Jump to content
grnemo

Polo 1.2 Tsi Σβήνει Στο Ρελαντί

Recommended Posts

περιμένοντας καμιά ειδοποίηση από την αντιπροσωπεία αλλά μπαααααα! πλέον σβήνει και εν κινήσει σε αλλαγές πρώτη-δευτέρα / δευτέρα-πρώτη αν δεν πατάω γκάζι έγκαιρα

Link to comment
Share on other sites

περιμένοντας καμιά ειδοποίηση από την αντιπροσωπεία αλλά μπαααααα! πλέον σβήνει και εν κινήσει σε αλλαγές πρώτη-δευτέρα / δευτέρα-πρώτη αν δεν πατάω γκάζι έγκαιρα

Φίλε γιατί δεν πας από μόνος σου;;Ένα ραντεβού , λίγα λεπτά υπόθεση και τέλος στην ταλαιπωρία σου!! Εγώ πήγα Παρασκευή αν και δεν είχα ποτέ σοβαρό πρόβλημα(ελάχιστες φορές έσβησε απλά παρουσίαζε αρρυθμίες) και έκανα το update..Αν και άλλα άτομα από την ίδια αντιπροσωπεία είχαν ειδοποιηθεί εμένα δεν με είχε ειδοποιήσει κανείς..

Edited by dimitris.cs
Link to comment
Share on other sites

περιμένοντας καμιά ειδοποίηση από την αντιπροσωπεία αλλά μπαααααα! πλέον σβήνει και εν κινήσει σε αλλαγές πρώτη-δευτέρα / δευτέρα-πρώτη αν δεν πατάω γκάζι έγκαιρα

Εν κινήσει...;; Πρώτη φορά το ακούω για εν κινήσει...

glare.gif

Link to comment
Share on other sites

Εν κινήσει...;; Πρώτη φορά το ακούω για εν κινήσει...

glare.gif

κι όμως, με ταχύτητα περίπου 10 χλμ έχει σβήσει δυο φορες...

με την πρώτη ευκαιρία θα τσεκάρω για update, και έχω και άλλα θέματα(βλ. χαλασμένο a/c),

τουλάχιστον από τράβηγμα το μοτέρ ανταποκρίνεται, και καμιά φορά περισσότερο απ' ό,τι θα πρεπε!(αυτή η 3η..,μας παραβγήκε δυνατή!)

Link to comment
Share on other sites

κι όμως, με ταχύτητα περίπου 10 χλμ έχει σβήσει δυο φορες...

με την πρώτη ευκαιρία θα τσεκάρω για update, και έχω και άλλα θέματα(βλ. χαλασμένο a/c),

τουλάχιστον από τράβηγμα το μοτέρ ανταποκρίνεται, και καμιά φορά περισσότερο απ' ό,τι θα πρεπε!(αυτή η 3η..,μας παραβγήκε δυνατή!)

μετα το update εκανα 3500 χλμ και δεν εχει παρουσιασει τιποτε!εχουν σταματησει ρεταρισματα και ολα καλα. Με αυτα και με αυτα εφτασα τα 11,000 χλμ

Link to comment
Share on other sites

Αύριο με το καλό τώρα που επέστρεψα το πάω κι εγώ για update να δούμε τελικώς πόσα πύδια πιάνει ο σάκος. :D

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έγινε το update και το αυτοκίνητο δείχνει να είναι πιο ήρεμο στο ρελαντί και γενικότερα όταν ξεκινάει δεν κάνει λες και γίνεται σεισμός 4 ρίχτερ...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα το update στα 6.500 χιλ και τωρα εχω 10.000 χιλ και μεχρι στιγμης κανενα προβλημα.Το μοτερ δουλευει πιο καλα και ειδικα σε κρυα εκκινηση δεν κανει τα τρεμουλα που εκανε πριν.Το κακο ειναι πως λυθηκε το συγκεκριμενο προβλημα αλλα εμφανιστηκαν καποιοι τριγμοι απο την πορτα του οδηγου new_grrrr.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλο χειμωνα να εχουμε...

κιεγω εχω διανυσει 1000 χλμ απο τοτε που εκανα το update, πολυ καλα ολα δεν εχω τρεμουλα (δεν συζητω για την ..νοσο των φαναριων, προσπαθω να το αποβαλω απο το μυαλο μου)

ομως η καταναλωση το πρωι (δηλ. με κρυα μηχανη) φτανει στα ιδια επιπεδα με πριν, δηλαδη μαξιμουμ 2.9... συμβαινει και στους υπολοιπους μετα την αναβαθμιση?

Φυσικα αφου περασουν 20-30 δευτερολεπτα πεφτει στο 0,7-0,9 και ξεκιναω!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλο χειμωνα να εχουμε...

κιεγω εχω διανυσει 1000 χλμ απο τοτε που εκανα το update, πολυ καλα ολα δεν εχω τρεμουλα (δεν συζητω για την ..νοσο των φαναριων, προσπαθω να το αποβαλω απο το μυαλο μου)

ομως η καταναλωση το πρωι (δηλ. με κρυα μηχανη) φτανει στα ιδια επιπεδα με πριν, δηλαδη μαξιμουμ 2.9... συμβαινει και στους υπολοιπους μετα την αναβαθμιση?

Φυσικα αφου περασουν 20-30 δευτερολεπτα πεφτει στο 0,7-0,9 και ξεκιναω!

Καλησπέρα και καλό χειμώνα με πολλά ταξίδια!

Το polo μου ( 1.2 tsi highline manual) το έχω από την Παρασκευή. Έχω κάνει περίπου 500 χλμ με μισό ντεπόζιτο (εντός και εκτός πόλης). Γενικότερα είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη !:D Σπάνια μου κάνει λίγο σαν τρακτερ που λέει ο λόγος στο ρελαντί αλλά θα δούμε στην πορεία...

(Γενικά το ταλαιπωρώ λιγάκι καθότι σχετικά νέα οδηγός :D!)

Στο πρωινό ξεκίνημα πάντως δεν μου εμφανίζει καθόλου κατανάλωση περιμένωντας να πέσουν οι στροφές για να ξεκινήσω και μέχρι και κανένα λεπτό αφού έχω ξεκινήσει. Εμφανίζει _ _ . _ .

Είναι λογικό;

Εκτός κ εάν κάτι δεν βλέπω εγώ σωστά! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λογικότατο. Για να αρχίσει ο υπολογιστής ταξιδίου να σου δείχνει μέση κατανάλωση πρέπει να κινηθεί το αυτοκίνητο τουλάχιστον 200 μέτρα. Το γράφει και το εγχειρίδιο του αυτοκινήτου. Να το διαβάζετε πάντα όταν παίρνετε ένα αυτοκίνητο θα σας βοηθήσει πάρα πολύ στην εξοικείωση με αυτό.

Επίσης όσον αφορά την κατανάλωση όταν βάζω μπροστά το αυτοκίνητο (cold start) από 3.2-3.3lt που μου ήταν τώρα είναι στα 2.6-2.7lt και εννοείται ούτε λόγος για τριγμούς πια.

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

Λογικότατο. Για να αρχίσει ο υπολογιστής ταξιδίου να σου δείχνει μέση κατανάλωση πρέπει να κινηθεί το αυτοκίνητο τουλάχιστον 200 μέτρα. Το γράφει και το εγχειρίδιο του αυτοκινήτου. Να το διαβάζετε πάντα όταν παίρνετε ένα αυτοκίνητο θα σας βοηθήσει πάρα πολύ στην εξοικείωση με το αυτοκίνητο.

Οκ:D, απλά παραξενεύτηκα και μάλλον παρεξήγησα το :

"Φυσικα αφου περασουν 20-30 δευτερολεπτα πεφτει στο 0,7-0,9 και ξεκιναω!"

¶ρα όλα Οκ!

Link to comment
Share on other sites

Οκ;), απλά παραξενεύτηκα και μάλλον παρεξήγησα το :

"Φυσικα αφου περασουν 20-30 δευτερολεπτα πεφτει στο 0,7-0,9 και ξεκιναω!"

¶ρα όλα Οκ!

Διαφορετικες ενδειξεις κοιτουσαμε, εσυ κοιτουσες την μεση καταναλωση (για αυτο ηταν --,-- γιατι δεν το εχεις κινησει οπως ειπε και ο Z3Ratul) ενω εγω κοιτουσα την στιγμιαια καταναλωση (ειναι γειτονικη ενδειξη με την μεση που κοιτουσες) οποτε αν κουνησεις κιεσυ το trip θα βλεπεις το 0,7-0,9 και φυγαμε! :lol:

καλοταξιδο!

Link to comment
Share on other sites

Διαφορετικες ενδειξεις κοιτουσαμε, εσυ κοιτουσες την μεση καταναλωση (για αυτο ηταν --,-- γιατι δεν το εχεις κινησει οπως ειπε και ο Z3Ratul) ενω εγω κοιτουσα την στιγμιαια καταναλωση (ειναι γειτονικη ενδειξη με την μεση που κοιτουσες) οποτε αν κουνησεις κιεσυ το trip θα βλεπεις το 0,7-0,9 και φυγαμε! :D

καλοταξιδο!

Ωχ! χαχα, οκ, καλά είπα ότι κάτι δεν βλέπω καλά! :p:D  Thanx! :D Καλό τάξιδο σε όλους! Πολλά και απροβλημάτιστα χλμ! και να τελειώσουν τα "sp" εδώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα

Στα 2600 χλμ εκανα κ εγω το Update.Τωρα το χω 3 μερες κ εχω παρατηρησει οτι εχουν σταματησει οι αρρυθμιες κ το τρεμουλο...Ο χρονος θα δειξει....παντως υπαρχει αισθητη διαφορα με πριν.....

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για αυτούς που έχουν κανει αναβαθμιση

παιδες εκτος απο τις αρυθμίες και τα σβησιματα που απ' 'οτι βλέπω έχουν εξαλιφθεί. Η καταναλωση έχει πέσει ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι παίδες.

Το update το έκανα πρίν φύγω για διακοπές, την πρώτη βδομάδα κιόλας που είχε "σκάσει".

Αν θυμόσαστε και απο το post μου ήμουν ενθουσιασμένος με την αλλαγή που είχα παρατηρήσει στον κινητήρα.

Απο την επόμενη ημέρα όμως κάποια πράγματα μου φάνηκαν πάλι τα ίδια.

Με λίγα λόγια πρώτον δεν τίθεται θέμα για σβήσιμο πάλι στο ρελαντί, μέχρι στιγμής στα φανάρια είναι σταθερότατος

ο κινητήρας, αλλά μερικές φορές όμως συνεχίζω και έχω τις αρυθμίες και κάποια ελαφρά "μπουμπουνητά".

Αν πάω μια βόλτα και σταματήσω για ενα καφέ και μετα απο κανα δυωράκι βάλω μπρος να φύγω, η κατανάλωση

είναι στα 0,8 και ακούγεται λες και μπερδεύει και μπουμπουνίζει λίγο. Αυτο το έκανε και πρίν το update.

Μόλις πατήσω λίγο γκάζι ίσα ίσα μέχρι τις 1000 και το αφήσω, ηρεμεί, η κατανάλωση πέφτει κανονικά στο 0,6

και σταθεροποιείται. Δεν ξέρω αυτό γιατι συνεχίζει και το κάνει(δεν το κάνει πάντα), ίσως να είναι ένα απο τα κουσούρια του

και εντελώς φυσιολογικό..

Όσον αφορά το cold-start τα πράγματα όπως και πρίν, 2.7 - 2.9 για κάποια δευτερόλεπτα και μετά κομπλέ.

Δεν άλλαξε κάτι με το update, δεν με ανησυχεί φυσιολογικό είναι, απλά το αναφέρω γιατι ρωτάγανε κάποια παιδιά

για το πρωινό ξεκίνημα.

Αυτό που με έχει καθησυχάσει είναι αυτό που ανέφερα και πιο πάνω για το ρελαντί που είναι και το βασικό

ζητούμενο. Καμία σχέση όντως με πρίν. Σε φανάρια μέχρι στιγμής και γενικά σε προσωρινή στάση το μοτέρ

είναι πολύ πιο σταθερό και φυσικά δεν έχει ξανασβήσει :)

Νομίζω ότι τα προβλήματα μας τελείωσαν φίλτατοι, και όσο το στρώνουμε το "μικρό" τόσο καλύτερο γίνεται.

Καλά χιλιόμετρα σε όλους και σε αυτούς που το απόκτησαν πρόσφατα να το χαρούν με όλη τους την ψυχή!

Εις το επανειδίν..

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολους

ειμαι νεος χρηστης και νεος (σχετικα) κατοχος polo 1.2 tsi. Για την αναβαθμιση συμφωνω με ολους οσους ειχαν το προβλημα και αφου την εκανα ως τωρα οκ (αλλα ειδομεν). Παντως ως τωρα ειχα και αλλα προβληματα που με εκαναν να χασω λιγο την εκτιμηση στο polo και στη vw. Στα 800 χιλ εχασα τα υγρα του τιμονιου γιατι ενα σωληνακι δεν ηταν καλα σφιγμενο (!!!!!). Εγινε στον Εβρο ενα σαββατοκυριακο και χαλασε ολη την εκδρομη. Τωρα καηκε το φωτακι απο τα αλαρμ στο ταμπλω (!!!!) --- στα 1200 χιλ. Με το παλιο το hyundai accent κανενα προβλημα δεν ειχα ως τα 160.000 χιλ οπου αρχισαν τα σοβαρα.

Κανενα ακομα προβλημα και θα αρχισω να ανησυχω σοβαρα για την επιλογη μου.

Edited by crazyvet
Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολους

ειμαι νεος χρηστης και νεος (σχετικα) κατοχος polo 1.2 tsi. Για την αναβαθμιση συμφωνω με ολους οσους ειχαν το προβλημα και αφου την εκανα ως τωρα οκ (αλλα ειδομεν). Παντως ως τωρα ειχα και αλλα προβληματα που με εκαναν να χασω λιγο την εκτιμηση στο polo και στη vw. Στα 800 χιλ εχασα τα υγρα του τιμονιου γιατι ενα σωληνακι δεν ηταν καλα σφιγμενο (!!!!!). Εγινε στον Εβρο ενα σαββατοκυριακο και χαλασε ολη την εκδρομη. Τωρα καηκε το φωτακι απο τα αλαρμ στο ταμπλω (!!!!) --- στα 1200 χιλ. Με το παλιο το hyundai accent κανενα προβλημα δεν ειχα ως τα 160.000 χιλ οπου αρχισαν τα σοβαρα.

Κανενα ακομα προβλημα και θα αρχισω να ανησυχω σοβαρα για την επιλογη μου.

Κρίμα γι' αυτά τα μικροπροβλήματα που πράγματι σε ξενερώνουν. Απλά σκέψου σε Mercedes E200 CGI του 2009 (που λες Mercedes είναι γαμώτη μου) είχε καεί το δεξί στοπ πίσω φανάρι μετά από 3 μέρες!!! Για να μη νομίζεις ότι είναι μόνο θέμα της VW. Εδώ μιλάμε για αυτοκίνητο πενταπλάσιας τιμής που κάνει τα ίδια... Εϊναι να μη σου τύχει δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εντάξει αυτά είναι ψιλοπροβληματάκια που βγαίνουν σε όλα τα αυτοκίνητα και δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτό που συζητάμε για το ρελαντί.

Το θέμα είναι ότι λύθηκε με το update. H εγγύηση μας καλύπτει σε τέτοιου είδους προβληματάκια.

Edited by GERAKI123
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμένα, υποψήφιος αγοραστής του 1.2 TSI.

θα ήταν έυκολο οι πιο έμπειροι να κάνουν μια σούμα και update της κατάστασης, με τα σημαντικότερα προβλήματα που προέκυψαν στο αυτοκίνητο και κατά πόσο έχουν λυθεί μετά από τεχνικές επεμβάσεις.

Σας ευχαριστώ πολύ, Βασίλης.

Link to comment
Share on other sites

1. Σβήσιμο στο ρελαντι....διορθώθηκε με το update

2. Θόρυβος πίσω από το ντουλαπάκι στο χώρο της μηχανής...διορθώνεται με ένα απλό δεματικό σε σωληνάκι του κλιματιστικού για να μην ακουμπάει πάνω στο αμάξωμα.

Αυτά είναι που έχουν αναφερθεί περισσότερο.Οτιδήποτε άλλο έχει αναφερθεί είναι απομονωμένα περιστατικά και μέσα σε φυσιολογικά όρια. Όποιος θέλει να προσθέσει κάτι ας το κάνει αλλά να μην έχει εμφανιστεί το πρόβλημα σε ένα μόνο κάτοχο..

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα γι' αυτά τα μικροπροβλήματα που πράγματι σε ξενερώνουν. Απλά σκέψου σε Mercedes E200 CGI του 2009 (που λες Mercedes είναι γαμώτη μου) είχε καεί το δεξί στοπ πίσω φανάρι μετά από 3 μέρες!!! Για να μη νομίζεις ότι είναι μόνο θέμα της VW. Εδώ μιλάμε για αυτοκίνητο πενταπλάσιας τιμής που κάνει τα ίδια... Εϊναι να μη σου τύχει δυστυχώς.

Τι να πούμε για την ανάκληση για 1.248 Ferrari 458 Italia επειδή καίγονταν!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.