αλλιώς όλη η σκόνη περνάει μέσα !

Φίλτρα αφρου φοράνε στο μοτοκρος που όλη μέρα είναι στην σκόνη , απλά θέλει καλο λαδωμα

Για την ITG τι γνώμη έχετε ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

αυτα που αναφερεις τα ξερω απλα μετα απο την θεωρια υπαρχει κ η πραξη κ ανεφερα εμπειριες απο μερικα ατομα αλλα κ απο την δικη μου που κατα την γνωμη μου δεν ειναι ποιοτικα καλες στο φιλτραρισμα.ισως ειμαι υπερβολικος αλλα ζηταω καλο φιλτραρισμα για τη μηχανη μου
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.