Jump to content
grnemo

Polo 1.2 Tsi Σβήνει Στο Ρελαντί

Recommended Posts

Πολυ ωραια. Αρα λογικα κατι ετρεχε με το dsg το οποιο δεν θα αγορασω. Το προβλημα με το ρελαντι απο οτι φαινεται λυθηκε με το update. το μονο που με τρομαζει ειναι κατι θορυβοι που αναφερεστε πισω απο το ντουλαπακι κλπ αλλα δεν καταλαβα τη λυση. αλλωστε ο θορυβος ειναι κατι που αποδεικνύεται παρουσιας των αντιπροσωπων. Επομενως αφου ελυσα τα προβληματα μεσα στο μυαλο μου προχωράω στην αγορα του. Παρακαλω στειλτε μου καποιο thread αν υπαρχει που αναφερεται στις αντιπροσωπειες γιατι δεν βρηκα κατι. Να ξερω ποια ειναι η καλυτερη σε θεμα service και εκπτωσεων κλπ.

Ευχαριστω πολυ

Φιλικα, Σταθης

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια. Αρα λογικα κατι ετρεχε με το dsg το οποιο δεν θα αγορασω. Το προβλημα με το ρελαντι απο οτι φαινεται λυθηκε με το update. το μονο που με τρομαζει ειναι κατι θορυβοι που αναφερεστε πισω απο το ντουλαπακι κλπ αλλα δεν καταλαβα τη λυση. αλλωστε ο θορυβος ειναι κατι που αποδεικνύεται παρουσιας των αντιπροσωπων. Επομενως αφου ελυσα τα προβληματα μεσα στο μυαλο μου προχωράω στην αγορα του. Παρακαλω στειλτε μου καποιο thread αν υπαρχει που αναφερεται στις αντιπροσωπειες γιατι δεν βρηκα κατι. Να ξερω ποια ειναι η καλυτερη σε θεμα service και εκπτωσεων κλπ.

Ευχαριστω πολυ

Φιλικα, Σταθης

Δε θέλω να σε προβληματίσω παραπάνω, απλά να σε ενημερώσω ότι και στην αντιπροσωτεία δεν μου κάνανε ποτέ λόγο για πρόβλημα στο κιβώτιο και ούτε εγώ θατο απέδιδα εκεί. Σε συννενόηση με kosmocar μου κάνανε 3 αναβαθμίσεις, και μου αλλάξανε τα καλώδια ανάφλεξης και έναν πολλαπλασιαστή. Ακόμη και αν το κιβώτιο μπλόκαρε κ έβαζε νεκρά ή οτιδήποτε άλλο από μόνο του δε θα έπρεπε να σβήσει το αυτοκίνητο,ίσως να συνέβαιναν διάφορα άλλα βέβαια. Αλλά είπαμε, είναι μέχρι στιγμής μόνο ένα περιστατικό, οπότε δε θα το συνεχίσω για να μη σε επρεάσω αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να σε προβληματίσω παραπάνω, απλά να σε ενημερώσω ότι και στην αντιπροσωτεία δεν μου κάνανε ποτέ λόγο για πρόβλημα στο κιβώτιο και ούτε εγώ θατο απέδιδα εκεί. Σε συννενόηση με kosmocar μου κάνανε 3 αναβαθμίσεις, και μου αλλάξανε τα καλώδια ανάφλεξης και έναν πολλαπλασιαστή. Ακόμη και αν το κιβώτιο μπλόκαρε κ έβαζε νεκρά ή οτιδήποτε άλλο από μόνο του δε θα έπρεπε να σβήσει το αυτοκίνητο,ίσως να συνέβαιναν διάφορα άλλα βέβαια. Αλλά είπαμε, είναι μέχρι στιγμής μόνο ένα περιστατικό, οπότε δε θα το συνεχίσω για να μη σε επρεάσω αρνητικά.

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου. Καλά κάνεις και τα λες να μην πηγαίνουμε εμείς οι καταναλωτές σαν τα ζώα και να μην γνωρίζουμε πράγματα. Έχω την εντύπωση όμως ότι το πρόβλημά έχει να κάνει και με το DSG, γιατι με τον συμπλέκτη να σβήσει το αμάξι το θεωρώ ακατόρθωτο, ούτε το Honda 26ετιας μου το κάνει αυτό. Τεσπα. Εγώ θα προσχωρήσω σε αγορά και ανυπομονώ για meetings ανταλλαγές απόψεων κλπ κλπ...

Edited by stagml
Link to comment
Share on other sites

hi,

Σήμερα πρωί το πήγα Φιλοσίδη για το ότι ανεβάζει στιγμιαία στροφές στο ρελαντί και τραβάει και λίγο δεξιά. Για το πρώτο είπαν για update. Κατά τις 4 ελπίζω να πάω να το πάρω...θα post back για εντυπώσεις.

Σημείωση: Δεν μου έχει σβήσει στο ρελαντί.

Edited by mk2911
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μου έκαναν update, εν τω μεταξύ υπήρχε κ κάποια ανάκληση για συμπλήρωμα παραφλού από τη μαμα vw(άσχετο!).

Results: Το αμάξι είναι πολύ πιο ομαλό στο ρελαντί (χαμηλότερες στροφές και 0,5 -0,6 κατανάλωση) και cold start καμία σχέση! Πάνε τα ρίχτερ που έκανε! :p

Απ' ότι καταλαβαίνω το update που έγινε είναι κάτι σαν να χαμήλωνεις τα αβάνς (?) - χωρίς να έχω ιδέα, μην γελάτε :p :p!

Και (δυστυχώς εν μέρει), το αμάξι είναι πιο ήρεμο, και στην πορεία και στις αλλαγές και παντού, τα μπαμ του δεν είναι όπως πριν και ανοίγει διαφορετικά (όχι απαραίτητα κακό, we'll c). Βέβαια δεν είχα και την ευκαιρία να το ανοίξω ιδιαίτερα, το Σ/κ θα ξέρω περισσότερα.

Edited by mk2911
Link to comment
Share on other sites

εγω παιδες έχω κάνει 1000 χλμ μετά την αναβαθμιση

κανένα προβλημα .

Απλα νομίζω οτι πρεπει να καιει μισο λιτράκι παραπάνω/100 χλμ εκτος εαν είανι ιδέα μου

καποιος αλλος ?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δε μου φαίνεται να καίει παραπάνω! Το αντίθετο έχω παρατηρήσει αν και αυτό πρέπει να κάνει με το γεγονός ότι ο κινητήρας σιγά σιγά στρώνει...

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μια χαρά μετά την αναβάθμιση και σίγουρα δε μου καίει παραπάνω! Το αντίθετο έχω παρατηρήσει αν και αυτό πρέπει να κάνει με το γεγονός ότι ο κινητήρας σιγά σιγά στρώνει...

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Εμένα δεν μου έχει σβήσει το Polo αν και το πήρα σχετικά νωρίς Μεγάλη τρίτη του πάσχα ,ρώτησα στο αγρίνιο στον Καψιόχα αν έχει βγεί update σχετικά με το σβήσιμο ρελαντί και να τα συναφή και μου είπανε όχι.

Ας μην μου έχει σβήσει το αμάξι πρεπει να κάνω ενέργειες και εγώ για το update ή είναι αποκλειστικά μόνο για το ρελαντί η αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, να ρωτήσω, το αμάξι δεν έχει τα μπαμ που είχε κ παρατήρησα πάλι μια μικρή αρρυθμία στο ρελαντί αλλά εάν δεν έπεφτε το μάτι μου στο στροφόμετρο δεν θα το καταλάβαινα... Μου καίει περισσότερο αλλα παίζει κ να είναι λόγω βενζίνης (100άρα μεν μάλλον μούφα δε..). Δεν ανοίγει όπως άνοιγε... και δυστυχώς δεν είναι η ιδέα μου, το είδαν κ άλλοι.τι στο....????

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε ένα πράγμα λείπει πλέον. Δυναμομέτρηση και βλέπουμε που βρίσκεται το αυτοκίνητο με το update!

Link to comment
Share on other sites

Λεω να τους ενοχλησω παλι αυριο... Κανείς άλλος δεν έχει παρατηρήσει να ανοίγει διαφορετικά και πιο αργά το αμάξι μετά το update; Μου καίει περισσότερο γιατί χρειάζεται να το πατήσω περισσότερο για να έχει την ίδια επιτάχυνση όπως πριν - που δεν την έχει αλλά τεσπα .  Εν τω μεταξύ είναι φυσιολογικό να έχει περίπου 35 χλμ περισσότερα το αμάξι όταν το πήρα απ' όταν τους το άφησα; Μήπως γενικότερα γίνομαι λίγο υπερβολική και παρανοϊκή?! :p  :p   :p    :whistling:  Μην με παρεξηγείτε το πρώτο δικό μου αμαξάκι είναι :D!

Link to comment
Share on other sites

όπως εχω γράψει και παραπάνω .

Μετά την αναβάθμιση το αμάξι είναι πιο ομαλό (όχι πιο αργό) αλλά σιγουρα καιει λιγο παραπάνω .

Πάντως πιστευω ότι πρεπει να έχεις μεγάληηηη εμπειρία απο αυτοκίνητα για να καταλάβεις τους 2-3 ίππους που πιθανως να έχει χασει απο την αναβάθμιση .

Ολα αυτα τα λέω γιατί έχω αλλάξει 20 αυτοκίνητα ως τώρα . Φιλική παρατήρηση πάντα

Link to comment
Share on other sites

όπως εχω γράψει και παραπάνω .

Μετά την αναβάθμιση το αμάξι είναι πιο ομαλό (όχι πιο αργό) αλλά σιγουρα καιει λιγο παραπάνω .

Πάντως πιστευω ότι πρεπει να έχεις μεγάληηηη εμπειρία απο αυτοκίνητα για να καταλάβεις τους 2-3 ίππους που πιθανως να έχει χασει απο την αναβάθμιση .

Ολα αυτα τα λέω γιατί έχω αλλάξει 20 αυτοκίνητα ως τώρα .  Φιλική παρατήρηση πάντα

Πίστεψε με εάν δεν είχα έμπειρα άτομα να το δουν και πριν κ μετά, δεν νομίζω να έλεγα κουβέντα, δεν με παίρνει να έλεγα κουβέντα! :D Δεν μίλησα για ίππους αλλά ότι ανοίγει διαφορετικά κ πιο αργά, σε περισσότερες στροφές. Η διαφορά ήταν πολύ αισθητή όταν το πήρα από το συνεργείο. Κ εννοώ ότι δεν είμαι άτομο με μεγάλη εμπειρία κ πάλι κατάλαβα τη διαφορά. Πιο ομαλό είναι σίγουρα, το έχω γράψει κ πιο πάνω, απλά μου κάνει εντύπωση το ότι ανοίγει διαφορετικά... Τελοσπ, θα περιμένω να δω τι γίνεται... Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη και επιθυμητή πραγματικά!!! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Τότε παίζει να άλλαξαν και τα bar τα οποία δουλεύει η τουρμπίνα; Αν θυμάμαι στα 1.5bar δούλευε. Λέτε να το έριξαν; Υπάρχει μήπως δυνατότητα να το δούμε αυτό με ένα vag-com στα πόσα bar δουλεύει η τουρμπίνα;

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ τα δικά μου μετά το update. Το να τραβάει λιγότερο απ ότι τραβούσε παλιά δεν το παρατήρησα. Όμως κάποιες φορές κοιτώντας το στροφόμετρο παρατήρησα κι εγώ τις αρρυθμίες που αναφέρει η κοπέλα παραπάνω. Τέλος, μια φορά που το άφησα ακίνητο για μια βδομάδα, με το που το έβαλα μπροστά, έκανε κάποιες ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΕΣ αρρυθμιες, τουτέστιν ανεβοκατέβαζε πολλές στροφές (όπως κάνουν αν έχετε δει τα αγωνιστικά αυτοκίνητα στο ρελαντί λόγω άγριων εκκεντορφόρων) αλλά παίζοντας 2-3 "ξερογκαζιές" με νεκρά, ηρέμησε κατευθείαν. Μπόρει να έφταιγε και η βενζίνη, δε ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

Τότε παίζει να άλλαξαν και τα bar τα οποία δουλεύει η τουρμπίνα; Αν θυμάμαι στα 1.5bar δούλευε. Λέτε να το έριξαν; Υπάρχει μήπως δυνατότητα να το δούμε αυτό με ένα vag-com στα πόσα bar δουλεύει η τουρμπίνα;

Αυτο που ειδες μαλλον ειναι 1.6bar,αυτο δεν ειναι η πραγματικη πιεση ,αλλα η απολυτη.Για να βρουμε την πραγματικη πιεση αφαιρουμε την ατμοσφαιρικη(1bar) απο την απολυτη(1,6bar)δηλαδη εχουμε πραγματικη πιεση 0,6 bar

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειδες μαλλον ειναι 1.6bar,αυτο δεν ειναι η πραγματικη πιεση ,αλλα η απολυτη.Για να βρουμε την πραγματικη πιεση αφαιρουμε την ατμοσφαιρικη(1bar) απο την απολυτη(1,6bar)δηλαδη εχουμε πραγματικη πιεση 0,6 bar

Τότε με αυτό το σκεπτικό ένα 1.8 20VT μοτέρ που ανεβάζει over κοντά στο 0.7 δεν έχει καν υπερπλήρωση στο θάλαμο καύσης αρα θα πρέπει να παυσει να ονομάζεται υπερτροφοροτούμενο;

Link to comment
Share on other sites

Τότε με αυτό το σκεπτικό ένα 1.8 20VT μοτέρ που ανεβάζει over κοντά στο 0.7 δεν έχει καν υπερπλήρωση στο θάλαμο καύσης αρα θα πρέπει να παυσει να ονομάζεται υπερτροφοροτούμενο;

Καταλαβες τι εγραψα?Το 1,6bar το ειδε πραφανως καπου γραμμενο ο Z3Ratul δηλαδη για να στο εξηγησω καλυτερα γιατι απ οτι φαινεται δεν το καταλαβες,οταν βλεπεις ενα νουμερο πιεσης γραμμενο τις περισσοτερες φορες αναφερεται στην απολυτη πιεση δηλαδη αν διαβασες μια πληροφορια πχ στο internet για τον συγκεκριμενο 20VT θα ανεφερε πως δουλευει το turbo με απολυτη πιεση 1,7bar δηλαδη 0,7 πραγματικη.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβες τι εγραψα?Το 1,6bar το ειδε πραφανως καπου γραμμενο ο Z3Ratul δηλαδη για να στο εξηγησω καλυτερα γιατι απ οτι φαινεται δεν το καταλαβες,οταν βλεπεις ενα νουμερο πιεσης γραμμενο τις περισσοτερες φορες αναφερεται στην απολυτη πιεση δηλαδη αν διαβασες μια πληροφορια πχ στο internet για τον συγκεκριμενο 20VT θα ανεφερε πως δουλευει το turbo με απολυτη πιεση 1,7bar δηλαδη 0,7 πραγματικη.

Δεν διάβασα πουθενά τίποτα. Εχω ένα κάτω απο το μπαλκόνι.

Και πάλι δεν καταλαβαίνω τι εννοείς έτσι όπως το γράφεις. Αν θες να πεις 0.7 bar πλέον της ατμοασφαιρικής πάω πάσο. Πάντα τις "απόλυτες" τιμές αναφέρουμε στην πίεση που παράγουν οι υπερσυμπιεστές. Το 1 bar της ατμοσφαιρικής δεν λογίζεται ως πίεση που παράγει το turbo γι αυτό το λαμβάνουμε ως 0.

Link to comment
Share on other sites

ame='crazyvet' date='27 Σεπτέμβριος 2010 - 12:05:38' timestamp='1285581938' post='405995']

Φυσικά και γίνεται φίλε. Το πας αντιπροσωπεία και τους το λές να στο κάνουν.

Σε πολλούς εμποδίζει. Δεν νομίζω να στο χρεώσουν. Αλλά καλύτερα να το πάς αντιπροσωπεία γιατί γνωρίζουν παρά να κάνεις καμια πατάτα μόνος σου.

Λοιπον το εψαξα το θεμα και διαπιστωσα 2 πραγματα (ρωτησα 2 αντιπροσωπιες).

1) ο καθρεπτης βγαινει αλλα μενει μια μαυρη βαση ποθ ειναι ενα με το παρμπριζ!!! Πιο πανς μπορεις να κολλησεις εναν νεο αλλα μαλλον δεν θα κολλησει καλα γιατι η 'γκρι' περιοχη ειναι ανωμαλη και δεν θα πιασει καλα η κολλα.

2) στα αυτοματα ο καθρέπτης ειναι ΗΔΗ πιο ψηλα, σε μια ειδικη θεση μέσα στο 'γκρι'!!! Αρα οι κατοχοι ειναι λιγο πιο τυχεροι!!!

Και μια νεα ιδεα: ο καθρεπτης του scirocco ειναι πιο μικρος (παλι στη μεση!!!!) και μαλλον μπαινει στην ιδια βαση. Κοστιζει γυρω στα 70 Ε. Την αλλη φορα που θα το παω μου ειπαν να το δοκιμασουμε και αν μου κανει θα το βαλω.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πήγαινε για σβήσιμο πριν το update, έκανε ένα τρέμουλο και έσβηνε. Κάποιες φορές, μετά το update, μου έχει κάνει το ίδιο απλά χωρίς βύθιση στροφών και σβήσιμο. Είναι απίθανο να μην έφτιαξαν κάτι, παρά μόνο το να μην μπαίνει σε safe mode, όταν αναγνωρίζει τη συγκεκριμένη κατάσταση;

Κατά τα άλλα καλά! 9.000 χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πήγαινε για σβήσιμο πριν το update, έκανε ένα τρέμουλο και έσβηνε. Κάποιες φορές, μετά το update, μου έχει κάνει το ίδιο απλά χωρίς βύθιση στροφών και σβήσιμο. Είναι απίθανο να μην έφτιαξαν κάτι, παρά μόνο το να μην μπαίνει σε safe mode, όταν αναγνωρίζει τη συγκεκριμένη κατάσταση;

Κατά τα άλλα καλά! 9.000 χλμ.

Διαβάζω τόσο καιρό τα προβλήματα αυτά και τελικά πιστεύω ότι είστε και υπερβολικοί ως ένα σημείο. Το τρέμουλο σε ένα αμάξι χωρίς να σβήνει είναι και αυτό ολίγον φυσιολογικό, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Σημασία έχει ότι δε σβήνει πλέον από ότι γράφετε...

Edited by stagml
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.